Shqipërisë i duhet një President, që të mbroi të gjithë kombin tonë të coptuar në pesë shtete

Gjate ketij shekulli, neper bote, Europe dhe gadishullin ilirik kane kaluar dhe po fryjne gjithmone shume erera te reja, por fatkeqsisht ato nuk i sollen asnje gezim te mire dhe nuk e kane ndryshuar e permiresuar aspak gjendjen e mjerueshme te shqiptareve,me nje komb te zvogeluar ne maksimum dhe te coptuar ne pese shtete nga xhandari i madhe nderkombetar shovinist rusomadhe dhe ata serb e grek, per te vendosur mbi popullin tone autokton kudo neper Ballkan, hegjemonine dhe sundimin e tyre. Pamvarsisht nga clirimi i paperfunduar plotesisht i Kosoves dhe shpallia e Pamvarsise se saj, me ndihmen e pakursyer e te vazhdueshme te Shteteve te Bashkuara te Amerikes,presidenteve te medhenje Bill Clinton e George W. Bush dhe te perndimit, te cileve duhet tu jemi mirenjohes per jete, tek ne nuk ka vend per eufori te tepruar e vetkenaqesi te shfrenuar, sepse miliona vellezer shqiptare qe jetojne aktualisht ne shtetin malazez, serb, maqedonas e tj, jo vetem qe nuk kane asnje te drejte elementare,por ne menyre te qellimeshme e rraciste ata po shtypen, burgosen dhe vriten pa meshire prej tyre.
Njera nga ngjarjet e shumta te fundit e teper e dhimbeshme, eshte dhe ajo e dates 9 shtator 2006, kur policia antishqiptare malazeze, sipas skenarit te saj kriminal te ashtuquajtur ”Fluturimi i Shqiponjes”, me miratimin dhe pelqimin e lidereve te larte te Podgorices, Presidentit Filip Vujanovic dhe Kryeministrave Zhelko Sturanovic e Milo Gjukanovic kryeu masakren me te rende, duke dhunuar e pergjakur te gjithe popullin e pa mbrojtur dhe te lavdishem te Malesise, arrestuar 18 djem trima te pafajshem te saj dhe vrare kater malesoret tane heroik Pjeter Zef Sinishtaj, Nike Marash Dedvukaj, Martin Fran Dedvukaj dhe Age Tom Dedvukaj. Por kjo aventure aparteidi nuk u ndal vetem me kaq, ndersa kriminelet e milicise u falenderuan e dekoruan per keto vrasje masive, vellezrit tane viktima e te burgosur politikisht po rrihen, torturohen e terrorizohen barbarisht jo vetem ne dhomat e paraburgimit e te izolimit, por edhe ne zyrat e Gjykates se Larte Malazeze, para trupit gjykues e ne prezence te popullit dhe kunder tyre po luhet nje loje pa fund, e turpeshme,fyese dhe diskriminuese juridike, me lirime e riarrestime, qe mund te krahesohen vetem me metodat e drejtesisee fashiste. Ky akt terrorist e i pashembullt i shtetit malazez, shenone piken me kulmore te veprimtarise se tij kriminale kunder popullit shqiptar ne Mal te Zi, duke indinjuar dhe prekur rend te gjithe kombin dhe diasporen tone, te cilet u kunderpergjigjen energjikisht,duke e denuar me force kete dhune e gjenocid te shfrenuar.
Po keshtu kjo gjakderdhje e re, qe mbane per autor korbat blu te Podgorices,eshte kritikuar rrepte edhe nga shume shoqata, organizata dhe parti te ndryshme politike sllave, jo vetem ne Mal te Zi, por edhe ne Europe e me gjere, te cilat kane kerkuar me urgjence qe ti jepet fund kesaj drame krimi.
Eshte teper i habitshem, i pa justifikueshem, bile edhe i demshem e i denueshem, qendrimi indiferen, i shtetit shqiptar, diplomacise dhe Presidentit te tij, Bamir Topi, te cilet jo vetem qe nuk kane reaguar fare, por ne menyre te heshtur dhe te turpeshme e kane miratuar gjakosjen e bashkekombesve te tyre te pafajshem, qe prisnin e shpresonin, ti merrte ne mbrojtje Shqiperia me lideret e saj, qe u lane liri veprimi kasapeve te Cetinjes per ta dhunuar Malesine tone dhe popullin e saj. Jo vetem kaq, por ky turp shkoi edhe me thelle e u be me i rende, kur Podgorica zyrtare e deklaroi me mburrje se ne realizimin e ketij krimi te shemtuar e antishqiptar, kishte edhe ndihmen direkte te Qeverise se Tiranes, akuze te cilen Shqiperia nuk e pergenjeshtroi asnjehere , ç’ka tregone e vertetone qarte, se kjo loje e paftyre, pas shpine dhe e zeze,mund te jete e vertete.
