Bashkohet Forca dhe Iniciativa Qytetare

Forca e Re Demokratike e kryesuar nga Nazif Cungu dhe Iniciativa Qytetare e kryesuar nga Vasel Sinishtaj nënshkruan sot marrëveshje për dalje të përbashkët në zgjedhjet e tetorit, njofton agjencia MINA.  Ky është koalicioni i parë zyrtarë i subjekteve shqiptare për zgjedhjet e ardhshme.

Sinishtaj mbas nënshkrimit të marrëveshjes në mes të Forcës dhe IQ, deklaroi se janë të hapur për bashkimin edhe të partive tjera në këtë koalicion.
Ai theksoi se kishin biseduar edhe me subjekte tjera dhe kishin pritur bashkimin me Alternativen Shqiptare.
Sipas fjalëve të tij, ai është i bindur se ky koalicion do të fitojnë një mandat të sigurt por do të përpiqen të fitojnë 2 deputetë.
Sinishtaj gjithashtu tha se do të ishte e logjikshme që koalicionit të i bashkëngjitet edhe Lidhja Demokratike pasi ata edhe ishin së bashku në klubin e kaluar parlamentar në Kuvendin malazez.
I njëjti burim sqaron se bazuar në marrëveshjen e sotme, Forca dhe IQ do të shkrihen në një subjekt deri kah gjysma e vitit të ardhshëm.

Në lidhje me nënshkrimin e marrëveshjes, kryetari i Lidhjes Demokratike, Mehmet Bardhi për agjencinë MINA u shpreh se ky koalicion është interes i brendshëm partiak dhe se të drejtat e shqiptarëve nuk mund të fitohen edhe në rast të daljes në zgjedhje të bashkuar, pasi Ligji zgjedhor është diskriminues dhe nuk siguron përfaqësim proporcional.  Megjithatë Bardhi tha se edhe më tutje është i hapur për bisedime të daljes së përbashkët të subjekteve shqiptare. /Malesia.Org/


Kumtesë për opinion nga Forca e Re Demokratike 

Forca e Re Demokratike, për të bërë një front të përbashkët shqiptar morri vendim sot me date 03.shtator 2012 në mbledhjen e Këshillit Qëndore që të hyjë në zgjedhjet e ardshshme bashkë me Iniciativën Qytetare të Malësisë.

E ndërmarrim këtë hap të bindur se me anë të këtij bashkimi do te mund të sigurojmë një sukses elektoral dhe do të cojmë përpara interesat e popullit tonë.

Programi i Forcës së re demokrtaike është shumë i përafërt me atë të Iniciativës Qytetare dhe kemi identifikuar shumë pika të përbashkëta ku do të mundemi të bashkëpunojmë ngushtë.

Bashkimi i dy subjekteve definitivisht do te behet deri me 30 qershor te vitit 2013 në formën më të përshtatshme organizative duke rrespektuar emrin FORCA për bazë të emrit të subjektit të ardhëshëm

Ne besojmë se kjo aleancë i shërben më së miri interesave të shqiptarëve të Malit të Zi duke i ndalur dallimet krahinore dhe fetare që fatkeqësisht kanë zënë rrënjë në komunitetin tonë.

Përfitojmë nga ky rast për ti bërë thirrje të sinqertë,  pa kushtëzime, të gjithë faktorëve të tjerë politik shqiptarë që të na bashkohen.

Me sistemin e ri zgjedhor ky bashkëpunim bëhet domosdoshmëri për hir të një përfaqësimi parlamentar sa më të madh shqiptar.

Prandaj duhet dëshmuar përgjegjësi dhe largëpamësi, duhen lënë mënjanë mosmarrëveshjet apo përplasjet e egove tona, si dhe duhen kapërcyer ndasitë krahinore dhe fetare për hir të bashkimit të subjekteve

Ulqin më 03.09.2012

 

71 Comments

 1. Urime shqipetare, urime …. Me gezon casti se po filloni te bashkoheni ne nje parti, nje fuqi. Urime.
  Shpresoje se edhe partite e tjera do te i bashkangjiten ketu.

  Urime e vec vazhdoni me pune te mire dhe te sinqerte per popullin e yne.

 2. Po cha dreqin u be tash me ash apor vasel sinshtaj perseri edhe iher sic eka zanad i mashtroj partneret e vet, pasi duket kjo eshte zanada e tij per krye natet me ndryshua qendrime. Njeher haptazi e jep se eshte kthye ne ASH, mbas 4 vjetsh nga e cila ishte larguar dhe se aj do jet lider i malesis dhe mbajtes i listes alternatives , ndersa tani na shkuaka me ba koalici me Forc perme sigurua noj buxhet mat mire duket :), pasi sipas gjitha gjasave lider i malsis i gjitha partive shqiptare ska mujt me qene dhe ne kete menyr e ka mendua se sdo sigurojne asnje buxhet te sigurt dhe ka be marreveshje me forcen ne anen tjeter pa njoftuar aspak partneret e vet, kjo per mua eshte jo e bukur dhe e pa bese, por kjo sa e para her e ti dhe as e Maliq Cunmulaj, qe i pret ne bes partneret pasi qe po ne kete menyr ne bes te dhene ja ka plackit mandatin LD-se, ku tani po i thrret me bashkepnua me ta perseri dhe ne kete menyr ta bajn perseri deputet. :), shpresoj se ld kesj here skame hager kete grep tradhetije te Sinishtajt por do mendojn mir para se te bejne marrveshje me manipulanta te tille. E perbese pra kete gje malsori sme duket se eka bere por duket Sinishtaje Cunmulaj e paskan tradit me perserit mashtrimet ndermjet malesoreve te vet.

  Ja ketu po ua sjelli edhe dekleraten e Liderit te ASH qe e leshuaka per media

  Camaj befasohet me “ikjen” e Sinishtajt – Fajëson edhe Forcën

  Lidhje e koalicionit më të ri në mesin e subjekteve politike tëe shqiptareve në Mal të Zi, Forcës dhe Iniciativës qytetare të Malësisë, e ka befasuar të parin e Alternativës shqiptare, z. Gjergj Camaj.
  Lideri i ASh ka deklaruar për të përditshmen Vijesti se ka mbetur i befasuar me vendimin e Sinishtajt, duke theksuar se koalicioni në mes Alternativës shqiptare, Iniciativës qytetare dhe Partisë demokratike të Fatmir Gjekës ka qenë ”punë e kryer”. Camaj poashtu ka shtuar se Sinishtaj, Gjeka dhe Çunmulaj ka biseduar me partitë tjera në emër të koalicionit. Ai për këtë fajëson Çunmulajn dhe Forcën.
  ”Motivet për sjellje të tillë jokrekte janë në strukturat rreth Çunmulaj të cilin e shohim si fajtorin kryesor për prishjen e marrëveshtjes sonë. Duhet theskuar edhe sjelljen jokorekte të Forcës, e cila është përzier drejt për drejt dhe për këtë partia jonë do të ndërpresë çdo bashkëpunim me to”, ka deklaruar Camaj. /Ulqini Online/
  Foto: FB

  • Sa interesant e dhe kete koment.
   Pash Zote mos filozofo shume edhe mos e lidh en cdo muhabet lidhjen, se me than te drejten, lidhja momentalisht asht jasht lojet edhe ajo vet e din, ka ba disa perpjekje me shpetua disi, por ka marr fund, e sidomos me Bardhin ne krye, se u ba monoton edhe ai, nuk asht ma interesant, as veshja e tij, as flokt e tij, as krevatat e tij, as shallmi i tij, asigja, per flok tash asht Dritan Abazoviq.
   Edhe definitivisht kan ba nje taktik mjaft te mire, me emrin Forca kane ba marreveshjen partia e dyte dhe e trete me e forta shqiptare, kane me dal ne zgjedhje edhe kan me fitua shumicen e votave, nuk kishte me ba keq edhe Lidhja me u afrua pak, tpakten ato vota qe ka mos te shkojn huq, ose kjo, ose Unioni, tjera alternativa per ne parlament nuk ka!!!
   Me than te drejten Vasi nuk i rrin shume fjalve, por prap se prap, duket ma shpresdhenese kjo, se bashkimi me Alternativen, se Alternativa ishte nje alternativ e bukur jeteshkurter. I ka shumicen e votave ne Malesi, edhe ka te drejte me vu kushte.

