Gjenerali ne pension Colin Powell, republikani me ngjyre admiron Obamen

WASHINGTON DC- Republikanet, thone se mbasi ai ka disa muaj qe po luan rolin e “Hamletit”, ne rradhet e republikaneve, gjenerali ne pension Colin Powell, ish sekeretari i shettit ne nje term me adiministraten e pare te Praisdentit George W. Bush, ose ish politikani me i lart me ngjyre, qe arriti nje detyre te tille ne SHBA-se, tha se ” Amerika duhet te zgjedhi Obamen per President” .
Burime brenda kampit repubikan – kan deklaruar se mbeshtetja e tij Powell per Barack Obamen, do te behet zyrtare, sot ne nje interviste te gjate, e cila do te transmetohet ne programin e mengjesit te kanalit televizive NBC, emisionin e javes “Meet the Press” .
Burime shume te aferta me gjeneralin me 4 yje Colin Powell, thane se te djelen , ne NBC “Meet the Press” Powell, do te shuaj çdo dyshim te amerikaneve republikan, se per ke jane preferencat e tija – dhe se ke do te mbeshtes, ai, gjate ketyre dy javeve te mbetura per zgjedhjet e reja. Mirpo, ende nuk eshte e qarte, thone te njejtat burime, se per ke do te votoje Powell republikan. Kjo, mbente per t’u sqaruar sot, pikerisht ne programin e mengjesit te kanalit televizive NBC, emisionin me te shikuar te javes “Meet the Press”.
Burime shume te aferta me gjeneralin me 4 yje Colin Powell, thane se te djelen , ne NBC “Meet the Press” Powell, do te shuaj çdo dyshim te amerikaneve republikan, se per ke jane preferencat e tija – dhe se ke do te mbeshtes, ai, gjate ketyre dy javeve te mbetura per zgjedhjet e reja. Mirpo, ende nuk eshte e qarte, thone te njejtat burime, se per ke do te votoje Powell republikan. Kjo, mbente per t’u sqaruar sot, pikerisht ne programin e mengjesit te kanalit televizive NBC, emisionin me te shikuar te javes “Meet the Press”.

Dy koleg te tjere te Powell, thuhet se kan marre disa konsultime kete fund jave me gjeneralin e pensionuar, per t’a pyetur ate, sepse ai nga nje adimirues i thuket i John McCain-it, te dorzohet kaq leht tek Barack Obama, kur ne te njejten kohe Colin Powell, dihet se eshte edhe anetare i partise Republikane ne komisionin e Sigurise Kombetare.

“McCain, i perket nje kohe “neolotike” teper te vjeter, ka deklaruar Powell, duke shtuar se McCain ka bere shume gabime gjate punes se tij.

Gjenerali ne pension Colin Powell, ish sekeretari i shettit ne nje term , me Praisdentin e tanishem Bush, politikani i pare afrikano – amerikan, qe arriti deri ne ate poste ne Amerike, thote se rezervat qe ka per kolegun e tij republikan nuk jane te adresuara tek Paratia Republikane , por sipas tij ato jane personale dhe nuk do te thote se ai po e braktise partine e tij republikane.
Megjithse vete kandidati republikan per ne Shtepine e Bardhe, senatori i Arizones John McCain deri tani nuk ka bere ndonje deklarim publik, reagimet e republikaneve kan qene te ashpera. Ka zera brenda kampit republikan qe 71 vjeçarin me ngjyre, gjeneralin me 4-yje , gjeneralin ne pension Colin Powell, ish sekretarin e shettit ne mandatin e pare te Presidentit Bush, kan filluar qe t’a therrasin “tradhetar”, dhe si njeriun qe i “tradhetoi” fare leht principet republikane.

Analistet, thane se Powell thote se e admiron Obamen pasi promineca e tij eshte te shohe qe SHBA-se po realizojne aspiratat e afrikano – amerikaneve, duke treguar se çfare progresi ka bere Amerika sot ne dallimet racial.

BEQIR SINA, New York

KOMENTOJE