Sinishtaj: Forca, PD, Iniciativa qytetare dhe Alternativa shqiptare afër marrëveshtjes

Mënyra se si do të paraqiten subjeket politike shqiptare në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të 14 tetorit është temë e këtyre ditëve. Mundësitë e një liste zgjedhore të shqiptareve me kalimin e ditëve janë edhe më të vogla. Këtë në një farë mënyre e konfirmon edhe deklarata më e fundit e deputetit shqiptar në Kuvnendin e Malit të Zi, z. Vasel Sinishtaj.

Sinishtaj së pari ka demantuar deklaratën e një ditë më herët të deputetit tjetër shqiptar, z. Mehmet Zenka nga radhët e UDSH-së, se disa parti politike shqiptare më të rëndësishme kanë mandatet se sa interesat e shqiptareve. Ndër të tjera për të përditshmen DN foli edhe për një marrëveshtje tashmë shumë afër të disa subjekteve politike shqiptare.
”Forca (Nazif Cungu), Partia Demokratike (Fatmir Gjeka), Iniciativa qytetare (Vasel Sinishtaj) dhe Alternativa shqiptare (Gjergj Camaj) janë afër marrëveshtjes. Por ka këtu edhe shumë çka që duhet definuar”, ka deklaruar Sinishtaj. /Ulqini Online/

13 Comments

 1. Nese nuk bashkoheni te gjitha partite shqiptare e te delni me nje liste te perbashket, e paci faqen e zeze te gjithe! Edhe ata qe u japin juve voten ( nese nuk bashkoheni), poashtu e pacin faqen edhe ma te zeze!

 2. Eee po kur duam deri keshtu Se gjith mon ja kem lan fajin ati tjetrit etash kur dim e mujm pak ma shume tash e kem fajin vetja (kryesija)Tash ne theu qafen demek i far pasunijet (parja)si ne shqiperi kosov malesi e tjer vese shqiptare

 3. Edhe sikur te gjithe te jeni te bashkuar ne nje bllok, dhe ne tjetren ane si kundershtar te keni partin e Djukanovic-it, ju perseri nuk e merrni nje vote me shume.

  Deshira jone eshte nje, e raliteti eshte i tille qe po perseritet ne cdo zgjedhje.

 4. me gjithh qef edhe une vi n’Malsi me ua dhan voten qe bahen bashk. Qe jo, nuk do votoj sic edhe nuk kam votua deri tash.

 5. Nese partite shqiptare nuk kan mesue dhe nuk kan vullnet te dalin se bashku ne vote..atehere the gjitha shoqatat shqiptare duhet ti bojkotojne dhe as mos ti ndihmojme ma…deri kur te vazhdoni me “pazardheqe” dhe per interesa tueja personale (disa politiciente) po e cojne Malesine deri ne asimilim.
  Sa me perket mue as due te ndiej ma per ta..mjafte ma me spekulime tash 22 vjet..

 6. komenti i dinoshanit e deciqit tregon se ata jan anti shqiptar malsor ethe malsi .fatkeqsi chi ka malsia ksi dura

 7. More Prel po sikur ti te kishe kene deputet pash zotin na kallxo cka kishe mujt me ba??
  Kritika eshte gjaja me e lehte po mbas saj cka?? O me 100 shovinista antishqiptar smund bajne gja 3 deputet OOO more Prel.

 8. Se paku te dalin ne vota se bashku..te provojme derisa te gjejme formulen e bashkimit, te perparimit tone..pa “trika” vetem te vihen interesat e popullit perpara interesave personale…kurgja ma teper..tjesht te punohet kunder asimilimt dhe permiresimit te gjendjes ekonomike, shkollore, shendetesore, sociale etj.
  Tung..votoni per Shqiptaret…se vetem me foract tona ecim perpara..te tjeret vec premtime tash nji sehkull,..kurgje tjeter s’mund te presim prej shkijeve te Cetines..
  “Sa me kujdes e hedhka kamen ..jarabil ja basha gjamen” Fishta

 9. E more Prele Sinishtaj kam shume respek per ju dhe disa shok e kolege tuaj te kahershem qe pjesa me e madhe e tne me nuk eshte ne jete per kontributin e madhe qe keni dhen per kosove e mbare shqiptari per afirmimin dhe gjedhjen e ceshtje mbare kombtare ne qarqete politikes amerikan dhe ne fund ia arrit per c gje ju pergezoj edhe pse meritat tuaj ende nuk jane then mjaf sa meritoni.
  Zoti Prele ju kaher ini largua nga trungu i Malsise dhe kam frig se nuk keni vizion te mjaftueshem per skenen politike shqiptare prandaj nuk iu api te drejte te beni komente te prera per kete teme .Subjekte politike shqiptare i ka percar fotelja e interesat e vogela personale .Te gjitha partite shqiptare pothuajse kan plan e program te njejte po ashtu si e ka pas prpiluare LDK ne Mal te zi qe ne themelim.Ata te cilet e kane shkaperderdhur elektoratin shqiptar ne 10. parti dhe shetisin prej nje partije ne tjetren nuk kam shpres se kan kapacitet politik qe persri te unisohen rreht nje subjekti apo kualicioni shqiptar pasi qe ka mundsi te fithn maksimalisht vetem . 3.deputet.

 10. malsuar…….. ma marsh te keqen e prapan…..ces o fanatik i keq, ti ku m.hhh je ma dashamir i malsise se vet e hor e m… i keq fanatik i m..h. puhh

  • Kû asht Stafi çi i lên jekto fjal mei shkrua jektû?jekto fjal jân aq t’poshta çi nuk kin me guxuojt meu shkrua jektû,por ka g’jasa Stafi këqyr kush i shkrua e jo çka shkrua.Vet e kam komentua postimin e jâj Bank pa as i fjal shamje,pa as i fjal t’keqe,por ma kan pëshî pa pardon

Comments are closed.