  • Kot e keni me provua me njollos vaselin , ate e don malesia edhe eshte ma I forti ne malesi. Mos t ishte ken ashtu forca nuk kishte lidh koalicion me te. Pranojeni se ather e keni ma leht humbjen

 3. Hajde, hajde more Vasel Sinishtaj. Ta prifte zoti per sparit. Te deshirojme rruge te mbare. Kurr nuk kam marre lajm me te mire. Mire se na shkove te Naser Cobaj. Propozim per Ulqinqket: belejani nje banese ketij eksperti te rrenave dhe mbanje per vehten. Merrnje edhe “Magjistrin e puneve boshe” John Lulgjuraj, dhe zgjedhenje ne sektorin per pune te jashtme. Do i fitoje keshidhat nga kushrini Luigj Gjokaj.
  Potezin me te mire qe e ka ba Forca cprej fillimit te veprimtarise te saje. Na e ka pastrua Malesine.
  PS. Nevoiten rreth 8000 vota per te vitua Forca dhe Vaseli dy deputet.
  As ne teori nuk kan shanse.
  Forca, perse u perzieve ne pune te Malesise pa ne pyet nevet. Barem perse nuk e konsultuat Amir Hollaj se si ka kalua me Vaselin.
  Kuku per ty Vasel Sinishta
  Ty e Forces dashka me u ra pika
  Po sa shum ije tu tradhetua
  Askush nuk mundet me ta kalua.

  Kur te e kalosh malin Kraje
  Dashte zoti e ne Malesi mos nea u kethesh ma
  Se shume Malesine e ke gtradhetua
  As kush ty nuk mundet me ta kalua

  Pesdhete vota Forces ke me jaq cua
  Me biciklete tua me lodrua
  A e shef Gjonin ne Ulqin Anlain
  Sa i bukur na ka dale

  More Malesi ruaj e mos qaje
  Per Vaselin mos tu cohet madhe
  Se ne Ulqin dite e nate ka me punua
  E Forcen nuk e len pa ckaterrua

  Ferhati ka shkua ambasador
  E po thone se Vaselin duan me e ba ambasador
  E Gjonin si dhjale te ri
  Kan me e vu ne Mionistri

  Mini e maca
  Maca e mini
  Jane por sikurese
  me belua mullini

  Po mullini
  gjithecka belua
  Krejt Malesia
  Ka me te Vajtua

  Bashke nuk bahet sikurse thote Forca e Vaseli. Ishte dashte te gjithe te bashkoheni e pastaj te vendosni, kun kush do te jete. Edhe DPS ka thane me kene te gjith se bashku, me votusa per ate parti.
  Dakord.

  HU, KU, Ku, Ku, HU ta rrasi o Force
  Who is next…

  • Pa pik lidhjet ky komenti jot, po duke krejt si plakat ci thrrasin vaj, ose nebin…

  • kyt me siguri e ka shkrua besniku se ai asht taman per vajtor. Kite me vijej me I thirr vaj fdi-s se per vaj asht ba

  • Ky eshte koment!!! “HU-KU-KU-KU”. Po si nuk te vjen turp me paraqit komente kaq banale more KUKU. Po te kishi shpenzue kohe dhe energji ju te FDI me kritikua DPS e Unioni sa gjysen e kohes chi po shpnezoni me kritikue dhe sha Vaselin, dhe ata qe po munohen me i bashkua partit politike do te kishi ma shume perkrahs sot ne Malsi. Tash nji muej munoheni, si prej Nju Jorkut si dhe atje me u ba bashk me Cungun ne koalicion, bile edhe me noj rrene, por pa sukses, e tash po e kritikoni Vaselin per te njajten gja. Me vejn keq se e keni marre ne qaf nji djal te ri prej nji familje shume patriote ne Malsi.

 4. Thote nje fjal popullore politika ska shpirt, ja pra po e shifni vet se ashtu esht. Vaseli dhe Maliqi i kan matur punet mir me kshilltaret e vet ne Malsi dhe Amerik, dhe e din se shumicen e votave e fitojn vetem ne ket menyr.Ska me rrejti ne politik o djema, ktu ka interse davaja. Me ket kualicjon dhe me shkrimjen e alternatives ne Force, prap kan me manevrue Vasi dhe Maliqi. Ne kyt rast keta kan majt anen e fitimtareve.Tek e fundit te gjitha keto kualicjone jan me partit shqiptare ne mes vedit, dhe jo me DPS in, prandaj mos u shqetsoni. Ana tjeter FDI me Antonin Lulgjuaraj ne krye, dhe me keshilltaret Vasel Camaj,Dr Palok Camaj,Gjergj Ivezaj,Ndue Ivanaj, Marash Nucullaj, dhe mos ta harrojm kandidatin tjeter Dr Engjell Gojcaj se bashkut me avokatin e njoftur Joseph Dedvukaj , e kan shancen e vet me krijua nje taborr dhe ndoshta me Gjergj Camaj dhe Nikoll Camaj te LDK dega e Malsis, mund te bajn grupin tjeter qe ka mbetur dhe ti masin forcat ne keto zgjellje te ardhshme. Me fol esht leht le te shofim se ku jemi sepse aty duhen inkuadruar edhe Muhamet Gjokaj dhe dega e Unionit demokratik. Le te shofim se ku qendrojn Dinosha e Mileshi qe spo permenden aspak kandidatet e tyre, ase Xhemal Nika si Veteran. Le te shofim se cfar do te zihet ketyre diteve nga skena aktuale nder shqiptaret nen malin e zi. Kemi ndegjuar se ase Bardhi spo bindet asqysh, bile edhe ni shkoft en pension partin po jau len te hendikepuam me nje gjygym njeriu si bartes i listes, ne dime se aty jan Nikolla dhe aje Tahiri i kshillit nacional bolle djal i zoti,por bardhi si gjithmon me analfabet do ti kalojn moti, dhe pereri po e sakaton ket parti, dhe po e len ne vendnumro. Te fala kesaj rradhe me kaq nga Safeti,shum shpejt do te keni supriza te reja dhe kualicjone te reja…. pritni edhe disa dit se tash jan ze punet, te gjithe marshoni drejt dy deputeteve qe do te fitoni ne parlamentin e malit te zi, se njaq mendoj se do te fitojn partit shqiptare, dhe nja ata me dps,pra tre krejtsisht dhe tan kjo luft per cka,cka do te na sjedhin ma te re dhe ma te lumtur per shqiptaret nen mal te zi,, asgje dhe hice ma teper… vungjatjeta juaj dhe mirundegjofshim herave tjera…..

 5. Kur lexoj keso lloj komentesh ather me bahet me e myll per gjithmone shkrimin. Postimet qe akuzojne per tradhti e per prralla jan rrena . Me ash nuk jan ba bashke se gjergj camaj ka dasht rrog 500 eur edhe me ken kryetar deri n votat lokale ne tuz kurse nik gjeloshaj me ken nenkryetar ..hAhhahah edhe normal se IQ nuk e ka pranua. plus kan dasht me I kushtezua IQ-n me shkua me fatmir gjeken edhe me e lan bartes listet. (a ka ba vaki kjo a vetem me politichart si gjergj camaj e nik gjeloshaj)
  tash jan lshua me akuzua n forum por mire dihet se te gjith kishin me dasht me ken ne vend te IQ-s (si gjegj camaj me alternativen ashtu edhe kta te fdi-s n krye me besnikun gjonaj) .
  Duhet me e kuptua se IQ asht faktor ne malesi edhe asht e kuptueshme se ja keni edhe ka pak inad por me ken real edhe me than u lumte per pune qe bajn se din cka asht politika. HRrova ta shkruaj se ky asht koalicioni ma I shendosh I te gjitha kohrVe . Suksese forcea dhe iniciatives qytetare ne zgjedhjet e ardahmes. Me pas med gjithe shqiptaret hyjn s bashku ne at liste.

