Partite Boshnjake ne trojet tona ne Mal te Zi, ndjekin nje politike antishqiptare si dhe ato serbe e malazeze.

Koha tashme ka treguar dhe vertetuar plotesisht me dokumenta dhe fakte te shumta,se te gjitha klanet,forcat, partite politike sllave,malazeze,serbe e maqedonase ,si dhe lideret e tyre ne ishe Jugosllavi,kane ndjekur dhe ndjekin vazhdimisht nje politike kriminale dhe armiqsore kunder nesh.Po keshtu te njejten qendrim antishqiptar kane mbajtur edhe qarqet,partite dhe lideret politik boshnjak.
Ne shqiptaret,qe u detyruam nga te tjeret me forcen e armeve per te jetuar te pushtuar dhe te diskriminuar ne kete federate mikse te eger,vuajtem torturat me c’njerezore dhe persekutimin me te rend, te ketij shteti sllav brutal,i cili ishte kthyer ne nje burg masiv per popujt e vet.
Ndersa populli yne qe i mbijetoi me sakrifica te medha e privacione te shumta diktatures komuniste dhe regjimit kriminal titist, flete fjalet me te mira per kombin kroat e slloven,partite e drejtuesit e tyre politik,si zoti i nderuar Stipe Mesic e tj, qe jane treguar mjaft te drejt,parimor dhe dashamires ne marrdhenie me ne,nje gje e till nuk mund te thuhet kurr per shume kuadro e lider boshnjak,te cilet gjithmone kane mbajtur nje qendrim te ashper,ekstremist dhe te dhunshem kunder nesh. Aktualisht ekzistojne prova dhe deshmi te ndryshme e te pakundershtueshme ,te cilat vertetojne qart se ne mjaft raste ushtar,polic, udebash, kuadro,parti,lider dhe politikan te lart boshnjak kane qene shume here me agresiv e me te dhunshem me popullin shqiptar se sa ata serb,maqedonas e cerrnogoras qe njihen si antishqiptar patologjik e te terbuar.
Ne kete shkrim konciz nuk kemi si qellim qe te hyjme shume thell ne histori per te treguar aventurat kriminale te boshnjakeve jugosllavist ndaj shqiptareve,sepse ato jane te shumta,por po sjellim nder mend vetem dy periudha te pergjakeshme ,ate te vitit 1968 dhe 1981 ku ekstremistet boshnjak(paramilitar,nacionalist,ushtar,officer e tj) u dalluan per krime teper te renda ne Kosove,sa populli yne qe i provoi ato mbi shpinen e tij edhe sot e kesaj dite nuk i ka harruar,por i kujtone shpesh me dhimbje,duke thene se: ”po ta shtrydhesh nje boshnjak ai nxjerre shtat turq dhe dhjete shkije”.
Megjithse populli i pafajshem boshnjak nuk ka asgje te perbashket me shume kriminel te till te dale nga gjiri i tij dhe pati te njejtin fat tragjik si edhe ne,duke vuajtur mbi trupin e vet krimin dhe dhunen barbare te ushtrise serbo-malazeze, eshte per te ardhur keq,qe parti dhe drejtues te ndryshem boshnjak,vazhdojne te ndjekin ende nje politike te vjeter shoviniste dhe armiqsore ndaj popullit dhe kombit tone,njesoj si vellezerit e tyre serbo-cerrnogoras,qe kane te njejtin gjak, gen,gjuhe,karakter, mentalitet dhe llogjike me ta.
Duke ju referuar burimeve te ndryshme e shume te besueshme te shtypit sllav rezulton se kohet e fundit klane te caktuara,por edhe lider te partive politike boshnjake(qe kane mbire mbi trojet tona shqiptare nen Mal te Zi si kerpudhat helmuese pas shiut),po ndjekin nje politike te hapur kriminale dhe teper agresive e denigruese ndaj popullit tone, kultures, historise dhe te drejtave te tij te patjetersueshme qe i garantohen dhe sigurohen me ligje nderkombtare.Sipas gazetes sllave ”Vijesti” date 9 prill 2011 nje qendrim i till antishqiptar dhe armiqsor boshnjak u konstatua edhe gjate festimit te 100 vjetorit te Kryengritjes se Malesise kunder okupatorve turq,malazez dhe serb,per te perkujtuar heronjt tane dhe gjakun e derdhur nga trimat shqitar nen udheheqjen dhe drejtimin e Heroit tone Legjendar Dede Gjon Luli,kur ngriti FLAMURIN Kuq e Zi,ne Bratil me 6 prill te vitit 1911,duke i shpallur te PAVARURA e te LIRA trojet