Riarrestimi i te burgosurve politik shqiptar, Fluturimi i Shqiponjes në Mal të Zi, është torturë dhe krim c'njerezorë e mesjetarë

Diskriminimi,vrasjet dhe burgosjet ndaj shqiptareve po shkaterrojne bashkejetesen midis dy popujve tane

Ne kohet e sotme moderrne dhe te demokracise se vertete,e cila po forcohet vazhdimisht me shpejtesi,sidomos pas permbysjes se Komunizmit dhe diktaturave te tij,askush nuk mund dhe nuk duhet te tentoi qe ti mashtroi me njerzit,kombet dhe popujt, me teorite e vjetra demagogjike(Ruso-Leninisto-Staliniane-Titiste)dhe ti tremb e frikesoi ata me forcen ushtarake te tankeve pushtuese te Vladimir Putinit,per te realizuar qellime dhe interesa te keqia e te mbrapeshta,qe bien ndeshe me drejtesine,lirine dhe norma te tjera nderkombetare,te vendosura nga Organizata e Kombeve te Bashkuara dhe shoqeria jone,qe rregullojne tere jeten e saj.Demokracia ne perndim ka vertetuar plotesisht,se brenda edhe te njejtit shtet,mund te bashkejetojne harmonikisht pa dhune e violence edhe grupe e kombesi te ndryshme nga njera-tjetra,kur ato respektohen njesoje dhe jane me te drejta te barabarta ne shtetin e perbashket,i cili duhet te interesohet shume(por jo me kerbac,vrasje,burgosje,spastrim etnik e shkomkbtarizim sic bente ish Bashkimi Sovjetik,apo Jugosllavia) per mbarvajtjen e nje problemi te till madhor,qe ka te beje me ekzistencen e vet.Shembuj te kesaj natyre jane te shumte,por si model mund te permendet Zvicra(me tre kantonet e saj,franko-italo-gjermane), Belgjika,ish Cekosllovakia (me ceket e sllovaket),Kanadaja,Shtetet e Bashkuara te Amerikes e tj,me nje demokraci te konsoliduar,ku te gjithe njerzit,lirite dhe te drejtat e tyre,(pamvarsisht kujt religjioni fetar,ideje politike,origjine,rajoni,grupi, rrace apo kombesie i perkasin),mbrohen me ligjin me themelor,kushtetuten e ketyre vendeve dhe asnjeri(cilido qofte ai) nuk guxon ti prek e te luaj me to.Megjithe triumfin dhe fitoren e madhe te Demokracise ne shkalle globale,eshte fakt real e i pamohueshem dhe njekohesisht fatkeqesi per njerezimin se aktualisht ne bote,bile edhe ne qender te Europes se qyteteruar,ekzistojne shtete te ndryshme te vegjel e te medhenje,(nder to edhe diktaura komuniste e neokomuniste),te cilet duke shfrytezuar fuqine e shtetit te tyre,forcen e armeve dhe te strukturave ushtarako-policore,po perdorin dhune e diskriminim dhe po kryejne vrasje,gjakderdhje,burgosje e denime masive ndaj njerezve e popujve te pafajshem me kombesi te ndryshme te prirur e udhehequr nga qellime shfrytezuese,kolionaliste,raciste e tj.Ne listen e gjate te ketyre shteteve kriminale e te diskretituar,e cila po shkurtohet vazhdimish,ze nje vend te dukshem e qendror edhe Mali Zi,pamvarsisht,se disa shqipfoles(naiv,te verber,apo te shitur) dhe propoganda e diplomacia e tij demagogjike,nga frika dhe per marketing e perfitime politike,(pas goditjes ne koke qe mori motra e tij Serbi prej NATOS),e paraqesin ate si nje vend “demokratik,europian dhe pro perndimor” e tj.Por tani pas asaj tragjedie qe ndodhi ne ishe Jugosllavi,bota dhe perndimi nuk mund ti besoje me mashtrimet ordinere sllave te Cetinjes,sikur Mali i Zi na qenka bere shume shpejt nje vend me Demokraci te vertete,sepse ajo nuk i ka harruar dhe i ka ende para syshe lumenjte e gjakut te popujve slloven,kroat,boshnjak e shqiptar,qe u masakruan nga ushtria dhe gjeneralet serbo-malazeze, megjithse kriminelet cerrnogoras me ne krye Milo Gjukanovicin dhe banditet e klanit te tij nuk u derguan para drejtesise ne gjyqin e Hages,por u lane te lire e ne pushtet,per ta vazhduar perseri rrugen e krimit.Sipas nje strategjie te caktuar e te qellimshme sllavizuese,shteti malazez,pasi fitoi pamvarsine e tij me ndihmen e bashkekombesve tane me nje antishqiptarizem te eger dhe i maskuar bukur ne frontin e perbashket te luftes kunder terrorizmit,aktualisht,jashte cdo llogjike,ligji e norme demokartike,ai ka ndermarre nje sulm te pergjithshem e te fuqishhem ndaj popullit tone dhe te drejtave te tij ne kete shtet,duke dhunuar,burgosur,vrare e denuar ne menyre sistematike shume njerez te pafajshem dhe krahina te tera me popullsi shqiptare,me synim per te zhdukur gradualisht c’do vlere kombetare te tyre.Mali i Zi,pasi realizoi me “sukses” masakren e pergjakeshme mbi popullin e Malesise me 9 shtator 2006,vrasjen e kater te moshuar,Pjeter Zef Sinishtaj,Nik Marashi Dedvukaj,Martin Frani Dedvukaj,Age Tom Dedvukaj, arrestimin e 18 vellezerve tane te pafajshem me besim fetar katolik,qe i akuzone si “terrorist islamik”,rrahjen dhe torturimin e tyre para popullit e trupit gjykues ne ofiset e drejtesise,Podgorica,jo vetem qe nuk flete me per te drejtat tona elementare,por ajo eshte hedhur ne ofensive dhe po perdore kunder nesh vazhdimisht dhune te ashper masive,dhe ngjarjet tragjike e te renda te shkaktuara prej saj,tashme ndjekin njera tjetren.

