Djukanovic mes të ftuarve special!

Këshilli Nacional Shqiptaro-Amerikan organizatë e cila bashkon diasporën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka ftuar Kryeministrin e Malit të Zi Milo Djukanovic në ndarjën çmimeve vjetore individeve të shquar me 27 shtator në New York-raporton e përditshmja Vijesti.

Përveç Djukanovic-it , të ftuar  janë edhe ambasadori i Malit të Zi në SHBA Srdjan Darmanovic dhe ambasadori pranë OKB-së Milorad Scepanovic.

Drejtori ekzekutiv i Këshillit Avni Mustafa ka thënë së në këtë solemnitet do të ketë mbi 4000 ftesa. “Në darkë kemi ftuar kryeministrat dhe presidentet e vendeve të rajonit dhe është e logjikshme që ftesën ta marrin edhe Djukanovic. Të gjithë jetojmë bashkë dhe duhet të flasim për bashkëpunim“ është shprehur Mustafa për Vijesti.

Ai gjithashtu ka thënë se në takimin vjetor në nderë të individeve të cilët në mënyrë unike i kanë ndihmuar popullit shqiptar, mes të tjerëve, janë ftuar edhe kryeministri dhe presidenti i Shqipërisë Edi Rama dhe Bujar Nishani, kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi si dhe zëvendës kryeministri i Maqeonisë Musa Xhaferri.

Mustafa ka thënë se në darkë do të marrin pjesë edhe ndihmës sekretari i shtetit Filip Riker si dhe kanë konfirmuar pjesmarrjën edhe disa kongresmen të njohur për bashkëpunim me diasporën shqiptare. Raporton Vijesti. /MALESIA.ORG/

 • Kastriot Albani

  Kjo edhe nje prove se shqipetaret e malazezet mund te bashkejetojne,tamam si ne kohen e kralave;Nikolles,Aleksandrit,Petrit,kral Titos e Gjukanoviqit.Po kush jane keta Nacional Council? dege e cronogorska kuqa?po kush asht ku Avni Mustafa shqiptaro-boshnjak?nipi I Damir Fazliqit! pobratimit te Sali Saftjanit?

 • Anton Gj

  I ftuar eshte edhe Nikolla Gegaj

 • Vlora

  Ne mendojm se kjo shoqate (NAAC)u Bën tradheti kombtare,dhe nuk reprezenton diasporen,tyrp,tyrp,tyrp ju qoft ketyre shqipfolseve dhe atyre qe marrin pjes ne ket dark te qelbur.

 • Kastriot Albani

  Valle a do te marre pjese aktivisti i dalluar i Dioguardit ,Marash Nucullaj ne kete tubim historic i cili eshte stunch supporter i Nacional albanian-American-councel.Keto pune duket se jane tue shkue si ajo kenga e rrjepullit!?

 • Kreshnik

  Shoqatat Shqiptare duhet te reagojn kjo eshte nje ofendim per te drejtat e Shqipraeve ne Mal Te Zi Shqiptart ne Maqedoni kan me shum te drejta se Shqiptart ne Mal Te ZI ater kur nuk esht ftuar Gruevski perse duhet te ftohet Djukanovic turp

 • Kurravica

  Nuk âsht keq me kûvêt me jâri tjetrin,kajher edhe me anmik,se âsht mamir se me qit pushkë.

  • Kurravica

   A pom falni se harrova me ankua êmën t’Kshillit.Nuk m’begeniset kur e shkruojn Kshilli Nacional Shqiptaro-Amerikan se ater dikush kame shkrua edhe Shqiptaro- Malazes ose Shqiptari-Serbijan

  • Kreshnik

   Kurravica me kuvet mundemi ne nje restorant por jo ne darken e falenderimit

 • Kreshnik

  Dote ishte mir me organizua nje peticionin ku dote mblidhen vota kunder ksaj ftes te Milo Djuaknovic

 • Edi Camaj

  Po çka po kerceni si pupagjelat,se seshte be nami se e kane ftua Gjukanoviqin?
  Po na shumica e shqiptarvet ne Mal te Zi votuam per ket shtet ne referendum,edhe malsoret prej ShBA me shumic erdhen e votuen,te dy shtetet shqiptare ja dhan perkrahjen dhe i thirren shqiptaret me votua per pamvarsi te Malit te Zi,kohevet te fundit partia e Millit po fiton shumicen edhe aty ku shqiptaret jane shumic.
  Kosovaret,posaçerisht ata te Qytetit te Pejes me rrethe (rrafshi i Dukagjinit)jane shum mirnjohes te ketij Kryeministrit per ndihmen qe ja u beri ne vitet 98dhe 99 te shekullit te kaluar,ku ata gjeten shpetim,strehim dhe buk,dhe me siguri per ket e fton Avni Mustafa ,qe plotsisht ka te drejt,se fjala e urt thot:Miku i mir te ndihmon ne dit te veshtir.

  • luigji

   Pse nuk e fton Gruevskin. Se nqs don kshtu ma shume merita kane kryeministrat e Maqedonise per luften ne Kosove se ai i Malit te Zi.
   Po po, tash na e bane edhe mik te mire. Se ne ate kohe ja ka pas zan rrota bishtin, e ska pas ku me ik e asht dasht me bashkepunua me BE e SHBA, per ate pune i ka hap kufinjet, se mire i ka bush xhepat me ndihma, pas largimit.

  • Juristi Malesor

   More qelpsin se ti nuk vije me ken Camaj me e perkrah malazezet qe shum Camaj e posacerisht shum Vuksanlekaj kan pushkatua te gjitha qeverit serbo-malazeze qe jan ken ne pushtet pa gjygj! Tyrp per ty nese ije Camaj apo vetem Shqiptar.

 • Po ky Avni Mustafa pse nuk i mblodhi keta politikaj shqiptar te malit te zi dhe mbas edhe keta lidert te tier shqiptar nga Shqiprija dhe Kosova
  po Avni a don tan me i qit ne nji kazan e me i berzie ater kush te han ma shume ati ka me i kris mas fortit.Nuk ma merr menja se ka vet Gjukanovici aty per mena rrejt ne faqe te Amerikanve sic ka rrejt edhe deri tash mej tregua ato te mira ci na i ka ba deri tash,
  vije me i thirr edhe ata teoristat shqiptar te cilt i dryni met 2006 det va spjegoj per cfar arsyejet tyrp per ata ci marrin pijes ne ket tubim .

 • Keto jane pasojat e mosorganizimit ne vend dhe ne diaspore.
  Ne vend te gjithe partite politike jane se bahku me Djukanovic
  Ne diaspora totalisht te paorganizuar
  Deputeti shqiptare ne partine qytetare ” Pozitivna Crna Gora” deklaron se Gjukanovic edhte kryeministri me antishqiptare
  NAAC fton po ate kryeminister
  Kush ka te drejte. Perfaqesuesi nga Ulqini apo NAAC
  Shoqata Malesia e Madhe ehte e nxanun me aktivitetet per te bashkua partite “shqiptare” te cilat edhe keshtu jane te bashkueme me Gjukanoviqi.

 • Do te duhej me ju ba nje demonstrat ketyre maskarenjve te cilet po na ftojn me u bashkua edhe ne Amerik me Gjukanoviqin dhe shtepin malazeze..

  • Juristi Malesor

   PO, nje protest sa ma te madhe

 • Ftimi I Gjukanovic nga nje shoqate shqiptare ne New York do te thote
  perkrahja e veprave te Djukanovic ndaj shqiptareve ne Mal te Zi.
  Martin Shkreli, Avni Mustafa dhe Nino Pjetri bashkepuntore et hapet kunder interesave te Malesise
  Behet pergaditja te I demonstrohet Milo Djukanovic ne New York dhe pastaj
  et luftohen keta udheheqes tradhetar te NAAC qe tash 23 vite na e boshnjakizuan Malesine.
  Se bashku me bashkepuntorin e tyre Milo Djukanovic.
  Nese duan bashkim ergjional (ku I kan antaret e regjioneve tjera Ballkanike) ateherna te I therrasin te gjithe lideret e Ballkanit.

 • Ftoje te gjitha shoqatat shqiptaro-amrikane qe me anen e nje deklerate ta bojkotojn ket mbramje te TYRPIT, skemi nevoj ne me i rrit numrat politik malit te zi, dhe ti thomi se shqiptaret ne Mal te Zi, i kan te drejtat dhe ju jeni te mireseardhur ne ket mbramje, me presidentin Shqiptar, dhe kryeministrin shqiptar Edi Ramen,Musa Xhaferin,Nikoll Gegaj dhe po thuhet se ndoshta edhe Ramush Haradinaj..TYRPte ken NAAC dhe te gjith ata qe marrin pjes ne ate darke..

 • EDI,
  Barren kryesore per refugjat e kan patur shqiptaret nen Mal te Zi. Pa marr paeasysh neve nuk po luftojme shtetin e Malit te Zi, por po luftojme qe ata qe po I mohojne te drejtat tona elementare mos te perkrahen nga shqiptaret.

  Ku e kishe Malesine pare 23 vitesh? Ku e ke sot?
  Nese kemi votua per kete shtet, ketu nuk eshte fjala per Malin e Zi. Fjala eshte per udheheqesit e Malit te Zi.

 • Kreshnik

  Loja e gjykates malazeze me viktimat e kosoves

  Procesi gjyqësor ndaj të akuzuarve për krime të luftës ndaj gjashtë civilëve të Kosovës në vitin 1999 në vendin e quajtur Kalugjerski Laz pas tri vjetësh si duket sërish do të nisë nga e para, pasi gjykatësi i lëndës ka dhënë dorëheqje.

