Qyteti që nuk feston kurrë!

Pritëm gati deri në ditën e fundit, por nuk vërejtëm asnjë ndryshim. Është e çuditshme të flitet për një fenomen të tillë, ndoshta sikur një lajm të tillë të brishtë ta lexonte një Evropian do ta klasifikonte qytetin në fjalë në një nga vendet e humbura të botës së tretë. Por, ja është qytet që ndodhet vetëm disa kilometra larg kryeqytetin të një shteti që e quan veten shtet Evropian.

Po të kalosh nëpër rrugët e këtij qyteti përveç gjashtë zbukurimeve shumë modeste, të një cilësie shumë të dobët, ku nga këto gjashtë vetëm katër janë në funksion nuk vëren asnjë lloj ndryshimi tjetër. Sikur në këtë vend nuk duhet të festohet, sikur ekziston një sistem ku Festat e Fundvitit janë të ndaluara jashtë gjirit familjar. Është një fenomen mjaft i çuditshëm ku asnjëri nga ne nuk mund ta mohojë.

Gjithsesi ky është një realitet i trishtë, por më i trishtë është fakti se qytetarët kanë filluar të mësohën me këso lloj fenomenesh, për vetë faktin se dita ditës po shtohën. Ka disa vite që qendra e Tuzit nuk zbukurohet me drita, që nuk ka pemën e Krishtlindjeve, që nuk ka asnjë organizim për Festat e Fundvitit. Me siguri se pergjegjësia më e madhe i bie Komunës Urbane të Tuzit, partive politike që nuk bëjnë presion, por edhe në ne qytetarëve të thjeshtë që akoma nuk jemi në atë nivel qytetërimi sa të reagojmë ashpër ndaj fenomeneve të tilla.

Ndoshta do kishte vend për arsyetim sikur Komuna Urbane e Tuzit të kishte shpënzuar për festën e 100 vjetorit të Pavarësisë shuma të mëdha në organizime të ndryshme dhe dekorim të qytetit me flamuj, dhe në munges fondesh nuk mund të përballonte edhe një festë tjetër. Por jemi të gjithë të njohur me përkushtimin dhe shpënzimet që kanë pas për këtë festë, ku nuk moren as mundimin më të vogël që aty ku kanë vëndos disa zbukurime të kota, gjatë festës së 100 vjetorit të pavarësisë të kishin vëndos disa flamuj.

Por, çfar mund të themi tjetër, vetëm tju sjellim edhe disa imazhe që tregojnë “përkushtimin” e pushtetarëve për qytetin tonë, tregon se sa vlerë ka ky vënd dhe ky popull për ta. Edhe pse këtë lloj përkushtimi ne si qytetarë duhet ta marrim si ofendim, në fund të fundit çfar mund të presim tjetër nga njerëz të tillë. Kjo është dhurata e tyre për ne, në këtë fundvit, gjashtë zbukurime modeste, të një cilësie të dobët, ku dy nuk janë në funksion, ndersa katër me zi mbahën gjallë.    / Driton Sinishtaj /

109 Comments

 1. Qytetza e vdekur, e lan ne harres sepse simbas pushtetit atje jetojn irredenta shqiptare e malsoreve, te cilet edhe sot pushteti i quen me gjuhen e tyre urrejtese MALISORI, prandaj mos te presim ma shum nga ata, por as nga funkcjoneret e tyre si Gegaj e tani Lulgjuraj dhe te tjer. Urime vitin e ri 2013 me deshir qe tja kaloni mir dhe te keni DRITA dhe knaqesi ne zemrat tuaja, kurse per qytetin e vdekur shpresojm se nje dit do ta gjadhim, kur te kemi komunen ton te plot dhe te begatshme, ku do te festojm shqiptarisht ashtu si dim ne me festua keto ngjarje.

  • ata qe kan koh e siedhen neper tuz kishin mej zbukurua e me vu gjanat qe i takojn ktyre festave por ata nuk kan as me pi i kafe e me ble ka nji kuti cigare , kurse kryetart e funkcjonert e partive te dryshme ata jane me ministra te malit te zi dikun ne budva apo herceg novi tye i festua e nuk kan koh me marr me ato gjana.
   gezuar vjeti e ri 2013 me shendet dhe me ma shum mend per ne qe po na mungojn.

 2. Po mire se komuna dihet se esht ne sherbim te okupatorit, po pse dreqin nuk i lulzojn lokalet dhe shtepit e ture pronaret , kush i ndalon ata te vendosin drita zbukurimi. Mos ja leni fain askujt se ini qyqe qe i trembeni hies se vet se as per niqind vjetorin skeni bere asgje, turp , te gjithe te shitur.

  • edhe okupatori feston vitin e ri.
   shihet se nuk je ne Malesi dhe as stpaskan mbet lidhje me ta. Ne Malsi lokalet ne pergjithsi dekorohen, jo bela si ti shpin tande se ke mundsi mat mdhaja por nuk lehen pa dekorua as ktu. e ashtu edhe shpijat.
   Ktu kje fjala per Tuzin si qytez qe asht kompetenc administrative e jo private.
   Gjithashtu Malsia ka ken kuq e zi ma shum se kurr deri tash. edhe pse jo sa asht dasht por asht ken. E kush asht qyqe e frikacak ty qe po paraqitesh prej jasht zdi a te shkon? Bela tishe ken ma burr se na ktu, bela sja kishe lshua okupatorit e shkua ne amerik. Tkishin ba tan malsort si ti, na sot as nuk patme me fol per Malsi po kqyrni cka shkruani

  • Ndosht autori ka ba gabim ketu se ishte dasht me e cek se lokalet e shpiat private jane mjaft te dekoruara. Diaspora mos u emociono kaq shume, se nuk mundesh me ju than qyqe njerezve qe jetojn e punojne, e kane te ardhura minimale, pajn familje, kane studenta, han buke e djath, nuk mundesh me ju than qyqe. Cka duhet me te than na ty qe ke ik, ke shkua ne nje vend tjeter. Qyqet ikin e nuk rrin ketu.
   E hajde per festa e bane bredhin e vitit te ri, lulezoje Malesi me fondet tua, a e ke dekorua shpin tande en Malesi, a e kepa flamurin en shpin tande en Malesi. Hajdeni pak ma shpesh nga anet tona

 3. Eshte e mjerueshme kjo qe lexojme dhe shohim. Juve ju pergezoje per kurajon qe keni per ti paraqitur keto probleme.
  Edhe une ju deshiroj Gezuar Vitin e RI 2013 le te jet ky sa me i mbare per te gjithe.

 4. O nuk eshte çudi pse është kështu. Une e kuptoj këtë, sepse boshnakeve u pengon edhe bredhi, edhe drita edhe gjithckai ngjane frymes perendimore. Por me habit pse Fran Lulgjuraj nuk e tregon vetveten, a e shikon ky se si ndodhe ne Tiran, Shkoder apo edhe ne Prishtine. Ska rendesi se cfare feje i takon, bredhi duhet vendose. Për fat te keq myslimaneve të Malesise u pengon pema e vitit te Ri sepse u ngjan ne nje fe tjeter… Uroj qe 2013 tu sjellë fat, por edhe mend …]Gezuar dhe suksese ne 2013!!!!

 5. Vet mendoj,kjo ka ma shum te bajn me,krishtlindje se sa me vit te ri++++++++.

 6. Neper ato vende dikur i thonim Pema e Vitit te Ri, sepse nuk u permendeshin krishtelindjet kurr publikisht, sepse ishte komunizem dhe mesuesit ton 95% besonin ne komunizem dhe sdonin telashe me pushtetin, dhe mendonin se edhe mund te ju merret libreza e partis dhe keshtu me rradh. Por mos tju merzis prapseprap sic thot ky komentuesi me larte ka mundur Frani , apo edhe ata tjeret qe ishin perpara me stolis pak Komunen URBANE ma mir te themi KURBANE te Boshnjakve e Tuzjanve, derisa gjithcka po behet per qiefin e tyre, e asgje per qiefin ton. Po festojm ne Jaz(ne zije), pra po majm zi per 100 e k

 7. Gezuar per artikullin me vende dhe te artikulluar. Gezuar edhe Viti i Ri 2013! Le te jete viti i plotesimeve personale, kombetare dhe familjare. Shpresojme se ne qytetin tuaj te harruar, vitet tjera do te jene me te mira, nese do te zgjedhet nje kryetar me i vemenshem ndaj nevojave te qytetareve.

