Në platformën e partive të pakicave nuk përmendet Komuna e Malësisë

Kërkesa për statusit e Komunës së Malësisë nuk përfshihet në platformën e përbashkët të partive të pakicave, shkruan gazeta Vijesti.

Platforma e përbashkët e partive të pakicave,  koalicionit shqiptarë “Forca për Bashkim” (Forca-Iniciativa Qytetare-Lëvizja Perspektiva), Partia Boshnjake dhe Iniciativa Kroate, e cila do të përdoret për negociatat në formimin e qeverisë me Koalicionin Mali i Zi Evropian – Milo Djukanivic, nuk përmban kërkesën për statusin e Komunës së Tuzit – Malësisë.

Sipas Vijesti, ishte kërkesa e Partisë Boshnjake që Komuna e Tuzit mos të përmendet në platformë me arsyetim se dega e Podgoricës e kësaj parti ka qëndrim negativ për komunën e Tuzit, duke theksuar qëndrimin e njërit ndër funksionarët e saj në Tuz, Nedzat Dresevic i cili është kundërshtarë i Komunës së Malësisë por edhe i kremtimit të përvjetorit të Kryengritjes së Malësisë të 1911.

Si kompromis që komuna e Tuzit mos të përfshihet në platformë Partia Boshnjake me Forcën për Bashkim ka ra dakord që të kërkohet decentralizimi, i cili sipas tyre nënkupton krijimin e komunave të reja.

“Kur përfaqësuesit shqiptarë kishin theksuar se Komuna ishte ndër premtimet kryesore gjatë fushatës zgjedhore, nga Partia Boshnjake kanë fituar premtim se do të jenë pro kësaj kërkese kur të jetë e nevojshme, por futja e kësaj çështje në platformë do të krijonte probleme”, theksoi për Vijesti një funksionar i nënshkruesve të platformës.

Nazif Cungu, kryetari i Forcës së Re Demokratike tha se në platformë nuk kanë specifikuar kërkesat e veçanta, të cilat do të konkretizohen më pas.

Sipas informatave jozyrtare në platformë janë kërkesat si ajo e decentralizimit të pushtetit, punësimi proporcional i pakicave në administratë, investime në vendet ku jetojnë pakicat, respektimi i ligjit etj.

Platforma ende nuk është bë publike. /Malesia.Org/

 

47 Comments

 1. Kol sa nevoja me perdor ate fjalor…sinqerisht !
  Por me te vertet Vaseli e tregou se kush eshte dhe me kend bashkpunon,dashuria e vjeter nuk harrohet lehte !!!
  Tani ju perkrahesit e flakte te Vasit ja pashi ahjrin Malesise boshnjake !

 2. Moderator te lutem nderhyj ne komentin e koles .
  Eshte tyrp te lejohet

 3. Te nderuom, do tishte mirë me u dhan pak hapsine negociatave me pushtetin e pak kohe deputetve ater mos bashin gja kem kur me i kritikua. Sasht mir as mu gut me luvdua e aq ma pak me sha.

 4. Kol, tregoju pak me i kulturuar, mos i merr per goj te vdekurit,leri te prehen te qet .
  Tung dhe kaloje te qet ket nat me shi.

 5. Hahahaha,a u kam kallzua,mos shkon ën Ulqin politikanat e Malësis se kini me tret si Hasi ën ni qin metra.

 6. drakulli beso seme dhimbet vetja familja malsia e cdo gje kur jan keta puntor te malsis keshtu po do ishte mir si dikur si jan ken Malsort e vertet plum ballit tradhtarve e njerve te shitur ja pashin hajrin e i shalla maj pari vasi e ata puntort e tijna kan mi bua boshnjak prej shpijave tyne