Keshtu me daten 17 shkurt 2008,forcat speciale ushtarake malazeze kane ndermarre me egersi veprime te dhuneshme ndaj femijeve shqiptar ne fshatin Vuksanlekaj te Malesise,qe ishin tubuar e organizuar ne menyre paqesore, per te festuar diten e madhe te Pamvaresise se Kosoves dhe perdoren mbi ta e simbolet tona kombetare ofeza,sharje dhe fyerje raciste,duke i kercenuar keta djelmosha brutalisht me hekura, plumba,bajoneta dhe shkopinjet e gomes,te cilet me kulturen,maturine dhe pjekurine e tyre te larte e te admirueshme bene qe te mos eskalonte situata ne kete cast gezimi e te shndrrohej ne masaker tragjike,sic dine ti pergatisin e kryejne gjithmone me mjeshteri e pabesi shkijet kunder nesh.

Ne mbremjen e dates 24 gusht 2008,policia cerrnogorase e armatosur gjer ne dhembe,pa ndonje shkak dhe arsye ka kryer nje operacion ndeshkues vandal ne lokalin “Kavalieri” te qytetit te Tuzit dhe ka shperndare me forcen e armeve mijera shqiptar,(midis te cileve edhe mjafte bashkeatdhetar nga diaspora jone e Amerikes),qe ishin mbledhur per te ndjekur koncertin festiv te kengetares Shkurte Fejza(bilbilit te Kosoves),e cila kishte ardhur enkas per te argetuar vellezrit e saj malsor e ulqinak,qe bene aq shume per Kosoven dhe popullin e saj,duke i shpetuar atij jeten prej vdekjes qe mbolli kudo per mbi te ushtria dhe policia kriminale serbo-malazeze e Milloshevicit dhe Gjukanovicit.Ky akt i shemtuar,cinik e barbar i milicoviceve te Podgorices kunder nje populli te tere, kultures se tij si dhe ndaj nje kengetare shqiptare,tregone qarte fytyren e vertet raciste e diskriminuese, te shtetit malazez,i cili frikesohet edhe nga zeri i bukur,muzika e ciftelia e Shkurte Fejzes,qe di te dhuroje vetem gezim,miqesi, vellazerim dhe dashuri me kenget e saj,midis dy popujve tane,ashtu sic beri kohe me pare edhe nje kengetar serb nga Beogradi i cili kendoi per popullin e Tiranes,duke i falur atij momente kenaqesie me talentin e vet.Ndersa shteti shoven podgorician dhe policia e tij kujdesen shume per kulturen sllave,artistet,kengetaret dhe aktivitetet e tyre qe ta argetojne sa me mire popullin malazez,kjo nuk ndodhe njesoje edhe me artistet shqiptar dhe popullin e vet,pasi ata shperblehen gjithmone vetem me kamxhikun e milicise se Cetinjes qe u rri gjithmone pas koke.