 8. Gezuar ket vit te gjith
  Sa i takon dekorimit te qytetit, apo me mire ti thome qyqe(tit) sa na e administron nje karjerist i f…..t me keta boshnjak e disa shqipfolsa,duhet ta dim se sa do te dekorohet.
  E kur flasim per,objekte afariste private, aty e kemi nje pamje te ndar.
  Objektet me pronar te besimit katolik te gjitha jane te dekoruara,dhe shihet nje dhoj zbukurimit, kurse te e e pronarve boshnjak(lexoje si te duesh)
  Ato nuk jane me nje perjashtim, Spektra.Po e marr si shembull Hotelin e madh ne qender te tuzit,dikur me emer Liria me von Urrela,e tas spo di si i thon, as nje dekorim,

  • Tuzi ishte dhe mbetet nje kasaba me premisa dhe kontura turke. Zbukurimi nuk duhet kerkuar nga politika zyrtare, pasiqe nevoja per zbukurim buron vetem nga zemra e atyre qe e duan – jo vetem qytetin, por edhe Vitin e Ri. Viti i Ri nuk eshte feste qe festohet ne boten islame, nuk njihet aspak si feste ne kalendaret e tyre, Tuzi nuk zbukurohet sepse festa nuk ndihet si feste e vendoreve, e zyrtaret… e duan vetem vetin. Zbukurimi i shtepive dhe oborreve flet kush e don e kush jo. Andaj, mos te habitemi pse Tuzi eshte vertete QYQET, sic e quani Ju z. Alfa e jo QYTET. Urime Viti i Ri 2013.

 9. Gezuar Vitin e Ri ne qytetin e harruar nga pushteti dhe nga lideret lokal te Komunes Urbani te Tuzit. Vitin e ardheshem rinia le ta dekorojne vete sheshin e qytetit sipas shijes se tyre. Kurse lideret tane te KUT deri atehere do te shkojne ne pension.

 10. Fran Lulgjuri ska faj!!! sepse: aktivistt e DPS-it, ci Franin se dvesin as per losh as per balosh, si: Nikolle G. Gjon Gj. Anton G. Naser K. Vasel C. Dede Gj. etj etj….dy netet e fundit te zgjehdjeve shpenzuan 200 mije euro per me ju ble votat ju ci po shani tash ktu….keshtu qe i del se Frani asht i paster e ju jeni fajtor!!! Tash duhet me dijt se ky vit do te jete katastrofal per zhvillimin e Malesise, se ato 200 e duhet me naj vjell diqysh kta te lartepermendurit, sa per mos mej pas xhepat thate….keshtuqe, ska ndertim as mirembjatje rrugash, as ujesjedhesa, as tregu, as kopshte, as….

 11. as asnjisen tjeter n ket vjet….ju keshilloj t kenu kujdes e mos delni shpesh n tuz se kan me fillua mjua marr lekt n xhep me zor se as buxheti republikan ska cent en te….prisni rritjen e PDV ne 21 perqind, taksat tjera gjithashtu….sju ka kush faj se vet keni votua per me jetua keshtu-keni pas rastin me votua ndryshe por keshtu ju pelqen se sdini ma shume se kaq….sikur tjua kishin dhane edhe nga 30 e per vit t ri askujt nuk i ishte degjua zani ktu….e ju gjithcka ju ka faj opozita!!!! a e dini dmth e fjales OPOZITE? ata skan cka ju bajn derisa jeni kunder tyre o njerez….urime 2013

  • Nuk e kane votua te gjithe DPS, as nuk e shisin te gjithe voten. Kjo menyra jote se si po akuzon se edhe komentuesve ketu ne malesia.org tua kishin dhan nga 30e nuk kishin komentua, kjo eshte e pabaze edhe e padrejte. A po na e tregon cka dmth fjala Opozite edhe cfar rrolit ka ajo. E na gjithe komentuesit ketu po jemi opozite perderisa po kritikojme pushtetit. Ti ne vend se me kundershtua veprimet e ketij pushteti ti po kritikon komentuesit, edhe qytetaret opozitar. Me fjal te tjera po thua se shitna per nga 30e. Ti the frani i paster e ju fajtor, kush jane kta JU?thuej ata e jo JU.

  • Se nuk e kane shit tan voten per 30e. E me keto JU, NA, ATA kujdes pak e baje dallimi mes vetes. Se akuzove gjithe foruministat ketu. Kyt lajm e ka dhane malesia.org, e per keto shume vite qe une e lexoj kete web faqe nuk kam pa asiher se malesia.org e ke mbyll gojen, as per 30e, as per 300 as per 3000, dmth kur the “sikur tjua kishin dhane edhe nga 30 e per vit t ri askujt nuk i ishte degjua zani ktu”, ktu zani ju nigjua malesia.org, se ajo e shfaqe kete problem. Se sipas tejet kur thua Ju, dmth na tan e shesim voten e ti jo. Prap po them nuk eshte e drejte menyra se si shprehesh.

 12. Ju lutem ,per te keqijat qe dita me dite ,e ne vecanti dy tri vitet e fundit qe po i ndollin Malesise mos na e fajsoni Franjon me garnituren slavoi boshnjake,sepse ata aty ku jane duke ushtruar pushtetin lokal ne komunen urbane ne Tuz jan ne baze te votes se lire te malacakve te treves se Malesise.Deri sa te votohet keshtu ne zgjedhjet lokale ju ne Mlesi nuk meritoni me shume stolisje ,dekoriem,zbukurime apo drite.GEZUAR.

 13. Gjelosh Nika:
  Malsoret nuk jan fajtor,per gjendje ne Malsi.
  Pergjegjsin e kini ju qe nuk ditet me e ruaj pushtetin, qe malsoret ja u paten besua.
  Me rendesi paten gurt ne Dechiq (emri i Titos)se sa ruajtja e pushtetit.
  Gjelosh Nika,kur nuk shkojne punt mire ne qeverisje, a duhet ndrrua populli a udheheqsit?
  Gjelosho, ju na lat ne ket erresi qe po na e deshiron, e kjo erresi s’do te na mungoj deri sa ju te LDneMZ te jeni ne sken politike me qendrime si keto te fundit ne zgjedhje parlamentare.

  • Po ,po Alfa ju qe cermoni neper bunishtat e DPS dhe tentoni te i mshefini kembet si gjarpri sherbeheni me kete demagogji por dielli me shosh nuk zehet e fare mire dihet se kush cka eshte e si vepron,por kane pas thene te mocmit barrja rrin e i zoti se lene.

 14. Mbasi qe ne tuz dominon boshnjakizmi, edhe nuk asht per tu chudit, noshta u shkojne keshillave te Shefqet Krasniqit qe thoshte : Mos veni bredh, bredhi asht i dreqit as mos e festoni vitin e ri. Ashtu thoshte edhe nifare Mexhid Vejzit: mos u gezoni as mos festoni se ata asht haram.

 15. -Tuzi ishte moti ne terr, ndoshta mkati qe i eshte bere kesaj kryeqendre shqipetare nuk e lejon qe te kete drita dhe stoli te rregullta dhe te merituera si gjithe qytetet tjera shqiptare
  -Tuzi meritonte te ishte aj qe vertete qytetaret e shumte te ti e deshironin,por shume here ORANGUTANGT me nje popullsi me te vogel bejne ortakeri me qelbaniket vullnetar pushtetit
  -Tuzi, sa qytet i mjeruar, pa drita kur ne preferojme Podgoricen,Budven dhe Cetinen, si mund te stolisim kete qytet te vogel me drita kur vete qendra e tij eshte e mbushur me Kanteniera te berdhogut nga vete banoret e saj

 16. -Tuzi si te gjitha qytetet Shqipetare meritonte nje stoli te vecant per Krishtlindje dhe Vit te Ri,sepse ndoshta ishte edhe qyteti me i sakrifikuar shqiptar jo vetem nga P.Osmane por edhe nga pushtuesi famekeq malazias dhe “Demokracia Huligane” e saj
  -Tuzi i vetmi qytet ne boten Shqiptare pa simbole dhe dekorime te 100 vjetorit te Pamvarsise dhe pa drita te Vitit te Ri qe simbolizon Epoken e Re Universale dhe kthim te nje Kalendar dhe civilizim modern kulturor
  -Tuzi qytet pa sy e syza shqiptare dhe me Optike Slavo-Boshnjake zor se mund te shoh DRITE kur hysmeqaret e ti jane te vebert.

