Filmi artistik “Skënderbeu”

Një film artistik për Skënderbeun që do të trajtojë njeriun dhe jo heroin, është duke u prodhuar në bashkëpunim me Turqinë dhe shtetin e Nju Jorkut, me regjisor dhe skenarist Fatmir Koçin.

“Kam më shumë se 10 vjet që po punoj për këtë projekt. Do të fokusohemi tek ana njerëzore”

Filmi “Skënderbeu” zhvillon ngjarjet brenda një dekade: kthimin e Skënderbeut nga Stambolli, rrethimin e Krujës dhe rënien e Kostandinopojës, në 1453.

Skënderbeu do të luhet nga aktori shqiptaro-amerikan Viktor Gojcaj, që ka luajtur me John Travoltën në filmi “Rrëmbimi i Pelham 123”. Në rolin e Donikës aktorja amerikane Evan Rachel Wood.

Xhirimet do të bëhen në Shqipëri, Turqi dhe Vatikan.

“Për shkrimin e skenarit kam punuar me arkiva të ndryshme nëpër botë. Jam mbështetur edhe tek poezi të Bajronit dhe autorë francezë”, shprehet Koçi. /TCH/

7 Comments

  1. Une dyshoj ne realitetin dhe vertetesine e ketij filmi derisa edhe Turqia, sipas lajmit te lartepermendur, na qenka bashkepuntore ne kete projekt. Zyrtaret turqe sa here kane vizituar Shqiperine kane kerkuar nga autoritetet vendore te hiqet portreti i Skenderbeut nga sallat ku jane mbajtur takimet. Ne disa raste thuhet se Sali Berisha ua ka plotesuar kerkesat. Ministri i Puneve te Jashtme te Turqise, gjate nje vizite ne Kosove, ka kerkuar qe ne tekstet shkollore te rivlersohet ne nje prizem me pozitiv periudha e pushtimit osman.

  2. Si reagim ndaj kesaj kerkese, autoritetet kosovare paten njoftuar se eshte krijuar nje komision per te evidentuar ankesen e pales turke. Edhe sot e kesaj dite nuk jane njoftuar te dhenat e ketij komisioni. Nuk eshte e qarte cka nenkuptojne me termin ” ana njerzore e Skenderbeut”. Ndoshta do ndricohet se cka hante dhe pinte Skenderbeu, apo si vishej ai, cfare prirjeje kishte per gjinine femnore, sa flinte, cfare pasoni kishte per artin, letersine, muziken dhe ashtu me radhe…

  3. Skenderbeut po i hoqe shpaten me te cilen luftoi dhe cliroi Shqiperine, si dhe fitoje lavdine, eshte nje tentim tendencioz per te deformuar kete figure te pavenitur ne historine e perboteshme.Duket se tentimi i kotnasikotshem per tu hakmarre ndaj tij vazhdon edhe sot e kesaj dite.

  4. Cka mund te na tregojn me per Skenderbeun – A thue do te bajn ndonji interviste me shoket e tij?!

  5. Duke qene se filmi e c’vesh Skenderbeun nga heroizmi dhe Turqia ka hyre ne lojen me te ndyre ne kete pune nuk do te jete gje tjeter vetem nje bull-shit dhe nje vule e Sulltani qe Shqiperia eshte pjese e osmanllise. nuk do te jete gje tjeter vetem perdhosja e hostorise shqiptare. Dop te ishte me se e domosdoshme nje deletare e Viktorit te cilin e njoh te beje nje deklarate per bojkotimin e ketij projekti te vehabisteve te kultures shqiptare. Kurr mos ia pafshi hajrin brez [pas brezi. Skenarin ta kishte bere Isamil kadare dhe jo ca perdhosje si b rekushe sulltani. Ku asht more inteligjenca po…

  6. Po vrojtuesi bash mir e ke, swe pikerisht esht qeveria Turke dhe Kryeministri, ministri i jashtem, dhe aje i kultutres qe kan kerkua te rishqyrtohet historia se gjoja fjala okupueset osmanli esht bteper e rende, por sipas tyre duhet te vihet clirimtaret, a cfar dreqit kerkojn ata. Edhe mua me frikeson fakti se jan futur Turqit ne ket loje. Sikur te ishin Gjermanet dhe Austriaket dhe Italianet ata skan pse ta anashkalojn historin,po Turqit po se po kan me i futur hile kesaj pune. Esht e vertet se edhe Fatos Nano edhe Sali Berisha e kan hequr bustin e Kastriotit ose kryeministri turk ska dasht m

  7. ska dasht pra delegacjoni ne krye me kryeministrin turg ERDOGAN me hy mbrenda. Mandej Hashim Thaci se bashku me Kryeministrin Turk e cojn kuroren e luleve se bashku te vorri i SULTAN MURATIT, kjo esht e turpshme, por ja e shef se gabimet behen, ne duem me ju lavirit gjithmon te huejve. Duhet me ju thon stop nje her e mire te gjitha fenomeneve antishqiptare. Koken ne krye lideret shqiptar sepse sot nuk esht nevoja te shiteni per pake. Jemi ne Europen e qytetruar dhe kemi nje te ardhme te lumtur ne ato troje, prandaj kujdes dhe jo lavirezem askujt, kurre ma, ska nevoj ne jemi cdo dit e me te for

Comments are closed.