  Procesi gjyqësor për këtë krim të luftës filloi në mars të vitit 2009, ndërsa aktgjykimi i shkallës së parë ende nuk është marrë.
  Avokati i familjeve të viktimave, Velija Muric thotë se vendi mi i gjykatësit Drago Konatar që pas tri vjetësh të braktisë procesin gjyqësor për krime të luftës në Kalugjerski Laz është rrethanë e keqe që tashmë është parë në gjyqësinë malazeze kur bëhet fjalë edhe për proceset e tjera për krime të luftës.

  “Gjyqësia malazeze ende nuk ka marrë guximin që në bankat e…

 • gjeneral dari

  mendoja se duhet te kerrkojm te shkoj ne Hag per krime e jo ta ftojm ne tryez??!!!

 • Fishta

  Ku jan keta patriotat e Michiganit, tah shkoni e bani demostrata!
  A e keni harrua Fluturimin e Shqypes!
  E u thaft krahi disave qe po e lavdrojne Gjukun per refugjatet Kosovare!
  Po kush e ka dvet gjukun a me i pranua Kosovaret, dhe se fundi Kosovaret i kem prit namalsoret, pyetnje Frasher Racaj cfar mendi ka Ai per Gjukanoviqin se edhe Ai ka qen refugjat. E persa i perket perkrahjes qe Milli ka nga perfaqesuasit politike shqiptare, ajo eshte e pritshme se pjesa ma e malle e tyre kane lidhje korruptive me te , dhe cdo rrezikim i tij rrezikon edhe ata.
  Sa i perket NACC, ate e perbajne njerze qe kan mardhenje biznisi dhe jane te paguar si lobista te Millit!
  Keshtu Kosova po e falenderon Malsine!!!!!

  Tyrp tyrp!!!!

 • Do te ishte mir me ba nje demostrat kunder keti organizimi, kunder NAAC dhe Gjukanoviqit,Gegoviqit, dhe dy ambasadat tona shqiptare qe e perkrahin nje mbramje te atidhe ku ftohet antishqiptari Gjukanoviq dhe klyshet e tije..Edhe pse koha esht e shpejt prapseprap disa mendojn se duhet behet nje organizim i shpejt, pran Hotelit ku do te mbahet mbramja e turpit..dreqi le tua han ne barke ate dark te gjitheve. Me cudit pak Ramush Haradinaj qe do te marrin pjes se per tjeret jo teper

 • Anton Bojaj

  NAAC-u është një organizatë që është e plotë të interesit të vetë. Anëtarët e kësaj organizate janë të mbështetura nga lobistët e malazeze, si ambasadori Vllahoviç dhe të tjerët. Anëtarët si Avni Mustafa, Richard Lukaj, etj do të veprojnë në emër të Malit të Zi, në dritën e luftës shqiptar!

 • Anton Bojaj

  Malesoret në diasporë duhet të organizojë një demonstratë përpara vendin e takimit dhe të shfrytëzojnë NAAC-un për të chka janë të vërtetë – Tradhëtarë! Gjithashtu, ne kemi nevojë të dimë nëse ndonjë Malesore morën pjesë në këtë takim dhe emrat e tyre të plotë duhet të shpaloset dhe të lidhur me armikun!

  • Juristi Malesor

   DEMONSTRATA Ju shoqatat ne New York dhe gjetiu sa ma pare .

 • Anton Bojaj

  Turp për Shoqata Malësisë së Madhe dhe turpi mbi organizatat tjera shqiptare në diasporë për të lejuar këtë turp mbi njerëzit tanë të ndodhë të drejtë në oborr e tyre

 • Besa e Trieshit

  Pse nuk a ne kit darke Liga qwytetare e DioGuardit Nacu ia ka ba nakun komit shqiptare tue mbledh tradhtare. hajt tung ua tungshim

 • Vlora

  Veprimet e Shoqates Shqiptaro-Amerikane NACC jane me prapaskene antishqiptare,

  Shoqata Shqiptaro-Amerikane me emrin NACC qe vepron ne Nju Jork te Shteteve te Bashkuara te Amerikes eshte krijuar nga mbeturinat(Pasardhesit) e ishe tradhetareve me damke te Popullit Shqiptar.
  Kjo shoqate udhehiqet e drejtohet nga femijet e ketyre mercenareve qe kane patur nje veprimtari te ashper kriminale dhe bashkpunim te ngushte me Sherbimin e Fshehte Jugosllav(te UDB-se).NACC-ku tashme eshte shndrruar ne nje seksion i Tanjugut te Beogradit dhe po mundohet te sabotoj interesat e shqiptareve qe jetojne ende te pushtuar nen Serbi,Mal te Zi,Maqedoni, e tj,te cilet edhe tani nuk kane asnje te drejte qytetare e kombtare qe u takon me ligje.
  E gjithe jeta e kesaj…

 • Vlora

  Kjo shoqate duke e mbeshtetur veprimtarine e saj edhe me mjete te bollshme financiare qe i ka siguruar ne rruge te ndryshme,ne menyre djallezore,per te rritur kredibilitetin e vet,po mundohet qe ti siguroj vetes te drejten dhe privilegjin,per te qene violine e pare ne Amerike dhe te degjohet vetem zeri i saj,Qellimi i vertet i kesaj veprimtarie pompoze,duke shtruar darka e dreka te shumta me diplomatet antishqiptar malaz,serb e maqedonas,por edhe organizuar ndonje mbledhje apo takim me personalitete e figura te shquara te Shtetit Amerikane eshte qe te erresoj, atrofizoj dhe lere lere nen hije aktivitetin patriotik te shoqatave tona atdhetare ne Diaspore,per ta patur me te lehte sabotimin e interesave dhe te drejtave te popullit shqiptar ne Mal te Zi,Serbi e Maqedoni.Eshte…

 • Vlora

  Eshte pikerisht kjo shoqate me emrin NACC-u qe sabotonte dikur ne Nju Jork demonstratat dhe mitingjet e Shqiptaro-Amerikaneve per clirimin e Kosoves nga zgjedha pushtuese gjakatre serbe,duke vjelle vrer me propoganden e saj edhe kunder Ushtrise Clirimtare te Kosoves,qe per te konsiderohej si nje organozate terroriste.

  Edhe mbledhja pompoze dates 27 Shtator 2013 e Shoqates NACC-u per kremtimin e pervjetorit te saj te 17-te ku jane ftuar per te marre pjese disa udheheqes te Shqiperise,Kosoves, Maqedonise si dhe gangsterri ,bosi i droges dhe krimineli malazez Millo Gjukanovic,do te jete nje demagogji e mashtrim i rradhes i lidereve Narkist te NACC-ut.
  Duke pare rrezikshmerine e madhe qe paraqet veprimtaria e kesaj shoqate ne i bejme thirrje…

 • HAXHIA

  Fishta:

  Pasi lexova shkrimin tende u informova se kryetari I shoqates “Malesia e Madhe” pasi I kreu punet ne vendlindje, u kethye me aeroplan special, thirri ekipin e vet, dhe shkuan tek ish deputeti I famshem Leke Lulgjuraj per tu konsultua per hapat e metejshem. Ky grup eshte ne linje te kuqe me komentuesin “Luviqin”. “Kurravica” u ofron ndihem nga Kroacia. I gjith Broolyn dhe Staten Island jan cua ne kembe. Ne Shelby Twshp. jane meshel te gjtha shitoret. Kryetareve e shoqatave te tjera nga Malesia as nuk u dihet emri

  Telefonat nuk ndalen nga partite shqipetare duke kontaktua me aktivista te diaspores. Lusin qe te mos ju ngacmojne partnerin e koalicionit. Diplomacioni I shtateve shqipetare ne Washington pohojne se Djukanovic eshte shkaj malazez e jo srb. Diplomacion ne kulm

  • luigji

   Clidhje kishte komenti im me kta qe the ti???

 • Vlora

  shqiptaro-amerikave dhe shoqatave patriotike ne diaspore per te qene te kujdeseshem,duke e bojkotuar dhe demaskuar qellimin e keq te prapaskenshem te NACC-ut,e cili prezanton vetem lideret e tij Nju Jork.
  Ne e kemi per detyre qe ta bejme publik edhe kete qellim te mbrapshte te kesaj shoqate dhe sejcili le te gjykoj e veproj sipas intersave tona kombtare.

 • Shume mire!

 • Besa e Trieshit

  Z. Anton Bojaj. Kish me deshirue qe te jeni mire dhe me ke pelqye fort me ate qe shkruani. Po shoqata e Intelektuale ne detroit nga 300 vete qi kan qene ka mbet tash 6-7 vjet vec kryetari. I pelqente kur e vinin ne tavolinen e nerit me i ba qejfin po tash as nuk e thrret kush. Dikur pat than meshtari perncionist se ajo ka cof, po kishte gabue se kaseta qe i kushtoj shume doli nga ajo mbledhje. sa per shoqaten e malesise se madhe ajo ka skadua si nemxja. nuk po dua me ofendua, po rolin e ketyne dy shoqatave e kryen tash vatara. E kush ka me demostrua ke naku qi e ka nakatos diasporen dhe ceshtjen komtare qi ja ka fal dreqit e me i ra pika nuk flet kusht. mbetsh me shnet z. Anton

 • Kastriot Albani

  Me duket se po e degjoi ate shpirtin e shitur ke shkjau “Edi Camaj”duke verrit;O Gjukanoviq!kemi nevoj te ngutshme per ty! ti je baba i Malit te Ri! ti je baba yne,ti po i mbron malesoret me parime te shendosha,dikur kemi I kemi thure Titos kenge e sot po te kendojme ty kendojme ty…..edhe grate tona….Kjo Gala Dinner behet me buzeqeshje mikeluese e lajkatare per ti hyre Gjukes ne zemer,per ta bind se shqipetaret e cmojne lart,dhe dashuria ndaj tij tashme eshte nje zakon qe ka leshue rrenje dhe akoma eshte duke u rritur perbrenda.Cka fatekeqesisht eshte edhe e vertet.Vellezaer te nderuar!patriote gjithmone ka patur me pakice,kurse populli kthehet si te fryj era.Gjate luftes se II-te mbare Malesia mbante neutralitet…..