 17. Gjelosh Nika:
  Edhe une po e perdori nje thenje te vjeter:kush zemrohet shpejt, jeton me shkurt,kujdes pra Gjelosh.
  Pse nuk dijagolon, si te ka hije si politikan qe ije, si kshilltare ne komun?!
  Ste perket ky dhoj fjalorit as kah mosha as, nga pregaditja jote intelektuale,
  Telepatin e paske nen xero(0)sa per ato akuzat per DPS.
  Pra ne qofte se don dijalog pergjigju ne ato chka te pyeta, lene at fjalor rrugach, mos e perdor si mbrojte per mos suksesin tuaj politik.

  • Alfa Qellimi im ishte qe ju te u indentifikoj pasi pothuajse me biseda te njejta por me nofka te ndryshme cdo her polemiyoni me mue,une qellimit ia arrita dhe pasi je i imi me kaq e i mbylli dialogun me ju dhe ju ftoj qe te ma bani nje vizit ne shtepin time se jeni i mireseardhur cdo here.Pasi qe ju mendoni se jam ai person me te cilin ju me krahasoni,urrnoni e thujejni emrin tim te vertet se une nuk turprohem nga emri,mbiemri dhe e kaluarja ime.

 18. jam shume dakord me ty ”pasha yotin” se asni qe ka marr pare per vot, det heshtin se me ato 50 euro ka thane se nuk e don gjuhen, shkollen, vitin e ri, kshtellat, bajramin, as familen e vet.

 19. Driton te lumte, se shume me vend…………….

  TE HUMBUR PO NA BAJN ATA QE PO SHITEN PER KONZERVA
  QE BELA I KAN HAGER PER VIT TE RI

 20. Gjelosh Nika: Me siguri se nuk ja ke qellua.
  Edhe ne komentin me lart ,ta ceka se TELEPATIN nuk e paske te mire,
  qe profesjoni qe ju e kini (gazetarija)ekerkon .
  Me duket se te gjitha ti tregova.
  Per ftes te falenderoj, me ndo nje rast edhe pse jo

  • Alfa,pasi qe ju me knaqsi pranuete ftesen per te me ber vizite ne shtepin time ju kisham propoyar qe ju dhe une te depozitojme dokumentin e indetifikimit te stafi i Malesia org. dhe ta beje publike ne menyre qe mos ta gabojme udhen gjate vizitave te ndersiellta e te futemi si musafir te pa ftuar ne shtepija te huaja.

 21. dekorimi i qytetit i takon komunes dhe jo popullit prandaj kritikat duhet drejtuar atyne qe jan fajtor e kta jan kryetari i komunes me stafin e vet atyn duhet kerkuar arsyja se pse por ne kem kerkesa shum mate rendesishm qe kishte mu dasht tu kerkojm e qe spo i bajm . per mendimin tim ne trojet shqiptare nen mal te zi duhet krijuar ni qeveri paralel qe doti mbroj interesat tona komtare ne kto treva. dhe te hiqim dor nga kta qe jan ne flet pagesen e qeveris aj qe te mban me buk aj edhe te urrnon . pershendetje tegjith shqiptarve te ndershem qe eduan bashkimin komtar per te tjert …..

 22. I nderuari N.Perka Tuzit do te kene stolit dhe dritat e festave te MEDHA vetem kur te sundohet nga Shqipetaret Atdhedashes,e ajo nuk mund te ndolle vetem atehere kur qytetit ti vine liria
  Demokracia eshte dhe ka vlere vetem atehere kur popullata e vendit voton lirshem per interesat e veta dhe te shoqerise,e jo permes burgosjeve,reprezaleve,manipulimeve dhe tregtis se votave me te holla e mjete tjera
  Ne kete Glob nuk ka demokraci pa nje fare sovraniteti,pa u fituar ajo ne jetojm ne boten e andrrave te hueja demokratike dhe kurr DRITAT nuk do te na i vari DPS-i as langojt e tyre shqipetare

 23. Gjelosh Nika
  Ftesen e pranova, per ndo nje rast,e rasti mund te jet kur te gjuajsh ndonje krap te mir e na e pregadit haha.
  Musafirt more M….o kurr nuk e gabojn rrugen ne shpi te malsorit, ata jan gjithmon te mireseardhun, e aq me shum mirseardhje kan te nipat e Ded Gj Lulit.
  Tung e mos u habit e shko bleje faren e kertollavet,se tan kojshija i blen se a po e sheh sa e mir eshte koha haha

 24. Alfa kjosh k…e burrash por ti pse po i qet emna tjetrit qe shkruan anonim kur edhe ti vet shkruan anonim? Ose shkruaja edhe vetit e del e pinje kaj raki rrushit.
  Aj te tha bukur sesi mundeni me e vertetua kush jeni te dy palt.

 25. Alfa ti ke vojt si gomari kur ka da me kalua kufinin e e kan dvet a di cka ke me u ba kur tkalosh atej e aj ka higllua si me da me than isoj ka me met se u sterrneoj.
  Edhe ty Gjeloshi Nika te ka zbulua e mduket se te ka cua ne der te tjeter kuj,por ni shkosh aty ni kjoft M….. tye piell kertolla nimoj por kurrsesi mos preno me ja bajt se pasha baben kta fushak tgarkojn ran.
  Apapapapa cka tban rradaskja e kres
  Edhe ti Gjelosh pak si sekret je por vet e di kush je e nim vraft kan samari per bes em ke borc se jeky Alfa asht ma fort emi se yti.
  Ika se mkrisi kapaku i kres me ju apapapapa

 26. Malesori:
  Pasi u kyche ne keto polemika lexoj te gjitha,ateher komento.
  Zoterija me thrret tja ceki emrin, dhe per ket ja thash,

 27. i nderueri dhe shum i rrespektuari z GJon K GJokaj nuk di se kur jam pajtua me ndoni debatus ma shum se me ju por e gjith kjo qe ti e shkruan dhe e besoj e deshiron te bahet nuk bahet pa punua fort dhe me sakrifica prandaj duhet vazhduar punen e nisur dhe nuk duhet lan ne gjysm te u roj shnet dhe gezuar viti qe hym

  • I nderuari Nikoll Perkaj shume nga ne do te deshironim qe ate toke dhe vendlindje ta shohim te lire, dhe dasht Zoti qe ajo dite te vine se shpejti.
   Ne shqiptaret qe kemi mbetur nen sundimin e Malit te Zi me duket se kemi mbetur pak si te shtangur dhe nuk besojme se mund te dalim prej zgjelles barbare malazeze, nje pjese tjeter “mendojn”se permes integrimeve demokratike malazeze mund te arrijme deri te ruejtja e embrionit shqipetar ne kete shtet,kurse nje pjese tjeter e trete as qe can koken se ku eshte, kushe kemi qene, dhe per kend punojne,apo sa e demtojne shoqerine e vet shqipetare.

