Forumi Demokratik për Integrim – Deklaratë për shtyp

Forumi Demokratik për Integrim, me vëmendje është duke përcjellur situatën aktuale politike në vend dhe jemi të shqetësuar duke ndjekur dinamikën politike e cila është vazhdimësi e të njëjtës politikë që udhëhiqet për njëzetë vjet pluralizëm. Gjendemi në prag të dorëzimit të listave për kandidatët për deputet në Parlamentin e Malit të Zi. Shqiptarët aktualisht gjenden të pozicionuar në katër kolona të cilat nuk garantojnë zgjidhjen adekuate për pozitën e shqiptarëve. Jemi tepër të shqetësuar rreth disa kandidatëve për deputet si nga Malësia ashtu edhe nga Ulqini të cilët për shkak të interesit të tyre personal kanë krijuar këtë lloj situatë tepër të padëshiruar për shqiptarët.

Do filloj të analizoj në radhë të parë Malësinë e cila po kalon një nga çastet më të vështira në rrafshin politik sepse rrezikon që mos të ketë kandidat për deputet dhe në këtë mënyrë për një periudhë Malësia të mbesë pa zë dhe të mos ketë njeri që të mund të flas për Të. Përfaqësuesit politik dhe deputetët që i kishte Malësia, duke parë disfatën e tyre në Malësi, u arratisën dhe ikën në Ulqin duke bërë kualicione në dëm të qytetarëve të Malësisë. Disa nga këta kandidat që ka Malësia kanë ndërruar nga 7 parti e lëvizje vetëm për të ruajtur interesin e tyre personal dhe për të mbijetuar politikisht, duke mos marrë asnjëherë guxim për të kërkuar falje përpara elektoratit të tyre për të gjitha këto padrejtësi që kanë bërë. Ndërsa kandidatët e disa partive të tjera shqiptare në Malësi janë përpara shuarjes totale. Tani shtrohet pyetja: mbi bazë të cilave vlera lidhen këto kualicione? Këtu mos sinqeriteti ka arritur kulmin! Dëshpërimi i popullit poashtu është në majat më të larta. Rinia e Malësisë bredhë rrugëve duke mos patur askush mëshirë për ta. Mbi 95% e rinisë Malësisë sot gjendet pa punë! Një pjesë e tyre mundohen që sa më parë të largohen nga vendi për të marrë rrugët e mërgimit! Kjo për shkak të mungesës së përspektivës në këtë vend! Për këto të drejta elementare njerëzore askush nga partitë politike nuk flet! Por biseda kryesore e tyre është radhitja në listën për deputet; kush do jetë i pari e kush do jetë i dyti…!!!

Në rajonin e Ulqinit, situata është e ngjajshme sepse edhe atje përçarja ka arritur nivelet më kritike duke vënë në pikëpyetje të madhe edhe pushtetin aktual në Komunën e Ulqinit. Disa kandidat nga Ulqini së bashku me kandidatët e tjerë nga Malësia negociojnë vetëm mbi bazën e interesave të tyre personale dhe asnjëri nga ata nuk flet për interesat kombëtare dhe interesat e qytetarëve duke mohuar në mënyrë absolute parimet mbi të cilat partitë politike të shqiptarëve duhet të veprojnë! FDI ka pas rekomanduar që të prodhohen këto forca politike: Malësia të ketë deputetin e saj, Ulqini poashtu të ketë deputetin, Ana e Malit së bashku me Krajën te kenë dputetin e vet dhe Plavë e Gucia dhe Rozhaja për shkak të numrit të vogël të votuesëve të bashkangjiten në këto tre rajone të cilat në bazë të votuesëve mund të fitojnë deputetin, por kërkesat e FDI-së nuk janë marrë parasysh asnjëherë nga partitë e shqiptarëve sepse Ne e dijmë që sigurimi shtetëror vepron duke u munduar të ndalojnë parimet e shëndosha dhe vlerat tona njerëzore.

Partia në pushtet e DPS-së, po mundohet që përmes satelitëve të saj në të gjithë Malin e Zi e veçanërisht në zonën e shqiptarëve të krijojë përçarje sa më të madhe në mënyrë që shqiptarët të humbasin mandatet parlamentare! DPS po mundohet që përmes ndihmave ushqimore (konzerma peshku, miell, vaj, sheqer etj) të blejë firmat për kandidatët dhe votat. Ndërsa ata që nuk e japin firmën për kandidatët kërcënohen me përjashtim nga puna! Kjo tregon nivelin demokratik të shtetit të Malit të Zi! Pra ne jetojmë në një totalitarizëm që as në sistemmet e mëparshme nuk ishte i tillë. Partitë e shqiptarëve këtë gjë e kanë harruar ta kundërshtojnë! Dëshmi janë mjetet e informimit të cilat nuk kanë paraqitur asnjë deklaratë nga partitë e shqiptarëve për të parë nëse ndokush nga ato ka bërë apel që të ndalohen këto poshtërime dhe degradime të bëra nga DPS-ja. FDI i bën apel partisë më të madhe në pushtet DPS-së që të garantojë liri për qytetarët që ata të vendosin vetë për fatin e tyre! T’i lejë presionet dhe keqpërdorimet e popullit shqiptar.

FDI i bën thirrje popullit shqiptar në Mal të Zi që të vetëpërmbahen përpara këtyre fortunave që na çojnë drejt e në humnerë. Ne garantojmë që jemi në çdo moment pranë popullit dhe do vëzhgojmë të gjithë situatën e krijuar në teren. Do bëjmë gjithçka që Malësia mos të mbetet pa deputetin e Saj.

Kryesia e Forumit Demokratik për Integrim

66 Comments

 1. Ndigjova se ini to me u ba gati me dal ne zgjedhje si parti. Nese asht e vertet nuk e kuptoj pse nuk e shkruat edhe kta ne ket shkrim? Para pak kohsh keni than se nuk keni qellim me u ba subjekt politik e tash shum shpejt paski ndrrua, po thom nese asht e vertet.
  Zdi kush i ka ndrrua 7 parti por edhe ni asht ashtu duhet iher me kqyr en oborr tvet se edhe ju i keni aty disa chi jan ken e edhe tash jan neper parti tjera.
  Koalicionet jan edhe kishte me u dasht me u bashkua tana partit e jo me than iken prej Malsis e shkuen en Ulqin. Askush nuk shkov ne Ulqin e mos bani propaganda por lidhen koalicion. Me ken rrisk tan bashkohen se nuk jem fort shum me u nda ne rajone, katune e fise. Si shqiptart e Malsis, Ulqinit, Krajs, Plavs, Gucis e Rozajs me u bashkua e jo me akuzua se gjoja iken ne ulqin etj.
  Por duket ju po bahi gati me dal ne zgjedhje e jeni krejtsisht vetem ater mundohi ne ket mnyr me xierr dicka se gjoja ju po perfaqsoni Malsin.
  Me sa kam ndigjua vet ju ini tpart chi keni dasht me lidh koalicion me Forc edhe asht e besueshme se vetem at parti e keni lavdrua por duket nuk u kan pranua. Duket nuk u ka pranu asnji parti shqiptare as en Malsi e as ma gjan. E tash per me u hakmarr ju doni me dal vetem e mej djeg 200-300 a ma shum vota kot. Ato vota i merrni edhe djegen se me aq nuk bahesh deputet edhe ni i merrshi 700-800 chi sma merr menja se keni shanc me i marr. Cdo vot e djegun ka mej shkua si ndihm DPS e bela ju nuk e keni at qellim.
  Pertimet gjendja asht e keqe e ju po ndihmoni me u ba edhe ma e keqe.

