Dhuna, diskriminimi dhe gjenocidi i vazhdueshëm shtetëror i Podgoricës kundër shqiptarëve, po i detyron ata, që të kërkojnë dhe shpallin sa më shpejt Autonomine e trojeve të tyre brënda shtetit malazez

Autonomine e shqiptareve ne Mal te Zi e kerkone koha dhe ate nuk mund ta ndali dot me askush

Populli shqiptar, qe jetone ne trojet e tij autoktone shekullore nen Mal te Zi, si ne Ulqin, Tivar, Podgorice, Tuz(Malesi), Plave,Guci, Rozhaje e tj, eshte vazhdimesi e panderprere natyrore dhe homogjene e pjeseve te tjera te kombit tone te famshem iliro- arberor(shqiptar), qe historia boterore e njehe dhe e nderone ate si me te vjetrin ne keto treva europiane,duke e quajtur kete hapsire edhe Gadishulli Ilirik,i cili u ndryshua para nje shekulli ne Ballkan nga pushtuesit e huaj sllav,grek dhe turq.Ky popull liridashes,bujar,paqesor dhe heroik, ka qene gjithmone shumice ne keto treva dhe i ka ruajtur vazhdimisht trojet e tij neper shekuj me nje trimeri te rralle e sakrifica kolosale nga rreziku i invazionit serbo-malazez.Ne te njejten kohe,ai gjithashtu ka dhene nje kontribut teper te madhe edhe per mbrojtjen e qyteterimit perndimor dhe te paqes e lirise,ne kete pjese te Europes,qe ishte shndrruar ne shesh luftrash e betejash te pergjakshme e grabitqare prej okupatoreve tane barbar sllavist e osmanllinje, te cilet u dynden me egersi nga jug-lindja e Azise dhe u vendosen ne kete rajone si pushtues e kolonizator.Megjithse shqiptaret e ketyre viseve dhane nje ndihmese kaq te fuqishme per te gjithe perndimin,duke thyer e shpartalluar me turp taboret e krajleve e te sulltaneve dhe penguar marrshimin e ushtrive te tyre shkatrrimtare drejt thellesive te kontinentit plak,historia dhe kombet e medhenje europian u sollen shume keq me ta, te cilet jo vetem qe nuk i vlersuan fare sakrificat e tyre,por edhe i prene ne bese e i denuan ashper,duke i lene qellimisht te vetmuar,te pergjakur e ne roberine e te tjereve dhe duolen hapur ne krah te forcave pushtuese e terroriste te asaj kohe.Qysh nga dita qe bisha fashiste malazeze e pushtoi kete pjese teritori te kombit tone me forcen e armeve dhe perkrahjen e Fuqive te Medha e te Rusise Cariste,populli yne i ketyre krahinave ka perjetuar gjithmone vetem vuajtje, dhune, denime, tortura, burgosje, vrasje, gjenocid e spastrim masiv etnik nga okupatoret e eger cernogoras. Ashtu si dikur ishe Mbreteria e Knjazeve te Cetinjes,por edhe shteti i mevonshem e i sotem malazez dhe klanet e tij kriminale, vazhdojne te ndjekin nje politike te eger antishqiptare.Ata nuk e kane konsideruar asnjehere kete pjese te popullit tone si pjestar dhe qytetar te atij shteti,por i quajne ata si te huaj,duke i trajtuar dhe luftuar vazhdimisht me cinizem e urrejtje raciste, vetem per shkakun se nuk jane sllav.
Pushtetaret aktual malazez,per te ralizuar qellimet e tyre obskurantiste te sllavizimit te shqiptareve dhe te trojeve te tyre etnike,kane aplikuar dhe po perdorin ne vazhdimesi metodat me brutale dhe format me ekstreme, te dhunes e te krimit qe njehe njerzimi.E gjithe historia e vjeter dhe e re e ketij populli,nen zgjedhen e hordhive cerrnogorase,te knjazeve te dikurshem e te sotem, eshte e mbushur plote e perplote me tragjedi e masakra te pergjakeshme e periodike.Ato nuk kane te ndalur asnjehere dhe ne pershtatje me interesat dhe oreksin e gjahtareve te Podgorices per gjak shqiptari, po behen gjithmone e me te ashpra,ashtu sic ndodhi kater vjet me pare,me 9 shtator 2006, ku u arrestuan 18 djem djem e burra te Malesise tone Martire,u vrane 4 te moshuar qe duolen ne mbrojtje te familjeve te veta dhe u rrahe pa dallim e ne menyren me makabre nje popull i tere ,foshnje,femije,gra edhe pleq. Megjithse gjaku i derdhur i ketij populli mbuloi dhene e skuqi tere rruget, njesoj si ne kasapanet e Sebrenices e te Recakut te shkaktuara po nga neonaziskinet e tanishem serbo-malazez,askush nuk e ngriti zerin dhe te gjithe i mbyllen syt sikur te mos kishte ndodhur asgje,bile nje veprim te till kaq te ulet e bene edhe lideret pashallar te demokracise se shtetit shqiptar(Presidenti,Qeveria e Parlamenti i tij),te cilet me heshtjen e tyre prej te vdekuri,ne menyren me te turpeshme, me te neveritshme dhe me mercenariste u bene ortak dhe u rreshtuan perkrah me kasapet e Ballkanit,duke e ndihmuar armikun tone shekullor cerrnogoras ne realizimin me sukses te ketij skenari te madhe e te zi krimi antishqiptar.Vetem Tempulli i Lirise, Keshtjella e Madhe e Demokracise dhe Simboli i Drejtesise boterore,Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Diaspora jone patriote pertej Atllantikut me shoqatat e saj atdhetare si”Malesia e Madhe ne Detroid,Fondi i Malesise, Dede Gjon Luli,Ana e Malit,Fronti i Bashkuar Shqiptaro-Amerikan,Plava e Gucia, ne Nju Jork,”Martin Dreshaj”ne Peje e tj edhe disa gazeta kombtare shqiptare dhe ato elektronike si “Iliria”, ”Kritika”, ”Malesia.Org”,”Balli i Kombit”, ”Shekulli”, ”Fieri.com”, ”Korrieri” e tj,nuk u pajtuan kurr me kete fushate, hitleriane e antinjerezore,por e cilesuan ate si kriminale dhe e denuan me ashpersi,duke i dhene edhe paralajmerime serioze xhelateve te zinje malazez,(Gjukanovic e Vujovic), me demonstrata te fuqishme para OKB-se,ne Uashington e tj,qe ta nderpresin tragjedine e tyre,se mund te perballen me gjyqin e Hages,denimin e qyteterimit europerndimor e nderkombtar dhe nderhyrjen e ndeshkimin e NATOS,njesoj sic e pesoi edhe vellai i tyre, Sllobodani i Beogradit me hienat e tij serbe,qe u mbyllen pas dyereve te hekurta, e atje ku e kishin vendin e merituar.

