Euro 2012, Shqipëria përballë Francës dhe Rumanisë

Në Varshavë është tërhequr shorti për Kampionatin Evropian të futbollit- Euro 2012, me ç’rast Shqipëria do të bëjë gara në Grupin D, që nga kundërhstarët e fortë ka Francën dhe Rumaninë.
Lista e plotë e grupeve:

Grupi A
Gjermania
Turqia
Austria
Belgjika
Kazakistani
Azerbajxhani

Grupi B
Rusia
Sllovakia
Irlanda
Maqedonia
Armenia
Andorra

Grupi C
Italia
Serbia
Irlanda Veriore
Sllovenia
Estonia
Ishujt Faro

Grupi D
Franca
Rumania
Bosnje-Hercegovina
Bjellorusia
Shqipëria
Luksemburgu

Grupi E
Holanda
Suedia
Finlanda
Hungaria
Moldavia
San Marino

Grupi F
Kroacia
Greqia
Izraeli
Letonia
Gjeorgjia
Malta

Grupi G
Anglia
Zvicra
Bullgaria
Uellsi
Mali i Zi

Grupi H
Portugalia
Danimarka
Norvegjia
Qiproja
Islanda

Grupi I
Spanja
Republika Çeke
Skocia
Lituania
Lihtenshtajni

Nëntë vendet e para të grupeve dhe vendi i dytë më i suksesshëm kualifikohen drejtpërdrejtë, ndërsa tetë vendet tjera të dyta do të luftojnë në ‘play-off’ për të siguruar biletat për në Poloni dhe Ukrainë. /Telegrafi/