  • Ske nevoj me tije, kjo asht me shkrim nga:
   Anton Lulgjuraj
   Me besim tek Zoti dhe te asnjë vlerë tjetër universale, me vendosmëri dhe përkushtim për të ardhmen, me zotimin për mbrojtjen e identitetit dhe personalitetit njerëzor, deklaroj publikisht kandidaturën time për DEPUTET të shqiptarëve në Parlamentin e Malit të Zi.
   Zoti më ndihmoftë…

 2. Interesi personal eshte primar te cdo individ, e jo me te politikanet qe karrjera e tyre lidhet ngusht rreth saj. 

  Politikani ne vendet e zhvilluara i thot popullit: “Me jepni financat tuja qe une te rregulloje jeten tuaj!” Dhe populli eshte i detyruar t’i jap atij tatimet etj ne menyre qe ai (politikani) te jetoje ne luks (pa punuar), por per “interes te popullit”.

  Politikani ne vendet e pazhvilluara kerkon nga populli qe ta votoje. Ky politikan nuk flet per financa, ai akuzon kundershtarin per gjera te tilla si interesxhi te tipit kapitalist dhe mashtrues se gjoja ai ashtu nuk eshte vet.

  Popullit perhere dhe ne cdo sistem ka pas “derrat” per udheheqes, dhe keshtu ka per te qene gjithmone deri kur populli te gjeje menyren qe te nxjerre vullnetare pa pagese ne keto pozita udheheqese. Kjo fundit qe shkrova eshte nje utopi e barabarte me shkrimin e FDI se ata paskan synime te tjera nga kundershtaret e tyre.

 3. Interesi personal eshte primar te cdo individ, e jo me te politikanet qe karrjera e tyre lidhet ngusht rreth saj. 

  Politikani ne vendet e zhvilluara i thot popullit: “Me jepni financat tuja qe une te rregulloje jeten tuaj!” Dhe populli eshte i detyruar t’i jap atij tatimet etj ne menyre qe ai (politikani) te jetoje ne luks (pa punuar), por per “interes te popullit”.

  Politikani ne vendet e pazhvilluara kerkon nga populli qe ta votoje. Ky politikan nuk flet per financa, ai akuzon kundershtarin per gjera te tilla si interesxhi te tipit kapitalist dhe mashtrues se gjoja ai ashtu nuk eshte vet.

  Popullit perhere dhe ne cdo sistem ka pas “derrat” per udheheqes, dhe keshtu ka per te qene gjithmone deri kur populli te gjeje menyren qe te nxjerre vullnetare pa pagese ne keto pozita udheheqese. Kjo fundit qe shkrova eshte nje utopi e barabarte me shkrimin e FDI se ata paskan synime te tjera nga kundershtaret e tyre.
  .

 4. Edhe une tersisht pajtohem me veshtrimin e shkruesit me nofken Pater…e di Pater Pashku nuk asht se aje esht me Dps.por nje sysgjerim ndrroje ate pseudonim,por veshtrimin e ke te mir te pergezoj. Fdi ju tani keni mbetur vetun dhe kritikoni tan boten.. Shitni gogla kot se ato qe ju thoni nuk pin uje zoterinje. Flisni per rinin e papun sikur ju te ishit ne pushtet gjoja do te banit me shum sikur shkopi magjik,ja futni kot. Po shifet qart bajraktarizmi juej,se gjoja kandidatet per deputet nga Malesia po shiten ne Ulqin. Flisni per Ulqinin si me ken Cetinja turp te keni,po ku me marr qe te bashkohen kualicjonet me parti shqiptare mga Ulqini e Malsia bashe. Ju provuet te bani kualicjon me Cungun pra Forcen por nuk ju pwrfidhi se aje shkoj me Vaselin dhe tani ju po qani dhe komentoni te kunderten. Nuk e dime ato 400 ose 500 vota te cilit kualicjon do te u

 5. Pra sic shifet vetem dem bani qe u merrni ato vota kualicjonit Vaseli,Cungu,Maliqi me cka duket edhe Nikolla e Muhameti dhe Xhemal Nikaj dhe shum Dinoshjan e Mileshjan,Hotjan,Grudjan,Trieshjan,Kojas,Ulqinak,Krajan e Anamalas nga Plava dhe Gucija nga Vllana e Vranja pra malsi e qytetas ashtu sido qe jan do te fitojn ma se shumti vota ne keto zgjedhje. Kjo shum shpejt do te shifet dhe juve te FDI me gjithe perkrahjen e disa individeve qe e kan gabuar rrugen politikisht edhe ne diaspor, do te digjeni sepse votuesit nuk do te ju votojn juve. Ma mir sa nuk esht von bashkohuni kualicjonit fitues se edhe per juve do te ket ndonje vende ne tryezen e perbashket. Mendjemadhsia nuk esht aftesi,prandej hiquni asaj dhe merruni me realitetin objektiv qe po ndolle ne trojet shqiptare ne Mal te Zi.. Te mira dhe te kqija queni si te dueni ju,njato parti shqiptare do te marrin votat nga votuesit. Do te perfitojn nga pwrcarja e juej edhe partia e Dps e cila me Udsh do ta dajn nje mandat,por ju nuk po veproni aspak mir nese ndaheni. Jeni te ri dhe keni koh per afirmime. Nese ke. Nje djal apo vajz dhe don ta mesosh me drejtua automjetin,mesiguri i thue rri pran meje dhe meso pak atwher ja lejon timonin mbas disa kohe,e pra kan don njeriu ma teper se uladin e vet. Edhe ju te dashtun jeni te ri rrini pak ne vend te dyte mesoni se shum shpejt do te keni timonin edhe juve,por aman jo aqe shpejt me skel gjithkan nen kembe. Shpresoj se keshillat e plakut do ti merrni per te miren tuej. Te jeni te bindur se une nuk do te kamdidohem dhe nuk do te ju ze vendin. Me te mirat dhe te keqijat qe kan Maliqi dhe Vaseli do te marrin ma se shumti vota ne Malsi.. Shum shpejt do te vertetohet,megjithese sesht pun teper e madhe edje ni fitoshin nje deputet,por prap ma mir Malsia me nje deputet se pa te fare. Mbetshi me shendet..

 6. ni fjale spej kuptoj (se kane ik ene ulqin)pra ku ashte ulqini a ashte ene kroaci apo ne itali a ahte ne mal te zi keto nuk jane zgjedhje lokale pore jane parlamentare ne kete menyre numrohen votat ne tane teritorin malazez keshtu mose vajtoni e mose gjani pa vdekure kushe se me keso propaganda nuk muni me arrite for lark

 7. Ahahahhahahahaha..me knaqi kjo komunikat imagjinoni se sa te afte jan keta te FDI s kur fjalen koalicion e shkruajn kualicion ahahahahahhahaha me besoni se kjo asht shqetsuese per vendin tone. Analfabetet duan t konkurojn ne zgjedhje edhe presin vota ne Malesi . JO TE NDERUAR , VOTA NUK KENI NE MALESI , MUND TI DIGJENI 12O VOTA EDHE KAQ. ME ATO ASKUJT NUK I NEMI DEM VETEM TREGONI FUQIN TUAJ.
  Kishte shkuar kandidati I FDIs me kerkua nenshkrime ne hot dhe e pyesin me cka merresh ti qe don me u kandidua per deputet ? Ai shprehet : kam mbaruar fakultetin . Ahahhaaha kur kam degjuar kyt ather me ka ardh me viell. Imagjinoni programi I tij politik eshte se ka kryer fakultetin . Tyrp per diasporen tone qe mundohet ti tieg ket njeri te ri e t paafte.

 8. Me falni se edhe nji gje harova… T mjere o Zotttt lexojeni ne fund kush e ka nenshkrua… Kryesia e FDIs kuku per mua me gjith ju . Krejt kryesia e FDIs nuk din me e shkrua fjalen koalicion. Qyqja politika me per ju po si nuk u vjen tyrp.

  • FDI ne fakte nuk do te ishin asgje tjeter vetem tri shkronja, te nxjerra nga alfabeti si rastesisht, po mos te ishin dy juristat me me renome sot per sot en keto treva, qe te ja japin kuptimin gjithckaje, dhe ne te na i hapin syte, e mos te lane ne terr Malsine. FLM FDI-se, na nuk kishim me dit n’c’bot jem mos me ke ju.
   (“ej-he”).