Aktualisht shqiptaret ne Mal te Zi,pervec disa tradhetareve,qe u sherbejne me zell e besnikeri okupatoreve cerrnogoras,nuk kane asnje te drejte elementare te ligjeshme,sipas standarteve nderkmombtare dhe demokratike qe njehe sot bota e civilizuar.Shteti shtypes i Podgorices,ne vazhdimesi, qellimisht dhe me force u mohone atyre gjithcka kombtare,duke ja u ndaluar edhe te drejten e perdorimit zyrtar te gjuhes amtare shqipe dhe te arsimit te larte ne trojet veta dhe brenda shtetit te tyre.Jo vetem kaq,por ai i detyrone ata me brutalitet qe te mesojne edhe gjuhen serbe te pushtuesit cerrnogoras,ate gjuhe te urryer per ta,qe nuk duan ta degjojne me fare,sepse kjo gjuhe i ka ndjekur gjithmone me thike,pistolete dhe pabesi pas shpine duke i rrahur,denuar,torturuar dhe vrare neper dekada e dekada me rradhe. Ne asnje vend te botes nuk ndodhe, qe nje popull i tere te privohet nga e drejta per te kujtuar e nderuar simbolet, vlerat, festat,ngjarjet dhe respektuar figurat e veta te shenjta kombtare,sic diskriminohen bashkatdhetaret tane ne Mal te Zi.Pushtetaret cerrnogoras ,megjithse vjedhin dhe grabisin pa meshire te gjithe pasurine e pafund natyrore te shqiptareve si, toka, prona, pyje,porte,miniera,biznese e tj,vazhdojne qe ti shtypin ata,duke i mbajtur ne roberi te plote dhe i kane lene gjithmone ne nje prapambetje te madhe ekonomike,mjerim, varferi dhe skamje te rende ,duke i detyruar qe ta braktisin vendin e vet dhe pastaj gradualisht te realizojne me qetesi sllavizimin e te gjitha trojeve tona,ashtu sic kane bere ne Tivar, Podgorice, Karabushkopolje, Plave, Guci,Rozhaje e tj.

