Presheva, sfidë per Europen – nga Albert Camaj

Heqja e përmendores kushtuar lavdisë së dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit në Preshevën Heroike, nga ana e xhandamarisë sérbe, paraqet një akt shoven të politikes serbe.

Edhe sot mbas 800 vjetesh nga dyndjet barbare, Stepat e Rusisé duan të bëjnë ligjin né Trojet e Ilirisë. Klyshët e karadakut duan të përdhosin martirët e Kombit. Duan të përulin një popull i cili tash 3000 vjetë gjindet aty duke ruajtur identitetin dhe duke i shërbyer tokës Arbnore, duke ia ruajtur kufinjt, edhe pse ishte e pamundur qe të ruhen para dyndjes së hordhive sllave. Edhe kënga popullore thotë: “Pashé nga i pashé naj shtyné kufité” dhe na tkuren aq sa nuk kemi nga shkojmë më. Prandaj bijtë e Carit, na lejoni që në tokën tonë ti qajmë, ti respektojmë dhe ti kujtojmë bijtë tonë që janê sakrifikuar për të ruajtur indin shqiptar në trojet tona etnike. Shqiptarë nuk duan të pushtojnë tokat e huaja, por duan ti ruajnë dhe ti bashkojnë të vetat, dhe per kete nuk mund te trajtohen siç po i trajton serbia. Ne nuk jemi EKSPANSIONIST nëse, thjeshtè duam të gèzojmè tokat e tè parève.

Sakrificën e heronjve tonë as zoti nuk e mohon e jo më një popull fqinj e prijsat e tij, të cilët tashmë, me qindra vite, e kanë treguar një kulture primitive dhe një mostolerancë ndaj të tjerve, e në veçanti ndaj shqiptarëve. Është rasti I fundit që Evropa ta kuptojë dhe të marrë qendrim adekuat ndaj këtyre antieuropianëve të dëshmuar. Por dihet se kjo Europë e vjetër kurr s’ na fali gjë ( kujtojmè Konferencèn e Londèrs, Berlinit…) por nga fakti asnjè prej luftarëve shqiptar nuk përfundoi i dënuar në Hagë, ndersa Kriminelët serb po, fitohet bindja dhe shpresa se Evropa do të ndreqin gabimin ndaj shqiptarëve sepse ata nuk mund të lihen në mëshirën serbe. Në fund dua të përkrah qendrimin e Bardhit dhe Gjekes lidhur me këtë çështje, por pozicionimi që kanë marrë në raport me qeverinë e Malit të Zi dhe pozita e shqiptarëve në Mal të Zi, se di sa u jep hapësirë të kritikojnë të tjerët.

Albert Camaj

16 Comments

 1. Pershkrim i mir i Albertit Camaj, esht djalosh i mir. Albert jam dakord shumicen e gjerave qe ke then ne ket koment. Disa gjera un i shof pak si ndryshe. Ajo qe u be pritej nga kriminelet Serb, sepse ata cetnik antishqiptar kan qen gjitheher, dhe sdo te nderrojn kurren e kurres.Duke i njoftur se cfar jan ata, patriotet shqiptar te Lugines ishte e pafalshme te rrinin fjetur, dhe kur ju doli gjumi ne mengjez e gjeten Lapidarin e deshmoreve te liris, te hjekun nga qendra para kuvendit. Ku ishin tana ato pre

 2. Ato premtime dhe kokorisma te para disa diteve, nga luftetaret e liris, shoket dhe bashkeluftaret e atyre deshmoreve qe jau hoqen edhe permendoren, kurse te gjitha ato organizime gjoja, dhe rekrutime te AKSH-se cka u be me to. Jo shum xhurm o vellezer por pun, dhe vetem pun. Kesaj i thon ka pjedhe Mali dhe beri nje MI. Pra edhe te gjitha keto xhurma asgje nuk sodhen dhe Serbija gjakatare si gjithmon e hoqi Lapidarin e trimave te liris. A besoni se te ishin gjadhe ata qe i paten emrat ne at Lapidar do ta lejonin nje gje te atille pa asnje rezistenc, un them se jo,,ndoshta gabohem por keshtu men

