Dorëzohen listat zgjedhore, shqiptarët të ndarë në 4 kolona (e plotësuar)

Në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Mal të Zi do të marrin pjesë 13 lista, 4 nga të cilat janë subjekte/koalicione shqiptare, njofton portali Vijesti.
Këto janë të gjitha listat që janë dorëzuar në Komisionin Zgjedhorë Shtetërorë (KZSH) deri në mesnatë, kur edhe ishte afati i fundit për pjesëmarrje në zgjedhje.

Koalicioni “Për Bashkim”, i përbërë nga Forca, Iniciativa Qytetare dhe Lëvizja Perspektiva dorëzuan listën 15 minuta para përfundimit të afatit. Ky koalicion do të udhëhiqet nga Genci Nimanbegu dhe Vasel Sinishtaj.

Koalicioni Shqiptar – Lidhja Demokratike në Mal të Zi, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare“, e udhëhequr nga Fatmir Gjeka, KZSH-së dorëzuan listën një orë para mesnatës.

Nga koalicionet shqiptare e para që dorëzoi listën pranë KZSH-së ishte koalicioni në mes të Unionit Demokratik të Shqiptarëve dhe Partisë së Prosperitetit Demokratik, e udhëhequr nga Mehmet Zenka i ndjekur nga Hamdi Hasani i cili gjendet i dyti në listë.

Aleanca Rinore Shqiptare“, si subjekti më i ri në skenën politike shqiptare në Mal të Zi, po ashtu dorëzoi listën e vet pas përpjekës së dytë, pasi KZSH-ja ju kishte kthyer listën për ta kompletuar dokumentacionin e duhur, shkruan portali Vijesti. Listës në subjektin më të ri politik i prinë Anton Lulgjuraj, njëherësh edhe kryetari i Forumit Demokratik për Integrim.

Kështu në zgjedhjet parlamentare të 14 Tetorit, 9 subjekte politike shqiptare do të dalin me 4 lista/kolona. /Malesia.Org/

Listat zgjedhore (për deputet) të 4 subjekteve shqiptare të dorëzuara KZSH-së janë si më poshtë:

UDSH
Mehmet Zenka,
Hamdi Hasani, Hatixhe Gjoni, Gzim Hajdinaga, Enver Dedushaj, Fadil Kajoshaj, Skender Kaleziq, Zeqa Daciq, Beqir Zati, Jasmina Hasa, Ali Dukaj, Deda Zadrima, Anita Nikaj, Ramo Sinanaj, dr Xhelal Murtja, Anton Lucoviq, Husein Dervishi, Izedina Axhoviq Shkrijelj, Astrit Hoxha, Nuro Shata, Luleta Sefa, Enis Gjokaj, Kasem Hoxhiq, Valbonë Malokraja, Nazif Hoxhaj, Rizo Molazeqiri, Vjollca Abazi, Junuz Muharemoviq, Sead Orahovac, Arijeta Muhoviq, Enis Lulanoviq, Selim Karamanaga, Florinda Karamanaga, Rina Kasmi, Mexhida Zatoviq, Suzana Kraja, Gazmond Kaleziq, Samir Tafili, Floridin Vogliq, Zana Sefa, Lavdim Çaushi, Arben Truma, Almir Lulanaj, Senad Duraku, Xheneta Vuçiq, Haxhija Kraja, Valon Dasharami, Armend Husiq, Nermina Bakaloviq, Admir Nikoviq, Albert Nimanbeg.

“Koalicioni Për Bashkim” (Forca – Iniciativa Qytetare – Lëvizja Perspektiva)
Genci Nimanbegu,
Vasel Sinishtaj, Zana Sarvan, Nazif Cungu, Smail Maliq Çunmulaj, Xhevdet Takuli, Mefit Tela, Lindon Gjelaj, Vera Hakaj, Rexhep Gjokaj, Nail Draga, Nikola Z. Gegaj, Ilirijan Koliq, Katrina Gjurasheviq, Florim Pali, Faik Nika, Valentina Junçaj, Aferdita Pelingu, Elez Nikoviq, Gjoka Gjonoviq, Agon Salaj, Lindita Gjonaj, Mirsad Markashi, Nuo Camaj, Veneranda Gjonaj, Gjeto Ulaj, Valdet Axhemoviq, Vjollca Lika Çoboviq, Suzana Gjonaj, Ilmira Lika, Leon Gj. Berishaj, Mustafa Gorana, Vera Nicaj, Zaim Sinanoviq, Aslan Lunji, Simon Ivezaj, Zenepa Likoviq, Ridvana Suliq dhe Fuad Haxhibeti.

“Aleanca Rinore Shqiptare“
Anton Lulgjuraj,
Violeta Camaj, Angjell Gojçaj, Shtjefen Lucaj, Besnik Gjonaj, Lindon Camaj, Anton Nikpreleviq, Donika Dusheviq, Robert Vulaj, Violeta Nikpreleviq, Toma Lucoviq, Lindon Camaj, Kristijan Gjonaj, Agron Lulgjuraj, Sandro Camaj, Hana Dedivanoviq, Liridona Lulgjuraj, Arton Gojçaj, Arben Vulaj, Lindon Lucoviq, Rita Camaj, Nikola Camaj, Antoneta Nikpreleviq, Simon Camaj, Danijela Camaj, Kristijan Lucoviq, Shpend Gorvokoviq dhe Lindon Dedivanoviq.

“Koalicioni Shqiptar – Lidhja Demokratike në Mal të Zi, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare“
Fatmir Gjeka,
Mehmet Bardhi, Gjergj Camaj, Saubih Mehmeti, Zylfije Duraku, Marash Dedvukaj, Nik Gjeloshaj, Feim Avdiu, Aishe Gjeçbritaj, Gjoka Dukaj, Zarifja Gjoni, Isa Nikqi, Fitim Dragoviqi, Daut Ceka, Gjyljeta Nela, Agron Berishaj, Blerta Ramoviq, Besa Bardhi, Ilirjana Ujkashi, Agnesa Daci, Haxhi Sulejmani, Hajredin Kovaçi, Rifat Djinoviq, Ardita Rama, Mark Lucgjonaj, Agron Mehmedi, Alma Spuzha, Edona Lajçi, Astrit Kurti, Naser Kuqi, Antonia Koçoviq, Ali Gjeçbritaj, Agron Ibrahimi, Sadat Laiq, Lubo Lekoçaj, Kujtim Boci, Kaplan Muçaj, Xhavid Cucoviq,  Muhamet Kollari, Florijeta Peroviqi, Muhamet Nika, Eljesa Gjeloshaj, Noki Popoviqi.

Listat zgjedhore janë marr nga gazeta Dan.

91 Comments

 1. uuuuuuu sa mir. ni votosha dua me i rrethua tgjitha kolonat bile edhe antonin

  • Lista me e bukur qenka , kjo e Lulgjuraj. Po si nuk I vjen tyrp me keso listet me dal. burr-grua-nipe , vlla e moter , vlla me vllA kushri , teze , axha kuku nanen po si nuk u vjen tyrp me dal para malesiet. DEFINITIVISHT VASELI E KA VOTEN … E MERITON FITOREN E KA LISTEN DYKONFESIINALE SI ESHTE MALESIA. LOST ME INTELEKTUAL . T LUMTE VASEL , URIME

 2. Tash mos thuani se po ju mungojne te drejtat. Pasha nerin, ju keni te drejta teper, me shume se kushrinjte tuaj ne Amerike te cillet plasen per ju. Vetem dajaku u mungon dicka kohen e fundit.

  Shkruar nga,

  Aleanca per dajakun demokratik

 3. Sa ma zhum parti aq ma mire per populle Amerikame 2 parti e na igrusht nierze me 4 Jekshtu ashe kure ashte budalleku ne nivelin enalte I mjeri jajw populle me ju kryesin vech medoni per prapanicen tuaj por kure smujti ALBIN KUTI mo nreqe ater as zoti ska me kjen pere juuuuuuu?

  • 4 lista jane shum valla …
   Ekziston mundesija se ndonji list te fojne ma pak se 0,7% vota (afersisht 2500 vota) dha ata vota do te djegen …

   Me tri lista, si pas analizave te mija, shqiptaret do ti fitonin 3 deputet, nji ma pak se vjet.
   Me 4 lista, egziston mundesija, se 1 liste, ose cka eshte ma e keqja 2 lista te kane ma pak se 0,7% dhe keshtu ato vota nuk do te logariten dhe do ti japen DPS, pozitivnes, SNP ose dakuj tjeter sidoqoft.

   Me fjal tjera, edhe pse une do ta votoj FORCEN, nuk do tju sujeroj se per ken te votoni, ama kujedes kuj ja jepni voten. Mendonuni mir a e kalen aja list pragun 0,7%. Nrase jo, athere ma mire tja jepni ndonji partis tjeter shqiptare per te cilen jeni te sigurt se e kalon pragun. Per ndryshe partit malazeze dhe ato serbe do te jane mirenjohes per voten e juaj !!!!