 6. Edhe nji gja se harrova: n vend t merreni se si ti marrim DPS it ndonjo vot ne zonen shqiptare ju merreni me fyemje t atyre qe po bashkojne shqiptaret ne mal te zi. Gjithsesi realiteti eshte se forca eshte ma e forta parti e ulqinit e IQ ma e forta ne Malesi..kshtu chi mos u mezitni fort me shkrime se t kota I keni..vota n malesi ma shume se vaseli nuk merr kush sot per sot. Harrova se kta te fdi-s mujn me I pas 100 vota .

 7. Vasel Sinisha, ka her e ka pa kapitulimin, e tash don me u bashkua me mat fortit per me marr jat pension 2000 eurash. Por ska shans me u ba deputet, se i ka tradhtua tan shqiptart me veprat e tij te funit. Sipas menimit tem, ma shum se 500 vota ska shans mej fitua. ASH, e ka tradhtua, me gjith se skan me pa shum vota ksaj here, jan mat mirt.

  • vaseli kesaj here vetem ne malesi I merr 2500 vota. kete duhet me e dit . Bile edhe ma shume. Malesis I duhet vaseli edhe ket here…

   • ne hote .grud trjesh.sukruq .vuksanaj nuk i merre ase 30% vota kure se ne dushiq 0,5% ater une nuk di ku munet mej ba IQ 2500 votuase pere ta a vece ti njohuri sheh nadrra se IQ ska pa kurre ase 1200votuase .pra pere ata thejne qafen ene ulqin se ene malsi nuk mujne me rrej ma

 8. Vasel Sinishtaj, lajmroj se u kthye ne ASH, po si munde te dalin tash probleme? Nese asht kthye ata jane marr vesh dicka? iher asht idhnua se skan pa da me vu deputet, a din kush tash pse asht idhnua e ka lshua per te dyten here Allternativen? dy rekordera i kan shqiptart, Bardhin ne krye te LD dhe Vaselin me terrnim partish, her atej, her ktej. malsort duhet te tane jekta me i injorua, mos mu dhan asnje vote, dhe mu tregua se nuk mundet me luej me malsor jekshtu per interesa private te tyne.// i shalla o zot u gjobit malsori ….

 9. te vegjlit gjithmone i ngjiten me te madhit dhe me te fuqishmit. Derisa tjeret e konsiderojne DPS si te madhin, ata vazhdojne ti nenshtrohen. Kurse ne kete rast, mendoj qe IQ ka vepruar logjikisht, dhe ja ka kalua edhe LDs e edhe koalicionit te ASH me PD-ne. Nese mrrijne qe edhe ASH dhe PD ti bashkohen po te njejtit koalicion, atehere njemend do te ishte nje FORCE shqiptare. UDSH ka temperament unik e mendoj se me pare shuhet se pranon humbjen e elektoratit apo bashkimin me parti tjera shqiptare.

  ju uroj suksese te gjitha partive shqiptare qe me te vertete punojne per te miren e popullit shqiptar ne Mal te Zi.

 10. Ivezaj , je I keqinformuar. Vaseli nuk eshte kthye ne ash asnjiher ,vadeli ka bisedua me ash per unifikim , kshtu qe aty ka dallim te madh. Keqperdorime ne gazeta ka sa te duash.. kshtu qe mendoj se e ke gabim . Kot e keni me dezinformata se nuk do t ia arrini. Vasel si.ishtaj eshte kandidati me I denj qe ka malesia dhe propozoj qe te gjithe Vaselin ta votojne tw gjithe se e meriton .

 11. ju komentuesve asht shtir mu ra en terezi.
  as su pelqen kur dahen as su pelqen kur bashkohen,
  kan ra en pik t’hadhit edhe kta deputeta me ne. suksese VASEL

 12. Une e kam lexua ne gazeta, deklaraten e vasel sinishtaj se asht kthye dhe se do jete kandidati i alternatives shqiptare. mos na bani te marr nese keta politikant shetisin… me kto shetitje ska fitua as vaseli por ka humb, alternativa humb nuk ka, por as ska me pas gja me shume me kyt, e vetmja met ci do votues te vaselit nuk kan me dal ci nuk jan ke votues fanatik….

  • Ivezaj, gazetat kaj her din edhe me ja fut kot. N gazeta e ke lexua se vaseli ka me u pri te gjith sshqipareve ne liste por ishte rren (edhe gazetRt e gjuejn gurin e pshehin doren)

 13. Zotri I njohuri:me votua vaselin na duhet se nuk kem mat mir,por jo se e meriton,na I trego meritat e ti ci po thua se e meriton.

 14. Suka, duke falenderuar vigjilencen politike te vaselit sot shqiptaret kan keshillin nacioonal-merit e tij 100% .shqiptArtet sot emrin dhe mbiemrin shkruajn shqip duke falenderuar angazhimit te vaselit me intervenime ligjore. Angazhuesi kryesore per komune te tuzit qe edhe kjo komune te shohin driten (prej ameriket deri n vendin tone). Deputwti me frytdhenes shqiptar ne parlamentin e malit te zi(lexo raportet e mansit) deputeti I pare shqiptare qe foli shqip ne parlamentin e malit te zi. Edhe sa e sa tjera angazhime politike per permirsimin e cheshtjes shqiptare ne mal te zi qe une si qytetar nuk I di. S I takon jetes private eshte nder njerzit me human ne malesi(ata e kallxojne malesoret qe I kan shkua ne zyre kur ka punua ne sekrwtarjat ne podgoric. Po pse mos me e than edhe sa ndihma financiare e uj te pishem partia e tij ka ndihmua maleain tash 6 vjet rresht (dveti nevojnikt edhe zonat malore qe nuk kan uj veres) krejt kto te fundit ka muj edhe ky me I hager e me I pi ne troja si disa tjere por jo besa I ka rujet me muj malsoreve sado pak me ua ba jeten ma te lehte. Per ata thom vet se Vaseli e meriton voten e mLesoreve dhe per malesi sot per sot nuk ka ma te mire. Suka te pershendes me shpres se ishin argumente te bollshme. Sigurisht ka edhe tjerA qe une nuk I di.

  • Jam plotesisht dakord me suken, edhe une e perkrahi Vaselin, por mos u fut kaq thell ne meritat e Vasit, i ka ba disa veprime, por jo noj gja t’madhe sa ka pas me ba. Psh, pse votoj ne Parlament pro Boro Vuciniq per drejtor te agjensise per mbrojtje kombetare?
   E kane ba te dy kete veprim shume ne rregull, por nuk kan ba noj heroizem. Vaseli mire e din se ka mjaft perkrahje ne Malesi, nuk i ka 2000 vota, por i ka 1300-1500. Gjithsesi i uroj suksese

   • Shkembi , ato qe thua ti per votim ndoshta ke pak te drejte por duhet me e pranua se e kan votua te gjithe deputetet shqiptare n krye me Bardhin . Pse nuk pyetni pse e perkrahi bardhi ne kshill per mbrojtje e siguri? Dmth nuk e ka perkrah vetem vaseli por te gjithe deputetet shqiptare

   • @ Shkembi , jeta ci po thua ti se Vaseli e ka votua ne parlament per Boro Vuciniq per kryetar te Agjensionit per sig. t mbrendshme nuk asht aspak e vertet. Kto jane kuvese kafesh Tuzi edhe kuvese te LD.
    Voten nuk ja ka dhen asnje deputet shqiptar ne parlament, por vetem Nimanbegu (si kryetar i klubit t deputetve shqiptare) ja ka dhen mendimin pozitiv, si kandidat potencial per ate post, por jo voten. Aq me pak ne parlament (por ne kshillin per siguri t mbrenshme qe eshte ai anetar)