Gjithashtu me daten 31 gusht 2008,stacioni i policise malazeze “Vrella e Konikut”me policin i saj katil, Dragan Gjukiq ka rrahur c’mendurisht,pergjakur,torturuar e traumatizuar rend ne zyrat e milicise,te riun e pafajshem shqiptar Prele Gjokaj,(19 vjecar),nga Vrella e Ribnices,qe aktualisht studion ne akademine e arteve te Beogradit dhe nga goditjet e forta qe ai ka marre ne koke,kraharor dhe ne te gjithe trupin,prej mjeteve speciale te dhunes qe perdoren vecanrisht per shqiptaret,atij ju ka bllokuar frymemarrja dhe eshte rikthyer perseri ne jete fale ndihmes se menjehershme mjeksore te urgjences pran spitalit.Jo vetem kaq,por ky djalosh shqiptar intelektual e artist,qe e urren dhunen e racizmin dhe mbjelle e kultivone me veprimtarine e sjelljet e tij vetem kulturen,dashurine e miqesine midis popujve tane te Ballkanit, eshte masakruar barbarisht nga uniformat e zeza edhe ne prezence te nenes se tij te dashur Shqipe Gjokaj,e cila patjeter qe eshte shokuar nga kjo ngjarje e pazakonte kafsherore,kur ka pare me syt e veta vdekjen e djalit te saj te dashur,te cilen dine ta bejne vetem policet kriminel sllavo-malazez,pamvarsisht se ne perberje te tyre ka edhe njerez te mire,qe nuk kane asgje te perbashket me dhunuesit e papergjegjshem.

Po keshtu,me daten 26 gusht 2008 policia terroriste malazeze ka ndermarre nje akt sulmi te qellimshem banditesk e agresioni ndaj Republikes se Shqiperise, perball pikes kufitare te Shen Gjergjit ne rrethin e Shkodres,duke gjuajtur me arme zjarri brenda territorit te shtetit shqiptar dhe ka plagosur rend bashkekombesin tone, peshkatar Hysen Skenderaj,i cili aktualisht eshte jashte rrezikut dhe po vazhdone te kuroje plaget e shumta dhe varret qe hapen mbi trupin e tij,bishat e xhungles sllave te Cetinjes,me miratimin e lidereve te tyre kriminele,qe jane ne krye te shtetit cerrnogoras,e qe vazhdojne te sillen armiqsisht,jo vetem me shqiptaret ne Mal te Zi dhe me kombin tone,por edhe me shtete te tjera te ballkanit.Ky veprim ushtarak tipik fashist i shtetit te vogel malazez ndaj nje shteti tjeter fqinje shume here me te madhe se ai (gati sa dhjete fishi i tij) tregone qarte genin dhe karakterin e eger prej vrasesi shekullor te cerrnogorasve dhe nuk ka nevoje per koment,sepse nje aventure e till flete vete, vetem per urrejtje,shovinizem e pasion lufte dhe jo per paqe e miqesi midis popujve.