   • Indiferent. Me vjen keq por jurista nuk vleresohen njerizit kur fjalen koalicion nuk din ta shkruajn. R.I.P FDIs

 9. Shih , shih … Jane te shqetsuar me disa kandidat nga Malesia, por edhe me disa kandidat nga Ulqini. Dhe tremben se kem me mbet pa “kandidat”.

  Ater per kandidatin nga Malsia, per te cilin madje jane posacerisht te shqetesuar, edhe jane be merak, thone se, drua se mund te mbes Malesia “pa ze ne parlament”. Pra e pranojne se deri tash kem pas zerin qe na perfaqon, e mund te mbesim pa te.
  Ne fakt te gjithe e dime se vete FDI-a po konkuron me zgjedhje per ta demtuar I.Q. qe eshte subjekti me me se shumti vota, dhe keshtu ta demtojne kete subjekt, dhe ta lane Malesin pa perfaques autentik. Sepse sado naiv qe duken (sipas kesaj “deklarate”), shume mire e dine se sa eshte kapaciteti i tyre. Por detyra duhet permbushur, sepse rroga duhet te fitohet diqysh. Apo jo? Fundja per kete edhe u formuat, per ti cunguar votat I.Q.

  Por shqetsimet e FDI-se nuk mbarjone me kaq, sepse kane nise shume besa te shqetsohen edhe ne lidhje me Forcen.
  Shqetesohen se si Forca dhe IQ kane formuar koalicion e si nuk a mire me ba koalicione ne mes Ulqinit e Malesis, se si nuk ashte mire me u berzie, por ndaras, ata punen e vet, ne tonen. Sipas ksaj qe thon konkludohet se nuk kem gja t’perbashket me ta.
  Por, nuk u pqet gishti me permend se si FDI ka zhvarrit bisedimet me Forcen vetem qe te kaloj koha dhe qe te mos t’bashkohen, as me ta as me tjeret.
  Keshtu qe Forca e pa qellimin e tyre, dhe logjikisht formoj koalicion me subjektin me serioz ne Malesi.

 10. Uff çfare deklaratet përçarëse, O Anton Lulgjuraj a e din more djal se çka ke shkrua, Oo njeri Ulqini nuk eshte ku tjeter po brenda shteti ku ti konkuron per vota dhe ata jane shqiptare si ti mos edhe ma shume, nje komentues tha i duket si me ken ne kroaci apo itali e na e dime mirë se atij me shok i duket se me ken ulqini Turqi. Po ky fanatik e kem ditë se është por jo kaq haptaz. Na e kem pa sa e ven kryqin 6 metrash maje shpijet edhe e xhdrit sikur te kishte zbulua ai fen katolike. Po hajde more djal sikur tan katolikt bashin si ti si kishte mu dikt Malesia, apo tan muslimant me vu hanë e yll maje shpiash ka 6 metrash si kishte mu dukt malesia. Mos e din ti, te tregoj vet per dreq ki mu dukt me kto simbole fetare, qe skan lidhje me fe por me urrejtje e fanatizem, tyrp eshte cka ban ti. Kjo deklarat eshte taman perçarse ne rajone me prapaskene fetare se thoni Malesia pa deputet, po sikur ti thonin rrustem apo ferhat ju se pranoni. Po me te ba nje pyetje, sa anetar te konfesionit musliman keni ne FDI , e di skeni as nje. dë IQ ka maliqin sido qe eshte s**** s***** kryen pune se asht musliman, ai e ka gjet vetin e shokt si vetin dhe kalojn mire. Nese e don malesia ate me shok e gzoft prap se prap shpiunat na i imponon shteti dhe skem çka me ba. por fanatiznim e prodhojme ne, e mund ta redukojme e zhdukim nga rrethi ku jetojm. Ti anton mos mendo se ne Kjo pjese e malesise qe se konsideroni si malesi por turqi, dimë me vleresua mire politiken qe bahet nga ju e shokt si ju nën ombrellën e patriotizmit. Kujdes nga kso deklaratash se bajn dam dhe hiqu kshillave qe ti bajnë do rreth tejet se ske ka va sheh hajrin por sherrin, je i ri i papjekun e naiv edhe ulu pak ne toke se nuk je Shen anton por nje malesor si tijer qe don me ndryshua situaten, por jo si ke nis ske mbrri larg.

  • i nderuari dinoshjan nuk po te kuptoj kometin te juaj pore prap se prap po ju pergjegjem se une nuk e cova ulqinin ase ne kroaci ase ne itali mose na tjefte zoti ase ne turqi .pra une ju pyeta pere keto deklerata ci bani FDI se ata po thojne se na ikene ne ulqin kjo do te thote se po i cmojne sitradhtar e malsis pore keta po bajne ni forc politike ma te forte pere zgjedhjete e arshme kedshtu ci nuke kje fjala pere fe ase pere muslimanet ase pere katolik po keshtu po te duket juve se i kini ne zemer percarjet fetare ne kete menyre ju do te mesni mrapa . ulqini nuk ashte gjytet vetem musliman pore me duket se ne ulqine jetojn edhe katolik edhe te fese ortodokse e keshtu me rradhe pra ni pyetje e kame per ju ti ci po bjen teme fetare po kuptim a dini ju prej ka e kini prejardhjen ne qofte se nuk dini hajte mrapa 4 deri ne 5 breza e do ta gjeni te verteten e keshtu pere kometet tjera leni fen se nuk ashte nevoja me sjedh propaganda fetare une mire e theksova fjalen se nuk e cova ulqini ka pore ju e manipuluar vetin a shoket e juaj tung mose u trishtoni fort se vasel s. edhe 4 vjet deputettttttttttttttttttttttttttttttttttt urime vasel.

  • une e besoj se ini ju ne parti te dps keshtu ci paguhi me bare teme fetare e jo kobmtare pore ne kete menyre te lorgohna ka komi e te shkojm ka feja ky qedhim e kan pose gjithmon sdhavet more vdha malsore e shiptar mose u tradhto se ije shiptar e ije malsore i malsis nuke kem ardhe ase prej vaticanit e ase prej turqijet

 11. Dinoshjan , e vlersoj shkrimin tand se m duket qellim mire dhe sygjerues per ket djalosh te manipuluar ose dredharak. Sa I takon IQs ka qen dhe mbetet e vetmja forc politike qe nga fillimi I saj e deri tani qe zyrtaret e saj I ka ashtu sich eshte Malesia .

 12. FLm Njohuri
  kjo eshte e verteta se si interpretohen fjalet :
  “e lane Malesine pa deputet”
  ” Malesoret duhet ta ken Perfaqesuesin e vet”
  ” Lideret e malesise iken ne ulqin”
  ne tana keto komente ju perjashtoni faktin se malesore jemi edhe ne nga dinosha e mileshi bile edhe ma te medhenje se shume te malesise jugore qe ja kan fale shqirtin te huajit.
  Une pse komentoj kto deklarata,,, nuk jam fanatik, por po… kjo eshte terhiqje vrejtje per faktin se edhe ne lexojme mesrreshtash se cka doni me luajt. Lideri poltik duhet te jet shembull per tolerance madje besimin e tij mos ta shfaq edhe aq poblik sa ky anton ka berthye trat e shinave te trenit me godit kryqin dast e shohin turqit e tuzit e dinoshs, kastravec asht ai, ai dhe shoket qe bajn si ai nenchmojne vetin dhe fene e tyre.

