Duhet të krijohet me urgjencë Komiteti i Mbrojtjës së Trojeve Shqiptare (KMTSH) në Mal të Zi

Te shpetojme tokat tona nga sllavizimi malazez

Tragjedia e dhimeshme e sllavizimit te Trojeve Shqiptare nen pushtimin e eger malazez,eshte duke ndodhur ne prezencen tone, perpara syve tane dhe per c’do dite. Ajo po zhvillohet ritmikisht e pa u ndalur edhe tani ne kohen e demokracise, sipas planeve te vjetra strategjike te Cetinjes, te hartuar qysh nga shekujt e kaluar e ne vijim. Shteti shovinist cernogoras,me te gjithe arsenalin e makines se vet ushtarake dhe levat e tij,duke bere gjithmone presion te madhe, denime, vrasje dhe diskriminim te gjithanshem ndaj shqiptareve,i ka larguar ata gradualisht “step by step’nga teritoret e veta dhe ka realizuar spastrimin etnik te tyre.Koloni te shumta sllave, malazeze, serbe, boshnjake e tjer,(si ajo e fundit ne Karabushkopolje), te mbeshtetura e suportuara nga pushteti,policia dhe ushtria e tyre,tashme jane vendosur me kohe ne hapsirat tona,duke i grabitur ato ne menyrat me te dhuneshme. Aktualisht ne to eshte shkaterruar me urrejtje te pameshirshme dhe zhdukur perfundimisht c’do shenje, gjurme dhe vlere kulturore e lashte,mesjetare dhe e sotme e kombit tone me te vjeter europian,iliro-shqiptar. Okupatoret malazez,per realizimin e qellimeve te tyre kobezeza e kolonizuese,kane punuar gjithmone intensivisht kunder nesh,duke ushtruar forcen dhe perdorur te gjitha mjetet e ashpra te dhunes, por fushatat me te medha te ketij krimi kaq makaber e gjenocidal ndaj shqiptareve,ata i kane kryer gjate regjimit komunist jugosllav,qe udhehiqej e drejtohej nga diktatori e antishqiptari tinzar e dinak,Josif Broz Tito. Ne kete periudhe pushtetaret e Cetinjes,me pabesine dhe djallezine e tyre qe i karakterizone ne gen,duke kombinuar mjafte mire format e shtypjes policore dhe skenaret e erret te proceseve te montuara e denimeve te padrejta penale me “Teorite dhe praktikat sllave e Titiste”,te shkombetarizimit e te spastrimit etnik,realizuan ne menyre te heshtur debimin me masive te dhjetra mijera shqiptareve nga vatrat e veta,dhe i degdisen rrugeve te veshtira te emigrimit neper bote.Ata e shfrytezuan ne maksimum kete kohe te “arte” e teper te voliteshme pesedhjete vjecare,qe u krijoi e dhuroi atyre ishe federata sllave ballkanike me emrin Jugosllavi,si dhe diktatura e saj,duke bere edhe traktate e marrveshje te fshehta me klane e shtete te tjera kriminale te gadishullit tone e me gjere,per ti shperngulur shqiptaret jashte vendit te tyre edhe me identitete te tjera kombetare,si mysliman,turq,boshnjak,e tjere, skenar te cilet mbajne firmen dhe vulen e UDB-se ,qe njihet si nje nga strukturat shteterore me terroriste ne bote. Por edhe shteti yne i atehershem,i ashtuquajtur komunist shqiptar,qe ne fakt i ngjante me shume nje diktature fundomentalisto islamike si ajo e Sadamit,se sa nje vendi socialist, me politiken e tij te c’mendur veteizoluese, natyren jo demokratike dhe qendrimin antiperndimor e antiamerikan,ai u la duar te lira pushtueseve tane malazez,serb, maqedonas e grek, qe te vepronin lehtesisht e me qetesi sipas interesave te tyre,duke na coptuar akoma me shume dhe kenaqur deshirat e veta ekspansioniste me trojet tona shqiptare. Me synime te caktuara ultra-shovene dhe etje te madhe,per te rrembyer sa me teper siperfaqe te medha nga trupi i kombit tone,si dhe per ta eleminuar perfundimisht popullin shqiptar ne rajonet veriore te tij qe ndodhen nen ombrellen e shtetit cerrnogoras, malazezet e zhvendosen qellimisht edhe kryeqytetin e tyre nga Cetinja ne Podgorice dhe brenda nje kohe te shkurter i ndryshuan asaj,jo vetem emrin ne ”Titograd”,por edhe perberjen e popullsise,duke e sllavizuar ate plotesisht.Keshtu Podgorica,qe tashme e kishte humbur identitetin e vet te paster etnik shqiptar dhe ishte bere teresisht cirilike,ajo u perdore si nje qender e avancuar dhe baze e fuqishme e Cetinjes (brenda nesh), per te kryer sllavizimin e metejshem e te shpejt edhe te qendrave te tjera te kesaj treve. Me metoda te ashpra shtypese e raciste,brenda disa dekadave u spastruan etnikisht dhe u sllavizuan edhe qytetet shqiptare, te Tivarit, Plaves,Gucise,Rozhajes e tjere,te cilet tani flasin me detyrim vetem gjuhen e okupatorit tone te huaj e barbar cerrnogoras. Pasi invadoret malazez shtyne ne duare dhe vune nen kontroll te plote, pothuajse shtatedhjete deri ne tetedhjete perqind te trojeve tona, ata filluan menjihere e pa vonese sulmin e vet agresiv e te pergjithshem kunder qytetit tone te lashte e te bukur bregdetar te Ulqinit,Tuzit dhe Malesise,duke i shtrire gjithmone e me thelle mbi tru- pin e tyre metastazat kanceroze te sllavizimit,per ti shkombetaruzuar edhe keto rajone te pastra shqiptare.Megjithse tani ne kohet e reja,shteti i Podgorices ndodhet ne kushte jo te favorshme,per te kryer veprimtari te hapta e ne permasa te medha kriminale si dikur,qeveria e tij po i bene sfide prap edhe demokracise, perndimit e opinionin perparimtar boteror dhe po vazhdone te ndeshkoj e terrorizoj perseri shqiptaret, duke ndermarre masakra te pergjakeshme ndaj tyre,si ajo e 9 shtatorit te vitit 2006 ne Malesi,ku u rrahe e torturua pa asnje shkak,nje popull i tere i pafajshem dhe i pambrojtur nga askush.Shteti cernogoras,ashtu si dhe me pare,po vazhdon te sillet edhe tani me brutalitet ekstrem,pa ndjenja humane dhe si nje okupator i eger ndaj bashkekombesve tane, duke u mohuar atyre te gjitha te drejtat e ligjeshme, njerezore e kombtare,qe sot ja u njehe,garantone dhe mbrone demokracia perndimore,bota e qyteteruar dhe e drejta nderkombtare.

