Ndertimi i Kolonise Boshnjake ne Karabushkopolje, eshte sllavizim i trojeve shqiptare.

Mali i Zi eshte po aq shovinist sa edhe knjazet e Cetinjes.

Sic dihet,Shteti i sotem Malazez eshte pasardhes i drejtperdrejte i ishe Mbreterise se Cetinjes e krijuar gjate shekujve prej dyndjeve e pushtimeve te medha sllave ,qe u vendose mbi kete pjese te trupit te Ilirise tone te Lashte. Edhe kjo monarki e vogel sllave,ashtu si dhe ato te tjerat eshte ngritur shekuj me par ne brigjet veriperndimore te Adritikut nga Caret e Rusise dhe Krajlet e Serbise per qellime te caktuara hegjemoniste me ndihmen e aletave te tyre perndimor dhe fuqive te medha te koheve.Si e till ajo mbeti gjithmone nje fuqi teper agresive dhe me synime te perhershme grabitqare ne Gadishullin tone Ilirik. Me suportimin dhe mbeshtetjen e gjithanshme politike,ekonomike dhe ushtarake te Moskes,Beogradit,Stambollit,Athines e tj,knjazet cerrnogoras arriten shume shpejt qe ti zgjerojne vazhdimisht kufijt e tyre.Me forcen e armeve dhe nepermjete dhunes e terrorit,ata pushtuan dhe gllaberuan hapsira te tera te medha teritoresh shqiptare,nje pjese te te cilave i kane spastruar etnikisht,asimiluar dhe sllavizuar plotesisht,ku cdo gjurme,shenje dhe vlere e kultures, tradites,pronesise dhe autoktonise tone tashme eshte zhdukur perfundimisht dhe gjithcka flete vetem ne alfabetin cirilik sllav.
Edhe shteti i sotem malazez,si pjelle e kesaj mbreterie barbare,i arnuar,fryre e zmadhuar artificialisht me trojet tona,por si te paret e origjines se tij,ka vuajtur dhe vuane gjithmone nga ethet e forta te ekspansionizmit carist sllavomadhe.Ky delir madheshtie i injektuar ne keto permasa dhe doza kaq te renda ne kete vend,ka nxitur tek ai vazhdimisht orekse teper te medha shoviniste,per zgjerime te metejshme kufijesh e teritoresh.Jane pikerisht keto shkaqe me prapaskena kriminale,shovinizmi, kolonializmi e rracizmi,ato qe i kane frymezuar dhe i shtyjne pushtetaret aktual cerrnogoras,qe te ndjekin ne cdo kohe nje politike shtypese e brutale kunder te tjereve dhe sidomos ndaj popullit shqiptar,qe jetone brenda ombrelles juridike te tij,si dhe nje kurs te ashper,mjaft agresiv,plote tensione,grindje,incidente dhe konflikte me fqinjen e saj jugor,Shqiperine.

Kolonizimi i trojeve shqiptare me boshnjak,malaze,serb etj,eshte krim i rend dhe i denueshem.

Me natyren e vet te eger dhe aventureske prej okupatori,shteti malazez edhe tani ne kohet e demokracise,ne menyre te hapet e demonstrative,perpara qyteterimit europerndimor dhe opinionit perparimtar boteror,e pa ju dridhur syri fare,po manifestone akoma sjellje tipike arrogante te se kaluares se tij te erret primitive.Ai eshte duke kryer periodikisht veprime te papergjegjeshme dhune e krimi,te cilat jane jo vetem te pa pranueshme per shoqerine tone te sotme, por edhe teper te denueshme nga te gjitha normat dhe ligjet e te Drejtes Nderkombtare.Ne menyre krejt arbitrare e te kunderligjshme dhe me nje mentalitet rracist,pushteteret aktual te Podgorices po vazhdojne perseri te insistojne me kembngulje dhe vendosmerine e nje te semuri psiqik,qe ti mohojne te gjitha te drejtat e ligjeshme popullit tone ne ato treva.Ata kane sfiduar jo vetem pashallaret dhe veziret e molepsur blu te Tiranes,te cilet po e nxijne faqen e tyre per cdo dite,duke u bere bashkpuntor dhe bashkauntor ne krim me Knjazet dhe Krajlet e rinje te Cetinjes e Beogradit,por edhe Lideret e Brukselit qe po i tolerojne kaq shume milloshevicianet malazez te luajne perseri me jeten,te drejtat dhe gjakun e popujve.
Duke e pare kete indiferentizem kaq te cuditshem tipik europian,i gjithe lidershipi cerrnogoras,me nje urrejtje te perhershme dhe te eger nacionale qe nuk eshte pare ndonjehere,eshte hedhur ne sulm te pergjithshem frontal kunder shqiptareve.Ai e ka vene ne veprim te plote maksimal makinen e tij ushtarake shteterore dhe po punone intensivisht,duke perdorur te tera menyrat,forcat dhe mjetet e dhunes qe te beje me cdo kusht,kolonizimin,asimilimin,sllavizimin,spastrimin etnik te trojeve tona dhe zhdukjen e identitetit kombtar te shqiptareve nen Mal te Zi.Per te realizuar qellimet e tij te mbrapeshta,kriminale dhe antishqiptare,shteti aktual malazez,vec formave te tjera represive,vitet e fundit ai po perdore me prioritet te madhe edhe ngritjen e Kolonive sllave brenda tokave e trojeve shqiptare.Krahas kolonizimit gradual dhe te panderprere te teritoreve shqiptare qe po kryhet ne heshtje nga individ,familje dhe grupe te vogla e te mesme te popullsise sllave,qe kane mbeshtetjen e fuqishme financiare dhe politike te Podgorices,Shteti Cerrnogorian qe nuk eshte i kenaqur kurrsesi me keto ritme sllavizimi po ndertone me force edhe Koloni te Medha sllave ne tokat tona,te cilat i ka vene nen pronesi dhe spastruar etnikisht nga shqiptaret me forcen e pushtetit te vet.

