Gramoz Ruçi zgjedhet Kryetar i Kuvendit të Shqipërisë

Kuvendi i Shqipërisë ka zgjedhur pasditen e kësaj të shtune, në seancën e dytë të legjislaturës së re, Gramoz Ruçin për kryetar të Kuvendit të Shqipërisë.

Ruçi ka qenë propozimi i vetëm për postin e kryetarit, i bërë nga 55 deputetë të grupit parlamentar socialist.

Pas betimit të 140 deputetëve të pranishëm në sallën e Kuvendit, ka nisur procesi i votimit që është bërë në mënyrë të fshehtë, me fletë votimi.

Procesi është menaxhuar nga një komision prej 5 anëtarësh, 3 të mazhorancës dhe 2 të opozitës. Në fund votat për Ruçin kanë rezultuar 80 pro, 40 kundër, 1 abstenim, ndërsa të tjerët nuk morën pjesë në votim.

/ Top Channel/

  • Pashpres

    Kush thot se ka deke diktatori? Jo besa sa te jene klyshet qe i sherbyen me besnikri, aj psikopati e sadisti jeton ne Shqipni

    • Bora

      Nuk ke ba mir me ket shkrim Pashpres, po ban e lexuen ata qe u llezet shpirti edhe sot per Xhaxhin.