 13. Dinoshjan edhe te te tjere qe mendoni se “nicku ” im ka lidhje me Vaselin e keni gabim. Ju lutem mos ja futni kot. Vaseli ka aq simpatizues te tij ne malesi e me gjere qe ai nuk ka nevoj.te shkruaj. Une jam njeri nga ata. dinoshjan se ti e din me na kallxua, cili do t jet hamdia ne list te UDSHs se po flitet I 3 ose I 4? Mos e lejoni at hordhek se do te ishte tyrp per Udsh e Ferhat Dinoshes.. Me siqeritet

 14. Besa zotrrote Hamdi hasani i madh e i bukur do te jet ne list i dyti dhe do te bahet minister, nese UDSH mer deputetin, kurse fadili kete here do ti bijen piskave. Sinqerisht me pyete po te pergjigjem jam UDSH por a do ta votoj ma kete parti eshte pikpyetse. Nuke eshte ferhati qe per mua eshte numer nish ne politiken shqiptare dhe besoj se votat do i mar tash DPS une sdal ne vota. te ishte bartes listet muhamedi tan votat kishte me i marr ai, por duket se ai sdo jet askund se nuk po deklarohet. sinqerisht.

 15. Është për të ardhur keq jo vetëm për gjithcka shkruhet këtu, sepse kjo tregon se kush jemi ne në të vërtetë, por edhe për shumë gjëra të tjera. Pajtohëm plotësisht se deri tash , për fat të keq “profetëtë” e Malësisë në momentet kyçe kanë rënë në provim, sepse kanë shikuar interesat personale para atyre kombëtare, apo më mirë me thanë për vendin e tyre. Mirëpo edhe kometuesit tregojnë se ne nuk meritojmë më shumë.Të gjithë po shitemi sikur jemi patriot , e të tjerët nuk kanë pjesë në këtë atdhetarizem. Njëri tjrtrin po e akuzojnë për fanatizëm, e nuk shikojmë se duke kritukuar tjetrin ne shfaqim një dozë tepër të theksuar të kësaj dukurie që për fat të keq gjithnjë e më shumë po e helmon Malesinë. Kur duam të kritikojmë dikë , së pari duhet të shikojmë vetën se kush jemi. Fjalet i kemi të mëdha por veprat askund. O malësor, o shqiptarë ti trokasim pak kokës se ka po shkojmë e çka po duam!! Vërtet pervoja e deritashme na ka bërë të pashpresë për të gjykuar me vetdije e gjakëftohtësi në prag të këtij procesi zgjedhor. Vërtet është vështirë se për kë të përcaktohemi ne si votues, sepse këtë na e kanë vështirësuar edhe këta që duan të fitojnë votën tonë. Por sidoqoftë ne duhet të mos përcahemi. Kushdo që të fitojë, sido që të quhet- Rrustem, Hajdar, Preçot apo Gjelosh, nese punojnë për interesat kombëtare për ne duhet të jenë të njëjtë dhe duhet ti përkrahim. Ne duhet të lirohemi së pari prej fanatizmi e pastaj edhe prej lokalizmit si dhe veseve tjera verbuese e fisnore. Vetëm kështu dhe të Bashkuarrrr Ne si shqiptarë nën Malin e Zi mund ti përmirsojmë të drejtat tona, në të kundërtën vetëm po zhytemi në llavën e kraterit i vullkanit të pushteti që po ndihmohet, fatkeqësisht nga shqiptarët, që edhe më tutje po kërkojnë votën tonë.

  • Favorit me thënë të vertetën nuk po shoh se për momentin. Por mua po me shqetëson fakti i debatit këtu, sepse ne nuk kemi kulturë debata dhe ky psedodebat po na përçanë edhe më shumë. Neve na duhet bashkimi pa dallam feje erajoni. Vetëm atëherë mund të flasim për kandidat. Për mua problem janë disa persona që këtu po mundohën të jenë në rolin e korrigjimit të drejtëshkrimin e jo në esencën e shkrimit. Edhe njëherë mos shikoni kush e si e ka emrin e nga është por vlerësojeni _ Athua ky kandidat meriton votën tonë. Por për fat tlë keq unë personalisht jam skeptik, megjithatë FORCA ndoshta e meriton se Prej Dreqit , ku është dreq më i butë!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! por megjithatë ?????????? nuk perfundojnë

   • Sinqerisht , me vjen keq nese te kam ofenduar me ate qe kam verejte se keta te FDIs nuk d uj n ta shkruajn fjalen koalicion . Disa here ne text shkruajn kualicion . Per mua eshte shqetrsuese kur nji parti “me gjithe ata intelektual” nuk din ta shkruajn ate fjale . Ne fund te fundit ajo tregon me shume per seriozitetin e tyre. Por po me vjen keq qe ti u shqetesove per kete, mos je ndonji kshilltar I afert I FDIs.? 🙂

 16. Sinqerisht , pergjigju si e ke emrin ketu. Kush eshte favoriti jot ne zgjedhjet e 14 tetorit ?

 17. fdi eshte si ai femija qe vdes ne bark te nanes. Kta kane cof para se formohen plotesisht.
  Qysh ne sekondat e pare tefillim formimit jane vetem tuj vra e pre ata pake malesore ne politike e suportuesit e tyre. Vec gabelicat shajne njekshtu se njerzit me vlera qe mendojne se mund te udheheqin malesine duhet patjeter te kene siedhje tjeter.
  Zoti Anton, je mjaft i ri por ne veprime tregohesh shume me i ri se cka je me vjet. Ose je i padishem e naiv ose nuk pyetesh per asgje vetem e perdorin emrin tand kot ne deklerata.
  Mendoni o FDI se cka po bani. A thua kjo pune ka istihar.

 18. Tani shoqatat e shqiptareve nga Mali i Zi qe jetojn ne Amerik do ta shpetojn Antoni Lulgjuaraj se e paten ba heroj atje ne nje mbramje ne Detroit, ja paten ba edhe nje film dokumentar qe ta shiqonte edhe aje vete nga tryeza e nderit. He thaftu krahi si ja thyen qafen keti djali te ri,duke u sholluar ne Tiran, dhe me nje rrjedhje te mir familjare, dhe i cili kishte me te vertet nje prespsktiv, por ja qe se mendja e madhe e zezea e tenzon, i thon nje fjale popullore dhe e dogjen keta ujqit e vjeter.Tani don te votohet per deputet me 500 vota.. jo more ANTONO kryej studimet dhe perfeksionoju pak ne politik, mere ma teper dije dhe pervoje se ke kohe e ardhmja esht jo large. Puno ne prespektiv se je i ri. Sygjerim vlazror afroju Cungut dhe Vaselit se aty e ke vendin, te betohem se ne dy vite do te arrishe suksese, kurse per tani sme duket se ke gje per se mbari ne keto votime.Tung

 19. Njohuri, të jesh i bindur se as i FDI-së e as i ndonjerit për momentin, edhe pse partitë shqiptare janë dhe do të mbetën simpatia ime dhe votën do tua jap nese do të dal ne zgjedhje.

 20. DO TE BEHET MIRE ,Ma te miret e ma t fortit kan me fitua. Ata qe kan ba dicka per shqiptar ne malesi e mal te zi . Une mendoj se ja vlen me perkrah FORCEN DHE INICIATIVEN. Jane koalicioni me serioz dhe jam I sigurt se ja vlen. Me fali se ndoshta dikush mendon ndryshe por une mendoj se VASELI dhe GENCI nuk kan konkurenc.

 21. Malsort e mi e besoj se mundena me bisedua si njerz, mujm me ja kundershtua njari tjetrit mendimet edhe pa u sha e gja e mujm me lavdua njarin pa e sha tjetrin. Mosni kshtu se askujt mir nuk i bani vec anmikut.
  Ky djali Lulgjuraj asht nji djal i mir ,bela jo edhe aq i ngritun por besoj se ky muj me bashkua vota te mira e pse jo?
  Duhet me ja dhan shansin. E di se i ka perreth disa qe e kan prish boll por ata skan me mujt me ba me ta si deri tash se e din edhe aj aq.
  Paska shpall kandidaturen dhe i uroj sukses per kandidaturen per deputet tcilen rastisht e pach ne facebookun e tij.