 • Kastriot Albani

  dhe priste se kush po vjen ne pushtet.Me ardhjen e TItos,edhepse komunistet e tij e vrane Malesine u moren bagetine i rrehen e i burgosen,malesoret tone ne pergjithsi u bene pionet,kukllat e tyre.Pra cka sillet rrotull perseri vjen ne vend.Shife edhe sot, e njajta muzik.Nuk kam dyshim,NAAC se eshte vegel e krijuar apo e shitur ke Mali I Zi,dhe se orkestrohen nga Podgorica.Detyra jone si patriote eshte qe mos te rrime ne heshtje,sepakti te qajme,se pa qajte askush nuk te degjon!edhe foshnja,vetem kur ajo qan,dikush kujdeset per te.Ndoshta edhe klithmat tona,te shqipetareve nen Mal te Ri bijen ne veshin e dikuj!Njeriu I semure i ankohet dikuj,se perndryshe vuen ne heshtje edhe vdes.Prandaj edhe neve nese nuk e ngrisim zerin tone,akoma do te vuajme edhe vdesim si krahine.

 • qendro malsija ime

  Sigurisht malosret do te organizojne protest me I tregua Gjukanovicit per genjeshtrat qe ben apo si ta emroj (MILOKIJO)
  kurse liderve shqiptar ne rajon se si shiten malsin dhe popullin e vet .
  keshtu qe MILOKIJO kur te marr vesh se bahet protest ai me siguri nuk dote vine
  e sa per NACC pacin faqen e zez djal pas djalit

 • Edi Camaj

  Kastriot Albani,po leh si qeni prej mas gardhit,po ti sikur te ishe ken “patriot e atdhe dashes”sa paraqitej,kurr se kishe leshue atdheun more keqot i dobet.
  Ndoshta po gaboj kur po ti them keto,se keto dobesit tua mund te jen pasoj e sportit(boksit) apo ndonje grushtit te keq qe te llan shkijet gjat kohes qe boksove.
  Ti more kopuk nuk e analizon shkrimin veç e lexon truç,ateher del e shkruen ketu çdo her njesoj,i ke mesua keto fjal fyese si gjeli kengen.
  Une ne ate shkrim shkrova realitetin qe eshte ne Mal te Zi more gjysmak,e ç’faj kam une se nuk kupton ti. Mshele ate … qe ste mshelet kurr se mundesh me ja pa edhe sherrin nje dit!
  Ket merre si sygjerim

 • Ky Edi Camaj eshte Doktori i camajve probatini i ketyre te ftuarve,besa mos jeky burri me disa shok ja goditi kullacin kesaj pune ne bashkpunim me disa qe deshten me e vu Ang….n “Zeri i Diaspores” atehere edhe me ja tubue shoqit nja 30 mi dollar ne vjete nga ne te Diaspores.Ketu kemi shume gjeto Duraca ne kete bashkim qe mshehen mbas ketij emri te NACC.
  Keshtu pra burra eshte puna e pamvarsise se shtetit, vrapueme me pamvarsue Malin e Zi e mbasi e beme ate na dhane kerbacin me burg e dajak te mire, na shpallen terroriste e tani po i qesim vehtes dreket tona per se gjalli.
  Shqiptaret nen Malit te Zi vertete e kane hupe udhen para deres se shtepise se vete, ne vend qe te organizohemi me shpetua trojet e popullin tone qe gjinet para zhdukjes totale nga ky armik shekullore ne i…

 • ftojme ne festen tone ti ndajme cmimet vjetore.
  Kjo organizatë e cila bashkon diasporën shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës keshtu shprehen keta te paftyre, po ne e kemi fajin se va kemi leshue konopin e gjate ketyre se jane mesue me ne me i perkrahe ne te gjithe aktivitet anti-shqiptare.
  Ky nuk eshte Këshilli Nacional Shqiptaro-Amerikan por eshte Këshilli Nacional Shqiptaro-Amerikan Tradhtare te cilen nuk muaren kete miratim nga Diaspora.Tyrp edhe per diplomatetet shqiptare nese i pergjigjen kesaj ftese.
  Po qe se nuk organizohemi ketu dhe ne Vendlindje ky eshte vetem fillimi i tyrpit tone.
  Duhet thirre Demonstrate kunder NACC-ut tradhetare dhe kunder hajduteve te qeverise malaze qe po e mbajne kete popull te zaptuar peng pa kurrfare te drejtash nacionale.
  Eshte koha qe te…

 • Eshte koha qe te bashkohemi dhe ti ngalim keto marrina qe na bejne te dobet dhe shume te pa Zot qe me duket se kemi humbur edhe besimin ne te.
  Keto troje jane tonat, prandaj e jona eshte ti dalim Zot sa ende kemi zemer e gjak shqiptari.
  Poeti ma i kulluem shqiptare Pater Gjergj Fishta njeheri shprehej keshtu:
  “O Perendi a i ndjeve, tradhtaret na lane pa atdhe/ e Ti rrin e gjua me rrfe lisat neper male kot.
  Pershendetje

 • sinqerisht

  Hajr kjofte kjo pune e pashim!! Athua erdhi koha e edhe NACC-u ka ra ne grackat e lobisteve malazez , dhe po behet sherbetor i pushetit antishqiptar te Millos??!!!
  Ndoshta kjo qendron, ndoshta edhe jo, ku i dihet!!!! Ndoshta NACC-u ka ndonje plan special, per ta ftuar e pastaj per ta bindur Gjukanoviq per te realizuar te drejtat shqiptare, si per komunen e plote te Malesise, punesim proporcional te shqiptareve, e tjera e tjera e tjeraaaa…Edhe pse skepik , uroj te jete kjo e fundit, nese jo ateher diaspora ne Amerike duhet treguar qendrimin e vet ndaje planeve antishqiparo amerikan te Keshillit….

 • PO,,po po vetem demaskimi i ketyre maskarenjeve politik me emrin NAAC nje organizat e sponzoruar se pari nga State Departmenti(por ateher vepronte mir se ishte kryesues Ilir Xherka,djali i atedhetarit te njoftur Ahmet Xherkes), kurse tani po udhehiqet nga njefar BACI LLOPTU,,(qitma topin), nje fudbolist me emrin Martin Shkreli, i cili se bashku me zoteri Curanaj paten sjedhur Dragosllav Shekullarac, nje serb per te udhehequr klubin sportist New York Albanians me qender ne New York, tani aje me fudbolistin tjeter zogun e shkines NINO PJETRIN,, po udheheqin NAAC-un, prandej kjo organizat ka ra ne duar te kqija dhe duhet sulmuar dhe asgjesuar politikisht me cdo kusht..

 • Vetem me protesta dhe deklerata te perbashketa te gjitha shoqatave shqiptaro-amerikane qe vin nga teritori i shqiptareve nen malin e zi,por edhe te tjera, duhet te deklarohen haptazi kunder ketyre njerzve qe po i damtojn thelle interesat tona kombetare ne keto momente kur shqiptaret ne Mal te Zi,kan nevoj me teper se kurr per perkrahje…PRANDEJ VETEM DEMOSTRATA DHE PROTESTA KUNDER KETYRE MAJMUNAVE TE POLITIKES ANTIKOMBETRAE TE POPULLIT TON SHQIPTAR..DUHET TU THUHET MJAFT MARTIN SHKRELI,NINO PJETRES,AVNI MUSTAFES,HARRY BAJRAKTARIT dhe kushdo tjeter qe esht i infiltruar ne ket organizat te TYRPIT KOMBETAR qe po ban nje sherbim armikut ton shekullor malazias…..PROTESTA>>>>>>>>PROTESTA>>>

 • KOMUNA URBANE

  NNuk mund te bindet ai qe me teper se 23 vite te ckatrron, rren dhe mashtron. Nuk eshte takimi as thirrja e para qe ta bindin Djukanovicin. Eshte kontinuiteti i veprave te NAAC. Dikur po, por jo sot. NACC nuk e perkrah State Deparment. Sate Departemnt nuk ka nevojat e NAAC. Ka ambasadat dhe organet e tjera qe i nevoiten ne Ballkan. Po ashtu edhe shtetet Ballkanike kan pergfaqesite ketu. Dikur SHBA nuk kishin ambasade as ne Shqiperi as ne Kosove e as ne Mal te ZI. Ne ate aspect NAC nuk i nevoitet pes pare SHBA. Dikur po, sot jo. NAAC sot i nevoitet Djukanovic dhe grueve te ndryshme interesi nga shtetet shqiptare dhe nga diaspora.
  Edhe NAAC po vepron si partite “shqiptare”. Po fton “partnerin” e pative shqiptare. Me te cilat dndane pushtetin.

 • KOMUNA URBANE

  Malesoret ne Washington dhe ne Michiga protestusan, eshte realitet, vetem kunder Djukanovic qe i rrejti per premtimet qe malesoreve do ju japing komunen.
  Partite “shqipetare” i besuan dhe nuk bene kurrfare kushtezimit. Por prapseprap as kushtezimi nuk u kishte ndihemua.Filloj veprimin Ferhati. Populli do votonte per pavaersi. Ferhat Dinosha me shoke paraqitnin malesoret se pro serb dhe kunder shtetit te Malit te Zi. E realiteti ishte ndryshe.