 3. Kurse sa i perket Fatmir Gjekes dhe Mehmet Bardhit ata pacin faqen e zez me gjith qeveri te Gjukanos se tash skan pas nevoj me hy ne kualicjon, as me vrapua ne pushtet pa me vu asnje kusht. Por ajo shifet se ne shqiptaret ne Mal te Zi nuk jemi mir me politiken, ose na e ka qiefi karriken. Besa jan te dyjat me cka po e shof une.Sidomos Bardhi ska pas nevoj me e perfundua karieren ne ket menyr, apo ndoshta deshti me e perfundua ate duke qendrua ne pushtet te malit te zi, si deputet ne pozit, dhe jo ne opozit. Ndoshta ne Ulqin Gjuku ka me jau vu emrin ne ndonje rruge, apo ure si Kral Niklolla,sok

  • ti Pasqyre ke fillua me me fut ne mendime nese je fare shqiptar apo puntor i paguar nga strukturat sekrete!!! ta them pse: nuk din shqip, te flasesh ose te shkruash XHURME, 2 here e perdor ne vend te fjales shqipe ZHURME!!! Se dyti, perdor fjalen SHEF ne vend te SHEH, SHIFET ne vend te SHIHET, 2 her, dmth sben gabim por e perserit gabimin, mbase nuk din shqip!!! se treti: ne shumicen e shkrimeve tua, nxit urrejtjen, inatin,nuk pajtohesh me asnji shkrim te askujt tjeter=dmth, hap propagande antishqiptare….tung

  • Une spo e kuptoj lidhjen ketu mes shkrimit te Albertit edhe komenteve tuaja, duke e nderlidh edhe me Fatmir Gjeken e Mehmet Bardhin. Edhe pse gjithmon ju pasqyre kur shikoni, analizoni etj, kurre nuk e futni edhe Genci Nimanbegun e Vasel Sinishtaj ne koalicion bashke me Gjukun sic po i thua ti. Biles nje gje ta kesh te ditur, Fatmir Gjeka beri koalicion me Gjukun, ndersa Genci e Vaseli bene koalicion me Partin Boshnjake, kroate, ater bene me Gjukun, dmth nuk po di se kush eshte me keq. Gjithsesi asnje ndryshim nuk po shoh keto kohet e fundit. Keshtu qe futi ne nje thes te gjithe bashke.

 4. Te gjitha i ke thene mire Albert, te pergezoj per qellimin e mire, por informoju ma mire per ngjarjen, per bashkepunimin me anmikun, perse ndodhi dhe kush ishte ndermjetesuesi, ti si gazetar i zellshem dhe i mire qe je, nuk do ta keshe problem te mbrrijsh deri te do hollesina tjera qe ndoshta ne te ardhmen e shpejte do te merren vesh. Veji pyetjet aty ku mund ti japin pergjigjet e sinqerta, pse nuk doli kurrkush ta mbroi lapidarin? Paj edhe ne kohna ma te veshtira shqipetaret bare kan dale ne rruge me demonstrue paknaqesine e vet. A thue ishte ba gazepi po te ishin vra disa njerz….

 5. Per hire te informimit te botes per ngjarjen, pyet edhe per qellimin e atyne qe bashkepunuen me anmikun, n’se bashkepunuen. Pyet edhe per lapidarin per ku ishte drejtue e kund perfuhdoi. Ti Albert je djale i mire dhe atedhedashes, por zbuloje te verteten, atehere ba si te duesh. N’se asht per te shkrue, shkruej, n’se nuk asht ne dobi te drejteve, mos e shkruej. Te pershendes.