Kohet e fundit shteti sadist malazez,qe nuk ngopet kurr me gjak shqiptari,pas kasapanes se pare qe beri mbi popullin e Malesise,duke vrare e burgosur djemte e saj,nuk u mjaftua vetem me kaq,por me ashpersin e tij dhe etjen e madhe per krim,qe e karakterizone,ai filloi perseri lojen e ndyre prej gjaksori dhe me organet e tij te drejtesise(qe tashme njihen si instrumeta padrejtesie ne sherbim te krimit),me c’menduri e papergjegjeshmeri patologjike dhe pa asnje baze ligjore e juridike bashkekohore, ai beri riarrestimin e shqiptareve te burgosur me pare,ne procesin famekeq”Fluturimi i Shqiponjes”,duke hapur plage te reja,thelluar ndarjen dhe nxitur armiqesine midis popullit tone dhe atij te pafajshem malazez,me te cilin jemi komshi prej shekujsh dhe duam te jetojme ne paqe,liri e harmoni te plote,qofte edhe brenda ne te njejtin shtet.

Duke analizuar me syrin kritik te demokracise historine e ngjarje teper te hidhura,te meparshme,ato qe po ndodhin tani njera pas tjetres kunder popullit tone te pafajshem dhe te drejtave te tij njerezore,si dhe ato qe do te pasojne me vone, zinxhire e pafundesisht,qe pergatiten ne guzhinen e Cetinjes,na lind e drejta te mendojme dhe te shprehim hapur pikpamjen tone,(pamvarsisht se nuk i pelqejne dikujt,apo shtetit malazez),bazuar ne fakte reale e dokumenta te shumta,se bashkejetesa e shqiptareve qe jetojne ne trojet e tyre autoktone me popullin dhe shtetin malazez,eshte bere teper e veshtire,e pamundur dhe po shkone drejte shkaterrimit,sepse ai po i trajtone keq bashkekombesit tane dhe sillet si okupator i eger me ta.C,do zbukurim,apo argumentim tjeter fallco,(i c’fardo natyre dhe i kujdo,personi,shoqate,apo partie politike qofte),qe mund te behet jashte ketij realiteti rreth situates kritike e gjendjes se ndere qe mbizoterone sot te vellezrit tane shqiptar ne Mal te Zi,(te diskriminuar totalisht),eshte mjeran,tymnaje, i pa vertet,i pa drejte,dizinformues,antishqiptar dhe teper i demshem,qe nuk i sherben aspak jo vetem popullit shqiptar,por edhe atij malazez e interesave tona te perbashketa ,per te shkuar drejt integrimit europian dhe demokracise me standarte te larta,duke u bere partner te denje te shoqerise dhe civilizmit te zhvilluar perndimor,te cilit kerkojme ti bashkengjitemi.Nuk mund te ndertohet dhe konsolidohet demokracia vetem me fjale,teorizime,e leksione rreth saj,(sic bene Mali i Zi),pa i zbatuar ato realisht,i cili ne praktiken e jetes se tij te perditeshme vazhdone akoma te ndjeke nje politike diktatoriale,shtypese e sllavizuese kriminale ndaj popullsise me kombesi shqiptare,duke i shkaktuar asaj trauma e viktima te shumta edhe sot.Lidershipi malazeze dhe larot e vete(te c’do lloje kolori e ngjyre) qe i sherbejne verberisht atij,sa here qe shqiptaret kerkojne te drejtat e tyre elementare(sic i kane edhe sllavet),qe duhet ti garantoi e mbroi vete shteti i tyre cerrnogoras, i akuzone ata si