Dinoshë: Shkopinjtë e policisë thyen bllokadën e protestuesve (video)

Dinoshë, Malësi (22.03.2013) 02:35 – Rreth mesnatës policia përdori shkopinjtë për të hapur rrugën e cila ishte e bllokuar që dy ditë.

Ishin rreth 20 veta, kryesisht të rinj, të cilët nuk pranuan të largohen edhe pas marrëveshjes e cila u arrit në mes të përfaqësuesve të qeverisë, kryeqytetit, vendasve që po protestonin dhe familjarëve të së ndjerës Lulgjuraj.

Ata nuk pranuan të largohen edhe pas kësaj marrëveshje të përkohshme, që nënkuptonte lejimin e vendosjes së arkivolit me trupin e të ndjerës në Kishën pranë varrezave ku nesër do të kryhet funerali e që më pas të ulën të gjitha palët për gjetjen e një kompromisi.

Ishin një grup i vogël të cilët nuk pranuan të largohen deri sa policia theu kordonin duke i shtyre dhe përdorur shkopinjtë. Protestuesit pastaj gjuajtën në drejtim të policisë me gurë.

Familjarët Lulgjuraj kaluan në drejtim të varrezave dhe vendosen arkivolin brenda në Kishë.

Rreth 45 minuta pas mesnate në afërsi të varrezave erdhën disa xhipa plot policë, sipas gjase për të ruajtur familjarët nga ndonjë sulm i mundshëm. /MALESIA.ORG/

_____________________________________________________________

Propozohet që funerali të kryhet të premten

dinoshe-incidenti-mars-04Dinoshë, Malësi (21.03.2013) 22:51 – Funksionari i UDSH-së dhe ish ministër i pakicave, Hamdi Hasani, u drejtua vendasve që të mos ngrijnë tensionet dhe të tregojnë se shqiptarët nuk ndahen në baza fetare, ashtu si disa duan të na shohin.

Në Dinoshë kanë përfunduar negociatat në mes të përfaqësuesve të Qeverisë, kryeqytetit, vendasve që po protestojnë dhe familjarëve të të ndjerës e cila ishte dashur që sot të varroset.

Hasani më herët kërkoi nga protestuesit të largohen nga rruga dhe të lejojnë që familjarët të vendosin arkivolin me trupin e të ndjerës në kapelën e varrezave.

dinoshe-incidenti-mars-05Hasani sqaroi vendasve se në negociata është propozuar që nesër të lejohet pranimi i ngushëllimeve dhe kryerja funeralit, kurse të hënën përfaqësues të Komunës urbane të Tuzit, bashkësisë lokale dhe përfaqësues të Dinoshës të bisedojnë me administrues të kryeqytetit për të gjetur një zgjedhje në lidhje me këtë problem.  Megjithatë deri me tani, protestuesit vendas nuk pranuan propozimin.

Në Dinoshë gjendet një numër i madh i qytetarëve nga krejt Malësia. Gjithashtu vërehet numër i madh i policëve.

Kryebashkiaku i Podgoricës Miomir Mugosa – Kjo është primitivizëm dhe anticivilizim

Mugosa tha se Kryeqyteti nuk është institucion i cili mund të lejoj apo ndaloj dikë që funerali të kryhet në varrezat pranë Kishës Katolike në Dinoshë, por detyra e organeve shtetërore dhe kryeqytetit është që të siguroj komunikacion të lirë e të sigurt si dhe të parandaloj uzurpimin e vendeve publike, në këtë rast të Kishës dhe të varrezave.

“Për fat të keq ky është konflikt mbi baza fetare, mes të afërmve të ngushtë, vëllezërve dhe kumbarëve. Kjo që po ndodh është primitivizëm dhe anticivilizim  i madh dhe është e pakuptueshme sjellja e këtyre njerëzve. Në Mal të Zi gjithmonë janë respektuar ritet dhe funeralet, pa marrë parasysh feja apo kombësia”, tha Mugosa.

Ai shtoi se tashti akuzojnë Kryeqytetin si fajtor, por fajtor janë ata vet që nuk mundet të merren vesh. /MALESIA.ORG/

__________________________________________________________
Përsëri tensione në Dinoshë!

dinoshe-incidenti-mars-01Dinoshë, Malësi (21.03.2013) 18:18 – Incidenti që ndodhi muajin janar në Dinoshë, pran Kishës Katolike të Shën Mhillit dhe varrezave që ndodhën aty, po vazhdon duke u përshkallëzuar.

Ngjarja e re, situatë e zymtë, nisi natën në mes 19 dhe 20 marsit kur persona të panjohur lëvruan tokën jashtë varrezave të rrethuara dhe kështu bllokuan qasjen te varrezat. Kjo duket u bë nga po të njëjtit që protestuan në janar dhe po protestojnë nga dje pran varrezave.
Një grup, vendas të Dinoshës, të besimit islam, protestuan dje dhe vazhdojnë dhe sot duke bllokuar rrugën që çon te hyrja e varrezave.
Kjo sipas tyre, me qellim për të ndaluar familjen Lulgjuraj të pranojnë ngushëllimet pran varrezave në Kishën e Shën Mhillit, me arsyetimin se familja Lulgjuraj aty nuk i ka varrezat familjare dhe se nuk janë vendas, prandaj, dhe e kanë të ndaluar të pranojnë ngushëllimet aty.
Deri në këto momente, arkivoli me trupin e të ndjerës Lulgjuraj nuk po lejohet të futet në Kishë.

Ende nuk është arrit asnjë marrëveshje, ku të dyja palët nuk luajnë nga qëllimet e veta.
Familjarët Lulgjuraj janë të vendosur që aty sonte dhe nesër të pranojnë ngushëllimet, kurse në tjetrën anë grupi i vendasve nga Dinosha të vendosur që aty mos të këtë hatër.

Në vendi ku po zhvillohet kjo ngjarje janë bashkuar qytetarë nga të gjitha pjesët e Malësisë ku është prezent edhe një numër i konsiderueshëm i policisë. Aty në orët e pasdites mbërrini edhe ministri i punëve të brëndshme, Rasko Konjevic.

Gjendja është mjaft e tensionuar dhe në frikë që situata mos të dalin krejtësisht kontrollit.

Nuk jemi ata që duhet vlerësuar situatën por gjithsesi është një situatë që nuk i shkon në favor asnjë malësori që veten e ndien shqiptarë. Është vërtetë për të ardhur keq dhe e turpshme për gjithë Malësinë.

Shpresojmë se ndërgjegjja dhe mirëkuptimi të lindin në kokat e atyre që po i shërbejnë kësaj situate, të ulin tensionet e të rregullojnë mospajtimet ashtu si na ka hije, si vëllezër të një gjaku. /MALESIA.ORG/

foto:vijesti

353 Comments

 1. KUJDES: Çdo koment i cili shërben në përkeqësimin e situatës nuk do të publikohet dhe komentuesit do ti ndalohet komentimi për të ardhmen.

 2. Plotësisht pajtohëm që komentet duhet ndikojnë në qetsimin e situatës . Por kjo që po ndodhë në Dinoshë është për çdo denim… Kjo ska të bëjë me traditën malësore por me shumë i ngjan atyre që nuk i duan të mirën këtij vendi… Zoti kthjelloftë mendjen e këtyre të verbuarve!! Vetëm armiqën duan të na shohin në këtë situatë, se atdhetari katolik apo mysliman është tepër i indinjuar me një situatrë të tillë.

 3. KEQ shum KEQ situat mjaft e trishtuar ne mes vllazneve pa marr parasysh se ku esht faji kjo pune duhet rregulluar, me ment e gjakftoftesi. Armikut i konvenon percamja dhe mosmarrveshja ne mesin ton. Vetem durim dhe mos te bahet ndonje incident qe te pendohemi dhe te kapim kryet ma vone. Me koka te nxehta shkohet perpara, ruenju provokimeve te armiqeve te malsis.Duhet ta kaloni ket krize apo ngerce qe ju paska kapluar,,, te vorrohet i vdekuri njeher ater duhet me u ule e me bisedua per keto pune. Esht faji i te gjitheve qe nuk ulen me diskutua per ket pune, edhe i prisave fetar, edhe i atyre politik.. duhet te paqsohet situata..nga dashamirsi

 4. Dua të pyes ku janë atdhetarët e fesë islame, ku janë prisit fetarë ? A janë të vetëdishëm me këtë dëmë të pariparueshëm që po i bëjnë Malësisë, pse nuk po i ndalin para këtij kanceri që po bren vëllezrit shqiptarë të kësaj treve… Deri kur me këto veprime dashakeqe, deri kur…………???????

 5. Po çka tu themi o Robert? Tja u themi ate qe e meritojn, po i nenshtrohem procedures kercenuese nga moderatori,prandaj po e perdori thenjen e jezu Krishtit
  “O Zot fali se nuk jan ka dijn se çka po bejne”

 6. nuk jam tu e kuptu ala ku qendron problemi per ket percamje.po me siguri se ka dore edhe shteti ne percamje te shqiptarve

 7. ju lutem lejoni komentet,,deri kur duht te jemi inferior?

  • Ti kishin lêjua komentat t’parënher belda t’dytënher nuk kishin tokua konfliktet,por na bâjm si gjithmon:Tâna mosmarveshjet i qesim nar qilim deri çi t’çpazen.A jân tesh institucionet e Xhamijes e Kishës mei diskutua konfliktin e par?Jo sa dihet deri sot jo.Kurrkush tjetër nuk muj mei nalua jekto konflikte dërfetare,policija muj me rrah me vra por pa Kish e Xhami nuk ka marrveshje.

 8. kjo gje qe po ndoll neDinosh Eshte realitet megjith ate nuk dua ta besoj,dua te jam optimist ta shoh ni zgjidhje e cila dote ishte ne favor te Malesis .Nuke jemi armiqe po jem nje popull ngatrresat ndollin edhe ne familje .nuke eshte koha e luftes po koha e civilizimit ti lam anash te gjitha ato qe na i mbjedhen armiqet shekullor te mendojm me zemer e mende ton shqipetare e jo me gjakenxehtesi , nuk jan ktu as turqit as rromaket po ktu jane shqipetaret si te till te bisedojm me njani tjetrin ta prenojm te verteten se jemi nje per hire te kombit ne qofte se ka mbet noj fije atdhedashuri te merren vesh te dy palet sic u ka hije shqipetarve pa nevoj te huaj,ethashte zoti qe malesoret pa dadhim feje apo partije te merren vesh si vedhezer .

 9. Mire u pafshim komuna e Malesise.
  Me veprim, apo mosveprim, kur eshte i obliguar te veproje, shteti eshte pergjegjes

  Problemet e ketilla, zakonisht zgjellen naten.
  Qellimi eshte arrijtur

 10. Me falni ne nje lapsus duhet te thuhej TE PLEQNOHET ME KOKA TE FTOFTA e jo te nxehta. Dikush ne Malsi duhet me i dalun per zot ksaj situate dhe me ndihmen e Malsoreve te urte te gjindet nje rrugedalje nga kjo situat. Perse i kemi prisat fetar, apo si dvet kush ne ket situat, pse se pakut nuk provojn me ba dicka me i qetsua gjakrat, dhe me e nxierr popullin nga kjo kriz vellazrore. Po Lulgjurajt me Gjokaj nga Mileshi nje vella jan, deri dje(besa edhe sot jan ne hysmet kur dek dikush), e tani me kto ngatrresa te tilla, se di por jo mir keshtu..Paqa dhe mirkuptimi mbizoteroft ne ate popull dhe ato troje…????!!!!! PSE<<>>>PSE KESHTU

 11. Problemet që nuk komentohen dhe nuk gjidhen në kohë, grumbullohen dhe bëhen të pa gjidhur, prandaj zoti moderator nuk ke të drejtë që të bësh cenzurë, përveç komenteve që mund ttë bvëjnë përçarje fetare, përshkrimi real i gjendjes është i lejuar gjithkund. Apeloj në debatzuesit që të përdorin fjalor korrekt dhe pa ofendime të bëjnë komente, debatat të jenë konstruktive e mos të nxisin urrejtje ndërfetare. nuk ka drith pa egjër kan pas than. prandaj kujdes !!!!!!!!!!!!

 12. Robert pom cudit per fjalve tua sikur mos te guxoshe te folsh te verteten ose sikur ta kontrolloshin dikush tieter kete program por ndoshta nuk ash fjala e lir
  ne bes nuk pritet shqiptari jam plotsisht me ata te cilt ja duen te miren popudhit malesor e fajet I kini ju atje ci shkoni tue fol por nuk bani gja ata cka lypin me va dyfishua kam keq se ka dek milosheviqi pak si shpejt tung

 13. Vëllezër e motra, lirin e fjalës e kuptoj dhe respektoj, por edhe ajo duhet ta ketë kufirin e vet!
  Malësisë në këto momente të vështira i duhet diçka tjetër dhe jo të hedhim “voj në gjam”.

  • Z Robert deri diku kenite drejt se cdo koment qe nxite dhe acaron me teper situaten nuk esht i mire . Mirepo nese vazhdojim ne ket menyr duke hellur te pa larat ne skaj skem arrit as nisen.Pra ni gje ketu esht e qart se fatkeqsisht esht perkatsia fetare ajo qe nxite reagime te tidha te vlezerve ton Dinoshjan.Jam i bindur se jan shum dinoshjan qe ne rast nevoje do te lejonin qitjen e hatrit ne obbor te shtepijave te veta e lere ma pran kishes katolike.Por ka gjasa qe ketu kan dor elemente te rrezikshme qe veprojn duke perdorur vegla qorre dhe individ te ndryshem per arritjen e qellimieve te errta qe kan ne agjenden e vet.Pajtihem me komentuesit ma lart qe sugjerojn qe prisit fetar ne baskpunim me maleoret e urt te veproj sa ma shpet ne tejkalimin e kesaj situate.

  • Po i neruoshimi Robert ti ke drejt, por duhet me tha çilun e pa frig se kush poe qet e pse poe qet vojin ën zjarm.Pse duhet veç jâra ân gjithmon me heshtua.pas çi nuk asht e paraher çi po bâjn jekshtû.

 14. barre besa me ba katrresa palidhje! por sinqerisht se kuptoj cka u pengon dinoshjanve pse qitet hatri en kish te dinoshës ? Mua sem duket se u pengon malsorve me e qit hatrin en tuz,sukruq noja prej mileshit,dinoshet a kodret. Kjo asht percamje politike,e damshme per malsi e malsor!
  Duan me na perca para jëj t’zezet ! skan than kot “Percaj e suno”

 15. fiset TUTU nuk i kane kto probleme!!! kush nuk e din kush jane fiset TUTU sqarim: TUTU ende shetisin zhveshur, meshkuj e femra- TUTU ende nuk kane arrite te kuptojne perse njeriu vesh rrobat!!! Kam nji propozim: PROTESTA ne PODGORICE-para Komunes ku t gjithe pjesemarresit nje ore rresht do bertisnin TUTU!!!

 16. LIRIJA E FJALES E PA KUFIZUAR ESHTE ANARKI

  Keto konflikte kane perpjestime me te gjera sesa per Malesine. Per te gjithe shqipetaret ne Ballkan.

  Per te nesermen e vendasve posacerisht.

 17. Nuk me cudit kjo qe nuk mund qe te gjindet filli se ata qe me zemer te paster e kan drejtua malsin dhe kan dit te flasin e te veprojn ata kan dek te ndeirit: GJergj Daku Gjokaj,Nua Vuksani Juncaj,Nik Gjeti Arapaj,Rrok Gojci etj etj ketyre bota e leht u qoft e nerimi u kjoft se kan mbet te pa vdekshem kurse ktyne qe veprojn sot dima e zotit

  • Nuk keme deke Jo se jeme nipat e tyre
   Po mugoshes I rafte pika se nuk Ashtu ma I civilizuam se na he ky Ashtu ai qe gja Turin e psheh Doren me gjitha Ata politician ne malsi . Marre e guynaf te ket katrresa ndermjet vllzerve . Per hater ne zotit e gjakut shqiptare leni te vdekurin te derohet e atere kuvetni . Sunduasit tone na lane shume katrresa e Hala na sundoje
   Banju burra e ne bese te zotit e shqiptarit zgjelleni problemin
   Na theme zemra Kure tijme se shqiptarit Hala degjojne armikun e tuprojne villan e vet
   Nimofte zoti e Besa te kete page ne mes nesh
   Tung

 18. un vec dua te them…pse nuk ndodhi kjo perpara sa viteve, e pse ndosh tash…por besat ma merr mendja se njerzit pa shkoll edhe gelit e bajn ket gja…se te punoshin per bes skite mu ra rmend kto gjana…zot na ruaj

  • E neruoshimi VajzaTrieshjane,mos pash besën e Zotit ashtû,se kur jân kên Malësort pa shkolla t’nalta jekso horrllêqesh nuk kapa Malësija.Ni ka dal i konflikt jan bashkua pleqnija e i kan rregullu ato pun. Sot me fakulteta e me doktorata, akademika po bâhen jekso horrllêqesh.Mos e poshtnoni,mos e fyeni Malësin Malësoret e Malësorin se jân kên mat urt për mei dal e mos meu dhez aq fort konfliktet n’për tan Malësi.

  • vajz kto ma par skan nodh se trijeshjant e te tiert ci jan kalb jan ken ma burra se kta sot. as ni mnur skishin ardh ne dinosh me qit hatre se e kan dit se en fshatin e ati tjetrit nuk shkohet me qit hater. edhe ater ka egzistua jaj vend. nuk ka ra prej qiedhet sot ky vend. mat shtira jan ken kushtet edhe gjithkush e ka qit hatrin en fshat te vet e vorre te veta por duhet me fol realitetin dhe ata ci asht ken gjithmon.

   • Cfar g’juhet asht ajo kur i thua njerit ci ka dek “asht kalb”Belda te ju kalbet njeri por tena JO,te na pushon paq.

    • hahahhah cem ke ba me qesh pushon shpirti djalo se tan jan kalb o analfabet jata ci kan dek tash ni vjet e paran tan jan kalb per njeri ci din, aj ci din per ket bot dhe at te ardhmen thot jekshtu e t ci je i urt tie ke gjet i stil tjeter ose fe tjeter.

 19. I bashangjitem komentit Kojes. Ngatrresat ndodhin ne cdo familje. Kjo pun nuk asht e jona te cohem pesh e ti fajsojm tjert se na jem te paperfshim ne njet pun. Kjo pun asht e familjes Lulgjuraj dhe e banorve Dinoshes. Ata e gjejn konsensin.

  • Nik kjo Pun asht e krejt Malsis edhe atyne qe e quahn vetin Malsor apo Shqyptar . dinoshjat Djeh ekan pas me Trieshjan ater me Vucinaj e sot me Lulgjuraj DMTH ky asht problem i te gjith Malsorve

 20. po si vllajat e tuzjat e karabushlit e rrogathasit bashk me dinoshjan nug lan te grudasin me shkua en vorre po ka ba vaki kjo hajde mismilah hajde se skini faj ju!

 21. Lerimi i tokes pran varrezave katolike ne Dinoshe eshte nje skandal apo tyrp i madh per autorin e ngjarjes, eshte mekat qe psh , une qe i kam familjaret e varrosur aty te mos kam rruge ti kujtoj me nje lule apo t ua ndezi nje qiri, ky lerim eshte kryevepra e te keqijeve ne Malesi. dhashte Zoti qe te jete tyrpi i fundit. E ndjera Dile Lulgjuraj eshte sjelle nga toka e premtuare me deshiren e saj qe te varroset pran me te dashurve, djalit, bashkeshortit e farefisit te saj, eshte kundra zakoneve e kanunit te Lekes e ligjit te tanishem qe mos te lejohet qe familjaret te presin ngushllime pikrisht ne malin e territorin e Grudes prej ku kishte lidhe kunoren shenjte parta 70 vjeteve.Edhe sikur te ishte nga Algjeria apo Argjentina ky rast nuk do te besoja se do te ndodhte ne Malesi. Dhashte Zoti…

  • edhe un prej grudet jam por skam shkua me vorrua kan aty, se sem ka takua me shkua aty se dihet ku asht vendi im e vorret e mija. a thua ske pas vend mej vorrua en fshat ci te ka jet me do ples ose sasht kush sot si vshati im ci ka jet me do pleq. ne kjoft se sje dinoshjan e eke godit vorrin ne dinosh ater e ke siell ti ket proble me ni pun jo malsore jo fisnike. per mua asht tyrp te shkosh te vorrosh njeriun tand en vore te tjeter kuj a fshat pa pyet kan si mos me ken gjall. mendo pak ater logjiko e ni ke mend do te prenosh gabimin.

   • Vorret e Tuzit n’rrax t’Shipshanikut jan per tan Malesi e kurrkush nu i bjen bagerat me cart rrugen.Tash nuk dij belda asht Dinosha ma shejt se Tuzi.Vet sot si Vulaj muni me ble vetin en Dinosh e atje meu vorrua.Kallzo ti mua kush muj mem prua.Vet jam Shqiptar e pse mos meu guxuojt meu vorrua n’vorre t’vellaznet Musliman a ini edhe ju Shqiptar a cka ini.Vet jam Shqiptar e pse nuk guxoj meu martua me Shqiptaren Muslimane.I qin her u kam dvet “kush jem” na,a jem tan shqiptar dekun e gjall.

    • Dod faleminers ci po e thua te verrteten mujke me ble vorrin, sis u duket marre me shkua me ble token ci dikush e ka fal per vorre. me thanje tande aty vorret kekan shit. a ka ba vaki hala en vulaj me u shit vorri qysh se ka egzistua Gjon Gruda ni di kush asht ken aj. em vjen keq shum per popull tem katolik te grudes me than se ja kam fal token e aj ja ka shit dikuj tyrp e marre dhe faleminers ci e qite hordhekun tjeter ci asht ba en ato vorre. po e kallxoni vetin se kush jeni u lumt por na kekem ken budall por jo ma te kesh te ditun ti me tan ata ci i bajn kto hordheqe.

 22. Të nderuar miq, kutura e një vendi dhe një populli verehet në kujdesin per varrezat dhe ne respektin per të vdekurin. Ne kete rast një pjese e dinoshjanve nuk na paraqiten bash ne nivel. Ti ndalsh rrugen dikujt qe mba vig nuk ka ndodhur ne keto anë. Tu ndalësh rrugën vellaznve shqiptar , të fesë katolike, i përkrahur edhe nga boshnjakët ardhacakë, është një shenj e keqe per Malësi e per cështjen shqiptare ne Mal të Zi. Poashtu shqeteson fakti se dinoshjanet me autoritet nuk u panë aty, per te zapuar do djelmoca qe kane humb rrugen ne dere te shpise dhe do analfabeta, por prapseprap gezohem qe nuk ishin me ta. E more miq, arma e vjetër “perçaj e sundo” po e shterpon virtytin shqiptar, nji komb e tri fe, pa konflikte e drua po e shterpon edhe idenë per komune. Duhet pasur para syshë se…

 23. ….se urtia ka kufi e injoranca e badallelleku Jo. E pra sonte shqiptaret komunikuan permes perkthyesit malazez…ne unifrmë…turp!

 24. Pershendetje per lexuesit, meqenese jam shitese ne nje shitore ne Tuz, kam verejtur dhe aspak nuk me ka penguar qe pran Xhamise se Tuzit priten ngushllime jo vetem per vendasit por edhe per besimtaret e besimit islam nga vise te ndryshme, aty me se afertit pran kultit islam banojne malsoret katolik, Gjokaj, madje edhe oborret i kan te perbashketa me ish shkollen fillore dhe eshte pare shembulli perendimor pa asnje tension, bravo ju qofte malsor.Eshte mire te diskutohet per kete problem se Malesia ka njerez me dije e disa nga ata u botohen punimet shkencore ne gazeta prestigjioze ballkanike, evropjane, kemi malsor qe u eshte perkthye vepra, libri ne gjuhe te huaja e lexohen neper universitete te botes e keta jane te afte te zgjedhin kete problem, por besa syri na i shikon se te njejtit ne…

 25. Pom vjen keq qe po nndolle kjo ne Malesi bile bile pro I shoh do shok shkollet ne fotografi ci 1 duhan e kem da pergjys une katolik e shoku ne foto Shqiptar I fese islame ja lesha gjysen e duhanit :)))) pershendetje nga Detroit- Paqe Paqe

 26. Ky eshte rast anadollak, nje ndolli qe te le pa fjale, eshte turp te te vij ne mend, jo ma te diskutohet. A mund ti hiqet dikujt e drejta e respektit te fundit per te afemin e tyre? Ky eshte fenomen primitiv i padegjuar, teper cinik, eshte dicka qe i sherben armikut dhe jo te mires dhe bashkjeteses.ndervllazerore.