  Sa e sa poshtersira, burgosje (edhe te shtetasve amerikan), torture, .paraqitja e malesoreve duke gjuajtur me gure arkivolin me malesoren qe cohet ne varrim ne Malesi (prap prej SHBA)
  percarje fetare,.

 • Anton Bojaj

  Nëse shqiptarët në diasporë nuk marrin masa, atëherë ata janë po aq fajtorë sa KKSHA! Milo Gjukanoviç dhe Nikollë Gegovic nuk duhet të jetë i mirëpritur në çdo funksion shqiptare për të nderohet. Kjo është përgjegjësi e diasporës për të ndalur këtë ngjarje të turpshme.

  Njerëzit si Martin Shkrelovic, Avni Mustafic, Richard Lukiç, Harry Bajraktarovic, Ekrem Bardhovic, Ilir Rusic, dhe Nino Pjetric duhet të përgjigjet për këtë akt të turpshëm.

  Këta njerëz nuk janë shqiptarët, por bashkëpunëtorë sllav të cilët do të ndalemi në asgjë për të përmbushur objektivin e Malit të Zi: shpërndajë çdo mundësi që shqiptarët do të riprodhohet ekonomikisht, shoqërisht, politikisht dhe akademikisht në atdheun e tyre.

 • Anton Bojaj

  Deshta me than “aq fajtore sa NNAC-u…”

 • Malesine e boshnjakizuan. Nuk eshte ma Malesia qe ishte ne vitet 1990. Atehere kur kerkonim komunen. Erdhen ata me te cilet partite “shqiptare” ishin ne koalicion(SDA, partia Boshnjake) te perkrahur nga Djukanovic (me te cilin partite shqiptare sot jane ne koalicion). Me Djukanovic te cilin e fton NAAC- organizaet jo qeveritare qe kryen pune antinjerezore dhe antikombetare (qeveritare et Malit te ZI).

  E ti “Greca e Trieshit” mos u lodh per Angj….. I kemi zgjell problemet me te. Sot e ke pa pune, kurse shoket e tije i ke profesore dhe diplomat. Ate nuk e don as Mali i Zi, as Shqiperia, e as Kosova. Por duket se as ai nuk e don vehten. Mekat

 • Anton Bojaj

  Le të shohim se si organizatat Shqiptare në New York dhe Detroit reagojnë ndaj këtij krim. Çfarë thoni ju: Dr P. Camaj, P. Gjokaj, N. Cobaj, Don Ivezaj, Ejllo Berishaj, etj, etj.

  Në qoftë se këta njerëz nuk mund të bëjn diçka, atëherë ata duhet të japin dorëheqjen nga post i tyre.

  Po vjen keq me tha, por këta njerëz nuk kanë bërë asgja!!!!!!!!!!!!!

  • Martini

   Te gjith jemi te gatshem te demostrojme ne NY, Detroit, Washington, etj., por asnji nuk deklaron qe te demostrojme ne Tuz, Ulqin, etj., mos te flasim me demostrue para parlamentit ne podgorice. Asht shum leht me demostrue ne NY e pastaj me u leshue neper restorante…

 • Diaspora

  Z. Bojaj, mos e humbni kohën tuaj me ata njerëz të padobishme. Shoqata Malësia e Madhe është i paefektshëm me gjithë fshatarët e tyre, Atdheu na Bashkon ka qenë çmontuar, dhe Fondi ka asnjë ide në lidhje me politikë.

  Pse ti nuk i pyet, ku janë intelektualë të rinj? Ku është Viktor Ula, Sander Sinishtaj, Viktor Ivezaj, Alban Dedvukaj, Mustaf Sulejman, etj. Ne kemi nevojë për të punuar me njerëz që e kuptojnë se si të komunikojnë (në mënyrë efektive) me institucionet Evropiane dhe Amerikane, liderët politikë, analistët. Sepse me regjimin aktual, ne jemi të dënuar!

 • Guri i kuq

  An…. i ka tradhtua malsoret njejti si ti Greca e Trieshit!
  Ti bashkepuntore i Nikolle Geges.
  Sa i perket Doktorit te Camajve, ti vetem mundesh me ja pshi kpucet, se Ai eshte njeri i madh intelekt i madhe dhe shoket tu qe per fat te keq jan te shumte e ndaluat ne luften e ti politike, qe kishte pregadit ne vitet e 90, per te mbrojtur te drejtat e shqiptareve!
  Tu beso se e ke vendin aty me NACC!

 • HAXHIA

  O more “Diasporra”. Mos u nervozo. Te gjith I ke shenosh e mire.Te garantoj se aq I mecim ije ci nuk e ke krye as nji kurs ne SHBA. E keta ci po I permet ti. Po din me jau lan fajin tanve por jo vetit. Po ju ci ini kryetar edhe udheheqni. Ju na prute ketu. Kryetarin e kishe ne Mal te ZI tue munua me I ba bask partite qe ishin me Djukanovic. Thuem se nuk asht ashtu. Ju e luftuat shoqaten “Atedheun na Bashkon” se Bashku me Gazetarin e Zanit te Amerikes dhe Nikoll Gegaj.Te fortit nuk po don me i lan as ketu e as ateje. Ata me krye shkolla ne Amerik po dikan. Por duket qe ti e shoket tu ini profesora te kqi qe nuk dini me mesua as ropt e vet. A ke kuvet gja me keta ci I permete. A ke fol ne tefefon. Cka te kan thane.Ti din me bertit vetem kur te bjen shkop. Bile disa here

  • Diaspora

   O’ Haxhia: Ju jeni confuzua me veten. I Gjë keq këtu është se ju nuk keni ide se çfarë po ndodh në shtëpinë tuaj. Ju jeni një ekspert në zhvendosjen fajin në të tjerët dhe jo në burim – Vet-veten. Merrni përgjegjësinë për një herë në jetën tuaj dhe të ndaluar akuza të tjerët për dështimin tuaj. Realiteti është që ju – dhe ata si ju – jo vetëm që kanë dështuar Malësinë, por kanë dështuar elle familjet tuaja, dhe ajo do të jetë vetëm një çështje kohe që ju dhe pasardhësit e juve do të (krejtësisht) të pranojë fatin tuaj – Asimilimi ala Crna -Gorski-style!

 • Rroku

  O Guri e Analisti nuk ini mat mir se Ang…. qe deri dje kam e krye me ta. Nuk kempa kur me harrua kur thoshi se asht i pari i shqiptaris, ska baraz me ta e tash??? O i njajti kallup ini edhe ju besaaaa.
  Ashtu keni me ja ba edhe A…. L…… ni e pachi se keni gja perfill shpejt keni me gjuej me ta.

 • Edi Camaj

  Grech Trieshi, me plot respekt per ty,familen,dhe veprimtarin tende,dua te tregoj se nuk ja ke qellua se kush jam,as ske per ta dit,por ok kjo ska rendesi.
  Sa i takon komentit tim, une veç se tregova realitetitin fatkeq ne trojet shqiptare,dhe jo se kam ndonje simpati per keta udheheqsa qe ju te diaspores po i ftoni,dhe po i nderoni.
  Mbetsh mir Grecha

  • Edi Camaj
   Fjala jote nuke me peqeu kur the se miku i mire te gjindet ne dite te veshtire, pati edhe shqiptare te ikur qe u muaren ne bese e dorezim e u eliminuen nga vete malazezet ne Male te Zi.
   Zotni Mustafa e dine mire situaten tone dhe nuk ka nevoje te marre rrole dhe autoritet qe te therras ne ndamje cmimesh kriminelin e ballkanit, bashkpuntorin dhe doren e djathte te Millosheviqit qe i ka duart e perlueme me gjake te viktimave te pefajshme.
   Kjo kurre nik do ti falet Mustafes as te tierve qe na e bene kete tradheti,malazezet paramilitariste i kishin duart e perlueme me gjake shqiptari ne Kosove, edhe sot levizin lirshem neper Podgorice, e besa edhe pine kafe me malesore.

   Ok. Ti e dine pra adresen, andaj nuk perse shqetsohesh aspak

   • nese kjo nuk te dedikohej ty, edhe aq sa me takon te kerkoje falje.
    Une kurre nuk e kame perkrahe as pamvarsine e Malit te Zi, pse une me voten time ti jap Shtetesine dikujt, te me rrahi , burgosi ,perndjeki, akuzoje si terrorist, pse une ti japi voten time pa kusht qe mue te me jepet e drejta ime nacionale , qytetare dhe Autoktone.
    Shqiptaret kurre nuk duhej as te shkonin te votonin nga jashte as nga mren pak edhe ka dallim kjo e ndoshta aspak.
    Per kete gabim trashanik e kane fajin lideret shqiptare qe nuk ja dinin aspak hallin kesaj pune se donin te hanin me dy luge
    Vete gjithe here kame qene i mendimit nese une nuk i kame te drejtat e mija kurre mos i paste as Mali i Zi, e kurre mos u ndaft nga Serbia, po kush jemi ne ti japim voten Malit te Zi qe nuk ka familje shqiptare qe nuk…

    • ne Male te Zi qe nuk eshte vrame dhe sakatueme nga kralnit malazeze.
     Mos te sabotojme vetevehten, por te zgjohemi nga gjumi e te kujtohemi mire se i vetmi armik i yni eshte Mali i Zi.e jo te behemi dashnoret e tyre duke u ndare cmime para botes se qyteteruar..
     Pershendetje

 • Anton Bojaj
  Hahaha D.. Ivezaj e E….. B….. edhe ata jane shqiptare hahahah ma cove gazin Gjoni disesi por E… B….. nuk e ka pa askush ne asnje demostrat dej sot,Doktorin e ke me Gjukanin edhe bile me kta te nakut, Cobaj as corben sta kryp e Pashkun e ke si ata te lopes ndac anej ndac kenej.