luftenxites,destabilizues,terrorist-islamik.enverist,stalinist,komunist e tj,fenomene keto qe e kane origjinen e lindjes,dhe bazen e rritjes e te perhapjes se tyre ne Rusine e Carit,Serbine e Krajleve dhe Cetinjen e Knjazeve,dhe jo ne truallin e kombin tone te vjeter autoktone ballkanas(pellazgo-ilirian),te cilin tere bota e njehe si nje popull hyjnor,qe nga lashtesia me Aleksandrin e Madhe,Pirron e Epirit,Kostandinin e Madhe,Gjergj Kastriotin Legjendar(kalorsi i kristianizmit) dhe deri te Nena jone Tereze e fameshme,qe e respektone i gjithe globi,per vepren e saj madhore e te jashtezakoneshme ne sherbim te njerzimit.Nuk eshte aspak e vertet se shqiptaret kerkojne dhe punojne per destabilizimin e Malit te Zi,sepse faktet e shumta vertetojne te kunderten,por udheheqja malazeze,me politken e saj te brendshme konfliktuale,shtypese dhe vrasese ndaj kombesive te tjera e ka minuar dhe destabilizuar vet shtetin cerrnogoras,dhuna e te cilit tashme urrehet nga te gjitha nacionalitetet jo malazeze(serbe,kroate,boshnjake,shqiptare e tj),te cilat kerkojne te drejtat qe u takojne dhe punojne me perkushtim qe te clirohen perfundimisht prej vargonjeve te roberise,diktatit, sundimit e padrejtesise qe po u behet nga Podgorica..Eshte ne te drejten demokratike te gjithe sejcilit,qe te mendoje,shpreh,komentoi e shkruaj opinionin e tij,sipas deshires,aftesive dhe ashtu sic i ndjene ai,rreth situates dhe problemeve te ndryshme qe preokupojne sot shoqerine ne pergjithsi,apo kombin tone dhe nje pjese te tij ne vecanti,por e rendesishme eshte qe te mos shtremberohet qellimisht realiteti i tyre,(sic bene ndonje person,shoqate,organizte e parti politike ne Mal te Zi e diaspore),te cilet flasin ne favor te policise kriminele malazeze,heshtin e mbyllin syte ndaj dhunes e masakres qe kryen ajo ne popullt,ngrene dolli me te,diplomatet e padronet e saj te Podgorices dhe vjellin vrere kunder patrioteve e atdhetareve tane qe marrin ne mbrojtje shqiptaret dhe te drejtat e tyre.Kjo kategori njerzish te thjeshte e pushtetar(qeveritar,ministra,politikan e tj),apo instiucionesh qe tashme njihen mire se cilet jane,do ta mbajne vete pergjegjesine para popullit shqiptar,per investimin qe po bejne kunder interesave te tij dhe ndaj te keqes,por ne do te vazhdojme te kryejme pa u lekundur detyren ndaj Atdheut e kombit tone dhe do te kritikojme me ashpersi dhunen,natyren dhe veprimtarine antishqiptare te shtetit malazez,deri atehere sa ai te ndryshoi plotesisht,duke hyre ne rrugen e demokracise se vertete dhe tu japi te drejtat e ligjeshme vellezerve tane ne Mal te Zi.
Vetem duke punuar ne kete menyre mund te,permisohet,rregullohet dhe konsolidohet bashkejetesa e shqiptareve ne kete shtet, paqia, liria, drejtesia, demokracia dhe miqesia midis popujve tane,te cilat aktualisht jane te tronditura dhe traumatizuar teper rend nga vet politika agresive e shtetit malazez qe ndjeke kunder kombit tone.