  • ti kol duhet me pase elle buth se bela pere ftyre nuk kishe me lane gja pa ba se une ta lexova elle komentin e pare pore roberti e pastrov prej forumit ti ne qofte se ke gja personal me familjen ton lajmrov se te dalim ne rrug e mose u mshef si qyqet pase garllit pore del si burrat e fol kush ije se bela nuk vesh rasha pore ken pa thone ni fjal motit (qeni ci leh nuk te han )keshtu me duket se kenke elle ti more buralec me falni ne shprehje komentuesi tjer se bela elle teprova pak pore kesi soj burrash e lypin me ju pergjegj prap po ju thom shani te gjallet sa te doni me merita apo jo tung

 7. Nje gazetar i Vijesti.me e shkrua nje artikull shume provokativ, te bazuar ne deklaratat e N. Dresevic (fanatik islamik) , dhe qorrazi pa u publikua platforma dhe pa fillua negociatat per formim te qeveris … Edhe krejt na kcejm si pupagjela.
  Pertimet i kem ruaj vetit karakteristike per ne, qe mos me ke aspak diplomat, edhe pse keshtu nuk munena me fitua asnjesen nga MZ. Se pa ba negociata edhe pa kushtezua nuk kem asnje shans me fitua. Por nese kushtezojm, vendosim kushtet afatet edhe nese keto nuk realizohen kalojm ne planin B … aterher ksaj i thon politik.
  Dhe koalicioni Forca per…

 8. Politikanet e koalicionit Forca per bashkim, tregoj se din me ba politik, per ata edhe pse ishte kritikues i madh i PDS-se, arriti te behet subjekti me i fort politik shqiptare ne MZ.
  Pra, pritni pak malsore, se M.Bardhit dhe F. Dinoshes ja dhame voten per 20 vjete, nuk e shame as nuk e gjykuam kaq sa Vaselin. Por as N. Gegaj e F. Lulgjuraj nuk po e kritikojme … per ata edhe moren aq vota sa moren, dhe ne te vetmin vend qe pesuan rritje votash ne MZ ishte en Malsi. Pse ? Per ata qe ne u koncentruam te shajm tanet, dhe ne mes te vetes e harruam arminuk e vertet. E pame ne Tv 2 dit para…

 9. E pame ne Tv Boin dy dite para zgjedhjeve se ke sulmuan pa fakte por me direktiva te qarta, M. Lucgjonaj, Gj. Camaj, A. Lulgjuraj dhe b. Gjonaj .. ata nuk sulmuan PDS-ne , por Forcen per bashkim, edhe pse Vaseli poashtu Genci cdoher thirren qe te votohen partit shqiptare dhe thane cdoher “te votoni shqip”.

 10. Po besa momento njashtu asht bash si po thua ti, njeher e shajm vetveten ater duem me te huejt.Edhe une e kam perciell ate debat parazgjedhore ishte e turpshme, ashtu ben edhe disa nga diaspora, e tani me ba presjon malit te zi, me cka me morra te cofta, sikur te kishim 4 depuetet qe kan mujt ti ken shqiptaret ateher kishe pas ma shum force per bllokime dhe dialogje, tani me tae merc deputetit cka duen me ba ma par, se Fatmir Gjeka duket naten ka vrapua me hy ne kualicjon me DPS, dhe ska prit ase me dal drita, por than kishte udhetuar naten dhe njaty ka 630 e mengjezit ite ba gadi me hy me…

 11. dmth ime doli e vertete kur thash se ne platform nuk perfshiher komuna e malsis ku te gjith me kundershtoshin qe sesht kjo e vertet, por ja doli e verteta ne pah. Sdi cka tjeter te them vetem tyrp per forcen per bashkim e qe ua hellen boshnjaket me kushtezime.