Populli shqiptar nen Mal te Zi,aktualisht po perjetone vuajtje e tortura fizike te medha,varferi dhe mjerim te tejskajshem ekonomik, ofeza e perbuzje te ulta nacionale, perdhosje e fyerje te simboleve tona kombtare,liri minimale e te drejta teper te kufizuara dhe nje diskriminim e gjenocid te gjithanshem,sikur te jete i roberuar nen thundren e nje regjimi ushtarako-policor fashist dhe jo ne trojet e veta e ne shtetin e tij demokratik,qe eshte i perbashket me sllavet dhe multietnik nga perberja.Atij i jane mbyllur te gjitha shtigjet e rruget dhe i eshte privuar c’do mundesi,per te jetuar normalisht,i qete,i lire e njesoj si nacionalitetet e tjera dhe aktualisht ka vetem nje alternative, ose te pranoj me turp sllavizimin,ose te largohet pa vullnetin e tij e me sy te perlotur nga vatrat e veta shekullore.Kjo situate e rende per shqiptaret nen Mal te Zi, kohet e fundit eshte bere edhe me shume kritike e mjafte e padurueshme.Ajo po i detyrone ata dhe sidomos brezin e ri, qe te braktisin pergjithmone shtepite e veta,per te mos u kthyer me dhe te enden e bredhin neper rruget e dyerte e Europes, si njerez te humbur e pa Atdhe,duke i lene te lirshem cerrnogorasit qe te bejne me shpejtesi sllavizimin e tyre.
Tani eshte duke u luajtur akti i fundit i kesaj Drame Tragjike dhe ne qoftse ne do ta lejojme ate,shume shpejt ne pjesen jugore te shtetit malazez,as qe nuk do te behet me fjale fare per shqiptar dhe troje arberore,sepse kjo histori do te marre fund e groposet pergjithmon.Edhe keto treva te kombit tone,gradualisht do te pesojne te njejtin fat,si teritoret e tjera shqiptare,ne rrafshinat e Nishit e te Sanxhakut,qe i gllaberoi Serbia dhe si Krahina e Camerise tone martire qe u dogje e masakrua me zjarr, hekur dhe barot nga shteti helenik grek dhe terroristi Napolon Zerva, rruga kriminale e te cileve po ndiqet edhe sot me krenari,nostalgji e vendosmeri nga klane dhe pushtetar te caktuar te Athines.Nje dite te aferme edhe kjo “Fatkeqesi e Zeze” per Ulqinin,Tuzin,Malesin e tj, do te ndodhe, sepse ne vet me sjelljet dhe veprimet tona personale, si popull e si komb po e lejojme dhe po pajtohemi me te, pamvarsisht se me zemer e shpirt e urrejme dhe nuk e deshirojme ardhjen e saj.