 22. Dashka me i marr njaj 20.000 euro e mja pa hajrin, mjaft mire per bes. sepse u takon tanve aq, ka me i prish 300 vota dhe mundet me lan forcen me iq mos me ken fuqia numer ni ne shqiptaret, dash do te jet fatmir gjeka me bardhin, se kta te mit UDSH mundim me ju afrua 7% nese nuk dalin shume ne votime,
  >Fatmiri mund ti afroj 3400 – 3700,
  >genci 3000- 3500,
  >UDSH 2000 deri 2500,>
  Antoni 200- 500.
  ky eshte mendimi im.

 23. Sa cinike kjo, kendej fdi rrahin gjoksin e thon duam vetem kendej bajne takime e lusin partit mi marr ne koalicion po nuk po i dhez duket askund askush spoi prenon. Po nuk eshte cudi keshilltarin numer 3 te pozitivina crna gora e kan fdi negocjator e kendje me shesin patriotizem reformistata e Markovicit. Eh medet po ater kujt ti besohet interesat e kuj i perkrah ky keshilletari juaj a ato te pcg a apo te fdi , pash besen na tregoni o keshilli informativ i Kosit. :):)

 24. Sipas mendimis sim koalicioni me i gjere dhe me i fort nese shkon gjicka sic duhet do jet aij i

  pd-ld-ash me numer te votave rreth 4000-4300

  FORCA-IQ 3800-4000

  UDSH 2500-2800

  Pra vlen te ceket se ne votimet parlamentare te vitit 2009 ishin rreth 13275 mij vota per parti shqiptare, ne baz te ketyre analizave une e bera kete radhitje te votave te mundshme qe i ceka me larte.

  Ja keshtu ishin votata e kaluara qe fituan partit shqiptare neper keto Komuna

  FORCA – Nazif Cung Andrijevica 0, Bar 122, Berane 2, B.Pole 31, Budva 10, Danilovgrad 8, Zhablak 1, Kollashin 6, Kotor 17,
  Mojkovac 1,Nikishiq 32, Plav 75, Pluzhine 0, Plevla 10, Podgorice 181, Rozhaj 23, Tivat 19, Ulqin 2348, Herceg Novi 37, Cetinj 14, Shavnik 1, Ziks 1 Gjithseit 2939 vota 1 mandat

  UDSH – Ferhat Dinosha Andrijevica 0, Bar 147, Berane 3, B.Pole 22, Budva 1, Danilovgrad 5, Zhablak 1, Kollashin 4, Kotor 7,
  Mojkovac 2, Nikishiq 9, Plav 320, Pluzhine 0, Plevla 3, Podgorice 1220, Rozhaj 112, Tivat 6, Ulqin 2871, Herceg Novi 5, Cetinj 6, Shavnik 0, Ziks 3, gjithseit 4747 vota 1 mandat

  Koalicioni – perspektiva Andrijevica 2, Bar 18, Berane 2, B.Pole 1, Budva 2, Danilovgrad 1, Zhablak 0, Kollashin 1, Kotor 3,
  Mojkovac 0, Nikishiq 13, Plav 3, Pluzhine 0, Plevla 4, Podgorice 1315, Rozhaj 2, Tivat 1, Ulqin 1228, Herceg Novi 7, Cetinj 4, Shavnik 3, Ziks 9, gjithseit 2619 vota 1 mandat

  Lista Shqiptare LD-ASH Andrijevica 1, Bar 701, Berane 4, B.Pole 7, Budva 2, Danilovgrad 6, Zhablak 0, Kollashin 2, Kotor 4,
  Mojkovac 3, Nikishiq 13, Plav 449, Pluzhine 1, Plevla 6, Podgorice 835, Rozhaj 188, Tivat 5, Ulqin 658, Herceg Novi 4, Cetinj 8, Shavnik 1, Ziks 0, gjithseit 2898 vota 1 mandat

 25. Mos e harroni edhe FDI do ket do vota qe do djegen 200, ater lista per tuz 350 ska shkua me ken edhe aty do djegen, ato jane 500 vota qe do u shkojn dikujt keshtu qe e krijojn nje minus 1000 cota dikan do demtojne.
  dhe shtojme faktin se lokalet votohen lider lokal hiqjani edhe i nje miçe. dikush do ngelet pa deputet, shqiptaret realisht i marrin dy. fatmiri e genci shkojne te tjret let presin

  • i neruar CEMI, po e shofe se po te dhimben votat e FDI ty edhe shum tjerve,ne fakt eshte qe te dhimben votat qe shkojne huq apo si te them shterp ,vota pa trashigimi
   mbasi te gjith po merren me statistika dhe mue me jep te drejt te them ne ate menyr qe une mendoj dhe te dalim me 3 deputet nga partit shqiptare dhe me dy(2) deputet tjere nga partia malazeze apo sic po e quajne DPS.
   1 Forca dhe iniciativa qytetare ketu nuk ka ndarje te mandatit por me siguri nese kan shanse do te shkojne me DPS mbas zgjidhjeve dhe IQ do te knaqet vetem me ndonje nga mnistrite,por te gjithe mvaret si do te ndahet patrija tjeter do te thot (udsh)
   1 deputet

   2 UDSH (nese fitojne deputet perseri do te behen me me DPSD dhe te vazhdojne si teri tani) ather ne force do te ndrrojne hesapet dhe egzistoj mundsija e ndarjes se mandatit qe eshte e pabesushme do te shofimm se shpejti
   1 deputet

   3 PD LD ASH perspektiva lista per tuz (keta jane ma te bashkuarit dhe me te gjerit) ketu mendoj se Gjeka dhe Bardhi do te ndajne mandatin 50%50 jeshtu qe bardhi po delne pension si deputet me te githa rekordet
   1 depuetet

   DPS tek shqiptaret do te marr 2 depuetet nje ne ulqin kurse tjetrin ne Tuz
   kurse FDI nese nuk lidhet as me nje nga keta me siguri se nuk mund ti fitojne numrin e duhur te votave ose kishin me ba mir me shkua me UDSH se vetem ata nuk kerkojne partner .
   kishin me perzije pak ate stukture banale qe kane te dyja palet
   une nuk do te perkrahja as nje nga partite politike qe jane vetem te nje rreligjioni apo vetem te nje vendi
   sa me duket FDI si kam lexuar nuk ka as nje nga besimi tjeter
   noshta jam gabim
   po gjithesesi urime te gjith atyre qe endrrojne per nje jet me te lumtur ne KURRIZ te popullit te vet

 26. RRezik shum i madhe i kanoset Malesise nese Antoni garon ne zgjedhjet e ardhsme. U rrezikohen postet ketyre plehrave qe per dy dekada rresht e cuen ket popull drejt humnere dhe esht ne rrezik qe mos te kete kthim mbrapa. Po Aantoni sesht i persosur por smund te jete me i keq se kta qe i patem, se ska ku shkojn me zi .

  • FDI muj me fitua “upallen” ne malesi se ajo as mandat as vota. Deri ne 100 vota maximumi I saj eshte…

 27. gatonju se po vjen hamdi hasani epasti ferhad dinosha e lumja malsia me kta du bura kta do te cojn malsin per buz qabjet e ndrejt chkatrimit

 28. Ju po pengonka Qabja, e dime besa e dime por skem cka me ba, se soji yt e ka ma afer bizantin, edhe dreqin e te birin, a i thon hamdi ferhat apo mehmed apo muhamed sdoni ju disa me pa me sy. tyrpe faqja e zez.