 6. Meriton nje koment pozitive, urime dhe vazhdo edhe ne te ardhmen.

 7. O Malesor
  kqyrni punt e juaja si rrin puna aty ne Malesi se punen e preshevs ka kush ta rregudhoj po a po shihni se as te vdekurit nuk doni me na i lan me i perciedh me nderime por na bllokoni rrug e sdoni me na lan me krye sherbimet ashtu sic e kemi tradit.per keto pune fajet i kan politikajt se duan votat e popudhit un mendoj se sduhe perzier ne pune te fratit as te hoxhes politikajt se deri dje mendoj edhe sot jan ken kundra fejet e sot vec se nuk cojn mesh.mos e shtini hunden kun ska vet se i vjen era smramit.pershendetje

  • Po besa jekshtu e ka kure i merr mrapsht nje popullit. Keta ne Dinoshe chtrehen ne asfalt mos me lane ceremonine mortore te vllaut te tyne malsor, kurse ata ne Presheve, jo vetem se nuk e mbrojten lapidarin, por e shiten per qellime te tyne qe s’shpejti do te merren vesh. Keta te Dinoshes nuk kishin pa llogarit mire me kan kan pune, besoj se kan za met me ket rast.

 8. Leka i Madh ke te drejt se po besa si kurseva aspak se edhe ata njedhoj jan, perderisa jan me boshnjak, gja per vfidhit nuk kan. Per ty pasha zotin, me randesi esht se ti e paske kuptuar mir komentin, apo komentet, por po don me gjet qimen ne vez. Kur shkruej prej celularit i kapi germat gabim, se kam gishtat e trash, e ti mos u lodhe a jam shqiptar apo jo, hifte dreqi en bark aty ku po flet kshtu, dhe ne ket menyr. Un mundem mos tja qelloj cdo her, sigurisht as ju, por te thuesh se skenkam shqiptar, leni keto, se ste han buke. Megjithate tung se do te shofim se kush ka te drejt.Mirembeteshi..

 9. shum her kur esht lup me reagua na kem fjet mos haroni orlov let e malsija fjetun e si dul gjumi vec kur u lypt me votua ata ci na burgosen ashtu na skem drejt me komentua as me kritikua pershendetje te gjithve

 10. Po pse u vonove more Albert, ku ije me pare qe se shkrua ket artikull,besa shihet mungesa e Nikolles se ini larg.

 11. Më vjen keq për disa komente që lexova në lidhje me artikullin që kam botua. Shqetësim i imi është që të vinin kritikat nga Washingtoni, Berlini ose Melbourne, nuk kisha problem por duke qënë se ato vinin nga njerzë të rrethit t’im të gjërë aq më tepër shqetësohem. Ju malsorë, me traditë, bile ju e dini se në Malësi ka qënë traditë me ja lshua fjalinë më të vjetrit. Pra Nikolla, kushëriri më i vjeter dhe më i shkolluar, nuk mund të shprehem nga respekti por përkundrazi do i dal zot edhe në qoftë se nuk është krejt në drejtimin e duhur. Pra, ju që kritikoni, a mund ta imagjinoni që një person…

 12. që del jasht shtetit dhe takohet me turma njerzish, mbas disa kohesh, sa do i trash malsorë të jetë mund të kaloj në një person real dhe i përgjegjegjshëm. Sot, në janar 2013, jam larg Malësiet, larg Nikollet dhe po mundohem në mënyrë modeste me u shprehur mbi ngjarjet e momentin dhe më merren si falso. Unë ketu në Bruksel rri me shqiptarë Ku debatohet kjo çështje dhe natyrisht se ato ndikojnë në formimin e qendrimit, por në fund dua të çtoj se me vjen mirë që disa ma krahasojnë shkrimin me të Nikollës se si ai shtir shkruan noj malsor, por sme bjen mirë që tue shfrytëzua këtë shkrim…

 13. sulmohet Nikolla I cili as se besoj se e Ka pa shkrimin, se është me tjera halle te motra e sëmur në Kaliforni.Me nderime Albert Camaj

Comments are closed.