    • Ok me fal per gabimin tim, por gjithsesi eshte zgjedh ne keshillin per mbrojtje dhe siguri kombetare, edhe nimanbegu ka kene perfaqesues i grupit parlamentar, dmth si nimanbegu si vaseli eshte e njajta pune edhe ai ka kene pro. Vetem 6 keshilltaret e DPS edhe 1 i partise shqiptare kane kene pro, te tjeret kan kene kunder…

     • @ Shkembi
      E vertet. Po e sho se skam nevoj me t’spjegua gja, se shume mire e dike.
      Pra jo vot por “mendim poyitiv” prej Gencit , Mehmetit e Vaselit, sigurist t kujtohet edhe PSE. Se opozita cdoher i ka tradhtua partit shqiptarte (jo vetem partit qeverisese) , i kan kushtzua poziten me vota te tyne ater per interes vez te opozites srbe e kan votua cdo gje. Por kesaj her u rebeluan se nuk u dhezi. Loj politike dmth Si me votua si mos me e votua ai ite zgjedh, por po mos t kishin votua kta tanet atyne te opozites u ite dhen rasti me kushtezua en interes personal, en shpinen tone edhe nje here.

      Spo di a po muni me spjegua sa duhet. Prsh.

 15. Kta ashkt filesa e dichka mir per malsin vaseli sinishtaj e maliq chunmulaj jan shqiptar e punuos te pa lollshim u dishroj chdo te mir ata chi kritikojn vech treben se partit e tune mujn mujn me humb ne votimet e arshme mesiguri jan antishqiptar pro ferhat dinosha

 16. ju pershendes te gjithve komentuas edh perse fortite stafin e malsiaorg. une po lexoj komentet te juve disa jane ne menyre pozitive e disa ne menure negative une mune tju them se secili ka mendimin e vet e ka te drejte shprehjen te lire e mose u prekni se jane shum te verteta .pra me fjal te tjera kure vjen fjala pere vaselin kuptohet se kan te drejte te kritikojn se aje ka ni rekord te vecante duke nisur gjysh ne vitet e1977 ku si antare i partise komuniste ike ne akcjonit te rinise jug. ne smederev te serbise dhe aty shpollet si antar i dadhuashem me shpreblin te arte ( te bratsfo i jedinsfo ) ma vone mase darjet te pjesve te jug. nisi organizimi i partive politike ne mal te zi ku si parti e para shqiptare krijohet PDMZ elle vaseli ashte ni prej atyneve ci merre pjese ne organizim ku se pari ne vlladimire bahet ni organizim i perbashkte dhe themelimi i partise mase tri ditesh vaseli i TRADHTONE e shkone ne partine malazeze te krale nikodhse (ci ka la duarte me gjak te malsorve)e bahete ni antar i fort e basnik pere kyte parti LIBERALE mase luftet pere pushtet ne mal te zi kjo parti shifet se nuk ka sukses dhe deformohet (vaseli mete si kakerdhija ene pluhene ) i dele gjumi a nise me u ba shqyptar pore me cfare idejet . krijone ni parti te veten pere interesat personale pra pere vaselin nuk ashte barre me rrej me tradhtua se kazone puna vet e juve muni me pyet marash dedvukaj pere marrveshjen e fundite mese dy partive se aje u tregon te verteten keshtu pra e edhe ky bashkim mese dy partive nuk ashte tjeter vete ni trallti se shifet se vaseli ne malsi ka humbure votat para 4vitesh ka pature 2700 votuase kure se sote nuk nuje me ba ase %35

 17. Vet nuk muni me kuptua si nuk mujti me gjet dikân ën Malësi,por shkon n’Ulqin ku kame hâgër bisha.Mamir asht me kën i pari ën katûd se i dyti ën Qytet.Jeky koalicion nuk i vije Malësis as pês centa se kameju dasht prap me da mandatin gjys për gjys si me Holaj barabar.Safet Butka i përmêti do Malësor,ater pou dves :pse mos me têj jekta burra bashk e me formua i Parti Malësijet e jo gjithmon meu kap me t’huojit.Pse mos me organizua i simpozium politiket e me diskutua se si mei dimua Malësis tân s’bashkut. Kush nuk e kupton sot se asht Malësija vetûn e nuk i dimon kurrkush ni mos i dimon vetit ater jân bosh politikanat e Intelekti i Malësis me shkolla t’nalta.Prap kame tha dikush se jâm kûdra intelektit e shkolltarvet,jo burra por vet jâm kûdra jâtynet çi i kan marua shkollat për me bajt diplomën ën xhep e mos mei dimua popullit se populli i ka shkollua për mei dimua komit.Jâta çi po rrahin atje e khâ e nuk dijn kû e kan vêtin, nuk jân as skolltar as politikana e mênojn me krye t’huoj.

 18. kjo marrveshje ashte e drejtuame e organizua prej DPS se atyne u lypet me i tregua evropes se kem shqyptar ne parlament e kta jane te sigurt per DPS. se punojn me kushte te nevajshme ne favore te tyne keshtu ci kane me pase sukses pere ata u prishen mareveshja mes alternative e IN a ti nuk intereso tjete vetam edhe 4 vjet ne parlament pere me sigurua ni penzjon te mire e jo ceshtja shqiptare pore juve nuk u dele gjumi a nuk shihni mire se aje nuk nje kane ase familjen e vet kure vjene puna tek interesat personale

 19. Burgu, mua sinqerisht me vjen keq per keto qe shkruAn ti.. Ti m duket se po flet per ndonji vasel tjetwr. Vasel sinishtaj ne malesi por besa edhw me gjere gezon rrespekt te posacem edhe per ata ka qen kryesues I listes ne malesi edhe ne mal te zi . Per ato angazhime qe thua ti ajo asht tyrp qe hap dezinformata e rrena. Ne malesi vaseli eshte personi qe ka me se shumti vota edhe at pune nuk mundeni me e mohua. Malesia I beson vaselit.

 20. VASELI DEPUTET GJITHE MALESIA E MBESHTET – VASELI DEPUTET GJITHE MALESIA E MBESHTET….VASELI DEPUTET GJITHE MALESIA E MBESHTET…

 21. T nderuar bashkekomentuas besimin se kuj do ja japin voten shqiptaret do e shohim ne votat e ardhshme per gjithken ashtu qe mbetemi te presim mos u gutni me fol para kohet se nuk eshte mire me mendua kshtu e me dal ndryshe. Pasi qe dihet se ne 2009 Vasel Sinishtaj ne Malesi, kishte 1200 vota ndersa Lista shqiptare e Mehmet Bardhit dhe Nik Gjeloshaj 900 vota, por jo larg nga zgjedhjet parlamentare ne 2010 pesuan zgjedhjet lokale ku Vasel Sinishtaj ishte ne krye te Koalicionit per Malesi, koalicion qe perpos Vaselit, ishte i perber nga Lidhja Demokratike e Nikolle Camaj dhe Alternativa Shqiptare e Gjergj Camaj dhe Nik Gjeloshaj, ku te gjithe se bashku si koalicion kishin 1813 vota. Kjo tregon pra se sikur te ishin njejt votata si ne 2009 te gjith se bashku do kishin 2063 vota, ku do kishin shumicen ne Tuz, por ndodhi e kunderta paten te gjithe se bashku 1813, cka deshmon se njera nga keto parti pat dukshem ramje votash , tani a ishte kjo ramje e votave te Vaselit apo te ketyre dyjave bashk mbesim ti shofim ne zgjedhjet e tetorit, Sic e ceku Vasel Sinishtaj ne deklerate se koalicionit te tyre ka mundesi qe te i bashkangjitet edhe LD-ja e Bardhit uroj qe te ndodhe kjo e qe te gjithe partit pro shqiptare te jene te unfikuara dhe te dalin sa me te forte ne keto zgjedhje shqiptaret. Kam nje pyetje per personin me pseodinimin ”njohuri”, pasi duket shum i informuar per koalicionin mes forces dhe IQ, prandaj a ke mundesi me na e sqarua ne komentuaseve te ketij portali se si eshte marrveshja e ketyre subjekteve, kush do jete mbajtes i listes, ado ndahen mandatet ne mes ketyre subjekteve apo si jan rrjedhojat, pasi qe forca disa here ne opinion e ka thene haptazi se edhe vetem e merr deputetin, keshtu qe nese forca ka qendruar mbas dekleratave qe ka pas ajo sdo e ndaj mandatin me asken ne qoft se fitohet vetem nje deputet dhe ne kete menyr Vasel Sinishtaj dhe malesia do mbesim pa perfaqesues te vetin, cka nuk e shof fare te mire per Malesine kete. Mirembetshi.

