Përkujtohet 13-vjetori i sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001 në SHBA

10th-anniversary-9-11-13-600x400Gati tre mijë njerëzit, që humbën jetën nga sulmet e 11 shtatorit, ishin shtetas të më tepër se 70 vendeve, një botë e tërë në miniature, midis tyre humbën jetën edhe tre shqiptarë: Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj e Rrok Camaj.

NGA BEQIR SINA- New York City

LOWER MANHATTAN NYC : Trembëdhjetë vjet pas sulmeve terroriste më 11 shtator 2001 rreth 3.000 jetë amerikane, nuk janë më, përgjegjës për ato sulme, dhe gishti gjithnjë qëndron ndaj Al Kaedës, e cila sot mbas 13 vjetëve është një hije e vetëvetes, thonë analistët – por kjo nuk do të thotë se Shtetet e Bashkuara mund të përballojë lehtë, humbjen dhe dhimbjen që ka lënë pas, 9/11 duke pasur parasysh një mori të kërcënimeve të tanishme të gatshëme për të marrë flamurin e terrorizmit ndërkombëtar, si në Siri dhe Irak.
Pas këtij sulmi 9/11 me kamikaz edhe SHBA ka goditur bërthamën e al Kaedës, duke vrarë organizatorin e këtyre sulmeve Osama bin Laden në Pakistan në vitin 2011 dhe mbajtjen e një serë operacione të tjeraushtarake në të gjithë Azinë Lindore. Shtetet e Bashkuara janë më të sigurta dhe më të fortë, pas 9/11janë më të gatëshme dhe vigjelente të përballen me atë që disa analistë thonë se janë “më të rrezikshme dhekërcënime nga më të ndryshmet se sa në të kaluarën,” .
Sot kudo në të gjithë territorin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, përkujtohet 13-vjetori i sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001.
Në ndërkohë që ora shënon 8:46 të gjitha Kumbonat e Kishave, sirenat e anijve, dhe trenave, do të bien në respekt e nderim të viktimave, kurse nxënësit e shkollave në heshtje do të qendrojnë duke nderuar viktimat e 9/11
Datë kjo që i referohet sulmit me kamikaz të Al—Kaedës, kur aeroplanët e udhëtarëve të rrëmbyer prej tyre kryen sulmë mbi dy kullat binjake në New York, World Tradce Center si dhe tentuan një sulm tjetër po në të njëjtën kohë në Pentagon, në Uashington dhe rreth 3 mijë njerëz të pafajshëm një botë në miniaturë të të gjitha kombësive dhe racave humbën jetën.
Dy aeroplanë udhëtarësh u përplasën në Qendrën Botërore të Tregtisë në New York, duke i rrëzuar kullat binjake, ndërsa një aeroplan u rrëzua në një pyll në Pensllvenia dhe një tjetër u rrëzua në ndërtesën e Pentagonit në Uashington.
Afro tre mijë njerëz u vranë atë ditë nga sulmi, i cili u bë shkak për nisjen e një fushate të gjerë të SHBA-ve kundër krimit dhe terrorizmit. Në SHBA gjatë kësaj dite, mbahen ceremoni përkujtimore nëdra në Nju Jork, është hapur edhe Museu i Përkujtimit të 11 shtatorit.
13 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit do të shënohet nga një seri ngjarjesh solemne sot të enjten në qytetin e Nju Jorkut.
Veprimtaritë përfshijnë leximin vjetor të emrave të viktimave, dhe vendosjen e luleve nga të mbijetuarit dhe lutjet për paqe, në vendin ku më parë ishin dy kullat binjake – Qendra Botërore Tregtare.
9/11 Memorial do të ofrojë një trasmetim drejtpërsëdrejti të të gjitha kanaleve televiizive amerikane të ceremonisë vjetore përkujtimore në vendin ku më parë ishte Qendra Botërore të Tregtisë, duke përfshirë leximin eemrave të rreth 3,000 viktimave
Ceremoni e 9/11 Memorial- fillon në orën 8:30 të mëngjesit me kohën lokale dhe do të zgjasë deri rreth mesditës.

Tribute në Dritën

Mbrëmë dy “Kollonat” gjigante deri në qiell të prozhektorve të fuqishë me dritat e tyre blu do të shkëlqejë drejt qiellit nga pjesa e poshtëme -Lower Manhattan për një përkujtim vjetor me Dritë e cila filloi dje në mbrëmje. Duke u ndezur në blu do të ndizen tre ditë nga në muzg dhe do të venitet në agim.
Këtë vit, Museumi 9/11 Memorial do të hapet nga ora 6 e mëngjesit deri në 12 në mesnatë për publikun e gjerë për të parë gjithëçka që pasqyrohet në shesh. Për të hyrë në shesh, janë hapur rrugët West, Fulton dherrugët Liberty dhe Greenwich . Pra për çdo rrugë kësaj rradhe nuk ka asnjë program formal.

