Albin Kurti nuk arrin ti bashkojë shqiptarët

UDSH braktisë bisedimet

Lideri i “Vetëvendosje”s Albin Kurti dje ishte në Ulqin si ndërmjetës i liderëve të subjekteve politike shqiptare, për krijimin e një koalicioni të gjerë për zgjedhjet parlamentare.

Sipas medieve malazeze, takimi i djeshëm në hotelin “Otrant” në Ulqin i cili zgjati deri në orët e vona të natës, përfundoi pa ndonjë marrëveshje.
Sipas medieve të cilat referohen në fjalët e një pjesëmarrësi të këtij takimi, marrëveshja nuk u arrit si shkak i kërkesave të UDSH-së, të cilët kërkuan të jenë të parët në listë gjë që përfaqësuesit e subjekteve tjera nuk e pranuan. Përfaqësuesit e UDSH-së po ashtu nuk pranuan që mandatin eventual katër vjeçar ta ndajnë me subjektet tjera.
Tjetër mosmarrëveshje ishte rreth pjesëmarrjes eventuale në Qeverinë e ardhshme, ku UDSH nuk ishte e gatshme të pranojnë që për ketë të vendosin me konsensus të gjitha subjektet pjesëmarrëse të koalicionit.
Si shkak i këtyre mosmarrëveshjeve, përfaqësuesi dhe kryetari i UDSH-së Mehmet Zenka u largua nga bisedimet.

Sonte në mesnatë skadon koha për dorëzimin e listave zgjedhore, dhe nëse nuk arrihet ndonjë zgjedhje eventuale, partitë shqiptare në këto zgjedhje do të dalin ne më së pakut 3 kolona.

Në këto bisedime morën pjesë përfaqësuesit e të gjitha subjekteve politike shqiptare dhe të kryetari të Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Malin e Zi, Tahir Tahiri.

Albin Kurti, me origjinë nga Ulqini, është lideri i “Vetëvendosjes”, subjekti i dytë më i fortë në parlamentin e Kosovës. /Malesia.Org/

18 Comments

 1. Vërtet e ndjej vehten keq kur dëgjoj apo lexoj në media por edhe në prezenca personale se shqiptarët apo më mirë të themi politikanët shqiptar në Mal të Zi nuk e dojnë bashkimin në këto momente kur kryefjala e të gjithëve subjekteve politike shqiptare në Mal të Zi duhet të jetë bashkim e vetëm bashkim duke lënë menjanë interesat politike individuale, të një grupi të caktuar apo të partive politike që përfaqësojnë. Interesi më i madhë sot është interesi i gjithë shqiptarëve dhe nuk ka e as nuk duhet të mendohet interes tjetër. Ndaj lipset nga të gjithë të bashkohen edhe në këto orë që kanë mbetur të rishikohet qëndrimi i të gjithë aktorëve politik e jo politik për më të mirën e mundshme në interes të shqiptarëve që jetojnë në Mal të Zi. Çdo veprim në të kundërt është përgjegjësi e madhe dhe barrë e rëndë për secilin individ, grup apo subjekt politik. Sot nuk është fjala për forcën politike me emër e mbiemër, sot është fjala për ideale dhe nuk ka ideal më të shenjtë për një njeri që i thotë vehtes shqiptarë se sa ideali kombëtarë shqiptarë dhe përfaqësues i denjë i të drejtës shqiptare i ndodhur së fundmi nën një trysni që vjen qoftë nga shteti Malazez me politikat e saj diskriminuese ndaj shqiptarëve, por edhe nga mëndjelehtësia dhe vizioni afatshkurtër i drejtuesve politik që siç duket mbi interesat komëtare e të shqiptarëve në Mal të Zi vendosin interesat personale e grupacionale. Unë që bashkëjetoj më këtë preokupacion dhe që kam marrë inkursione të tilla për bashkim të partive shqiptare në Mal të Zi e ndjej më së miri këtë fakt të cilin sot ka ardhur dita që bashkimin ta bëjmë realitet brendapërbrenda shteteve ku jemi e atëherë të mendojmë pë veprime të metejshme në të ardhmen europiane. Edhe njëherë u bëj thirrje të gjithë partive poltitke, lidërve të tyre të dalin mbi interesat personale e grupacionale e të bashkohen në interesin më të madhe atë shqiptar. Me respekt dhe në prtje të një reagimi pozitiv Sytki Ndrecaj bashkshqiptar i juaji.