 28. Keshtu qe shoqerine tone e ka kapluar nje turbullim apo mjegullnaje qe po na con ne asimilim te shpejt
  Vec kesaj shteti kainist malazez po perdore te gjitha mjetet dhe mundesit qe keti fenomeni ti jap shkelm te shtyme qe sa ma pare te na hudhe ne humnere
  Disa individe rrine me shpres se nje dite do te gdhiremi ne Shiperi Etnike apo te Bashkuar,ndoshta nje dite po,por ajo nuk do te quhet Shqiperia Etnike po qe se nuk perfshihen edhe Trevat Shqiptare nen Mal te Zi.
  Dite me pare Princi Leka beri nje deklerate replike e cila me pelqeu per faktin se gjerat dhe kufijt duhen te Rishikohen

 29. Kjo do te duhej te marre jehone,”Kokat Atdhedashese te Levizjes Kombetare” dhe Diaspora duhet te vihen ne veprim qe Amaneti i Rilindesve te shkoj ne vend
  Keshtu ndoshta edhe nder ne do te ngadhnjej ndergjegjeja kombetare dhe armikun me tradhtaret do ti lenim gojehapur
  Pajtohem me mendimin tuaj se pa mund dhe sakrifice te perkushtueshme nuk mund arrihet deri te kjo dite
  Si shqiptare kurr nuk kemi qene me te forte e lartsuar,e pse atehere kete force dhe dije mos tja tregojme armikut tone shekullore qe nuk arritem kurr ta zbrapsim asnjehere
  Urime Krishlindjen dhe Vitin e Ri

 30. Lehjevet te qenit vetem qeni u pergjigjet me lehje.
  E une po e perdori nje thenje te nje shqiptarit te madh:
  Zot na ruaj nga injoranca e budalles dhe mençurija e idiotit.
  Kjo vlen per komentuesin me emrin e malsorit1 që e perdor veç kur don me fye.ketu me ju qe ini qellim keq e fyesa e nderprej komentimin.

  • Alfa ,ashtu si u deklarova pak me larte pasi qe jeni njeri i imi une me ju pamvarsish se cka ju do te shkruene dhe cfardo fjalori do te perdorni polemiken me ju e kame perfunduar dhe ju lutem mos fyeni komentuesit e keti portali se ata nuk jane qellimkeq por e shofin se nuk nderoni kurrfar norme te sielljes se mire .Edhe nje gje deshta ma ta vu ne dijeni se nuk ia ke arrit qellimit me me indentifikua pas qe plotsisht e ke hupur piken e orjentimit ,se pari po ju them se kshilltare ne komune nuk jame, me gazetari kurr nuk jam marr as me buqsi nuk mirrem

   • Alfa ,kujdes e mos u ngatrro ne rrijeta te peshkut ne liqe se une kurr peshkatar nuk kam qen,nqoftse ndonjehere do te vendosesh te vish ne dark te une do te bejem nje gjedhe tjeter qe ju me knaqsi cdo here e hani.Pershendetje gjaku im.

 31. Alfa ti po fyen e jo u as nje fjal nuk ta thac teran vetem hina ne kuvet me ty tye ba lojna ni shkosh te M…..
  Ato te gjitha ishin hajgare e ti munesh me i marr si te duesh.
  Sa per lehje te qenit u zdi si me ta kthye as spo ta kthej po e la at pun.
  Ni e ke kap me seriozitet,ti aspak nuk je serioz se del her me i emen e her me i tjeter e i sulmon njerzit pa dit kush jane por ja fut kot sipas menes sate ater met en ta.
  Na shkruejm ktu se duam me shkembye menime jo me zbulua se kush kush asht.
  Balo u edhe te bana ner se kishe hi ne bashtin te huaj hahahaha
  Tungja Jeta

 32. alfa nderimet e mija nese nuk ma merrni per keq ju dhe tegjith komentuesit po jav epi ni kshill kta persona qe hyn ne komente duke shar dhe ofenduar komentuesit hyn me qedhim te caktuar perte hek vemendjen nga debatet qe duhet debatuar qe asht nevoj te debatuar qe kan rensi komtare prandaj mos u merrni me ta vetem duhet ignoruar .une mendoj se ktu duhet dhe asht nevoja te bajm debate te shnosha komtare se si ti zgjedhim problemet tona qe i kemi nen zgjedhen e malit te zi e jo te lejojm indivd te kthej debatin ne sharje personale me njeri tjetyrin pershendetje

 33. z gjon k gjokaj e ter kjo qe ti e thua asht ma se e verrtet por se kem ni problem qe ne duhet zgjidhur se pari per me dasht me ec perpara e aj asht organizimi i asaj pjese te intelektualve qe asht e shnosh dhe liridashse qe te vehet ne krye te popullit per ti pri ne rrug te drejt ne rrugen e te parve ton qe e pate trasuar per ne e qe asht rruga drejt bashkimit te trojeve tona. se ti po e she se anmiku asht i organizuar dhe per at edhe korr fitore te ni pas nishme kunder nesh e deri sa ne qe eduam bashkimin komtar dhe lirin e trojeve tona qe gjinden nen mal te zi te qendrojm te pa organizuam

 34. nuk dote mujm me ju kundervu klikes serbo malazeze dhe puntorve te tyne prandaj ne duhet te organizohemi sa ma shpejt se pajtohem me ju se kombi shqiptar si tansi kurr sa kjen ma i fort por trojet shqiptare nen mal te zi kurr sjan ken ma keq dhe mate pa organizuem prandej duhet punuar ne vet se mbshtetja nga shqipnija e kosova nuk dote mojgoj por ne duhet te deshmojm se jem te gatshem dhe e meritojm ndihmen e tyne e kjo bahet duke ui deshmuar se jem duke punuar dhe jem te vendosun ti shkojm punes deri ne fund

 35. Ti zoteria me nofken Nikoll Perkaj , kishe be mire me ju drejtua zoteris ….
  Malsori1 me ket sygjerim edukativ .
  Te lutem lexoj komentet e tij me mue dhe shiqo me ken me krahason.
  Pra te lutem vlersoja edukaten per mes shprehjevet te tij.
  Qendrim te kendshem ne ket portal zotrija me nofken Nikoll Perkaj

 36. E sa te pa fat jemi ne shqiptaret,sikur tu kishim ty me nofken Nikoll Perkaj
  dhe ket me nofken Gjon K Gjokaj per president e tjetri kryeminister, jo se do ta kishim shqiperin etnike , por do te ishim superfuqi ne çdo pikpamje,ket po e vlersoj ne baz te diskutimt tuaj
  Ndoshta na vjen edhe ajo dit ,me ju ne ato pozita,Shqiperia eshte vendi e çudirave
  ( zilja e telefonit ma nderpreu ket enderr te “bukur”) haha
  Edhe pak humor ja vlen ,pasi fyerjet po i lem mbrapa

 37. Alfa ne kete bote nuk ka njerez te perkryer,neve nuk po bejme asgje me shume se sa nje bashkebisede mes njeri tjetrit, dhe nuk eshte e nevojshme aspak per keso talljesh meqense ti i njef personat ne fjale.
  Si mendoj une ky portal eshte nje tryeze miqesie qe jane te ftuem te gjithe dashamiresit e Kombit, e sigurisht se ata vete duhet te mbajne peng pergjgjesine e vete.
  E lire eshte per ty te shkruash cka te duash por nuk eshte e moralishime te keqeperdoresh lirine tende te shkrimit te bien mbi personazhe te ndryshme.

 38. i nderuari Nikoll Perkaj politika nderkombtare e plotsimit te standardeve prioritare ka per qellim krijimin e kushteve qe te krijohet bashkjetesa ndermjet komuniteteve etnike ne Mal te Zi.
  E gjithe propaganda antishqiptare malazeze ka per qellim qe Bashksise Europjane ti paraqes nje ekuliber te drejtash minoritare si pjesmarrje ne pushtet,vetqeverisje lokale, demokratizim i brendshem,decentralizim i pushtetit dhe zhgarkim i pushtetit qendror ne ate komunal qofte ajo edhe e cunguar.
  Keto te gjitha mund te jene te centralizuera ose nuk vihen ne veprim praktikues dhe mbeten vetem ne leter

 39. Gjate gjithe kesaj kohe qe pushteti po han dekada me maqinerin e vete manevruese dhe nuk pushon se vepruari ndaj popullates shqiptare,duke hapur parqe nacionale,uzurpim te tokave shqiptare,ndryshim te struktures demografike me popuj ardhacak,e mos te flasim per tortura deri edhe me burgosje dhe reprezale te ndryshme ndaj qytetareve te pafajshem
  Nese ky popull i malltretuam dhe keqtrajtuem me dekada nga ky shtet dhe pushtet monstrum nuk jep rrezultate permirsimi por shkon kah mjerimi dhe asimilimi,nese Intelektualet dhe lideret e vete nuk mund ti siellin dobi atehere ky popull don ndihme.