 27. E gjithe kjo eshte produkt i Bashkiakut te Podgorices dhe qeverisja joracionale dhe diskriminuese ndaj treves se Malesise. Ne menyre dinake dhe perfide duke shfrytezuar aparatin shteteror dhe agjenturen e saje, provokon popullaten nxane penge te Malesise. I njejti pushtet para pake kohe ne “tavolinen e krimit” shtrini flamurin dhe revisten tone fetare duke na quaj edhe teroriste.
  Sa here popullata vendase orvajti qe te rregulloje problemin e varreve ne token e vete por hasi ne kundershtim te pushtetit. Pushtetit malazias i intereson kolonizimi i c’do pellembe te Malesise per intereset e saja te shumefishta. Per keto procese ne jemi te vetedishem por mos te tradhtohet ndokushe se kesaj se shpejti do t’i vij koha.
  Egersi dhe barbar je ti z. Mugosha qe per momentin keni autoritet dhe…

  • Prap poja lam fajin dikuj tjeter e jaty asht gabimi i tan Malesis.Mos pash besen e Zotit, po pse me shkua te Mugosha a asht mai keq se Ferhat Dinosha,Masparit duhet me peshi para dere s’vet horrllekun

 28. Pronsine dhe veprimtarin kishtare e fetare e kan per detyre ta mbrojne eproret kishtare permes organeve kompetente shtetnore pasi qe shteti Malazeze eshte nenshkrues i marrveshtejes me vVatikani per zhvillimin e lir te veprimtarise fetare dhe mbrojtjes se pronsise kishtare te kishes katolike ne shtetin e Malit te Zi.Te shofim se sa do te ishin ne gjendje besimtaret e besimev te tjera te pengojen veprimtarin e hoxheve neper xhamija dhe institucone tjera te fese islame

 29. …shfrytezon aparatin shteteror per te shtype nje popull bujar, tolerant me bese dhe vlera civilizuese.
  Populli i malesise do te kete force ta kaloj edhe kete sfide qe kujdiset nga institucionet te Malit te Zi dhe sateliteve te tyre.
  Rrofte Malesia dhe malesoret pa dallime fetare!

 30. me sa di une, hyrjen ne Kish nuk mund ta ndaloj kush, e aq me pak njerez te tjeter konfesioni. ne raste te tilla (vdekjeje) duhet ofruar ndihem e jo te lihet rrugash makina me te vdekurin, sic po ndodh edhe prej kujt, vllezerve qe deri dje ishim ne nnje kulm,

 31. nji pyetje,e kuja asht kjo toke qe e kan lvrue?
  po u tregoj une cka asht problemi;rinia asht pa pune e skan cka me ba tjeter atehere bajn kso preblemesh.
  punsoni rinine,dhe kto probleme heqen.

 32. Simbas informatave e ndiera Dile Lulgjuraj sonte do te ruhet nga te afermit te kisha ashtu si asht zakoni me anetaret e fisit Lulgjuraj dhe nipa e mbesa e ilaka te aferm me gjak, kurse neser do te qitet hatri per te tan Malsin pa dallime, po aty ne te njajtin vend.Keshtu qe u dakorduen se fidhe mbas hatrit duhet me u bashkua Malsoret e me bisedua dhe me erregullua ket pun se per bes te zotit njekshtu nuk ban ma, por duhet me i pleqnua keto pun pak ma mire.dUA TE BESOJ SE BURRAT E MALSIS TE DY BESIMEVE QE JEMI, DO TE DIM TJA DALIM EDHE KESAJ PUN ME SUKSES. NE KEMI NJE ARMIK TE PERBASHKET SHKJAUN DHE JO NJANI TJETRIN. PERHAJR NA KJOFT KY GODE NDERFETAR DHE NDERVLLAZNOR..SHPRESOJ SE DO TE BAHET MIRE….

 33. Jame ma se i sigurtë,ky numër i vogë i Dinoshjanve çi duanë me ndalua kishën në Dinosh janë të edukuarë nga Ferhatë Dinosha.

 34. Pac me dasht me dit a kan ken Fikreti e Rrustemi en protest me Dinoshjan???? Mos e berzijej ferhatin se maj mir se Kol Loci e Fran Lulgjuri asht si do ci te kqyrsh en tana pikpamjet.

  • pershendetje!!! me te ardhe tyrp me pa kso gjanash en kyt vend po cka me i thane puns.ti more krevenica si duket tek te ka zan krevenica e spo sheh as ske pa po si po thua se ferhati lulanovic-lulanaj-dinosha a si dreqin e paska tash dinoshevic asht i mire ,,aj as sa ken as sasht e as ska me ken aj gjithcka munet me ken vec njeri joooooo ka kallzua vetin e na e kena votua udsh (udb)unioni demokratit i shkieve se si duket doren e gjate e paska edhe prej tiranet….shpresojme se do te rregullohen kto pune!!!!!

   • nuk po thom se asht ose sash Ferhat Dinosha burr i mir. por ni tmir ci e kam prej ti nuk ma ki ba as gjysa e kushrijve.si do qoft se ma burr i mir asht se ti se emrat e personave ne kto raste nuk permenden, i permend vec i……..i si puna jote. e dyta kurt i permendish emrat veje emrin se kush e komento e mos u msheh se burrat nuk mshehen. ne se ke me than gja per dikan personal e gjindet ne malsi dhe ti je atje ater asht shum kollajt shkon e i thua en sy ni je burr edhe ni ke guxim.ka burra sot malsija si ti boll me e gjuejt gurin e me msheh doren baju ma burr se cje.

  • derisa te jen qall kta te 2 bashk me ta malsia do tva shof sherrin se kta kurr nuk ka punu per masli as per kom kta jan turpi i malsis.

 35. Le te turprohen prindit e ketyne te rinjeve qe shifen ne keto photo,kjo esht shenj shume shqetsuese per krejt Malesin, kur gjeneratat e reja helmohen ne ket menyr.Unsi prind i dy femive te rritur do te turprohesha ter jeten nese ata do veprojn si keta te ri nga Dinosha.
  Apeloj te te gjithe nerzit e mire e ne vecanti te prindrit e mbar malesis qe ne te ardhmen ti dalin para kesaj dukuri te shemtuar ne vendin ton.
  PAQA E TOLERANCA MRETROFT NE TE ARDHMEN

 36. E po e shkreta Malesia me miletin e saj ci e ka sot. Ashte veshtire te besohet se jemi ne kete gjendje ne kete kohe. CKA ASHT GJITHE KJO ENERGJI o burra kundra njani tjetrit e jemi si pula te cofte perbadhe shkieve qe na okupojne. Sikur te ishim kaq te flakt per shqipetari besa ne tjeter kam do te ishim. Se kuptoj se si kta Dinoshjan kane harrua se shume i kane rrenjet prej selishtit, cemit, kshevet e Pikalet. Si su vjen tyrp me u siedh sikur arabia ti kishte siedh prej shkretirave te saj ne shpine te deves e me i xhgarkua aty. Po edhe keta Lulgjuraj tyrp me e fut kete gjarm ne Malesi por me prit e me ba nji marrveshje si njerzit sic kane dit Malesoret tekuvendojne e ti realizojne moskuptimet njerzisht. Malesia ka nevoj per mareveshje se nese vazhdojme keshtu vec keq do te bahet. Shresoj…

 37. Pata shkrua me larte se ky problem do “zgjillet” naten. As armiku me i madh nuk i kishte bere me teper dem Malesise e posacerisht banoreve te Dinoshes. Kemi pare nje cfaqje ne teater te pergaditur nga forcat shoveniste te lidhur me servilet e tyre. Te rinjet e Dinoshes jane viktim. Melesia eshte bere teater ku kurdisen lojrat kunder shqipetareve. Ku ishin “lideret” e shqipetareve: Ferhat DINOSHA, Mehmet BARDHI, Fatmir GJEKA, Vasel SINISHTAJ. Po, lejuat qe keto probleme te i zgjedhin te tjeret. Mbaroje cfaqeja e pergaditur nga aktoret me titull: ” NJE SHTETASE E SH.B.A- SHQIPETARO- AMERIKANE NUK LEJOHET TE VARROSET NE KISHEN E TE KRISHTEREVE NE MAL TE ZI”. Pas intervenimit te policise malazeze, “muhaxhedinet” dhe “teroristet” u detyruan te largohen. Nuk e “e ka lehte” regjimi…

  • KOMUNA E MALESISE
   Ti po pyet ku jane lideret shiptare. A po don me i pezie edhe partit politike shqiptare en kyt gazep, edhe kshtu disa ktu po munohen me i fajsua … e krejt faji asht i partis en pushtet ci shumica jaty e votojn, si njara si ana tjeter. Dallimi i vetem asht se jares pale i premtoujne tash sa vjet ambullanten, e tjetres i mbajn me rrena tjera.
   Po ti sa mire nuk je ma real e me thane “ku asht kisha / ipeshkvia qe nuk e mbron pronen e vet” ? Ku asht p. P….. ci asht aq mire me krenet e Mz, aq sa en kampanjen e tyre parazgjedhore en Malsi lejon me e keqperdor autoritetin e k….. per qellime partiake te pushtetit.

   Dinoshjanet, thirren her ne Kanun , her ne ligje , her ne Sheriat, mvarisht prej kontekstit se si u konvenon atyne. Por mos harroni s’ka ma ktu tjeter…

   • … vec percamje e jotoleranc nga ana e dinoshjanve. Si asht e mujtun se asnje i fes katolike nuk proteston me ta? Ata thon se vet e kan dhan at toke per varreza, por ata varreza jane ma te vjetra se feja e tyne en Malesi. Tjetra gja qe thon dinoshjanet asht se: “nuk lejojm te huajt” te varrosen aty. Realiteti asht se ata nuk jane te huaj (Ksheve, Priften, Pikale, + malsore jane edhe shqiptare). Po edhe nese jane prej Trieshit, edhe disa dinoshjane te fes islame jane prej Trieshit, por ata nuk e thon en kete kontekst sepse nuk u konvenon.
    Tjetri trillim asht se demek u pengon aty “cdo dite” me pas hatre … ato jane te paverteta sepse vetem dimrit, kur asht ftoft edhe moti i keq vetem disa qe nuk kane ne varresat e veta kapelle kerkojn qe funerali te behet aty, dhe Jo me u varros aty.

 38. malazez me keta shqipetare. A e shef cka bejne edhe ndaj nje kufome qe nga SHBA e cojne te varroset ne vendelindeje.

  Dje malazezet paten probleme me ” teroristet” katalik, sot me “muhaxhedinet” dhe “teroristet” musulmane.

  Ju lutem na lajmeroni e cila cfaqeje po pergaditet per te ardhemen. Shpresoj se per kete do na informojne organet e sigurimit te Sali Berishes- miku te Gjukanovic. Ne te cilin teater do te tregohet cfaqeja. Hyreja do te jete pa pare. Shumica e shiquaseve: rinia e papunesuar.

  Keshtu eshte kure na udheheqin servilet dhe anafabetet e diplomuar

 39. Kush smuj me pa kryqin lirisht tniset per A…… a P……. A asht e mujtun se ka hala ksi njerz peqinash? Ktu kisha duhet me krye pun por me sa duket P….. P……. wnuk i interesoka fort se ka pun mat mecime heeehh kukuuu.. Robert komentin mos ma cenzuro se pot coj edhe vet en gjyq si kta V…… e M……. 🙂

  • ooo pjeter a kam me muj me pa kryqiin a jo eti hanen me ydh ajo asht pun per ty e mua. ne rral te par kryqin maje ,baje vierre ku ta duesh asht puna jote . ta respektoj fen por mem than se ke mem cua en avganistan e pakistan ata vec hori si puna jote e thot se prej grudet ku ma kan lan baballart ske me muj mem hjek as ti as ata ci menojn si ti ni kjoshin edhe kushrijt e mi musliman apo katolik.mos e kallxo vetin te keq por mshehe ata ci e mendon pak.

 40. Kjo ashte barrja e faqja e zez e dinoshjanve qe as ujte e lumit cem nuk e lan, Jo qe kan faj tane dinoshjanet jo largozot por mas qe asht fjala se Dinoshjanet spo lejojne me qit hatre tek Kisha e Shen Hillit, apor ma mire te themi me tyrpin qe bane me ate qe e levruene apo e bane hadiqe hadiqe parkun e varreve qe ajo gja ska ba vaki askun ne boten civile.Pra ky gjest qe e bani dikush nga dinosha dhe po ashtu te prenishmit qe ishin tubuar tek Varrezat dhe thojshin jemi lidhe besa bes dhe slejojme ken ktu me qit hatre , ater per ata edhe permendet emni i krejt dinoshjanve. thojshin disa nga te tubuemit qe ishin aty.Kan vdek burrat e malesis se skishin me ne ba kshtu ,me ardhe te shpija jone ne dinoshe dhe me qit hatre. E vertet…

 41. i grud dinoshjan jam por po me vjen barre cka paskan ba.

  • po cka kan ba ci te vjen marre ne kjoft se je dinoshjan marre tkesh per kyt koment

   • Nuk dua tmerrem a kan drejt aty me u cua hatret e me u varros njerzit perpos 2-3 vllaznive, megjithse menoj se ato vllazni duhet me fol me Dinoshjan e jo me i ba varreza publike.
    POR barrja asht qe naten asht lvrua toka rreth krejt vorreve bile edhe hymja. Kta nuk e ka per drejt askush. Askush nuk ka drejt me ja lvrua hymjen vorreve e kapells. Jekjo per bes asht barrej. E barrej asht edhe me lan vigun en rrug tan diten edhe pse Lulgjurajt e kan dit se cka ka me noll edhe e kan ba me qellim. Nuk ka viej per veti me ba ata. Per Dinosh e per Malsi. Mos me na qesh shkijet

    • sote ka vdeke i femi gabelashe ne TUZE po ku i cojen me i vorrose a vetem ne vorre te muslimanve ne tusa pra ata jane ardhe prej kosovet e done me thane pre gabela nuke po kane nevoje me i cua ne kosove pore ne vorre te tuzite i kane vorre edhe tierte .

 42. Pershendetje nje gje me intereson dhe nuk e kam te qart Dinoshjant dhe Grudjant kam mendua se i takojnt te njejtit brez po flas per Dinoshjant e veter jo te ardhun

  • kreshnik te pershendes gruda asht e madhe dinosha asht ni fshat nga gruda. ne grud tana fiset e kan pas te dame pjesen e malit,pjjest te lumit cem, vorrezat e te tjerat.sot kto poj harroj nuk poj respektojn por edhe me dhun dun me hi ne hisen e tjetrit a vorret a ku ta di un.faji asht se parit te aj ci vjen e vorrohet a por qet hater ne vend te ati tjetrit ky asht realiteti. per mes te ktyne fajtorve bahen fajtor edhe dinoshjanet ci dun mej dal zot asaj ci asht ken dikur.

 43. Mirëmëngjesi të gjithëve! ky problem nuk është një problem i dinosh kunder lulgjuraj / Gjokaj ky është një problem për të gjithë Malësisë! fotografi dhe video nuk qëndrojnë vëllezërit e motrat, nuk është dinoshjan në video duke thënë se ne nuk e ndajnë të njëjtën linjë të gjakut, ka njerëz në video duke thënë se ne jemi të gatshëm të vdesin këtu dhe nuk do të ketë funeral! është kjo zonjë në faj qe vdiq? është familja në faj për të dashur për të vazhduar me ceremoni tradicionale atje? turp e saj që vëllezërit tona si “Luka Hoti” vënë fajin mbi familjen Lulgjuraj, sepse ai nuk është dakord me disa Lulgjuraj politikisht, por nëse kjo ka ndodhur me familjen e tij bishti i tij do të jetë në mes të këmbëve të tij! kjo është një shkaku i fuqitë që të jetë në atë vend ne si shqiptarë duhet të…

 44. Mir se u gjieta ne Malesi ! Paski nis me punua heret simjet,po cka jan gjith keto lavra rreth kishe se Shen Mhillit ? Kam nji pyetje per hoxhen e dinoshes ci gjyshi i tij e ka pas mbiemnin Vucinaj,pse nuk i lejoj kushrit e tij me qit hatrin ne dinoshe por u deshti me qit afer konikut te gabelat.Une erdha me rastin e kesaj plake te ndjere por jam i shokuam me trajtim te vllazenve tan ne dinoshe.Kam pa shum ci nuk i njof,sidomos jata boshnjak me mjekra te gjata

 45. Kam shum keq cka po ndoll me vllezrit malsor e thasht zoti qe kto pun te rregollohen ne mnyr vllaznore dhe ju lutna mos merrni idhnim se edhe kjo ngjarje dot rregullohet se jem vllezer ju pershendes malsi nga diaspora tom gjoni camaj

 46. Po more kreshnik mire e ke se te njajte jane.tye fillue ne 2 breza e mas largtit belda ne 7-8 breza te gjithe te Grud.

 47. Në komentet e mia ka kohë që e kamë përmën këtë sindrom kanceroz që Ferhat T..ri e ka mbjell në Malësi. Ka kohë që e kam thënë se ky TR….. i kombit përmes ndasive fetare ka arritur ti sigurojë votat tek shqiptarët islam. Ky është realitetit i turpshëm pro edhe shumë i rrezikshëm për Malësinë. Po flitet se në ndihmë të dinoshjanëve kanë ardhur edhe ekstremistë nga e gjithë treva, çka nëse është e vërtetë ,është nevoja për një analizë serioze dhe për veprim me të gjitha mjetet demokratike. A jeni të vetdijshëm o vëllezër shqiptar islam se ju nuk mund të caktoni orare hatresh për katolikët shqiptar, po juve au ka verbur dikush a çka po ndodhë me Ju.. O zot kthjelloja mendje , se me këto veprime na turpëruat para gjithë botës!!!!

 48. Këso llojë ngjarjesh janë me pasoja negative.në vënd që me u afrua me njëri tjetrin për fat të keq veç jemi tye u përça.pse të tregojm trimëri(marri ) me njëni tjetrin? A ket NA kan lënë amanet skenderbeu dhe te te tjerët? Tyrp për të gjithë

 49. Pyes, athua ajo që po ngjanë në Dinoshë, mos ka gjë të përbashkët me incidentin e turpshëm kohë më parë mes KF Deçiq- Prishtinë? Unë frikohëm se po!! Dhe mëndoj se me këto skenare të turpshe, pushteti përmes fanatikëve boshnjak, pse jo edhe të ndonjë shqiptari islam, po mundohet të gjunjëzojë Malësinë.. Pra frikohëm se këso incidentesh do të ketë , madje edhe mund të jenë më të shpeshta. Dhe kjo jovetëm për faktin se pushteti e don këtë, por edhe për atë se mungojnë udhëheqës të denjtë politik e fetarë për ta qetësuar situatën..

 50. Pra skenari ” LAMTUMIRË KOMUNA E MALËSISË” i hartuar nga DPS-partia boshnjake-UdSH, përmes edhe disa satelitëve malësorë, fatkeqësisht po funksionon!!!!

 51. Kjo problematike nuk ka lind sot as dje pore eshte ceshtje e kahershme,vendasit dinoshjan te besimit islam kan tentua te pengojne ndertimin e kishes pastaj me vone edhe rrethimin e vorrezave e tani po pengojne organizimin e hatreve dhe vorimin e besimtarve katolik Kjo ceshteje eswhte serioze dhe lyp zgjedhje para se te jete vone ,Pa rruge e pa parking nuk egziston as nje istitucion ,prandaj jam i mendimit vete kisha e ka per obligim te ngrehi procedur para organeve shtetnore per zgjedhjen afate gjate te keti problemi se si pas te gjitha gjasave edhe meshtarve do te ua ndalojen hyrjen ne kishe..

 52. Duhette gjejme njefar kompromisi ne mes dy konfesioneve fetare dhe ne tavolin se bashku te ulen perfaqsuesit fetar hoxha e frati e te bisedojne per kete pune se sipas te gjitha gjasave keta qendorojne mrapa ketyne mrapshtinave dhe pushken mrapsht va bushin besimtarve ,keta ne fund te bisedimeve duhet te siedhin vendim qe as njana pale mos te perzihet ne punet e pales tjeter,pra se kush ka me shkua ne xhami e kush ka me u vorros ne vorrezat muslimane mos me i interesua fratit,po ashtu as hoxhes mos ti interesoj se si me u cua mesha ne kishe e kush ka me u vorros ne vorrezat katolike ,pra ashtu si ka ken bidat deri ne ket afere.

 53. Mua si malsor, si i grud e si dinoshajn me vjen tyrp per kta qe po ndodh ne Malsin ton.
  I pjes e dinoshanve tmi kan gabua ran ksaj her. Ka gabua pak edhe familja Lulgjuraj besa. Se kjo gja nuk ka noll dje por asht problem tash sa koh. E to me dit se ka me ken problem me vendos me qit hatrin aty. Dje gati tan Malsia a ken ne Dinosh. Po ku ini ken deri tash? Cka keni ba deri tash qe me rregullua ket mos marrveshje? Pertimet nuk asht kollaj me rregullua se aty jan do vllazen tmi dinoshajn qe po luejn vegla te tjeter kuj, por cka keni provua deri tash qe ket problem me zgjedh?
  Asht tyrp e barre me ardh policia en Grud e Malsi me na godit problemet ne. Bile ata edhe me perdor pendreka. TYRP ne rand tpar per ata dinoshjan e per tan Malsi

 54. Mjet demokratik eshte edhe shkopi i gomes, por ne disa raste eshte i bekuar edhe prej zotit.
  “Policia eshte me ne Policia eshte me ne……..”haha

 55. Deri dje jemi krenua se jemi malësorë të Ded GJon Lulit, Baca Kurtit, Çun Mules e shume të tjerëve. Kemi qënë vërtetë krenar, por më fort prej nga se shteti shqiptarë na vlerësoi me çmimin NDERI I KOMBIT.
  Po sot ku jemi…….?????? Për herë të parë turpërohëm që jam malësor, sepse prej dje jemi bërë TURPI I KOMBIT…………..turp, turp, turrrppppp!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 56. Po me vjen keq se po permendet percarja fetare pak si shume edhe po permendet qe prisit fetare duhet me marre pjese me i rregullua kto pune edhe do fjal jo pa shkolle jo pa pune,ma te mecim jan ke perpara shume pa shkoll se tash me fakullteta.
  Ni pyetje per krejt qe po i shoh ksajt tye komentua ne emisionin e Tv Boin ku ishin prisit fetare u kallxua krejt se e kuj edhe cka asht ajo toke PSE KTO PUNE JANE BA KREJT NATEN
  PSE nuk u ba deri sot puna e madhe per ato varreza apo vetem qe asht zbulua se JANE KEQPERDOR nga vete ata kryesues te qatyre vorrezave qe nuk kane qene mysliman.
  É dime qe secili e mbron anen e vete por ju lutna nese ka qene ni popull qe ska dite percamje kane qen DINOSHJANET me kaq ju kisha than BOLL TYRPIT fjalve TERRORISTA

 57. turp e faqa e zez per tan ato qe jan dal me bllokua rrugen,ju marrofte Zoti si ju ka marrua,..te ruhet gjakftofsia vllazen,ngatrresa e sherret vec dam na bajn,bani durim deri te gjindet nje zgjidhje- marrveshje,ku te garantoje shteti,e jo tekat e disa f………………

 58. Deshiroj te dije, cilit besimtar katolik ne Tuz, Dinosh, Milesh, Koderbudanit, Nenhelm dhe Vllan I pelqen thirrja e Hoxhallareve ne gjuhen arabe ne Ora 5 te mengjesit. Poashtu sa prej tyne jane ankua apo protestua per ket. Dihet se Kisha e Shen Mhillit ka egsistuar ateher kur ne Dinosh nuke kishte Musliman e cila kurre nuk do te zhduket. Kisha ka drejte te organizoje cfare te done dhe kur te done, pamvarsisht se a ka vend te mjaftuashem per parkim. Kisha e Shen Pjetrit ne Rom nuk ka asnji parking pore perdoren rruget per-rreth cdo did..Kisha ne Dinosh nuke eshte ne qender te fshatit dhe ase ne rrugen kryesore, pra nuke pengon popullaten atje ne ase nje menyr. Cka do the ndodh nese kjo Kish vizitohet nga mijera njerez ne dit, sikur kisha e Laqit, si do te reagojne Dinoshjanet ateher. Me…

 59. tyrp a kta cka a ba pram deri ne 2 ora pas mjesnatet
  lulgjurajt e kallxuen vetin e dolin fitimtar se vllaznia e lulgjurajve a ken e kame ken ishalla

  • ma mir ci pe thua ti se ta thom vet
   medvertet vllaznija ljuljgjuraj e ka kallxua vetin si gjithmon
   por si e ka kallxua
   tyrp per ju se kur kan ardh te vram djemt lulgjuraj prej ameriket tan dinosha asht ken aty musliman e katolik e hatri nuk asht ken te kisha po para oborit te shpis.pse se qiten hatrin te kisha kur se tan dinosha asht ken ne dijeni se voret e tyne jan aty.po u thom vet pse per at ci e kan konsiderua vetin si tojegjas e skan shkua me e qit hatrin aty ku gruda se ka pas zakon para shpijes tjeter kuj pershendetje .

