List/Grid

Etnike/Rajoni/Bota Subscribe to Etnike/Rajoni/Bota

Berishaj: Kur marrëveshja u dërgua për nënshkrim është hequr një hartë – Qeveria e Kosovës ka miratuar raportin e komisionit

Berishaj: Kur marrëveshja u dërgua për nënshkrim është hequr një hartë – Qeveria e Kosovës ka miratuar raportin e komisionit

Qeveria e Kosovës ka miratuar raportin e komisionit për shënimin e kufirit me Malin e Zi, si dhe marrëveshjen e nënshkruar të vitit 2015, duke e dëshmuar kështu në Kuvend… Lexo më shumë »

Meta: Ju uroj Festën Kombëtare me poezinë e një nxënëseje nga Medvegja

Meta: Ju uroj Festën Kombëtare me poezinë e një nxënëseje nga Medvegja

“Gëzuar Ditën e Flamurit për të gjithë shqiptarët!” – Kështu ka uruar sot, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, i cili ka zgjedhur një mënyrë të veçantë për t’ia përcjellë urimin… Lexo më shumë »

Një Komb, dy qeveri; Shqipëri-Kosovë nënshkruajnë 12 marrëveshje

Një Komb, dy qeveri; Shqipëri-Kosovë nënshkruajnë 12 marrëveshje

Pas nënshkrimit të 12 marrëveshjeve të bashkëpunimit, Rama dhe Haradinaj dolën në një konferencë për mediat. “Mbledhja flet vetë për një bilanc arritjesh të rëndësishme dhe angazhimesh të rëndësishme, bazuar… Lexo më shumë »

“Një Komb, një Qeveri”; “Rama” dhe “Haradinaj”, mbledhje të përbashkët

“Një Komb, një Qeveri”; “Rama” dhe “Haradinaj”, mbledhje të përbashkët

Në dy ditë mbledhje të përbashkët, qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës do të firmosin 4 marrëveshje. Axhenda tashmë është gati. Mbledhja e përbashkët do të nisë në orën 16:00 të… Lexo më shumë »

”Grupi i Kumanovës” këndoi himnin kombëtar në gjykatë

”Grupi i Kumanovës” këndoi himnin kombëtar në gjykatë

Të gjithë në këmbë, duke kënduar himnin kombëtar, këngën “besa besë” dhe duke bërtitur “Rroftë Shqipëria”, “Do ta bëjmë Shqipërinë”… 37 të akuzuar për rastin “Kumanova” kanë shprehur revoltën për… Lexo më shumë »

LDK ka fituar numrin më të madh të votave në zgjedhjet lokale në Kosovë

LDK ka fituar numrin më të madh të votave në zgjedhjet lokale në Kosovë

Mbrëmë shumica e subjekteve politike e shpallen fitoren. Por më së shumti rezultatit iu gëzua Lidhja Demokratike e Kosovës. Ajo pretendonte se diferenca e saj me subjektet e tjera politike… Lexo më shumë »

“WEF”: Shqipëria, rrugët më të mira në Ballkan

“WEF”: Shqipëria, rrugët më të mira në Ballkan

Forumi Ekonomik Botëror (WEF) e renditi Shqipërinë si vendin me infrastrukturën më të mirë rrugore në Ballkanin Perëndimor, transmeton top chanel.  Në raportin e fundit të konkurrueshmërisë globale, Forumi Ekonomik… Lexo më shumë »

Thaçi kërkon nga Meta nënshtetësi shqiptare për qytetarët e Kosovës (Video)

Thaçi kërkon nga Meta nënshtetësi shqiptare për qytetarët e Kosovës (Video)

Debati mbi demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, i cili mban peng dhe liberalizimin e vizave të Kosovës, sollën që Presidenti Ilir Meta, në vizitën e tij zyrtare në… Lexo më shumë »

Mali i Zi, sipas Markoviqit, e ka kryer punën e vet sa i përket demarkacionit – Haradinaj përsëriti se nuk e pranon versionin aktual

Mali i Zi, sipas Markoviqit, e ka kryer punën e vet sa i përket demarkacionit – Haradinaj përsëriti se nuk e pranon versionin aktual

Kryeministri i Malit të Zi për demarkacionin: Për këtë çështje më nuk do të bisedohet, qoftë edhe për një centimetër Në lidhje me demarkacionin, për Kosovën vjen një porosi nga… Lexo më shumë »

Takimi Haradinaj-Rama: Do të shembim kufirin me Kosovën

Takimi Haradinaj-Rama: Do të shembim kufirin me Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj  ka zhvilluar një vizitë në Shqipëri. Në takimin me homologun e tij  në Shqipëri, Edi Rama u përcollën mesazhe të rëndësishme. Dy kryeministrat premtuan se… Lexo më shumë »