 40. Nese keti populli ne trevat e veta nen Mal te Zi vertete i nevoitet ndihme atehere nuk na mbetet kurgje tjeter por ose te shuhemi shurdhet me 7 milion Shqipetare te fuqishem perreth,ose te kerkojme ndihmen e tyre.
  Se si dhe qysh te qitet ky kushtrim une nuk e di,por nje gje e di se kjo eshte e njohur mire nga te dy Presidentet,nga dy Kryeministrat, nga te gjithe ministrat dhe nga 250 parlamentaret shqipetare,nga laiket dhe kleriket,nga Intelektualet dhe Akademiket dhe nga gjithe Diaspora e fuqishme shqiptare
  Ne vellezerin dhe katundet tona fukara kurr nuk ka ndolle qe dikush te vdes urie

 41. Keto treva te zaptueme me dhune nga obskurantistet malazez qe sot jane para frymemarrjes se fundit, Atdheut dhe Shqiptarise mbare i dhane trimat e celikte Patriote ma me ze qe u murosen dhe vete i vune themelet e Shqiperise si Ded Gjo Luli,Pater Andrea,Mujo Ulqinaku,Baca Kurti,Vellezrit Ivanaj,Smail Martini,Marash Uci,Tring Smailja etj.
  Kesaj treve sot te harruar Shqiperia dhe mbare Shqiptarizmi i ka borxh qe mos ta lene te tretet pra syve te vete.
  Toka, Patriotet,dhe Deshmoret e rene gjithere bertasin KTHEMA BORXHIN.
  Ky eshte amaneti i tyre qe te gjithe ne duhet ta permbushim.

 42. o z alfa nuk asht se jemi te pa fat qe une dhe zoti gjokaj nuk jem aty ku thua ti po jem te pa fat ne shqiptaret nen mal te zi qe kemi shum si puna e jote duket dhe ajo asht arsyeja pse jemi ne ket gjendje qe jemi ajo asht arsyeje pse malazezet ne oret e hershme te mengjezit ne i thej dyrt e shtepive dhe naj maltretoj pleq e femi dhe naj marrin patriotet ne burgje se presidentet dhe kryeministrat i kemi ne rregull dhe saper njoftim emri im i vertete asht nikoll dhe mbiemri perkaj dhe nuk asht nofk se nuk jam prej atyn qe e hedhi gurin dhe e meshefi doren

 43. z gjon k gjokaj e gjith kjo qe ju e thuani asht e vertet por jan do rregulla nderkomtare qe qeverija e shqipnis dhe e kosoves u duhet perbajtur. prandaj ne vet duhet nisur te shprehim mos pajtimin me gjendje qe gjindemi sikur qe kan vepruar edhe ata qe ju i permendet por duhet te organizohemi te pa organizuar nuk mund te funkcionojm kjo asht primare organizimi. sa i perket evropes dhe ato qe ju i thuani asaj i intereso te jet qetsi dhe pa problem dhe nuk vret vesh se kush asht mir e kush asht keq kush asht i damtuam dhe pse por nese ne i prishim qetsin ater krijohen rrethana te reja ne teren

 44. ky koment i drejtohet personit me nofken martini i cili ka ba koment aty ku flitet per pashaportat shqiptare per te gjith shqiptaret pa marr parasysh se nga cila trev jan dhe ku jetoj aj thot se e don pasoshen shqiptare por don te jetoj nen mal te zi hajde jarabil mos te ruejt zoti ty as ata si mendojn si ti

 45. Nikoll Perkaj ne qe jemi nga trevat shqiptare nen Mal te Zi nuk duem qe Kosova as Shqiperia te sakrifikohen per ne ashtu sikurse ne sakrifikuam per ta, dhe as qe duem qe te dalin jasht rregullave te Bashkesise Europiane, por te shohesh popullin e vete dita dites qe i perkleqesohet gjendje e mos te veprojn ne asnje fare menyret e te rrine duar kryq,kjo eshte e pafalshime e mos ti quejm pazarddeqe per hire te interesave personale
  Demonstrimt i Kryeministrit Shqiptare Z.Sali Berisha ndaj Kreut te Beogradit se mos te “Luajn me Luginen” ishte shume e mirpritur jo vetem nga Lugina e Presheves

 46. Por nga krejt shqiptaret kudo gjinden
  Ky paralajmrim i Berishes cdo shqiptarei te Lugines se Presheves,Medvegjes dhe Bujanovcit i jep zemer dhe kurajo te qendroje i fort ndaj perbindshit dhe egersise Serbe
  Sa here e pame kete mbeshtetje shqiptaret e ketyre aneve, te cileve ju muaren tokat dhe pasurite para deres se shtepise e i bene prone te shtetit,i rrahen neper shtepia,maltretuan,burgosen pa bere kurrfare faji veten e vetem se ishin shqiptare
  Ne trevat shqiptare u siellen popuj dhe rrace jo shqiptare vetem qe nje te ardhme te shpejt te ndryshoj struktura demografike dhe gjuha shqipe.

 47. Me kenaqsi po i lexoj shkrimet tuaja e po me knaqni si po bini dakort si dy vllazen e me gjith zemer po u tho u ruajt zot
  Per jakta Gjokajt kam tije se jan ken me za qysh Baca Kurtit e shqiptar taman
  Jeky djali i Perkaj po me cudit pak ka ka dal kaq atdhetar jo se ska te drejt por ata jan ken me parti e besa do sish edhe sherrin ja kan pa e besa edhe i gja tjeter po e ve re pak per cud ci a Perkaj se tan tjert jan Perkoviq
  po ky bela kastan e ka vy ket emen se spo di i kuj a ky se dy Nikola i njo e ata smerren me kso punsh
  Po ti djali i Gjokaj kujdes me kta Perkaj se nuk jane komtar teper.

  • Perpjekjet e fundit te Patriotit te Vetvendosjes Albin Kurtit ne Ulqin qart shkoj hurrc,por nur kjo nuk duhet lene me kaq as nga ana e Kosovarve dhe lideret e tyre
   Nese kerkesat tona jane te zbera Lideret gjithe Shqipetare me doemos duhet te aktivizojn dhe elektizojne situaten e papershtatshime te populli dhe rinia shqipetare ne keto treva e me gjere permes mediave te ndryshme qe edhe ata duhet te jene nje nder idhtaret kryesore
   Gjithsesi edhe Aleanca Kuq e Zi duhet te luaj nje rrol te rendsishem per kete fenomen e bashk me ta Diaspora dhe cdo njeri qe vehtes i thote shqipetar kudo eshte

  • Vasel Marku jeky djali i Gjokajve nuk eshte prej familjes se Baca Kurtit po pej Gjokajve te Trieshit e besa edhe kta te Trieshit jane Atdhetare e bile bile prej ktyne edhe shume malsore e kan msua alfabetin e pare shqip
   Jeto komentet e tij me Nikollen po tregojn se vertet Malsia asht ne udhekryq e besa edhe vet jam i te njajtit menim,vetem se ashte e shtir me i ba shqiptart bashk po Zotin e pacim ne nime
   Sa per kyt Nikoll Perken nuk di shume vec e di se ka ken ushtar i Batalionit Atlantikut dhe UCK-se dhe se cdo here qe paraqitet jetu
   komentet e ti jane proshqiptare
   Urime Vitin e Ri

   • Une zoti Ivezaj personalisht nuk e nohi djalin e Perkajve Nikollen ,por kam ndegjua se ka qen nder te paret malsore qe eshte aktivizuar ne batalonin e Atlantikut,per mua personalisht nuk me nevoitet tjeter biografi e me dite se kush eshte e cfar qendrimesh kombtare ka ky person.Zotrija qe prezentohet me emrin apo nofken Vasel Marku,mendoj se nuk eshte ne te drejte kur i kalifikon Perkaj si jo kmbtar tue dite nga fakti se ne kushte specifike kane ruajtur gjuhe,fe,komb e tradite dhe kan llene disa figura me emer ne rrafshin mbare kombtar si psh .historjanin Millan Perkaj.