Askush nuk po e ngre ze
rin.Te gjithe po tregohemi sikur kemi hequr dore nga e drejta jone per te mbrojtur vatrat tona te shenjta, nderin dhe lavdine e te pareve tane,qe i ruajten me gjak e sakrifica dhe na i lane amanet keto troje, qe te mos ja falim kujt e te mos na i preke kush.Si eshte e mundur qe akoma po lejohen te livadhisin lirshem e derdellisin disa element tradhetarte e mercenare me DAMKE,te ulur ne kolltuqet e Qeverise se Podgorices,apo te future ne Partite Politike Sllave,te cilet kane dale hapur me kohe kunder popullit dhe interesave tona, duke dhene me mburrje edhe intervista e leksione tradhetishe neper studio televizionesh e organe te tjera shtypi,per sherbimet e medha qe po u bejne pushtuesve malazez ne kurriz te Ceshtjes tone Kombtare?Ku jane djemte e Malesise,te Ulqinit,Plaves e te Gucise,nga ndodhen sot keta heronje, intelektual, gazetar,patriot e veprimtar,qe tunden me demonstrata Europen edhe Boten,duke thirrur”Free Kosova”,”Serbia out”,USA-KLA,Amerika-UCK” neper Bon,Londer, Paris,Nju Jork e Uashington dhe bene aq shume sakrifica me dollar dhe me pene per Lirine,Demokracine dhe Memedhene? Pse heshtin vellezerit tane ne Podgorice,Prishtine,Shkup,Presheve,Manastir dhe Tirane kur ne Malesi,Tuz e Tivar po shtypet nje popull i tere shqiptar? C’far u be keshtu me Diasporen tone patriote qe ka rene ne gjum e qetesi,kur disa shqipfoles te verber politik,duke u vetquajtur edhe” Lobi Shqiptar” i saj(sic eshte NAAC-u,apo ndonje tjeter,qe nuk i ka zgjedhur askush si te till) u lodhen duke shtruar bankete,”party”,dreka,darka e gosti dhe ngritur dolli me diplomatet cernogoras,qe vazhdojne akoma te hapin dosje te zeza,ndertojne kurthe agjenturore te pabesa dhe ndjekin nga pas me thike ne dore patriotet tane neper bot,pse kerkojne per vellezerit e tyre te drejta,liri e demokraci?Me se merren partite tona politike,te pozites e opozites dhe disa lider te tyre qeveritar,apo parlamentar te Shqiperise e Kosoves,qe njihen si patriot si edhe shoqatat e ndryshme atdhetare,kur trojet tona po na i rremben e sllavizone serbi, malazezi, maqedonasi dhe vellezerit e bashkekombesit tane te nje gjaku,qe presin ndihme nga ne, po vuane mbi shpinen e tyre padrejtesine me te medhe qe njehe historia prej shtetit te Podgorices, Beogradit, Shkupit e Athines? Kur do te ndergjegjesohet populli yne qe te ngrihet e veproje si nje trup i vetem e si komb,per ta flakur tej shtypjen,shfrytezimin dhe diskriminimin e vazhdueshem qe po na bejne klanet kriminale te shtetit cerrnogoras?