 2. Kjo deshmon se ketu nuk kemi te bejme me tri kolona shqiptare por me dy te tilla.

  UDSH keshtu do te marre votat e boshnjakeve dhe te “gangrenes boshnjake te shqiptareve”.

 3. Bashkohuni në këtë vit jubilar të 100-vjetorit të Shpalljes së Pavarsisë, ngritjes së Flamurit e krijimit të Shtetit Shqiptarë e të jeni të bindur se do ishte krenari që do u vlerësohej brez pas brezi. Bëjuani këtë nder shqiptarëve që jetojnë në Mal të Zi e ato do u japin bekimin amëtar si prindi fëmijës së tij. Ndoshta jam shumë i emocionuar por të dini se fjalët më dalin nga zemra ashtu siç gjaku rrjedh ndër deje. Ngjadhuni shpresen bashkëshqiptarëve tuaj në Mal të Zi që ju të lartësoheni për jetë. Ëndrra tu bëhet realitet shqiptarëve atje dhe zoti do u bekojë kurdoherë. Me respekt Sytki Ndrecaj bashkmalësorë i Malësisë së Madhe dhe bashkëshqiptarë i nënës Shqipëri.

 4. Ata cka lan Turqit pa shkatrrue ne Malesi po e bajne boshnjaket nepermes UDSH…Ferhat Dino-boshnjaku dhe Hamdi Hasani…qatipi i Ferhatit.

 5. Respekt per ty Prele qe flet te verteten ashtu si edhe mendon.

 6. Po a keni mundesi me komentua pa sha e fye ne kto baza, Sa per fillim( turkut mos ja pacim syt ma ne kto troje ma se kalit te verdhe) kete e thac most mendoni se kam njenja per ata dreqen. Por ju pse na lidhni me ta he cuba, Kure ju e dini se kan kalua edhe kralevina komunizma e sisteme e sisteme tjera e u kan vra rrah e masakrua, sikur para disa vjeteve u xhbine e prap se prap prelat e dreqnat si ai u kan faj fantazmat e turqve, si skan as kurr fare lidhje me votat tona ne malesi, madje as nuk dine se ekzistojme. kurse ju turqit ci turqit he jarbil o zot te ju qe shani kshtu vellaznit e vet u left kaj turk ne shpi bile asi me sy pereckyem. po ju pse urreni kombin e vet vetem pse disa nuk kan bindje fetare si ju. Po o kukuj qe fyeni fshinije oborrin tuaj i her se keni hrllek boll ne oborrin tuaj pa u marr me ne, he cuba metshim pa ju si kem mbet. E thot komentuesi Jeta e past jeten sa i chichikalle, te lumt prel se flet te verrteten, po jajo e verrtet e percijellt tane jeten si po flet. po pse jeni kaq te smut, pse nuk lirohi nga e kaluamja cka u ka gjet si jeni aq alergjik ne vellaznit e vet. a ka ilac per ju, duket se jo. Tash keni mu versul e keni me than fanatik e di, por mos pritni se kam me u luvdua kur shani. Kurse nese komentoni me korrektesi dhe pa paragjykime une do tu pershendes, por ju ata se dini se shpirti nuk va leshon se u ka hi dreqi ne bark….

 7. Tyrp per ata Malsor apo shqiptar te malit te zi mos me u bashkua pa bashkim nuk kan gja per sparit por munde te them se ini komunista te qelbur mate keqi se para 30 viteve ini tradhtar komit cdo nja i cili asht ne cdo parti qysh mat voglin deri mat madhin ju lidert shqiptar ne mal te zi ini tradhtart e atyre shqiptarve nje pershendetje HUPSHI FARET NJE NGA NJE.

