List/Grid

Të Ndryshme Subscribe to Të Ndryshme

Artisti i ri nga Malësia i cili po mahnit rrjetet sociale

Artisti i ri nga Malësia i cili po mahnit rrjetet sociale

Artsiti i ri nga Tuzi/Malësia  talentin e tij e shfrytëzon edhe për të pikturuar  disa nga njerëzit e famshëm Rrjetet sociale përveç komunikimit, sot janë bërë edhe një urë lidhëse… Lexo më shumë »

KKSH – Draftet e programe mësimore për arsimin fillor

KKSH – Draftet e programe mësimore për arsimin fillor

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi  njofton opinionin se Enti për Shkolla në kuadër të reformave për arsimin fillor, ka nxjerrë në shqyrtim draftet e programeve mësimore për… Lexo më shumë »

Me rastin e datës historike të 106 vjetorit të Kuvendit të Greçës, OJQ Labeatët organizon shtegtim për në Greçë 

Me rastin e datës historike të 106 vjetorit të Kuvendit të Greçës, OJQ Labeatët organizon shtegtim për në Greçë 

Në kuadër të aktiviteteve vjetore OJQ “LABEATËT” me rastin e datës historike të 106 vjetorit të Kuvëndit të Greçës, organizon shtegëtim për në Greçë – Malësi e Madhe, njëkohësisht OJQ… Lexo më shumë »

Urime muajin e Ramazanit

Urime muajin e Ramazanit

  Stafi i portalit Malesia.org, me rastin e muajit të agjerimit, uron shqiptarët e besimit Islam për fillimin e Ramazanit.  Urojmë që në këtë muaj të mbretërojë paqja, perkushtimi dhe… Lexo më shumë »

Bukuritë natyrore të Malësisë (video)

Bukuritë natyrore të Malësisë (video)

Malësia me territor mund të mos jetë e madhe, por ka një bukuri të madhe e të veçantë natyrore, me male, fusha, lumenj, liqene dhe me trashëgimi kulturore të gjurmëve… Lexo më shumë »

Këtë fundjavë organizohet “Dita e Rumisë 2017” – Programi

Këtë fundjavë organizohet “Dita e Rumisë 2017” – Programi

Kësaj fundjave, me 20 dhe 21 maj, Shoqata e bjeshkatarëve ”Rumia” nga Ulqini organizon për të gjashtin vit me radhë manifestimin tradicional gjithëpopullor ”Dita e Rumisë 2017”. Qëllimi kryesor i… Lexo më shumë »

KKSH: Ftesë për pjesëmarrje në diskutimin publik mbi tekstet e projektligjeve për arsim

KKSH: Ftesë për pjesëmarrje në diskutimin publik mbi tekstet e projektligjeve për arsim

Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve njofton opinionin se Ministria e Arsimit ka nxjerrë në diskutim publik projektligjet mbi ndryshimet dhe plotësimet e ligjeve ekzistuese të arsimit në Malin e Zi. Ftojmë… Lexo më shumë »

Njoftim: Muzeu Etnografik i Malësisë, shënon 15 vjetorin e themelimit

Njoftim: Muzeu Etnografik i Malësisë, shënon 15 vjetorin e themelimit

Më 1 Maj 2017, duke filluar nga ora 18, Muzeu Etnografik i Malësisë, do të shënoj 15 vjetorin e themelimit. Aktiviteti do të zhvillohet Pranë Muzeut Etnografik, të Malësisë, në… Lexo më shumë »

Urime festën e Pashkëve

Urime festën e Pashkëve

Urimet më të përzemërta me rastin e Festës së Pashkëve të gjithë shqiptarëve të besimit Katolik. Këto Pashkë le të ringjallin zemërgjerësinë, tolerancën, respektin dhe dashurin në mes njëri-tjetrit. Për… Lexo më shumë »

106-vjet nga ngritja e Flamurit Shqiptar në Bratilë – Kryengritja e Malësisë së Madhe 1911

106-vjet nga ngritja e Flamurit Shqiptar në Bratilë – Kryengritja e Malësisë së Madhe 1911

106 vite më parë, më 6 prill 1911, gjatë Kryengritjes së Malësisë së Madhe, luftëtarët e Hotit pushtuan majën e Bratilës dhe me urdhër të Dedë Gjon Lulit, Nikë Gjelosh… Lexo më shumë »