  • Vasel Marku sa per leternjoftim nuk eshte nevoja ti tregojme njeri tjetrir se kush e kush jemi,por si do qofte nese nuk jeni ne dijeni,une jam nga Gjokajt e Trieshit
   Sa per Nikoll Perkaj une te garantoj se eshte njeri nga patriotet ma te zjarrte Malesor dhe sot Veteran dhe ish luftetare i UCK-se,
   ilndur she rritur ne Kosove dhe sot kerkon te drejtat e vendlindjes se atit te vet
   Nuk e di si qiti puna te komentojme kaq gjat por si thot ajo fjala e vjeter popullore “xierr i kashe e dalin gjasht”edhe na jekshtu po qajm hallet tona ci sic po duket pak kush po e vret veshin per at pune
   Suksese

 48. Sa here deri me sot Nikoll kemi pare te vine ndonje intevenim nga Kreu i Shtetit Shqiptare,por kemi pare miratime dhe dekorime te atyre personave qe kurr nuk i sherbyen vendit me nder dhe dinjitet,por i sherbarmikut shkja
  Fare mire dihet se si duhet te behet organizimi,kur se situata qe eshte sot eshte e mjerueshme.Keto Shteti Shqiptare duhet ti dine bukur mire pa pasur tendenca rrebelimi as radikalizimi por me mjete paqesore dhe demokratike qe ne na takojne dhe na i garanton Konventa nderkombtare si popull Autokton.

 49. I nderuari Z.Nikoll Perkaj rinia shqiptare ne Malesi jane te persosur, e bashke me ta edhe nje pjese e Mediave qe kryejn pune te shkelqyeshime ne kushte shume te veshtira e nje nder keta edhe Themeluesi i keti Portali te Malsia.Org Z. Robert Ivezaj bashke me stafin e tije, dhe Televizioni Boing e udhehequr nga e nderuera Sandra Bojaj e veja e te ndjerit Patriot Tome Bojaj.

  IF THERE IS A WILL, THERE IS A WAY.

 50. i nderuari vasel marku po me vjen mir qe u kyqe ne ket debat se po nuk ishe kyq me ket koment nuk mu kishte dhan rasti me shkrua ket shkrim qe ka te baj me luharin por ne nakan than shkodra e vogel se e kem luftua kucin gjith mon por me ni rast kur kuci mbas kongresit te berlin desht ti marr ato troje qe ja dha kongresi dasht me hy ne luhar ne ja kthyem pushken dhe kjjo betej krev me 54 kucas te vram dhe me 100 te varruam ne e patem leshua luharin per disa vjet e ma von u kthyem perseri prisi i ktyne luftave kunder kucit ka qen martin pretashi perkaj gjyshi i babs edhe kur pasha dasht

 51. me kalua neper luhar martin pretashi e kthev mbrapsht dhe nuk e la me kalua edhe ne luften e dyt botrore kur kapitulloj italija e qe kufit i kishte shqipria deri ne kuc luharasit ja kthyen pushken partizanve dhe u varruan 8 luharas ne deciq muaren pjes disa luharas ne mes te tyne edhe dy axhat e babs smajl martini dhe lulash martin perveti spo flas prandaj kur te shkruesh dicka per dika maspari kryej detyrat shpijake dhe informov mir per at person apo familje e jo vec me shkrua pa dit se kush jan dhe si jan e luhari sasht sa hoti a gruda por ni katun i vogel

 52. i nderuemi z gjon k gjokaj mu per ket po flas se nese perpjekjet e nga tojet tjera sikur asht rasti me albinin nuk gjej fush veprimit dhe mirkuptim ater asht shtir te ndihmoj por nese bahet ni organizim i mirfillt prej indivdve te shnosh dhe qe nuk kqyrin interesa xhepash ater edhe ndihma nuk dote mongoj se trojet shiptare qe gjenden nen mal te zi nuk jan ma shum tonat se te xhdo shiptari tjeter pa marr parasysh se ku jetojn por per shkaqe teknike dhe arsyetime nderkomtare duhet te nisen dhe te ken adresen tek ne qe jetojm aty

 53. Shqipteret duhet qe te bashpunojne qe te arrihet te nje rezolucion i vertete.
  Une kisha propozue qe te gjitha partit politike te shuhen dhe te krijohet nje trup i perbashet qe edhe Mali i Zi ta pranoj se ka te baj me nje realitet te ri shqiptar ne kto ane. Edhe Emigracioni do te jete me ne,ndoshta ka ardh koha per nji relitet te ri.
  Gjokaj pajtohem me sugjerimet tuaja vetem se me duket e pa arritshime te delet nga robria sllavo malaziase. Disi me duket se jem dhan shume pas tyre.
  Prap nuk dua ta besoj, ni dit do te bahet mir.

  • Detroit bash ky eshte problemi i yne,here besojme here nuk besojme d.m.th. kemi ra ne nje grade sa shpresat na jane fikur,e kjo eshte e rrezikshime per ne qe po dorzohemi pa tentue fare te mbijetojme
   Shqiptaret ende e kane shansen e riorganizimit dhe mund te arrijne deri te nje konsrtukcion konsekuent
   Une mendoj se puna e shpie njeriun ne organizim,ne duhet te merremi me shume me njeri tjetrin dhe mos te turprohemi nga ata qe nuk ja dine vleren lirise
   Thone se atdhetarizmi eshte patologji e vertet,vetem kjo i ka shpetuar shqiptaret qe 100 here kane qene te pushtuar neper shekuj

   Suksese

 54. z detroit mire e ke se duhet formuar ni trup unik por ju te jet pjes e qeveris malazeze por ni qeveri paralele qe nuk dota njoh qeverin e malit zi ne teritorin ku jetoj shqiptart se vetem ashtu dote terhiqet vemevdja nderkomtare dhe dote arriehen qedhimet tona komtare

  • Po ajo do te ishte mir por cka me ju ba ktune te politikes qe kin me ju kundervu ketyre.
   Ne Malsi eshte shume veshtir me ken i sukseshem per arsye se kin me i dieg priher, e po ta nap besen se kta mat paren here kishin me i quejt tradhtar vet kta qe tradhtojne e stragasin prej nje partie ne tjetren edhe ne poste te pushtetit.
   Per ata e ceka ma nalt se teper fort jemi te dhanun pas malazezve.

 55. jo tradhtar asht aj qe bashkpunon me anmikun e sikur te krijojm ni mbshtetje te fort nga diaspora nuk muj me i djeg por kishim mi djeg na ata ajo asht e vetmja menyr te fitohet lufta politike me mal te zi e pastaj gjicka dote bker ne vend te vet por pa ni organizim te mirfillt nuk kem shanc e xhdo perfaqsus politik qe te jet ne qeverin e malit te zi nuk dote punoj per bashkim komtar kjo asht e vtmja menyr te pershendes

 56. Nikoll Perka me vjen mir qe metaman shpreso dhe ke vullnet qe mund te bajm dickan, une do tisha ne gjendje me u nimua per aq sa do te kisha munsi me gjithe fuqin teme.
  Po kta te Diaspores a ta merr menja se ke shum pej sish qe vertet jan serioz me u marr me ket pun.
  Ktu ka nierz qe jane neper shoqata te ndryshme e as ne nje demostrat nuk kan marr pjes, sa muc me dhogarit en ta.
  Besom se edhe na ktu e kem te njatin problem si ata atje.
  Neser po e lam se u formua dicka vertet serioze sa ta merr menja se i ke shqiptar me veti.