Kumbonat e Shpresës në Kapelën e Kishës Shën Palit

Në orën 8:46 të mëngjesit, kur ndodhi edhe sulmi i parë i kamikazve në Nju Jork, Kumbona e Shpresës në Kapelën e Shën Palit, në Broadway dhe Fulton Street, për të shënuar përplasjen e aeroplanit së parë nëQendrën Botërore të Tregtisë 13 vjet më parë, do të tingullojnë disa minuta . Kumbona e Shpresës në Kapelën e Shën Palit, janë një dhuratë nga Londra në New York City në vitin 2002.
Kisha e Shën Palit, në Broadway dhe Fulton Street, do të organizojë një lutje që ofron shërbim për paqe, memoralizing vrarëve në 9/11, at 12:30 të enjten.
Në Nju Jork për të marrë pjesë në këtë ceremoni vijnë së bashku si një komunitet, nderimet dhe respekti i tyreështë për ata që kan humbur, dhe të tregojnë vendosmërinë e amerikanëve për të vazhduar për të duruar,dhe për të ripërtërirë mbështetjen për njëri-tjetrin.
Amerika nderonë sot edhe tre shqiptarët që humbën jetën në 11 shtator
Mon Gjonbalaj, Simon Dedvukaj dhe Rrok Camaj ishin ndër 2.752 viktimat që u vranë në sulmin terrorist të 11 shtatorit të 2001 në Nju Jork.
Janë edhe këta tre emrat që shënohen në pllakën përkujtimore, por edhe që konsiderohen si heronjtë e Amerikës dhe pjesë e historisë së saj. Ata janë emrat që lexohen në këtë ceremoni vjetore për çdo 11 shtator – duke u përkujtuar nga mijëra amerikanët që mblidhen pranë vendit të ashtuquajtur tani Ground Zero në Nju Jork për të përkujtuar 13 vjetorin e kësaj tragjedie.
Në ceremonialin përkujtimore për çdo vjet në lokalitetin afër dy ish-kullave binjake janë tubuar edhe qindra shqiptarë nga trojet e ndryshme, për të ndarë dhembjen dhe për të qenë përkrahë Amerikës.
Pra të kujtuar me dhimbje dhe krenari të gjithë ata që vdiqën më 11 shtator 2001, përfshirë më shumë se 400 punëtorë të shpëtimit. Midis tyre ishin 343 zjarrfikës dhe 60 oficerë policie nga Nju Jorku dhe Autoriteti Portual. Emrat e tyre janë të simbolizuar në pllaka përkujtimore në shtabet e zjarrfikësve të qyteti, në stacionet e policisë, dhe në përmendore të ngritura në mjedise të bukura në të gjithë qytetin.
Ceremonia e 13 vjetorit të ngjarjeve në 11 shtatorit 2001, ka për t’ u mbajt shumë pranë vendit ku kanë qenë dy kullat binjake në “Park Zuçotti”, ngjitur me vendin ku ka qenë Qendra Botërore e Tregtisë në pjesën e poshtme të Manhatan.
“Nuk ka tragjedi më të madhe në jetën e këtij qyteti. 11 shtatori 2001 e ka goditur qytetin tonë aq shumë, sa që ky qytet nuk ka parë ndonjëherë në tërë historinë e tij”, thotë ish kryetari i Bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Rudi Xhuliani ish kryetar bashkie në ato momente tragjike që përjetojë qyteti ynë.
Presidenti Barack Obama po në të njëjtën kohë ka për të marrë pjesë, sot në një shërbesë përkujtimore në Pentagon, aty ku ishte rrëmbyer aeroplani Airlines Flight 77 dhe që u rrëzua, në një pjesë të ndërtesës së Pentagonit, duke marrë jetën e të gjithë pasagjerëve në bord 59 dhe 125 të tjerëve brenda ndërtesës.
Ndërsa në pyllin afër kantonit Shanksville, Pensilvani, ku u rrëzua aeroplani Airlines Flight 93, i cili mendohet se ra pasi pasagjerët u përpoqën për të marrë kontrollin e aeroplanit nga rrëmbyesit, do të mbahet një ceremoni përkujtimore për të kujtuar 33 pasagjerët dhe shtatë anëtarë të ekuipazhit që kanë vdekur në këtë rrëzë kodre në këtë fshat.