 29. do te ishte mire me tregua FD(B)I cka u ka thene Albin Kurti, mos me dal ne votime, mos me rrej se u ka than me qit flamurin mslazez… i ka than V. Camaj mos u mshef pas Antonit po del ti vet ne vota e jo me keqperdor kete djal te ri te papregatitun… si duket, fal Albinit po bahet koalicioni i madh PD-Forca-LD-IQ-ASH …

 30. Sa te percudirur jeni disa !! Kete deklerat shum me vlera ju i disa mundoheni me e kthye ne analfabet percamje fetare e kombtare marre te ju vin !! Antonin ju i disa mundoheni me e kthye ne shkatrrues e percas fetar marre te ju vin !! Perse o burra po mundoheni me ul me rrzua per tok kete djal trim e atdhetar perse po doni me e shua nje djalosh aqe TE RI kur mas flururimit te shqiponjes e ter Malsia ishte fjet ne gjum dhe priste morden e damaskut se po e kaplon tere vendin e ky djalosh pa pas si thone Malsoretas nje qime ne fytyr e theu heshjen dhe i dha pak shpres ati vendit se nuk eshte krejt aj vend i shkret !! Kun ishit ju o trima qe nuk e ngritet zerin kundra padrejtsivet per se nuk u cuat ne kam perse nuk e thirrt popullin ne demostrat perse ,perse ?? pse jeni frigacak ! Perse deputetat tone shqipatre nuk bojkotuam parlamentin perse !? perse i donin rrogat !! SHpresoj se Antoni do te shpall kandidaturen e tij per parlament dhe shpresoj se Malsia do e perkrah se esht rasti jon per her te pare te votojm nje djal qe nuk ishte pioner i shamis se kuqe nje djal qe nuk eshte i shtryllur dhe i kulluar nga titosllavizmi si te tjeret ! Eshte nje djal qe u lind dhe u rrit ne kohen kur fqinjet donin te na kafshonin eshte nje djal qe duhet perkrahur tani sa nuk eshte von se nese ne e perkrahim aj me ne do te punoj nese jo do e cojm ne pension sa nuk asht von se kta te tijeret nuk po mujm kurre me i cua se te gjith jan kulluar ne per partit malazeze e tash po na mbrojn ne por kurr nuk e ban nje veper te madhe kombtare qe me ta te krenohemi ne TIRAN a ne PRISHTIN !!!!

 31. Gota, gati e ka pd me qen e para….cfar manipulimesh behen me keto anonima si PDja.

 32. Dinoshjan, siç po duket as ti sqenke krejt i kulluar nga fanatizmi. Andaj njehere pastro veten dhe oborrin tënd nga kjo dukuri që po përçanë Malësinë. Njëherë ta duam vetëvetën dhe ti zgjidhim problemet tona për të mirën e fëmijëve ton e pastaj ta duam qaben e vatikanin.

 33. dinoshjanini don pergjegje dinoshjan aj ci lutet ose falet smuj me kan njeri i keq si do chi lutet aj chi nuk lutt aj asht njeri i keq se ska pun me zotin mua sem perket si lute por lutu mua me prket do shqiptar chi i thon vetit shqiptqr e punojn kundra shqiptarve en malsi per interesat e tune e anmikut ata sjan shqiptar as njers por ata sjaj gusht per ata komentet tua jan perchamje e fanatike tan fanatikt i nje por vetin jo hajt e kqure vetin en pasqur s ke me pa ifanatik tna kamentet tua jan kudra malsiet pro ferhat vet njo both musliman te nershim si nga malsia si nga shqipnia si nga kosova si nga bosna ele shoqnohem me ta por ti e ferhat dinosha nuk kish me da kur far shoqniet

 34. Dinoshjan, nese nuk e din po ta them se shqiptaret kane marre besimin islam me dhune, ose per interes toket, ose per favore te tjera qe i beri turku me shekuj. Fund per fund shqiptaret ishin te detyruar me dhune te marrin kete besim.

  Ti do i thuash nje shqiptari katolik se edhe ai e ka marre besimin e krishtere me dhune si pasoje e perendorise romake. Ti ndoshta habitesh kur te mesosh se shqiptaret (iliret) u konvertuan me te krishtere para romakve. Shen Pali se pari kaloi neper Illyricum duke perhapur fene e Krishtit dhe me vone kur te njejten gje tentoi Rome ate e burgosen dhe e mbyten be burg pasi shteti (perendoria) Romake ia kishin friken ketij besimi krejt te ri.

  Tani realiteti Malesor dhe Shqiptar eshte i tille duke lejuar animozitet ndaj feve jo te krishtera ne Ballkan dhe ne Evrope.

  Zotnija Lulgjuraj ka te drejte te vendos kryqin ne dere te vet, dhe sic te thashe me larte dhe shpresoj ta kuptosh nje here e mire ti dhe shoket e tu se Ai ka te drejte edhe me shume historike dhe shqiptare.

 35. Ju po ligjeroni dhe fyeni vendin e shenjte te vllezerve te vete dhe flitni per kush ka drejte historike kushe eshte ma shume shqiptare…..u lutem edhe nje here lexoni keto fanatizma dhe urrejtje me plote paragjykime, ju thoni se me vu hane e yje neper shpia do jem shqiptare me te medhenj. pra nese flasim per simbole fetare. Mos o zo ma zi me kan jetojme dhe kush na rrethon pupupupu, tyrp e faqja e zez po ju tyrpnojuni pak kur shani qaben se ajo sido qe eshte e keqe apo e mire per ju, ajo eshte shenjtorja e 80% velezreve tuaj qe flasin shqip, po ka doni ju more mjerana qe fyeni e futni fanatizma, per ner papa ashte me zotni dhe ma demokrat, po a keni ndegjuar ndonjehere se va shau kush vatikanin, jo . po pse fyeni pra o idiota, po mos lendoni ndijenjat e tijerve qofshin ata edhe hebrenje budist apo konfucian, ee jo si ju fyeni fen e vellezerve te vet. ee cka asht ma zi delni e mbroni tezat percarese, jo sja keni kujt. kurrkuj sja keni. po seshte simbol kombetar kryqi as hana e ylli, por eshte simbol flamuri kuq e zi me shqiponje ne te, nese per ju kjo nuk mjafton ateher ju duhet ndihme te frati me va sqarua se kah duet me msy.

 36. UNe as nje here skam fye ose ndonje menyre perdore fjali qe cojne ne nencmimin e simboleve fetare, por vetem kam terhiqur verejtje, sikur te delte nje lider nga pjesa e konfesionit musliman te vendoste ne shenje te patriotizmit shqiptare nje hane e ylle dhe te shitet patriot. mendoni mire se cfare paradoksave prolloni. Per kush eshte fanatik ajo shihet prej planetit mars.
  fatmiresisht e njohi malesine dhe e di se ju jeni ne pakice( fjala eshte per ata qe fyejn)

 37. Pergjigje per JETA
  shiqo djaloc i mire, i di ma mire se cka mendon ti konvertimin e vujatjet e krishterve para rromakve dhe gjate rromakve si dhe ndamja e kishave ne dy pjese, dhe rregulave kishtare te tom akvinskit dhe rindertimin e kishes ne kohen e shen francheskut i cili sakrifikoj cdo gje per kishen e mos te flas ma gjate, se i roman ta shkruaj. Shqiptaret musliman jane ba jo me dhune se ajo nuke eshte jete gjate por si rrijedhoj e rrethanave sociale dhe politike qe shqiptaret ndodheshin, ne njaren ane kisha serbe ne tjetren ane kisha greke konvertonin shqiptare duke e perdore gjuhet etyre si gjuhe fetare dhe ne kete menyr asimiloj, ke shume raste qe jane shqiptare dhe kane emra slav ose grek sepse ishin ortodoks,(mos e harro ndamjen e perendoris dhe kishave vija e theodosit) ne tjetren ane venedikasi kishte ndikim jo aq te madhe ne zonat e mbishkodres dhe disa vende tjera ku edhe sot gravitojne popullata me fe katolike, e vertet se e ruajti gjuhen duke shendrruar formulen e pagzimit ne gjuhen shqipe, por a pyet ti cka u ba me autorin (priftin qe e beri kete pune) u denua nga kisha, ju as sot nuk e futni ne kishe flmurin shqiptare e jo ma tjerter. me ardhjen e turqve shqiptaret gjejne mbeshtetje ma shume gjeopolitike se sa ndijenja per tu konverua ne fe islame, se pari turqit u sigurojne shqiptareve lirine nga slavet dhe grekobizantinet dhe me pas si rrrjedhoj me vone fillojne edhe konvertimet. kjoi nderuari Jeta nuk u be me dhune ase me privilegje ede pse ne raste te vecanta ka perjashtime por kjo i nderua ishte proces i shpetimit te kombit shqiptare dhe ruajtjes se identitetit, sepse sot gjysen deri ne mat kishte me ta marr serbia e gjysen e posht greku. e venedikasi i kishte ra fyellit se ma von u shkatrrua. mendo pak dhe mos fol pa argumenta thash e theme pas darket por fol me maturi, e mos shpif nga paditunia.