 22. E verteta , per votat e 2oo9 do te ishte mire me fol me transparenc, mire dihet sa peshon lidhja demokratike ne malesi 8o deri 120 vota-ky eshte maximumi I saj. Sa I takon ash-s shume mire e din e verteta se aty nuk ka mbet kush vetem gjergjusha e nika ,ata ma shume se 200 vota nuk kan. Shpresojme te dalin vetem ne votat e tetorit ather ti shofim. Per koalicion me forcen as une nuk kam shume informacione por si kam tije gjicka 50 % me 50 %. E vereta t pershendes

 23. Suka, nuk e di a e ka kendua Vasi por nji gja e di. Jeky vasi qe po gjua gur ne ta me amandamentet dhe politiken e tij jekyt flamur shqliptare qe e bajm na ,ai na e ka rregullua . Po si nuk u gjet ktu dikush me than gja keq per Nikolle Gegaj , Halil Duken a dikan tjeter por vetem per Vaselin, e pra Suke e nerueme , t punojne deputet tjere shqiptare sa punon.vaseli , kisha me t kallxua ku I kem punet na shqiptaret.

  • ti ci po thua pere flamur po ku e ke flamurin en burg a ene shpi te mydhun (arke)se ti ci po thua flamuri a ashte aj shqiptar apo malazez nuk po te kuptoj se aje shqiptar nuk ashte i lejuam ne publik te drejtohet don me thane kjo ashtr puna e deputetve ci kane votua ne parlament e ni deklerat u shprehen edhe pere bojkotim ose pere dorhjekje nga puna pore kane RREJ se jane te arrdhunat e mira e u lakmojne shum e prer flamure i tjeter her nuk kane tyrp me rrej

 24. Mendoj se duhet te jemi real dhe te folim te verteten e mos mu marr me rrena por me realitet, pasi qe nje grup qytetaresh ika 120 vota e jo nje parti me struktur shum me te mire se shum parti tjera ky eshte realitet, une mendoj se ld ne malsi ika te sigurta 500 vota prandaj do ja leme kohes te tregoj te verteten, shpresojm se do ishte mir qe ne zgjedhjet lokale te dalin vetem te gjithe dhe ta shohin se kush sa ka pesh pasi qe nuk i dihet gje kohes votuesi ndrron qendrimet shume shpejt ashtu sic i ndrrojn edhe lideret politik nga minuti ne minut, rast kemi edhe ndrrimin e qendrimit te vaselit e maliqit qe i iken alternatives e ju bashkangjit forces te pershendes edhe une ty.

  • E verteta , merri dhe analizo votat ne malesi prej momwntit kur del ne sken unioni demokratik ke me pa se lidhja siellet deri ne 120 vota . Mua me vjen keq per kete por eshte realitet. Por duhet me I analizua me vendvotime …

 25. Analizat behen kur dalin vetem mendoj se ld qe atehere qe kapas ramje ne ato shifra qe i permend ska dal vetem ne zgjedhje por tani mendoj se eshte forcuar, te jemi real e mos te harrojm se 1 person vetem me shok miq e ilaka i merr 300 vota, e jo me nje parti qe ka struktur te plote e cila si deg kapas shum suksese ne kohe te fundit si me shtim te antareve te rij ne kryesi si me tjera gjera. Me qene se kam qef me qen i vertet dhe real e dijm se ld nuk e ka meritua mej pas 5 keshilletar ne perberjen e kaluar me vota qe ka, mirpo ajo i kishte 5 keshilletar, kreun e kuvendit, sekretarin e administartes e disa punonjes tjere, keshtu qe te jemi real per 4 vjete me te gjitha keto mandate partija vjen e forcohet e nuk mbete ne keto vota qysh ne 94 pasi qe punet shum ndrrojne diku me kontakte me njerz diku me dashamirsi me miq e ilaka , diku me njerz qe mendojn ne programin e tyre e keshtu me ralle. Poashtu vlen te permendet se kjo deg dhe LD ne pergjithesi shenoj qe nga themeilimi i saj cdo dat historike apo kombetare edhe kjo eshte per lavdat. Prandaj une sdua te jap prognoza me se kush sa do ken vota kete do ja leme kohes dhe do ta shohim ne zgjedhje te tetorit dhe ne ato lokale shume shpejt.

 26. E vertet plotesisht te u kuptoj por e verteta e realiteti asht dicka tjeter . Ld-n e ka ckatrrua bardhi ti e din mire. N komune te ulqinit nuk ishte e zoja me e pas nji kshilltRe qe ka ma 4 here ma shume votues se ne malesi. Kjo tregon se lidhja ka maru edhe votuesit nuk votojne parti te marueme. Me fal qe mu desht me e dhan ket argument por wshte real. Me kaq une po pwrfundoj komunikimin sa I takon lidhjes . nuk e don ma shume lidhjen se une por besom se asht per tok.

 27. E verteta, merre rastin e komunes ulqinit per analizen e lidhjes demokratike dhe I ke te gjitha analizat ne dore. Imagjino kur ne votat e kaluara lokale lidhja nuk ishte n gjndje me fitua 300 vota pwr nji kshilltar ather vaj halli. Edhe bardhit nuk I vjen tyrp me fol se sa I fuqishem politik eshte. Kisha knaqesi per debatin me ty e verteta ishim sado t kultruruar me duket. T pershendes

  • Njohuri mandati i keshilletarit ne ulqin ishte 400 vota dhe ld kishte 376 cka i munguan 24 vota me marr keshilletarin, te folim drejte pasi qe jemi ka bejme debat te shendosh me duket mua. Edhe kete dua ta shtoj me gjitha ramjet qe kapas ld mendoj se nuk eshte e shuar edhe pse nuk fitoj mandatin ne ulqin. LD-ja, ne te gjitha trevat shqiptare ku vepron me deg ka perfaqesues perpos Ulqinit, poashtu duhet te ceket se ld eshte e vetmja parti shqiptare qe ka perfaqesues komunal ne komunen e Tivarit apo sic i thome tani Barit ku vetem ne kete komune kishte me se 900 vota ne zgjedhjet lokale . Po ashtu LD eshte pjese e pushtetit ne komunen e Plaves. Keshtu qe nese merremi me analiza te votave duke u bazuar ne votatat lokale qe kishte LD-ja (ku merrte pjes ne zgjedhje ne te gjitha Komuna perpos malesis vetem) ajo i ka perafersisht rreth 2500 votash, cka kjo deshmon se si parti perpos forces LD eshte me e forta pra duke bashkuar te gjitha votat qe i ka ne te gjitha trevat shqiptare ku vepron si parti. Me qene se une e shoh se ju jeni pro koalicionit forca-iq cka eshte e drejte juaja, mendoj se me mire do ishte sikur te punonim qe te bashkohet edhe me ld se sa te kritikohet dhe ne kete menyr mos te lihet hapesire per bashkim te tyre, e dihet se edhe keshtu sikan punet mire, pasi qe maliqi si kryetar i iq jaka plackit ld mandatin ne tuz sic kam ndegjuar duke u betuar edhe en krye te djalit se do e realizoj premtimin te cilin nuk e mbajti kete bese te dhene e thyen se bashkut em vaselin. Prandaj mendoj se do ishte me mire qe te gjithe te punojm per bashkimin e spektrit shqiptar e jo te merremi me analiza votash kush sa ka e sakapas. Te punojme te gjith per bashkim se bashkimi ban fuqi , mirupashim ne zgjedhjet e tetorit me shprese se do dalim faqebardhe me mes pakut 5 deputet shqiptar ne parlament e jo me 2 apo 3 sa flitet ju pershendes.