 60. ajo është me të vërtetë e trishtuar! këtu në Nju Jork, kur një djalë i ri musliman u vra ai kishte varrimin e tij në Kishën Katolike Shqiptare këtu në Nju Jork. Kjo është në rregull që ishte gjëja e drejtë për të bërë! Sa i përket muslimanëve që jetojnë në dhe rreth Tuz, siç e dimë disa prej tyre janë me origjinë boshnjake, kështu që kur këta boshnjakë vdesin, varrimi është në Bosnjë nga viti thats ku ata janë nga ose këtu në Malsi ku ata nuk kanë rrënjë

  • para disa muejshe jame ardhe ne NY e shkoje ne shkolle ne manhatan ,ajo shkolle eshte ne kishe ,mrena ne kishe eshte ni dhome per me u lute muslimanet ,se ne ate shkolle jane te gjitha komet edhe te gjitha fenate ,une e kame pa ne koridore se thoshte ne dhomen 316 per burra muslima ,ne fillime se kame dite per se shkrue pore tashe qe kame nise me kuptue se cka thote e kame pyete mesuesen e ajo ma spjegoje , pershendetje nga NY.

 61. ni pyetje per te gjith ? KUSH I DON (me than chepurkat e podgorices) PARA DERET po te jeni te sinqert ……aty asht problemi .nuk asht problemi i kishes as i vorreve as i FES…EDHE si kishit reagua krejt ju kur .NUK U DVET KUSH NE SHTEPIN TENDE ….TUNG RRNOFT MALESIA SA TE JET JETA

  • z. RESPEKT PER TE GJITHE… te lutem me thuaj ti kush duhet te pyetet qe nje qytetare te kremtojne ritet e veta fetare ,qofshin ato te lindjes, ,dasmes ,apo sic ishte rasti tani te vdekjes….me thuaj ti se a duhet te kerkohet leje nga Bashkesia Lokale apo institucionet shteterore se si dhe kur te vorrosim te vdekurit ose se si do te kremtojme festat fetare apo se si do te bejme dasmat etjj…e ke plotesisht gabim kur kerkon kete qe te pyeten Vendalite…Vendalite duhet te pyeten nese kete rit do te zhvillosh ne pronen private te tyre.
   Kurse per pyetjen “kush i don cepurkat para dere,” do te pergjigje me pyetjen “pse i ndertua shtepite pran varrezave qe jane te vjetra mbi 1400 vjet….Per keto gjeste nje pjese te qytetareve te Dinoshes nuk i lane as Cemi…

  • I nderuar nuk eshte e vertete ajo cka thoni
   Aty eshte Kisha ajo eshte problemi
   Kisha e Shen Mhillit ishte problemi per ju Dinoshjaneve, ju pat thyer edhe dritaret e saja e ne te gjithe e dime se Kishen tentuat dhe u perpjeket mos ta lejoni te ndertohet.
   Plus kesaj mos harroni se ne jemi shume tolerant ndaj jushe.
   Harruet edhe pasojat qe patem nga ju dhjete vjete te shkuera
   Nuk do tju hece gjithehere kungulli mbi uje.
   Vellezrit duhen nderuar jo ti shkelni me kembe,keshtu me duket se do te duhej te ishte SHKRIMI SHENJTE.

 62. Sigurisht nuk eshte mire kjo qe po ndoll ne kete vend….Por mendoj dhe qe nuk asht mire nje nga vendi tjeter te vine e te qes hatrin ne nje vend tjeter.Sikur ni Dinoshjan te shkoj ne Sukuruq apo Narhelm dhe te qes hatrin,mendoj se gjith fshati do te chohej ne kemb dhe nuk do ta lejoj….Dihet ne varrezat katolike ne Dinosh dihet se kush ka te drejt aty te varroset e te qes hatrin….Nuk esht ne pyetje feja ketu,esht ne pyetje se aty pran asht shkolla,jan gjitha ato shtepija dhe chdo dite qesin hater,mendoj se esht e tepert…Kan prur nga Plava Gucija,Ulqini,Shqiprija,kan prut te vdekur per ti vorruar aty,mendoj se esht e tepert…Folni me zemer ju lutem,ecni pak prej vetit dhe do ta kuptoni…Nuk esht realo kjo qe po ndoll,..Nuk jam kundra familjes lulgjuraj por duhet te dihet se kush ku…

  • Ajo është rreth fesë! dhe ajo nuk duhet të jetë në lidhje me fenë. Si një katolik, muslimanët mund të varrosin të vdekurit e tyre në çdo oborr varr dhe të ndjekin çdo xhami që është relgion tyre. Asnjë musliman nuk ka të drejtë të më tregoni ku mund dhe nuk mund të ketë një funeral masiv, apo varrim.Muslimanët e dinsohe janë vetëm tolerante kur është në interesin e tyre.

  • E nderuara Dinoshjanja.verej ne shkrimin tend sinqeritet dhe keqardhej per ngjarje qe ka ndodhe ..dhe si pergjigje thjeshte desha te rekomandoj te lexojsh pak me lart pergjigjen qe i dhash personit RESPEKT PER TE GJITHE.Ne mungesen e nje shtepi Funerali civil qytetaret e Malesise si te besimit Katolik ashtu edhe Musliman ritet e vdekjes jane te detyruar ti bejne ne forma dhe vende te ndryshme..Dikush ne shtepia ,dikush ne oborre dhe livadhe dhe dikush ne kapela ,kisha dhe Xhamija.Ne varrezat katolike kan te drejte te vorrosen ta gjithe ata qe ikan lejen e atyre qe menaxhojne me ato varreza dhe ne kete rast eshte keshilli i varrezave qe shte i perbere prej personave te caktuar qofshin ata te familjeve Gjokaj apo te famullise se kishes.A do te lejohet nje nga Plava <guci <ulqini apo…

   • Shqiperia qe gati gjithmone e shfrytezojne si argument kjo mvaret prej po ketij keshilli.Dhe se e drejte eksluzive eshte e tyre .Vertee se eshte Shkolla afer si dhe shtepite por ato jane ndertua 1350 vite me vone se Kisha dhe varrezat andaj ata qe nuk i preferojne keto eshte dashur te mendojne me pare..Sukruqi dhe Narhelmi kurren e kurres nuk e kishin shkaktuar nje ngjarje te tille …perkundrazi ishin dale ne ndihem familjes se pikelluar…

   • I nderuar PA DOREZA …Ti po thua qe le te vorrohen prej nga te don apo? Plav,Guci etj? Po neser kur te mbushen ato vorreza e mos te ken vend te vorrohen ata qe ju tokojn,cka te behet ater, duhet te zhgjanohen apo? E ku more burr te zhgjanohen,nuk esht vend per zhgjanim aty,pos te hijsh ne oborr te dikuj…E per bes te jen vorre katolike apo muslimane pak si pa lezetshim eshte me cil deren e oborrit e fill met tesh vorrezat,e sidomos per femij…Tung

    • nuk e thase une se te zgjerohen …mos u ban marak …se ka vende mjaft …dhe nese mbushen mos e lesho nje cm mori shoqe…. eshte e palezecme por ..ndrro shtepi shko ne nje vend me pamje ne det …cem …apo bjeshke….aty ke kreh ..sepse aty deshe ti…

     • He he ndrro shtepi po thua,sa me bere me qesh tash…Me the deshta une,po taman jashtu.Deshta ne oborrin tim dhe token time,por qyre qyre je misafir ne shtepin time e pom thua te dal jasht (por siç po shihet ju as me trokit ne der spo doni me,veç po hyni leje a pa leje) edhe nji tjetet e pa lezetshme prej tejet,qe kurr malsori seka pas ta thoj as bej kete!

 63. Drejta gjithmon fiton se lulgjurajt jan bierrun e skan dasht meba dazem por me qit hatrin e disa dinoshjan deshten ta nalojn por policija derhyni pendeka dhe nisi ti rrehin tan ata qe kundershtuan e besa kjo pun duhet te rregullohet en mnyr paqet se meba ket pun te malle asht dam e barre per tan shqiptar kudo qe jem ne bot emos tja knaqim zemren armikut dhe duhet me marr masa mat larta se duket se boshnjaket jan tyme ba kta se kurrkush tjeter atet ju lutem malsija eme e dashur me tana fuqit qe keni mudonju te qitroni se dot behet mir nga diaspora tomgj camaj

 64. “O Malesi e mjera Malesi kush te ka qite me krye ne hi…..”

 65. prshendetje ju te pa shkolle e te pa civlizueme , nuke munde te ndodhe kure ne boten tjeter me ja pre rrugen se vdekurit vetem ne dinoshe ,edhe nese ndolle kjo ngharje ata njerze vone e shohin diellin me sy , vetem ne male te zi nuke ka ligje se te vine ne amerike po ju tregoj se si po dahi.

  • ne boten tjeter edhe ata ci shkojn pa dvet ne vorre qe sju takojne e ne tok te tjetrit skan me pa diellin me sy me pas ligje sishin ardh aty jo jo ti me shkoll.

 66. Ju lusim stafit malsia org ni mundet te largohet kjo video se asht tyrp mepa kush kso debatash kem ba kur jemke ne shkollen fillore si femi

  • Jo ne nuk jemi vëllezër! Vëllezërit nuk e bëjmë këtë për njëri-tjetrin!

  • Pse është gjithmonë katolike të fol tan jem vëllezër! Unë dua të dëgjoj udhëheqësit myslimanë që të themi se ne jem vëllezër!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • kur te thon na jem vllazer frati ne micigan e jo qej ater ke me pas drejt me fol per vllazeri e per shipetar, faleminderit ksheva ne perkujtim te kesaj qe e ka than frati

  • Ne jem vëllezër vetëm shumica e muslimanëve, kur ata kanë nevojë për diçka.

 67. Dinoshjanja – Pajtohem me ty per shum pika, por e besoi se cdo kush deshiron me e vorrue antarin e familjes ne vorreza familjare. Hatri asht dicka tjeter. Nese dikush nuk asht banor i Dinoshes, sipas mendimit tem , nese don te qese hatrin ne Dinoshe duhet te merret vesh me vendas e jo me krijue probleme kot. Me nderime.

  • …ca flet Martin … nese dikush duhet me e qit hatrin ne Kapelen te Kisha e shne Mhillit nuk duhet te pyetet vendalite por ata qe menaxhojne me ato vorre ..kupton ..dhe une nuk po di se ne cilat pika duhet pajtuar me Dinoshjanen…

  • Ti Martin nuk po me dukesh fort ne rregull.

   Neser ka me u dasht me dvet vendalit a me kalua uren, apo me u la ne Cem, apo me u fut ne zadruge te Dinoshes.
   Po atehere cka me ba me vendalit e Tuzit nese fillojne me vu restriksjone?!

   Ketu ka faj shteti qe nuk zbaton ligjen e jo populli i shkrete qe e fusin me u marr vesh per mos me u marre vesh.

  • Te lumt goja Martin, te ishin tan te fes katolike me ket mendim a dot ishte ken ky problem jo sishte ken. As ni ci thot se dinosha asht gabim per ket , as ni mnyr se kishte lan dinoshjanin me e qit hatrin en fshat te tina pa e dvet kjo asht ma se e vertet e mujm me kuvet polavra . Lulgjurajt e kan pas shum gabim se dinosha sasht fshati i tyne si kur se sasht as fshati im ci jam ma afer dinoshet se shum tijer ci kan qit hatre aty. Ju pershendes kam shpres se te tijert do ta kuptojn se ne fshatin qe si takon nuk dot shkoj ta qes hatrine te bajn gabimin ci ban Dedivanajt dhe Lulgjurajt.

   • Islam. Nderime shum ktu e keq kuptojn se hatri qitet en dinosh hatri nuk qitet en dinosh po te Kapela e Kishes se Shen Mhillit . Mos Harroni se Kisha asht prone e vatikanit e jo e dinoshes Malsis apo shtetit qe fatkeqsisht i takojm. Jan Vorre aty zdin cka thot Martini Nese ie antar i Kishen ateher ke te drejt me qit hatrin te vorret metu cua mesha ne kapelen e vorreve edhe nese nuk ie antar kisha ta mundeson ta cil deren e te thot urrnoni vazhdoni me ceremonin e hatrit .Nuk asht qendra e Dinoshes po hymja mos tju pengojn Kryqi as ty as Martinit .

    • mua sem pengon kryq se ma shum ka ba shpija eme per kryq se shpija jote ta garantoj kut duesh.pse ska vendos vatikani per para en kto troje por ka nis tash.kurr ska nollen malsi me shkua me ba hatre en ven te ati tjetrit ose
     e me u vorrua en vorre te ati tjetrit por kuvete realitetin.njeriu ci e permend kryqin ne keto komente nuk asht i regult se kryqi si ka ba kuj gja as ska musliman ci e ka permend kryqin, murgneshat , vatikanin e ju disa avganistani pakistani muxhahedinnt mjekrroocat ata asht tyrp per ni shiptar ci i tot vetit se asht shiptar e ju doni edhe me na berza prej toket ku na e ka lan gjyshi.

    • Nikoll Perkaj ka shpërndarë një status.
     para 18 minutash
     qeverija malazeze dhe politika e saj kunder shqiptarve nen mal te zi
     ky rasti i fundit qe ndolli ne ne malsi asht ni pasqyr ma e mir qe e pershkruan mase miri politiken malazeze qe ban kunder nesh.
     nuk don mend se tegjitha arsynat qe qeverija malazeze u kishte dhan qe nuk ka kopetenca te perzihet ne ket problem qe duket qe asht i pa zgjedhur jan shum te pa sakta dhe nuk qendrojn qeverija e malit te zi e bani ket dhe e luste zoten se dote ndol ni vlla vrasje ne mes nesh ket qedhim e deshmoj edhe periudhen kohore qe i la dy palet te rrin ne vend te ngjarjes aq gjat 12 or duke shpresuar se dote humbin durimin dhe dote niset ni perleshje ne mes nesh por fatmirsisht nuk ngjav kshtu sic shpresonin malazezet se at qe e ndermuren ne…

  • Po ky personi me emer Martini ky mundet edhe me e pas emnin Rrahman qe flet kshtu por po don keshe me tha qe asht Katalik dhe se muslmanet jane ne te drejt . hehehe

  • Çdo gje qe e kam ndegjue perkrye tv. si atij Boin si ne Tv te podgorices jane kene deri diku si 50/50 por kur kam ndegjue Muhamed Gjokaj qe kishte dhene ni intervist per tv te malit te zi, dhe thoshte se ne Dinoshe skan drejt me qit hater askush tjeter pervec dinoshjanve , dhe u doli kundra kushrijne te vet Lulgjurajve kjo me ka lere te habitur ma shume se cdo gja tjeter.Ater ktu ska pse te thuejshe se nuk asht çestje fejet. Te lumt Muhamed Gjokaj se ma ne fund e kallzove se kush jeni edhe ju….

 68. E mos merrni illnim se fajet ika tjeter kush e besa ater edhe na ci lejojm vetin me luaj armiku mene e per me dasht me plas armikut zemren duhet mu bashkua emu perqafua njari me tjetrin se jem nje gjakut dem baba dem e sikur thash par boshnjaket jan shkaku i problemi ne malsi me besoni qysh se i pruni shejtani aty kso gjanash po ndollin se e lexova ni coment thote dikush ata qe lavruan me traktora ishin ftyra tepa njohura ater dini se kush muj meken merrni masa mat larta

 69. te lutem mos ma feshi te sakten ci po e shkruje se sakta e vret njeri tane muslimant e dinoshes jane prej katolikve ei thon vetit se jan muslian..,…

 70. “Dinoshja e Dukaj” duhet ta dini se varrezat dhe kapela janë nën administrimin e famullis dhe kishës e jo të xhamisë e myslimanëve. Pra besimtarët islam nuk mund të caktojnë se kush mundet e kush të vorroset aty, sikur edhe katoliket nuk kanë të drejtë të përzihën në çeshtjet e xhamisë dhe ceremonive fetare islame. Ju a jeni të informuar, apor shtireni se jo, se tek xhamia e Tuzit qiten hatre jo vetëm të Tuzjanve por edhe nga Podgorica e më gjerë, madje edhe joshqiptarëve. Pra edhe aty ka katolik e mysliman por askush nuk ka reaguar edhe pse asnjëri nuk i don ceremonit mortore afer shtëpisë. Vërtet është dëshmuar se kjo që ndodhi në Dinoshë ka prapavijë fetare100 %, çka askush nuk do ta donte, por fatkeqësisht është e vërtetë. Unë pas veprimit tuaj të djeshëm do të bëja një propozim…

 71. vazdhdim …………. Unë pas veprimit tuaj të djeshëm kam një propozim ekstrem – varrezat dhe kapela e qytetit të bëhen në Dinoshë, Vetëm kjo do tua kujtojë prejardhjen tua qe e paski harruar, ndryshe ju mori lumi!!!! sinqerisht….

  • Me na e perkujtua prejardhjen? Dmth. sic keni qef ju me thane se na tan jem ken “katolik” dikur ater e kem tradhtua fene e jem ba musliman apo?`

   Heu more analfabet – po ata paraardhesit tu a nuk e kane tradhtua fene kur e kane pranua katolicizmin dhe e kane leshua fene e tyne origjinale pagane?

   Po a ju po doni me na shit mend se ju demek jeni “ma te mire” se nuk e keni tradhtua fene? Jo, edhe ju e keni tradhtua fene – se mos te kishi tradhtua te tane ishi ken pagan tash, sic jane kene iliret.

   Por ju kur folni per tradhti keni marak vetem kyt anen “tone” me e permend, ndersa e “harroni” ate anen tuaj.

   Mos na shitni patriotizem te rrejshem se nuk keni ju 1 gram ma shume patriotizem as ndjenja kombtare se na.

   Problemi te tipat si ti asht se ju, SIKUR SERBET, e perzieni…

  • … patriotizmin dhe kombin me FENE. Sipas jush, shqiptar i vertete muj me kene vetem ai qe asht katolik – pra ashtu si serbet qe e identifikojne kombin me fene.

   Hajt shko thuaja ate familjarve te Adem Jasharit, pasi ke aq “trimni”.

 72. Unë nuk kam merak cfare fe ndokush besoni, problemi im është kur fetë e tjera më tregoni se çfarë unë mund dhe nuk mund të bëjë dhe ku unë mund dhe nuk mund të shkojnë

 73. Dinoshjanja.jajo kish asht e vjeter ma se 1.600 vjet e moci e nuk muj kush kan me prua me qit hatrin aty si domos gruden lulgjurajt dinoshjant en gabim me ligjin e lek dugagjinit se ju ini en 3 bteza me lulgjuraj apo ma afet e kusha ika dyert cilun per gjithkan e kufomes nuk i delet perpara ska ba vaki kurrku ne bot deri sot vec ne dinosh asht shum keq me ndoll kta dermjet vllazve por e thasht zoti ci mos ndollin ma per shekuj shekujve ju pershendes nga diaspora tom gj camaj

 74. Krejt i kan vorrezat familjare por ato nuk jan te krejtve ne Dinoshe kaq

 75. Dakord jam…por Lulgjurajt Nuk deshten ta pyes dinoshen,po shkuan te Mugosha…mendoj se skan pas nevoj…te kishin ardh bukur Si burra si vllezer,sich kan ardhur gjithmon,por ksaj her deshten per krye mugoshet..

 76. jamee nga trieshi GJONAJ fisi yne para 6 brezashe jena nda nje vella eshte ba musliman e ka kthye METE e sote jane METGJONAJ qe jetojne ne koder te budanite ,tashe eshte kthye edhe nje vella prej gjone ORTHODOKES e ka emrin VISAR GJONAJ ,po keta njerze nuke jane prej stamollite ase prej rusiet vetem prej TRIESHIT GJONAJ ,sene trupin e tyre RRJEDHE GJAKU GJONAJE SE GJAKUN NUKE MUNDE TE NDRROJNE E FENATE MUNDE TI NDRROJEN SI TE DUEN VETE ,

 77. z PA DOREZA..mua me duket se jeni gabim ju ,sepse ne malesi ka RREGULLA .NUK MUNDET KURRKUSH NE SHTEPI TIME ME LUOJ ME MUA. PO TE THOM SHKURT KREJT DUOM KOMUNEN E MALESIS..E DINOSHA PAS MENDIMIT TIM TASH ESHTE SI TUZI NEN KOMUNEN E PODGORICES VEC JN ATY KOT E SI DVET KUSH GJA….ME SIGURI E KUPTON ..E per Varrezat ato jane te dis Famileve te dinoshes e mileshit jote krejt malesis …KA RREGULLA EEE….SIDO TE REAGOSH NESE NI I DINOSHES A I TUZIT TE VIJ NE SHTEPIN TENEDE TE VEN REND E MOS TE DVES AS GJA ???ME DUKET SE JE GABIM 100% TUNG

  • ..per cfare te pyetesh ti ..me marre leje me krye ritet e mia fetare nga ti..pse …a mos duhet me te pyet edhe kur duhet te vdesim …si mendon…ka rregulll….cfare rregulli mund ti te vendosesh nese nuk ke pjese ne ato vorre ..nese po thuaje ..ketu eshte vorri familjar dhe ju lutem pa vullnetin tim mos lejoni as edhe nje varreze tjeter shtese…por keta persona qe kan protestua as qe kan pjese aty me 100 vjet e edhe nese dikur ne te kaluaren kishin dikend nga te paret ata me vullnetin e tyre i braktisen dhe gjeten truallin tjeter per varreza….mendo pak me mire per kete qe te thashe…

 78. New york–Jam Muslimane elhamdulilah dhe krenohem,gjithkush e ka fen e vet,ti Nese je katolik mua sme pengon ta respektoj fen tande,a prej kah e Kam un prejardhjen Ty ska nevoj te interesoj…gjithkush e ka fen e vet,dhe mendoj Mir esht qe gjithkush ta respektoj fen e tjeter kuj…

  • ti qe jetueke ne NY me vjen mire qe po shkrua .
   1. a ke mesuare shkolle ne NY.
   2. ku i bani vorrimet ju me fe muslimane.
   3.a muneshe me dale ne rruge e me nalue te vdekurine .
   4.une jame katolike me fe pore nuke i thome vetite se jame italiane ,pore jame shqiptare prej mali te zi .
   5. njeriu linde zhvillohet e vdese ,sikure edhe shtasa linde zhvillohet dhe vdese pore prejeardhejen e ka prej dikuje se nuke ke pike preje qiellit,e cdo njeri ci ka trute ne krye e dine se prej ka e ka prejardhjene vetem aje njeri qe e ka fale zoti me te meta .done me thane aje njeri eshte sakate e nuke kuptone se zoti e ka fale ashtu ,e .e dukeke se juve zoti ju ka dhane mende e kishte me viejte me kuptua ate gja ma shume se cka po tregohen disa njerze .