 12. gjith makin deshti me hy, se frigohej se po ja kalojn cungu e deputeteti i tije Genci. Hajde e pacim vedin ne qaf, Faiku i madh ka pas than ne shqiptaret jemi e zeza e vetvehtes, ater vin te tjeret. Ashtu tani ju Genci e Vaseli edhe pse mos te hyni ne kualicjon me asnje qeveri ska problem, se spo shembet Rroma, rrini neutral dhe shifni se cfar po behet nje heri, e mos vraponi edhe ju mas posteve, se edhe postet pa funkcjonim te plot sju duhen gja.E pati pyet nje her Tom Bishi i Grudes brimtar i njoftur ne Malsi, te ndieri Gjergj Dakun Gjokaj kur ishte deputet, a ju dvet kush tha per ndonje…

 13. Ndonje send apo vec jau kan dhan njato karrika me nejt e n to, besa bash njashtu si po thua ti esht ju pergjegj gjergji, se sna dvet kush per asnje gja qe esht me randesi e kryejn ata pa ne. Njekshtu edhe sot, por hajt se duhet me ken aty, dhe me ba pak zhurm, se tek e fundit keshtu po na thot edhe bota. Se pakut ti tjejn me vesh te veta, dhe ti shofin me sy, komplotet dhe poshtersinat antishqiptare qe i ben aje pushtet malazez.

 14. Vaselin nuk mujn me rrejt, por ska cka ban i grati, se edhe ne ftyr po e shifni se ju tregon se e id se cfar po beni, por se di se cka mund bej me ju ndalua o Malazez faqezez.

 15. Ruaj se ti i sheh gjerat ne pasqyr ,e ato e tregojn te kunderten
  O Pasqyr

 16. Nëse vërtet nuk asht as nuk do të jetë kërkesa për mëvetsinë e komunës së Malsisë me qendër Tuzin kjo asht trathtia e madhe e radhës dhe e fundit /deri tash, se nuk do jetë e fundit/ e liderve të partive shqipfolse. Kur politikën nuk ua diktojn DPS-i ua diktojn boshnjakët, atëherë le të bajn politikë boshnjake, dhe mos të hiqen si patriota shqiptarë, por si patriota boshnjakë…

 17. Hajde e paci faqen e zez po si keni perkrah kete platforme vetem e vetem me hi ne pushtet.
  po ti Vaso ti plast zoti syt e ballit pse nuk dole nga ky koalicion q ke harrua se per se je formua, ke sha cdo kan qe ka ken kundra komunet, e ti nuk guxo as me po…ll pa i m..t nexhad dresheviqi me na krijua ai politiken ne malesi.
  u va basha i m…t ne ate platform, haa mos e gzoshi postet qe i merrni
  tpuhh nazif cung he m..t. m.tit, me ket vasilien ton, si keni ftyr me dal se do angazhoheni per decentalizim, po kujt po i shitni p….rlla he hora politiket tpuhhh tpuhhh tpuhh

 18. Tefa ka shume pak patriote ne krejt shqiptari. Te gjithe patriotet deklarohen dhe kerkojne cdo pjese te vendit te vet.
  Kete nuk po e bene As Berisha ,as Nishani,as Rama, as Majko, as Thachi as Jahjaga, Asnje.
  Ata te gjithe po mbrojne interesat e veta Partiake dhe Pushtetare.
  Shqiptaria eshte ne ramje, me shume se askund tjeter ne trevat tona nen Mal te Zi.
  Perqafojme armikun cili do qoft aj.
  Tefa te gjithe shqiptaret te cilet jane neper pozita kyce dhe nuk jane te qarte me kerkesat e veta jane tradhtare.