Shqiptaret ne Mal te Zi, megjithse shpresuan per nje kohe shume gjate qe te gezonin edhe ata drejtesi e barazi si te tjeret,kjo enderr e tyre nuk u realizua kurr dhe mbeti vazhdimisht per ta “Molle e Ndalueme” me qindra vjet.Por kjo nuk do te thote se ata do te presin perseri pafundsisht,duke jetuar ne pozita te tilla inferioriteti, qendruar me frike brenda shtepise se tyre dhe nen tutelen e nje shteti te huaj,qe i trajtone ata si armiq dhe i fyen,vret e burgose pa asnje shkak e per c’do dite.Ata e provuan mjafte mire per me se nje shekull, dhe e pane vet se shteti sllav cerrnogoras dhe klanet e tij antishqiptare nuk mund tu japi kurr atyre asnje te drejte njerezore e kombtare,pervec se kamxhikut te policise,burgut te Shpuzit e te Goliotokut dhe sllavizimit te dhunshem ose me deshire,duke u ber
e cirilik me “ICA e VICA “dhe larguar nga kombsia e tyre arberore.Tani populli yne nuk ka me se c’far te presi prej regjimit te Podgorices,sepse nuk ka ngelur asnje rruge e alterrnative tjeter dhe ka ardhur koha,qe ti dali zot vetes dhe fateteve te tij e te kerkoj me vendosmeri e trimeri te drejten e vete te ligjeshme e te pamohueshme per te shpallur Autonomine e Plote te Trojeve Shqiptare.Dhe kjo ne mos sot,apo neser do te ndodhe pa tjeter,sepse vetem nje Autonomi e till,(qe tashme e ka e pergatitur vet Mali i Zi me sjelljet e tij), do ti mbroje bashkatdhetaret tane dhe trojet shqiptare nga rreziku i madhe kercenues, qe po u kanoset vazhdimisht mbi koke,per ti shndrruar ne nje CAMERI te DYTE,duke i likujduar e zhdukur pergjithmone nga harta e kombit tone.Autonomia e shqiptareve nen juridiksionin e Podgorices,do ta ktheje kete teritor ne nje Kanton te fuqishem,ose Krahine te zhvilluar,e cila do te japi kontribute te medha edhe per vet shtetin multietnik malazez,si dhe do te rivendose e forcoje me shume miqesine dhe fqinjesine e mire midis dy popujve e kombeve tane,te tronditur e shkaterruar nga pushtetaret kriminel cerrnogoras. Ne e dime mjafte mire gjithashtu,se shpallja e Autonomise se shqiptareve ne Mal te Zi ne rruge demokratike(ashtu sic fitoi edhe vete ai Pamvarsine nga Serbia),jo vetem qe nuk do te pritet mire nga autoritetet shoviniste te ketij shteti dhe ato sllave e nderkombtare,por padrejtesisht edhe mund cilesohet,denohet e ndeshkohet ashper prej tyre,si gjoja”Irredentiste”, ”Separatiste”,”Terroriste islamike e katolike”, ”Shqiperi e Madhe” e tj,e megjitate ai eshte dhe do te jete nje veprim i drejte,parimor,i domozdoshem,i ligjshem, demokratik dhe i pakthyeshem, sepse e kerkone koha dhe vetem me te mund te thyhen prangat e roberise, fitohet Liria dhe luftohet krimi,gjenocidi,aparteidi dhe racizmi sllav cerrnogoras,qe ka bere kerdine me masakra mbi shqiptaret gjate shekujve e ne vazhdimesi ne mes te Europes se qyteteruar.Autoritetet malazeze kane kohe qe e ndjejne friken e ketij “rreziku gjoja te madhe’ dhe jane shume te shqetesuar nga nje veprim i till,i drejt dhe demokratik i shqiptareve,prandaj ata rriten edhe dhunen ndaj tyre,per ta paralizuar e vrare qysh ne embrion ate.Por pamvarsisht nga burgjet,torturat dhe denimet mesjetare qe po bejne ,ata vetem mund ta shtyjne afatin e saj ne nje kohe tjeter te aferme dhe kurr nuk do te arrijne qe ta ndalin Autonomine e shqiptareve,sepse ky popull hyjnor ka jetuar gjithmon ne liri dhe pa okupator mbi shpinen e tij,duke thyer e hequr qafe edhe perandori te medha.Cerrnogorasit duhet ta dine mire dhe ta kene teper te qarte se ne te gjitha trojet tona kombtare, pamvarsisht se ne cilin shtet ndodhen ,zote te tyre te ligjshem dhe me tapi kane qene,jane dhe do te mbeten gjithmone vetem shqiptaret e jo sllavomalazezet, prandaj ata duhet te heqin dore nje here e pergjithmone nga keto plane e aventura te errta,te pergjakeshme e grabitqare dhe te largohen prej andej per ne teritoret e tyre,duke zgjedhur rrugen e dialogut,te mirkuptimit,te respektit,te drejtesise dhe te demokracise,per tu marre veshe me shqiptaret,te cileve u jane marre me force siparfaqe teritoresh teper te medha dhe tani nuk mund te falin me asnje pellemb toke te shenjte shqiptare.Shteti i vogel malazez,nuk ka asnje interes dhe kurrsesi nuk duhet te hyje ne konflikt me shqiptaret edhe ne qoftse ata kerkojne Autonomine e tyre.Ne kohet e reja qe jetojme,do te ishte mire qe vet Podgorica zyrtare ta mbeshtese kete veprim progresiv dhe demokratik,per te miren tone te perbashket,paqen,lirine,stabilitetin dhe zhvillimin e rajonit duke i kerkuar edhe falje popullit shqiptar per krimet e bera kunder tij neper shekuj,si dhe per ti shperblyer atij ndihmen e medhe qe e beri ate te pavarur. Pasoja fatale dhe katastrofike do te vijne ne qoftse malazezet,te cilet kane vrare e terrorizuar dhjetra mijera shqiptar ne te kaluaren,do te zgjedhin perseri rrugen e luftes ,per t’ua mohuar me arme Autonomine shqiptareve te kulturuar e paqsor,qe nuk kane thyer asnje xham makinash e stacionesh policie,megjithse jane pergjakur e ndeshkuar rend e padrejtesisht prej tyre.Kjo nuk do te thote se populli yne i atyre viseve eshte frikacak,perkundrazi historia,bile edhe vet Cetinja e njehe ate si djepi i trimerise dhe heroizmit shqiptar,por ai ka kerkuar gjithmone rrugen e dialogut e te mirkuptimit ne zgjidhjen e problemeve me fqinjet tane dhe jo ate ekstreme te ballafaqimit ushtarak,sic bejne perhere shovinistet sllav ne veri dhe ata grek ne jug.Nje veprimi te till i ka ikur koha dhe ai,jo vetem qe nuk do te pranohet e tolerohet me nga askush,por edhe do te denohet nga te gjithe,prandaj qarqet e Podgorices,duhet te behen me te pergjegjshem e me te permbajtur dhe te ruhen shume nga aventura te tilla,sepse ato mund ti shkaktojne atij konsekuenca teper te hidhura,te cilat mund shenojne edhe ndarjen perfundimtare me kufi te perjetshem midis kombit tone arberor,botes demokratike e te qyteteruar perndimore me kriminelet sllav cerrnogoras ,serb,maqedonas antieuropian.