Komiteti i Mbrojtjes te formohet sot,sepse neser eshte vone

Ne nuk duhet te jetojme me me endra e iluzione si deri me sot dhe te presim,se dikush do te na i rregulloj punet tona,apo te mendojme se okupatori malazez qe po na shtype egersisht per c’do dite,tani eshte zbutur e bere me njerezor e demokrat dhe do te na i japi te drejtat tona.Askush nuk mund te na mashtroj me demagogji,perralla e intriga te vjetra sllaviste, dhe te na mbaje gjalle me shpresa e premtime boshe qe nuk realizohen kurr,te cilat dalin nga zyrat e Podgorices dhe jane pjelle diplomacise antishqiptare te shtetit malazez.Koha,populli dhe interesat tona kombtare e kerkojne me ngut,qe te veprojme sa me shpejt dhe tu dalim zot tani trojeve amtare dhe te drejtave tona,te cilat po na i rrembejne dhe mohojne kolonizatoret e rinje te Cetinjes.Atdheu eshte i te gjitheve dhe te tere detyrohemi qe te punojme e kontribuojme se bashku,per ti sherbyer atij me perkushtim e sakrifica,por aktualisht Ai eshte ne rrezik dhe ka leshuar KUSHTRIMIN,qe ta mbrojme ate prej vdekjes,qe po i kanoset nga hienat e stepave sllave,prandaj pa vonese e pa humbur kohe,le ti pergjigjemi THIRRJES se tij me te gjitha energjite tona dhe te perdorim te tera format dhe mjetetet,demokratike per ta parandaluar kete akt SPASTRIMI ETNIK te shemtuar,KOLONIZIMI e SLLAVIZIMI,qe po kryen sot ndaj nesh shteti malazez,i drejtuar nga boset e krimit dhe antishqiptaret ,Millo Gjukanovic,Filip Vijanovic,Miomir Mugosha e tjere me bandat e tyre te mbushura plote e perplote me element te rezikshem terrorist,ish ushtar besnik te formacioneve e strukturave kriminale e vdekjeprurese te drejtuara nga Milloshevici, Karaxhici, Mlladici e tj.
Tokat dhe vatrat tona shqiptare nen Mal te Zi,nuk jane prone vetem e patrioteve tane te medhenje e te nderuar si Koco Danaj, Mehmet Bardhi, Nazif Cungu,Nikoll Camaj,Ismail Cunmulaj,Vasel Sinishta, Gjok Martini, Gjeto Sinishtaj,Ramiz Llapashtica, Ndue Paloka Camaj,Nosh Rroku Camaj,Gjergj Dedvukaj,Gjon Dedvukaj,Muhamet Gjokaj,Vasel Dedvukaj,Gjergj Kalaj,Doktor Adem Sinanaj ,Naim Balidemaj,Adem Demaci,Rexhep Qosja,Azem Syla,Albin Kurti,Hysni Syla,Ali Ahmeti,Ramush Hajredinaj,Agim Ceku,Rrahman Jasharaj, Alban (Hamdi) Dega e qindra te tjere,prandaj edhe mbrojtja e tyre nuk eshte detyre vetem per ta,por OBLIGIM I SHENJTE per c’do shqiptar,kudo qe te jetone dhe per te gjithe kombin tone.