 57. me vjen mir se jem te ni mendimit sa i perket pushtimit malazez nuk pajtohem me te as une asju e sa i perket besimit une kam besim te madh se nese njerzit kan vullnet ater rrezultatet nuk mongojn kjo asht ni gja e sprovueme dhe e vertetueme neper shekuj nese xhdo njere prej nesh ban aq se ka munsi pa kqyr se cka ban dhe sa ban tjetri dotja dalim te jesh i sigurt por xhdo individ duhet krye at obligimin ndaj kombit dhe atdheut me ato munsi dhe zotsi qe i ka por para se te thom nuk bahet duhet provua per ta bar por duhet provuar megjith mend e jo te jesh i pregaditur moralisht per deshtim pa

 58. ja nis se ater nuk ka sukses por duhet mu organizua dhe me punua per me ra ne kontakt me individ qe e kan te njejtin mendim dhe deshir organizimi asht celsi i suksesit dhe nese dote kerkosh dote befasohesh se sa dote gjesh qe ndajn ni mendim me ty dhe mua te pershendes dhe kam qef me pi ni kafe me ty

  • E more Nikoll po na kem vojt shum keq i kti menimi ki me viejt me ken tetan. Lashi asht i madh e si tja gjejm fillin. Kapa than i mocimi ma kollaj asht me e ba i thes me pleahta se sa me i ba dy mene shqiptarsh bashk.

   • Disi nuk di me e kuptua ket pune por as me e prenua nuk dua se sa fort na ja gjunzua shkjaut
    Kajher me duket se jam aderr, si mujm na prej ktej me e pas ma te ransishme punen e vedlindjes se sa ata qe jetojn atje.
    Per Zotin mua per vetin personalisht nuk em lypet gja aj vet atje, se fmia u rriten e po martohen ktu e vet kam met jetu rreth tyne vec prap menja nuk me len rahat per at vet ku kam lind,e me vjen inad se kush me na sunua ata ci nuk jan as mat pasur as ma intelegjent as mat shetitun as ma te kulturuem se na e kshtu me radh,barabar si me e fitua fukaraja kadin per met.

 59. per gjon k gjokaj dhe per te gjith ata qe jan skeptik ne qendrimin e kosoves dhe te shipnis nese bahet ndoni organizim serioz dhe i mir fillt per bashkimin komtar a po e perciellni se cka asht ka bahet per lugin dhe a i kin perciell dekleratat e sali berishes dhe te hashim thaqit e te ali ameti kjo dote thot se edhe per trojet shqiptare qe gjenden nen mal te zi kan te njejtin qendrim por se nuk kan ka ta mbshtesin se nuk ka kurrni parti politike qe e ka deshmua se jan serijoze per te luftuar kunder pushtuesit serbo malazez por nese dote organizohem dhe nese e ndryshojm situaten ne tere as

 60. perkrahja nuk dote mongoj prandaj mos te munohem te gjejm arsyna qe sjan arsyena per te mos punuar duke faisun te tjeret qe nuk kan faj faji asht i joni qe nuk duam te punojm

  • Askush nuk mund ta parashikoje te ardhmen,edhe pse jo,njerzit gjithje punojne dhe veprojne dita dites per nje te ardhme qe e deshirojne
   Nje fjale e urte Biblike thote”Kush gerrhet Veres kotet Dimrit”,keshtu me duket se po ndoll me ne shqipetareve sot
   Ne librin e Pedagoges shqipetare Elena Kocaqi”Planet per zhukjen e shqiptareve” Autorja na flet se si u krijuan Greqia dhe Serbia mbi popullsine dhe teritoret shqiptare,ne kete rruge e siper sot gjindet edhe Mali i Zi i cili jo me shume se 100 vite me pare tere shtetin e vet e shihte prej nje QETE(qe duket se dhe emrin e ka prej saj) Cetinet

 61. Edhe Dinastia e pare malazeze Cernojeviqet (ZEZAJT) ishin Shqiptare qe trashiguen Dinastine e Balshajve dhe ishin bash nipa te tyre
  Kete aprovim dhe dhurate Mali i Zi sot e ka edhe prej shqiptareve qe nuk duen me punue per ekgistencen dhe ardhmerine e vet
  Ketu nuk mund te fajsojme vetem shqiptaret ne kete shtet, por me shume shetin Ame qe nuk kujdesohet per popullin e vete te roberuar, dhe nuk zbaton Kushtetuten e vete te shkruar dhe aprovuar nga vete dora e Ligjevenesve.
  Neni 8
  1. Republika e Shqipërisë mbron të drejtat kombëtare të popullit shqiptar që jeton jashtë kufijve të saj.

  • Alenca Kuq e Zi dhe Vetvendosja cdo here deklarohen per Bashkimin Kombetar,a gjinden ato para nje udhekryqi kombetare eshte heret te gjykojme.Deklerata e sodit te Spahiut per Bashkim Kombtare dhe Konfederate i perngjante me shume nje kampejne politike se sa nje realiteti ku aj kerkonte me referendum bashimin e Kosoves me Shqiperi.Qe shqiptaret te bashkohen ne nje shtet duhet marrshue dhe propagandue gjate nga mbare shqiptaret dhe nga media qe gjithsesi ajo do te duhej te ishte edhe bartesi kryesor i keti fenomeni.
   B. Kombetar sot eshte enderr per te ardhmen,e do te ndolli por done kohe.

 62. Shqiptaret nen Mal te Zi gjinden para nje katastrofe ckombtarizuese,Rozhaja dhe Tivari te mbarur,Plave Gucia po derrmohen tmerrsisht,me nje avaz me te ngadalshem te njejten rruge po merr edhe Malesia
  Subjekti Politik shqiptare mbretron ato ane pothuaj se te gjithe konkurrojne por poste deputeti ne Tirane.Skan kurrfare platforme shqiptare atehere as nuk kane kurrfare arsyeje qe te merren vesh,kjo ndolle per interesa personale dhe grreben per pushtet
  Supervizimet e shtetit Ame do te conin te nje komfortizim te situates sikurse Lidereve tu afroheshin keshilltare politik e nevoja financiare

 63. Me vemendje i percolla kto shkrime.
  Une kam le ne New York dhe vazhdoj studimet ne Universitet,Baba dhe Mama jane me prejardhje nga Malsia.
  Kam vizitua Malsine vetem ni here dhe me ka pelqye shum e posachrisht buza e Detit (Ulqini me rrethe).
  I kam shetit edhe veset tjere shqiptare atje dhe me kan pelqye dhe asht shum bukur.
  Une mendoj se rinia atje jan te mir dhe kan qef me bashkpunua me ne,dhe menoj se ata shteti i len papune qe vetem te menojn te ikin ose te merren me pun te kqia.
  Vet nuk e di si muni me nimua at vet por jam hazer me dha contributin tem per tok te Babes Tem.

 64. Shqiptart duhet ba tan bashk ne i nimua ati vetit qe ka qit shum malsor trima me burrni dhe heroj te mdhej.
  Mfalni gramatiken u lexoj libra dhe e marr vesh gjuhen shqipe
  Me shnet festat te gjith shqiptarve

 65. Artist ti vazhdo shkollimin se vetem me njohuri dhe edukate mundesh me i ndimue vendit tand.
  Eshte mburrje per ne te kemi djalosh si ty qe i intereson vendlindja e prindve te vet dhe shrua ne gjuhen e babes se vet.
  Edhe une mendoj se duhet punue ma shume se bashku qe te shpetojme Malsine,qytetet dhe vendet tjera ne Mal te Zi.
  Ndoshta rinia jone ne Malsi dhe te rijt si ky djaloshi mund te jene e ardhmja jon qe do te bejn ma shum se sa bem ne pe ate vend.
  Simon suksese dhe ty urime Viti i Ri

 66. simon. ti vazhdo studimet dhe suksese ne jet se kto problemet e malsis dot i kryej gjoni dhe nikolla,nese dot rreshken mir ata steka

 67. Detroit faleminers,
  Un kam shum rrespekt per ato troje dhe tash qe jam rrit dua me i vizitua cpesh.
  Un e di se vet e kam preardhjen prej Malsiet dhe e kam detyr morale me e dasht.