 4. Vërtetë është për të ardhur keq. Katër lista zgjedhore na ofrohën për ne votuasve shqiptarë që duam të votojmë shqip. Me siguri këto kolona presin votën edhe të malazezëve, serbëve e të boshnjakëve e myslimanëve, se përndryshe nuk do të ishin kaq të ndarë. Kur këtë udhëheqës nuk është në gjendje ti bashkojë çështja kombëtare në një parti atëherë këta nuk meritojnë votën e shqiptarëve. Këta i bashkon, më falni në shprehje, vetëm interesi i prapanicës. Duke u nisur nga obligimi që kemi ndaj kombit, vendlindjes e sidomos ndajë ndërgjegjjes sonë ne si shqiptarë duhet të votojmë vetëm për subjektet shqiptare e kurrsesi për të tjerat. Por vallë , shtrohet pyetja, për kë të votojmë?, për cilën listë?, cila kolonë është më e mira? cila do të mbrojë interesat shqiptare ? Kush ? cila? e shumë e shumë pyetje të tjera. A kanë menduar këta udhëheqës se ne do të na vejnë në dilema të shumta?! A kanë menduar këta udhëheqës se vërtetë meritojnë votën tonë?! A kanë bërë mjaftë gjatë sa e sa viteve që përsëri të fitojnë mbështetjen tonë ?! Pergjigja ime do të ishte Jo. Atëherë çka kërkojnë këta nga ne, kur për ne, fatkeqësisht as që ju bien ndermend,. Për ne kujtohën vetëm kur u duhet ndonjë votë, pra vetëm gjatë fushatës parazgjedhore. Më pas ata mendojnë vetëm se si ti mbushin xhepat e vet e të jenë sa më rahat në kolltun nga i cili gjoja do të përfaqësojnë çështjen shqiptare. Këtë na e ka dëshmua Ferhat Podgorica me shumë shokë të tjerë të të dy feve, të cilët vetëm kanë shikuar prapanicën dhe kanë punësuar familjarët e vetë, e që kanë dëmtuar rëndë interesat lokale e më gjerë shqiptare në Mal të Zi. Madje , këta për të siguruar votues të përhershëm që ti mbajnë në pushtet sa të jenë gjallë, kanë nxitë fanitizmin i ciliu po përçan shqipatrë edhe ashtu të
  të ndarë e të shkapërderdhur në të katër anënt e botës. Për fat të keq më duhet të them se këta nuk meritojnë asnjë votë tonën. Për meritën dhe sherbimin që kanë bërë për vite e vite, këta, me plotë të drejtë, meritojnë votën e malazezëve dhe të boshnjakëve e myslimanëve, se të shqiptarëve ,e përsësris- një Jooo të madhe. Edhe përkundër gjithë këtyre, po të ishin bërë bashkë dhe të kishin dalë me një listë , do të duhej të votinim sepse si do që të jetë dreqi, më i miri do të ishte ky që është i maskuar shqip. Më besoni janë shumë i zhgenjyer nga pervoja e deritashme me udhëheqësit tonë, sepse ose kanë devijuar nga qendrimet e vata, ose veprimtaria e tyre ka qenë shterpe. Për këtë arsye mendimi im për momentin do të ishte- Këta s’meritojnë tjetër përveç bojkotit. Ndoshta, hap ky ekstrem, por dalja në katër kolona nuk meriton përgjigje tjetër.

 5. Vertet eshte per te ardhur keq se edhe ksaj here shqiptaret jemi te ndare e percare kaq shume. Sinqerisht fatkeqsi. Por sido kudo ne duhet tjem te kujdeseshem dhe te votojm vetem per subjektet shqiptare. Mos te harrojm se nje pjese te mire te votave shqiptare na i merr DPS.
  Nese votojm UDSH eshte pothuaj e njejte si te votohet DPS pasi ata tash shume vite jan ba deg e tyre.
  Nese votojm listen qe i prin Fatmnir Gjeka kjo eshte shume e dyshimt. Gjeka deri dje ishte pjes e UDSH kurse Bardhi i cili rrin pas tij eshte teper i konsumuar dhe nuk ka fryta aty. Alternativa Shqiptare per fat te keq as nuk vjen ne shprehje ne kete koalicion pasi ata vec jan aty dhe zeri i tyre nuk do te ndegjohet as permes Gjekes dhe as Bardhit.
  Lista tjeter dhe ma e reja ne skenen politike qe i prin Anton Lulgjuraj nuk eshte ketu per te fituar mandatin sepse kete e dine edhe ata se nuk kan as shansat minimale. Ata po dalin ne kto zgjedhje per ta testuar terenin, te shohin se sa vota mund te bashkojne qe ta dine se ku jan per zgjedhjet e ardhshme lokale. Kto vota jan te paracaktueme te djegen, prandaj duhet tjemi te kujdeseshem se cdo vote e djegun i shkon DPSit.

  Koalicioni i Forces-IQ-Perspektiva jo se jan kushedin cka, por mendoj se jan zgjedhja ma e mire e mundshme ne kto zgjedhje. Nimanbegu, Sinishtaj e Hollaj ket e kan deshmua si deputet. Kan bashkpunua me njari tjetrin krejt kohen, jan ken aktiv, kan deshmua se jan ne nje nivel te pregaditun dhe sado kudo kan fol ne emer tone.
  Mendoj se ky koalicion duhet te votohet qe te fitojn 2 vende ne parlament pasi 1 jam i bindur se e kan te sigurt.

  Duhet tjemi te kujdeseshem edhe na e mos te krijojm percarje me te thedha, duhet tjem te permbajtur e mos te krijojm situata te kqija.

  • Cka kane bere keta te propozuarit Tuaj pervec muhabete te kota?

 6. Bravo besa, ishalla t’gjitha kalojn cenzusin, ose u bashin deputet…

 7. Mos arritja e marrveshjes dhe dalja e 4 kualicioneve shqiptare në zgjedhjet e tetorit të këtij viti është ogur jo i mirë për rezultatin e pritshëm të zgjedhjeve parlamentare për popullsinë shqiptare në Mal të Zi. Megjithate uroj që shqiptarët të mos ndjekin rrugen e politikanëve të tyre ( të përçarë ) por të jenë të bashkuar duke votuar vetëm partitë shqiptare me qëllimin e mirë që në parlamentim e Malit të Zi të jenë sa më shumë shqiptarë në mbrojtje të të drejtave legjitime të shqiptarëve në troje të veta etnike. Deivida et impera ( përçajë e sundo ) ishte deviza romake për nenshtrimin e popujve. Fatkeqësisht kjo taktikë mizore e një perandorie qindra e mijra vjeçare më përpara po rrezikon të japi efektet edhe tek shqiptarët apo më mirë të themi tek politikanët shqiptarë në Mal të Zi ku ky shtet duket se i joshë disa politikanë shqiptarë për të ngrënë çorbë të prishur me qëllim që ta vjellin gjithë jeten. Urojmë që shqiptarët në Mal të Zi të mos e kenë këtë fat të hidhur.
  Me respekt Sytki Ndrecaj

 8. Antoni djal i mire e i ri, gjynaf qe ka pranua me hy ne kete loje, e ka rrej dikush keq…
  ASH do te ndegjohet edhe shume bile. Shikoje marrveshjen e ke ne malesia.org
  Mbas nje viti Fatmiri ja leshon vendin ASH, dhe do te ndegjohen shume shpejt ne parlament te Malit te Zi. Ky koalicion eshte i vetmi koalicion qe bashkon partit shqiptare, me prapavi nacionale. Munde te vreni vet, se lista qe rekomandoni disa, nuk ka asgje nacionale, as ne emer te listes, as ne emra te subjekteve qe e perbejn, por per ne nuk ka cudi aty, Genc Nimanbegu, perfaqson tregtart e Ulqinit, qytetaret si i thojn vetit, qe nuk kishin dite shqip sot, por interesi per Kosovar i ka mesua shqip, si deshmi se Forca e ka prapavin e subjektit jo vetem shqiptare deshmon me formimin e deges ne Kraje, ku si asnje subjekt tjeter, ne kuvend themelues, ka tre flamur, malazez, partiak dhe shqiptare shif: http://www.malesia.org/forca-formon-keshillin-komunal-per-kraje-dhe-tivar/
  Tjeter, pjesa tjeter e keti koalicioni, Iniciativa qytetare, e udhehqur nga Vasel Sinishtaj, krejt jeten e vet deri para disa viteve Liberal dhe promovues te flamurit Malazez, parti nacionaliste Malazeze dhe Smail Cunmulaj, inspektor i lart i Sherbimit sekret ushtaral Jugosllav dhe mbas asaj i regrutuar ne ANB. Amir Hollaj as nuk ja vlen me permend… Nese keta meritojne vote nacionale shqiptare, ateher kuku per ne te gjithve. Po Nazif cungu, neper media ka lut me pranua DPS ne koalicion, pa asnje kushte me ba tregti te veta … Shqiptart, kan nje opsione me votua Koalicionin shqiptare…

 9. kur jetosha ne vendlindje ishte vetem nje parti shqipetare LD ne MZ isham dhe anetare i saj ne Koje kishte 50 anetare 90% eKojes votonin per LD nuk e di si erdhi deri te formimi dhe cila ishte arsyeja e kaq shume partive shqipetare jam i bindur se ju atje ne vendlindje dini arsyen dhe dote votoni per interesa te vendit po ashtu besoj ne vendasit e mi se pa dadhime se ciles parti i takojne mbi te gjitha dote jen vedhezer sic u ka hije pra u dua te gjithve prej se largu nuk u them tjeter vetm suksese ne jeten tuaj punet ne shtepijat tuaja rregulloni si te jet me se miri per juve shendet dhe pershendetje vedhazrore

 10. Duket se e vetmja alternative eshte koalicioni per Unitet, se e meritojne mandatin, bashkojne Malesine me Ulqinin, kane tentuar bashkim, por bashkim me kerkesa reale,nuk mundet Fatmir Gjeka me kerkua te parin ne liste, as Anton Lulgjuraj, se nuk jane asnjehere te sprovuar. Por gjithsesi Genci dhe Vaseli do fitojne nje deputet, unioni nje deputet edhe shpresojm edhe koalicioni shqiptar 1 deputet. Anton Lulgjuraj nuk merr as 300 vota, se e ka Besnikun Gjonaj pergjegjes per fushat. Kshtu ci kjo partia asht partia ci asht me prish pune. Por kshtu kur t’hi vetja en qief, por ska gja ma keq se me te sha, e me te than “t;hift vetja en qief”.
  A ban me me tregua dikush kush eshte kandidati i LDneMZ se nqs asht Mehmet Bardhi asht barre per ta, e per parti, e per paftesin e tjerve me e largua…Dmth situate shume keq

 11. ishte e rastit qe se paku per Albin Kurtin dhe Florin Krasniqin te bejn ma teper shqiptaret ne Mal te Zi per tu bashkuar dhe ber nje kualicjon te perbashket. Por ja pra qe nuk u arrit kjo pun sepse te ne shqiptaret gjithkush done me dal i pari, dhe askush nuk done i dyti, se i treti jo se jo. Megjithate u be si u be, le te shiqohet tani perpara dhe jo mbrapa te fitohen 3 deputet te partive shqiptare, dhe sigurisht se edhe nje ka me e fitue aje perfaqsuesi i DPS dhe keshtu do te kemi ndoshta tre deputet shqiptar dhe nje shqipfoles. E di se dikush ka me kritikua tani se edhe UDSH esht i njajt me ate te DPS se bashkepunojn ne kualicjon, une prapseprap mendoj se nuk esht krejt ashtu. Megjithate edhe ky djaloshi Lulgjuraj do te testohet se sa force ka ne keto zgjedhje,por po frigohem se ato vota qe aje do te marrin ne Malsi 300 apo 400 do te digjen, ndoshta me mir qe aje te theksojn para votimeve qe keto vota te jau sjedhin partive shqiptare ne Malsi, qe duket se ky ka hyre ne lufte me to. Edhe nga mergata e shqiptareve te Amerikes si per cudi i thohet atije te veproj ashtu. Biles ma mir i thon te kesh ato vota vetem mos ti marrin partit shqiptare, ose ma mir me humb me Antonin se me fitua me Vaselin e Maliqin.Une nuk pajtohem me keto pronancime te disa atedhetareve shqiptar nga diaspora qe flasin dhe apelojn keshtu tek votuesit. Megjithate kjo esht demokraci dhe kan te drejt te mendojn si te duen, se shpejti do te shifet se kush ka pas te drejt dhe kushe jo. Esht me randesi te shifet se ka do te ja mbajn Nikoll Camaj me degen e LD te Malsis qe te gjithe e dime se nuk jan da te kenaqur ne mbledhjen e LD ne Ulqin, dhe nuk jan pajtuar me Bardhin ase dega e Malsis ase ajo e Plav Gusis. Sidoqoft ju uroj zgjedhje te qeta dhe se paku 3 deputet shqiptar, nese ju vyejn gja, por se di se cka ken me mujte me vendos keta atje ku jan 80 te tjer kunder dhe 80 me 3 esht nje balancim i pamatur. Sidoqoft ndoshta herave tjera Vetevendosja do te ket me shum fat me balacimin e politikes shqiptare ne Mal te Zi, dhe se shqiptaret atje do te bashkohen per te mioren e kombit. Por problemi esht se te gjithe duen me udheheq, dhe ashtu nuk mundet!!!!!?????? nojse good luck.