 19. kraja, kjo eshte e qarte se eshte tradheti, sepse kjo platform bahet me ba koalicion me dps qe gjoja keta e kritikojne e ne tjeter ane shesin interesat ma vitale te kushtezuar nga do boshnjak dreqit, vetem e vetem per dy karriga per nazif gargamellin e genc shehlerin, ooooo a ka ma tradheti se kjo, oooooo ferhati me frana e nikolla gega jane 0 ne nivel te tradhetise ne krahasim me kete platform te nenshkruar… mos harroni fjala eshte per platform me i hi dps ne b….th. eee mos paci tjeter me hager vec jata si del nga ajo qe e permenda. valla burra jam ba me plas katrash prej ktyne horave

 20. Komunen nuk e sjell Cungu as noj Cung tjeter ashtu qe as mos ta glorifikojm as ulim…Vasin besa se ka dvet kush, Maliqi bela po se Vasi ashte njer jo i keq…platforma pocaver, nenshkruesit pocavra…

 21. E thaftu krahi po kun gjukanoviqi ka me permen malsin se tash sa her i rra elle barabar mas ti se ma sti se tash po shifet se taman ja va kcua gishtin en tus malsis e dresheviqin me pa kush al e lyp me gjat en livad por elle atya shkurt se ki mu katrrua thafti krahi po a din se ka e ka perarljen.

 22. Vasel del e spjegoje ket pun se cfar dreqit esht ka zihet ne ate kazanin tuej,se per bes njeksaj nuk i vjen era e mir. Nese te kan tradhtua ata te kualicjonit na treqo he burre se na e nxive jeten. Fol dhe spjego se cka dreqin jeni tye ba,se perkrahsit dhe votuesit tu po te kerkojn spjegim. Mos hesht se keshtu po ja ban qiefin dashamirit tend Joseph Dedvukaj..ha..ha..ha. Pak shaka ne fund

  • Z. Dedvukaj ka asnjë ide se si politika në Malësi ndodh. Ai duhet të rrinë me doktrinën amerikan ligjore dhe të qëndrojnë larg nga marrëdhëniet ndërkombëtare.

 23. Kadalni he burra se ata tash e muaren ket detyre po kta smujten per 1 jav me marre KOMUNEN Po ju apo e shihni vasin se both i rebt asht e tek ika terrnua ftyra besa mos e bashin punen ashtu si votoj Malsia per ta ater te lshojn detyren edhe Malsin po ani ani?

 24. Mos u gutni more se ka me ken tryshe. Negociatat nuk kan fillua hala. Vaseli nuk futet ne qeveri pa sigurua te drejtat per shqiptar ne Mz. Mos u gutni i her me muhabete pritni pak, Vasel Sinishtaj nuk eshte Fatmir Gjeka ,Gjergj Camaj me hi ne koalicion pa asnji kusht me DPS

  • T lumt goja.
   Nuk asht Vaseli Gjergjush, Markush as Nikush … E as F. Gjek ci me hi pa asnje kusht. Ni pranoft me ke minister ka me hi me kushte t qarta, edhe mos u realizoshin ka me dhan dorhjekje.

   Ktu kjoshim, e pacim.

   Por kta patriota en bateri ci po kcejn kshtu nuk jane votues te Vaselit por sjellja e tyne tregon se jane dosoj Besnikash ose Shrekash, edhe jane nder ata ci e kan shit voten edhe kan punua per me demtua Vaselin.

 25. Kujdes Forca për Bashkim, Bosnjakën nuk na e duan të mirën. Ata janë një popull pa rrenjët e veta, janë një komb artificjal.. Andaj atyre nuk u intereson çështja kombëtare.. Boshnjakët janë kundër komunës së Malësisë, kundër indetititetit kombëtraë sepse ata këtë shtyllë të çdo populli ata nuk e kanë. Boshnjakët janë ose shqiptarë , ose malazez ose, ose, pra as ata nuk e dinë se çka janë… Andaj kujdes, Genci,Kujdes Vasel……se një popull që del nga rrënjët e veta , është si bishat e humbur,qe vetë deme din të bëjë…

 26. Une, si nje vajze malesore, po ndihem keq ne disa reagime dhe sjellje te personave, qe kishe ia duan te miren ketij venit dhe ketij popullit. Po si dikush mundet me permend pushke e arme, kercenime e poshterime, pa asnji fije turpi. Merreni me mend ku eshte niveli yne! Po te mos ishte Roberti, me pastrua te palarat tone, ne ishim ba ” gjak e varre”, o njerez. Ju qe e keqperdorni kete mundesi – me sha e fye – e me e fshehe veten pas emrit te rrejshem, keni problem serioz me veten tuaj. Ne Malesine tone, personat e ketille i kane quajtur “Shtrigana”. Turp te ju vij.