Torturimi i te denuareve dhe arrestimi i tyre dy here eshte metode naziste

Historia na tregone,se tortura(qofte kjo fizike,apo psiqike) eshte mentalitet,gjykim dhe praktike dhune e vjeteruar dhe teper ekstreme,qe i perkete shoqerive te kaluara primitive,qe kane jetuar ne nje hark kohor e periudhe shume te larget,te cilat ne i njohim si lashtesi,apo mesjete.Ky lloje virusi kancerogjen i rrezikshem e vdekjeprures eshte trasheguar prej atyre shoqerive,dhe pasojat e tij te hidhura,ne permasa te ndryshme,here,here masive e tragjike,po i vuajme edhe ne,ne kohet e sotme moderne me nje zhvillim te larte e te qyteteruar,te shkaktuara prej nazizmit hitlerian,komunizmit stalinist dhe diktaturave te ndryshme kriminale,sic ishte ajo Titisto-Millosheviciane e tj,te cilet vrane miliona njerez te pafajshem dhe masakruan dhjetra milion te tjere ne te gjithe boten.Torturat e egra dhe te ashpra mbi trupin e njerzeve,neper kampet fashiste te perqendrimit e te shfarosjes ne mase,burgjet famekeqe komuniste dhe qelite e zyrat vdekjeprurese te UDB-s jugosllave(serbo-malazeze), nuk do te shlyhen kurr nga kujtesa e popujve dhe e kombeve te Ballkanit, Europes,Azise e tj,te cilat edhe tani dhembin shume deri ne ashte tek pasardhesit e tyre,por edhe tek gjeneratat e tjera qe do te vijne me vone,ato do te shkaktojne trishtim,rrenqethje dhe urrejtje.Ndjekja hape pas hapi,survejimi dhe mbajtja nen kontroll vizual pa shkak dhe dhuna fizike e psiqike ndaj njerzeve te pafajshem, antikomunist e demokrat,si dhe riarrestimi e ridenimi i tyre per te njejten “veper penale”,apo” figure krimi” ka qene veprimtari e cmendur karakteristike vetem e shtetit diktatorial jugosllav,qe shtypte kombesite e tjera.Njerez te ndryshem,me kombesi shqiptare,kroate,boshnjake) qe mbijetuan duke perballuar burgjet jugosllave te Titos e Milloshevicit(sic eshte edhe patrioti yne i nderuar,nga Malesia,Rexhep Balidemaj, me banim ne New York,qe e kaloi jeten ne Goliotok,pse donte Shqiperine e shume te tjere), tregojne dhe deshmojne per tortura te t’merreshme c’njerezeore ,te cilat nuk jane pare e degjuar ndonjihere,qysh nga kohet e hereshme te mesjetes.Te njejten rruge krimi dhe veprimtarie te zeze ndaj qytetareve te tij, po ndjeke sot edhe edhe Mali i Zi,pamvarsisht se ai pretendone sikur eshte nje shtet ligjor,demokratik dhe i se drejtes. Riarrestimi i 18 vellezerve tane heroik nga Malesia per here te dyte nga organet vrasaese te gjykates dhe prokurorise se Podgorices,per te njejten arsye e veprim,pas burgosjes se pare ne shtator te vitit 2006, ekspozone qarte fytyren kriminale te Malit te Zi dhe aktivitetin e tij te vazhdueshem antishqiptar,qe nuk parashikohet ne asnje kod penal(ligjor) bashkekohor dhe bie ndeshe me praktikat juridike nderkombetare te kohes se sotme.Nje veprim i till makaber,antiligjor dhe antidemokratik i organeve te drejtesise cerrnogorase qe nuk kryhet ne asnje vend te botes tone te qyteteruar,bile edhe atje ku sundojne aktualisht diktaturat,apo sistemi komunist,ka befasuar dhe zhgenjyer tere boten europerndimore,organizmat ndekombetare dhe institucionet e drejtesise,te cilat pas ketij veprimi te papergjegjshem e anormal kane shprehur hapur d
he pa rezerva kritikat e tyre ndaj kesaj torture kriminale e te shemtuar qe po kryen ndaj te burgosurve shqiptar shteti malazez.