Megjithse kane kaluar disa kohe, por besojme se Presidentit te tanishem i kujtohet ajo periudhe kur Shqiperia donte te arrestonte per veprimtari spiunazhi tre minoritar dhe shteti grek, per te mbrojtur bashkombesit e vet u be gati ti shpallte lufte vendit tone, duke i bere atij nje presion te gjithanshem dhe e detyroi ate qe ti liroje menjihere keta element kriminel qe punonin per Asfaline e Eladhes, po keshtu ai i njehe mire dhe ne detaje edhe veprimet e qendrimet e prera te presidenteve monarko-fashiste te Athines, dhe diplomateve te saj, se si i sherbejne me fanatizem shtetit te vet shovinist, qe mbane ne fuqi me ne akome ”Ligjin e Luftes” qysh nga 1940-ta e te pushtuar Camerine, pronat dhe trojet tona arberore, aktualisht te spastruara edhe etnikisht prej banditeve te Napolon Zerves me kompani, te cilet jo vetem qe deklarojne se nuk ekzistone me problemi cam dhe ai shqiptar,por shprehen edhe hapur, per ta marre me force(pushtuar) Shqiperine e Jugut, duke peretenduar se”Vorio Epiri”eshte i tyre, kurse ne heshtim dhe se hapim gojen aspak, per te mbrojtur te drejtat tona, ne nje kohe qe duhet tu japim nje pergjigje te forte e te merituar, ketyre okupatoreve, qe po na kercenojne perseri me thike nga mbrapa e dredhi, per te na ngulur tani edhe “Gozhden e Nastradinit” mbi trupin tone(me gjoja varrezat e ushtareve helenas) dhe prere lehte me vone ndonje cope te madhe teritori, pabesi e cila po duket sheshit ne Himare, apo ne ndonje fshat tjeter shqiptar, ku po ngrene krye e na kercenojne disa “trimaloshe” te vonuar minoritar helenik. Kryetari i shtetit, nuk duhet ta kete harruar as sulmin ushtarak tipik nazist qe kryen forcat kufitare malazeze me daten 26 gusht 2008 ndaj Republikes se Shqiperise ne piken kufitare te Shen Gjergjit, ne rrethin e Shkodres, duke plagosur rend per vdekje dhe pa asnje shkak brenda teritorit shqiptar shtetasin Hysen Skenderaj (peshkatar) dhe kunderveprimi i shtetit tone ishte aq mjeran, i mefshte dhe i frikesuar, sa qe mund te konsiderohet si nje fyerje per tere kombin. Po sikur polic te shtetit tone zoti President, te fusin ne burg nje vrakanjor(me kombesi sllave)nga ata qe jetojne ne Shkoder, apo te sulmoje nje shtetas cerrnogoras ose poste kufitare malazeze, a e dini se c’far mund te ndodhe? Me siguri qe do te bjere termet,sepse shteti i vogel Podgorican, megjithse ka nje popullsi pak me te madhe se sa Shkodra, ose sa nje e teta, apo e nenta e Shqiperise, ai do ta dergoi menjihere ambasadorin e vet ne Vrake dhe sjelli ushtrine e tij ne kufi e ndoshta mund te fillonte sulmin kunder nesh dhe pergjegjesia me te drejte do te ishte e jona, si shkaktar te kesaj ngjarje. Atehere perse ne duhet te mbajme nje qendrim te till kaq naiv, tolerant dhe zemergjere ndaj nje shteti agresiv sic eshte Mali i Zi,qe po na vrete, burgose e gjakose per c’do dite shqiptar? Si do ti dukej zotit President po te ishte duke vuajtur vet pa ndonje arsye neper burgjet shfarosese te Cetinjes e te mos kujdesej per te Shqiperia, atehere c’far komentesh do ti adresonte asaj? Ku jane ambasadoret tane dhe me c’far detyrash merren ata kur nuk shkojne as ne vendin e ngjarjes, ku terrorizohen e pergjaken masivisht bashkatdhetaret tane, apo jane shume te zene me biznese te pista tregetie e krimi si Fatos Tarifa e mjafte te tjere, qe vetem emrin kane diplomate, por jo punen dhe aktivitetin e tyre. Po si mund te reagoi shteti yne per ti marre ne mbrojtje bashkekombesit tane neper Ballkan, kur ai ndodhet i rrezuar per toke, i djegur e shkaterruar disa here, i korruptuar deri ne fyte, i paralizuar teresisht dhe i kapur rob nga anarshia, krimi,mafia, element e klane te dyshimta antishqiptare (sllavo-greke) dhe nuk ka force qe te siguroi as jeten dhe pasurine e shtetasve te tij, qe po i rrezikohen vazhdimish ne Shqiperi?Pra ky mision i shenjte i shtetit tone ame,per ti dale zot tere Kombit Shqiptar eshte nje utopi dhe objektiv i deshtuar, qe mesa duket nuk do te realizohet kurr, i cili ngarkone me pergjegjesi teper te rende vetem lideret tane, qe e cuan Shqiperine ne nje gjendje te till shokuese dhe e kane sabotuar shume keq,kete ceshtje kaq madhore.