 38. Te thuash se Turku i siguroi lirine shqiptareve eshte te thuash sikur Italiani gjate luftes se dyte botnore u siguroi shqiptareve jo vetem liri por edhe bashkim kombetar.

  Te gjithe e dijme se kisha cfare ka bere kisha dhe ate as papa nuk mund ta justifikoje. Te diskurohet kjo eshte pak jasht temet dhe fort e dhimbshme per kishen por jo per mua.

  Shqiptaret jane asimiluar jo vetem ne serb, e grek por edhe ne malazez (de jure

 39. Te thuash se Turku i siguroi lirine shqiptareve eshte te thuash sikur Italiani gjate luftes se dyte botnore u siguroi shqiptareve jo vetem liri por edhe bashkim kombetar.

  Te gjithe e dijme se kisha cfare ka bere kisha dhe ate as papa nuk mund ta justifikoje. Te diskurohet kjo eshte pak jasht temet dhe fort e dhimbshme per kishen por jo per mua.

  Shqiptaret jane asimiluar jo vetem ne serb, e grek por edhe ne malazez (de jure serb)…por ti ketu po harron se shqiptaret me gallop po asimilohen ne boshnjak e arab.

  Ai kryq qe i asimiloi

 40. Te thuash se Turku i siguroi lirine shqiptareve eshte te thuash sikur Italiani gjate luftes se dyte botnore u siguroi shqiptareve jo vetem liri por edhe bashkim kombetar.

  Te gjithe e dijme se kisha cfare ka bere kisha dhe ate as papa nuk mund ta justifikoje. Te diskurohet kjo eshte pak jasht temet dhe fort e dhimbshme per kishen por jo per mua.

  Shqiptaret jane asimiluar jo vetem ne serb, e grek por edhe ne malazez (de jure serb)…por ti ketu po harron se shqiptaret me gallop po asimilohen ne boshnjak e arab.

  Ai kryq qe i asimiloi shqiptaret ne te kaluaren eshte po ai kryq qe i shpetoi shqiptaret ne fund te shekullit XX.

  Hana me yll si ne te kaluaren si ne te sotmen po zhbijne cdo grimce te kombit shqiptar. Kombet tjera rrethuese mire e kane verejtur kete gje: nuk ke kroat musliman, serb musliman apo grek musliman me perjashtime te vogla.

 41. Lexo dhe vrojto, lirine nga kush dhe per se ( sigurisht se per ty do ishte ma mire sikur keto troje arberore do ti sundonte serbi dhe greku), sa per informate 38 kryeministra ke pas shqiptare ne perandorine osmane ne mesin e tyre ke pas edhe guvernator te vilajeteve qe nuk ishin musliman si Pashko vasa ‘- guvernator i libanit. I nderuari Jeta ajo ka qene perendori qe ka luajt rol per 500 vjet ne bote,,,, Nuk e mohon kush kontributin e kishes katolike si pjese me te vogel te popullates shqiptare qe ishin ne konfesionin katolik, madje kontributi i tyne eshte mai madhe se numri por pa kachik me ndrru dicka konkret deri kur vet zoti i ka pru ne rilindasit kombetare qe sipas tejet nuk duhen me ken shqiptare te vertet , fjala eshte Naim Frasheri, Sami Frasheri, Avdyl Frasheri, Hasan prishtina, Ise Boletini, Ismail Qemali, tje emos te flasi per shqiptares e kohes sone Adem Jashari, Hamz jashari e shume deshmore tijer qe luftuan per lirine e kombit, cka ishin keta or cun, a nuk jane per ty shqiptare, e cka je ti ma i madh se ata, a je i vetedijeshem se cka je tye fol. Feja eshte e mire por jo e domosdoshme per te qene shqiptare, sepse ajo ndrrohet sipas bindjes, kurse kombi mbet i pa dryshuashem. Nuk po flas per hora dhe individ- idiot qe len kombin e vet per me gjet shpetimin diku tjeter se kemi ne tana ane si ne boshnjak ashtu ne malazez, apo ne grek varesisht nga feja. por po flas per faktin se as nji milimeter sta leshoj rrugen ty as juve per te drejten ne komb dhe shqiptarizem, Ti pse urren ate hane e ylle, asht problem i nje personit te lig qe urren dhe nuk ka tolerance. simbolet fetare det rrine ne kisha e xhamia por flamuri le te jet aj qe vulos identitetin tone qofshim me fe edhe budista, Por ti ndoshta kto si merr vesh se ndigjon vetem veshin e vet dhe urren vllaznit e vet dhe perkrah ata qe e fyejne vendin e shenjete ( qaben) te vellazerve ta gjakut vetem pse jane pjestare te konfesiont musliman, e te raft bumja atomike e cfarost ty me mua bashk kur kemi ksi majmunash.

  • po mire e ke se ata ci po thua ti nuk jane boshnjak e ase me prej ardhjet arabjane e ase nuk jane te rregjistruam me kom musliman pore jane shipter e te lutem mose naj berziej ata burra me ju ci ini ba talabanca apo boshnjak

 42. Dinoshjani duhet me ta pranua se shume nga ato qe i shkrove jan tverteta, por jan do gjana qe po i len anet e nuk duhet analiz e ekspertave per me dijt.
  Pse erdhi Turqia, okupoj ballkanin e ma gjane? Sigurisht pajtohesh se nuk erdh me na pshtua prej kujt e as per turizem, ater sjem ken musliman qe me than erdhen me i ndihmua vllaznit musliman. Okupatori kurr ska ken shpetimtar edhe ata e dim.
  Mir po thua deri diku se fene islame e kem pranua si rrjedhoj e rrethanave sociale e politike. E cka asht ata? Psh sot ne MZ po nuk ije malazez, po nuk ije antar i DPS, po ije shqiptar, po flet shqip etj etj e ke shum ma shtir me mbijetua, me u shkollua, me gjet pun, me ken i pranuem en shoqnin malazeze e me arrit sukses ne cdo sfere te jetes. Kto gjana e kan ba me u asimilua e me u ba “sllav” Rozaja, Plava e Gucia, Tivari, pjes te Ulqinit e pjes e Malsis. Po vazhdoj kshtu, jo 5 shekuj sa ka sundua turku, por edhe 1 shekull, shtir se ka me u fol shqipja edhe kta sa kem mbet. Pra isoj dhunet asht kjjo apo? Nuk ta presin kryet en trupic, por kadal kadal me metoda tndryshme. E kto jan ato rrethanat sociale e politike qe po thua ti. per me mbijetua njerzit kan ba ata cka ju asht dasht.
  I nderuari vlla Dinoshjan, jo deri ne Mat por edhe ma tej deri sa ishin katrrua me grekun na kishte marr serbia e sllavt tjer. E a din pse? Per jato 5 shekuj te okupuem na jem ken te shtypun, sna kan njoft si komb, gjuhe, pa shkolla, pa zhvillim, pa arm e pa ushtri e pa shum e shum tjera qe popujt tjer i kishin. Pa tana kto e te okupuem si muj dikush me ken i fort e me u zhvillua? Normalisht se kto rrethana ne na kan ba en gjendje aq tmejrueme sa chi Cetija me 1000 ushtar ka mujt me i nxan krejt tokat shqiptare. A thua se sikur ti kishim pas edhe na mundsit si popujt tjer skishim dit me ec perparan, me u zhvillua, me u shkollua, me pas me cka dhe me mujt me e mbrojt vetin? E si u krijuan kto rrethana, edhe kta gjeje pergjigjen te perandoria osmane.
  Hajt kaxom cka bajm na psh me na e nis ushtrin e policin mali i zi e me na ra en Malsi? i gjuejm me gur tenkun, helikopterin, granaten? e cka qet ajo ater?
  Po hajde edhe ni jan tana kto prralla, pse luftov Skenderbeu heroi maj madh dhe krijuesi i identittetit shqiptar, sic e quen bota shqiptare kunder turqve? Po Isa Boletini, Bajram Curri, Hasan Prishtina, Azem Bejta, Ismail Qemali, Idriz Seferi, Shaban Binaku, Sulejman Batusha, Mehmet Shpendi e shum e shum tjer udhehqes shqiptar, te besimit islam, por e kan luftua turkun? Pse e kan luftua?
  Duhet me ken real Dinoshjan e jo me i than vetem pjesen qe te konevenon ma shum.
  E per Kisha kur thua se nuk e lan flamurin kuq e zi mos ja fut kot he burr. Ti po flet per Kishen e Pater Pashkut en Tuz e po don me paraqit krejt kishat katolike ashtu. Jo jo mos u ngut. ske nevoj me shkua larg, nisu per shkoder e ndalo en Koplik e kqyre sa asht flamuri para edhe en kish, ater hajt vazhdo e kqyre edhe en shkoder.
  E xhami te tuzit hala se pach flamurin kuq e zi, por smuni me than per xhamijat en pergjithsi.