Shqiptaret ne Mal te Zi,nuk duhet te kalojne me dite dhune e te veshtira

Ne qoftse Mali i Zi do te vazhdoje te ndjeke te njejten politike si deri me tani,shqiptaret qe jetone ne kete shtet padyshim do te kaloje dite e kohe me te veshtira dhe te mbushura plote me ngjarje,incidente e konflikte teper te dhimbeshme,per te cilat pergjegjsia do te bjere vetem mbi pushtetaret e Podgorices qe drejtojne kete vend. Populli yne heroik i ketyre trojeve jo vetem qe nuk deshirone asnje situate te tille,por ai me inteligjencen,zgjuarsine dhe trimerine e vet do te punoje me te gjitha forcat e tij ne rruge demokratike qe ti shmange,parandaloje dhe tu veri fre ketyre aventurave sllave per te mos ndodhur,duke u bere faktor stabiliteti,paqe e sigurie jo vetem ne Mal te Zi,por edhe me gjere.Megjithate, kjo nuk do te thote qe ai do te frikesohet,toleroi dhe heqe dore nga te gjitha te drejtat e tij te ligjeshme njerezore e kombetare qe i takojne,por perkundrazi nenkuptone vendosmerine per ti bere ato realitet,pamvarsisht se duan apo nuk duan persona e klane te caktuara antishqiptare cerrnogorase dhe sherbetoret e tyre me nacionalitet te ndryshem.Aktualisht koha dhe situata e sotme punojne per demokracine,popujt dhe te drejtat e tyre,te cilat ne duhet ti shfrytezojme me mire qe te ralizojme te gjitha objektivat,qellimet dhe aspiratat tona kombetare,duke u bere te vlefshem jo vetem per populli tone,por edhe per kombesite e tjera dhe shtetin e perbashket malazez.Eshte detyre e te gjitheve,e c,do shqiptari,shoqate,organizate,partie politike dhe e diaspores tone neper bote,dhe sidomos e asaj ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes me intelektual mjafte te fuqishem,qe te kordinojme me mire punet me njeri tjetrin dhe ti sherbejme popullit tone ne kete moment kaq historik,te volitshem e te favorshem per ne,shanc te cilin nuk e kemi patur asnjehere,dhe ta ngreme kombin e lavdishem te te pareve tane ne piedestal mermeri e vend nderi qe i takone te jete.Te gjithe se bashku ne nuk duhet te lejojme me asnjehere kriminelet sllav brenda policise malazeze,prokuroret e gjyqtaret mafioz cerrnogoras,por edhe lideret bandit te Podgorices te na prekin,masakrojne,torturojne,burgosin e vrasin qofte edhe nje shqiptar te pafajeshem,te cileve duhet tja u bejme teper te qarte dhe kategorike,se ne raste te tilla do te perballen jo vetem me kombin shqiptar e dy shtete te tij(Shqiperi e Kosove),por edhe me perndimin e opinionin perparimtar boteror. Eshte koha ti themi per te fundit here ndal dhunes e krimit malazez,sepse “enough it’s enough”,pasi bota,ashtu sic vendosi qe trojet tona shqiptare te jene nen juridiksionin Cetinjes,e cila duhet te na trajtoi mire,ashtu edhe mund te vendose prape,qe ne te jemi edhe jashte juridiksionit e roberise se saj,per te na mbrojtur nga krimi dhe kthyer dite te mira.Ne jemi optimist dhe kemi besim te plote se shqiptaret ne Mal te Zi qe kane sakrifikuar mjafte per Kosoven dhe kauzen tone te perbashket do te dine te bejne shume edhe per popullin e tyre,qe ai te arrije nje zhvillim te shpejt e te gjithanshem,si te gjitha trevat e tjera te kombit shqiptar.Tani qe Podgorica zyrtare njohu Pamvarsine e Kosoves ku me shume i beri nder e sherbim vetes se saj,se sa neve,le te shpresojme se ajo do te eci ne rruge te mbare drejt demokracise,drejtesise dhe miqesise,do te respektoi te drejtat e popullit shqiptar ne Mal te Zi,liroi te burgosurit politik dhe jape fund dhunes e diskriminimit te saj.

Shteti dhe Qeveria aktuale e Shqiperise miratojne ne heshtje dhunen malazeze ndaj shqiptareve