Qenia si president i shtetit, nuk eshte nje cesht
je private dhe nuk duhet kuptuar si nje funksion qe mund ti sjelle perfitime personale dhe privilegje atij, familjes,njerzve te vet, apo Partise Demokratike si shperblim, qe e ka ulur ne kete post me vota te vjedhura apo te blera. Ajo eshte nje pergjegjesi e madhe e cila e ngarkone ate, vetem me shume pune, sakrifica dhe perpjekje per ta kryer sa me mire dhe permbushur me ndere kete detyre te larte qe ka marre persiper ne sherbim te popullit dhe ne perputhje me premtimin qe ka bere gjate betimit para Kushtetutes se Shqiperise. Ka ardhur koha qe politikat e vjetra dhe diplomacia inaktive e shtetit shqiptar, prej te cilave po vuane edhe presidenca e tanishme, duhet te marrin fund.
Ai duhet te shkundet nje here e pergjithmone edhe nga pergjumja e gjate letargjike e njezete vjeteve te fundit dhe metodat e turpeshme te inferioritetit, servilizmit e nenshtrimit, te cilat duhen flakur tej perfundimisht, si te demeshme, sepse i kane shkaktuar pasoja te renda interesave tona, duke krijuar edhe nje imazh te keq e jo dinjitoz per kombin.Nuk mund te ecet me me praktikat mercenare dhe veprimet antishqiptare te ishe klanit analfabet te, Koci Xoxes, Mehmet Shehut, Kadri Hazbiut, dhe bishtrave te tyre, Fecorr Shehu, Zylyftar Mahmuti(Ramizi) e tj, (qe lane ne male dhite e u bene zabite), te cilet jo vetem i torturonin neper burgje e interrnime vellezrit tane qe vinin ne Shqiperi, per te shpetuar koken nga dhuna vdekjeprurese e UDB-se, por edhe i sherbenin asaj e ja dorzonin me duar te lidhura, qe ti denonte e vriste me lehtesi, duke sabotuar ne kete menyre edhe qendresen e kerkesat e bashkombesve tane per te drejta elementare, gjuhe, arsim, flamur dhe liri e demokraci.
Gjithashtu ne nuk duhet te lejojme me kurr qe te kthehen as metodat e pabesa, antikombetare e vella vrasese qe vuri ne perdorim famekeqi, terroristi fundomentalist islamik dhe dezertori Bashkim Gazidede, i cili i arrestonte dhe i ekzekutonte vete me vdekje bashkeatdhetaret tane, si Remzi Hoxhen e shume te tjere, qe e cuan vendin tone drejt luftes civile, krimeve masive dhe kolapsjes se shtetit. Tani duhet bere nje politike e hapur, transparente dhe mbarshqiptare, sepse nuk eshte me koha e ballhutes, bandave e klaneve krahinore (te veriut apo te jugut, te Gegerise,apo Toskerise) dhe e diktatures, ku c’do gje e dinte vetem,Paria, Mbreteria, Partia,Kryeministria dhe pas tyre Tradhetia, qe ishin te perjeteshme ne pushtet dhe nuk pyesnin fare as per ligje e as per komb, pasi sot populli yne dhe demokracia,nuk mund te lejoi me kurr pazare e biznese te till kaq te uleta,te neveriteshme e te amoralshme,si ne kohen e Otomanit, Esat Pashe Toptanit, Ahmet Zogollianit,Tiranit e tj, era e keqe e te cilave po ndihet perseri.
