Zana Krasniqi ndėr 10 mė tė bukurat nė Miss Universe postuar: 15.07.2008

Pėrfaqėsuesja e Kosovės nė kėtė garė, Zana Krasniqi, ka arritur tė futet nė mesin e 10 vajzave mė tė bukura nga 80 sosh sa kanė garuar nė kėtė garė tė bukurisė.

Sipas pikėve tė mbledhura Zana zuri vendin e gjashtė. Kjo ėshtė hera e parė qė Kosova merr pjesė nė njė spektakėl tė bukurisė me pėrmasa botėrore.

Fituese e Miss Universe u shpall Miss Venezuela, 22 vjecarja Dayana Mendoza.

Zana Krasniqi ėshtė njė modele nga Kosova qė u zbulua nga fotografi kosovar, Fadil Berisha. Pas shpalljes sė pavarėsisė, Berisha pėrdori kontaktet e tij nė organizatėn e Miss Universe pėr t’i mundėsuar Kosovės tė merr pjesė pėr herė tė parė nė kėtė garė bukurie.

Me qė Vietnami nuk e njeh pavarėsinė e Kosovės, Zanės fillimisht ju refuzua viza pėr nė kėtė shtet. Me tė mėsuar kėtė Fadil Berisha kontaktoi autoritete shqiptare qė lėshuan njė pasaportė te Republikes se Shqiperise.

Nė kėtė konkurs bukurie kanė marrė pjesė edhe Shqipėria me Matilda Meēini si dhe fqinji unė qė nuk e njeh pavarėsinė, Serbia.

Sipas agjencisė sė lajmeve, Associated Press, Zana dhe Miss Serbia Bojana Boric janė bėrė shoqe gjatė spektaklit dhe mė pas kanė qenė tė pandashme. Mbetet tė mėsohet se si do tė reagojnė mediat nacionaliste nė Beograd.

Ndryshe, Zana Krasniqi ėshtė e bija e kompozitorit tė mirėnjohur nga Kosova, Naim Krasniqi. /telegrafi/ /molla e kuqe/


Miss Kosova - Zana Krasniqi dhe Miss Serbia Bojana Boriq

 
 


© Copyright 
2000 - 2008 MALESIA.ORG  - Tuz, Malėsia
Tė gjitha te drejtat e rezervuara.