Qindramije bashkekombas shqiptar,qe banojne ne trojet e veta shekullore,por ne Mal te Zi,Serbi,Maqedoni, dhe Greqi,me lote ne sy,te dhunuar,vrare,burgosur e diskriminuar per dekada te tera,presin qe ti perkrahi dhe marri ne mbrojtje shteti yne ame,i cili fatkeqsisht eshte duke ndjekur nje politike teper indiferente e te dyshimte,qe bie ndeshe me interesat e popullit dhe te kombit tone.
Ata kane ngelur te vetmuar e shume te zhgenjyer nga ky qendrim i ulet mosperfilles e i turpshem i disa qeveritareve te Tiranes,me ne krye Sali Ram Berishen,qe bene biznes nafte me Bullatovicin(e furnizuan tanket serbe),ngriten dolli sekrete me Milloshevicin e Gligorovin ne Oher(duke zhdukur patriotin Remzi Hoxha),realizuan konfliktin e pergjakshem e luften civile,veri-jug ne vitin 1997,kryen masakren e trishtueshme te Gerdecit dhe po vazhdojne me sukses korrupsionin me shokun e tij, Damir Fazllicin,(njeri i aferm i Klanit te Zemunit dhe nip i ish shefit te UDB-se jugosllave,Jovica Stanishic,qe sot po gjykohet ne Hage per krime kunder njerzimit ne Kosove). Keta lloje pseudolideresh,(te vertetuar si miq te Serbise),te cilet erdhen perseri padrejtesisht ne pushtet me vjedhje,blerje e fallsifikim votash,qe duhet te ishin para drejtesise,jo vetem qe nuk e kane ngritur zerin asnjehere per te mbrojtur shqiptaret ne Mal te Zi,te burgosurit tane politik”Fluturimi i Shqiponjes”,dhe te drejtat e tyre,por me heshtjen e vete te qellimeshme u kane dhene OK-in krimineleve malazez qe ta vazhdojne lirshem dhunen per mbi ta,bile turpi arriti deri ne ate mase sa autoritetet cerrnogorase deklaruan hapur e me mburrje, se per kasapanen qe po kryejme ndaj shqiptareve e ne Malesi,kemi edhe autorizimin dhe ndihmen e Qeverise se Shqiperise.Se shpejti kjo kategori teper e demeshme dhe e neveriteshme njerzish(qe i kane ditet e numruara e meritojne denimin,qe nuk ka se kush ja u jepe),pas zgjedhjeve qe do te kryhen, do te largohet nga pushteti e perfundoje atje ku e kane vendin,por ne u bejme apel me urgjence te gjitha partive politike mbarshqiptare dhe lidereve te tyre e parlamentareve tane te nderuar,si Ilir Meta, Erion Brace, Pandeli Majko, Arben Malaj, Hashim Thaci, Azem Sylaj, Fatmir Limaj, Ali Ahmeti, Mehmet Bardhi, Vasel Sinishtaj, Ismail Cunmulaj, Nikoll Camaj, Muhamet Gjokaj etj, qe tu dalin zot kombit dhe vellezerve tane qe jetojne kudo neper Ballkan e me gjere dhe ti bejne ata te paprekshem,duke i detyruar qeverite antishqiptare te ketyre vendeve, qe ti japin fund dhunes,masakrave e diskriminimit te shqiptareve, te cilet u braktisen,fyen dhe ofenduan rend e pabesisht nga pushtetaret ngjyre blu(te PD-se) se Shqiperise, te zhytur thelle ne korrupsion e bashkpunim edhe me klanet sllave te ishe UDB-se,apo Asfalise greke.Vellezer e motra bashkekombas,kudo qe jetoni,(ne Mal te Zi, Serbi, Maqedoni, Shqiperi, Greqi e tj), duhet te kemi besim te plote e te patundur tek vetja jone dhe demokracia, se me punen tone dhe ndihmen e aleateve tane me ne krye Shtetet e Bashkuara te Amerikes, populli shqiptar dhe kombi yne do te ecin gjithmone vetem perpara,dhe do te zhvillohen e konsolidohen vazhdimisht,pamvarsisht se njerez te ndryshem dhe klane te huaja antishqiptare punojne kunder nesh,por ne me voten tone nuk duhet te lejome me kurr qe Sali Berisha, Fatos Nano e te tjere te ngjajshem me ta, te vijne ne pushtet, qe te vuajme perseri mes tragjedishe.

Nga: Andy Apolloni

Paulo Traboini.

New-York 10-13-2008

KOMENTOJE