 12. jemi te forte!!! nga 13 lista ne Mal te Zi-4 shqiptare, ose gati gjysma-na e kane lakmi i krejt opinioni malazez…na lumte, e tash??? ska dyshim!!! cka na mban ne jete sot ne situaten globale? Ekonomia!!! ndoshta jo por pranojeni se kjo eshte pika rreth te ciles sidhemi te gjithe!!! ASH-ose Gjergj Camaj, ne nje kohe kishte takuar Mugoshen duke i ofruar perkrahjen e tij per te larguar maliq Cunmulajn nga posti i kryetarit te komunes se “Cmendur” te Tuzit!-sot kerkon 500e rrogen dhe postin e U.D. te kryetarit te IQ!!!Kaq per ASH dhe votojeni ju qe doni. Fatmir Gjeka “tradhetoi” UDSH” dhe po paralajmron se don me tradhetua edhe Forcen!!! kaq edhe per te!!! votojeni edhe kete kush te doje…rezymeja: dy tradhetare deri tash dhe kushedi se cka do te na pregatisin ne te ardhmen!!! Mehmet Bardhi ka bllokua ne eren e komunizmit, edhepse ne fakt nuk ishte komunist por atdhetare i mirefillte, por mendon ende-hala, se veprimtaria e tij eshte me e mira ndersa ne te kundert nuk ka mbeshtetjen as te partise se vet: nga rreth 600 propozime te tije per 22 vjet kane kaluar dy a tri!!! Do te thoshte FDI e Edi Rames: Bardhi IK!!! Une do shtoja Ik se nuk i duhesh kujt gja ma dhe vec ne kete thenje pajtohem me FDI edhepse nukj e kane thane ndonjehere por Besniku me inteligjencen e tij ” te cinise plot” le ta perdore kete argument ne fushate. FDI sipas vete saj ka deshtua cdo here deri tash, i ka msua Rama me sha e me fye ma te fortin, ne kete rast kur eshte ne pyetje Malesia Vaselin por gjithmone, ne cdo aktivitet humbes…me shkon mendja se kan konsulltues per cje te brendshme politike Niken Gjelosha ose Marashin Nucullaj!!! ndoshta gabohem!!!pse i thom kto: vete anatret e keshillit qendror dhe pjesetare te listets se tyre dekjlarojne se jan fute ne gare me qllim te pengojne Vaselin sepse sic shprehen ” edhe vete e dime se nuk kemi ma shume se 300 vota por duam ti djegim”!!! votojini edhe kta kush te doje!!! Zenka-figure e panjohur! pse-ska perkrahjen e subjektit qe prezanton dhe e din mire kete…UDSH eshte e percare totalisht- e kane shperndare Dinosha e Hajdinaga nen moton: “Pas meje edhe dreqi te marrin”…PPD, nuk ekziston vec formalisht-ka disa njerez qe per interesa hoteliere ne Ulqin duan te bejne politike dhe ne kete situate ” te marre” po ju shkon perdore (ndonje post dikun-ska randesi se kun). Forca- duhet ta pranojme jane ekonomista te forte dhe kane kuptuar se politika e ndihmon ate-ska biznis pa politike. Ju lumte. Iniciativa Qytetare-ka veprua pozitivisht edhe kerahas ktyre te lartepermendurve qe gjith kohen e kane pengua me tradhetite e mashtrimet e tyne. ska veprua mjaft, por ka veprua pozitivisht. kush i ftoi shqiptaret te bashkohen: M. Bardhi. Pse: qe te kuptoje se cilat hapa munt te beje. Kush kembenguli ne numrin 1 ne bisedime: F. Gjeka- tradhetari i perbetuar. kush manipuloi tere kohen: UDSH. kush lidhi koalicionin e pare: Forca e IQ. kush dorezoi listen i fundit ne 24 -10 minuta: Forca e IQ. pse? i priten te gjithe te hyjne ne koalicion me ta por ata tradhetuan, edhe Bardhi, fatmiri, fiqfiriqi-antoni, e Zenka i fundit…vetem jo edhe Amiri qe e shani neper forume, ai erdhi dhe sodhi edhe nja 1000 vota ne kete koalicion duke pare deshtimin e tjereve dhe manipulimet e tyre…ku eshte zgjedhja tash kur kane perfunduar tridhimet: Fatmir Gjeka sdo te shperbeje koalicionin ne Ulqin nese Forca-IQ -Perspektiva fitojne dy mandate. Pse? ASepse don te ruaj edhe ndonji post per bythen e tij tradhetare. Bardhi do jape doreheqjen pasi disa dege te lidhjes te perkrahin koalicionin ” Forca per Bashkim”. UDSH ne kete rast humb perkrahjen e DPS-it. Antoni ka me vra veten se shokte qe e mbeshtesin i ka vra, bile cuditem si ka mujt Vaselin e Angjellkun por ndasht se ata ja kan thye qafen se Besniku sdin as alfabetin edhe me hager tfale nese i jep dikush. Gjrgjusha pas ktyene zgjehdjeve bashke me Niken kane me kuptua se rrenat nuk pijne uje ma dhe kane me u terhejeke nga politika pa ba za, gjoja sdijne gja. kush eshte perfundimi: E VETMJA ZGJEDHJE KOALICIONI ” FORCA PER BASHKIM” FORCA-IQ DHE PERSPEKTIVA…TUNG DHE VOTONI MASOVIKISHT..

 13. x y, une e thash ne fillim se nuk kan ba zoti e din cka ndoni mrrekulli por ne parlament jan ken aktiv krejt kohen ne mbrojtjen e drejtave shqiptare. Kan takua zyrtare te huaj si ne Mal te Zi ashtu edhe deri ne Amerike ku i kan njoftua me diskriminimin qe na bahet dhe kerkesat e te drejtat qe na takojne. Kan bashkpunua njeri me tjetrin dhe kan njoftua edhe popullin me ngjarjet. Pra jan kene serioz ne punen e tyre. Sigurisht se asnjeri nga ne qe din te mendoj dhe qe sheh realitetin nuk pret qe 3 deputet mund te kalojn ndonje propozim/ligje kundrejt 80 deputeteve tjere te cilet nuk e perkrahin. Cdo propozim i tyre duhet te fitoj perkrahjen e shumices per te kaluar ne parlament. Kshtu funksionojne shtetet ne sistemin parlamentare.
  Ata vetem mund ta ngrisin zanin dhe tbejne presion te nderkombetaret te cilet ndoshta do ta kushtezojne malin e zi.
  Keta deputete edhe en zgjedhjet e fundit kan deshmua se kan perkrahjen e votuesve, Vaseli ne Malesi bashk me Hollaj ne Ane te Malit kurse Nimanbegu ne Ulqin.
  Une nuk e kam ndermend te shaj askend, te gjithe kan te drejte ne mendimin e vet, por kjo eshte bindja ime dhe e drejta ime.
  Do te ju lus edhe ju te gjithe bashkomentuesve qe mos te shahemi me njeri tjetrin, flasim shqip, jemi vllazen dhe motra dhe kemi nje gjak.

 14. Vetem gjaku i shlyen keto “gjynahe” ci po i ben udheheqsia jone..me nji
  popull krejt “pa vizion” si jem na malsoret.
  Popull qe nuk njeh te kaluemen, nuk dijn te tashmen dhe as ka shprese per te ardhemen. Na jemi te destinuem te shuhemi dhe bash at meritojme.
  Perpara ka asimlimi sa ma i shpejt ne boshnajk, shkije, ne cfaredo por jo te mbesim Shqiptare!!???
  Ju lumte,se ate qe nuk mund ta benin Turqit per 570 vjet dhe as Malazezet per 134 vjet po e bajn partite shqiptare per 22 vjet..Urra burra deri the ura…

  • Deshira e dikujt asht me u shue, por goja e shqiptarit nuk ban me e than at fjal. Mos e fajso popullin, fajso sistemin, partite, politiken malazeze, mos fajso popullin e shkret, se edhe ti ije pjes e atij popullit

 15. PASHA ZOTIN , mua me binde me e votua koalicionin e Vaselit e Gencit. Kam pas menua me votua Forcen e Iniciativen e tash pas kesaj anaaliz me duhet Vaselin e Fencin me votua….

 16. Ps. Nje gje me cudit e din 100% edhe Antoni Lulgjuaraj edhe perkrahsit e tije ne Malsi dhe Amerik sado qe jan, jo teper shum por prapseprap Pse?pse? Te digjen ato vota kur e din se nuk kan shans me fitua. Ndoshta esht me mir qe te tregojn pak burrni se esht djal i mir prej familjes se mir dhe ban mir te terhiqet per hir qe mos te shkaktojn qe votat e tina te humbin deputetin Malsis. E kam fjalen Vaselit apo Gjergj Cames se ne mir e dim se aje vetem ketyre do te jua marrin votat se jo Dps.jo se jo. Kam nje pyetje ne Ulqin mori pjes edhe anetari i kryesis deri dje te Fdi dhe tani ne gjoja doreheqje, dhe poashtu esht antar i kesaj partie te re per Malin e Zi ma te mir, apo si po i thon Za Bolu Crnu Goru, ky zoteria Vasel Camaj ne emer te kujt,apo kan reprezentoj ky aty,partin malazeze,ate shqiptare Fdi,apo askend. A din dikush me me tregua se po jam kurioz dhe nuk po rri rahar ase une. Mendimi ime kualicjoni Ulqin,Malsi,Ana Malit, pra Cungu,Vaseli,Amiri esht zgjedhja ma e mir e se keqes dhe kesaj todhovije qe keni krijua atje. Por tani le te shofim se vetem nje muej dhe do te dime..urime

 17. Komenti i nofkës “Pasha Zotën” a po më mirë me thënë analiza e tijë pothuajse është me vënd. Por edhe e nofkës ” malsorja” , sidomes apeli i saj në fund është një mësim për të gjithë neve. Sidoqoftë ne duhemi të jemi unik, pastaj pak ka rëndësi se cilit subjekt shqiptar ia japim votën. megjithatë unë prap shprehi mendimin tim se këta meritojnë vetëm bojkot e asgjë më shume, deri sa të bëhen një.