 79. Krejt po shihet sa e dini historin e dinoshjanve e vorrezave 1400 vjecare … Sa per boshnjak qe po i shoh do tye i permen nDinosh nuk ka boshnjak vetem Shqipetar edhe ata mundeni me e vertetu ne videon pak me lart ku nje qytetar i fese katolike thot kryqi e pjestari i fese myslimane thot skam kryq por shqiponj tlutna lejoj komentet e mia i nderuari admin i faqes…

 80. Eshte turpe pere ate popul kure ne raste te vdekjes formojne probleme. Me cudite se si populi Malsor punojne ne menufe te fese e jo ne menure kombetare, njerzore apo lidjore. Ku jane ata te cilet i thojne vetes intelekuale apo bura te mire the te ndershim,kto raste kane ndolle elle perpara kue problem eshte dashte te epet fund. Mose lejoni disa femive te cnerojne Malsine dhe te parte te ture. Dihet se si punohet pere popul the pere Malsi, pere ata duhet Komuna e plote e jo me intervenua ne Podgorice . Kjo dja eshte absurde turpe per se pari per Vendas te Dinoshes ater pere Malsi.

 81. Te nderuar .
  ju qe po thoni se feja nuk ashte ne pyetje aty. Ani me tregoni mue pse u thuene xhamat e Kapeles, pse u thyene kryqat ne varre dhe pse nuk deshten me lejue me u godit Kapela aty qe ajo kishe ashte nje nder ma te vjetrat ne krejt Malesi dhe ma gjere qe nga koha ilire,po ashtu pse nuk deshten te lejojne qe te behet rrethimi i Varrevet dhe sa e sa psehe tjera. Ater nese kjo ska cte bej me fen n’mes muslimanve dhe katolikve .te gjithe ata qe menone keshtu ater do ishte mire qe te shkojne te shofin ndo i dr. saikajatrist ose nje ndihem tjeter nga mjeku. Nuk jam fanatik as qe kam qen kurr por ket gja qe e shkrova ktu e din mire te gjithe Dinoshjanet dhe krejt Katolikt e Malesis ne vecanti te Grudes.
  Shpresoj qe mos ta marre dikush ket…

  • (vazhdim) si ofendim per muslimant. kjo ka ndodhur sa kohe ma pare dhe asht Realitet.

 82. Eshte per tu habitur me keto ngjarje qe ndodhin mes shqiptareve mirpo sa pash ne fotografi ketu paskan depertue mjekrroshat nga Arabia dhe ata duhet te luftohen dhe te likfidohen masovisht dhe urgjent e mos te perqajn vllezrit shqiptar mes veti-

 83. Propozim tmir paske ti sinqerisht,ke me ardh ti mej ba varreza qytetare,

 84. me keqardhje me duhet ted jep nji koment e te baj nji thirrje qe jemi nji gjak dhe per ket tok kemi dhan boll gjak dhe perseri jemi te manipuluem se vetem ne kemi nji popull me 4 fe po sikur pat than imadhi gjergj fishta se me eransishmja per ne asht shqiptarija po ka kalu koh qe athere e ju lutem edhe pse me fe jam musliman jam me perardhje katolike dhe skem urrejtje fetare pojubaj lutje pash xhami e pash kish te bijeni ne ujdi se jeni vllazri

 85. dinosha asht drejt boshnjakezimit. jan mas paktit 10 shpi ku fmija u flasin srbisht sepse i kan nanat boshnjake

  • po sa shpija katolike i ke ci se din i fjal shqip me emra Zoran, Ivan,Goran te asimiluem krejt, a i sheh a por je qorrua. baje ni koment ci dikush ska argument per ta mylli gojen e jo kso komente ci me i fjali ta msheli tyrp te kesh. ne kjoft se nuk i njeh ata Gorana e te tijer ti thom me emer dhe mbiemer.

 86. MALSIA E MADHE PO BËHET MALSIA E VOGEL. KËTË TITULL E KENI FITUAR ME VIRTYTE QË SHQIPTARIZMI UA PATI LAKMI DERI MRAMË. NDERI,BURRËRIA,BESA DHE TOLERANCA ISHIN TIPARET QË JU KARAKTERIZONIN. AS KANUNI I LEKËS NUKË JU GJENTE MEHANË. SOT JAM I GËZUAR QË NUKË JANË MË GJALLË ISO MUJI I MUJ MURATIT DHE KOLË MARK GJEKA I LULGJURAJ. SHUMË TË TJERË KAN LANË EMËR DHE HISTORI. S’PO I PERMENDI TË GJITHË SE MA SHUMË KA NXIERRË BURRA MALSIA SE RELATIVISHT TËRË SHQIPËRIA ETNIKE. KANË THANË TË PARËT QË “DARDHA BJEN NAR DARDHË”.PRA QFARË MURLANIT PO I FRYNË MALSISË ??? SHUM ME TYRP ERDHI KJO DITË,ME THANË KRYETARI I PODGORICES QË ËSHTË PRIMITIVIZËM DHE PA CIVILIZIM VEPRA E MALSORVE ME NJËRI TJETRIN. MALSORI AUTOKTON TASH 3000 E SA VJETË E BAN VEDIN ME KRITIKUE I PO SA-ARDHUNI. I MADHI ZOT, MBI…

 87. Azrael gjiçka mund të jesh por fatkeqësisht shqiptar aspak , apo atdhetarizmin e ke perzie me fe, duket se fanatizmi të ka verbuar syt. Nuk çudimen nese edhe pamjen e ke ndrrua,por shokët si ti nuk i duhen kombit. Adem Jasharin mos e përmënd se është mëkat emri i tij të përmendat nga një përson si Ti., sepse asgjë të përbashkët nuk ke me te….
  Uroj që Malësia mos të ketë shumë si ju, me atë që bëtë dje keni turpërua Malësinë e shqiptarinë para botës. Turp të qoftë ty e shokëve që mendojnë si ti……

  • Mos me shit prralla te lutem. Ti s’ke te drejte me me tregua mua se sa jam shqiptar. Es sa per fe une nuk po shkruaj dicka fantazi por fakte sic ka qene. Nese ty te vjen inad, s’kam cka te baj – kqyre ate mikun tand ne video si i thote atij “ne xhami kemi me ta cua kryqin” e ai ia kthen se ai e ka shqiponjen.

   Derisa une ne qafe e kam shqiponjen dykrenare, dhe gjithmone e kam pas, cka ke ti? Kryqin? Si shumica neper Malsi?

   • na nuk ju kem faj se islami nuk ka simbole dy une kurr skam baj kryq si shumica e shokve e shoqe qe i njoh tre paganizmi ska qen fe monoteiste dhe nga paganet jeni dhe ju se nuk kini ardh prej marsit dhe te paret tan e kan perqafua krishtenizmin si te mite si tut per besim dhe jo per nje jete ma te mire sic e shte perqafua islami per toke e mos me pa tatime e aso punesh une njo shume musliman vecanti ne kosove por si keta ne dinosh te shqiptaret si gjen kerkun nese ajo tok eshte e dikuj aty pse nuk e rrethon apo eshte e malsise qysh kur keni drejt mos me na la me hi ne kisha ju neve a doni ju me na i mbrojt kishat tona duhet te ulesh koken per ata cka keni ba se krejt mali i zi qesh me ju sot

   • Azrael…çka do çi ke shkrua unë jam dakord me ty. Prej dinoshet jam.ka fanatik en dinosh boll…..e demek nar tuz nuk ka.zaher VA ka tret zoti faren .em bjen keq chi sjam en dinosh sej kish perkrah kojshin edhe me dijt se jan en gabim .
    .

    • refugjat jekshtu asht kur dikush ta nep doren e ti ja merr krahin. pom vjen shum mir ci e ke shkrua kta se si katolik i dinoshes kurr ni tkeqe se ke pas ti as ata tijert katolik prandaj nuk mund ti urrej tan katoliket i urrej fanatikt e dy fes.

 88. Por faleminers zotin se Dinosha ka plotë atdhetarë që do të dinë ta qetsojnë situatë dhe duke mos lejuar njerëz të verbuar si ju të mjellin perçarje fetare…. Uroj që kjo të ndodhë sa më parë

 89. Njeriu mund të zgjedhë cilëndo fe që ka trashëguar prej stërgjyshërve dhe që i pëlqen, por s’mund të zgjedhë një tjetër kombësi dhe të luftojë të tijën, pa vënë në ballë një vulë të madhe prej “tradhëtari”.” ~ Fan Noli

  Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar” – Faik Konica.

  • Konica ka qene i dijshem, por ti priam nuk e kupton ate thenje te tij. Po te mos ishte islami do te kishim 10 milion arbnore, e me islamin jemi 5 milion shqiptare. Qe bereqeti i islamit.

 90. Në kët situat jane dy relitete,Dinoshjant jane Malsorë dhe vllaznit tone,ose na te tyne,dhe realiteti tjetër ashtë se jaty asht kisha dhe do të jetë për gjithmon,dhe kane me u qit fjuneralet ne ate kish.

 91. Zoti Dukaj dhe Dinoshjane pershendetje, poe shoh se poe mbroni Dinoshjant se kush ka drejt e kush ska,bile po thoni vellezer jemi. Une jam njeri nder ata persona qe isha prezent gjate gjith kohes dje poashtu isha prezent kur policija nisi mej hiq rruget persoant qe e bllokonin rrugen. Aedini perse policija i perdori me te paren her shkopit e gumit, per arsye se ata rini tuajt te pa edukuar thane ne gjuhe serbe ” Neka je podjelje na komade i rostiljaju tu babu ako oce da prodju jer drugacije nece proc,Le ta ndajne ne copa dhe ta piqin ne roshtil nese duan me kalua se ndryshe sdo kalojne” atehere policin kjo fjale e pa bukur e pa vlere i ka nevrikos dhe kan nxjerr pendrekt e uakan perbledh ka pak shpins ateher dinoshjat si g….t kan marr gur dhe kan gjuaj mbi makin te…

 92. ateher dinoshjat si g….t kan marr gur dhe kan gjuaj mbi makin te arkivolit dhe mbi makin te TV Boin dhe disa qytetarve e policve tjere, ateher policia ka reagua me te madhe. Kjo eshte e verteta sesi erdhi deri te nderhyrje policore me shkopi.Pra tyrp te keni per keto fjall e sjellje qe keni bere.

  • Zotri Fran Ti shum bukur po fol, po sa Mir tgjith katolikt po I akuzojne muslimant se jan terrorista, ata qenkan terorista se po e mbrojn vendin e vet, apo? Ata qe ne tok te vet spo I dvet kush, ata Pra jav kan lshua token sikur se edhe shpijet ku I kan godit neper dinosh, muslimant jav kan dha token te ndertojn shpija, e ju tgjith katolikt jeni cua en kam terorista, po para disa viteve kur deshten katolikt qe I burgosen te armatosur than duen mi vra muslimat sepse po shumohen po bajn medresa, asnje musliman nuk e pranoi as nuk I thirri ata KAtolikt terorista, em vjen keq edhe aspak nuk asht kjo gje e derejt se pse kta I kan shit vorret, l…. I n…., r…. k…., v…. G…. ata paret I kan marr e me vorrua dun gjith kan ata ashtu nuk shkon, ata gjithashtu thane se arkat me arm I kan pru…

   • Poashtu ata than qe katolikt e prun arkat me arme me livore, mitraleza dhe I mshehen ne kish tash dy dit cfar prisit fetar fratit qenka ai qe ta lejoj kete, tyrp shum tyrp, Jo thoni so kto te gjitha kan te bejne per arsye fejet, Ani Pasi qenka ata, po pse KATOLiKt Ndertuan dhe NDRICUAn KRYQ ne secilin mal te malsis I kan vu KRyQAt secili kryq bashk me fratin e kan kul en maje tmalit edhe Asni musliman nuk bani za, ja Pra shikoni kush qenka Keri Kundera fejet

    • Asni fe nuk meson te jesh Armik ndaj te tjetrit, gjith jemi te nje gjakun dhe mishit shum tyrp se Cka po ndodh a se shihni se shteti I ka qye duart kto para votimeve vetem te nga ngatrrohen shqiptarve ndermje vetit, e mos votojn per komun, mos ni ju lutem hapni syt jepni fund ksaj gjejet… Ai mugosha ai qen qenit, katolikve u Thot vorronu, muslimana u Thot ata skan te drejt I more shqiptar zgjohuni nga gjumi … E mos akuzoni Fenat e veta tung

 93. ti zotni “pa dorza” jo, por me dorza qenke ne kete rast… e ti prej ka je sdi ,po smuch ti me ardh mua e mem kallxua chka me ba en shpi time as en oboorr timin por as en fshat tim 😉 ashtu chi mos ja fut kot ,tung

  • Po,po zotri muri edhe une do ta perkrhesha mendimin tend sikurse mbas vehtes do ti kishe edhe kojshin e besimit katolike te cilve u krcnoheni se as ata nuk do te i ljoni me qit hatre ne vorreza edhe pse i kan vorrezat aty,,po ju a pat nis me e cel bunarin ne mjedis te Lames se Tojeqit aty ku tradicionalisht priten nuse e perciellen bija e qiten hatre ,pse e bate kete.Pase ti thua nuk dua me me mesua cka baj ne shtepin time,oborrin tim por as ne fshatin tim te pyes une ty zotri sa ka te drejte te perzihet kojshija yte katolik ne vorrezat muslimane e sa her do te bertas hoxha ne sabah te drite prej majes se minares se xhamise kur cdo kush asht ne ma te mirin gjum..

  • e dini se ne mesin e shqiptarve ka edhe nena shkina fort mir por a mju than qe jan shkije po me vjen shumekeq por Dinosha kurr boshnjak ska me u ba

 94. Shqiptar me vellezer jeni duke u sha
  Nder njeqind ceta jeni shpernda
  Njeri thot kam fen
  Tjetri kam Dine
  Do thon jem Turq
  Disa tjer Latine
  Do thon jem Greke
  E Shkije disa tjere
  Po jemi te gjith vellezer
  O njerez te mjere

  Keto vargje te poetit ton te famshem At Gjergj Fishta edhe sot jan mjerisht aktuale, po duhet me tolerua o vellezer e motra njani tjetrin dhe me ba paq e mirekuptim ne mes vedit. Shpresoj se do te gjinden njerzit e urt ne Malsi dhe me gjet nje gjuh te perbashket, dhe me ba nje marrveshtje ne

  • O Pasqyra,Ka na jem vellazen me Musliman por ata ka g’jasa nuk jan vellazen me ne!Jaty asht dallimi dershe nesh

 95. mes vedit sepse ne Masi ne mes vellezrish ska pase(dhe sdue te besoj se do te ket), nevoj me ndermjetsua askush ne keto marrveshje.Toleranca dhe durimi vellazror na con perpara, dhe vetem ashtu zgjedhen problemet. Keto shprehjet ti je TURK apo ti RROMAK qe i drejtohet dikushi kujt, jan shum gabim dhe te turpshme, ne jemi nje dhe duhet te jemi nje. Pse jan konvertua te paret ton ne fen Muslimane, nuk esht faji i ketyre qe jan te lindur ashtu, prandej mos i queni vellezrit ton as Turq as Boshnjak, ata nuk jan ma pak ma Malsor se edhe ata te fese katolike, prandej te keni kujdes me kto pronancime te atilla. Duhet te gjindet nje zgjedhje nga kjo situat, sepse te gjith e dime se Malsia nuk esht muslimane ase katolike por esht Malsia Shqiptare e te gjith Malsoreve dhe disa te tjerve qe do te…

 96. dhe e disa tjerve qe na i ka cue dreqi kojshi po duhet me jetua edhe me ta, se keshtu e don bota, dhe demokracia, prandaj edhe me ta duhet te jetohet se jan tani pjes e Komunes se Malsis. Besoj se do te behet mir dhe do te gjindet zgjedhja nga kjo situat,,mos lejoni te ju shtijen armiku te veteni keq me njeni tjetrin, dhe vellazrisht ta gezoni jeten ne Malsin ton te dashtun.

 97. perkujtonije pak se cka ka than frati rocesterit te michiganit at her folni per fanatizem ju pershendes

  • Dvete ti ate shokun tend te besimit kristjan me emrin Luvigj me disa shok tjer qe janii, mjeshtra te mdhenje te montimeve dhe manipulimeve se aj te tregon ty me se miri,.

  • Po ju thojne Dinoshjanve boshnjak a ni frat i ka ba 2000000 ose 2milion kosovar QENA kuj me i than nket rast fanatik dinoshjanit qe kurr si ka than dikuj as murgesh as frat e jo do do po shume po u thojn bulla e mjekrrosha…

   • More Dukaj ,a spo don a spo din se frati qe foli ate fjale aj nuk asht nga Malesia as qe perfaqson Malesin po ka fole ne emen te vet. e ktu asht fjala per Dinoshjane e jo per nje person te vetem. se as Malesort e Malesis qe jemi deshtme apo jo te gjithe te nje gjaku dhe dikur te nje feje vllezer ,as nje here ma pare ska ndodhur kjo gja qe me e thirre njani tjetrin Terorista as turq as arab ,por kemishkue mire si vllezer dhe kemi vizitue njani tjetrin per festa si per Pashk si per Bajram. por ket gja e filluet ju dhe i shalla perfundon pa asnje aksident dhe e gjejne rrugen qe te pajtohen te dy palet dhe perseri fillon harmonia ne mesin e Muslimanve dhe Katolikve.

    • turp te kesh frati sasht nga malsija po prej ka jan ata ci shkojn en at kish e perkrahin at frat. zotni frati asht shiptar edhe asht kosovar asht ma keq se ka than per popull te vet tyrp te kesh ti edhe tan ata katolik ci shkojn en at kish e ci e perkrahin. per ju aj asht i mir e sasht terorist e kta te dinoshes jan terorista.

 98. tyrp mej dal perpara kufoms si meken en kohen e gurit e jo en 21 shekull mjer ju dinoshjash se kallxuet veten se sa burra ini e fanatik

 99. Toleranca ne mese konfesipneve fetare ka qene ajo qe kete popul lte vuajtur e ka ruajtur pa u zhduk e asimilue e dale krejt faret.Kjo gjendje mjafte e veshtire per malsin duhet tejkalua.Edhe shtete e anmiqsueme mes vedi ia mundsojn njena tjetres te i vorrosin te vdekuri dhe shpallin armepushim ,t.Ne mesin e dinoshjanve ka shume burra te ndershem qe me pa rezerve e denojne kete akte anticivilizues te disa individve kryesisht te moshes se re.Mua personalisht nuk me pengojne ceremonjalet fetare qe organizohen ne xhami te Tuzit,jo vetem tash por as ateher kur ka qen shkolla tetevjecare atu prane edhe pse shpesh ndolle qe nga automjetet te bllokohet kjo pjes e kesaj qytetze,tue dite nga fakti se kurrkush nuk des per inate te dikujt tjeter,por eshte proces natyrore e sipas traditave tona…

 100. Robert tyrp per ty e ata vllazrit tuaj katolik se me pas than hoxha i NY per katolik cka ka than frati i rocesterit per ata ni milon e gjys qej kosovar marre ki me mu dukt mej than kuj fanatikpor me gjith ate do te vi ne ver e se la pa u takua me ty per te pyet se pse spoj lshon komentet e mija te pershendes

  • ksheva, ngadal e mos u ngut… cili koment të ka mbetë ty pa aprovuar?
   Tyrp të gjith atyre të cilët i sherbejnë armikut dhe përçarjes në mes të shqiptarve, pa marr para sysh cilës fe apo parti i takojnë, edhe friten e hoxha ni qofshin. Për mua të gjithë shqiptarët janë njësoj, të cilës do fe ti takojnë… je apo nuk je njeri, je apo nuk je shqiptar, kjo vlen për mua.
   Kurdo të vish në Malësi, mirë se tvish dhe je i mirëseardhur edhe te unë.

   • Ksheva tyrp per ne katoliket po pse a u kem pengua ndonjeher me varrua ndonje te vdekur a dinosha ne malesi a ne palestin qe ne malsorve te na duhet te marrim leje apo viza ti quajm si me da ne nje shtet tjeter me hi ne ksihen tone

    • topi prezentov me fshat te di se sa i mir je . jam i bindun se si kishe lan dinoshjant me i qit hatret se ju njoh shum mir ju katolikve se me ju jam rrit edhe e di se cka mendoni. mendimin ci e ka frati ci ka than per popull te vet qej e ke edhe ti e mos shit porlla .se tishi ken katolik shiptar frati nuk ki sherbye ma ne kishat shiptare por ni gja katastrofale qe e ka than frati e ju e perkrahni ti e ban gja te let tyrp te kesh. jam kshevas musliman edhe ta dish se nese e di se ata te mit te fes katolike e perkrahin fratin e rochesterit jan hora per mua oooo a je en kyt planet.

     • hjekmu ti mua ati fratit une nuk jam ka paj krah dikuj qe nuk di cka flet si kqira por mos fol palidhje se nuk ke pa kun se kam mbrojte une kqiren. sa i perket se a i kim lejua na nese o me dint ne varreza e gjyshit tim pra dhe tonat ka qen i varrua nje emigrat nga shqiperia kur ka qen kufiri i dryme ashtu qe ti per burrni mos me fol kshevas e une i njo kshevasit mire se preja atej i kam dajat e dihet kush jan muslimant prej kshevet dhe se u kan thire niko in…. ashtu qe mos na trego burrni kur nuk din me ka fole e cka kan ba te paret e mi pra ju nuk doni me na lejua ne varreza katolike me varrua malsoret qe nuk jane te juajat kurse na njerzit qe nuk i kem njoft i kem varroz ne varezat personale zoteri

 101. Per ty AZRAEL: Kur thue se ne kemi deshir me u then se jeni ken katolik.Te lutem,me thuej nga e ke origjinen? Ne qofte se je shqiptar ti ke prejardhje ILIRE dmth nga ilir qe ishin pagan une e ti se bashku e prenuam katolicizmin pra si thua ti ne tradhtuem,por se bashku, me kalimin e kohes e ardhjen e osmanlivet ketu ti more “vellau” im, per disa perfitime personale vendose te tradhtosh edhe nje her por kesaj here pa mue.Kjo eshte fatkeqsi more Azrael kur Boshnjaket i
  trajtoni vellezer, kurse ne si armiq.

  • Bernard Hoti kur ni musliman e nije fratin ka thot mej vra millosheviqi ata 1milon e gjys qej e ti me vllazer e perkrahni cka mendon se kam met pas vlla shqiptar.Jo djalo ata ska me nodh ma se asht tyrp frati asht nga kosovar edhe thot per kosovar ajo asht ni gja ma skandale ci muj me ken per shqiptar. te ki than hoxha kta ci e ka than frati mi te dukt tyrp me e permen selishtin a rapshen sic e permetni ju dinoshen tyrp te kesh.

 102. Marre po me vjen prej jush. Zoti ju marrofte si ju ka marrue. Po ccka ju ka gjet more te shkrete qe keni ra kaq posht, shaheni, grindeni e ofendoheni, po me vjen keq me e thane, por po dukeni si gabelt nder cerga. Vllazen te nje gjaku e duhet me ardh malazezte me polici me ju nda per mos me u kaccamit si grate e keqia. Mblidhni more mendt! Cka po ndodh more keshtu me ju? Jeni hala ata qe keni qene apo keni nderruar edhe kombesine.
  Ku ka more e kur ka pas keso ndasish fetare nder shqiptare, po deri dje more keni qene bir axhash.
  Ccka ju ka verbue more mendt e arsyen kaq shume. Ku keni pa more me mbajt kufomen me dite mbi dhe, mos me lane me prit ngushllimet e me u varros me dinjitet.
  Dinosha u bate turpi i shiptareve. Marre u qofte qe po na qitni kete za te zi.