 28. Une perkrah koalicionin edhe me ld , personallisht por duhet pranuar se ld nuk ka aq vota sa thoni ju , edhe ti e din se nuk eshte ashtu. Mos t ishte ne ash-ja dhe muahamed ld mbeti pa deputet. Kjo eshte e verteta. Me ket teori ld nuk muund t jete ma e forte se iq. T pershendes…

  • Se harrova e vertera a mendon sw asht perparim politik ne ulqin mes me pas lidhja asnji kshilltare. Mua me dhimbet me beso..

   • jo nuk eshte perparim politik aspak, por edhe perparim politik i saj me shume se te tjerave eshte se ne Tivar eshte e vetmja parti qe ka mandat ku ka 900 vota, ku jan tjerat parti qe skan perfaqesues ne kete komune a eshte perparim i tyre ky?, thash te jemi real 🙂

 29. Te bazohemi ne zgjedhjet lokale ku ishte vetem ne te gjitha komuna perpos malesis kjo numeronte kaq vota, prandaj ije real rrij shtremnt por fol drejt ky eshte realiteti votatat lokale ishin ne 2010 ku nuk ishte ne keto komuna perpos malsis ne koalciioln me asken, kjo deshmon se eshte me vota larg iq. Tung

 30. Ja si e sheh kete koalicion partija demoprkatike ku paska dhan deklerate per opinion.

  Partia Demokratike: I gabuar veprimi politik i Forcës

  Partia Demokratike e cilëson të gabuar veprimin politik të Forcës së Re Demokratike, e cila ndërhyri në mënyrë të njëanshme në procesin e bisedimeve të Partisë Demokratike dhe Alternativës Shqiptare me Iniciativën Qytetare, që ishin pranë finalizimit të krijimit të një koalicioni të gjerë parazgjedhor shqiptar në bazë të Marrëveshjes për veprim të përbashkët politik. Veprimi i Forcës është politikisht edhe i pamoralshëm pasi ky hap është ndërmarrë në dëm të Partisë Demokratike, partnerit të saj kryesor politik, e cila e solli atë pa kushte në krye të pushtetit vendor në Komunën e Ulqinit. Në vend që të reflektonte pozitivisht dhe të pozicionohej në favor të partnerëve të saj politikë, Forca lidhi koalicion me Iniciativën Qytetare. Në këtë mënyrë, në vend të bashkimit të proklamuar, shkaktoi përçarje edhe më të thellë në elektoratin shqiptar në Ulqin, Malësi dhe më gjerë. Nga ana tjetër, Iniciativa Qytetare u tregua jobesnike dhe e pasinqertë në bisedimet për koalicion me PD-në dhe ASH-në.

  Ky veprim i ngutshëm dhe i pamenduar mirë i Forcës së Re Demokratike mund të ketë pasoja për të sepse vë në pikëpyetje koalicionin qeverisës në nivelin e Komunës së Ulqinit. PD vlerëson se kjo qasje politike e Forcës kufizoi përfundimisht krijimin e një koalicioni të gjerë të subjekteve politike shqiptare dhe rrezikon dukshëm përfaqësimin e tyre optimal në Parlamentin e Malit të Zi.

  Duke vepruar në kuadër të Marrëveshjes për veprim të përbashkët dhe duke respektuar vullnetin politik, Partia Demokratike vazhdon nxitjen e bashkëpunimit ndërpartiak me qëllim që në mënyrën më të mirë dhe më të denjë të përfaqësohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

  Ulqin, më 6 shtator 2012

  Shërbimi për marrëdhënie me publikun

  • Kur bashkohet dikush tgjith reagojn e kcejn si pulat. Po pse nuk po e shfrytzoni kete koh per me ju bashkangjit koalicionit por per me ndikua negativisht e me kercnua edhe ne tjera ane. Ju shok nga PD sa po shkruani kso deklaratash, shkruani ndoni pro bashkimit, ose bisedoni me partit tjera shqiptare per bashkim e leni tash kto se jan kot.
   Po ky ligji i ri zgjedhor (diskriminues) na bani flak krejt, po na ban me punua perllun per bisedime me njari-tjetrin, se kshtu si jan asni parti as kto mat mdhajat nuk e kan tsigurt 1 deputet si dikur.

 31. Pershendes bashkimin e Forces dhe Iniciatives Qytetare.
  Sido kudo ky asht nje koalicion i qelluar. Forca partia me mas shumtit vota ne Ulqin kurse IQ me mas shumtit vota ne Malesi. DEshtem apo zdeshtem kjo asht e vertet. Per ket arsye edhe po cohet krejt ky pluhen.
  Shpresoj se ktij koalicioni kan me ju bashkua edhe tjerat parti. Vetem nuk fitojn asgja, e kshtu spakut kan me pas nje perqindje te ardhurave parlamentare. As votuesit e tyre nuk kan me i votua, pasi nuk kan me dasht qe vota e tyne te djeget kot, kshtu qe Bardhi dhe tjert le ti bashkohen koalicionit e mos te kallxohen (si shum her deri tash) se populli nuk ju intereson as 5% por vetem pozita e tyne.
  Sidomos Bardhi duhet me e ul kryet posht e mos me u tije aspak, se nese ka humbes ne skenen politike shqiptare ne MZ ater ai eshte kampion.

 32. Njekta burrat e FDI gja pa sha nuk lane, ma edhe bashkimin e partive shqipetare po e shajne. Shifet pa dyshim se ketyre ju pelqen vetem per me marre ne dore cdo gja por per zotin sjane te zotet as en shpia te veta me zotnue. Ata jane vetem gjysa Antoni gjysa fmi e gjysa djal, Paloka gjysa burr e ghysa grua, Angjellku gjysa shkja e gjysa shqipetare, Vaseli gjyse i marr e gjyse normal, Marashi gjysa Kuch e gjysa Koje, Gergji gjysa Gjergj e gjysa Gjuro, Noni gjyse primet e gjyse pro loje.

  O njerez gjysat kurr nuk behen te plota. Ketij grupit vec sherri ju shifet.

 33. urime te gjith simpatizuasve te ketyre partive ( shqiptare?)
  qe mezi presin te baskpunojne me DPS dhe te marrin ata cfare kishte unioni demokratik i dinoshes
  vdes njeni lindet tjetri, endarrt e ketyre patriove po relizohen qe te vine edhe keta ne fuqi
  a do te jene ma te mir apo ma te dobet se dinosha do te mbetet te shofim ne te ardhmen
  por te shikosh nga aspekti njerzor (jo politik) forca tradhtoj partneret e vete ne ulqin
  kurse maliqi dhe vaseli tradhtuan malsin dhe malsoret perseri kto jane fakte qe nuk mund te mshefen
  por perseri nuk eshte fundi i botes ketu noshta do te behet edhe me mir se kemi shance qe te fitojme edhe nje deputet ma shum
  forca dhe IQ nje deputet dy nuk do ti fitojne do te djegin rreth 2000 votash
  nese formohet nje marrveshje ne mes ketyre tjerve
  PD +ASH + lista per tuz = nje deputet
  UDSH noshta mund te fitoj nje
  (me falni ju te LD se nuk ju gjeta vend kesaj here megjithse ju simpatizoj vetem per nje arsye kerkoni shum dhe veproni pak por, nuk jeni jashta lojes nese behi pak te ma te ndegjueshem )
  dikush do te pyes pse Fatmiri Gjergjusha dhe Muhamedi nje deputet per arsye se Ana e malit ka shum vota dhe ketu eshte nje shanse qe ato qe te mungojne tja plotsojne Gjergjusha dhe muhamedi
  keshtu kish mej kshillua kta te tre shym mamir per ju qe nuk keni IQ dhe Forcen
  sidoqoft suksese ne te ardhme se deri tani jeni te gjithe deshtim total apo sic thom nga njehere , jeni DAM KOLATERAL deri tash per kombin dhe vendlindjen tuaj kurse sa i perket ceshtjes personale jeni kampion dhe mir e keni kujdes vehten me nje fjal RREnat qe ju prodhoni nuk qiten ne pleqni