I ulur ne karriken e Kryetarit te Shtetit, per ta drejtuar popullin tone sa me mire dhe per te qene president i te tere shqiptareve, ai duhet te udhehiqet vetem nga Kushtetuta e Shqiperise dhe ti lere menjane interesat e ngushta te Partise se vete. Shkeputja nga influenca,ndikimi dhe pushteti i saj,eshte teper i nevojshem, edhe per te parandaluar perseritjen e fatkeqsive, te perjetuara gjate kesaj periudhe, qe erdhen si rezultat i politikes konfliktuale qe ndoqi ne vazhdimesi Partia e tij Demokratike, e cila lejoi dhe i shkaktoi shume tragjedi te trishtueshme e te pergjakeshme popullit e kombit tone, qe nga vjedhjet, demtimet e diegiet e viteve 1990-1991-1992, shkaterrimi policise, ushtrise dhe strukturave te tjera te mbrojtjes me preteksin e reformave ne vitin 1993, ndertimi i firmave piramidale dhe pervetsimi i rreth dy miliard dollareve te tyre,thyerja e embargos nderkombtare ndaj ishe Jugosllavise dhe furnizimi me nafte i tankeve serbe te Milloshevicit, arrestimi i heroit kombetar te UCK-se Adem Jashari, Hashim Thaci e tjere ne Tirane ne vitin 1995, fallsifikimi dhe vjedhja e votave te zgjedhjeve me 1996, gjakderdhja e vitit 1997, ku u vrane mijera njerez te pafajshem, pervetsimi i fondeve te rruges Prishtine-Tirane nga “top-modeli dhe misi i hajnise “Lulzim Basha, tragjedia e Gerdecit, korrupsioni me lidhje familjare udebashesh, (qe po gjykohen ne Hage per krimet e Kosoves),s i Damir Fazllici e shume te tjera.
Aktualisht shteti yne, ka po te njejten qeveri, qe u permbyse prej popullit ne vitin 1997, e cila njihet si mike e hapur dhe e deklaruar e ish Unionit Serbi-Mali i Zi, me te cilin ajo ka lidhje biznesesh, dhe prej saj nuk mund te pritet e shpresohet asgje,per te mbrojtur te drejtat e vellezerve tane qe po diskriminohen nga shteti i knjazeve te Cetinjes, por ndjekja e nje politkike te till e ne te njejten linje me qeveritaret tane edhe nga ana e Presidentit eshte nje fatkeqsi e madhe kombetare qe ndoshta do te na kushtoje teper shtrenjte edhe me ngjarje te tjera. Takimet e tij teper te perzemerta, plote perqafime dhe ngritje dollishe shampanje me udheheqes te larte te shtetit cerrnogoras, siç ishte edhe ky i fundit ne Pallatin e Brigadave te Tiranes me kryeministrin antishqiptar malazez Milo Gjukanovic, i cili eshte ideatori dhe arkitekti i masakres se popullit te Malesise ne vitin 2006 dhe heshtja e tij prej varri ndaj ketij krimi teper te shemtuar, tregone qarte se ne i kemi braktisur dhe shitur interesat e bashkeatdhetareve tane ne Mal te Zi te sllavet, veprim per te cilin kane per te na denuar rend historia, gjynahu i popullit, i kombit dhe Zoti i madhe. Askush nuk thote qe te mos bashkpunojme me sllavet apo greket, me te cilet fati na ka rene qe te jetojme se bashku afer njeri tjetrit dhe ne fqinjesi te mire, per kundrazi ky proces duhet te zhvillohet dhe intensifikohet akoma me shume per te miren tone te perbashket, por gjithmone keto marrdhenie duhet te jene te barabarta dhe reciproke ku te respektohen te drejtat e sejcilit shtet, apo komb, sepse miressjellja jone e tepruar dhe dashurite e medha qe kemi bere e po bejme shpesh me ciriliket serbo-malazez ne na ka dale gjithmone per hundesh. Ne qoftse Presidentit tone i mungone eksperienca dhe njohurite e nevojshme per te drejtuar(si i arsimuar ne fushen zoo-veterinare te blegtorise qe eshte), per kryerjen e kesaj detyre teper te madhe, ate nuk e ndal askush qe te pyese e kerkoi ndihme, pasi populli yne ka me qindramijera intelektual, diplomat, shkencetar e profesor te ditur e te talentuar, qe mund te udheheqin Shqiperine, Ballkanin e Europen, si dhe ishe presidentet e nderuar, zotrinjte, Rexhep Mejdani e Alfred Moisiu, por ate nuk e le Partia e tij qe ta ndermmarre nje veprim te till, ashtu sic e beri kohet e fundit Zoti Barak Obama me Secretary of Defense, te Amerikes, republikanin, Mr. Gates, duke e perfshire ate ne kabinetin e tij te ri, prej te cileve me sa duket ne nuk kemi dhe nuk duam qe te mesojme kurr, por do te vazhdojme si te paret tane, te zvarritemi akoma me besnikeri ne rrugen e sulltaneve, sadameve dhe te talibaneve aziatik e arabike e jo drejt perndimit, ne mese te cilit jemi dhe ku e kemi vendin e nderit.