 103. Z pa dorza .. Si burr mos mu dvet ne shpi time , jo po ti ke me dvet ne shtepi time hiqu prrallash se nuk keke njeri i sinqert … E as ne vorret e te parve se mi nuk mundesh ti keq perdoresh .. Dihet se ku kush i ka varrezat e veta e hiqnu propagandash e urrejtjes se nuk na bjen gje te mir . FUND ME KOMENTE … Ishalla zoti na pastroft zemrat e na udhezo ne rrug te derejt se jena tye shkua rruges gabim … Ska Fe qe thot te urrejsh dike tjeter e fort jena leshua ne kete pun jo te mir per ne Malesor ..Ju lutem qe mos te merrni Fen si shkak te percarjes Jena 1 pa marr para sysh kush i takon cilit Konfesion ….Tung

 104. shqiptare ceremoniali i ngushlimeve organizohet aty ku jan kushtet ma te mira.Duhet pas para sush pra mirku[tim per zonat malore qe pothuaj se plotsisht jan leshua e shtepijat ra e ckatrrua se nuk e bajne per inat te kurkujt qe hatret i organizojne ketu posht ne rrafsh e vorrimin ne vorrezat ne vendlindje por qedhimisht me ia lehtesue Malsise mos me u kap brijave te malit e rrugave te keqija.Per besimtare kristjan vendi ma i preshtatshem e ma i bekuam per organizimin e keti lloje ceremonialit eshte kisha ecila na afron edhe kushtet ma te mira tue dite nga fakti se kisha dhe vorrezat kan rrugen e parkingun e vet qe kurrkush nuk mundet me va mohua vec prite zot forcen.

 105. UNE poashtu i takoj ati trollit po nuke dua te komentoj po dua ti pergjigjem komentit GJOKAL W me vjen keq se po thot tyrpe per krejt malsin lle per fisin e lulgjuret pik e pare ti spo din cdo me than ateher fole dic malsia ka arll ne ni hater me tradit e per respektin familjes lart permendun kurse lulgjurajt kane token e gjyshvet te tyre aty ko elle sote vet ata aty i perdorin emrat tan psh lame vules etj tashe ni qin vjet qe kam mujte me vertetua neper mese te gjyshit babes e sote une aty nuke ashte mbrojte asni cerimoni mortore deri elle tjerat bajraqe kane vorrua te afermit e tyre aty cka dote thote ne nuke mujme me mbrojte me perdore kishen se ajo ashte per sherbim te popullit une e di elle kure disa lulgjuraj kane shpetu ftyre e dinoshjanvet tue ju dol zot pra une besoje se…

 106. Si thoni ju, a i mbyllim komentet për këtë temë? Në fillim kishte mjaft komente të përmbajtura që mund të sherbejnë në uljen e tensioneve por tashti po kaloni në diçka tjetër… e cila më së pakut na duhet në këto momente!

  • E zot paski dale mech .
   Ma te Mira shoqe ne shkolle I kame pas muslimanet . E kur shkojshim ne shkolle te gjitha I thoshim veti jeme shqiptare . Motra e vellazer per toke e gjake mos bani kso marrishe .mos degjoni te Hujine me na perca .. Moni burra se edhe pse bini grat prej tjera vendeve na jeme shqiptare . E Kure te harroni se kush jeni ku me det se po na cfarosin . Komune harrojne se Jata qe u shtine ne katrresa nuk duan komune .
   Po pse more shqiptare nuk po shihni se shrtiga po u da me u Cfaros.
   Po as pe shihni filmin qe jav Kane godite .
   Bjeni boshjaket matronju me to femijte folin serbisht shollat serbisht. Kishat e zhamijat serbisht pak ka pak jeni serbisht
   Oops u treti fara
   Po Dvet zana shqipen qe po qane
   Ku ke djembe e malsise
   ” Kuku per Mua tha se Jane ne…

 107. nuk jeni te drejt se ne komentin e par skam prek kan as kam deklarua se cka ka than frati por mir asht me ja maj anen se vetit sic po jau man ti per foljen e fratit sasht problem e per se kan prua dinoshjanet nijerzit prej te tjera fshatne mos me ardh me qit hatret e ajo per mua asht shum e drejt se as en kshev skishin me ardh pa me na dvet po e bani shum te keqe tyrp e faqe e zez per te gith katoliket ci e perkrahin fratin e kishes rocesterit kq… a po i e ka emnin.

  • Nuk e kuptoj se si erdhe në përfundim se unë po i mbajë anën dikujt!? Je shumë gabim! Gjithashtu, shiko pak më mirë, se sa shoh unë, nuk ka asnjë koment i postuar nga ti, e i cili nuk është aprovuar. Përveç nëse ke postuar me ndonjë nofkë/emër tjeter.
   Unë nuk kam dhanë kurrfarë opinionit tim, nuk kam analizuar ngjarjen dhe nuk kam fajësuar apo çfajësuar askënd.
   Kam thënë dhe them se kjo ngjarje e hidhur nuk i shkon në favor askujt, përpos armikut. Dhashtë zoti që ky problem të zgjedhet për të mirën e të gjithve, të tejkalohet dhe kurrë më mos të përsëritet!

 108. O nigjoni o Malsorët e mi si sot si neser ka me vu dasht me u ballafaqua me Boshnjak e KARABUSHKOPOLE .a u kujtohet e kemë pasë thirrë dheu u zi,nuk kem dit se cka do te thot karabushko.deri ci t kthehet emni dheut të zi mrapan Malsia nuk asht Malsi .

 109. Jo, mos e mbyll se ashte ma keq. Leni te shfryhen deri ne fund, por tue ruajt kufijte. Kur te shfryhen, nuk u mbetet gja tjeter vetem me e lane polemiken dhe me mendua me veteveten per marrinat qe flasin, pastaj pendohen me siguri.

 110. Nuk dua tmerrem a kan drejt aty me u cua hatret e me u varros njerzit perpos 2-3 vllaznive, megjithse menoj se ato vllazni duhet me fol me Dinoshjan e jo me i ba varreza publike.
  POR barrja asht qe naten asht lvrua toka rreth krejt vorreve bile edhe hymja. Kta nuk e ka per drejt askush. Askush nuk ka drejt me ja lvrua hymjen vorreve e kapells. Jekjo per bes asht barrej. E barrej asht edhe me lan vigun en rrug tan diten edhe pse Lulgjurajt e kan dit se cka ka me noll edhe e kan ba me qellim. Nuk ka viej per veti me ba ata. Per Dinosh e per Malsi. Mos me na qesh shkijet

   • shkijet zotni sjan musliman e normal se sva pajn krahin dinoshjanve se nuk besojn en allah por en krisht. asht shum e logjikshme po boshnjak kuj ja majten krahin a ja majten lulgjure. a din cka flet a por je tye i ruej dhit e ta kan cua i I-fon e prej malit po shkrua

 111. Me vjen shum e cuditeshme perse nuk thuhen te vertetat prej dinoshjanve qe protestojne dhe mbydhin rrugen dhe levrojne token naten vetem me prishe vetin. Kure kje problemi ne mes dinishjanve dhe trieshjanve ata vet thane ky ashte veti i grudes e i kurre kuj tjeter ,duhet me marre leje te gjekajt per me qit hatrin aty ashtu e lajmroj kryetari qe udhheq protest ne dinosh.Cka ndodhi me fisin Lulgjuraj sot ka muje me ndodhe edhe me fisin Vucinaj para 10 ditesh qe paten vdekje ne mosh te re 53 vjecare,ku edhe Hoxha i tyne kje Rexhe Brahim Gjoka Vucinaj. Kta dinoshjan kan harrue se prej ka rriedhin e kan prejardhjen,keta vetem budadha e ban se vigu e hatri mu prua nuk ka ba vaki kurr vetem ne shikudhin 21 prej dinoshjanve.

 112. katolik. A musliman ska randsi….
  Njeri e panjeri aty është dallimi
  Hoxht e priftat e som vie mej edukua en tiran e Jo I çojn en Egypt en Vatican
  .rrnoshi

 113. “Everteta” dashamirësisht do ju këshilloja që ta ndrronit nofkën, se ju përveç trillimeve dhe të pavërtetave që mjellin përçarje asgjë nuk ka në komentin tuaj. Andaj ose paraqitu me nofkën” rrenacaku, apo fanatiku” apor më mirë do ishte mos të komentosh fare! Nuk je i vetmi se përpos Azrekut i ke edhe dy tre tjerë këtu, që përveç urrejtjes, tjetër nuk dini, por uroj që zoti tua kthjellojë mendjen .. Unë për persona si ju, të rrezikshëm për Malësinë kam paralajmëruar tash disa kohë, Me ju është i shqetësuar e gjithë popullata shqiptare katolike e islame… Ju jeni regrut dhe adhurues të boshnjakeve e më lartë, por jo shqiptarëve. Por megjithatë Malësia nuk do mposhtet , sepse patriotët islam, që vërtet turpërohën me ju, do të triumfojnë ndaj fundrrinave të islamit e…

 114. Malësinë, të mos gjunjëzohet , dhe ta pastrojnë nga njollosja e fanatikëve antishqiptarë, do ta ndihmojnë atdhetarët e Plavë Gucisë. atdhetarët e Krajës, të Anës së Malit me Ulqinin, MALËSOrët E Rozhajës, pra të gjithë, që për fat nuk e kan sindromin tuaj. Mëgjithatë edhe për ju duhet patur mëshirë , Ju bëj thirrje, mendoni pak dhe vetndergjegjësohuni. të jeni ata që jeni -SHQIPTARË dhe kështu të gjithë së bashku të veprojmë për çështjen shqiptare , se edhe kështu nuk e kemi të lehtë…. Lerini boshnjakët e dreqin e të birin se me ta asgjë nuk keni , përveç urrejtjes ndaj vëllezërve tuaj dhe asaj që është shqiptaare……….

 115. me vjen keq qe po ndodhe kjo ne malesin tone.kto jan percamjet te cilat i ban shteti i malit te zi me ndihmen e disa shqiptarve sherbyes te kti shteti ne prage te referendumit-qe ky referendum te deshtoj…mos e zgjatni ma ket pune se marre edhe turp me ju pa dikushe , jem vllazer te ni gjaku asni fe nuk na hup gjakun qe e kemi.metshi me te mira e besoj se keni me dit me u kuptua me njari tjetrin e ska me pas ma lajme ne lidhje me ket problem

  • Dedushaj , t’pershendes perzemersisht, kam respekt per gjith ju nga Vuthajt dhe ne pergjithsi per anen tuaj. Shpresoj qe po punohet rruga e po afrohna pak.

   Sa i perket ksaj ngjarje z. Dedushaj , ky asht gabim tipik sic i bajm ne shqiptaret. Bjem en gracka te tjerve. Matematik e thjesht eshte kjo per Mugoshen , i cili eshte kundra qe Tuzi te fitoj kupunen sepse ai edhe kshtu i ka 2000 ma pak sesa opozita ne Podgorice (sepse SDP nuk e perkrah), kur te bahet Tuzi komune (nese behet, e sic ja kem nis jeshtu nuk do te behet) ai ose en pergjithsi DPS humb me 4000 vota ne kryeqytet. Edhe per ata derdhi benzine ne nje fjarr te vjeter, qe me perca popullaten dhe referendumi me deshtua. Atyne te Dinoshes u premtoj dicka , ktyne qe jane katolik dicka krejt tjeter, pak aktivista te DPS aty ,…

   • shume njerz menjetrase (sepse une nuk di se ku ne bote per keso gjanash diksuh do ja ndalonte mbajtjen e hatrit) … edhe qe katrresa gati.

    Perndryshe Dedushaj, sa per informate shqiptaret e fes islame ne malsi (nuk po guxoj me ju then malesor se idhnohen), kane tret rrugen ne oborr, dhe kane marre udhen e boshnjakizimit edhe islamizimit … fakti konkret asht se si i kan ndrrua mbiemrat i kan ba HASANI, BEQIRI … Vec per me u distancua nga Luli (Lulanaj) dhe Gjoka (Gjokaj), kjo i bjen si ju Dedushaj per shkak te Dedes (qe eshte emer katolik) te ndrroni mbiemrin dhe te beni p.sh. Rrustemaj Kjo eshte nje paralel e vogel, por spo dua me hi en detale se spo dua qe te mekeqkuptosh.

    Me pergjegjsi muni me te flas se kam miq shqiptare nga te gjitha trevat, por shqiptaret islam ketu ne…

    • malsi jane rast i papar (ndoshta mund te krahasohen me Tetove te Maqedonis). Por Jo, se ata te Tetoves jane radikal fetare por jane edhe shume Shqiptare, sa per dinoshajnet tane muni me than p.sh. qe kryetari i bashksis lokale as shqip nuk fole ne shpi.

 116. ju lutem,nxirrni emnat e jatyne burreca qe dolen e pren dhe bllokuan rrugen,qe vec burra e shqiptare smunen me i than vedit ma,se kallxuan ftyren e vet e cka kan mrena ne shpirt…qitjuni emnat dikush kush i njeh ju lutem (jo moderatori),se mujm mi takua e pa dakuh kot, e pa ju than nja dy fjale skishe me ju lan.

  • ti prej ans malit ku rrnon met pyet nese rrnon ne kanada toronto me thuej adresen edhe vi e flas vet me ty. nuk jam ken aty por ti kallxoj vet emrat. mos u fsheh si anamalas por kalxov me emen nese ke kuj me than ga se burrat nuk mshehen por en an te malit ska burra thon krajant.

   • me emen e mbiemn,tanve cka jeni ken njaty me bllokua rrugen per se dytit her,tanve,jazek ju kjoft….e ne je ken dhe ti vet aty,ty te parit po te tham,vec pac faqen e zez,se kjo kori kurre ska me ju shlye…ne thiresh en fena e ne lokalizma e me tha te t’thashe,dije mire qe e keqa juve te parit ka me ju ra kres!

    • vet jam njeri ci nuk kallxoj trimmeri per krye kompijuterit e nuk do ta thom as ni flal te keqe. ne se je burr kallxon se ku gjindesh e te vi te flasem si burrat e jo si qyqet.nuk ke b… as emnin me qit e jo me ba muhabet si burrat.pra kta jan anamalasit.

     • ti po hiqesh trim e kapadaij e fjaleran boll,por spo asht tema tash per ate pune,por per dicka tjeter qe i interesone cdo shqiptarit,e jo vec mu e ty ktu…atije fanatikllek e kesaj “trimni” qe po shitni ,keni mej pa sherrin ran,maje mend kta qe po ta thote ky “qyqari”…p.s ti po fyen nje krahin mare,por te dish qe ne ate ane malit i keni te dhanuna do bija prej dinoshet,e po asht marre me dal ato fjale te ulta e provokative prej jush,por gjithkush nderon vedin gojen e vet.

 117. Shkijet po qeshen e po kenaqen! Por na duhet të mesojme lekcionin. Ata qe ishin ne rrugë nuk ishte Dinsha, as muslmanet shqiptar, por do të mjere qe dikush i meson mrapsht, e ata qe jane Dinosha, duket prej tyne nuk guxojnë me u tije. I pate ata burra malesor, pleq dinoshjan qe mundoheshin ti bindin me leshua rrugën e fare ky grup si rrespektonte. Pra ishte turp si u sollen me ta njelloj siç ishte turp si u sollen me vigun. Ata qe thonë se vdesim e rrugën se leshojme të turperohen. Burra, ceremonite fetare e mortore nuk guxohet të pengohen. As muslimane o hxhallare nuk mund të perzihen ne punet e kishes, njelloj se katolik e prifterinj qe nuk mund t perzihen ne punet e xhamise. Ta marrim kete divergjence si realitet dhe ta respektojme, perndryshe shkijet dot vazhdojne të kenaqen.

 118. Vllazen e motra. Nuk kam si të qendoj në heshtje kur ” flakët e zjarrit ” të ndezur nga dora e tjerakujt po pëpiqen të ” përpijnë ” bashkëmalësorët e mi të cilëve pikërisht kësaj bashkëjetese ndërfetare, mikpritjes, bujarisë, trimërisë, besës etj. u kanë kënduar e shkruar shumë autor vendas e të huaj, u kanë dalur për zot Ded Gjon Luli, e Çun Mula e për më tepër nxiten edhe Presidentin e Republikës z. Bujar Nishani të vlerësojë me Titullin e Lartë ” Nderi i Kombit ” Malësinë tonë të dashur. Ndërsa sot ” me një të rënë sopate ” po përpiqen të presin ” lisin malësor ” që ka mbi dy mijëvjet që ka mbirë në token e vet e që zoti e ka bekuar me një emër të bukur Malësi e Madhe. Ndaj vllazen e motra të tregojmë maturi e gjakftohtësi pasi brezat nuk do na e falin. Kujtoni vetëm një…

 119. thanie të të madhit Pashko Vasa ” feja e shqiptarit asht shqiptaria ” dhe besoj se çdo gja asht e qartë. Jam i bindur se Malësisë nuk i kanë munguar burrat e burrneshat që dinë të ulin gjakrat e ndezura për të qënë në një linjë me Beslidhjen e Malësisë të mbi 40-vjeçare. Ne kemi qënë, jemi e do të jemi vllazen e motra malësorë e shqiptarë të mirë, krenarë për të djeshmen, mirëkuptues për të sotmen, e vizionare per te ardhmen e brezave tanë. Me respekt bashkëmalësori i juaj Sytki Ndrecaj

 120. cdo njeit mun ti ikeshe e munde te beshe cdo gje pore ZOTIT nuke kane me i ike jaje njeri qe bane keqe se ZOTI ka pa cdo gja e ka tije cdo gja ,si po shihet jata njerze nuke besuekane ne ZOTIN pore ni dite ZOTI munde tu trokae te dera se te ZOTI nuke ka jo pore PO PO PO .

  • O besimtare po ka ka me cua zoti fratin tand ci thot per njerzim te vet qej e jo njerz. Si pas teje se dike shum per fe ne kjoft se shkon ne kish ku sherben aj ater mos e permend ZOTIN se asht mkat per ty te pershendes.

   • shqipe i thone ZOTE OSE PERENDI , italishte i thone DIO ,turqishte i thine ALLAH ,pore na folim shqipe se jame shqiptare ,e nje zote eshte per tane se si ke linde TI kene linde tane njerzite e botes ,pore ju i perzieni fene me komin e aje qe nuke rrespekto te dekunin nuke ka rrespekte ase per ZOTIN se zoti e ka fale njerin e zoti e merre kure done aje vete.e fenate vine mase lindjet se tane prej nanet kemi le mase andej e keme marre fene.

    • une po te pyes edhe ni her .nese jata dinoshjan nuk besojn ne ZOTE si pas teje ater en kan beson frati.pyetje shum e shkur

 121. Nje koment shume i mire zoteri Sytki Ndrecaj. Eshte demi me i madhe kure te perzihen kombi dhe religjioni. Per fat te keq, duhet te i meshilim syte emos te shohim te verteten. Keto gjera po ndollin prej niveleve me te larta te politikes shqipetare ne ballkan.

  Nuk me duken me vende disa propozime qe thone duhet te respektohet e drejta zakonore e vendit. Sot ne teritor te Grudes ka me teper boshnjak sesa vendas. E dikur nje person i nje fisit tjeter nuk ka munde te punoje nje shtepi ne Grude apo ne fise tjera. Institucionet fetare jane nen jurisdikcion te posacem. meqense katoliket dhe muslimanet te Dinoshe i kan varresat e ndara, nuk mundet nje konfesion tjeter te vendosi se te cilet ,musliman do pranojne ngushllimet xhami

 122. apo katolik ne Kishe. Ne Koder te Budanit ne Sukruqe, kurr nuk kan vendose banoret e Sukruqes kush do pranoje ngushllimet ne ate vend.

  Banoret katolik te Podgorices, Trieshit dhe disa viseve te ndryshne tjera nuk kan patur zgjellje tjeter. Trieshi eshte i bllokuar me bore e tere dimrit. Ne Podgorice nuk ka varreza shqipetare.
  Le te vendosin katoliket e Dinoshes kush do pranojne ngushllimet ne kishen katolike ne Dinoshe dhe musklimanet kush do te pranoje ngushllime ne xhamine .

  Mos te behemi qesharak para botes: te pranojme ngushllimet ne rrugat publike te Podgorices, te mos ndalojme kufomen te mos te vendoset ne kishe, te levrojme token rreth kishet e tj. e tj.

  A ka ne Grude ndonje boshnjak i fese muslimane qe eshte varrosur ne varresat shqipetare

 123. Vllezer lle motra tè nderuar tè malsis sime tè dashur.Oshqipètar malsor MONI O BURRA mos e lejoni vehten te na çpèrdaj anmiku jon shekullor ne fen muslimane e katolike te na shtin zgjarrin mes nesh jemiVLLEZER kemi njè GJAK kemi ni GJUH kemi ni FLAMUR jem ni KOMB kemi ni ATLLE SHQIPERIN NEN.Ju pershendes vllezer lle motra nga mergimi

 124. JEMI VLLEZE GJAKUT GJUHET FLAMURIT KOMBIT ATDHEUT SHQIPERIN te cilat na bashkoj

 125. Te nderuar Komentues te nderuar bashkatdhetar Malsor e Shqiptar . Ngjarja ne dinosh esht e pa kuptuome , jo morale dhe jo njerzore . E shof te gjith ketu perdorin fjalen VLLA Pyes cilt Vllazen? Ata qe kan ardh prej bosnet jan vllaznit tan ata qe duon te shkelin Gjyshat qe i kan te rmuom ne varrezat te kisha e Shen Mhillit . Ata qe dalin e bllokojn hymje ne shtipine shejte pa marr parasysh a asht Kish apo Xhami . Ata me falni por duhet ta thom se nuk jan vllazen e kam lexua ni artikull ( nese une kam vella , po vella im a ka vella?) Dinosha ka ken ner e Malsis dikur po sot jan tyrpi i Malsis mos me keq kuptoni se kam fjalen per krejt dinoshen por per ata dinoshjan qe kan ken ate dit dhe herat tiera ma par ne ndalimin e hymjes ne kish. Pse ju pengon dinoshjanve Kisha? pse sju Pengon…

 126. Njerez,
  Pranonjeni faktin se ky konflikt eshte pasoje e tensioneve nderfetare, e jo nje kontest pronesor. Thuajeni te verteten, sepse, nderkohe qe ajo po ju xhveshe lakuriq, ju mbetet gjithnje me kokefortesi duke thane qe jeni te veshur, bile kombetarisht! E dini qe eshte tyrp e ultesi te u dihet publikisht kjo urrejtje, prandaj dhe provoni ta mesheni duke hedhur fajin mbi nje pretekst, sikur puna e vorrezave ne fjale, mbase konteste pronash e te natyrave te ngjajshme ka ne gjithe boten.
  Malesore,
  Mos fajsoni gjithemone nje pale te trete per humbjen e disa vlerave identifikuese, sepse as qe i patem fituar prej tyre, por ishin tonat, autonome! Kur humben te vetat, natyrisht qe lulezojne te importuarat.
  Uluni bashke dhe bisedoni si vellazen. Nese jo si vellazen…,si kojshi! Nese jo…

 127. pershendetje a perseri nuk mun te ulemi e te flasim si vllezer tenji gjaku e te dy feve po sho qe aj qe ka gjujt gurin sa nuk po munohet ta fshe doren se ja ka arrit qelimit qe ti katrroj shqiptaret nuk ka mujt ne ssnji mnyr vetem ne baz fetare dhe e ndegjova at injorant mugoshen tha leni more se jan vlazer edhe nese vrahen neve na konvenon se asht ne pyetje komuna e tuzit ecila asht hal peshku ne sy te mugoshes po me vje keq se te njejte gja ban edhe ne plav guci i katrruen shqiptaret neshej veti pro apo jo per komun te gucis kurse malsis nuk ijepet mundsija po tash dojau jepin mundsin per referendum se kan arrit qetju katrrojn neshej veti o SHQIPTAR ZGJOHUNI NGA GJUMI DHE BASHKOJUNI LENI FET NENJI AN nese kini problem per vorreza bjerni ne VUTHAJ vetem ju BASHKOJUNI e mugosha me…

 128. Vazhdim:
  …Nese jo si kojshi.., si njerez, atehere, dhe ky problem nuk do te jete me problem!
  Ju presin shume pune dhe shume projekte per te hece perpara, nese ( natyrisht) nuk kini heqe dore nga kjo aspirate univerzale njerzore!
  Jo vetem qe jeni vellazen, por por ju ( na) jeni edhe te ligesht ne numer dhe ne energji, per te perballuar barjerat qe ju ngriten, duke qene te percare e te urrejtur. Edhe te perqafuar porsi binjake, te ishit.., duhet te mendoni seriozisht, se edhe per sa kohe mund te thoni qe jeni dhe jem shqiptare, mbase perdite e ma shume ( mjerisht) ky identitet po na rrenohet neper shume mjedise, brenda dhe jashte.
  Prandaj, kujdes dhe…fat!