 18. Tung
  Po Jeky Prela cka ka me malsi, po a I din fmija e ti shqip a ku I ka?

 19. Zgjedhjet perfundojne shpejt e na vazhdojm, apeli me i mire eshte, keni dy koalicione pak me te medha, qe munde te hyjne ne parlament, koalicioni shqiptare pd-ld-ash dhe aj force-iq, votoni sipas deshiret njerin nga keta, asnje vote per fdi se skan shans me u afrit kalimit ne parlament dhe asnje vote per dps apo udsh, ky duhet te jete mesazhi ne malesi kush ka nje milimiter pergjegjsi njerzore, gjergji do shkoj pas nje viti te zgjedhjeve, vaseli vazhdon kur te dalin gjergji dhe malesia vec vitin e pare mbet pa deputet, te gjitha muhabetet tjera jane anti malesore dhe shqiptare. iq e ash te merren vesh per kampanj korrekte se malesort a tyrp te ndahen a jan per gjergjin a vaselin, e keta qe i kan futur vec te perziejn dhe percajn malesort vec leni mos i prekni se do te humbin vet, si ne cdo veprim deri sot politik. qitni short ne mend e cili te ju dalin, rrethonje, mendoj me mire gjergjin por as vaselin nuk gaboni, ndergjegjje malesor.

 20. Bela do te dal ne vota, nese nuk shkoj me bledh shega te egra, e kjo do te behet nese bjen shi se ato nuk bledhen nese eshte lagt.
  Kan me votua………!

  lexoni kto fjale te shenjta se dua me u rrefye…!

  1, Fatmiri qe as vetit kur flet si beson kopja e nikes, Bardhi i harrxhuar gjergjusha ahaahahaa vetem kaq per te.

  2. nazifi tregtar(rrenc) qe i afritet Vaselit((por normal ktij sja kalon kush) tijert spo i komentoj edhe pse maliqi meriton vetem no coment,,,uhhhh kur duhet me ken kta pasqyra jone.

  3. Antonit mundem me than vetem pse pse (meus figlius BRU,TO), pse te futen ne kete loje qe i vjen era, spo e them, tr,,tra, a te them ajo tradh…! spo e them, se e ka angjellkun mbrenda dhe vason qe une se njohe por e shohi ne tuz (jaj hapet bythsh, ai vetem me pa duket si shrek se bela zemren e ka te mire.) se njoh e spo e komentoj..

  4. Tash kete qe e kam ma per zemer UDSH, oo parti e imja parti, cka me ba me ju as une se di. une do tu votoj ashtu si u kan votua hamdi hasani dhe fikret dinosha deri tash ( pra kete here e keni “JO”) jo pra su votoj kete here, nuk eshte ferhati qe mundet me bashkua noj vot. kurse Bokseri jone bashke me burdushin sfitojne vota, ketu ka vijejt me ken fadil kajoshaj apo ndo nje nga dinosha qe ka autoritet se per ju, va kam than edhe ne takime ne mua mos dhogaritni. PIK, pra shega te egra pjeknu te kuqe e te mira se do shoqnohemi bashk ne daten 14 tetor.

  nese bjen shi ateher tanve u votoj

 21. Tung
  Po Jeky Prela cka ka me malsi, po a I din fmija e ti shqip a ku I ka?

 22. Si te ankohemi pse te ankohemi e kujt ti ankohemi, kemi kaq shume Lider dhe Parti politike ne kete “Shtet Demokratik”me kete pluralizem politik dhe me kete elektorat nacional shqiptare.Vete po i zdhedhim dhe rizgjedhin,vete po i ngrisim vete po i shajme,vete po perqafohemi me ta dhe vete po i braktisim.
  Si thote nje fjale e vjeter popullore “Merr cte kesh”duket edhe neve na eshte ofruar vetem kaq, kaq kemi dieni dhe kaq mund te marrim.
  E them keshtu jo pse shqiptaret nuk duen dhe nuk kan ku me marre keshilla dhe urti me shume,por keshtu duket se” Malazezet Tone” na pregaditen dhe skemi mundsi te shkeputena kesaj miqsie bukur te vjeter qe kemi lidhur moti.
  Tentativat e Patriotit te flaket Albin Kurtit qe te unifikoj lideret shqiptare ishte pasqyra ma e mire per ne se kush jemi, chka duem dhe chka kerkojme.
  Ne shtihemi se nuk njohim te kaluaren,sakrificat dhe historine tone te lavdishme dhe me krenari shkojme ne” fitore” drejt shuarjes dhe asimilimit.
  Keto nuk i pregaditem ne si popull por Kuzhina Sllavo Malazeze me receta dhe Cook (Gatues) shqiptare ose me mire te them me LIDER te kalibrave tone shqiptare keshtu si i kemi ne sot.
  Cfare eksperimenti apo hipnotizimi eshte bere me ne, drue as historia nu ka mundsi ti denoj keta kreator-sherbetor se po perbytemi te gjithe me TA se bashku ne humneren e zdhukjes dhe asimilimit.

  Ky takim i fundit ishte gjithcka cka armiku na deshironte

  Ky ishte simboli i dashurise per ATDHE ne kte 100 vjetor qe ne kishim fate ta perjetonim.

  FISHTA 1913
  …………………………………………………………………………

  Flamuri kombtar nuk ka ç’ka ban nder ne,
  Po kje se dashtni nuk kem’ për Atdhe!
  E, drue dashtni për Atdhe nuk ka shqiptari;
  Me gjasë, s’çan krye shqiptari për komb t’vet,
  As për at gjuhë të ambël qi i la i Pari,
  As pse Shqipnia n’vedi u ba sot shtet;
  Pse e shoh se veç atje ku xhixhllon ari
  Pa frymë e tue dihatë vrap ai nget,

 23. Shume per faqe te zeze o partite tona shqiptare!

  Keta “burra” qe nuk pat kush ti beje bashke me vellaznit e vet te nje gjaku, te nje gjuhe, nje tradite, nje historie, te nje fati, e te ishte fati edhe te nje qellimi…., cka meritojne o vellezer e motra shqiptare?!
  A munden keta njerez te fitojne nese nuk votoni ju per ta? A munden keta njerez te behen deputete te familjeve te tyre e te vetvetit, nese me 14 Tetor nuk do te dilni ne vendet e votimit? A munden keta njerez perseri te jene gure ne qafet tuaja edhe per kater + kater + kater , e keshtu me radhe, vite…., deri ne pambarim nese ju te nderuar vellezer e motra shqiptar, do t`ua ktheni te pakten shpinden, megjithese as kjo nuk eshte mjafte?!
  Pra nese keta jane prijsat tuaj te cilet ju i nderoni dhe i mbeshteni per keso perfitimesh qe po ju sjelle politika e tyre, vazhdoni dhe mos i ankoni kujte qe ju mungojne lirite dhe te drejtat tuaja?! Por, nese ju metevertete deshproheni dhe shqetsoheni nga veprimet e tyre dhe trajtimi qe po ju bejne juve si qytetare e sikur shqiptare dhe mbi te gjitha sikur njerez…, atehere u takon pergjegjesi e madhe historike per fatet tuaja dhe askush nuk do t`ua fale nese kjo agoni e juaja do te zgjase edhe per shume kohe me gjate. Nese me 14 Tetor te ketij viti cilado liste dhe cilido kandidat i tyre fiton voten tuaj, jeni fajtore ju dhe vetem ju…, e askush tjeter ne kete bote*. Ne u cuam ne kembe i madh e i vogel per ti vu perballe nje tryeze sikur te ishin ceta kacakesh! Gjithe vendlindja dhe diaspora u beri thirrje te behen bashke dhe bashkarishte te zgjidhin problemet e popullit te vet, sikur ben gjithe bota njerzore! Kete nuk e bane dhe cdo thirrje u shperfill me arrogance e fytyre mizore! Erdhen personalitete te njoftuna te kombit e te politikes shqiptare per ti vu sy me sy vellaznit, ndersa populli priste me ankth se cfare po sjelle ky tubim i elefanteve! Ne fakt, keta nuk ishin elefantet sic njihen ne politiken e mirefillte, por disa interesxhinje e matrapaze qe falin gjithcka per intereset e tyre personale! Sot kemi shembuj ne bote qe jane miqesuar dhe bere aleate armiqet me te medhenje gjate historise, kurse disa individe medioker tonet, te vetezgjedhur me metoda perfide e mashtruese jane ne gjendje tua vene cizmen ne fyt gjithe shqiptareve ne Mal te Zi! Kjo eshte e pafalshme per dinjitetin e shqiptarit. Kjo eshte e padurueshme dhe shperthyese per njerzit normale, e te tille dua ta konsideroj gjithe racen tone.
  Kater grupacione interesit, kater orekse personale, kater kanibalizma midis nje grushti shqiptaresh prej as 40000 vetash! Hej!!!! Gjithe Amerika ka dy parti ne te cilat cdo shtetas amerikan i gjene intereset e veta, kurse tek shqiptaret tane 4 koalicione me 10 parti familjare! Kjo eshte cudi e shekullit. Edhe ma cudi eshte nese ndokush voton per ta. Kush eshte ma i miri o burra e gra shqiptare?! Kush ashte ma i keqi o vellezer e motra shqiptare?! Une nuk di te zgjedhi midis tyre, dhe si njeri qe e dua kombin tim, vendin tim dhe perparimin e tij, nuk di te gjej dallimet midis tyre, sepse nuk na lane ti duam njesoj e tua japim ne duar te tyre fatin tone. Por, ata fatin tone perseri e kane ne duarte e tyre dhe luajne me te si me lodra femijesh, por shpresoj te vetedijsoheni, te ndergjegjsoheni e te ngriteni ne nivelin e qenjes politike per te kuptuar se keta prijsa qe po hallakasin shpirtin e shqiptarit tash me se njezet vjete, dhe tua rrembeni fatin nga duarte e tyre te ndyta e vrastare. Kjo eshte imperative dhe koha me nuk pret.
  Nga ana tjeter, nga gjithe kjo katrahure qe kane krijuar te ashtuquajturit prijsit tone, po nxjerre perfitimet me te majme politika antishqiptare malazeze. Ajo cka malazezet nuk kane munde askurre ta arrijne me doren e tyre ndaj shqiptarve, po e arijne tani me doren e vet shqiptarit!
  Prandaj, Une po deklarohem se askurre nuk do te votoja per keso grupacionesh qofshin te vjetra, qofshin te reja, qofshin teke, qofshin binoke, qofshin te medha qofshin te vogla. Do te votoja per programe pas te cilave qendron uniteti i shqiptarve, strategjia e shqiptarve dhe qellimi i perbashket i tyre per zgjidhjen sa me te shpejte te statusit te tyre si kolektivitet. Votime per ti sigurua dikujte vend pune, perfitime personale, pensionim me te ardhura maksimale, makine personale, banese, mendje te madhe, bark dhe gushe……, e popullit “gishtin ne goje”, nuk duhet te beja askurre dhe nuk duhet te beje asnje njeri normal dhe eshte me mire te abstenosh e te rrijsh ne shtepi tende.
  Kur te humbin cdo shprese per fitore, kur te humbin besimin dhe kur populli t`ua ktheje shpinden, do te fusin bishtin mes shalesh dhe do te shkojne ne magjen e vet. Atehere thirrni mendjes dhe zgjidhni njerzit qe ju duan, ju cmojne dhe punojne per ju.
  ———-
  *Nje milion here mendoj keshtu….