 8. E kemi thene me mijra here se Partia Sllaviste(gjoja shqiptare) e UDSH-se eshte AGJENTURE TRADHETARE e regjur e ARMIKUT TONE SHEKULLOR cerrnogoras.Kjo parti ANTISHQIPTARE nuk duhet te ishte ftuar fare ne kete takim,sepse ajo eshte e zhytur ne TRADHETI se bashku me lideret e saj qe e drejtojne.Partia e UDSH-se eshte krijuar per qellime te caktuar nga SHERBIMI SEKRET serbo-malazez,per te PERCARE shqiptaret dhe Ajo ka si MISION te FSHEHTE per te MINUAR dhe SABOTUAR te drejtat dhe interesat tona kombtare te shqiptareve nen okupimin malazez. Do ter vije shpejt dita qe kjo force politike tradhetare se bashku me drejtuesit e vet qe i sherbejne CETINJES do te japin llogari deri me nje perpara POPULLIT tone te Lavdishem dhe Heroik shqiptar qe po vuan nen zgjedhen pushtuese te Cetinjes.
  Kjo parti antishqiptare (me emrin UDSH-e qe drejtohet nga udebashi i ndyre me emrin Ferhat Dinosha dhe zvarraniket e tij te verber) eshte bashkuar edhe me tradhetaret e tjere te hapur si Nikolla Gegaj,Fran Lulgjuraj,Luigj Shkrelja,Loro Ndrekici,Mehmet Zenka,Hamdi-Hamdurullah Hasani,Fadil Kajoshaj e tj,(te futur ne partite kriminale sllave MALAZEZO-SERBO-BOSHNJAKE),po punojne me te gjitha forcat dhe menyrat per ta shkaterruar POPULLIN SHQIPTAR nen okupimin carrnogorian dhe interesat e tija te SHENJTA,por ata do te deshtojne me turp,dhe do te marrin denimin maksimal te merituar.
  Ne e vleresojme,nderojme dhe pergezojme se tepermi AKTRIN e LARTE PATRIOTIK te SHQIPONJES tone KUYQ e ZI,Zotit Albin Kurti dhe shokeve te tij trima e antisllav te perbetuar per kete INISIATIVE dhe VEPRIM te ZGJUAR ATDHETAR dhe u themi atyre qe ta mbajne gjithmon larte FLAMURIN tone KOMBTAR SHQIPTAR, dhe punojne pa u lodhur per BASHKIMIN e SHQIPTAREVE ,duke DEMASKUAR PAMESHIRE te gjitheTRADHETARET e KOMBIT TONE.

 9. po prel po po prel po po prel poo a keni mundesi me komentua pa sha e fye ne kto baza, Sa per fillim( turkut mos ja pacim syt ma ne kto troje ma se kalit te verdhe) kete e thac most mendoni se kam njenja per ata dreqen. Por ju pse na lidhni me ta he cuba, Kure ju e dini se kan kalua edhe kralevina komunizma e sisteme e sisteme tjera e u kan vra rrah e masakrua, sikur para disa vjeteve u xhbine e prap se prap prelat e dreqnat si ai u kan faj fantazmat e turqve, si skan as kurr fare lidhje me votat tona ne malesi, madje as nuk dine se ekzistojme. kurse ju turqit ci turqit he jarbil o zot te ju qe shani kshtu vellaznit e vet u left kaj turk ne shpi bile asi me sy pereckyem. po ju pse urreni kombin e vet vetem pse disa nuk kan bindje fetare si ju. Po o kukuj qe fyeni fshinije oborrin tuaj i her se keni hrllek boll ne oborrin tuaj pa u marr me ne, he cuba metshim pa ju si kem mbet. E thot komentuesi Jeta e past jeten sa i chichikalle, te lumt prel se flet te verrteten, po jajo e verrtet e percijellt tane jeten si po flet. po pse jeni kaq te smut, pse nuk lirohi nga e kaluamja cka u ka gjet si jeni aq alergjik ne vellaznit e vet. a ka ilac per ju, duket se jo. Tash keni mu versul e keni me than fanatik e di, por mos pritni se kam me u luvdua kur shani. Kurse nese komentoni me korrektesi dhe pa paragjykime une do tu pershendes, por ju ata se dini se shpirti nuk va leshon se u ka hi dreqi ne bark.