 • Guri i Kuq
  Vetem met spjegua dicka se perse e mban ti nofken “Guri i Kuq” se dashuri per Atdhe nuk ke qe ta mbajshe ne shenje te kufirit te Gurit, Shkamit te Kuq.
  Kur baktive va za gjaku i kem pre veshin edhe e kemas ferkua me “Gur te Kuq”
  Ti balo vetem per jet pune je ‘Guri i Kuq” se haberr nuk ke as ne te folun , as ne gramatik, as ne politik, as ne ndienja kombetare, por rrin e akuzon here njerin e here tjetrin.
  Sa here ta kam spjegue deri tash se nuk jam aj qe perkrahi asnje tradhtare e as tradhtarin Gegoviq.
  Merru me adres te sakte e mos mi drejto mue keto budalla, mos ndegjo me haberrtaret e tu qe te lane ne balte e secili ne nje menyre apo tjeter beri cajre per vehte.
  Ktheja pllaken ne tjetren ane se jekshtu nuk po te shkon me askend.

 • ky organizim i kordinuar ne ket menyr per mendimin tim asht ba pertu ra shuplak fetyres tegjith atyne figurave qe kan punuar per cashtjen shqiptare kur dihet se interesi serbo malazez asht ne konflik te drejt perdrejt me punen qe kta individ e kan ba ne kto dekada te fundit prandaj asht kjen gabim me i ftua anmiq ton shekullor ne ket tubim

  • Lugina

   Te lumte se ashtu eshte,plotesisht ja me ju zeteri i nderuar.psh.

 • nikmarashi

  po ktyne plastva zoti po deri kur duen kshu po a duen me gradua ci na ka burgos e turtua tash e perpar e duem prap me ja hap rrugen me na torua elle neser po ky si e ka emrin ka elle punt po kan faj ata ci e kan vu ne kryesi te ksaj shoqat shqiptare ne dijaspor po ky naku paska punua me trallti tan kohen piiiiiiiiiiiii tyrp u gjoft.

 • HAXHIA

  Po more burra po lexoj cmos. Disa jan dal si kpurdhat pas shiut. Po ti Miki i Milan Stevoviqit ka na dole. Ku dreqnit ije kene deri tash. Po a e din se Milani asht plak. Po me kallxo Miko perse partit shqyptare nuk po deklarohen per vizitimin e Djukanovic NAAC. Po perse Miko nuk po deklarohen shoqnit shqipatre patrotike dhe shum e shum humaniste dhe atdhetare, dhe bashkimo komptmatare. Po ku jan te purgosunut. Po ku jan luftaret u ULCK. Ku asht Bataloni i Atlantikut. Ne Detroit jann te prgatitun me e prit kruetarin e Berishes.Si gjithmon shtyhen me njani tjetrin kush rrin i pari. Ma teper as nuk din. Fali Zot.Si nuk keni aspak rresekt. Kur te e permetni haxhin conju ne kam. Se u mallkon. E edhe e meritoni. Ja. q.n. Malesis. E edhe prap me shani. Por ne dasht. Kryesoret merrni pare

 • HAXHIA

  Miki Haxhia shkoj me fjete. Perse ju pangon edhe Guri i kuq. Perse e prou dr Pa… C…-jin An…. Lu……, Na… Co…, Sa…. Gjo…., Ni…. Lu…., Xho.. LLul…., Le… LLu….., Ko… LLul….. etj etj. Mos e harroni kajher edhe bashkepuntorrin tuaj Dr Ma… Ca…. Mos u paraqitni qporrana. Shum ini. Une nuk jam. Kam fitua shpirt ne qabe.
  Te e shohim a ini trima apo qyqane. A vetem nga disa leberasin.
  E une nuk lodhem aspak. Me ka kalit religjioni.

 • SHOKU

  NAAC-u moti dihet qe punone per interesa te malit te zi.
  Pore ju forumista mos u ngutni me sulme ndaj aktivisteve dhe kryetareve te shoqatave ne diaspore,beni ju nje demonstrat atje ne vendlindje.Te gjithe juve ju ka koruptuare e blere Gjukoja……nje demonstrate organizuat edhe ate e bete nen flamurin e Gjukos.
  Shpresoj qe keta kryetare shoqatash ne diaspore te organizohen mire e jo shoq krye shoqi kush po ja kalone tjetres,te gjithe se bashku te denoncojne NAAC dhe mikun e tyre te shtrejte me nje DEKLERATE te perbashket si diaspore ,si dhe te shqyrtohet mundesia per nje demonstrate te fuqishme.
  Posht tradhtaret!

 • Juristi Malesor

  Shoqata Dede Gjon Luli, Fundi Malesia dhe shum tjera shoqata sa ma par me organizua DEMONSTRATE me 27 Shtator.

 • Kastriot Albani

  Perse more Edi Camaj po me madhkon nem e ofendon ne kete menyre kaq banale!? – je duke u zherat nje peme te gabuar!kur i lexova, mu ngriten floket perpjete.Nuk te kam faj une as mergimtaret pse je ti me rrenje e me dege me Gjukanoviqin e malin e zi.Me komentet tua nxierri si perfundim se dashke me ia tejkalue gjyshit tend Hasan Nikes.Mos u shpupurit, mos u cyt as mos u ndez nga Kastriot Albani.Duke i kontrollue nervat kursen mue edhe vehten tende.Ti edhe nuk je vetem ke plot shoke .Le ta ngrehim zerin sebashku kundra padretesise,e harroje nje cikHasanin,se tipat si ty me shoke jane duke ja bere Malesise loje me hile.Mos u xhindos!ti vete po thue se Gjukanoviqi eshte goxha burre,nuk ta nxora une fjalen me pinca……………

 • Kastriot Albani

  ……..gjeresa ne komentuesit po nxisim njenitjetrin ne mendime e po stermundohemi per te bere dicka te mbijetojme si Malesi ti, po na shet sapun per djathe me pollavrat e Gjukanoviqit.Tumor ne tru? apo perpunim i mendjes zoti Ed?…..ose qark i degezimit te DPS-it ne Kaleturk me rrethe?!
  *****
  Dikush e ngehi ceshtjen e demostrates?Nuk behen me demostrata antiserbo-malazeze sepse paragonin dhe epitomin e shqipetareve te amerikes dhe shqipetarizmit ne pergjithesi zoteri,, Gjoke Martini nuk eshte ma ne gjendje fizike,per te na udheheqe,nuk eshte ma shoqata e petritave “Jusuf Gervalla” ne New York………

 • Kastriot Albani

  …..as shoqeria militante “Shqipetari” ne Detroit qe me demostratat e tyre masovike e frekuente tundeshin vendin.Sot Veprat patriotike dhe perpjekjet e medha te zotit Gjoke Martini,eshte veshtire te zavendesohen me nje te tille……sa keq,sot,jo vece se eshte liberalizue Shqiperia por,eshte liberalizue dhe po vepron e patrazuer edhe tradhetija brenda dhe jashte atedheut.Sot,Gjoke Martinin,Jusuf Gervallen,Shqipetarin,Ismail Gjonbalen,i kane zavendesue; vatra,naac,crnogorska kuqa etj.Malit te Zi nuk i konvenon qe shqipetaret e okupuar perbrenda te ngrisin univerzitet,komuna,te kene administratat,policine etj.PSE?…se me pas nji here me t’pshtua,zogu doret pasha mua,vone e vone ke per ta nxane…..fjale i mocmi e ka thane!…Fishta.

 • sinqerisht

  Besa fajim e kemi ne shqiptaret e askush tjeter, pra as Milloja e as dreqi me te birin.. Duhet te jemi autokritik dhe mos ta hellim topin tek tjeret.. Te gjithe e dime se kush eshte Gjukanoviqiti per shqiptaret, por sidoqofte, duhet ta pranojme se ai po punon per kombin e vet…Po ku jemi ne, pra me nje fjale, ku eshte Tirana e Prishtina qe nuk bejne punen e vet. Si mund ta lejojne keto dy kryeqendra shqiptare qe edhe NACC-u te bjere ne doren e malazezeve, Si Ka MUNDESI SI SI SIIII ?????!!!!!!. Diaspore e nderuar edhe kjo barre, si shume deri tani, bjen mbi kurrizin tuaj, te cilen shpresoj se do ta perballoni me sukses . Besoj se nuk do ta lejoni kete turp qe po e pergatitit ky Keshill antikombetar shqiptaro-amerikan ta perpijme me buke, sepse nese edhe kjo ndodhe, ateher…

 • sinqerisht

  Atehere legjitimojme pradrejtesine qe pushteti i Gjukanoviqit po bene ndaj shqiptareve… O perendi kthjelloi sa me pare mendjet tona, ndryshe do te njollosim te paret tane , e po se po pasardhesit do turperohen me ne dhe te berat dhe te paberet tona..