 24. Albin Kurti demek deshti me i bashkua partit tona,po si jo se aj a bash naiv.O aj bashk me Florin Krasniqin arriten te blejn Hotelin Kullen e Ballshajve ne Ulqin,me pak pare,1.600.000 euro prej Resulbegve,kjo a e gjith verteta e punve te tyne ne Ulqin,qe tre muajt e fundit.
  Kta biznismenet e Ulqinit u munuen tu shesin dicka tjeter,por kot,ata blen cka deshten vet,dhe duket se ketu ishte dhe mosmarrveshja e Resulbegve me Cung e Cakul,e cila gati shkoj deri te e ma keqja.
  Kta pra jan patriotat me bateri,pak politik e shum biznis.
  Ishalla jam gabim,por kolonat po tregojn te verteten.

 25. ehhh malsori i shkret po per Albin Kurtin tka ardh koha me fol aaa?
  Po a din ti kush asht Albini? A din gja per veprimtarin e jeten e tij?
  Sigurisht se jo sa po shkruan kshtu.

  • ehh more nafak,historia e bots a plot ksi rastesh,nuk than kot te mocmit,parja cpon ku burgia smunet.Un spo mohoj asgja per zotri Kurtin,por po tregoj faktet,e ju zotri spo mohoni kto por po merreni me historina.
   Kjo gjithmon ka qen rreziku i njerzve,kur mungojn faktet kapena per te kaluemen.
   Pse a duhet na me i besua dikuj tan jeten?Ku me i marr ata burra,hajde gjeni ne ket bot-ska besa e Shqiptarit.

   • Nuk e pata fjalen aspak per te kaluemen o malsori. Per Albin Kurtin ka cka me u than per tkaluemen edhe per tsomen, jo fakte por male me fakte.
    Me e pa gjysen e Malsis si gjysa e Albinit (jo si Albini) tryshe kite me ken ktu.
    Albini asht sigurisht politikan lideri ma i varfun ne Ballkan.
    Ai per me ndihmua fushaten zgjedhore ka shit banesen e vet.
    Sikur tishte ashtu si po thua ti, kite prit tshir Thaci me ja qit en tana gazetat e bots ashtu sich bajn per tan tjert, por per Albinin hala nuk e lexova ku 1 shkrim ku ceket pasunija e bizniset e tij.
    Por mos fol ti palidhje e pa fakte se asht barre

 26. per deri sa perfaqesuesit e popullit shqipetar ndalen te materializojn fatkeqesine e popullit tone dhe diaspora perfundimisht te thej “shkopin e dirigjimit” jemi te sigurte ne rrugen tone te shkaterrimit dhe asimilimit!?

 27. O more grecha e trieshit atdhetar I madh ije,gjynaf me ken ti ne mergim se tishe ken ne malsi sigurisht flamuri kite valvit i lir.Por mos harro e hajde e voto se tash Jane votat .

  • SARANDA

   Pershendetje.
   Ndoshta po gaboj qe po shprehi mendimin tim te lire.
   Te kishte Malesia dhe trevat e tjera burra te verrtete shqiptare ashtu si kane qene gjyshrit e tu me siguri se nuk do te ishim sot ne kete gjendje mjerimi dhe se aj popull do te ndienin flladin e lirise.
   Une edhe po te isha atje (e nese due mund te vi) nuk do te votoja per ASNJE parti,sepse asnjera nuk kane ne programin e tyre partiak platformen nacionale te tokave dhe populit shqiptare ne ato treva qe per mue jane zaptuara me dhune.
   Njerzit duhen te clirohen nga urrejtja e mendimit, une shof nje FENOMEN ketu ne mesin e shqiptareve,nese punon ne poste direkte te armikut je TRADHTAR, e nese kerkon me vendosmeri te drejten e popullit dhe tokes se okupuar je BUDALL, e nese vashdon te jeshe ne nje parti apo tjeter,sot me njani e neser me tjetrin me pushtetin ne koalicjon e jasht koalicionit je taman SHQIPTAR.
   Ky kandar mund te gjindet vetem ne Ballkan dhe ne mesin e shoqeris sone.
   SARANDA te pershendes dhe vertete me trego te verteten nga pikveshtrimi yte.Suksese.

 28. UDSH prej 51 kandidatve 15 me VIQ, 36 pa Viq.
  Forca-IQ-Perspektiva prej 40 kandidatve 9 me VIQ, 31 pa Viq
  Aleanca Rinore prej 28 kandidatve 10 me VIQ, 18 pa Viq

  interesante eee?

 29. dua t’ia uroj Forumit demokratik per integrim suksesin dhe rezultatin qe ata presin. qellimi i tyre duket se asht me i marr 300-400 vota te cilat Forces dhe iniciatives me siguri do t’u kushtoje nje mandat ne parlamentin e Malit te Zi sepse kjo eshte e vetmja parti shqiptare qe mund te sunoje te kete 2 mandate por gjithmon gjindet aty ni piun i shtetit me prish at pun, ksaj her ai eshte Anton Lulgjuraj i udhehequr nga An*elko Goj*evi*!

 30. kure po i gjeni bshte edhe ALBIN KURTIT ater ata fiqfiriqe taj ata ashte e lehte PO tiert zdime ku mej marre pos me gjall Enverin

 31. Me falni por me duhet me ua dhane emrat e kandidateve per deputet te ardhmes se Malesise, Aleanca Rinore Shqiptare. Ksaj i thone aleance, e rini, pasuri kombetare…
  Anton Lulgjuraj,
  Violeta Camaj,
  Angjel Gojçaj,
  Shtjefen Lucaj,
  Besnik Gjonaj,
  Lindon Camaj,
  Anton Nikpreljeviq,
  Donika Dusheviq,
  Robert Vuljaj,
  Violeta Nikpreleviq,
  Toma Ljucoviq,
  Lindon Camaj,
  Kristijan GJonaj,
  Agron Ljuljgjuraj,
  Sandro Camaj,
  Hana Dedivanoviq,
  Liridona Ljuljgjuraj,
  Arton Gojçaj,
  Arben Vuljaj,
  Ljindon Ljucoviq,
  Rita Camaj,
  Nikola Camaj,
  Antoneta Nikpreljeviq,
  Simon Camaj,
  Danijela Camaj,
  Kristijan Ljucoviq,
  SHpend Gorvokoviq
  Lindon Dedivanoviq.

  Ktu jan kandidat ka 3-4 prej shpiet, psh kta nikprelevic tan jane ni shpi, lindoni me shpi, shpendi kamarjeri en main street, Besniku “Ky asht truni i FDI-se”, vec sa kekan me vic boboob, edhe ve ka rregullua Vaseli ligjin ci me i kthye mbiemrat me “aj” edhe nuk duen hahaha

 32. hajde pse jan me viq e pse jan ne list ka 3-4 prej 1 kulmit por nuk e kuptoj si muj me ken qe ne krejt list nuk e kan 1 shqiptar musliman?
  edhe me ken alenaca kristjano shqiptare valla nuk kishte mem cudit me u gjind de 1 musliman.

 33. po imet a pat tha ky Antoni Lulgjuraj kur e pat organizua protesten se FDI-a nuk tenton me u ba parti politike as me u kyc en politik?
  shpejt ja paska nis me rrej… por paret e bajn chmosin.. zotin e pachim en nim vech e shkreta malsia kush po e perfaqson tu me dit se kem intelektual e studenta te mir both!

 34. po ku asht Amir Hollaj qe nuk asht aspak ne list te Forca-IQ-Perspektiva?

 35. Perqindjet sipas Viqave (Viçave):
  UDSH: 29.4 %
  FORCA: 22.5 %
  ALEANCA: 35.7 %

  Viçat ne politike jane klase e privilegjuar. George Orwell ka pas thane se jane derrat klase e privilegjuar, por ai ne kohen e tij nuk eshte kene i njoftuem me realitetin politik te Malesise.