tona te veriut prej okupatoreve te Stambollit,Cetinjes dhe Beogradit. Lider dhe politikan te pafytyre,te paskrupull dhe te ndyre te partive boshnjake arriten deri atje,sa jo vetem te bojkotojne Flamurin tone Kombtar ne Komunen Urbane te Tuzit ,por edhe te nderhyjne ne punet e brendshme te popullit shqiptar dhe ti diktojne atij se si duhet ti kremtoj festat e veta kombtare,ke duhet ftoj e tj, dhe te pyese sllavet e Sarajeves ne se duhet te jene present apo jo vellezerit dhe miqet e tij nga Kosova, Presheva,Ilirida, Shqiperia,Cameria ,Diaspora,Amerika,Europa e tj. Kjo tregon qart se partite politike boshnjake dhe lidershipin e tyre i ka lene koha shume prapa,jetojne akoma me endrrat e kaluara shoviniste sllave Cubriloviciane per hegjemoni e diktat ballkanik,vuajne ende nga fundomentalizmi ekstremist islamik dhe jane ende mjaft larg demokracise dhe qyteterimit te sotem e te zhvilluar perndimor.
Ndersa popujt Italian,gjerman dhe japonez sot i denojne ashper Fashizmin e Musolinit,Nazizmin e Hitlerit dhe Militarizmin e Hirohitos qe mbyten popujt e botes ne gjak per kater vjet,partite politike boshnjake vazhdojne perseri avazin e vjeter ,duke marre ne mbrojtje me fanatizem Osmanllinjet Barbar te Turqise qe nuk ndertuan asnje rruge,shkolle dhe institucion kulturor ne Ballkan per 500 vjet dhe i mbajten ne erresire,roberi e skllaveri te plote popujt e tij,te cilet nuk mund tja u shperblejne kurr demet dhe pasojat qe i kane sjelle Kombit Shqiptar edhe atyre te gadishullit tone Ilirik. Te mbroshe sot per shkak te simpatise apo relixhionit(Fese)qe ke, shtetin e at’hershem Turk Osman qe ka bere masakra dhe fushata krimesh te pergjakeshme shekullore(me te zeza e me te medhaja nga ato te Vukovarit,Srebrenices,Recakut,Rozhajes e tj),qe beri Sllobodani,Karaxhici,Mlladici, Bulatovici, Gligorovi, e tj,dhe ajo qe u krye me 9 shtator 2006 ne Malesi nga Gjukanovici,Vujanovici, eshte jo vetem nje miopi politike, injorance dhe marrezi, por edhe krim i rend e i denueshem nga shoqeria, ligjet dhe koha e sotme moderrne ne te cilen jetojme.
Ne qofte se lideret e partive politike boshnjake qe ndodhen ne trojet tona ne Mal te Zi jane merzitur per te jetuar ne keto treva dhe nuk u pelqene populli shqiptar,doket, zakonet, historia e tij e lavdishme dhe heroike e tj,le te largohen duke ja mbathur per ne Sarajeve, Karpate,Moske, Beograd,Urale e Kaukaz nga kane ardhur,pasi nuk i ka prure kush me force ne vatrat shqiptare dhe te na lene te qete ne punet tona,ose ne te kunderten ata nuk do te lejohen kurr qe te na detyrojne per te zbatuar rregullat,deshirat dhe shijet e tyre me leksione pallavra e perralla ruso,turko-arabike,te cilat duhet ti mbajne per veten e tyre.
Teorive dhe praktikave te tilla shoviniste,qe vazhdojne te ndjekin akoma keto qarqe dhe parti politike boshnjake (sic eshte edhe kjo me qender ne Tuz),apo dhe ato serbe, malazeze,maqedonase e greke u ka ikur koha,jane vjeteruar shume dhe nuk i degjone me kush,prandaj e kane vendin ne koshin e mbeturinave te historise.Megjithate ato paraqesin ende rrezikshmeri te madhe,sepse kane si qellim, per te realizuar objektiva te caktuara kriminale,pasi drejtohen kunder popullit e kombit tone dhe lirise se tij, prandaj ato duhen vleresuar drejt e me vigjilence dhe demaskuar ashper e pa meshire,per te mos rene viktime i presioneve,shantazheve dhe kurtheve te tilla qe thurin,pergatisin e propogandojne vazhdimisht sllavet boshnjak dhe soj tjeter i tyre.
Lavdi 100 vjetorit te Kryengritjes se Malesise tone Heroike,qe u be kunder okupatoreve tane malazez,serb dhe turq me 6 prill te vitit 1911 dhe deshmoreve tane qe rane ne kete beteje legjendare.

Nga: Andy Apolloni
Paulo Traboini
New York 4/14/2011

KOMENTOJE