 27. Vaseli me kete potez ka bere vetvrasje politike !
  Ne rend te pare i tradhetoi votuesit,kudo qe i jepej rasti fliste kunder DPS e tani me votat e tyre po e shpeton Gjukanoviqin.Nuk ma merr mendja se nje votues i Vaselit nga Drumja mendonte se permes Vaselit duhet ta shpetoj DPS,se duhet te ndihmoj ne vazndhimesin e politikes diskriminuese qe tash 23 vjet shqiptaret ja kane pa sherrin ma shume se gjithksuh tjeter !
  Por tradhetia me e madhe eshte qe ne platform e ka harrua komunen e Malesise,si mund ta beje kete dhe pse ?
  Per me e marr postin e ministrit ? Malesise nuk i mungon ka nje Ferhat…

 28. DPS-it i kan munguar vetem dy deputet te bejne shumicen. Kroatet e dime do te ju bashkangjitnin .Boshnjaket gjitheahtu , vetem presnin se cka po bahet dhe i me nxierr me shume prej DPS-it nese i nxane gusht. Sigurisht do te ishte ma mire sikur, partite (koalicionet) shqipetare te kishin be se bashku biseda rreth aleance me DPS. Ndoshta partija boshnjake atehere DPS-it nuk do ti konvenonte se duan shume. Pra si me FORCEN .si pa te.E Vaeselin nuk eshte e drejte ta beni fajtore per fitore te DPS-it.

 29. E kjosshi qyqe po sa dekada u lypen me kuptua se kush ashte Vaseli e “politikant’ shqiptar?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 30. koalicioni shqiptare ka ne marrveshje dhe ka kushtezua per komune te malesis, mos hapni dezinformata. tash pse nuk e ka forca ne platform e kem pa te gjithe, nuk e ka lejua nexhat dresheviq, por une me gjithe se nuk pajtihem me shume gjana te vaselit, aj dekor i dps nuk do te jete. cka ka te keqe te gjitha partit shqiptare te kycen ne qeveri, te provojn me kalua qellimet kryesore politike, nese nuk munden, te japin doreheqje, nuk po thon asnje se duen me shkua me tej, me cua me dore si te u thon. kur ua kem dhan voten te u jspim edhe shansin more se pa me provua kurr nuk kem me fitua gja jo…

 31. O Vasel Sinishtaj ka me ja zbardh ftyren vendit te vet Malesise , keni me u bind edhe ju qe jeni ne mendyshje. Vasel Sinishtaj nuk e ven Malesin ne vend te dyte kurr dhe asnjiher. Keshtu ju propozoj mos u shqetsoni per vetvrasjen politike te Vaseliit ai eshte shume stabil politikisht (partia me stabile shqiptare ne Malesi por edhe ajo qe merr vota me se shumti ne Malesi) . Sa i takon boshnjkeve mos u shqetsoni se Vaseli i njeh ma mire se te gjithe ju bashke , Ai mire e din se ku ka me dal…kush e ka prciell aktivitetin e Vaselit ne parlamentin e MZ mire e din se Vaselit asht pak shtir

 32. Vaselin eshte pak shtir me e manipulua . Ai ka kritikua pozit e opozit kur kta tjeret kan hesht si peshqit. Per fjalimet e tij ne gjuhen shqipe ne parlamentin e malit te zi ju nuk flisni, ligjet e sjellura me iniciativen e tij (dokumentat personale ne gjuhen shqipe ) fondin per pakica etj etj qe une nuk i di.
  Disa shpirta te lig ketu provojn te shkruajn per Vaselin- e ata nuk e Din se e bajn nga inati se te gjith do te donin te ishin ne vend te tij. Suksese ne veprimtarin politike per te miren Malesise Vasel Sinishtaj me mesazhin “Qenjt le te lehin e karvani ecen perpara”