Vendosja e bosnjakeve ne Karabushkopolje eshte kolonizim sllav i trojeve shqiptare.

Para disa vjetesh shteti malazez,me politiken e tij te pafytyre qe ndjeke vazhdimisht,per te dale nga situata e rende ne te cilen ndodhej pas goditjes se forte qe mori se bashku me Serbine prej Fuqive te Medha Europerndimore dhe Forcave te Natos,u mundua qe ta paraqiste veten ndryshe nga Beogradi,duke u bere gjoja pak me i urte,me i bindur,me tolerant,me human e tj,por qe ne realitet ishte nje farse dinakrie per te fshehur dhe maskuar natyren e tij te vertet kriminale dhe masakrat qe kishte bere ne Bosnje, Kroaci dhe Kosove se bashku me Serbine.Per ti treguar perndimit se tani Mali i Zi eshte nje shtet paqsor,demokratik,ligjor,i konsoliduar,i te gjithe qytetareve te tij dhe ska asgje te perbashket me te kaluaren e vete kriminale,si dhe hyre ne qef Uashingtonit, Londres,Parisit,Berlinit e tj,por edhe per te mashtruar Tiranen dhe Prishtinen e pergjumura indiferente,filloi gjoja te kritikonte disa qendrime dhe veprime ekstremiste te politikes dhe diplomacise serbe ne lidhje me qendrimin ndaj Kosoves,por edhe per probleme te ndryshme nderkombtare.Kjo strategji qe nje levizje e zgjuar e lidershipit cerrnogoras dhe e dha frutin e vet,duke bere qe shume fuqi te medha perndimore ta ndryshojne opinionin e dikurshem te keq per te dhe te shperblehej mire nga Brukseli, deri ne miratimin e kerkeses se tij si kandidat,per ne Bashkimin Europian.Ndersa ne politiken e tyre te jashteme pushtetaret e Podgorices arrinin disa suksese te admirueshme per te ardhmen e shtetit te vet,brenda vendit ata vazhdonin me dhune tu mohonin te drejtat shqiptareve dhe te kolonizonin e sllavizonin trojet e tyre,duke forcuar,shtypjen, diskriminimin,arrestimet,burgosjet,denimet dhe vrasjet,te cilat cuan edhe ne masakren e pergjakshme qe i bene popullit te Malsise me 9 shtator te vitit 2006.
Veper e rend kriminale e ketij plani ogurzi antishqiptar eshte edhe ndertimi ne token tone i nje Kolonie te madhe me sllav Boshnjak Mysliman para disa vjetesh ne vendin e quajtur Karabushkopolje.Duke e propoganduar me djallezi kete grabitje dhe kolonizim te trojeve tona,si nje gjest te madhe human qe po benin cerrnogorasit per te strehuar”vellezerit boshnjak” te cilet na i kishin masakruar gjoja vetem serbet(dhe jo kriminelet malazez),qeveritaret cernogoras bene te mundur qe te mos kishte asnje reagim prej shqiptareve,te cilet u pajtuan lehtesisht me kete vjedhje e rrembim te trojeve te tyre prej kolone sllav boshnjak.
Meqense zyrtaret e Podgorices ishin shqetesuar shume per te stabilizuar sllavet boshnjak qe i vrane e masakruan vet,perse nuk e ndertuar kete Koloni Boshnjake ne thellesi te tokes se tyre,si ne Petrovce, Budve,Kotorr,Cetinje e tj,te cilat jane zona edhe me te zhvilluara se sa te tonat,por e vendosen ate ne tokat tona(midis Podgorices dhe Tuzit,Malesise)?