 • Guri i kuq

  Pavarsisht se mund mos tja kam qelluare se kush na qenke Ti Greca e Trieshit, munde te konstatoje se, na qenke nje njeri large nga njohurite e realitetit politikke, ose thjeshte viktime e Sigurimit Serbo-Malazez, i cili pa nderprerje prodhoje propagande kunder Doktorit, si te vetmit shqiptare i cili kishte vizjonin dhe strategjine se si me i ruajtur unitetin politik shqiptareve ne Mal te zi!
  Nji dite nese ta mundeson koha do ta kuptosh elle Ti!
  Sa i perket Gramatikes, mos harro se ketu shkruhet shkel e shko, e ty te rekomandoje ne te ardhmen, te na bash korigjime politike, se, tybe se na paske lishje as me realpolitiken dhe as me pragmatizmin politike, dhe as me te verteten!
  Duket se na qenke i moshuare, se une nuk e kam dite se u prehet veshi deleve, edhe ata me gurin e kuq, nese ke…

 • Guri i kuq

  Nese ke kaluare ne moshe te thelle dua te kerkoje falje.
  Mosha e ban punen e vet!
  Per disa tjere qe komentojne ketu, cka te thuhet, fatekeqsi, ky realishte eshte niveli i pjekuris sone politike!
  Malesia dhe malesoret dikur ishine shembull i trimerise Kombetare, po sot,
  Ku jemi, kure eshte fjala per dije dhe vetedije?!!!!
  Lexojeni komentun e Diaspores dhe mund te kinkludoni vet!

 • Edi Camaj

  O Grech,ulu ne tok,lexo por edhe analizo pak,por me tru te ftoft.
  Grech,a din ti çka thon banoret e Pejes me rrethe(e rrafshit te Dukagjinit)per udheheqsin e Malit te Zi ?
  Ne ate koh ishte,nje shtet,nje ushtri,dhe ne mal te zi me se 100 000 shqiptare gjeten ,strehim me buk,uj dhe mjekim,mos ta harrojm se edhe pjestar te UÇKs te plagosur u mjekuan ne spitalin e podgorices,dhe u transportun per ne Shqiperi pa ndonje far problemit.
  Pra çdo njeri qe ka elemente njerzore keto gjera i vlerson,sigurisht,pozitivisht,dhe per ket eshte ajo fjala qe e thaç miku i mir dihet ne dit te veshtir,pradnaj une te pyes ty Grech,a ka pas dit ma te veshtira per keta shqiptar se ato dit te asaj kohe?

 • Edi Camaj

  Grech, a ka njeriu mik ma te madh se ate,qe ta shpeton familen qe ta shpeto djalin qe ta shpeton nderin e nenes,nderin e motres? Pra ketu e gjeten ket mbeshtetjte ky poull dhe per ket e vlersojn udheheqsin Malazeze.
  Edhe nje gje Grech krimin me te madh ne glob e ka be Amerika,ne Japoni,por ato sot jan shtete mike,jo se japonia e ka harrue krimin qe ja ben, por duen te shiqojn para,po Gjermania sa te keqiat ja pruni botes,e sot kush i permend ato.Po a po shihni more se edhe kosovaret e serbet po negocjojn per dit ne tryez,e ju ende ini tue “luftue”tash se besa kur kje koha jo,o shqiptare koha ec para mos e humbni hapin e kohes,se per krime luftet eshte gjykata e hages qe une plotsisht besoj ne te dhe due te besoj se nje di t do te pergjigjet para ati gjyqi edhe krimineli N=1 Hashim…

 • Edi Camaj

  Thaqi vrasesi i shqiptarve te pa faj.
  Tung Grecha

 • Rrroku

  Tyrp te kjoft more Edi Camaj po si per hater te librezes sate te DPSit qe e ke ne xhep po i del kaq shum zot gjukanoviqit? Po krejt bota pervec tet e din se Mali i Zi bashk me Maqedonin kufijt per refugjat i kan hap se va dasht dhe kanpa interes nga SHBA e BE.
  Po a ke tije ti per 23 fmi, pleq e plaka ne Rozhaj, ni e din asht ne Mal te Zi qe jan masakrua?
  Egziston edhe nje dokumetar i punuem per ate masaker ku te mbiejtuemit flasin per masakren e tmerrshme. Shikoje

 • Rrroku

  Ahmeti para trupit gjykues ka dëshmuar se në pasditen e 18 prillit të vitit 1999 është ndodhur më fëmijët e vet në kolonë e refugjatëve, kur forcat paramilitare dhe militare të ushtrisë serbo-malazeze kanë shtënë   mbi ta nga dy drejtime , më ç’ rast vetë Haxhiu është plagosur rënd, duke marrë plagë të rende ne gjoks nga predhat e armeve të zjarrit të ushtrisë jugosllave,ndërsa, ai me sytë e vet ka pare vrasjen e gjashtë personave të tjerë,në mesin e të cilëve, ndër të parët ka gjetur vdekjen, dymbëdhjetëvjeçari  Labinot Kastrati nga Nabergjani i Pejës dhe plaka 72 vjeçare Nemka Brahimaj. Më këtë rast kanë gjet vdekjen e dhe tre vëllezërit Mursel, Rexhep dhe Sherif Brahimaj si dhe profersor Milazim Peli që të gjithë nga Novosella e Pejës. Në çastin kur kolona e refugjateve ka ikur nga…

 • Edi Camaj

  More Kastriot Albani per me dasht me i vlersua te paret ton nuk shkohet aqe large sa shkon ti,por une kisham me tja fillue jo me larg se te ajo qe te solli ne jet.
  Mos i del kuj para,se burrat ta tregojn rrugen se ka te ka ra te paret tu!!

 • Rrroku

  Në çastin kur kolona e refugjateve ka ikur nga territori i Kosovës dhe ka depërtuar në zemër të fshatit Husaj, 9 kilometra larg Rozhajës, pjesëtaret e Ushtrisë serbo-malazeze pa asnjë shkas dhe pa
  paralajmërim me rafalë kanë shtri për tokë kolonën e refugjateve kosovar dhe
  kanë vrarë në vend 6 persona e plagosur rende  dhjetëra të tjerë refugjat dhe shqiptar vendas.

 • Llesh Tuzi

  Ti Rrroçku i paske shkarkue drut,po a din nga kush eshte udheheq dhe ku e ka pas komanden ajo ushtri dhe ata paramilitar,po a din ti se ky pushtet na ka thirr per mos me marr pjes ne ate luft. Haram u kjoft buka qe e hani e sja dini keti pushtetit!

 • Rroku

  Llesh te besoj se ti e Edi e shume tjer buken e shum cka tjeter i keni nga pushteti. Vet e siguroj prej djerses time dhe skam pse tja di per ner pushtetit. Haram me kjoft buka qe ma jep pushteti, pernimend. Haram tgjith atyne qe i sherbeejn kti pushteti e per ata u jep buken por e tlyenit.
  E sa per komandat ater i kanpa diku tjeter sot i kan ne Podgoric, tnjajtat komanda por me i stil tjeter afatgjat, tinzak e mat rrezikshem . Aty ku u muer komanda per arrestimet e torturimet e 6 shtatorit.

 • une e perkrahi propozimin e safet butkes se vetem me protesta dhe me veprime konkrete dote munt te arrisim qedhimet tona

 • Vlora

  Edi e paske shum gabim se malazezet nuk ju dolen ne mbrojtje shqipetarve,! por ju dolen zot vetem gjaku i vet shqipetar, ajo dihet shum mire te lutem mos ja nep at kredi malazezve.

 • Edi Camaj

  O Rrok,po pse po ije kaq i ashper me mue,po ti me ket librezen time bet marrveshje partneriteti ti dhe subjekti qe ti e perkrah!
  Mos me kritiko kaq rende se kam me be ankes te shefi yt i partis,e aj jo se nuk ka me te qit ma uj ater ske me pas me çka me u la, por si mas ma rigoroze muj me marr edhe me ta greh ate vesh çi e ke sa nje petull,kujdes n,,,,co

 • Vlora

  Kastriot Albani
  Ne disa komente kam ra shum dakort me juve!Por kur pash se preke shum larg ne brezeri,epash se jeni shum njeri i ulet pa nivel pa moral ,dhe jo respekt per kurr ken.
  po shof se nuk e njef as pak historin e vendit syt ,
  pak histori, per ty zotri.
  ,Para 300 nd vjeteve Turqia e luftonte ne mnyre ma mixore shqiperin ,ateher u donte te mbrohesh ne te gjitha mnyrash qe te ekzistosh, Ateher Has Nika ban lidhje dhe me austrohungari dhe me mal te zi qe e kishte ma afer,
  Ne ket menyre kan edhe ekzistue,
  Te njejten koh Sulltan Fetahu ben pastrime etnike ne rrethin e shkodres dhe i zavendson me aziatik.

  ketu nuk ka vend per te spjeguar ty ket hitori,por u detyrova me ju pergjegjur,se edhe une u ofendova me at koment te flligjet,

  Kur fol per nje fis aqe te madh mike…

 • Rroku

  Edi nuk jam aspak i ashper, si thac per ty ashtu edhe per veti.
  Edhe ata uje qe po e permend pas bukes, pot thom se mua mos em baft mir ni ma furnizon cilado parti. Pra nuk kam librez te pushtetit e asnjares parti deri me sot dhe skam kurrfar interesi per asnjaren. Jetoj nga djersa ime, sigurisht shum ma shtir e keq se ju qe keni libreza

 • KMUNA URBANE

  Jo maredhenje e ofendime fisnore ketu.
  Vuksanlekajt e Hotit, dhe sot kan tregua trimeri
  Deshten me ndertua vendbanime te reja ne token e Vuksanajve. Por jo. Ishin dhe jane te gadshen te vdesin per ate toke qe e kan ruajte me shekuj.
  Eshte nder vendet e pakta me nje pozite te tille gjeografike dhe toka pjelloer qe nuk mundi as Turku te I marrin sot 500 vite.
  Kuptohet si pjes e Hotit legjendare dhe Malesise legjendare.
  Dje por edhe sot