 43. bravo Dinoshjan se jata qe i permede ti kan luftua bash kunder jatij turkut qe ti po i del zot e jo vec turkut por cdo anmiku tjeter si srb, grek, malazez etj

  Dinoshjani: “fjala eshte Naim Frasheri, Sami Frasheri, Avdyl Frasheri, Hasan prishtina, Ise Boletini, Ismail Qemali, “

 44. Pasha din-e-man e Ramazan e per Krisht e fe e per atdhe, o Dinoshjano, Frashri, Boletni, Prishtina e Qemali, jo te gjithe por disa prej tyre kane mbrojt Turqine okupuese ne trojet shqiptare deri ne dekikun e fundit…po ti e din keta mire dhe nuk kam nevoje me ta xhgoglit ma tej…dhe po kam frike se po ta ltoj patriotizmin qe te paska kap.

  E ishte ai Kryqi i Eveopes e mbi te gjitha i Amerikes qe shteti yne u formua dhe ekziston edhe sot…e ju mire e dini edhe kete.
  Ti per mua mund te nderrosh besim dhjete here ne dite se kjo asht e drejta jote, ashtu si ke te drejte te quhesh shqiptar apo cfare te duash.

 45. Ni pyetje per dinoshen sa dinoshjan jan deklaruar shqiptar e sa musliman na trego pash beaen

  • 99.9% boshnjakomusliman pore jo shqiptar se u tregone rasti i ati dreshaj ci thote se jam boshnjak

 46. Me kenaqet more intelektual te nderuar, por ju u pergjigjet vetvetit. pra tegjithe keta burra te historise shqptare qe i numrova e qe ju nuk i pranoni si shqiptare nuk ishin turq as kavkaz por ishin shqiptare me ndjenja shqiptare qe lufuan kundra turqiet se edhe turku ka ken okupator si tan tijert. aaaaa e keeni te qart oooo vellazen… por ju po na thoni ne se keni ma te drejt historike me ken shqiptare ahahahahhahahha mosni mosni se kto jane prralla. Nuk kenka ken asimilim me dhum tye vra e pre u pajtuat, por rrethanat si tana tjera, Skenderbeu pas rahemet ka luftua per fe se vetedije kombetare nuk ka pas ne ate kohe, kete e dime tegjithe, por eshte meritor se ne themelet e luftrave per liri nga turku eshte krijua edhe patriotizmi i rilindasve shqiptare. Turku nuk ka bllokua aq shume popullin shqiptare sepse ai ka ken i integruam ne sistem si populli i tret me me rendesi, turqit administraten, arabt ulemat, kurse shqiptaret ushtrine. Keto i nderuar te kan mundesua ty me rikthye vilajetet dhe me sundua me shqiptare edhe greqin te ali pashe tepelenes dhe me sundua edhe serbine, pra keta te mundesuan turqit. po ta dishe edhe nje gje turku ra ne krize dhe u desht ti dorezoje keto teritore por sikur te mos ndodhte kjo sot kishe mi pas shqiptaret dei ri danubi e deri ne kufi me bosnje. Ju shani cdo gje qe ka lidhje me fene islame dhe e bani keta me urrejtje, kurse ne te konfesionit islam as kurr nuk shajme as fyejm kurr gja. as vatikan as shenjtor se kam lexua as nje here, Gjithsesi ndoshta drejtimi juaj francheskan u ngarko me paragjykime sic i kem na kta vehabista ater jeni ma ekstrem. Por prap ne fund te fundit inshaallah do te i thirri vetedijes dhe lidhi ma shume vellaun e vet se keni met i grusht qe na tijert do tu mbrojme. u pershendes dhe tu them e dua qaben se jam musliman e dua malesine se jame malesore e dua shqiptarine se jame shqiptare. kurse ju dua vetem katoliket shqiptare e tijert jo. tctctc.

  • po burra a jem ketu ene qabe a ijem en malsia org po pse po bisedoni pere qabe se aje jata po done .pra more dinoshjan ni puetje kame pere ju ne dinosh sote pere sot sa kini joshqiptare(por serbe_boshnjake) te martuame ne dinosh me rrethe elle sa varza kin te martuame me serboboshnjak .keshtu ci ne dinoshe praktikohe gjuha serbo-malazeze 90% po ku mi thua vetit shqiptar ne fakte ti ije malsore prej gjyshave pore te shortuam ne serbo-boshnjak-arabjan te pshtjedhune ni shdhaf te bardh.ti po done me na tregua pere histori se kure ka linde ne shqyptare feja katolike pra po te tregoj une se ne shekudhine e pare iliret e pranojn zurtarishte ne vitine 0026 pore mose e keqe kupto se kjo ka egqistua ma pore .po ti ci po thua feja muslimane a dine kure tjan kthye te paret tu ne kete kqyre se ase 4 breza nuk ije lark se nuk ke ardhe prej qabet more burre po ije malsore e jo turk

 47. DDinoshja findi i komentit tuaj tregon dozen e fanatizmit që të ka verbuar aq shumë sa vështir e ke me logjikua drejt. Ta analizojm komentin
  ” Por prap ne fund te fundit inshaallah do te i thirri vetedijes dhe lidhi ma shume vellaun e vet se keni met i grusht qe na tijert do tu mbrojme. u pershendes dhe tu them e dua qaben se jam musliman e dua malesine se jame malesore e dua shqiptarine se jame shqiptare. kurse ju dua vetem katoliket shqiptare e tijert jo.”
  Pra vetëm kjo që thua se njëhërë e do qabën, pastaj Malësinë, pastaj shqiptarinë fletë mjaft për personalitetin tend!!!! NO COMENT

 48. islami asht feja e paqes. po de per 1 film, per 1 fotografi, per 1 shkrim, per 1 llafe chohen en kam miljona musliman, djegin, vrasin e presin krishterin i cili ska kurrfar lidhjet me at film, fotografi, shkrim apo llaf.
  Ne ato shtete ku jetohet sipas rregullit fetar islam, grueja trajtohet si rob e edhe ma keq. Ma shume te drejta ka qeni, maca, lopa ne boten perendimore sesa grueja, nana, motra ne mjaft shtete si psh shteti me nje lashtsi e histori te hershme sich asht Irani, ku sipas ligjit fetar dikujt duhet me ju pre kryet per denim. Islami asht e vetmja fe e cila thrret ne vrasje te tjerve.
  Shyqyr hala (e ishalla askurr) ska ardh edhe te na shqiptart aj agresivitet se per jekto fjal qe po bahen ktu, kite me na u pre kryet.
  Por kur futet njeri teper en fe si musliman e besa edhe katolik ater tret kombtarizmi pak ka pak

Comments are closed.