 68. Trimi-hotit
  Falimners shume per kshilla edhe un ty te deshroj suksese ty e fmive tu ni ke sish.
  Vet mir e kuptova menimin tand,dhe aspak nuk u gzova kur pach se nuk po te munon aspak problemi i vendlinjes sate.
  vetm me ta than ni shemull,sikurse chifutnit qe jan ken te hapun ne te kater ant e botes mos tishin interesue per vend te vet sot nuk kishi me pas shtetin e vet Izraelin.
  Un nuk di shum per Shqipni po e di se shum i kan nimua edhe asaj shqiptart pej jasht,edhe Kosovs ashtu tan i kem nimua e tash chi po asht koha me i numua Malsis ti mai pari po ban lojna me at pun

 69. qe, une ose jam i marre ose kam nis me dal mec. per vit t ri kam pa zbukurua pre ne mal nji “dedhi” e e kam zbukurua, ater kam pjek i zog thiut e e kam hager…dmth, sjam me boshnjak as kam marr konserva, si jata ci po kerkojn zbukurimin e tuzit!!! hahaha…ater nji njeri, ci pom duket krejt i cplam n krye, thote Televizioni “Boing” edhe na goditet ktu i urt, patriot e komtar, flet per punet e tyne e sja din as emnin-jaq urtia e tije!!! sqarimi i “JU-se”, ti me shoke sokol tjeter here voto per shqiptaret e jo me shit bythe e krye per 30-50e. ske nevoj me kcye aspak por mos e shit voten…

  • Pasha zotin
   Ti qenke njeri i krisur gjat gjithe ketyre komenteve atdhetare nuk paske fjale tjera vetem poshtruse ndaj vllazenve te vet
   Kta njerz permes komenteve po debatojn se si te futet dicka ne levizje qe te ndihmojne trollin e vet e ti qenis fjale grash te kqija,edhe ne emen te Zotit si nuk ke marre
   Si thon ne dukagjin”Ti sha zoten nuk po din me nejt”
   Ti e kap shoqin per i germ ne vend Televizonit Boin e ka shkru Televizioni Boing
   Nese ke mend shkruj ose rri anash e shiko si na tjert.
   Shi si ti fillove komentit tand e don me msu kend mend
   “Une ose jam i marr ose kam nis me dal…

 70. Trimi-hotit
  Un jam nip Hotit dhe gjithmon kam tije per Hot e si Hoti,kam tie per Ded Gjo Lulin e Marash Ucin edhe kta mduket se jan pej Hotit e kan luftua per Malsi e Shqipni.
  Un nuk e di historin Shqiptare po kam lexua shume Inglisht edhe per Gjergj Kastriotin dhe si ka luftua Otoman Empire fuqi ma tmadhe te bots.
  Trimi i Hotit un punoj ne restaurant dhe kurrkush nuk mi lyp stekat e rreshkun por rare,medim rare,medium,done e vell done
  Mfal per vjetersin por nuk asht e nershime me qesh dikan kur nuk je i zoti me i nimua kuj,pak ma shum dashni per vend e vllazen tu edhe se te duken te kqi

 71. simon te kuptoj mir por pom duket se je gabim me i permend Ded gjo lulin me shok me kta patriotat e sodit kta te sodit kqyrin me xhgrrye donji person ci me zi e fiton buken doj qince dollarit atej e ktej e shkojn e e kalojn veren en budva e atej e ktej tash va kem kuptua patriotizmin e ture por per dikan asht ken von.per ma shum nuk flas gjana ci nuk i di por e kam ne tep te inxhizuam patriotin e madh te malsis qe shkoji demek en kosov en luft por as en slika nuk e ka pa kosoven por deri en shqipni e e ka pru i grua te shpia ajo asht ken tal lufta e tina por aj ka edhe shok tier.

 72. simon edhe nji gja.keta ci ihan kta stekat e rreshkun nuk dashkan me ardh te ti se kta kan problem prej bylmetit ne gjadh dhe i han te rreshkun

  • Trimi-hotit
   Un kam shum rrespekt per njerz te moshuam
   Kam ni pyetje per ty por jo per edukate se u kam marr orjentim
   Kuj ti bashkohem nkjoft se dua me dimua Malsin
   A munesh mem nimua ti, e ni kjoft se po,a much mema kalxua programin se si pasi kta kekan te kqi.
   U me jet nuk kam vu kunor por vetem se shpreha menimin tem
   Edhe i gja u vetem a pom kallxon pak biografin tate qe te marr si shemull se ti vech po rrin tye sha e tye poshtnua jeta chi spo ja thon kuj i fjal tkeqe
   Nkoft se dikush ban gja keq mos va garko jetynet chi po shkruejn.

 73. ti trimi i hotit kur jake vu vetit ket pseudonim pse nuk qite pushk kur te hyn zhandart e malit zi ne hot dhe i rrahen dhe malltrtuan gra e pleq e femi ne oret e hershme te mengjezit duke i trishtuar femin ne gjirin e gjyshave dhe prindve te vet po pona kallzon se kush a kjen e kush sa kjen ne luft ti e kepas luften ne shpi e stu ka ti zani e sa u perket ktyne sokolave te malsis qe shkuan e luftuan ne kosov dhe e paten fatin dhe pas luftet u martuan po pse jo kush asht aj prind qe dotu thoshte jo atyne qe shkuan nga amerika e larget dhe i vun gjoksin e tyre para armikut per ti mbrojt popullin

  • Valla Nikoll ta lumsha se mir u the, se jeta te Malsis rrin tye sha her jarin e her tjetrin
   Kta tipa as nuk apin,as nuk kontribojn vec shajne e ofendojn ilaken dhe malsort bujar te Amerikes,e gjithmon e kan nimen dhe interesin e tyre
   Edhe i porosi ose njoftim e kam per Malsor te Malsis,u zdi sa patriota malsor ka Amerika por ni gja e di se cdo aktivist qe merret me ceshtje shqiptare npergjithsi e malsore nvecanti nuk e ban per peditim xhepit por len punt e hallet e veta e jep e shpezon se paktit mija e mija dollaresh ne vit.
   Kshtu pra na rrespektojn vllaznit tone “bujar”, berqavers.

 74. Bravo u qoft ju komentues,e thyet rekordin e komenteve,te deri tanishem,te ketij portalit.
  Per chudi, si keta moderator jane kaq tolerant, pse lejojn kaq komente,te gjitha jasht temet,perpos dy a po tri komenteve te para.
  Ketu po i vrej disa komentues , ne qofte se s’pajtohej me komentet e tyre ,ose u kundershton, fill te shpallin si fyes ose cka eshte me e keqe si anti shqiptar,
  te thot mendja se keta e kan shpetue kombin ton, nga te gjitha te keqijat.
  Paraqiten me emer e mbiemer me perplot krenari sikur emrin e tyre ta njeh i gjith kombi .

 75. Simon Alia
  A thua edhe e ti ke emnin Simon si vet vec ti je i Alis?!!
  E gzosh emnin.sa ma shu Simona aq ma mir,a e din se edhe Sh’Pjerti e ka pas emnin Simon?
  U se kuptoj pse njerzit kan kaq shum inade nermjet njari tjetrit,mua print e mi me kan edukua se malsort jan tan te mir dhe kan hjek keq ne male e jan ken te turturuem gjithmon prej turkut e shkjaut.
  U po sho disa njerz geloza e nuk muni me e kuptua pse jan te illnuem me njari tjetrin,ni ske munsdi me nimua thuj ishalla me vjen dita,e ni se don popullin tat ater ske pshtim as pej Zotit.

 76. i respektuami dhe si te thot populli luftari Nikoll perkaj sa i perket rrehjes se atyne trimave te gjith jan ken ma shum ne 21 vjet cka dot thot te gjith jan te zot e vetit dhe kurr nji nuk asht ken djal tshirit por i kan vllaznit e vet ci i dry dera ater shkon rrethi maj gjan atyne vasht kqyre me luaj gishtin,deri sa jan ken ata mren (vet nuk i kam pas cua atje) dhe pasi ci dualen po kqyrim se si kan me pagua vetin. nese nuk din me luaj me gisht ti ci je ken en luft naj ushtro pak se vet haje dreq se kam pas pushk en dor hala por mej cekic e mistri tye fitua ropve i kapshat buk

 77. edhe nji mendim Nikolla i pushks e kam.nese ata nuk kan zemer me luajt gishtin sy en sy ater ti din menaj msua edhe en bohe se si mej vra.pra besoj se me ke kuptua pak a shum cka dot thot gjithkush ka kapak me pastrua ka shpia pa dal en tjera bajraqe

Comments are closed.