Shqiperia nuk duhet ta lejoj Malin e Zi,Serbine dhe Maqedonine qe te futet ne NATO,pa u dhene me pare te drejtat shqiptareve

Politika e jashteme,por edhe ajo e brendshme e c’do shteti ne bote, zhvillohet gjithmone ne c’do kohe e situate,ne baze te interesave te caktuara strategjike qe ka ai vend ,apo kombi i tij dhe percaktohet ne pershtatje te plote me to.Ky eshte nje parim i pergjithshem universal per te gjithe dhe asnje veprim diplomatik i vogel,apo i madhe,i thjeshte,apo i nderlikuar,i perspektives, apo i castit,nuk mund te behet,duke dale jashte ketyre kornizave te caktuara te kesaj norme,sepse atehere ai behet i demshem dhe mund te shoqerohet edhe me pasoja teper te renda e te pariparueshme per c,do popull,shtet,apo komb.Eshte per te ardhur keq,qe ne Shqiperi ka me se 20 vjet qe po ndodhe e kunderta, sepse shteti i sotem shqiptar ne fushen e politikes se jashteme ka bere dhe po kryen ne vazhdimsi veprime shume te gabuara e te nxituara,te cilat jo vetem qe nuk i sherbejne aspak interesave te popullit tone edhe atyre kombtare,por edhe bjene ne kundershtim te plote me to e u kundervihen atyre,duke shkelur rend edhe ligjet dhe kushtetuten e Shqiperise.
Keshtu Qeveria Shqiptare,jashte c’do vullneti te popullit te saj dhe te kombit tone,me nje naivitet foshnjarak te papare ndonjehere dhe me nje deshire e pasion te verber politik,nxitoi duke i njohur Malin e Zi dhe Maqedonine si shtete te pavarura,pa u dhene me pare te drejtat bashkatdhetareve tane qe jetojne nen vartesine e Podgorices e te Shkupit,te cilet po ushtrojne nje dhune te eger dhe gjenocid periodik ndaj tyre,ne nje kohe qe ajo duhej te kishte bllokuar kete njohje dhe te mbante nje qendrim te prer, derisa shqiptaret te merrnin te gjitha te drejtat e veta ne ato shtete.Autoritetet cerrnogorase dhe ato te vetquajtura maqedonase,(sepse bota nuk i njehe akoma sit e tilla),te befasuara nga ky qendrim kaq i pazakont,dallkauk e i trashe i Tiranes,qe nuk e kishin pritur dhe besuar kurr se mund te ndodhte kaq shpejt,ja shperblyen menjihere asaj kete te mire,duke ndermarre fushata te reja krimesh e masakrash kunder shqiptareve ne Malesi,Tuz,Tetov,Presheve e tj ,si te pabese dhe vrases qe jane.Ndersa Greqia dhe nacionalistet e Athines,per te vjedhur vlerat historike te te tjereve ,rritur dhe fryre artificialisht lavdine e kombit te vet dhe kenaqur oreksin e miqeve te tyre tradicional serbe,i bene sfide te gjithe Botes dhe e bllokuan hyrjen e Maqedonise ne NATO vetem per pune emri,duke refuzuar edhe njohjen e shtetit te paverur te Kosoves,kurse lideret tane te Tiranes qe mund tu thuashe me te drejte sllavofil, vazhdojne akoma rrugen politike te turpit,duke shprehur nje gadishmeri servilizmi te shfrenuar,per ta futur sa me pare Malin e Zi dhe Shkupin ne kete organizate ,ne vend qe te bejne te kunderten,duke e lidhur vendimin dhe voten e Shqiperise si anetare e NATO-s me te drejtat e shqiptareve ne keto dy shtete slllave kriminale.