 33. Sic e tha komentuesi lart KOALICIONI SHQIPTAR ne krye me Fatmir Gjeken e ka parapare KOMUNEN E TUZIT/MALSISE(SI TE DONI) ne platformen e tyre, mos hapni dezinformata ju e Vasit se Vasi eshte Ferhati numer 2, ndoshta elle ma i zi se Ferhati se ky esht vend i vogel e te gjithe njihemi e edhe Vasin mir e njohim e ja dim hordheqet dhe po me duket qesharake mbrojtja qe po ja bajn vasit kta nalt hahaha…e ma per Maliqin per ta as sdua me kuvet aj asht njer i deshtuem, i maruem i ckatrruem i sdi cka ma me tha.

 34. Dalmixhan si e ka parapa kur ai ka hi ne kualicion pa asnji kusht. Ai me goj te vet ka Than “bezuslovno podrzavam DPSDP”
  Jekshtu jeni ken turr edhe ne fushat me fol rrena per Vaselin per me ja marr votat por ai u kalov te gjithve : dy here vota ka pas ma shume se fatmiri +gjergji+bardhi e 4 here ma shume se aleanca rinore ne krye me avokatin joseph Dedvukaj me pijunat e tij.

  • A din cka je ti? Ti je me ma te mllenjt tpa njerz e bastarra en Malsi te Madhe

 35. Dalmixhan a e don pak uj me u flladit se po bahesh nervoz . Nuk asht mire me u ba nervoz se te prish shendetin…” Bezuslovno ” kan pas Than , ate mos e harro .

 36. Cemi, ne jemi shume te dobt moralisht, prandaj nuk mendojme asnjehere nga qendra ose boshti i ndergjegjejes sone.
  Keshtu tash e njezete vite te shkuera keto jane hallet tona te cilat ne po na rrejne dhe po genjehemi nder vedi sikur femiu kur qan dhe pajtohet me cucull.
  Keto zgjedhje ishin shfaqja me e dobt ne skenen nacionale, pa kurrfare skenari, vetem se skena jemi ne qe po merremi me to.
  A po e shef ku na erdhi puna me mendua se edhe kto zgjedhje kan te bejne dicka me te drejta dhe status te shqiptarve.
  Boshnjaket dhe kopilat tan po luejn me ne, e ne po behemi opankxhite e tyre,HALLAL

 37. Pritni he burra e mos u nxeni, se kush nxehet shpejt ftofet edhe ma shpejt. Vaseli dhe kualicjoni i tije do te kan rastin dhe shum shpejt do ta tregojn vehten, se koha nuk pret. Do te shifni se ka me punua mir per vendin e vet. Te presim edh pak

 38. Per fat te” keq” nje perqindje e vogel kem pas mbet pa u konvertua, ne ate koh kur ket e ben vellezerit tone.
  Ndoshta ka ardhur koha qe edhe ne ta kryejm ate” detyr” por tash te konvertohemi ne malazez.
  A thue e kemi fatin e caktuar?

 39. sic mendoj vet as malesia as boshnjakt qe jan netruedhin e Malesis pa komunen e pavarun nuk dote hecin perpara,

 40. PER DREDHNJENI BISHTIN SI TE DONI DREJTAT E MALESIS JU I FUNDOSNI
  PER 50 ERO SHITNI ATDHEN VEPRAT TUEJA KESHTU NAPIN ERE. SIKUR TISHI KJEN TAN MENI QEDHIN DREJTAT TUEJA I KISHI QIT NE DRIT.E MALESIA E KIPA TE PAVARU SOT OPSHTINEN {KOMUNEN}

Comments are closed.