 34. kuku malsijaku malsijaku kuku per ju cfar burash kaki krejt era ferhat dinosh ju vjen

 35. PO ju mos i leni ato gjysa por gjeni tihen te plot Tan asaj krye si qe perfaqesojne ato parti nuk po ju duken nuk po ekryekan punen si lypet Po ma mir keta se jan shqip tar se dikush aty mo fol malazezche Edhe mos e kryejn tash punen e tyne si vije ater ne te ardhmen kan mo perpiq me krye si duhet Teper shum kritikojm e pak punojm TUNG

 36. Shkembi, mos e baj hallin e IQ dhe forces … Ato jan parti,serioze e jo si ASHja me 3 njerz e muhamedi vetem. Mos Kuzoni kot se nuk u shkon as juve ne favor, mire dihet se votat ne malesi I ka vasel sinishtaj . Per tradhti as qe t bjen me fol se nuk e paske t qarte ngjarjen. Aty nuk ka pas tjeter vetem kerkesa nga ASH te tepruara. Gjergjusha ka dasht kryetar deri ne 2014 edhe me 500 eur rrog + nika nenkryetar I partis qe asht ken e paprNueshme per IQ. Ketu nuk ka pas tradhti.por kerkesa te palogjikshme nga Ash edhe le t shkoje tash me muhamedin ti marrin bashke 262 vota.

 37. Votimet jane me 14 tetor, pak me shume se edhe nje muej. Rezultati do te dalin ne mbremje, numrimi i votave kur te kryehet eshte ajo qe del nga vullneti i popullit. Licitimet e asaj se kush sa ka vota, eshte pun si me hi ne mal pa sharr. e vetmja gja ci asht me ransi, mos te bahen percamje te medha, edhe IQ edhe ASH kan marrveshje ci do te kene pjese ne mandat me partner te tyne, dikush 2 vjet e dikush nje vjet e gjysea ma pak a mashume te dyja. Vec menoj se edhe iq edhe ash, kan gabua ci kan dal ne opinion se jan bashkua, pa me u marr vesh krejt cka kan pa, nuk delet se jem ba bashk, ater me ndej e me ba marrveshjen… fjalt se sjan marr vesh per kta e ata, dhe hapje dezinformatash nuk jan te nershime, na tan e kem kuptua dhe per dite e ma shume hapet zani pse sjan marr vesh, jan katrrua me cilen parti ne ulqin me shkua, IQ ka da me Force, ASH ka pa marrveshje me PD dhe ktu sjan marr vesh e tash te dy palet gjejn arsye te reja per me ja kalua jara tjetres fajin… por per mandate te kurrkuj ma Malsia dhe Malsort skan me u perca, nese kan pergjegjsi e moral a pak kta politikan duhet kyt mesazh me ua cua Malsorve…

 38. Kush asht jeky ci po ua njeh votat sa kush ka e sa pash nerin. Pak doj malsor, ci i intereson me u marr me kto pune, ci nuk i ka 200 vota vec familare. Nuk muj kush mem bind, ci nipi i Zef Nik Prelocit nuk i ka 200 vota, nuk muj kush mem bind ci nipi i Tom Hasit nuk i ka 200 vota familjare ne Malsi, e ater lidhjet e tyne familare e shokt e shoqet e afersia me njerz se nuk rrisin voten. ashtu edhe ne anen tjeter edhe vaseli ka familen e vet, bashkpuntort e vet, renomen e vet dhe shoklve vet, pra gjithkush i ka ata qe i duen dhe nuk dueen. jeky ma nalt thot mos me ba qysh tash kush sa ka me pa vota se shpejt jane, por u po e nap medimin tem, vota kan me pa gati isoj, ka 700 i kalojn te du palt e sa kan me pa ma shume, ka me u mvar besa edhe sa kush ka me votua edhe dps edhe besa si kan me ba ata vet en kampanj, a kan me ba gabime, kan kan me pas kandidat per deputet, se per vaselin e dim, por per ASH nuk dim hala …

 39. Ivezaj , ato jane dokrra cka po flet . Ti e din se ash.s ja merr edhe ato pak vota qe ka anton lul gj uraj . Gjergji nuk ka vota. Votat nuk merren me te dekun por me t gjalle. Ata te dekunit qe po I permend me ken gjalle meritojne vota por kan dek ata. Kan lan mrapa gjergjushen e niken…ather shiko si ash puna..

 40. Ju i Njohuri, shume propagand te keqe bani ju me keto shkrime. A mendon se munesh nje burr sot 50 Vjec me keto biseda me bind ne kete menyr? Malsort nuk munden me u mashtura, nje her bela po, por jo ma shume. kam mendimin se je shume afer me kta ne IQ ose je ne IQ, po hape keto ndasira, thua se te ash kenkan 3 vet, po te IQ? a mendon se jan malsort e marr ? me muhabet tandin, ti nencmo malsorin. Baje nje analiz te jetes, veprimtaris dhe pedigres familjare te Gjergjit, Maliqit dhe Vaselit se kta tjert jane te rinj, e prej ktyne ci i permeta nuk mujm me prit ndonje gja te re se skan shume kohe as me godit e as me cart shume prej biografis vet. Kur shkon me ble nje qen ne shitore legale, ta tregojn pedigren e ti. i shalla i kini te gjithe met ne krye, e edhe pse te dam e ckatrruem, bani kampanj pozitive e nuk merri me jari tjetrin, por me programe nese kini a pak, se zdi a kan fare programit kto partit politike.

 41. Edhe nje muej dit,pritje,durim,aleanca,marrveshje,mosmarrveshje,rrena e shpifje te ndryshme jo kshtu dha njani e keshtu tha tjetri. Per cka per dy deputet qe do te fitojn shqiptaret.ekam fjalen per partit shqiptare,dhe nje partija malazeze pra DPS me kualixjonin e saj,edhe aje shqipfoles. Cka do te ken forc me ba kta dy deputet????!!!!!. Ne Malsi shumicen e votave i fitojn Vaseli e Maliqi,kurse ne Ulqin Forca. A do te ken te dy deputet kto do te shifet. Nese kualicjoni tjeter behet bashk ateher do ta ken edhe nje deputet. Esht interesant te shifet nese ne Malsi dega e Ldk me ne krye Nikoll Camaj do te shkojn me ishe kryetarin Maliqin apo me Gjergj Camaj dhe Nik Gjeloshaj dhe Anton Lulgjuraj. Jam i sigury se Antoni dhe grupi i tij skan shansa per asnje deputet dhe vetem nje kshilltar komunal dhe asgja ma shum. Muhamet Gjokaj do ta fitojn nje keshilltar komunal dhe kaq, por ne Malsi votat do te dahen ne dy taborre,njanit do i prin Vaseli per deputet, dhe pales tjeter do te ken pak problem se kan me e vu. Luft brrylash per pushtet pa asnje pushtet. Vraponi shqipe se besa gja per fidhe skemi sa te jen njajo qeveri malazeze,dhe edhe cdo qeveri qe te vin ne pushtet antishqiptare do te jet. Mose u ngatrroni me njani tjetrin se nuk ju ka hije. E di se duhet te bani polemika dhe kritika me njani tjetrin por rueni gjuhen dhe tolerancen se vllezer dhe motra jemi te nje gjaku dhe gjuhe,prandaj apel per paq dhe harmoni.