 • Edi Camaj
  Mali i Zi nuk mujti me i vra 10-ra mija shqiptare qe ka luen ne teritorin e tyre, sepse atje nuk kishte lufte, dhe pjesa ma e madhe e tyre mesyni dhe gjeti tek vellazzerit e vete shqiptaret,Mos harro se NATO ishte permi duke bombarduar e malazezet pake si veshtire e kishin me marre ate guxim e me vra popullsi te pafajshme, mehjitheate Mali i Zi muer ndihma per keta rrefugjat kosovare, prandaj edhe mos ti japim aq kredit malazezeve por me shume Bashkesise Nderkobtare dhe Amerikes qe komandonte ne ato ane.
  Kur me flet per kosovare te Rr.te Dukagjinit ta beje me dije se atje u bene masakrat me te medha nga vete paramillitaristet malazez si p.sh ne Meje ne vendin qe sot thirret “Lendina e Loteve”u vrane e masakruen mbi 700 burra te moshes 14-70 vjecare, ne kete grup ishte edhe…

 • burri i Ages(Acit) te Luke Koles, kjo ishte edhe masakra ma e madhe e luftes se Kosoves.
  More burri i dheut po edhe silur malazezet te ishin aq bujar enuk vrane gra pleq e femije, a mund ta shesim na interesin tone te ky shtet e pushtet qe vrau gjyshin tend, gjyshin tim, gjysherit e stergjysherit e te gjithe malesoreve neper shekuj, qe djegen e pjeken Hotin e krejt Malesin, qe muaren e bomdarduen Shkodren, qe pren gra e femije, qe i djegen neper shtepia per se gjalli, qe asimiluan gjysen e trevave shqiptare, qe sot na torturojne e burgosin, qe te bejne terroriste pa pase as nje pushk as brisk, qe nuk na japin te drejten e perdorimit te flamurit tone, qe nuke te japin Komunen e Malesise qe e kishim me pare , qe po te ndryshojne strukturen demografike me popullsi ardhacake jo vendase…

 • bosnjake, qe qe qe qe qe…..,

  Edi Camaj tani u ula ne toke sipas porosis tuaj, tani si i spjegon ti te gjitha keto, a vertete Gjukanoviqi me “posade” te vete qeveritare vetrete meriton nga ne roberit e tije aderime, cmime e dekorime nga ne apo meriton nje pergjigjeje tjeter.
  Pershendetje

 • Guri i kuq

  Aty ketu edhe ja qellon Greca, e verteta eshte se Milloja eshte politikani ma antishqiptare qe ka pas Mali i zi, Ai ja kalon elle knjazit elle turkut!
  Mos perhapni ketu propaganden e sigurimit serbomalazez por bashkonju te gjithe shqiptaret e demostroni ne New york!

 • pal d

  …kosovaret e perndjekur nga trojet e veta gjate luftes i priten dhe i akomoduan Shqipetaret duke filluar prej Dacajve ,Plaves dhe Gucise ,Malesise ,Krajes ,Anese se Malit dhe Ulqinit ….dhe nuk qendron konstatimi se i priti dhe akomodoi qeveria e Malit te zi…Qe veria e Malit te zi ne ate kohe u detyrua te respektoje konventen nderkombetare per hapjene kufijve per refugjate..dhe kete e beri jo me vullnet te vet …por me presion …deshmitare dhe protagonist te atyre ngjarjeve jane shume malesore dhe nuk eshte korekt te abuzohet me keto fakte….Rrafshi i Dugagjinit i di mire keto dhe per kete eshte shume mirenjohes ..natyrisht Shqipetareve ….

  Ftesa per Gjukanoviqin eshte edhe nje veprim politik (kesaj radhe e Diaspores) qe sjelle konfuzion te qytetaret e Malesise…

  • pal d

   …fatkeqesisht veprime te tilla politike viteve te fundit po u rritet numri .Eshte me se e nevojshme nje katarze politike e subjekteve politke dhe sektorit joqeveritare si ketu ne Malesi ashtu edhe ne diaspor …
   Me respekt
   Pal Dreshaj
   Tuz

 • Edi Camaj

  Palo kush e kite pushtetin ne ate kohe, shqiptaret thua?
  Pse nuk ini te sinqert e me e prenua realitetin,por shiti patriota?
  Vertet kur njeriu lexon ketu te thot mendja se DPS kurr nuk do te fitoj ne malsi,por po ndodh e kunderta, dmth ketu dikush genjen.
  Mos na shitni veshka per bo…e

  • Rroku

   Shum palidhje Edooo… shum mir tu sqarua se pse e si ka ndodh dhe ata e din krejt bota, edhe Gjuka yt.
   E sa per ata qe po thua ne fund , ke te drejt por ktu jan tpakt ata qe shkruajn e jan te DPSit si ti. Ne Malsi per fat te keq hala jeni shumic per ata nuk vini me shkrua ktu komente se keni tjera pun.

  • pal d

   …zoteri me nofken Edi Camaj ..shifet
   qarte se je militant i devotshem i DPS dhe prandaj nuk ke guximin te prezentohesh..por eshte e drejta jote…une nuk po shes asgje e jo me b…e per veshka ( mendoj se ashtu doje te thoje apo jo e jo veshka per b…e)..vec thjeshte desha te sqroj se barren e strehimit te te perndjekurve Kosovare ne Mal te ZI e kan barte eksluzivisht Shqipetaret dhe kete ne forme vullnetare dhe me nje sakrifice te pashoqe …duke rrezikuar edhe jeten e tyre dhe duke

   • pal d

    u ballafaquar me shume pengesa qe pushteti i atehershem i Malit te zi(lexo DPS )pjestare i te cilit qenke edhe ti,u shkaktonte keshillave te emergjences per strehim…pse DPS fiton ne Malesi eshte vertet nje problem qe duhet analizuar dhe mendoj se shume pergjigje do ti jepje ti sepse duke u bazuar ne shkrimet tua qenke veprimtare i palodheshem i DPS dhe mund te na i tregoje formulen e fitoreve (abuzimeve me votues) te njepasnjeshme qe 23 vite me radhe …
    ..gjithnji me respekt z. me nofken Edi Camaj
    nga Pal Koci Dreshaj

    • pal d

     ..opsss edhe dicka …une nuk shitem per patriot une jam ai qe jam dhe cdo njeri pergjegje per ate se cfare ben…

 • HAXHIA

  Malcoret kan votua gati te gjith per parti shqiptare ne fillim. Kur e pan se ne emnin tan po punojne per Gjykanobiqin aterna thame nuk kem nevoj me na ken dikush dermjet. Mos te mutohna. Kan me than po ja bsajne vetit. Keshtu thon ja bau shkjau. Edi duket se mire e paske mesua shqypen. Nuk paske nevoj per perkthyes. Duket se edhe ty se dioshporres me duhet me te thirr ne konsultim me ta vu hajmalin. Mos me shaj se jam vellazen

 • Edi Camaj

  Grecha pak si von aterove ne tok, une fjalen e kam per shqiptare kur kan hy ne Mal te Zi e jo ato qe ti po i pershkruan,pra kur ata e leshuan Kosoven dhe mikpritjen qe ja u beri Mali i zi zyrtar(qeveria)qe asaj here kishim dhe nje minister malesuar po te kyçun ne ket gje.
  T komenton djatht e majt ,por jo ne qender aty ku duhet,per te vrar te Mejes,po ç’faj ka mali i zi per ate krim atje?Une zoter te kaluaren nuk po ja u arsyetoj as nuk po ja u fali ne qofte se po e tregoj nje realitet jo te larget,
  Mali i zi nuk rekrutoj as nuk çoj luftetar ne Kosov,luften e bente Serbija me emrin Ygosllavi.
  A te kujtohet i ashtu quajturi bataloni i 7 ne mal te zi aj i kercnohej edhe pushtetit Malazias edhe presidentit edhe kryeministrit.
  Edhe nje gje Grech, eshte jo burrnore dhe jo njerzore , mos me…

 • Edi Camaj

  Mos me ju falenderua atij qe te del ne ndim ne dit te veshtir pa ne qofte se ne te kalueren e ke pas edhe armik.
  Te gjithve ju pershendes e posaçerisht politikanin e ri Pal Dreshaj dhe ketu i mbylli komentet ne ket tem.
  Mbetshi mir i juaji Edi Camaj
  e gjith kjo kje nje enderr e i mja hahaha

  • pal d

   …i pranova pershendetjet z. Edi dhe te falenderoj….me vjen mire kur dkush me perjeton te ri edhe pse jam ne moshe gati nje gjysem shekulli…politika eshte profesion qe kerkon njohuri ,dije ,shkathtesi , guxim etj etj.. keu bejne pjese aktivistate subjekteve politike ,lideret e tyre,funkcionaret e larte (por edhe te ulet )qeveritaret etj etj… dhe ta dalin ne publik dhe veprojne ne forma te ndryshme …une deri tani fatkeqesisht nuk isha pjese e ketyre… nuk mund te quhet politkan dikush qe komenton dhe shpreh opinionin e vet per dukurit negative qe e rrethojne …gje qe kohepaskohe edhe une si cdo qytetare e bej nepermjet portaleve elektronika ..deklaratave dhe intervistave per media te shkruara dhe elektronike ,tubimeve te ndryshme …une nuk u lajmerova te mbaj ore politike…

   • pal d

    …por thjeshte te mbroj pasurine dhe vleren me te madhe qe Malesia e ka ne historine e re e ajo eshte solidarizimi dhe sakrifica e Malesoreve gjate luftes se Kosoves…

    • pal d

     …gjithji me respekt nga Pal Dreshaj

 • HAXHIA

  Me tha i shkolltar thuj Edit lexoje cka shkrua Misha Gleen ne librin e dyt. Thot se Amerikanet e kan pshtua Gjukanoviqin pa shkua ne Hag. Bela ti Edi tash po e din prse Gjukanoviqi imprenou ata ci iken

 • Kastriot Albani

  Zoti “Vlora” te pershendes.
  Gjate historise populli i Malesise kurdohere eshte perpjekur dhe ka luftuar per te qene i bashkuar perballe invazioneve te huaja e sidomos atyre te shovinisteve malazeze,qe e kercnojne lirine dhe vete ekzistencen e Malesise.Momente te renda po kalon edhe sot Malesia e udhehequr nga tradhetare,dhe perballe rreziqeve te asimilimit qe e kercnojne vete ekzistencen tone jo vec nga armiqet shekullore malazeze por edhe lakejte e tyre,shpirtave te shitur te pabese e te pander si ai Edvin Camaj me kope.Kete situate te rende e te demshme e tronditi “Fluturimi Famekeq I Shqiponjes”se Gjukanoviqit,te mbeshtetur e te perforcuar nga jasteku amortizues kalibrit te Edvin Cames me shoke.Zoti “Vlora”,patriotizmi eshte cilesi e nisanit qe shquhet…….