 36. Ma shume paska kandidata per deputet , se cka ka banor Malesia 🙂
  Ose , se paku , cdo shtepi/familje e paska nga nje kandidat .
  Ashtu i bije mesatarja .
  Eee cka dmth ”lufta per karrige” …
  Sa e embel qe eshte karriga 🙂
  Ska tjeter por edhe une dua me l’shua punen dhe me u fut ne politike 🙂
  Eee si ka ardhur koha …
  Mire ka pas thane njani dikur , kur nuk i pelqente dicka : ”eee por mos jetosha gjate” 🙂

 37. Ja pra po shifet kush esht duke e perca Malesin. Edhe ku aty ku dhemb ma se forti ne aspektin fetar. Asnje anetar nga vdhezerit e motrat e fes islame ska ne FDI, e ardhmja e Malsis i thon disa. Nese vazhdojn keshtu keta do te jen marrja e Malsis dhe jo asesi e ardhmja e jone. Cuditem se paku doktorave nga Malsia e mergimi qe i keshillojn se e kan gabim kjo rini. Nuk ka Malsi puro katolike,ase puro muslimane, ka vetem malsi shqiptare he ju u placin syte po cfar urrejtjesh po sjedhni keshtu ne Malsi. Jam i siguet se ju skeni me fitua shum vota,por esht e vertet se me ato vota qe do i merrni keni me kushtua dame Vaselit dhe Gjergjushes ne Malsi se ne tjwra vende skeni me pa asnje vot dhe smundeni me ba dam ase dobi. Si mujn rinija me ken aqe percarese fetare se kuptoj. Paj gjysa e Grudes esht e dame ne fe Islame i ke vdhezer e nuk ke ka i ike o Anton Lulgjuri. Shum shpejt do te shifet suksesi dhe mosuksesi juaj. Ska pas vleft me hy ne votime vec me ba dam te tjerve,se ju e dini se skeni gja per fidhi. Ju ja keni ba si aje shoqi qe per hatwr te grues i ka pre ato senwt e veta,edhe ju me u djeg vec me u ba keq te tjerve ska pas vleft. Megjithate Malsia dhe Malsorwt nuk do te jau harrojn per te keq..

 38. UDSH po del se eshte 96.2% muslimane.

  Hajde tash ti Safet Butka komentoje kete fakt, se ceshtjen e Aleances (rinise) e kem kuptua me kohe.

  • Per UDSH e dim tgjith se cka eshte dhe cka ka ba por si mund ta bajn dikush tcilet kan sha e kritikua tgjith tjert, plus i shohin gabimet e tyne e ata vijn edhe ma te kqi 100% te nje konfesioni.
   Ky asht gabim dyfish.
   Ata kan kritua UDSHn se ka perca Malsin e kta tnjajtin dalin me list 100% katolike. Po ku i kan mend e kres?

 39. nuk jan paraqit en detyre si te sukseshem Pore jan shkua me blell shega at dit se ashte kene dita e bukure

 40. Malësia nuk po përçahet sot , por ka kohë. Kjo është , padyshim meritë e Ferhatit me shokë. E vërteta është se kjo ka disa vite që po shkatrron Malesinë dhe për fat të keq po vazhdon ende. UDSH-ja tash disa vjet është 100% e fesë islame. Me të vërtetë ka disa katolik, por ata janë sa për sy e faqe, madje edhe ata janë për faktin se Ferhat Podgorica iu ka ofrua disa poste, por të gjorët ata mundohën të fshihën dhe mos të tregojnë se anëtarë të kujë janë.
  Po thoni se edhe Aleanca Rinore Shqiptare qenka katolike. Mos tu duket aspak e çuditshme kjo. , sepse siç thash edhe më lartrë, për këtë po punohet tash sa kohë. Kjo ndarje i intereson pushtetit, sepse me shqiptar të përçarë, që për fat të keq nuk e ka vështirë, realizon qedhimet e veta. Pra kjo është Malësia e vërtetë, kjo është pasqyra reale e kësaj treve. Ky subjekt i ri nuk ka bërë mirë që nuk ka në listë asnjë mysliman, por ndoshta , siç është realiteti, ndoshta as nuk ka pas se ku ti gjejë, vetem ndoshta të kërkojë, në Krajë, Rozhajë, plavë apo Ulqin, se atje janë më shumë atdhetarë e më pak fanatik.

 41. besa per sa i perket percharjes fetare, e verteta asht se populli malsor jane te tille me perjashtim te nje numri shume te vogel…

  katolikt per musliman thon ata turq stambollet e muslimant per katolik ata kryqali t kqi e jashtu jan punt e malsorve e su ka faj as i politik as shteti as kurrkush… po vet populli jane te tille…

  me ke shnosh, kryesorja 😀

 42. Per Aleancen i dijme te gjitha punet. E dijme diversitetin e tyne fetar qe sic po thoni asht per tu lakmuar, por ne anen tjeter mos harroni se ne radhet e veta kane zezake (me faqe te zeze) dhe kjo kompenson shume deficitin fetar.

  Edhe nji here i baj thirrje, per here te fundit, Safet Butkes, qe si njohes dhe strateg te na analizoje UDSH-hin, pasi kjo parti asht ma e vjeter dhe me historik te pasun (duhet germuar pak edhe ne arkiva).

 43. Pyes vetin pse Angjell Gojçaj nuk e ven titullin shkencore te fituar me munde para emrit ashtu siç ndolle ne çdo raste apo nuk dëshironë që të dihet në Podgoricë se është ai. Kurse për sa i përket distancës fetare ajo nuk rrezikohet se e kemi Smailin e rexhepin, ne nje liste e Antonin Lucoviq ne tjetren prandaj ata do te balancojne.

 44. Të nderuar vllazen dhe motra, duhet të jeni më të përmbajtur në shprehjen e mendimeve tuaja. Mos e keqpërdorni lirinë e shprehjes të fjalës së lirë. Nëse ajo përmban nxitje të urrejtjes e përçarjes ajo e ka humbë kuptimin e drejtë të saj!
  Si anëtarë i stafit nuk dua të kërcënoj askënd, por ata të cilët këtë liri e keqpërdorin do të jemi të detyruar ta përjashtojmë nga mundësia e leximit, postimit të komenteve dhe leximit të portalit në përgjithësi.
  Prandaj, sinqerisht ju lus edhe një herë të jeni të përmbajtur e mos krijoni situata të cilat i shërbejnë vetëm të keqes.
  Nderime!

 45. Lajmrim!
  Nje spital i malit te zi lajmron se per her te pare ne mal te zi u krye nje transplant I organevet te frymemarrjes(mushkrive) me sukses 100/ 100
  tjeter dhe si duronte me .
  Mushkrit qe ju transplantuen Jane prej dy personave njeni Esther sllav i malit te zi e tjetri nje Turk i anadollit.
  Pacijenti ndihet shume mire dhe tani eshte shume I knaqun per dy gjera.
  Njera se po merr frym
  si me te tija e tjetri se I hoqe ato artificijale qe I pat uhazura
  nga Deda .Pacijenti tash po kryen nje detyre te rendesishme ne shtetin ame Por I deleguar nga shteti ja ja beni transplantin.Po ku ije o Prek Cali a thua ke tije kush erdhi ambasador I malit te zi ne Tirane.
  Pra ky ashte FERHAT LULANAJ ,LULANOVIQ,LULANI, e se fundit DINOSHA
  Nga Deda i

 46. Duke parë komentet e gjata të trajtuara në këtë rubrikë ( të cilat duhen të merren në konsideratë për vetë problematikat që paraqet fushata zgjedhore por më tepër pakënaqësia që kanë gjithë shqiptarët e Malit të Zi tek lidershipi politik dhe përçarja që krijuan ato në këto zgjedhje ) unë jam me Robertin që nuk duhet kurrsesi të errëmi sysh duke vepruar njësoj si disa politikanë shqiptar në Mal të Zi e të largohemi nga thelbi i çështjes që për mua është me shumë rëndësi pra tek zgjedhjet e jo ta kthejmë këtë përçarje në urrejtje fetare apo ndasi krahinore. Si bashkmalësor dhe bashkshqiptar i juaji u bëj thirrje nepërmjet këtij portali të dashur për të gjithë të drejtoni vemendjen tuaj tek zgjedhjet duke shikuar dhe kërkuar pa më të voglin dyshim alternativen më të mirë e më të besuar të alternativave shqiptare, atë që ju mendoni se u përfaqëson më denjësisht në parlament, duke u garantuar të gjitha të drejtat që u takojnë jo vetëm në Kushtetuten e Malit të Zi por edhe të drejtat ndërkombëtare e organizmat e saj ku edhe vetë Mali i Zi është anëtare e tyre. Mos bini pre e provokimeve të atyre që bëjnë gjoja se janë nacionalist dhe kafshaten e ngjyejnë tjetër kund. Si thotë Ndre Mjeda ” Mallku qoftë kush qet ngatrrime/ ndër kto vllazen shoq më shoq ” ose Pashko Vasa ” …..feja e shqiptarit asht shqiptaria “. Momentet janë delikate jo vetëm për të sotme por edhe pë të ardhmen e shqiptarëve në Mal të Zi e nuk duhet kurrsesi të neglizhoni pjesmarrjen në votime, pasi ndihma më e madhe për të tjerët që u nepërkëmbin të drejtat tuaja është thirrja për bojkotim apo moskokçarje të këtyre zgjedhjeve. Ju keni të drejtën tuaj të votoni e të përfaqësoheni në parlament në të kundërt do ti neshtroheni një thënieje se ” për ke u fol, për ate që nuk ishte aty “. Ndaj vëllazërisht kontribuoni që këto zgjedhje të jenë sa më demokratike. të lira e sa më përfaqësuese të interesave tuaja. Me respekt Sytki Ndrecaj bashkmalësor e bashkshqiptar i juaji

 47. Sytki,

  Nese nuk e ke te qarte po te bajme te qarte se si eshte puna me malesoret (shqiptaret) ne anen administrative te Malit te Zi:

  1. Pushteti i Malit te Zi u jep ato te drejta qe deshiron, e kur te deshiroje.
  2. Per kete te drejta nuk jane pyetur dhe as nuk do te pyeten 4, apo 5, apo
  6, apo 7 deputete Malesore apo shqiptare ne parlament.
  3. Per kete te drejta nuk pyetet as nuk ndegjohet as qeveria jote
  (shqiptare). Kjo qeveri as nuk e hap gojen per shqiptaret e Malit te Zi.
  4. Qeveria e Malit te Zi me 20 000 euro i blen votat e cdo partie dhe
  shkatrroi elektoratin shqipatar (ajo nuk pyet se si dhe ku u harxhuan
  keto leke nga keto parti pasi nuk i intereson asaj kjo).
  5. Zgjedhjet te shqiptaret jane shendrruar ne interes te paster personal
  tash sa vite.
  6. Partite shqiptare ne Mal te Zi reflektojne unitetin dhe ndasine e vet
  popullit.
  7. Zgjedhjet per shqiptaret e Malit te Zi paraqesin interes sportiv dhe
  asgje me shume.