 42. Ivezaj, e di se nuk ke lidhje me ivezaj . Kjosh e rrnosh e kem me pa se kush ka me fitua. VaselIT NUK MUNDENI ME JU AFRUA ME ASNJI GJA. AS ME POLITIK AS ME BURRNI AS ME MENCHURI AS ME BUJARI, AS ME HUMANIZEM POR AS ME VOTA. Une nuk jam ne Iq ,por jam votues I denjt I tyne se nuk ka ma t mire. Neser me pas ma te mire per Malesi une jam me te.

 43. Dikush e si tha ma nalt e paska kendue hymnen malazeze;Oj svijetla majska zoro.Eddhe na shqipetaret nen zgjelljen e atyre katilave duhej tju kundervihemi me nje hymne te verzjonit tone,psh;
  Oj albanska mati,Serbe qemo klati
  Ubij,ubij serbina,
  Shqiperia Ethnike,
  nasha domovina.

 44. Kosove Rexhe Bala kto kjen jashte kontestit dhe administratori nuk di si i ka lejuar te dalin..? E kuptoj revoltin pas asaj qe ka ndodhur me vellezrit e motrat tona ne Kosove… Por e besoj se shqipetaret ne Mal te Zi kan shume kerkesa ; sic eshte komuna e plote e Tuzit ( Malesise) Drejte ne flamur uq e zi…etj… Kenge te tilla kan kenduar cetniket serb per Kroate dhe Boshnjak . Por ata e as kush tjeter nuk perfitoj nga ajo veper, ai tmerr… Ate Gjergj Fishta thote : “me gjithka vllazen e shoke , por gjithush en cak te vet.” Me mire me vite te mundohemi me paq me arrite qellimet se ni dite te bejme lufte per to..Ne funde te fundit Kosova e posacerish nena Shqiperia i kan mardhanjet shume te mira me Mal te Zi , e si propozon malesija te va shpalli luften..apsurd….kaq tung…

 45. Kshtu si rrijn punet me shqiptart dhe perfaqsuesit ton politik, edhe fitimi i 2 deputetve asht ne pikpyetje.
  ASH (Gjergj Camaj), LDMZ (Mehmet Bardhi), Perspektiva (Amir Hollaj) dhe Lista e Muhamed Gjokaj nuk kan ma vota as per nga 1 kshilltar ne kuvendin e Tuzit e jo ma per mandat ne parlamentin e Malit te Zi. Ktu rrin edhe FDI pasi po permendet megjithse ata para pak kohet paten than se nuk kan pretendime tmerren me politik por do te mbesin forum-organizat joqeveritare.
  Nese edhe kta nuk i bashkohen koalicionit IQ-Forca, votat e tyne kan me shkua ne favor te DPS edhe u krye puna.
  E kuptoj se tgjith kishin me dasht me ken deputet, edhe ka 2-3 prej 1 partis/subjektit por cka me ba kjo nuk mund te ndodhin. Gjithashtu tgjith kishin me dasht me ken barts te listes, pra i pari ne list, por as kjo nuk muj me ndodh.
  Mos harroni se gjysen e votave si ne Ulqin ashtu edhe ne Malesi jau marrin UDSH bashk me DPS.
  Punoni e bashkonju ose spakut mos folni asgja, mbyllnje gojen e mos percani edhe ma shum se votuesi asht lodh shum, e ka humb shpresen dhe durimin. Asht lodh me ju dhan voten qe ju me marr rrogen e mir.
  Krejt kto probleme lindin nga ju vet perfaqsues, sepse doni tgjith tjeni tpart e deputet se na tgjith edhe ju vet e dini se edhe sikur ti kem 5 deputet nuk jeni ne pozit me ndrrua dicka pasi jeni ju kunder 80+ deputet serbo-malazez.
  Mendet ne krye e vllazen shqiptar!

 46. more hot kesaj here ja ke fut kot ne analiza por do shohim se kush do dal maj forti ne keto zgjedhje, une mendoj se per keta qe thoni se skan gja kan me pas ma shum se ata qe thoni se kan kaq e aq, te ja lejm zgjedhjeve me tregua vet me 14 tetor ne ora 21 🙂 🙂

  • shkrimi im si primare nuk pat formen analizes, lexoje edhe 1 her.

   • as nuk po shkruaj ne rrolin e tifozit si disa tjer por situata asht e mjerueshme.
    shqiptart asniher skan dal fitues ne zgjedhje parlamentare (e besa keq edhe ne lokale) e skan me dal as ksaj her, bile frigohem se ket her ma keq se cdo here deri me tash.
    ishalla jam gabim.
    ishalla cdo parti ose cdo koalicion e fiton 1 mandat. edhe ata qe ti po mendon se vet jam kundra tyne

 47. vet sjam kundra asnje partijet une jam per unfikimin e te gjitha partive shqiptyare ne nje list ne menyre qe ne keto zgjedhje te dlaim me me se paku 6 deputet.. Ju bat analiz si psh se ASH (Gjergj Camaj), LDMZ (Mehmet Bardhi), Perspektiva (Amir Hollaj) dhe Lista e Muhamed Gjokaj nuk kan ma vota as per nga 1 kshilltar ne kuvendin e Tuzit e jo ma per mandat ne parlamentin e Malit te Zi.
  Kete analizen tuaj e shoh te gusthme dhe te gabuar ne analiz qe i perket realitetit prandaj le te presim votimet dhe do shihet pesha e cdo kujt.

 48. O Sudoku,
  Bismilahu Rrahmani – Rrahim.Ne qoft se kam gabue,o Zot ne se ka Zot,ma shpeto shpirtin ne se ka shpirt.
  Une vetem bana nji propozim se si duhet per te qene himna e shqipetareve nen Mal te Zi.Gjithashtu deshiroj ta degjoj verzionin tand ,te himnes per shqipetaret nen Mal te Zi.Se kjo,majko,majko nasha Crna Goro dicka me mbetet ne fyt!
  Per sa ajo qe ka thane i madhi Gjergj Fishta;”Me gjithkan vellazen e shoke,por gjithkush ne cak te vet”.dakort.Por,dikun Fishta ka thane edhe keshtu(ndoshta ti nuk e ke lexue) edhe mire ke ba se ato prishin edhe miqasine tone me ta,kur thote;
  Cpo verret kjo Zana e Miliskjaut,
  ah shue kjoft kjo fara e shkjaut.
  Jo po shkjau asht njaj lugat
  ci here se largu e here per ngjat,
  rrin e gjuen pesha n’shqiptare’
  mos me lane me u sjelle kurre mbare.
  E i pabese edhe mizuer
  ftyren e zymte synin terthuer,
  tjeter n’mend s’shkon tue perblue,
  vec shqiptaret ai si me i shue
  si,ate Zoti e past marrue,
  n’tok e n’gja e n’djale e n’grue.

  Politika serbo-malazeze ashte e pandryshueme; metodat,taktikat dhe manovrat mun ti ndryshojn,por uritja e tyne per dominim ne Ballkan asht e fixuar.Mentaliteti i tyne mban ne zemer urrejtjen ndaj shqipetarit,ashtu si rete e zeza mbajne shi e fortune..
  Shqiperia i ka marredhenjet e mira me Malin e Zi.Po.Ajo i pati edhe me Millosheviqin,naften,Bullatoviqin,Gazidede me Arkanin tani me Fazliqin qe per momentin gjindet ne Tirane,e ka cue nane Jovanka ne Tirane te Sllobodanka.Keto ndodhin se per kryeminister kemi nji dallkauk,shpellar,hajdut,vrases e trathtar.
  O,shoku Sadoku; – bire selman i nanes,ka te qajm ma pare….!?
  ,
  .

Comments are closed.