  ti vlore mo na chaj b…th

 10. O Prel patrioti Ty chdo gje ne malsi te pengon .
  Po a po na e tregon kontributin tend per malsi?
  A ije ende enverist a ke kalue ne “democrat” ?
  Ktheju e jepe kontributin tend ne malsi eja voto, eja vepro per vendlindje
  Ne demokraci
  jetojne bashke te gjith pa dadhim race apo besimit.
  E lumja malsia me “patriota”te dijaspores

 11. Po dinosh pse po zehe :se prela ne kyt koment permendi turkun boshnjakt e u.d sh ferhatin pra ti nuk vije me ken I prekur ne kyt koment,vetem ni je ne u d sh ater asht dicka tjeter ater ske cka me lyp en kyt forum se ky asht vetem per shqoptar me rrespekt tung.

 12. une mendoj se ky forum eshte vetem per katoliket, dhe e shohi se kur tentoj me reagua kunder shpifjeve qe prodhoni kuder fese muslimane ju e fshini.

 13. Harrova te them, une ne realitet nuk kam deshire me permend bindjet fetare por kur shohi hordhite qe shpalosen ketu nga disa, e moderatori nuk i fshine vjen konkluzion se dicka nuk eshte ne rregull as me te. kurse se kush eshte shqiptare ajo eshte e qarte.

 14. Do ta ftoja stafin e Malesia.org që të bëje shoshitjen e komenteve, pra ato që janë ofenduese dhe perçarëse ti bllokojë. E kuptej mllefin që kemi si votues ndaj asaj që na ofruan këta karierista,, por ne megjthatë duhet të kontribuojmë për unitet ton si shqiptar pa dallim feje e krahine. Me qënë i sinqertë se këtu ka shumë pak që komenti i tyre qetson situatën. Por deri duku është e kuptueshme se tash sa e sa vite politikanët tonë veprojnë për të na përçarë jo bashkuar. E kam thënë e prap po them meritën më të madhe e ka Ferhati e pastaj të tjerët me radhë past tij pa dallim feje. Reagimi i i nofkës Dinoshjani duket me vend nganjëherë,por të shumtën e rasteve ja fut kot duke shprehur fanatizmin dhe urrejtjen që ka ndaj katolikëve. Për ta deshmuar këtë, shihni komentin e nofkës Dinoshjan para dy ditësh .
  ” e dua qaben se jam musliman e dua malesine se jame malesore e dua shqiptarine se jame shqiptare. kurse ju dua vetem katoliket shqiptare e tijert jo”. Pra nofka Dinoshjan njëherë është mysliman, pastaj malësor, pastaj shqiptar. Po të thoshte se njëherë është shqiptar, pastaj malsor pastaj myslimat do ti jepja respektin maksimal dhe tia pranoja kësillat e tij.
  Vetëm kjo deklarat e tij tregon mjaft se kush qenka avokati i dinoshjanëve dhe UDSh. Madje ky thot se katoliket tjer përveç atyre shqiptar nuk i dua fare. O i mjeri ti me vetveten o Dinoshjan si të paska verbua fanatizmi, Me ty sduhet të diskutohet, madje kërkoj nga stafi që komentet tuaja të ndalohën rreptësisht…

 15. Edhe në këtë temë mbyllën komentimet.
  Po e persëris, disa komentues janë në përjashtim.
  Gjithashtu dua të ju njoftoj se pa marrë para sysh në çfarë konteksti do të shkruhen fjalët -FE- FETË – FEJA – RELIGJIONET komentusi do të largohet. Ktu nuk kemi artikuj fetarë prandaj çdo përdorim i sajë do të sanksionohet.

Comments are closed.