Duke e pare dhe vleresuar me syrin kritik te gjithe situaten e rende dhe teper te veshtire,qe po kalojne bashkekombesit tane nen okupimin mazlazez ,te mbushur me padrejtesi e diskriminim,si dhe trysnine e gjithanshme qe po behet atyre per ti eleminuar si komb e treva shqiptare, mendojme se veprimet tona te deritanishme,per ta parandaluar kete FATKEQSI kaq reale e kercenuse, kane qene dhe jane teper minimale e sporadike dhe te pa mjaftueshme e te pafuqishme,per te arritur nje qellim te till.Koha,por edhe pervoja e historia e lavdishme e popullit tone,kane tr gjeguar dhe vertetuar mjafte qarte,se asnje detyre e objektiv i vogel apo i madhe,krahinor apo kombtar dhe i castit,apo i perspektives qofte,nuk mund te ralizohet plotesisht dhe me sukse,pa patur me pare nje drejtim dhe organizim te mire,si dhe nje program pune, aktivitet e veprimtari te dendur patriotike e mbarkombtare.
Populli yne,qysh prej koheve te lashta,por edhe gjate Mesjetes me Heroin tone Legjendar,Gjergj Kastrioti(Skenderbeu) e ne vazhdim,sa here qe eshte kercenuar Atdheu dhe Liria e tij,Ai eshte mbledhur me urgjence ne Kuvende Kombtare nga bijet e tij e patriotet e medhenje,si Avdyl Brasheri,Ymer Prizereni, Dede Gjon Luli,Ismail Qemali,Luigj Gurakuqi,Isa Buletini,Hasan Prishtina, Bajram Curri e tjer,ka krijuar strukturat e tij mbrojtese dhe u ka bere ball te gjitha ushtrive te huaja pushtuese malazeze,serbe, maqedanose ,greke,turke e tj,duke u dale zot tokave shqiprae.Vetem ne kete menyre,duke patur nje organ te till(Komitet,Lidhje,apo Keshill) drejtues,kombetar e demokratik,ne mund ti mbrojme te drejtat dhe trevat tona shqiptare nen Mal te Zi,prandaj nje institucion i till duhet te krijohet sa me pare qe te jete e mundur dhe te filloje menjihere nga puna e vet,mbi bazen e nje programi te caktuar,per te perballuar dhe zbrapsur agresionin e hapur sllavizues qe kane ndermarre pushtetaret e Cetinjes ndaj shqiptareve ne ate shtet.Duan,apo nuk duan qeveritaret cernogoras dhe disa bashkpuntor e kolaboracionist shqipfoles (si ata te Partise shqiptare te UDSH-se me ne krye Ferhat Dinoshen,si dhe Nikoll Gegaj,Luigj Shkrelja e tjere) qe i sherbejne me deshire e vullnet vetem Cetinjes,na lejojne apo do te na ndalojne,kjo Qender, apo ky Komitet eshte e drejta jone per ta formuar dhe ne do ta bejme ate me gjithe Fondin e vet perkate, i cili do jete legal e demokratik,bile edhe brenda shtetit kriminal te Podgorices.Ai do te ndjeke nga afer te tere zhvillimin e ngjarjeve dhe informoj me hollesi opinionin perparimtar boteror, per te gjithe aktivitetin antishqiptar te shtetit malazez,duke ndermarre edhe veprime konkrete perkatese per demaskimin,denimin dhe nderprerjen e tij.Kur sot ne bote ekzistojne dhe veprojne legalisht edhe shoqata e organizata kriminale e terroriste,sic eshte edhe ajo e”VORIO EPIRIT” e cila mbeshtetet e financohet nga shteti shovinist grek,qe kerkone hapur pushtimin e Shqiperise se Jugut,ne nuk mund te na e mohoj askush krijimin e nje strukture te till kombtare shqiptare,per te mbrojtur te drejtat dhe trojet tona nen regjimin podgorican,por edhe nen serbi,maqedoni e greqi,si dhe vlerat demokratike qe kemi
krijuar deri me tani me aleatet tane perndimor ne kete pjese te rajonit tone,paqen,qetesine dhe stabilitetin, te cilat po kercenohen seriozisht nga disa milloshevician te rinje cernogoras. Ky Komitet,as qe mund te mendohet,se do te ngrihet me qellime te caktuara,per te vepruar kunder interesave te popullit dhe shtetit malazez,sepse shqiptaret teper paqsor e bujar,jo vetem qe nuk i deshirojne ,por edhe nuk i lejojne veprime te till ndaj fqinjeve tan, megjithse ata vazhdojne te sillen si okupator me ne.Komiteti i Mbrojtjes se Trojeve shqiptare nen Mal te Zi,do te punoj intensivisht duke i perdorur te gjitha format dhe mjetet demokratike ,qe nga demonstratat,mitingjet,bojkotimet masive,informimet e veprime te tjera,me qellim,jo vetem per te sabotuar dhe penguar veprimtarite ogurzeza te klaneve kriminale te Cetinjes,qe na kane rrembyer siperfaqe te medha tokash,por edhe per te parandaluar diskriminimin e sllavizimin e te dhunshem qe ata kane ndermarre kunder nesh.

Nga: Andy Apolloni
Paulo Traboini

New York, April 22, 2010

KOMENTOJE