 129. Nuk di pse u fshine komentet e mija kur prap po vazhdojn te shkruhen !te lutem mos e beni kete se nuk vie gja qe te fshihen komentet e dikuj!
  TI KSHEVA nuk di ka ije por sa per komentin qe bere nuk te paska hije te krahasosh rastin e rochesterit me kte akt te turpshem qe turperuen Kombin pra Dinoshjant “tut e tmit” duhet teturperoheni te gjithe ju qe perkrahni aktin e shemtuar dhe te pa falshem qe bene Dinoshjant deri sa dhe gjuajten Gur Kufomen te ndieren turp 1 miloh her me kte akt treguan zemergjersin dhe burrerin qe kan te gjithe Dinoshjant Turp

  • Katolik-Malsor te kishin gjuejt kufomen e kishte dhan gazeta . At vec pe thua ti ci sje ken aty as pak edhe se ke qef me ctua.Jekta ci e kan ba dinoshjant tan e kishin ba pa marr para sysh se prej c katudit jan a fes se ne fshatin tand nuk je ka len kan me ardh pa dvet me qit hatrin por nuk po e flet te verteten as ti as tan kta ci po shkruej gjana ketu.Per rast ci ka tahan frati asht tyrp per tan ata ci e perkrahin e gati tan e perkrahni. Ata qe ka than frati ti e ban ni ga te vogel pra ska pas respekt per herojin e kesaj kohe dhe vellazrit e ti tyrp te kesh.

   • Nuk di si ti paska za syt rasti i Fratit lene ti fratin kurrkush spo thot se ka ba bukur po tjeter a me fol dic e tjeter a mos met lan Muslimant me hi en kish kjo ska ba vaki, edhe plus ti po kembngul se Lulgjurajt nuk i takojn ksaj Bashkesi e tash ke fol both edhe mos fol ma si muc me than se sjan lulgjurajt kur ne dinosh jetojn Lulgjuraj edhe ti po thua se kan gjuej ke me shkua me pa makinen e Kufomes si e kan ba prandaj kur nuk din mos fol kur nuk din sa mir me ken aty edhe kur sje ken prezent a kot me komentua me ty

    • a din se cka flet vet e ka cek se kur jan ardh dy vllazer lulgjuraj prej detroitit te vdekun tan dinosha asht ken aty edhe as ni ska dal mej prua o shtup buleret po kta prej selishtit nuk kan ven aty e prej dobracinit ata i kan vorret e veta duhet mej pranua gabimet qe i bani dhe qellimet ci i keni ju, vec kan me na cua ma keq e ma keq se jeni ka na bani aq fanatik sa su shkruhet mir as ju as ne.

   • Ksheva mua smuc mem than se sjam ken aty e ne fakt sjam ken aty kur i kan rra por deri ka ora 10 , dhe te dish mos beson muc me shkua me pa makinen qe ka qen kufoma ka disa shenja nga gurt e atyre qe skan ftyr as ner as Bes e as fe se feja sme dhuket se thot mja ba dikuj te keqen e kuj nji kufome , turp 1 milon her ! Hajt me trego ti a ma vetali jan Dinoshjant ne Kish apo nji i Lulgjuraj ne kish edhe mir dihet se Lulgjurajt jan Venali te bashkesise lokale e asht turp te flasesh kur nuk e perjeton afer nji ngjarje te tille qe vetem te PANJERZIT e bejne , !! Frati asht nji njeri e muj me fol cka te don por me fol ash dic tjeter e me Levruar e me gjuej pesha nji te vdekur asht krejt dic tjeter ni kupton kan dallime edhe nuk mund te krahasohen mosa pula e peshku!!!

    • dinoshjan jan edhe ata katolik ci rrnojn aty, atyne u takojn vorret edhe gjokajve se kishen se kan godit as lulgjurajt as dedivanajt se nat koh skan egzistua as ata as tijert mas teje kisha kenka e lulgjure. vet thom se lulgjurajt jan kallxua aq te kqi ne ket rast sa sja merr menja kuj. nuk asht bukur me ja inponua dikuj ashtu sic ja inponuon lulgjurajt dinoshjanve kjo sasht as jerzi as burrni.frati asht nje person ci e perfatson tan katolikizmin e asaj kish ci sherben aj.per me levrua nuk asht bukur me at nuk pajtohem as nuk thot kush se asht bukur.

     • Mir populli dhe bota e gjykon kte akt si akt antinjerzor e un e ti mujm me ba dokrra sat duesh por e gjitha asht pa e treguar si akti me cnjerzor qe dikush mund te bej e ben ndaj nji te vdekuri !!,, e kush ije ti me na tregua ne rregullat e kishes dhe te varrezave te lutem pak mirkuptim dhe mendo nji fije cka je duke fol!Lulgjurajt jan pjestar te bashkesis se dinoshes dhe ska ligj qe mund tua mohoj te drejten te kryejn ceremonin fetare perpos Gjokajve qe jan pronar te varrezave si dhe Kisha …! frati nuk perfaqson tan Katolicizmin po PAPA bela tash e din dallimin se nji frat mund te bej Gabime por ato nuk i len kisha dhe paapa pa i denuar ose me se paku pa kerkuar falje, hahhahah me lvrua asht akt maj turpshen se me ndalua kudomen sipas tejet!!! nuk dua me te komentoj sepse tash pom vje…

   • po zotëri si mundesh me fole pralla po qysh kur ajo tok eshte e dinoshjaneve te i qesin dokumentat se u takon atyre qe eshte pron private e se nuk guxon me hi kush ne ta po si ateher ne tuz ne xhami ju nga vendet tjera kini te drejt te qitni hatra ajo eshte kishe a din cka kisha a din cka rruga ato jane te gjithve nuk jane te dinoshes po gjith vendit po ateher ti kshevas cka kerkon ne amerik atje mos me te lan ty me cua hater nese vdek nese kisha eshte e dinosh pse nuk shkoni ateher atje me pa mesh kuj i pengon ajo gje qe nuk eshte afer as ndonje shtepie njerze ne raste vdekje kado qe eshte ken malsort ju kan ndihmua por ju keni marr traditat nga arabia duket mos me pa bese dhe burrni

    • kto jan prralla tu se para 30 vitesh si femi kam kalua asajt e skam pa as kapell as kish. vorre krejt pak te reja sot jan tana ato vorreza edhe me mbiemra te pa njohun se egzistojn ne malsi kjo asht e pa drejt edhe pa bukur me ba.ajo tok asht e dinoshjanve se kaher kishe kreh ti topi me vllazen aty buz kishet edhe e kishe fitua te drejten me u vorrua e ste ki prua kush por se asht e dikuj me letra ska kreh kush. edhe kta te jesh i bindun se mos me pa ken toka e dikuj ka her e kishi ba kishen mate madhe dhe mat mocimen en ballkan se jat qedhim kini a mendon se dinosha asht qorre..

     • po thua se malsija ju ka nimua nijerzve.pse dinosha su ka nimua prej kshevete deri en kufi te shiperis tan dinosha u ka nimua edhe me buk edhe me uj. me va dhan teshat e terta se jan lag me i nxe se jan kri tana kto i keni harrua ti e tan ata ci kan pas nim prej tyne edhe sot kan nim.jekta lulgjurajt mas shumit ci va inponuen ket pun i keni ba do makin e u cojn prej diasporet se deri ci skeni dit cka asht me shkel asfaltin jan ken te mir te dinoshes.

     • a je to fol pralla ti a cka kur nuk din aty kisha eshte ken para se me ken ju musliman dhe toka eshte e gjokajve te mileshit e jo e dinoshjanve se nuk na kishi lan me kalua sajt. sa i perket nimes qe i kini dhan familjes sime a din sa keni dhan zero dhe rrugen nuk eshte e kuj as vorrezat nuk jane te juve tash pse kini ardh ju aty na me hjek kishen qe eshte me ma te vjetrat ne ballkan ata dihet pse ju nuk doni me prenua a dic tjeter sa mire nuk po ju pengoj ne xhami ne tuz me qite hatriun kta boshnjaket e ardhun prej veriut dhe ndrroje ate emer se kshevasit po i turpewrton me urrejtje ndaj katolikve e dim se shummica e keshves jane katolik dhe sa per nevoj malesoret jav kane kthye cdo here por mos te hime ne histori po vetem dhe jeta vetem njerz primitiv gjuaj kufomen me gur si ne dinosh

 130. Ky esht nje turp turp turp qe nuk na nderon aspak,u bejm thirrje atyre njerzve atie qe ti therrasin arsyes e jo ineresave fetare……

 131. e mugosha me antaret e vet ma mir te merret me kishen e vet se ata jan mate ngatrruem se ne po ijepin buj mate madhe gjanave qe ndodhin ne malsi po nji here mugoshjanet paten msy malsin dhe ishim te gjith te bashkuer e po mun te bashkohemi perseri si athere dhe thrras te rit e malsis ete dinoshes te bajm nji tubim sebashku dhe vllazror ete bisedojm ne qetsi vetem kshtu mun ti zgjedhim problemet lese cndodhi po ne duhet vazhdojm te ecim perpara se nuk mun kush tna katrroj ne baz fetate se jemi shqiptar jemi kumar dhe probatina te nji oxhaku te ulemi per paqe vetem ashtu ecim perpara merrespek jemi me problemin tuj ne mendje vuthaj

 132. Kthenje ne Xhami edhe ate Kishe, Hjekni gurt e vorreve, edhe ka krye puna…Ose per ndryshe nuk keni te drejt me ndalua ,sidomos ato barqe qe kan nga barku i tyne te vorruem aty..Pos atyne qe kan nga barku i tyne te vorruem aty, te tjeret( jo me kerkua lejimin)me lajmerua katundin Musliman se po vijn Katoliket me qit hatrin ne kishen Katolike.Mejde edhe ma mire, chelni dugaja e perfitoni nga Katoliket.Masi po mushet veni me vorre Katolike? ku i kan Dinoshjant Musliman vorret qe spo u pengon mbushja e tyne ose humbja e tokes me vorre Muslimane? A ka Musliman nga Dinosha qe sjan Grudjan, e nese ka, ata ma se parit largoni nga vendi i Grudes, edhe skan drejt vorrimi ne Dninoshe nese sjan Grudjan-Per ndryshe ka te baj me fe e jo me fise.

 133. pa doreza – por prej kah jane ata qe i menaxhojn vorrezat?

 134. Z. Sytki Ndrecaj të falenderoj për komentet shumë të vyera e vëllazërore që i bënë. Mesiguri ato do të ndikojnë pozitivisht që sadopak të kthjellohën kokat. Po ashtu edhe komentet e atdhetarëve të Plavë-Gucisë ngrejnë moralisht Malësinë të cilën e turpëruan fundrrina e Dinoshës, që ka kohë që janë infektuar me sindromin e fanatizmit, për ç’gjë ka meritë lideri i tyre Ferhat Tra..ri. Fatëkeqësia e këtyre të mjerëve është se për çështje kombëtare nuk e japin asnjë qindarkë dhe kjo si pasojë e mjegullimit fetarë , madje në skenarin e fundit deklaruan se e japin edhe jetën kundra vëllezërve katolik ,,,”xh…d”…. Pra semundja po përpatron ditata ditës, sa që urgjentisht u duhet terapija. Përndryshe ujrat e turbullta do vazhdojnë sa që nuk do jetë e largët dita që pasojat do jenë…

 135. Vzhdim…..pasojat do jenë fatale për malësorët mysliman e katolik. Të vetmit që do kënaqën , e besa edhe janë kënaq këtyre ditëve , dhe do përfitojnë vetëm ata që nuk na e duan të mirën. Pra DPS,e boshnjakët me satelitat e vet. Zotin në ndihmë e paçim se jemi bërë gazi i botës….

 136. Cka me than kur kemi Sllavofila te pa bes si ma fort e duan Franjo Tudjman Alija Izetbegovic se Ibrahim Rugoven e Adem Jasharin turp

 137. Islam Gruda
  Ti mundesh lirisht me u thirre Islam e ne nuk po e kemi problem por mos u thirre Islam Gruda se nuk ke te drejte,
  Gruda ishte e okupuar nga Islami dhe te gjitha fiset e grudes dhe Malesise e luftuen Islamin Anadollak.
  Prijsi dhe i pari i Grudes Vuksan Gela i luftoj me gjithe vellezrit e tij dhe la Amanet mos em varrosni ary ku shkel kama e Turkut dhe u varros ne maje te Sukes se Grudes-Trieshit.
  Kurse prijsit Legjendare te Grudes dhe Malsise i Smail Martinit i mbeten edhe eshtrat ne Anadoll vetem e vetem qe Gruda mos te thirret Islam.
  Fratit te Detrpoitit Ju montue dhe shtremberue muhabeti,dhe te gjkitha ato fjale te tija ishin nje mllef qe deshti ti dale zote Shqiptaris.. …….

  • per kyt islam gruda e ve edhe kam me vu sat ekzistoj se jam prej grudet i vuksan geles mos u kallxo fanatik . per frat asht ma se e vertet e sja ka inponua kush, ato pollavra ke me ja shit tjeter kuj se e kam komentua me katolik en rochester ku ka noll, ather kje e vertet e tash e bat inponim.per pas teje tan ata te grudes me fe islame sjan prej grudet ma a din cka flet. asht barre me ta nije kush.

   • Islam Gruda ,pse po kape per dicka qe nuk asht ashtu si pe paraqit ti.
    ti po thue se katolikt e prenuene se cka tha frati i rochester hills .po kush ishte aj qe ja qiti ne media dhe su pajtye me fjalen qe tha frati.me siguri se kje Katolik dhe jo musliman dhe rethe asaj fjale qe foli frati, katolikt e Michiganit smujne me ba sikur hoxha per inat te grues me pre teshat,ti po don edhe katolikt per minad te fratit mos me shkue ne kish .por katolikt e michiganit e detyruen fratin K…. qe te japin dorehiqje dhe u penzinue dhe shkoj. dhe mos u kap per dicka qe sasht ashtu si po thue ti…Se katolikt e sulmuen ma shume se gjithe tjeret fratin per ate fjale qe foli dhe as atij as juvet sju falen kto marrina qe po i bani. Edhe ktu me plote goje thome se skan…

    • vazdim…
     se skan faje te gjithe Dinoshjanet se kishte dinoshjane para ca muejve qe ndodhi e njajta gja doli dhe qau me lot per faqe ne Tv Boin kur e dha nje Interviste dhe tha .jemi vllazer te nje gjuhe dhe nje gjaku dhe smundet kush me na nda.por cte bajshe kur ate te ndershmin se ndegjon kush ma sot. Ka ardhe koha e keqe dhe se mirit sja ndegjon kush ma fjalen

   • Ti “Islam”Gruda ske nevoj mu kap per Fratit se edhe ni ka than ska than dicka qe se predikojn Hoxhallart per dit , bile jan radikal te papare kte se thom une po mund ta shikosh edhe ti ne YOU TUBE-HOXHA QE SHAN GJERGJ KASTRIOTIN , PJETER BOGDANIN DHE NENE TEREZEN –KLIKO NE KTE SAJT DHE MOS U KAP vetem per fratit e kjo qe te thash une nuk mund te krahasohet sepse bisedat i merr era dhe shpesh njeri nga Nervozi dhe inadi apo smundja pqiqike flet dic si svie mu fol , ama te ndalosh Kufomen edhe mos te lesh te nderohet si i ka hije kte mund ta bejn vetem te pa Njerzit more ISLAM se njerzit jo,!!!

 138. Vazhdim : Pse neve te fes katolike sna pengon shkolla arabe ne Milesh e mir e din gjithkush se i njajti shtet ci poj con masanej i kritikon ni pjes dinoshajnsh e ka lejua me u godit ajo shkoll aty e cila e ka emrin e anmikut mat math Shqyptar sulltan mehmet fatih cka dote thot(fatih- pushtuose) ne kohen e Luftes Shqyptaro turke .Mos harroni se ne Sukruq kan qit Hatre Vrajan, te katunis KodreBudanit Katolik e Musliman . Te nderuar Musliman shqyptar te Malsis mos lejoni qe dikush tu manipuloj me Allahin e me harru perardhjen tuaj me shkel Gjyshat me shkel gjuhen kulturen dhe Vyrtytet shqypatre Duaje fen Tate po mos e nencmo te tjetrit.me nderime Ton Hoti

 139. O Islam Gruda, po kush dreqin te ka thane se malsoret e kane perkrah ate ma…. atje ne michigan,ajo seshte e vertet? Po a e din si malsoret i priten kosovaret gjat luftes,a thua do te jesh real ne ket pyetje?po pse nuk po e cek ate qe ne TV Boin e tha Imami i dinoshes Beqir Gjokaj,se si pater Deda ja jep nje sasi dollar Hoxhes per nje familje Dinoshjane qe e humbin
  kryefamilarin ne nje fatkeqsi komunikacjonit.
  Une pytjen ja bera Azraelit e ne qofte se ije ti te lutem mu pergjigj ne ato pyetje qe i bera

  • Bernard Hoti e kan perkrah dhe sot e perkrahin se mos te perkrahshin ski me ken ne sherbim ma dhe nese ni hoxh e thot kta per afrikan aj se ka vetin en at xhami por ni shkreti dhe tan ata cit shkojn mas asaj pun en xhamin ku asht xoxha ci thot per njerz ci i ka fal ZOTI qej ata jan te njajtit mendim se skin me shkua atje. sic i kan prit kosovart te sukuruqit i priten dhe dinoshjant. per pater Deden per mua sash as ni gja kjo napen fritnit e hoxht edhe kan dhan. per mua human asht aj ci e nihmon dikan me djes te veta e jo me pare te popullit si hoxht e fritnit. sa famile kem ne malsi ci skan buk me hager, u pikon shpija, skan femive cka me u vesh a po lodhen hoxht e fritnit ci po ternojn perdit makin e pe bajn kokrren e qefit jo prandaj mos mi ban human prisat ton se e di sa human…

 140. Malsoret ndoshta edhe kete do te jau falin por Historia qe nuk njeh distanca nder njerzore,nderkonfecionale apo nder rracore do te te flase me goje te madhe aq sa edhe nipat e sternipat tuaj do te mbetem te turperuar nese do te mbeten shqipetare.
  Nje gje ju siguroj,duke mos ditur se kuj i sherbeni apo te cilit armik turk napo shkja se nuk do te trijuimfoni dhe se endrrat e tuaja do te kalben ne berdhogon e berdhogjerve te Haxhi qamileve me shoke.
  Cdo shqiptare i ndershem cfardo feje qe eshte haptazi po distancohet nga ju.
  Ne fund jeni pake dhe vetun e keni hupe rruhen ne oborrin tuaj.

 141. Propozim per zgjelljen e ketij problemi:

  1. Ne teritor te fisit te Grudes te pranohen ngushllimet dhe te varrosen vetem grudjanet, pa marre parasysh perkatesine fetare- te mos lejohet varrimi i boshnjakeve

  2. Ne fshatin Dinosh te Grudes te pranohen ngushllimet dhe te varrosen vetem Dinoshjanet pa marre parasysh perkatesine fetare- te perjashtohen jo Dinoshjanet

  Te respertohen te drejtat zakonore.

  Ju lutem jo standard te dyfishte. Te respektohen te drejtat zakonore dhe fisnore per fisin e Grudes dhe fshatin e Dinoshes.

  Perndryshe ne varreza qinvjecare dhe ne kishe dhe xhami te vlejne jurisdikcioni i konfesioneve perkatese.

 142. Mund te mos jen propozimet ma te mira por vetem me dialog e marrveshje mund te tejkalohet kjo situat.

  • Ata ne po na thone katolik, ater pra na duhet me shkua tan sa jem en kisha tona e mej bush si ne koh kur na ishim sebashkut, ater dot pajtohen tan ata qe sot jan kunder ,se per nryshej malsia ka krye.

 143. More Islam Gruda,ju e ndryshuat strukturen nacionale ne Malsi,tue u shit toka boshnjakevet,po nga i ke ato famile te ura e urreles ne milesh, se keta te karabushkos leni,kohen e fundit edhe arabjanvet po u shitni troje te medresa, bravo u kjofte e vetit i thoni shqiptare demek

  • per strukturen 1%katolik e ban shqiponen e 99%kryqin, 1%musliman e ban hanen me yll e 99% shqiponen kush e terrnov strukturenne kjoft se i kqyrim kto ci jan te sakta ater shihet se kush

   • lulja
    ju te ishi njerz nuk ishi drejtua vatikanit me ju dimua por sparit ishi marr vesh me vëtali njerzisht se kur kini interes thoni na jem vllazë

    • sokol lulgjuraj e shkrua librin malesia nëper shekuj vetm dy heroi të fes islame i permët e në atë liber ka katolik nga e gjithë bota të permetun nder ta edhe i miri e bëmirsi prifti a….. k… e net e di se ai është nga kosva e jo nga malsia

   • Islam Gruda para cilles Xhami ne Malesi valvit flamuri kombetar Shqiptar malesia nuk esht aq e madhe ka vetem nje Tv Shqiptare Tv Boin e cila nuk ben percarje fetare ka vetem nje Museum te Shtjefen ivezaj i cilli nuk ben percarje fetare ka vetem nje webfaqe Shqiptare Malesia org ecilla na bashkon cka kini kontribua ju me shum se ne po clubet sportve Besa Mlesia mos na ul aq fort se kurgja nuk keni kontribua ju me shum per kombin shqiptar se ne edhe ne ksove na njohin per mes kengatrave Nikole Nikprellaj Gjyste Vulaj Malesorin e Aferdita Dreshaj moas mirit ju kishin nojt kosovart

 144. Nuk jam ai qe dua te qes benzin ne zjarre,por edhe nqoftse problemi heshtet e futet nen tepih nuk i nepet kahje zgjedhjes se keti problemi jo te vogel.Urrejtjet dhe akcidentet fetare ne kete fshat nuk jan e gja e re,nuk eshte forte kaher qe nje banor i dinoshes i besimit katolik nga kojshija shqiptar i besimit musliman likfidohet fizikisht ne emer te Allahut,te gjithe ateher deshtem te besojme se ky akcident erdhe nga nje njeri i cmendur tue u nis nga fakti se njeriu normal nuk guxon te ia lejoj vehtes nje veprim te ketill e ne rralle te pare bash nga ky person qe bashkeshortja e viktimes si femiun e vete e kishte ushqye e rrite me tamlin e krahnorit te vete.E pa pare e e pa ndegjuar ne mbare trevat gjithe shqiptare eshte kjo qe po ndolle ne fshatin e dinoshes qe…

 145. besimtaret e konfesjonit musliman te vendosin per besimtaret katolik se kush e kur mundet te shkoj ne kishe e cilat ceremonjale ngushellimesh mund te organizohen ne oborrin kishtar.Ky problem ka zgjedhje ,ne Dinosh ka shum burra te ndershem qe nuk jane te verbuar nga fanatizmi fetare,ata duhewt te ndikojne te ajo pjes e vogel e popullates se doktrinuem me helmin e ekstremizmit fetar dhe te bashkojn fuqi e te i kerkojn falje auditorjumit te gjere shqiptar per shqesim qe i bene me kete gjeste te pa pare,e pastaj te vazhdohet ashtu si ka kene gjithmon besimtaret musliman te merren me vorreza e xhami te vete e katoliket me kish e vorreza te veta ,pra kurrkush kujt mos te i perzihet ne kpetenca ne menyre qe jeta nderfetare ne mes konfesioneve te vazhdoj ne harmoni.