Ndersa shteti yne, nxitoi me shpejtesi dhe strehoi politikisht 9 shtetas kinez te dyshuar si terrorist islamik qe gjendeshin ne burgun e Guantanamo bay Cuba, ndaj te cileve nuk kishte ndonje obligim moralo-ligjor, per bashkekombesit e vellezrit tane katolik te Malesise,qe i terrorizoi regjimi malazez, jo vetem qe nuk beri perpjekjen me minimale qe ti perkrahte, por nuk leshoi as nje note proteste formale kunder kesaj masakre kaq te eger, sikur do te shkelte ndonje kode teper te shenjte qe ja ndalonte rreptesisht nje veprim te till, ne nje kohe kur feja e kombit tone ”Shqiptaria” dhe bibla e tij, ”Kushtetuta” e prisnin dhe kerkonin me urgjence te madhe kete akt te drejt e te ligjshem kunderveprues, per ti detyruar hordhite e Cetinjes, qe ti therrisnin arsyes e ta nderprisnin kete operacion ndeshkues ndaj popullit shqiptar te kesaj treve.
Askujt nuk i sherbene,politika dhe diplomacia e aventurave qe po ndjeke shteti yne, ndaj xhelateve tane shekullor e te pa shpirt,malazez, serb, maqedonas e grek, te cilet kane debuar me force miliona bashkekombas nga teritoret e tyre stergjyshore, per ne Turqi, Europe, Amerike, Australi e tj, dhe ekzekutuar me vdekje(helm,bajoneta,plumba e tanke) qindramijera shqiptar deri ditet e fundit,ne
Malesi, Kosove, Presheve, Iliride e Cameri, ndersa ne po respektojme te vdekurit dhe varret e tyre, qe nuk i di askush se ku jane, qe kane ardhur neper kohe te ndryshme per te pushtuar popullin arberor dhe si shpagim lane peng lekuren e kockat e tyre neper malet tona, te cilet ne tani, padrejtesisht, duke shkelur mbi gjakun e heronjeve te Atdheut,po i respektojme si “aleat e clirimtar”kur ata jane armiqet dhe okupatoret tane.
Nuk njihet asnje raste i vetem ne bote, qe presidenti i nje vendi, te qendroi kaq indiferent, si tek ne,qe te mos i marre ne mbrojtje vellezrit e vet qe jetojne ne shtete te tjere, kur ata dhunohen e diskriminohen padrejtesisht e qellimisht prej tyre, por perkundrazi, krime dhe aventura te tilla jane bere shkak per acarime e prishje marrdheniesh ndershteterore, ku eshte kerkuar edhe ndihma e faktorit nderkombetar, fuqive te medha dhe e Organizates se Kombeve te Bashkuara, per zgjidhjen e konflikteve te tilla dhe venien para pergjegjesise e denimin e autoreve te dhunes, prandaj edhe Shqiperise i duhet nje Kryetar qe ti dali zot kombit te vete te coptuar ne pese shtete dhe ti mbroje shqiptaret kudo neper Ballkan, me te gjithe forcen, autoritetin dhe pushtetin qe ka, nga sulmet kriminale, vrasjet dhe burgosjet, qe po ndermarrin vazhdimisht kunder tyre qarqe te caktuara shoviniste sllave e greke.
Le te shpresojme se nje dite te aferme edhe populli yne do ta kete President liderin e tij qe meritone.

Nga: Andy Apolloni
Paulo Traboini
New York, December 13, 2008

KOMENTOJE