Po cile pyeten okupatoret e Cetinjes per kete pushtim te ri tokash shqiptare, sepse me sa dihet asnje parti dhe force politike shqiptare,por as edhe Ferhat Dinosha, Nikoll Gegaj,Fuad Nimani,Gezim Hajedinaga,apo ndonje bashkpuntor tjeter i ngusht i Qeverise Malazeze,
nuk jane shprehur dhe prononcuar rreth ketij kolonizim sllav ne Karabushkopolje?
Pra nje veprim i till kolonizimi kaq kriminal i kryer me force nga ana e malezezeve, duke mos e pyetur fare popullin tone,si pronar te atyre trojeve eshte bere me qellime te caktuara antishqiptare,dhe si i till ai duhet te vihet ne vend nga drejtesia, duke u kthyer bashkatdhetareve tane cdo pellembe toke te grabitur,ndersa autoret e saj,qofshin ata te veshur edhe me pushtet,te ndeshkohen rend penalisht,sipas ligjeve qe i parashikone edhe vet Kushtetuta e Malit te Zi,per mbrojtjen e te drejtave te cdo qytetari,apo kombesie qe ndodhet ne ate shtet.
Ne shqiptaret nuk mund t’u japim me toka as ortodokseve serb e malazez,por as edhe myslimaneve boshnjak,pamvarsisht se me keta te fundit nje pjese e popullit tone ka religjion te njejte fetar sic eshte Myslimanizmi,pasi per ne tokat,trojet,gjuha,kombi dhe Flamuri Kombtar jane teper te shenjta dhe nuk mund ti shesim e as mund ti falim, sepse te shqiptaret per mbi te gjitha religjionet qendrone ” Feja e Shqiptarizmit”.
Shteti diktatorial cerrnogoras,per te miren e vete dhe te popujve qe jetojne brenda tij,tashme i ka ardhur koha qe te distancohet perfundimisht nga politika e tij e vjeter kriminale antishqiptare dhe ti detyroj dhe ndaloj disa klane te vet,qe ti mbajne larg duart e tyre te pista prej trojeve tona,si dhe te ktheje cdo pellemb toke te grabitur e marre me pare me dhune,nepermjet forces se pushtetit te tyre.Lideret malazez qe po shkojne gjithmone e me thelle ne rrugen e diktatorit kriminel libian Muhamer Gadaf,te cilin e kishin mik te madhe Cetinja,Beogradi dhe Druzhe Tito,nuk mund te na mashtrojne me ne shqiptaret per te na futur ne grindje me boshnjaket apo ne miqesi te ngushte me ta duke ju falur atyre troje,si ne Karabushkopolje,Vuksanlekaj,Valdanos,Tivar,Plav,Guci e tj.Per ne shqiptaret te gjithe kolonizatoret kane te njejtin emer dhe jane njesoj si ata serbo-malazezo-greko-maqedonas me besim fetar ortodoks,ashtu edhe ata boshnjako-turq islamik dhe kudoqofshin ata ne cdo cep te trojeve te Kombit shqiptar,si ne Karabushkopojle,Tivar,Podgorice,Rozhaj,por edhe Presheve,Shkup,Manastir, Follorine, Arte e Preveze(Cameri) e tj.
Shteti Cerrnogoras duhet ta dije fort mire,se kurr nuk do te mund te arrij qe tendertoj nje te ardhme demokratike dhe europiane,duke shtypur,denuar,diskriminuar, kolonizuar dhe sllavizuar shqiptaret ne Mal te Zi,te cilet jane pjese e nje kombi prej 7-8 milionesh ne Ballkan,prandaj sa nuk eshte vone te kthehet nga civilizimi perndimor dhe demokracia e vertet,duke zbatuar me perpikmeri te gjitha kerkesat dhe rregullat e saj, si dhe t’ju jape te drejtat shqiptareve,qe bene ate shtet te pavaruar prej Serbise.

Nga:
Andy Apolloni
Paulo Traboini

New York Janar 9 2012.

KOMENTOJE