Xhimi Marku, me i forti ne Britanine e Madhe

Per te dytin vit radhazi, burri me i forte ne Britanine e Madhe shpallet nje shqiptar.Xhimi Marku ka fituar perseri titullin “Strongest Man In UK” (Burri me i forte ne Britanine e Madhe) per vitin 2009 zhvilluar disa muaj me pare ne Irlande.
Fitorja e Markut eshte bere publike vetem nje dite me pare, pasi konkurimi nis te transmetohet ne stacionin televiz Bravo.

Pretendenti per te fituar kete titull ishte irlandezi Glen Ross i shpallur pese here si burri me i forte ne Britani.

Por Xhimi Marku, ja ka rrembyer fitoren pikerisht ne vendlindjen e Ross ne Irlande duke u duartrokitur gjate nga publiku, ku mes tyre kishte edhe shqiptare.

Pas perfundimit te gares Ross i ka deklaruar mediave irlandeze, se Xhimi Marku eshte nje kampion i vertete.

“Nese do te kishte njeri te me mundte ne kete gare duke fituar vendin e pare ai ishte Xhimi” eshte shprehur Ross.

“Megjithese kisha demtime ne shpine nga stervitja, deshiren per ta fituar edhe kete vit vendin e pare ishte e madhe, aq me teper qe konkurimi zhvillohej ne shtepine e legjendes se ketij sporti Glenn Ross” ka deklaruar Xhimi Marku.

Duke komentuar fitoren Marku eshte shprehur se ai kerkon te mos mbetet shqiptari i veten ne kete sport por ti jape mundesine edhe shqiptareve te tjere duke lene keshtu pasardhes ne kete sport burreror e tejet te veshtire.

Pas kesaj fitoreje Marku, i cili konsiderohet si nje nder te paktet shqiptaret e suksesshem ne Britani eshte duke u stervitur per pjesmarrjen ne kampionatin boteror 2010.

Fitimi i titullit si burri me i forte ne te gjithe Britanine e Madhe nga Xhimi Marku per te dytin vit, vjen pas shpalljes si burri me i forte ne Angli gjate viteve 2006, 2007 dhe 2008.