 146. vetem se bashku me nderimin enjani tjetrit dhe sic ibajm dasmat dhe deket ikemi boc njani tjetrit ti jepim ngushllime te mbledhemi ne nji tubim pajtimi dhe kemi ma shum te pajtojm eteulemi te bisedojm sikur te paret tan rreth DED GJON LULIT RRETH CUN MULES E PAJTIMIT MADHOR ANTON CETES te vazhdojm amanetet e tyre qe aj qe fal asht mi fort se aj qe >>>>>>>>>>> se fjala e burrave asht ma efort se cdo fe per ne shqiptaret Ta bajm dhe njiher o vllezer ne ket fillim shekull te lam perseri hasmit pa fjal

 147. Disa komente po thon se pran kishes ne Dinoshe eshte shkolla dhe kjo pengon per te prenuar ngushllime per hater, a vertete nuk dini apo shtihi sherr budall po a ka pas e ka hatra te ish shkolla fillore e Tuzit, madje edhe cerdhja ka qene aty, a kem hatra tash e par ne oborrin e shkolles te Vuksanlekajve, ne Sukruq e njejta gja, ne oborrin e shkolles se Skorraqit, Traboimit e Drumes,te shtepia e kultures ne Triesh qe eshte qa pran shkolles sa kisha e Shen Mhillit me shkollen 29 nentori, a jetoni ne Malesi ? Ne vorret e vuksanajve qe jane hisenik si ato te Dinoshe ka te varrosur shqiptar nga Kastrati, Kelmendi, Kosova, po si mos me lane shqiparin me u varros mos o zot ma keq, po kjo eshte edhe me e keqe se pengesa e hatrit. A nuk i lane dinoshjanet me hi ne dhe familjen Arifaj, po me vjen…

 148. Vet nuk mundi te kuptoj as me Pleqni as me ligj shtetnor apo njerzor si muj ni popudhsi apo banor te direktojn Kishen Katolike ka lejojn mren a ka nuk e lejojn me kuptimin tem njerzor ne civilizimin e shekdhit 21 asht kret privativiteti i famudhis se tuzit ne krye me Pater Pashkun per te zgjedhi kush asht i mirardhun ne ket Kap[el apo ne kto Varresa apo keni na drejt me u kontrodhuo besimit Musliman musafiret apo contaktet e tyre,.O Zot dimona te fitoj e drejta Gjergj Kastrijotit e Gjergj Fishtes ku luftuone per gjakun shqiptar e drejta te shqiptarve se kta njerz qe veprojn kshtu nuk jan Dinoshjan as Shqiptar por do fanatik qe Zoti e din kush va bjen kto ideja aq te zytuna e ta pa kuptuome nder njerz te civilizuom,fanatik asht keq me ken si Katolik apo Musliman apo Ortodoks . Zoti i…

 149. Jashtu na don armiku,po marre te ken ata qe e kan ba ket pune se te shkuemit ne kishe e varrimi i te vdekunit nuk ka ndoll naj here me u ndalue prej nakujt.

 150. Ju pershndes vllazen dhe motra i peciedha te gjitha komentet tueja shume prej tyne perputhen me temen por ka asosh qe kane dale jashte temet komplet kjo gja qe ndodhi ne Dinoshe ashte shume e dameshme por edhe e tyrpshme.Dinosha ka pos burra dhe burrnesha por mos te gabohena se edhe tash ka asish qe tyrpnohen per keta cka nodhi aty.Nuk muni me kuptue njaj prej te xhamija apo prej cakmele prej atej cemit cka i pengon hatri te kisha e shemhidhit si ashte distanca 3 kilometra e ma shum mire atyne ci jan afer ashte tjeter por fonerali barabar nuk prohet .Ksheva kure te cilni zyren ne dinosh per lejim te vorreve ater kem me ardhe me lyp leje te ti e te ky islam gruda mare ju kjofte te dyve me gjith ata ci duelne me bdhokue rrugen dhe me lvrue token per rreth vorreve dhe me u rrahun me vllazen…

  • marre tkesh ti dhe ata qe shkojn e dun me sunua en shpin e ati tjetrit.pse keta ci poj mron ti nuk shkuen me u vorros en ato vorre para 20 vitesh a po ma von. sa asht ken Gjergj Daku gjadh me do burra dinoshet nuk keni pas guxim mej permet hatret e vorret ne dinosh se asht dit redi dhe ligji i grudes gjithkush ne vorre te veta e en troje tveta. ksheva en kshev, selishti en selisht, pikala en pikal, dinosha en dinosh. ti keke lind en pariz me duket e paske harrua se as mu la en cem nuk ke mujt ne ati tjetrit, as mej kullot baktin ejo me shkua e me sunua. noshta je i ri e ste ve faj.per tok nuk asht ken bukur as per kufom por fajin e kan kta ci e kan pru kufomen tye me dit se kan me u dal perpara. merre vetin me tmir e vje meden pak ater shkrueje kytliber ci e paske shkrua.

   • Ti Kshev pak po i ndryshon gjanat e nuk tvie gja se ska kush en bot qe ka muj met prua mu la en cem ama per me ndertua ndoni objekt ska muj kush ne vakth te njenit Fis pra Berishajt ne vakth te Kalajve Sinishtajt ne vakth te Ivezajve , Ivezajt diku tjeter etj edhe ti ci i paske do vjet duhet spakut me dit se rreth Vaktheve ne Grud jan vra 24 mashkuj per 22 vjet deri sa kan tej pleqt e kan pleqnua e kan nda vakthin sipas vllaznive fjalen e kam per vakthin ne teritonin e grudes e ktu perfshihet edhe Dheu I Zi , prandaj edhe kur a punua ajo Kish a ken problem i madh qe tash munohen me pshe e smujn me pshe se duel en drit prap nji akt i till vetem nga djemt e atyre qe dikur kishin ber te njejten gje , nuk jem prej Kinet po ktu kem le ndoshta ti i paske harrua po dikush si harron , kanpa than…

    • ti nuk dike gja se prej rrethi lluk ci u ka takua nikajve skan muj me shkua me u la en vad te kale as me nxan peshk as me marr ran ose mulin por dvet pak ma mir se gjanat ci i kam mrri ti smuc mem than se sjan ose po rren. per vakth githkush en vakth te vet edhe token ne dinosh ata pleq se keke i mecem nuk kan than muj tan gruda me ba cka te don me dinosh edhe as sot ska kush ci muj me shkua prej kale en kshev me kreh as me ba vorr se nuk jam femipor kta cie thom e di mir e jam i sigurt. se su konvenon ju en keto raste ata asht tjeter.

 151. Pas ca akuzave te pakrype e pothuajse totalisht genjeshtra per mua qe i ka pas leshuar ne publik kjo redaksi pa me dhene te drejte te mbrohem ,atehere kur u bene zgjedhjet ne Mal te Zi e une propozova te merremi me seriozisht me ceshtjen e komunes se Tuzit kam pas vendosur qe mos te komentoi me te ju.Por pasi ceshtja eshte e dhembeshme e ndiej per detyre ta perpij hidherimin ne ju.Ky problem rreth kishes e varrezave eshte detyre paresore e PRIFTAVE DHE HOXHALLAREVE e jo e shtetit.Ata duhet te merren vesh sa me shpejte per keto probleme .Ka vend ketu edhe per instancat e larta fetare nga Shkodra dhe Podgorica-kuptohet ato shqiptare.Ku jane priftrite patriot dhe cfare jane ata hoxhallare qe i qesin rinine ne rruge ,a jane ata nga Malesia a kah kane ardhe aty.Qe 300 vjet ne jetome se bashku…

 152. Pore dikushi i ka shti me u perca Katolik e Musliman edhe paguhen njerzit dhe jane te betuem ne ate gja.Njerzit veshen e mathen neper malsi si me ken prej shteteve Arabe si ate ne Malsi nuk ka ndodhe kurre vetem tash,ata i krijojn keto probleme se e kan humun identitetin kombetar dhe nuk shohin anash vetem drejt.Keta njerz lypet me i keshillue ni njeri sic ashte ken Hoxha iTuzit Rexhep Lika.Me vjen keq per ata Baba ci ju kishin pri djeleve te tyne me ardhe aty dhe me i trypnue edhe uladin ci vet shume prej tyne i kam njoft ci perpara nuk ta kan dhanun 5 centa per fe e shum e ka pi venen e rakin neper Pikal e LLofk e Selisht e sot dote me dhan jeten vetem mos me leshue kufomen me hi ne kish e mos me lan Vllan me qit hatrin ne vet te vet se deri sot Gjokaj e Lulgjuraj i Vlla jane.Komentoni…

 153. Lexova ne gazeten Dan deklaratat e disave nag Dinosha, dhe per cudi, shumica e tyre ishin Beqaj (Beqoviq). A din dikush te me tregoje prejardhjen e tyre, frigohem mos kan gene joshqiptare

 154. BRAVO ROBERT JE SHUM IMIR PATRIOT I VERTET E THASHT YOTI E REGULLOHET KJO PUN NI SHOK NGA DINOSHA ME THA NI HER MOS DVET SE NE DINOSH KA NIS NI FE E RE CI UN SE DESHIROJ SE JAM ISLAM SHQIPTAR EJO ISLAM ARAB

  • lulja
   ju katolikt e malsismgjithemjeten e kini pas te njejtin mendim se me malsi ka turq te kqi e jo shqiptar te fes islame e tashe e kini shpadh edhe haptas ju per deri sa i mbani ne shpia ne qaf e gjithkund vetem kryqat e krishtin e zojen e po ashtu shumica e kan faqen ne internet skenderbeun me kryq bashk ata shihet qart se si ini netm katolik e jo shqiptar

   • simduket ju ushqeheni ne plck e hajni e trethti mund te ju krahasojm me milosheviqin e hitlerin do te merrni tokat e dinoshjanve qe nuk jan tuajat

    • lulja
     jam e zhgenjyer nga ju pse nuk po e lejoni ata cka e shkruaj une qe ju prek ju katolikve UNE PO E TEM PRAP ;ESIMIN E KENI NGA A….. K….. qe ka ofenduar e fywr te gjith muslimanet ne rruzullin toksor

     • lulja
      ta dini ju kryqali se si dinosha asni fshat tjeter ne nalsi ku ka te berziem katolik e musliman nuk kan kalua ma miri me njari tjtrin

     • Lulja edhe qyqja e luvdon zogun e vet si ti fshatin e dinosh. Nuk asht fjala per krejt dinoshjat po vec per ata …… qe kan dal aty e kan gjuoj pesha si m ken en palestin .vec en Dinosh e en Palestin ata muj me ken me gjuoj Kufomen pesha pa marr parasysh fen

 155. Dinosha ka burra trima gjin te pashil te shkoluam rodit por ksaj her e kan kalzua veten kurr kushi Ata ka vijej mu vu ne ret mu pri Ferhat Dinosha e me shkua me dvet hatrin e me kalzua veten si burra e rod i mir chi jan si shok evlazen por sat jet Ferhat Dinosha gjal marrveshje as paq nuk ka Me siguri Ferhati asht kan ne kafe ne tjeter an te cemit tue durigua trupat por kta sem chudit seFerhati gjithmon e ka ba punen e anmikut me chudit Hoxha pse ska interferua thoni Ferhatit te lumt se deturen e ke krue kite me vijej mu trupnua se vet njo Dinoshjan e Mileshjan te nershim e burra urime

 156. Sipas burimeve te sigurta sekrete qarqet e sigurise se shtetit malazez brenda dhe jashte Malit te Zi me nxitim dhe alarm po vleresojne sigurine e vendit të tyre ne kontekstin e prishjes se balances nacjonale brenda vet shtetit.
  Thuhet se forcimi i faktorit radikalist islam brenda shtetit po prish zonat tampon qe ne të gjitha kohrat kane sherbyer ne ruajtjen dhe themelimin e shtetit.

 157. O more Malesi e mjera Malesi çka ju paska gjet,poj shoh 252 komente,e shumica e tyne negative…Tyrp tyrp per ju…Sa gati kenki ken more per katrres, duke pritur per zjarm kenki ken. Po sa gati kenki ken per kso fjalve fare te kqija se nuk ju linden ne ket rast jo…Disa komente poj lexoj çi nuk po ju besoj syve te mi, dinoshjant ikan grat boshnjake,ka noll ndonji si gjithku qe noll sikur katolikt qe kan marr shkina (por as nji musliman spo ju thojn atyne se jan shkije tash),besoj se te dy palt kan be gabim po çte bejm…E more Malsort e mi pra si femije jam ken e mir me kujtohet kur per bajram na vishin musafir te fes katolike me na e ba perhajr festen,e pasha nji Zot me shum hysmetin e pritjen e kishin ata ne shpin ton se krejt muslimant qe na vishin,e i madh e i vogel rrishim en…

 158. Islam Gruda
  Dom A…… dhe Kisha shqiptare e Shen Palit ishin qendra me e madhe shqiptare qe ndihmuan Kosoven dhe UCK-ne,Aty u mblodhen 1 Milion Dollare ndihma per Kosoven ne pergjithsi.
  Cdo te diele nga lteri Frati thirrte famullitaret Katolik qe te ndihmojne Vellezrit e vete Kosovare.
  Aj priti nderoj dhe percolli te gjitha personalitetet e lideret e shquar politik shqipetar..
  Asnjeri nga keta nuk u shpreh keqe ndaj fratit por te gjithe e mueren ne mbrojtje duke ditur vlerat e tija qe kishte dhene ne fushen kombetare.
  Nje pjese e ketyre e kishte takue Fratin ne Rambuje,Njujork,Washington,Tirane Prishtine etj
  …..

  • se cka nep kush vec ju katoliket luvdohi, te llanunat nuk kadhxohen as sasht kreni dikujt me ja permend dhuraten, se jeni mjeshtra e gjueni peshen e mshehni doren per at jam dakort se jeni mjeshtra. mej prit kosovart e pas set shkojn prej kishet me than qej asht tyrp e barre. zdi si ke ftyr me ba koment per ket . po ju skeni ftyr se te ki ba hoxha e kishi ba film dokumentar. me keqardhje per do katolik te dinoshes e noshta ka no ni tjeter por katolikt e dinoshes din se kush jan muslimant e dinoshes. me ti permend vet sa tmirat ja u kan ba tpart e mi musliman dhe muslimant e dinoshes grudes skishe me u dukt ktu aspak.por skeni ftyr e po e kadhxoni vetin perdit.jam islam gruda edhe krenohem me tan brezat e mi deri en Gel Gjonin ci asht ken baba i Vuksanit ni i idin brezat a por sje grudjan…

 159. Islam Gruda
  Edhe se jeni nipat e Vuksan Geles e keni treguar veten.
  Me dashte me va gjte te shoket do te me lypej te takoja Shefqety krasniqin dhe Fuad Ramiqin,ndoshta ata gezohen shume per keto “qendresa te suksesshime” qe patet keto dite ndaj vellezerve grudjan te Vuksan Geles
  Edhe nje gje te rikujtoj se gjate te gjitha luftrave vjen koha e nje marreveshjeje qe te varrosen te vdekurit,e ky armpushim rrespektohet rrepsisht sepse eshte ne gjenin e njeriut qe edhe ne gjendje te jashtzakonshime te tregohet pake humanizem ndaj te vdekurve qe presin te futen ne dhe.
  Kjo te nderuar vellezer Dinoshjan eshte edhe kode i domosdoshem i Konventave Nderkombtare qe gjate kuftes te behet armpushimi sa me varros te vdekurit.
  .

 160. Islam Gruda
  Keshtu pra Armiqet merren veshe me varros armiqet e vrare nga armiku.
  Te nderuar Vellezer Dnoshnjan e ku mbetem ne tek ju qe nuk po i leni tye vorrohen njerzit tone,a thue se edhe ne jemi armiqet tuaj apo ne e meritojme nje gje te tille se durojme dhe bajme sa Devja.
  Ne nuk po perdorim fuqine ndaj jushe por tolerancen dhe perseri po ju lusim me te si vellezer.
  Ketu duhet te marrin fund marrinat e juvet edhe pse demet qe i bete me dekada ndaj neshjane te pa kapercyeshime STOP ARROGANCES

  • nuk asht e verrtet se duroni ju por durojm na, sa her jan permend bullat, mjekrrocat, turqit, avganistan, pakistan, teroristat e kyt debat. marre tkesh me tan vllazer ..

 161. SHQIPTARET e ITALISE jane qyshe ne kohen e SKENDERBEUT jane shpergule atje dhe nuke e kane ndrrua ase komin ase fene ,i thone vetit SHQIPTARE dhe fene e kane ORTHODOKSE dhe nese e dine se je shqiptare te pershendet shqipe edhe pse gjuhen e folin pake ,dhe e folin dialektin qe e kane pae para 500 vjeteve ,.cfare menimit jepni ju per MALSI.

 162. Azrael

  Percolla me kujdes shkrimet e tuaja qe nuk kane as mure as themel e per chati as mos pyete se nuk kemi dale ne pazar ende per te.
  Vertete se Shqiptaret ishin pagane para ardhjes dhe Ringjadhjes se Krishtit,ne toke.
  Ata besonin ne Zotera te rrejshem dhe mitologjik si gjithe bota tjeter pagane.
  Perhapja e fese se Krishtere neper Iliri ne Durres dhe Lezhe nga Shen Pali i Tarsos(Turqi) nisi diku rrethe viteve 50 te shek.te pare.
  Feja e Krishtere u perqafue vullnetarisht nga Apostulli i Jesusit qe ishte njeri nga kundershtaret me te medhenj te tij dhe mori pjese dias here ne vrasje me gure edhe te Shen Shtjefnit duke bile ruajtur edhe teshat e te vrareve.
  Shen Pali ishte edhe pjese e fisit te Farisenjeve qe ishin kundershtaret me te rrepte te jezusit.

 163. Azrael
  Shen Pali ishte i zedhshem dhe i vendosur kunder Jezusit.
  Shen Pali me te udhtuar ne Damask i shfaqet nje vizion drite e forte dhe i paraqitet Jezusi duke e pyetur Saul Saul pse pom salvon.
  Shen Pali ben kthese drastike dhe ne vend behet njeri nga shtullat me te forta te krishtenizmit pasi përqafoi Krishterimin, përhapës të palodhur të tij, nëpër gjithë pellgun e Detit Mesdhe, mes rreziqesh e mundimesh të çdo lloji e me një zell të papërmbajtur.I ndjeshëm e i prekshëm, me një dashuri të thellë, ai i donte besnikët “e tij dhe bashkësinë e tij me zemër të çiltërt e të zjarrtë
  Gjithe kjo ndolli qe Iliret te braktisin paganizmin e ti kthehen Zotit te vertete.
  Iliro-shqiptaret.dhe e gjithe bota epiqendruese perqafuen kete fe te vertete mbasi ta kene kuptuar ne thelb fjalen dhe…

 164. Azrael
  sakrificat e Apostujve qe te gjithe rane deshmore per te verteten per Jesusin dhe per Ringjalljen e Tij.
  Ky perqafim i lire i fese se Krishtere ishte i vullnetshem dhe nuk kishte kurrfare dobie financiare apo te cfare do lloj pasurie.
  Ky perqafim feje ne Krishtenizem ishte vetem e vetem prekja e Jezusit ne zemrat e besimtareve permes dores se Tij permes Apostujve dhe Shpirtit te Shenjte.
  Ky Perqafim nuk kishte aspak interes as djadhzi vetem deshire dhe meshire ne Zot.
  Atehere pse ky virtyt i larte Hyjnor i nderuari Azrael te quhet Tradhti.
  Tradhti quhet kur dikush te okupon me dhune dhe permes kanaleve te shejtanit te kthen ne fen e vete dhe te ndane nga vellezeria jote ,te jep token e vellaut tend ta shfrytzosh per tradheti ndaj popullit tand.
  Tradheti quhet kur dikush i…

 165. Azrael
  bjen mohit vellaut te vete dhe permes fese okupuese harron te rrespektosh vellezerin e gjakut tand.
  Tradheti quhet kur ti vet kthehesh agresor, ne vend te okupuesit ti vete behesh okupator i vetevehtes dhe vellezerise se gjakut tand.
  Ashtu vepruen edhe sundimtaret Sulltan-Vezir-Pashet shqiptare per 500 vjete qe rrahen hu popullin e vete Shqiptare..

 166. O shqipe….NA beqajt kem ardhë en DInosh prej Afganistanit tash20 vjet.
  aje I knaqun me pergjegje? U ruajt zoti sa NA doni
  edhe unë NA ruajt sa u duam juve.ater e shohim kush e pret te nesërmen.

 167. Aqe trishtuse,e pakuptushme,percase,primitive sa qe sja vlen as nje minut vemendje nga ne…ska fjale sqarimi per kte,,,,,,,,, eshte 2013 shqiptari,jemi NJE, ,,,,,,,,,,,,,,,,hapim krahet e zemrat per njeri tjetrin por jo rrugen!!!

 168. lulja
  shihet qarte se si ni katolik i drejtohet me mburrje te madhe ni muslimanit te dinoshes me ate se vet e kam kryqin e ti cka ke ai ja kthen vet e kam SHQIPONJEN edhe aq postersisht i qot e vet e marrkryqin e kam me hi ne xhmi me kryq a nuk asht tyrp per ju katolikt se cka ini tu ba tyrp etyrpe tjetri i thot vetit burr e vjen prej trieshit en dinosh e kur e dvet pej ka je thot jam prej P….. S…… ai eshte tyrp

 169. Çka flet more Rexhep Dedushaj, tash 300 vjet jetojm bashk!
  Ti po llogarit, qysh se jeni konverue ndoshta?Po ne jemi te nje trungu more i mjer,he madhkue kjoft ajo perandori okupuese qe na perçau, qe edhe sot po ja shohim sherrin.
  Mjer per ate shqiptar qe Zotit si thot Zot por ja thot ne gjuh te armikut shekullor(ALLAH),mjer per ate shqiptar qe si lutet Zotit ne gjuhen tone te bukur, mjer per ate shqiptar qe ne famile se flet gjuhen amtare,por mjer edhe per ate shqiptar qe boshnjaket i njeh si vellezer per shkak te fes,e vellaut te vet i thot kaverr.
  O Rexhep Dedushaj, a e din se kryetari aktual i kuvendit komunal te Tuzit, para dy vjeteve ,mos festimin e kryengritjes se malsi dhe mospjesmarrjen ne festim e arsyeton me,SE PERJETOJM TE GJITH NJEJT KET KRYENGRITJE OBOBOBOB

  • Benard Hoti
   Vetem nje sqarim i shkurter ne lidhje me komentin e Rexhep Dedushaj nese me lejohet.
   Rexhepi u sulmue keqas edhe perpara ne kete portal pa pike faji dhe kesaj rradhe deshti ti lene anash ato ofendime qe dikush i kishte bere perpara dhe permes komenteve po perpiqet te uli tensionet ne te mire te Malsise e Malsorve se i tille eshte edhe aj.
   Aj ku perdori termin se tash 300 vjet jetojme se bashku e kishte fjalen qysh se u kthyen apo u konvertuan ne Islam.
   Te lutem mos ma merr per te keq se une ti njihemi mire permes komenteve ne kete portal.
   Une nuk e njoh personalisht Rexhep Desushaj por e di permes veprave te tij dhe njerzve qe punuen dhe shoqeruen kete burre se Aj eshte nje figure e nderuar.

 170. vazhdimm … Apeloj te vëllezrit e besimit mysliman që së bashku të përgatisim një plan veprimi, se përndryshe na mori lumi…. Për ti ikur keqkuptimeve dhe etiketimeve se kjo gjoja do kishte karakter fetarë, në krye të kësaj preventive duhet të jenë atdhetarët islam, qoftë edhe hoxhallarët, të cilët pas duhet të kenë gjithë ata që në venet e tyre rrjell gjak shqiptari. Pra mjaft me heshtje, kjo nuk duhet trajtuar si temë tabu, por të diskutohet dhe të kërkohet zgjidhje urgjente. Këtë duhet inicuar atdhetarët e shumtë në Dinoshë, të cilët për mos ngritur tensione, kanë mbetur nën hijen e një grushti të vogël dinoshjano-arab, të cilët po turpërojnë jo vetëm ata por edhe Malësinë. Për një plan veprimi atdhetar do kemi mbështetjen e patriotëve të Plavë Gucisë , Rozhajës, Krajës e…

 171. vazhdim… Krajës, Anës së Mali, pse jo edhe të Ulqin e Malësisë pertej kufirit me z. Sytkii Ndrecaj.
  Është koha për veprim me të gjitha mjetet e mundhsme demokratike o vëllezër shqiptarë mysliman e katolik!!!!!!!