 48. Robert Ivezaj,Sytki Ndrecaj dhe ti me nofken Fakti. Keni te drejt kur propozoni qe nuk do te duhej te merremi me keto tema,por realiteti dhe deshira jan te kunderta ne ket rast,dhe ne ket mjedis shoqeror ku jetojm. Per hir te vertetes duhet theksuar se parit purokatolike, ose puromuslimane ku popullata esht e ndar gadi gjysa me gjys ne perkatesi fetare esht mekat dhe gjynaf i madhe kombetar. Fakti une aspak nuk po ta cfajsoj Ferhat Dinoshen qe ja fidhoj kesaj ofanzive te percamjeve ne aspektin fetar. Por te jemi real se ase provokimet dhe marshutat e rinis katolike te Malsis nepwr Dinosh dhe Milesh duke brohoritur ku jeni turq e dilni jasht ishin te turpshme. Te vazhdojm ase FDI me asnje perfaqsues te fes islame ne kryesin e saj si ban mir ceshtjes,realisht sa vota do te marrin

 49. VETEM ATA QE NUK DUAN TE FLASIN TE VERTETEN SE LISTA ME E KOMPLETUAR ESHTE LISTA E FORCES-IQ . NE CILENDO KUPTIM . SI INTELEKTUALE, SI RELIGJIOZE , SI SERIOZE ETJ. 99 % KJO LIST MERR DY DEPUTET. ME VJEN KEq PER LISTEN E LULGJURAJT RINOR SE QENKA TOTALISHT E DESHTUAR. AS LARG SAJ NUK ESHTE KOALICIONI PD-LD -ASH. KETA GJOKA , MARAshI, AGRONI QE TRADHTUAN NIKOLLEN TYRP LE T JU VIJ …

 50. fdi ne Dinosh e Milesh apo unioni ne Hot. Juve ju kujtohet jo ka her kur Ferhati i mori votat ne Hot e Triesh, Grud e Koje pa dallime fetare ase krahinore,dhe une ket po ankoj Fakti se kan nderruar gjerat per te keq. Keto extremizma fetare nuk i duhen Malsis ase shqiptareve ne pergjithesi kudo jemi. Malsoret duhet te jen vigjilent dhe ta shofinrealitetin se kush i perban keto parti. Ato qe jan vetem puro Katolike le te shkojn ne Vatikan, kurse ato puro muslimane te shkojn ne Mek, se ne rrafshin shqiptar kto sduhet te perkrahen kushdo qofshin ato.Nuk esht kurrfar patriotizmit me vu psh atje ne Delaj ne maje te nje gurit nje kryq te madh 5 metra i nalt. Cka duem me than se ajo esht toke katolike apo do ishte me mir te ishte nje shqiponje 5 metra e lart me tregue se esht tok shqiptare. Keto jan vdhezer qe mue po me brengosin qe kandidate ne malsi apo troje shqiptare nen Malin e Zi fitojn vetem ne perkatesi fetare.dhe jo ne aftesit e tyre programore apo intelektuale e atedhetare. Sa shansa ka me fitua nje Malsor ne Ulqin apo nje Ulqinak ne Malsi,asnje shanse. Apeloj qe te menjanohen problemet fetare kur esht ne pyetje

 51. Pyetje:

  Nikolla mbeti vetun apo eshte hala me Bardhin?
  Gjoka, Marashi e Agroni kane formua parti te re apo si eshte puna?

  • Pergjegja:
   Bardhi kishte premtuar se sdo te jet ma ne listë, mirepo kur hetoi se koalicioni i mundeson te kalojë deputet prap, i mashtroi shokët dhe e vendosi veten te parin ne listë. Tahir Gjonbalaj dhe Nikollë Camaj, respektivisht dega e Plave-Gucisë dhe e Malësisë e kushtezojne Bardhin me mospjesemarrje ne vota nese nuk heq dore nga vendi i pare ne listën e LD, çka ai natyrisht refuzoi, keshtu qe Dega e Tahirit e respektoi zotimin dhe ska asnji ne listë, por e Nikollës jo, keshtu qe edhe perkunder vendimit te Deges u gjeten keta tre burra per ta “shpëtua” partine, po menoj Bardhin, po se besoj se shpetohet keshtu. Asht interesant se ne listë gjindet edhe Gjoka Dukaj i cili kurr nuk ka ndigjua me ken en lista, as per deputet as keshilltar, se ska dasht me perzie profesionalizmin e gazetarit me famë, me politikën. Tash po shihet kush e dashke Bardhin! Pra Marashi, Gjoka e Agroni meten me Bardhin e Nikolla me Degen e Malësise e me Plavën.

   Asht interesant me dijt kan do te perkrahin keto dy degë.

 52. Sipas shkrimeve qe po bani krejt po me duket se shumica e juve komentus ma shum po i gezoheni faktit se partit shqiptare nuk jan bashkuar. Sikur te ishin bashkuar nuk e di se me kan dhe kan do te shani?
  Kur Na nuk mund te bajm polemik si njerez ater e kuptoj se sa e vshtir e pamujtun ishte per partit politike te bashkohen.
  Kur kje fjala te bashkohen tgjith, ishte UDSH qe kerkonte me ken e para ne list, qe valla nuk me duket se ishte reale.
  Kur 2 taborret tjera (pasi UDSH iku) biseduan te bashkohen ater ishte Fatmir Gjeka qe kerkoj tjete i pari, as kjo sme duket reale, si subjekt qe u krijue dje, qe u shkap nga UDSH dhe si subjekt qe per tparen here del ne zgjedhje. Edhe kjo ra posht.
  Gjthashtu edhe per subjektin tjeter ne krye me Anton Lulgjuraj te cilet, sipas asaj cka kam ndegjua (mund tjene gabim) me cdo taborr qe kan bisedua kan kerkua tjene te paret, qe edhe kjo ma se pakut ishte reale.
  Partit tjera qe nuk kerkuan kushte joreale sigurisht se nuk kishin rrugdalje, nuk munden qe me dhune ti bashkojne ata qe vendosen kushte e qe ato kushte nuk ishin reale.
  Por na ktu duhet tjem pak ma te kujdesshim e mos te krijojm urrejtje ndervllaznore.
  Mosni se asht tyrp per ne.

 53. I nderuar Robert,
  Komenti im ashte duplikuar, ashtuqe po munde fshije njenin!
  Faleminderit
  Gjoka

 54. Grecha etrieshit
  Sikur gjysherit tone te Kishin luftua si po thue ti ne do te is him te bashkuar,
  Malsoret nje here Kane luftua ne menyre te organizuar ne te vertet hotjanet e kta tjert ne pakic.luftrat tjera jane marginale
  Lavdi Dedes me vllezer .
  Te lutem am trego kontributin tend per malsi?
  Me siguri do te jet mega.

  • Mos bre Saranda po si shkruan ashtu. Ne pakic ka luftua Gruda, Kastrati, Kelmendi, Shkreli ne ate lufte te organizuar? Kta mund ta thojn dikush qe historin e ka mesuar ne rruge dhe nuk din te lexoj.
   Gjithashtu je gabim se Malesia ka luftua edhe ne tjera beteja te organizuar, qe 1, ne mbrojtje te Hotit dhe Grudes mbas vendimit te Kongresit te Berlinit.
   Me falni se dola krejtesisht nga tema, por ky koment i Sarandes ose duhet te fshihet ose te pergjigjet.

 55. Gjoke, na e kuptojme brengen tende te madhe, por aman mos shkruaj gjate. Kater ose pese fjali jane boll per forum. Fjalite tjera fort te bukura qe i ke shkrua ruaji per liber.

  Dikush e kupton vone cka asht politika, e besa dikush kurren e kurres. Dhe keshtu njerezit plaken e ikin dhe vijne disa tjere, dhe kuptimi dhe moskuptimi i politikes fillon nga e para.

  Manipulimi vazhdon tash dy mije vjet, dhe kurr nuk kane per tu zhdukur fara e derrit.

 56. Me shume respekt per shume qe bejne komente ketu ; do ceki Sutki Ndrecaj.Safet Butka,Gjoke Gojcaj,Robert Ivezaj e te tjere .Keshillat qe i bejne jane qe mos te bejme percarje….Te shofim cka na bashkon e ta kultivojme . Ndersa veprimet qe na ndajne te mundohemi ti minimalizojme. Mos te e ndiejme vehten se duhet ta mbrojme te vetin me cdo kusht si e meritoj apo jo..Kur ndokush flet gjera negative per z. Dinoshen, mos te bej fajtore fen e tije per veprime te tija…Po i njejti kur ishte per interese te Malesise, merrte me shume vota ne Hote se sa ne Dinoshe…Si nxuni poziten , vehten komplet e vuri ne sherbim te DPS it. Si dhe UDSHin e solli te veproj 180 shkalle ne ane tjeter. Per ata nuk e duan jo pse eshte i besimit Muhamedan…Gjitheashtu po thane gjera negative per ;Nikollen Gegaj .Luviq Shkrelen e ca te tjere ne te besimit Katolk skemi pse reagojme fille ne mbrojtje te tyre se eshe teper veshtire ti arsytosh veprimtarine e tyre ne interes te kombit shqipetare… Kta nuk i la as Cemi as Buana as liqeni i Shkodres….Kyt sokolin Lulgjuraj, kishem me e propozuar ta bani kryetare keshillit te kishes, Nese e lejon pater Pashku. Aty tere veprimtarin e ka me Katoliket. Se parti te pastra fetare Malesise nuk i nevoiten…Gjithe ashtu deshta te them se edhe perkunder kushteve qe kan vu psh. z. Mehmet Zenka ka vijejte me i pranuar.. ska gje te jeti i pari ne list ,mandate te plote ani…Kaq sakrifice qe ta khejme qe te jete parti Shqipetare si ishte kur u krijua ka vijej ta bani(Cungu,Gjeka Vaseli Bardhi e tj.)Atehere kishi muje ta spjegoni se ishte e vetmja menure qe te bashkoheni. Ju kishit perfituar tek populli shume…Keshtu u be dicka por jo teper shume. Me popullate jemi me pake se 10 % , parti kemi me shume se i tere MZ… Kta tregon se jemi shume vehtijak… Tung…

 57. Duket fdi nbuk po mundet meu kandidua en zgjedhje pasi qe uakan kthye mrapa letrat per shkak te pa rregullesive pasi qe duket 200 nenshkrime i kan te njeta kan emndua se jan te marr KZ, PSH 200 VOTA IKAN SKRUA LULGJURAJ ANTON NDERSA NE LISTEN TJETER ANTON LULGJURAJ, BESNIK GJONAJ E GJONAJ BENSIK E KSHTU ME RADHE, kane mendua keta frajerat e fdi se nuk kan me ua kontrollua ahahahha tani a p[un mej gjet edhe 200 nenshkrime valde nese nuk i gjene nuk mund te kandidohen dmth abortuan para lindjes edhe kesja here 🙂

 58. Po politika ne shumicen e rasteve esht rren,dhe interes se kush po ja ngatrron kujt. Kjo u pa me rastin e deges se LD ne Malsi ku kryetari Nikoll Camaj e lan ne balt antaret e kryesis, do ta ken nje premtim te rrejshem nga Bardhi ose ju ka premtuar puq ne parti nese fitojn deputetin,do te thirrin mbledhjen e jashtezakonshme te deges dhe do ta lan Nikollen me shkua per lesh. Kshtu e perdorin njerzit gjoja politiken,por kjo esht vetem poshtersi dhe tradhti mas kraheve se asgje tjeter. Po Nikolla ata i ka mbajt pran biles kyt shokun gazetar Dukaj si me zorti e ka shti ne deg,e tani ky po na jep lekcjone. Hajdeni Malsor se perpara e keni punen. Tjetri Anton Lulgjuaraj krijon nje anetarsi puro katolike te partis dhe e teston vedin ne keto vota por besoj se do dalin i lagur edhe ky me gjithe strateget politik qe i ka si keshidhtar ne malsi dhe diaspor.E cka per diktatorin Mehmet Bardhin qe don me ndejt deri sa mos te mujn me hec ma ne ate detyr.