Nuk eshte me nevoja qe te sjellim shembuj te tjere te kesaj natyre kaq vulgare te lidershipit shqiptar dhe ti analizojme ne kete shkrim,sepse ato jane pafund,por ka ardhur koha dhe populli jone sot kerkone qe shteti yne duhet ta ndryshoje kryekepute sa me shpejt dhe menjihere politiken dhe qendrimin e tij ndaj Malit te Zi,Serbise dhe Maqedonise, duke i dale zot te gjitha trojeve tona kombtare dhe bashkatdhetareve tane qe jetone ne keto shtete fqinje,te dhunuar, diskriminuar dhe te shtypur gjer ne palce. Shteti shqiptar si anetar me te drejta te plota i organizates veri-atllantike te NATOS-s,nuk duhet te lejoj kurr qe Mali i Zi,Serbia dhe Maqedonia te hyjne ne kete alence pa u dhene te drejtat shqiptareve,pa u kerkuara falje atyre,pa paguar te gjitha demet e pasojat e luftes, pa nxierre para drejtesise kriminelet e ishe UDB-se e te armates jugosllave,pa u hapur Universiteti Shqiptar ne Ulqin,pa i dhene Tuzit komunen e pamvarur,pa njohur Pamvarsine e Kosoves, dhe pa u rinovuar e bere te gjitha reformat e nevojshme.Ne gjithashtu mendojme se edhe partite opozitare ne Shqiperi,si Partia Socialiste,PSD,Partia e Ballit Kombtar,Partia Demokristiane, e tj,qe po punojne vazhdimisht me perkushtim te madhe per forcimin e demokracise dhe te shtetit ligjor,ato duhet te merren shume seriozisht edhe me problemin e vellezerve tane ne Mal te Zi,Serbi e Maqedoni e te drejtat e tyre,duke e thene me me force fjalen e vet dhe duke u dale ne mbrojtje atyre, sepse deri tani nuk jane ingranuar fare me kete ceshtje madhore dhe e kane lene ate ne meshire te fatit dhe vetem ne duarte e disa pushtetareve te paskrupullt,te paafte ,qe po shesin cope cope edhe Shqiperine,pasi kombin nuk e njohin fare dhe e kane braktisur me kohe.Keto parti duhet te shkojne menjihere dhe me urgjence ne Kuvendin Popullor dhe te kerkojne me force qe shteti Shqiptar ti thote JO hyrjes se Malit te Zi,Serbise e Maqedonise ne NATO,me qellim per ti detyruar kriminelet sllav,qe te permbushin te tera detyrimet ligjore ndaj shqiptareve dhe te drejtave te tyre ,si dhe obligimet ndaj demokracise ,per te qene anetar te denje te ketij pakti te madhe ushtarak,qe mbrone e garantone paqen,lirine dhe demokracine kudo neper bote.

Nga: Themi J.Tushe
Pashko Rr.Camaj
New York, march 22,2010

KOMENTOJE