 172. Falemineres prej stafit ci e ka lan lir diskutimin se vec jekshtu shihet ku e kem na Malesort tolerancen fetare.Nuk guxohet ma me heshtua por me bjesedua si mei kapecye problemet.
  Nuk guxohet kurrgja me peshi nar posta por cilun me diskutua problemet e Malesis.Malesija ka ra e hup n’provime.A dini perse?Nuk kem dasht mei pa ose mei diskutua problemet me koh. Belda asht edhe mir jekshtu, se ka arrdh koha me diskutua,jo politika por Kisha e Xhamija,Muslimant e t’keshtent

 173. O refugjat
  Une pyeta per sqarim e jo prralla.
  Lulja, te garantoj qe nuk ke ba ase nuke do te bajsh per kombin Shqiptar sa ka ba D… A….. k….., pore gjithkush gabon, e gabimit te tije I kan ndihmua disa individ te pa karakter, se pari me publikimin e montimin e videos mbas 3 vjeteve. A po na tregon si ije ndije ti si Shqiptare ate dit kur u arrestuan vellezrit Duka ne New Jersey.
  Rreth problemit ne Dinosh eshte vetem nje zgjithje, nuke ka kompromis, vorret jane te familjeve qe kane njerezit ne to e kisha eshte pron e Diocezes dhe dihet kush mund te udheheq me te

 174. vlleze ll motra me vemndje i lezova te gjitha komontet e jueja ka persona çi ngazmojn njari tjetrin marre ju qoft si nuk vu vjen tyrp ajeni vllezr ajeni malsor.Me lejoni ta jap mendimin tim.Ket problem duhet ta zgjedhur banoret e dinoshes ne qoft se banoret e dinoshes nuk arrijn ne marrveshje ,ather i takon bajrakut se grudes se te gjith jan te grud patjeter dote vihet deri te marrveshja se nuk ban,Por ne qoft se ne at protest kapas persona apo banor jasht katundit te dinoshes,ateher esht problemi i te gjith malsis .Un jam i bindur se Hoti Gruda Trieshi Koja ka ende burra te aftè dote marrin masa si gjithmon ekemi tradit djal mas djali e brez mas brezi te mos na shperndaj armiku.Jemi vllezer jemi malsor more burra. Vllezer e motra pershendetje nga mergimi

 175. Haha e more Islam Gruda, kryqi po e ndryshon strukturen nacionale!
  Besa More Islam Gruda sikur mos te kishim pas ket kryq, un e ti sot skishim muj me komunikua me ket gjuh te bukur,se ti kishe me shkrua ate gjuh me te cilen i lutej zotit (arabisht)ne xhami.
  Shqiponjen e kem baj kur eshte ken koha edhe i kem mbet besnik edhe sot,me fe ,gjuh,e komb.
  Po ku ini ju o Islam kur na festojm kryengritjen e malsis pse mungoni, a por nuk e perjetoni si fitore,se ashtu pat deklarua kyekuvendari i komunes se Tuzit ,para dy viteve.

  • Bernard Hoti kam mendua se je maj mecem. me pas dasht kosovart me ndrua gjuhen e komin a i kishin dvet ata pak katolik ci i kan en kosov. jo si kin dvet po e kin ba arabisht.te kishin pas meden shiptart musliman ci po thua ti tash ishe ba arabi e ke shum gabim se kryqi nuk na e ka ruejt kombin.Adem Jashari me vllazer as ni her nuk thane se po luftojn as per token turke as arabe. mos e kan clirua vlazerit tu katolik, se na per ty sjem vllazer kosoven, jo e cliruen ata ci ju u thoni turq.pra as en flamur te kosoves nuk terrnuen gja as en emer te shtetit nuk kan ternua gja as himnen se kan ba arabisht, kurt bash muhabet ban ma me logjik se per kto nuk te ecin.

 176. vet i takoj besimit katolik por nuk jam fort besimtar shkoj ne kish jam ken edhe dy her ne xhami mendoj se shqiptart duhet te luten ne kishat shaiptare e ne xhamit shiptar edhe para kulte fetare duhet me valvit flamuri kombetar si ne amerik si ne mal te zi a ku do tjeter me knaqet shpirti kur i soh flamujt shqiptar ne per kulte fetare ne amerik

 177. Lulja .Jaj burri qe e kan marre ne kamer ka shamatohet me jata dinoshjan ashte Gjergj Vuci enaj kurse aje tjetri ashte i Lulgjuraj e mos e ban Trieshjan aje nuk e thote per tjeter vetem mi kadhxue se edhe ti je ken katolik e tash po na del kudra edhe mi tregue se prisi fetar i ati muslimani ashte ken vllau em i Vucinaj.E more Lulja aje musliman qe ju drejtua ati katolikut ti e ke kryqin e vet shqiponjen nuk ja pergjegj sic ashte sepse shqipja ashte simbol Komit si aje ta garantoj nuk beson ne ta se ma fort ta don ni boshnjak prej bosnjet i ardhun se ta don nja prej Pikalet si jane vllazen e ti munesh me shkrua cka te duesh se asht e drejta jote dhe e cdo njarit ketu por realiteti duhet kadhxue.Tij Islam gruda hiqe ate Mbiemen se ni tu coft Prek Gruda prej ati Vorrit ku po protestoni…

  • Kurrkush nuk po e demanton ci ata te dy palet jane me siguri kushrinj ne disa breza – ajo qe ne demantojme jane sypozimet tuaja se gjoja ju po diki se “sa shqiptar” jemi na e sa nuk jemi. Shef si thua ti se ne po i dashkemi ma shume boshnjaket, sesa shqiptaret – ne cka po e bazon ti kete? Se ndonjeri eshte martuar me boshnjake, kjo sdo te thote asgje, se edhe ndonjeri prej juve asht martuar me shkine. Por qe ju tash te pretendoni per secilin prej neve se cka kemi ne zemer eshte absurd. Si ti, si te tjeret ketu (si ai tipi me nofken “Sinqerisht”) po pretendoni te paverteten. Ne e dijme sa jemi shqiptar, kane tregua edhe veprat tona dhe te paraardhesve tone – dhe kete pa marre parasyshe fene, ne te cilen ju gjithmone gjuani. Feja eshte ceshtje personale, dhe nuk ka lidhje me kombin,…

 178. Asë na katolikët nuk ijemë pa faj,pore rritja e tensjonit ne mes dy besime fetare vjenë nga disa gjanave ci jane fakte në Malsi.#1 asht arllja e boshnjakve ne tokatë tona, cka Malsi i duhet pa tjetër me u ballafaqua me kyt problem.#2 arllja e Ferhatë Dinoshes ne fuqi,lider ma te prishun nuk ka pa,jame i bindunë se ma i prishun ashtë kënë se Millosheviqi,pore nuk e ka pasë fuqinë e tij #3 te gjitha këto i ka perdore Mali i Zi,pëçaj e suno. E sa I perket kishes ne Dinosh,asht dhe do të jesë Kish Jo se nuk me mbyllë po ka me u qendra kryesore katolike ne Malsi.

 179. LLulja , pse flat pollavra , po kush i është drejtuar VatikanIt he thafte krahi si U ka tha. Po ti sqenke lule por hithë 100%..

 180. o LULJA PO PSE DEZINFORMATA HE THAFTE KRAHI. Po kush i është drejtuar Vatikanit. Po ti sqenke lule por hith 1000%.

 181. Rexhep Dedushaj, me mire shikoji punet ne Plave e Guci, se atje nuk kini probleme me boshnjaket, se martohi me njeni tjetrin me te madhe, kurse asnje martese nuk keni me shqiptaret e besimit katolik.

  • Vrojtuesi
   Perse keshtu sillesh me Dedushaj kur ky me shoket dhe gjeneraten e vet nga vemdlinda e vete i dhane me shume se askush ceshtjes dhe kultures shqiptare.
   Kjo krahine e Plave-Gucise ishte kshtjelle intelektualesh ne vitet e pas luftes se dyte boterore gjer me tani,prandaj tregohuni pak me me rrespekt per Dedushajn dhe shokete e ti bashk me vendlindjen e tyre.
   Mos folni nga goja por nga koka.

  • Cka kane lidhje profetët e Zotit (Jezusi e Muhammedi) tash me pyetjen tende? Kurrgja, por asht nje “red herring” sic i thone ne debate – pra sic thome na me shti “kuja”. Dinosha i takon Grudes dhe Malesise. Ndersa vorret e Dinoshes i takojne Dinoshjanve, gjegjesisht vllaznive te caktuara. Po ti a din se ne Dinoshe as fiset nuk i perziejne vorret, pra edhe pse te te njejtit konfesion? Nje i Kajoshaj nuk do te shkoj te vorroje dike ne vorret e Lulanajve. Kurr ska qene ashtu, as do te jete. Pse pra kur ne keto sende nuk i bejme as brenda vllaznive tash te pranojme qe dikush tjeter qe eshte totalisht nga tjeter fshat te vij ne vorret tona dhe te mbaj hatre e vorrime.
   Jo pra. Nuk pranojme.

 182. Disa here kam mendua, perse ketu u permend se dikush do shkonte te demonstronte para ambasades te Turqise. Po cka ke te beje Turqia me shqiptaret. A na shpetuan SHBA nga masakrat.

  Nuk ka grup shqiptaresh ne Ballkan qe kishin kerkua te demonstrojne para ambasdes te Turqise.

 183. Kisha esht e Dinoshjaneve, dhe ka qen aty perpara se turqit te vinin, dhe pavarsisht se shumices prej nesh u ndryshua feja,kisha duhet te jet aty si simbol i liris fetare, qe dua te them se katolicizmi, apo myslimanizmi sduhet te ndaje neve si shqiptare, dhe se fundi nga ky simbol fetar , me shum perfitojn Dinoshjanet per ti treguar popujve rreth e rrotull qe pavarsisht bindjeve te tona fetare, ne e respektojm njeri -tjetrin si shqiptar, pastaj fene. Duhet qe te arrijn ne kompromis me njeri tjetrin dhe te mos percahen pas kaq shum viteve duket jetuar tgjith bashk,Feja eshte nje grimc problemi, shpresoj dhe besoj qe denoshjanet i takojn shekulli te 21 dhe jo shekujve te kaluar, dhe ska nevoj per ndrehyrje jashte rethit te tyre, ku ata kan zgjidhur probleme akoma me te medha pa ndihmen e…

 184. VETEM 3 DVETJE .A KAN DAL NE DEMOSTATA PER MOS ME LAN ME QIT HATRE NE DINOSH A MOS ME LAN ME U VORROS NE DINOSH???pse nuk i qet hatrat malesia se icili neper katune te veta si dikur? dhe pse nuk bashkohen katoliket dhe myslimanet bashk me punue ni shpi mortare apo funeral njaren ane per katolik ne tjtren ane per mysliman?vetem pyetje.ju ruejt zoti te DY PAREVE.

 185. Ne Katolik,Ju Musliman,Krejtve ni Nane ,nuk na ban? Me krenari emrin ja thojm OMalesi Malsiea jon,asni fjal qe ma the, asni pun qe u be, un prap se prap, ty ta fali, se kem gjakun prej kti Mali , t mos permendim kisha e xhamija, se te ne Malesor gjithmos ka ken, Besa Nera e Burrnia………..

 186. Lulja po si mundesh me deklarua se ne asni katun qe eshte i banuem me dy besime nuk ka kalua ma mir se Dinosha? Po a ke harrua se si e vran te ndjerin Gj…D Gjokaj ne mes te Dinoshes,pa kurr nje arsye,(e vetmja arsye se ishte kryqali )a si po na thrret ti.
  A thue per ket ben lavdat se kaloni mir,kur dikush vritet?

  • ajo nuk don me than se nuk shkojn mir, vriten vlau me vla ose me kushri, dhe vrasjen qe asht bare nuk e pelqen kush ne dinosh, ni pamarrveshje edhe bahet puna. dhe arsyeja se asht ken katolik sasht e verrtet se nuk e ka vra per ate se ka pas kur me vra. kto fatkeqtsi nollin gjthkun dhe shpresoj se nuk dot nollin kun.

 187. Te dashur komentues si ju te fes Muslimane po ashtu edhe ju te fes Katolike, Ndegjonjeni intervisten e z.Xhemal Nikaj qe e tha tek TV Boin dhe aty i gjeni te gjitha pergjigjet ..
  Ashtu flasin burrat qe jane te vertet me shpirt te pastert.
  Xhemal Nikaj te lymt per guximin qe more per te dale dhe folur te drejten. Telumt.

 188. O more komentues keto probleme datojne nga mot.
  Dua ta tregoj nje ngjarje te viteve 1972-74 qe ndolli:nje djal i ri i fisit Lulgjuraj humbi jeten ne SHBA dhe e bjen ne vendlindje per ta vorrue ne Cem te Selishtit( ite ne rastet e paraqe e bjen)
  Ne diten e vorrimit po thuaj se e krejt malsia po i shkon familes per ngushllime,ite koh e shirave ,rruga ishte e pa asfaltuar dhe me brraka,makinet ishin te pa numerta.
  Aty ne afersi te shtepijavet te Beqirajvet ku kalon rruga dikush ne nje brrak e kishte vendos nje thik te punuar enkas per ti damtue gomat e makinave, u demtuan nje numer i madh,derisa nje malsuer i Camaj i hyni e kontrolloj ato brraka dhe e gjet thiken e ngulur ne tok.
  Pra shok edhe ater u kemi pengua Dinoshjanvet ka u kemi kalua rruges,per te vetmen arsye se
  Jem kryqali…

  • E muslimanet qe kane udhtua me makine asajt e kane pase me siguri nje “senzor” per te detektuar se ku eshte thika apo, ose ndoshta edhe thika ishte muslimane e i shponte vetem rrotet e makineve katolike?

   Hajt mos ja fut kot pash Zotin …

  • hahaha po sa makina jan ken en malsi ateher dhe ket kurr se kam nije noshta ka noll por pa dvet nuk e kam lan e un se besoj se e ka ba kush at pun. si pas teje keka ken thik magjike e i paska cpua vec makint katolike ose muslimant jan ken te vorfur e skan pas makina ne at koh. pom duket shum qesharake sa hala po qeshem .

 189. Po ti Gjokaj chka dreqin ke chi po e mbron ket Dedushaj kaq fort,a thue je avokat i ti a zellens?
  Bisedo per temen e lene Dedushaj se eshte i zoti i vetit.Ops me fal se ti kenke Gjokaj i taborit
  Muhamedjan.

 190. Islam Gruda ,sa per Adem Jashari edhe sot kishe me pa Serbin ne Kosov,po pikerisht tue ju falenderua botes kristjane ata u çliruan nga serbija,more i mjer po kuj me i fol po i cili shtet islamik i ndimoj kosoves. Se sikur mos te ishin amerika franca anglia gjermania italia edhe sot kishin me luaj kozaraçko ne per kosov serbet…..

  • o Bernard Hoti nuk kam than per shtete te jashtme as si kam permend kristijanet. ke tah se mos tishi ken ju si katolik ski egzistua shqipja. a te vjen marre mos kuvet per kristijan tijer e per musliman por kyvet per katolik dhe musliman te kombit shqiptar. cka thua per ata 300 mi shptar ci jan ken te berzanun ne turkije, a jan ba arab edhe sot egziston veni i tyne e su thot kush arab por arnaut, pra ne shtetin islam por shiptar jan edhe sot, boll prej tyne e flasin edhe shqipen si ata ne itali, ket hjeke menc ti edhe ata ci mendojn si ti se tkishin dasht muslimand shiptar me u ba turq si thoni ju kaher ite ba se skishi mujt mej prua. ty duhet gjanat me ti vizatua me cka shoh vet. dhe at ce bani Adem Jashari pse se bani GJok Uka a ku ta di un ci keki kaq patrioota.

   • ne kohen e luftes vin prej kosovet, dhe ni fshat ci jan te dy fenja jo ne dinosh vjen ni famile katolike te kushrijt edhe aty ginden do kojshi musliman, tash i zoti shpis e dvet ni djaloc ci asht ken per pushk, po pses teje me luftua e aj thot po kuj me ja u prua token turqve, pra kjo asht dokument edhe sot tyrprohen kojshit katolik prej kojshive musliman per at thanje edhe sa kso tjera kan noll me thas mej bush tana i ke m kalua e durua. tash po na bahi turt, trima, patriota, tana e na askushi per ju barre .

 191. Kur ka ardhe koha qe ne kto dite qe fisi i lulgjurajve te pritete ngushllimet per nje Grue qe e kishin pru nga Amerika per te varrosur ne vendlindje pikrisht ne Selisht. Dinoshjanet i detyruene qe ta mbajne vigun per 12 ore ne rruge dhe si lejuene me e shti permbrenda ne Kapel te Varrezave Katolike .Ishte i gja e pa pare dhe e pa prenueshme mbas qe edhe thone se jane vllezer me Dinoshjane. Cudia ma e madhe ishte kjo. Kur shtepia e Hasabeqirajve moren pjese ne ate tubim per ti tju be kra dinoshjanve tjere .Ajo ishte dicka ma cud se cuda se gjithmon kan shkue mire si te ishin ken vllezer taman. Ja dhe i shembull tjeter.
  Muhamed Gjokaj shkon dhe jep intervist ne tv te MZ,dhe thote qe aty ska drejt me qit kush hatre as me u vorros pervec dinoshjanve. Po…

  • vazhdon..
   Po more Muhamed Gjokaj po pse shkove me dhane interviste ne Podgoric ,a mendove se ate interviste qe ju dhe MZ skan me pa Malesort .pse nuk e dhe ne TV Boin dhe me dale haptas me tregue se cka ke ne zemer se sot mediat e shfaqin cdo gje ne tv apo gazeta ku e jep dikush mir apo keq sido te jet komenti.
   Pse nuk e more kshillin e kushrinit tend te nderuarit prf.Kadri Gjokaj. i cili foli me lote dhe tye me tha q ejemi vllazer dhe do mbetemi vllazer .

 192. @Islam ….)Gruda… Ne ato perqindje qe i paske vu re sa asht perqindja ne familje Islam qe flasin Shqip ne shpi apo nder shok? Dhe sa asht perqindja e Katolikve qe e perdorin gjuhen am ne mes shokve? Fusha e Malesis ka “burra” ka 50 vjec qe keq boll e flasin gjuhen Shqipe e tash po bani patriota!?! Hahaha

  • e verrtet Lulgjuraj por ka edhe prej fisit tand ljuljdjurovic sa te duesh ci nuk i din dy fjal shqip, edhe prej fisit tem e tjetrit e tjetrit. vet perqiindjen e kam vu per ata ci i thon vetit shqiptar se kush sa i ban simbolet fetare e komtare, kta ci i thon vehtes boshnjak e ata tut malazez e kroat nuk i kam vu en list per ket perqindje.edhe ni gja adin sa inj…. e ke kallxua vetin e fanatik me ket @Islam……) Gruda.tyrp te kesh e noshta sje lark me shpi prej meje.

  • @ Islam….)Gruda tyrp te kesh per kyt ci e ke ba more ljuljdjurovic se taman si kta Lulgjurajt ci jann ken ate dit kenke. fanatik i keq.

 193. Lulja pse kuj meju drejtua pra cka menon ti me ata ju tishi njerz ju lutem ma me kujdes se cka komentoni se enmos jem na njerz ater asti nuk ije se prejarlljen prej nesh eke emos e luaj vatikaninin atje ku asht se zoti i shpis dvetet dhe rrespektohet se jaty ku snerohet zoti i shpus ajo famile asht sikur delet pa coban per ata jem dtejtua vatikanit e jaj ci munohet mu kap me vatikan asht sikur met gjua zoti me kokerr te rrfes jeta cka asht ba en dinosh asht tyrp e marre mos mej lan kushrijt e vet meja qit hatrin ropis vet por e thasht zoti ci nuk ndoll ma asi rastit por ethasht zoti te jetojm vllaznisht sic ika hije shqiptarit nga diaspora tom gj camaj

 194. Islam nuk e thanun kush cka ba rreth qafet e thanun asht na si vllazen te jem bashkuam njari me tjetrin emos bajm me qesh qen e njeri mene nga D.S tom gj camaj

 195. jam i grud e djal selishtit . ejam bisimtar i fes krishtit chi ska kush chi muj me prua katolikun en kish me shkua mu chua popull emu chua shtet krishti eban punen evet e arkavolin echon en vet te vet .na skem qef mekurrkan mu chnjerzua por as si vllazen nuk i dua se semduen asata mua kur semlan en kish meshkua . megjith se krishti silen mem prua as set jet jeta smujn mena prua enkisha katolike meshkua sekem krishtin mena nimua .kush zbeson sepoflas .hak. tidal arkavolit perpara prap vech mepa siukerset pendreku prap pershendetje . nga gurimguri

 196. Azrek nëse je aq atdhetar dhe paske veprua për çështjen kombëtare , atëhere tregoje vetë, bashkojë patriotët mysliman dhe deli para këtij sindromi boshnjako- arab që ka fillua ta infektojë Malësisnë. Merre iniciativët për tia ndrruar emrin medreses së Mileshit e cila mban emrin sulltanit më të tmerrshëm për shqiptarët Mehmetit të ll . Pra tregoje veteën se vertet je shqiptarë dhe do të shohësh se për këto çështje madhore do kesh pas mysliman e katolik.

 197. Kame ni propzim pert te gjithë shqiptaret e Malsisë,te bashkohena te gjith si muslimanët si katolik e te finacojmë ni projekt ci I vjenë ne përdorim kretë Malsis,e te shndrrojmë ate vendë shëjt në simbolë bashkimit .

 198. 347 komente ide te ndryshme,provokime ,flale te kota,po kush jemi ne ,qe ne baza fetare i japim vetit te nrejte me e shite Malesine tone,po ku jemi duke shkuar,kjo vlene per te gjithe ne .PO te gjithe jemi nipat dhe sternipat e Dede Gjon Lulit Mehmet Shpenit.Mos te dergojme uje ne Mullirin e armikut..

 199. Me vemendje i lexova komentet rreth ngjarjes ne Dinoshe.Sinqerisht u them qe komentet e tilla nuk kane vlere ne boten civilizuare.Rasti i 22 Marsit ne Dinoshe ashte nji fatkeqesi per Malsine .Nuk e kuptoj pse; ne komentime ma teper 90% jane fuerje ndaj njeni tjetrit,keto marrina duhet me i ndalua,jemi vllezer me Dinoshjanet,duhet te ndalojme NA dhe JU ! mos te bajme dallime ne mes njeni tjetrit.Fajtore ketu jane: disa individ te cilet munde ti quejshe “VANDAL”apo ma emer i pershtatshe do t’ishte “HULIGAN” te cilet nuk kane vlera as familjare e jo ma kombetare.Duhet te jemi ma tolerant ndaj njeni tjetrit se;populli Dinoshjane i Grudes nuk mburret me ate qe ndolli . me kujtohet dhe i kam shenimet e bashkimit te vitit 1984 ne Tergaja Cem,aty kan marre pjese ma teper 15 burra te…

 200. Adon dikush mem kallzua nji gja…Lexoni kto komente e kallzomni se cilla an po kallzohen ma fanatik… Por sikur thon rri shtremt e fol nerejt…

 201. vedhezer dhe motra malsor dhe malsore te nderuar edhe ne se gaboj mos ma merr perte madhe se nuk kam shkoll shum as nuk duate ranoj kan as qe kam ndermen te ofendoj ani njeri ase te fese muslimane ase katolike ,kjo ashte nje tragjedi shume e madhe qe sote ne shekullin21 te ndollin keto percamje ne mese popullit malsor te malsis sone kreshkike mete cilen jemi krenua kudo qe kemi shkua .keto jane gjera shume mshefse qe i ben edhe shteti malazez ,ku i kagjet disa persona qe te fuse shkase dhe katrresa ne mese njeni tjetrit dhe ti percaj vllezrit malsore te cilet jemi me shekuj te nje gjaku te nje gjuhe dhe nje flamurit.ashte tyrp para tegjithe medija per te rinjet dinodhjane…

Comments are closed.