  • O jo Safeto more burr se ka lan ne balte kryesija as antarsija Nikollen por vetem jekta te tre ci sigurisht kan menduar se jeshtu i ndihmohet LD-hit, e malesise por besa vec po provojne me pshtua edhe njeher Mehmet Bardhin i cili me qene se i ka rrejt partnert e kolicionit, se i ka me vetin edhe keto dy dege, atehere asht dasht me gjet dikan. Ne plave besa nuk i ka gjet e na malesi si po kallxon puna i paska gjet. Tye me njoft Mehmetin aij mundet me provua me formua dege paralele e me shktarrua degen ma te mire, por se besoj se jekta ci akcidentalisht jan ne list kan me ndegjua. Sido kjoft as MEHMETI as LD, as keta tre burra nuk e meritojn perkahjene deges malesise dhe te plaves.

  • Nese ti me nofken DPS mendon sikur Une, se DPS eshte parti fashiste, hajdutesh e matrapazesh, ndersa ne shume raste edhe parti badstardesh, atehere pajtohemi ne kete ceshtje dhe merre sikur e kam thane nje milion here, se nuk ma lejon forumi?!
   Faleminderir!

 59. E vetmja liste qe meriton te votohet eshte koalicioni FORCA-IQ definivisht…..

 60. Bravo malsorja
  Po Ty kush dreqin te pyeti gje po pse po Hyne ne Pune te hueja
  .historjan I Mir kenke

 61. Nuk po durohem pa fole! Por sikure te kisha mundesi qe vargjet e Cajupit te i beja realitit nuk do te flisnja. Nuk deshiroj te permendi te mira dhe te keqijat te ma teper se 70 personave qe komentuan kete “fenomen”qe duket se vetem ne e kemi karakteristik ose “politikanet tane”e kane shpik .A eshte e mundur se prap jemi ne “kolona”. kesaj here ne KATER.Mos te perseris ata qe eshte thane , sa jane antare te “kolonave”me viq e pa viq .Ju mendoni me zgjedhe ceshtjen e shqiptareve ne Male te Zi? Po kta “politikan”sa te vjeter e sa te ri ne politike a e shofin , a ndigjojne ,lexojne per domokrecite te vjetra e te larta botrore .Ky shtet ,SHBA shume here , me munde te madh te diaspores ka be kshillime ,sugjerime e shume gjera tjera per te miren e Malesis dhe kombit shqiptar ne pergjithsi. E JU ‘”politikan” merrni shembuj prej pol. ballkanik b… medhenj e bark medhenj qe nuk shofin kerrgja vetem vetvehten se kombi per ata nuk existon. Pershendetje te gjidhve! Tung!

 62. Saranda me fal, sinqerisht komenti juaj nuk meritoj pergjigje por te injorohet ashtu sic bene te gjithe tjeret.
  Gabimi im.
  Historiane nuk jam, por e studioj.
  Shendet te gjitheve!

 63. Ashte veshtire dhe rast i rradhe qe muslimanet e Malsise dhe Katoliket e Ulqinit te antaresohen ne parti shqipetare. Ata gjithmone jane me regjim ose me parti qe e kan emrin shqipetare vetem per ti sherbye ma teper pushtetit. Ka perjashtime te vogela qe nuk ndryshojne sitiaten.

  Kerkoni bashkimin e partive polotike. Doni te ndrroni definimin nga shkencetaret me te medhej botenor se partite politike kan qellim luften per pushtet. Jo lufte kombetare. Pike dhe qarte. Te kishi dashte se bashku nuk ishin formua me sjume se nje parti

  A ashte rregjistrua FDI si parti politike apo ne cfare cilesie kan kerkua deputetin.

  GRECHA TRIESHI deri kunde keni arrijte me investigimet tuaja kundet kryetareve te shoqatave ne diaspore per frekuentiMIN e zyreve malazeze ne NY. Nese na i coni fotografite apo prova tjera do te shpallim hero te Malesise por pas Leke Lulgjuraj , themeluedit dhe ideologut te LD

 64. te pershendes grece trieshi se ashtu asht derisa nuk u qendron ne platformat partijake bashkimi komtar nuk meritojn voten e shqiptarve te nershm qe gjinden te pushtuar

 65. SYTKI NDRECAJ,

  A keni ndonji lajm nga Saliu se si qendron situata me ngritjen e permendores te Ded Gjo Lulit. Presim me duer hapet shqipetaret nga Malesia, nga New Yorku, Michigsn dhe vendet tjers te SHBA. Ju lutem mos e konsultoni Ferrahatin per situaten tone. Disa hete na ke gjunjezua me dek
  laratat Tuaja

  Pershendetje nga Sinagoga ne 5th Avenue, N.Y.CITY

 66. Pse ky kandidati per deputet Anton Lulgjuraj nuk bashkon ma pare ne kish? Si kandidat kishte me mujt me u promovua me at pune …

 67. A e veni re se cilet potencojne ceshtjen fetare ter kohen, sa te ngarkuam jane, se vec fe e kan mendjen. A e veni re se kush nxit percarje, kush bane statistika e rreshtime…

 68. Per tingujt trieshjan dhe per ket Nikoll Perkaj vetem nje sqarim te vogel. Ju jetoni ne Amerik sigurisht dhe atje e keni ma te lehte me u ba patriota dhe me kerkua edhe baskimin kombetar e cfar te dueni vet,por ketu ne Mal te Zi ska ba vaki me formua parti politike shqiptare e me kerkua bashkimin e trojeve shqiptare,pra shaterrimin e shtetit malazez dhe bashkimin me shqipni. Ajo jam i sigurt se ka shum njerz qe e deshirojn ket edhe antar dhe udheheqes te ketyre partive politike shqiptare, por esht e pamundur dhe utopi ajo qe ju kerkoni qe partit ta ken ne program te vet. Iluzjone kange e qyteli kreshnikesh me vra e me pre shkije na dim bolle soshe,por besa na kan vra 50 per nja shkijet e malazezet dhe skem ba gja. Mos hecni havas por hecni neper tok ju lutem. Kan vendos te dalin ne votime dhe te votojm partit dhe kualicjonet shqiptare ashtu si jan me te mira dhe te keqija te veta, dhe te hiqna marrinash. Nje kange popullore e Hasan Fazlis thot rueje punen pa me u ba,se kur te bahet mos ban za. Pra dami me kualicjone esht ba, por edhe nga marrit nganiher del ndonje gje e mire. Nese nul e votojm DPS edhe keshtu fitohen te sigury 3 ose 4 deputet, ju deshroj suksese te gjithve por une jam haptas pet Cungun dhe Veselin….e ju ken te doni vete.

 69. piell dreqi n kraje e na ja lajme shpergajt ktu….rezultati i zgjdhejeve te 14 nentorit per listat shqiptare:
  UDSH,PPD-2500
  FORCA, IQ, PERPEKTIVA-5500
  FDI-280
  ASH, LD, PD-1800…

  Ligji zgjedhor, ma i riu, thote se votat e djegura i merr subjekti ose i ndajne subjektet qe tejkalojne censusin 0.7 perqind…ne kete rast kte e arrin vec FORCA, IQ, PERSPEKTIVA…
  rezultati perfundimtare:
  FORCA, IQ, PERSPEKTIVA: 10080… plus minus 10 perqind…
  nese mali i zi ka 500 mije votues, dhe nese per nje deputet shqiptare nevoiten 5000 vota atehere na del se ky koalicion do te dale me dy votues…por nese ne votime zakonisht dalin rreth 70 perqind nga kjo shifer zbriten 30 perqind qe ne kete rast per nje deputet nevoiten dikund rreth 3300 vota atehere na del se ky subjekt vec i ka garantuar tre deputete. keshtu shqiptaret do te kene tre deputete shqiptare te sigurte: GENCI NIMANBEGUN, VASEL SINISHTAJN dhe ZANA SARVAN, motra e Amir Hollaj-per ata qe pyesin per kandidatin e Perspektives-…pra burra e burrnesha delni sa ma shue ne kto vota dhe ti fitojme 4 deputete se e kemi shansin si asnjehere tjeter…DPS mos e votoni assesi se nese nuk e dini, kandidati i tyre per zonen e Malesise eshte Dushko Markoviqi…tung dhe ta mbydhim ket debat e t punojme dicka…

 70. Pa a ini ba fort marak per Gjoken Dukaj,Marashin e Agronin se mos ti kite punsua Nikola Camaj edhe sot i pari kishte ba ledhije per trijesh e i dyti kite bua krapin per liqe e i treti kite lidhe matorra.

 71. Une nuk e di se si ju mund te themi se UDSH nuk meritojne vendin e pare ne listen e perbashket, zgjedhjet e fundit ishin 4800 vota dhe pothuajse te gjithe te tjeret kishin se bashku .. keshtu qe eshte e qarte se te tjeret nuk duan nje liste te perbashket, perpara UDSH Malesia ashte me ju,perseri dhe ju do te kane me shume vota nga partite shqiptare

 72. Po 10 me 1, se jane te rradhe nga krahi jon qe merren me ju, se nuk cajne b..th per ju kush ma,,,sjeni faktor as kurr ma..

 73. Komentet në këtë artikull mbyllen për kohë të papërcaktuar.
  Disa komentuesve do të ju ndalohet komentimi në të ardhmen.

Comments are closed.