 • Kastriot Albani

  ….shume mbi tjerat per rendesine vlerat dhe shkelqimin e vet.Nje patriot I shquar shqipetar te mahnit me madheshtine e vet,te ben ta admirosh e ta nderosh.Ju zoti”vlora”mos t’ju shqetesojne as mos keni gajle per dy pjella te keqija te fisit te nderuar Camaj,Hasan Nika dhe nipi I tij Edvin Camaj.Fisi legjendar Camaj i vlen 10 fise tjera te Malesise.Hasani i ngorllun dhe Edvini gjalle e I shemtuar jane asi tipash qe marrin madhekimin e malesoreve e gjithe Shqiperise.Pra, tradhetaret mos ti mbrojme qofshin ata tuajt apo te mijte.Cdo fis i ka!Malesia ka patur tradhetare edhe me te rrezikshem se Hasanin dhe nipashin Edvinin,por Leket gjithnje kane shkrue histori.Nganjehere edhe nevoja te shtyn te behesh tradhetar!Ne nuk ia dime shkaqet Edvinit?……

 • Kastriot Albani

  …ndoshta eshte edhe product lindur jashte martese? Ai turpin e vet qe na e tregoj me lart don me ia atribue tani dikuj tjeter!Ky duhet vleresuar se eshte I pari serbofil qe na doli me vela te shpalosura malazeze ne kete portal,dhe me klithma papagalli. po agjiton per padronet e tij.Kallep i gjyshit te vet.Dhe na deklaron me pompozitet se,” Malesia e semure” na paska dale nga rreziku duke ju falenderue Millit.Me patyrpsine me te madhe del ne portal e na prozeliton te kthehemi ne rruge te mbare te Millit e DPesit,duke na sha e kercnue.Jo zoteri Ed,mizat nuk zehen me uthull.Shporru e mos ta degjojme me sorratin tend ne kete portal!Shko hyn nen tavolinen e Franit,Ferhatit,Shkreles Geges e Millanit,aty ku e ke edhe vendin.Lamtumire “Vlora” e kuqe.Koha per gjume.

 • sinqerisht

  O vellezer ky eshte realiteti malsor, fatkeqesisht edhe shqiptar!! Sikur ky komentuesi me nofken Edi Camaj kena mjaft dhe nuk duhet te behemi me nerva… Plotesisht pajtohem me P. Dreshaj kur thote se perkrahja e DPS nga shqiptaret kerkon nje analize te hollsishme… Ndoshta ky orjetim politik i malesoreve eshte kryekeput pasoje e sjelljes se lidershipit te subjekteve shqiptare, ndoshte edhe jo, por !!!!! Mendoj se eshte koha per nje diagnoze te sakte per te vepruar edhe me medikamentin e duhur….. Mbetshi mire!!!

 • Keshill me qellim te mire!

  Kur shkruhet dicka me pseudonim autoret e komentit si dhe autori I bllogut nuk duhet te shkojne larg. Ketu mund te shkruaj cdo person: i mire dhe i keq, shqiptare apo jo shqiptare, analfabet apo inelektual. Ne shkresa ku nje pale paraqitet si “shpijun”, “tradhetare” dhe epitete te ngjajsheme, duhet patur kujdes qe aj qe shkruan me emer dhe mbiemer ka me teper te drejte te ofendoj dikend sesa aj qe shkruan me sininim dhe I drejtohet tjetrit qe del me emer apo sininim. Nganjehere personat paraqiten ne kete portal edhe me disa emra (e drejta e tyre) dhe me idena qe plotesisht jane te huaja per ate person

  Prandaj, ata qe shkruajne ne kete portal mos te marrin shume zerioze komentet. Por as nje blog nuk eshte xhungel. Kete djale duhet te ndihmojme dhe jo…

 • P.Gjokaj

  Hankshin i … ata qe marrin pjese ne kete ngjarje dhe turp per ata qe e organizoin kete pune. Per cilen pune po dojn me nderua Gjukanoviqin?????

 • Sokoli i Malit

  Ti me nofken Kastriot Albani freno pak,shkove teper larg,mos i prek vorret e Vuksanlekajvet,leni te paret e kesaj vellazerie te prehen te qet si e meritojn!
  Se çte keqen ta ka be ky burri i ketij fisit qe ti po e perul kaq shum sa po e krahason me shtaz se di.
  Besa dikur nuk ka pas loj me Vuksalekajt e Hotit, e shpresoj se edhe sot do te ket djem me u dal zot gjyshave e stergjyshavet e me ja u mshel gojen zagarvet.

 • I lexova te gjitha komentet e juaja,e mund te them se jam plotsisht dakord me Rrokun dhe ne vecanti me z.PAL DRESHAJ(prof.tim te fiskultures)te cilin e njohi shum mire dhe mund te them se gjynah asht qe Malsija ska shum ksish njerez si z. Pal Dreshi…pershendetje nga Gjermanija(fikret beqaj).

 • Kastriot Albani

  Kush jam une me perule Fisin Vuksanlekaj?Keshtjellen e Hotit dhe nderen e Malit.Burrat e atij Fisi si Smail Marku,Pjeter Zeku,Preng Gjoku,Tom Gjo Doka etj.i kane dhene emer jo vec Hotit por mbare krahines.Vuksanlekajt kane qene gjithmone koeficient I sigurise se Malesise se Madhe.Por ky Edi nuk e meriton at mbiemer.Ky soj njeriu nuk ta shpeton nderin.Edhe ne fisin tim te madh kemi patur dhe akoma kemi tradhetare.Ne se ti”Sokoli I Malit”nuk e ploteson kuoten me tute,ti fali edhe t’mijte.Nje tradhetare i fisit tim,ish i graduar nga krajl nikola,Jus M E,ishte zbatuesi kryesor i ekzekutimeve serbo-malazeze te 75 hotjaneve ne Gradine te Hanit te Hotit.Valle tani ta bejme heroj! E kam nje te vllaznise time ketu ne Detroit,T. G J.

 • Kastriot Albani

  …eshte i cmendur si gjithe te cmendurit.Me se gjysma e jetes se tij ka kaluar neper asylume psikiatrike rrethe e perqark Detroitit.Por interesant se,cka kam obzervue ke aji, me gjithe cmendurine e tij akoma kupton te jete filo-malazias i farkuare e jo shqipetar dhe keshtu me rradhe.Nuk ka turp me te madh se kur njeriu nuk I turperohet,turpit te vet.Dhe peshku se pari fillon me u prishur ne koke!…….A ka tjere serbofila? next in line please!

 • HAXHI

  Nuk duhet ne keto vese me I perkutua plagimet qe Ikan marr prej Gjukanovicit.
  Po don si aj doktorri ci ja ka shtosh shitsit te mishit gishtin e pas atyte gjitmon ka shku daktorri e ja ka lyp shitsit mishin ma te mir. Dikurr ja merziti daktorri shitsin dhe prej nervozitetit e preu gishtin. QE I tha daktorrit. E pereva se ma norre shpirrtin. Ni e don mere shpi. Na nuk dum. Ja pac harin.

 • Shtegtari

  Kosovaret te debuar nga lufta e vitit 1999 dhe te ardhur ne Mal te Zi nuk duhen konsideruar si refugjate sepse Mali i Zi ishte pjese e bashkesise shtetnore qe bente Kosova dhe Serbia. Keshtu pra Kosovareve duhej t’u lejohej levizje e lire brenda shtetit. Nese pushteti i atehershem malazez nuk respektonte kete (dhe faktet ekzistojne qe ne raste te vecanta nuk e ka respektuar, e ka penguar dhe nuk ka ofruar asgje per keta njerez) ai do te radhitej ne regjimet kriminale po ashtu sic ishte regjimi i Millosheviqit.

  Si rrjedhoje, regjimi malazez nuk beri asgje mire per kosovaret por vetem keq sa ka mundur, dhe ishin vet shqiptaret vendas qe i strehuan keta njerez.

 • TE gjith ata shqiptar pa marr parasysh se kajan ajam

  n malsor apo kosovar ,ashte turp e faqja e zez per ta te organizojne darka per ata que pona shkelin me shekuj ,per ata te cilet ja u shkerdhyen edhe femijet ne kosove gjat vitit 1998-1999 jeni patriota te rrebet tan ata qe shkojn aty ne ate tubim edin ej i bajne keto gjera me vemendje te afte kurr zoti shnosh atyj mos i qit asja prej tyne .se meritojne me shkua e mu hip hu tetanve ret organizatorve mase parve .

 • gjeloshi54@hotmail.com

  Po mire e ke ti zotni Selishte,pore qiro oborrine pa shkua ma andeje e ti zoti A Bojan mose trego shume patriotizmine se nuke ka kune me ty kape atdhetarizmi,te ka dale gjymi vone.