Europa nuk duhet te gaboj me, duke pranuar ne gjirin e saj shtete kriminale si Malin e Zi, Serbine dhe Maqedonine, qe vazhdojne te shtypin e diskriminojne shqiptaret

Europa e Bashkuar,tashme eshte duke marre formen e saj te plote.Se shpejti me pranimet e reja ne gjirin e vet te kandidateve te fundit ballkanas e lindor (grindavec e agresiv sllav qe po i sjellin asaj shume shqetesime),ajo do te behet nje shtet i madhe e gjigand sic jane edhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes.Kjo superfuqi ekonomike,politike e ushtarake, do ti jape impulse te reja e ritme te medha perparimit dhe zhvillimit boteror,si dhe do te forcoj akoma me shume stabilitetin e qetesine ne rajon dhe paqen e sigurine nderkombtare. Demokracia e vertete dhe vlerat e saj te gjithaneshme qe po konsolidohen vazhdimisht ne kontinentin plake,jane duke vepruar harmonishem dhe me sukses te plote,duke ja ndryshuar pamjen e zbukuruar imazhin Europes se vjeter.Kohet e reja qe solli demokracia dhe idealet e Lirise qe ajo perhapi ne te gjithe boten, arriten te permbysin jo vetem ideologjite,teorite, mentalitetin dhe konceptet e vjeteruara e regresive te periudhes se Mesjetes,por edhe te flakin tej e denojne ashper veprimet dhe praktikat e tyre te shumta kriminale e antinjerezore, te trasheguara nga e kaluara,prej te cilave frymezoheshin,udhehiqeshin e drejtoheshin, individ, grupe te ndryshme njerezish,intelektual,politikan,lider shtetesh,diktator dhe klane te tera nacionalistesh, ekstremist e shovinist te kombeve te medhenje,qe kryen neper shekuj vazhdimisht krime,masakra e tragjedi te dhimeshme,duke i shkaktuar vuajtje te medha mbar njerzimit.Vetem Demokracia e Re Perndimore beri te mundur qe ti afroj e vellazeroj popujt,per te jetuar se bashku,ne fqinjesi,miqesi dhe harmoni te plote midis tyre,duke e respektuar njeri-tjetrin.Ajo gjithashtu e ktheu Europen ne atdhe te perbashket per te gjithe kombet europian, te cilet tani kane te drejta te barabarta,pamvarsisht se c’far nacionaliteti apo religjioni mbajne dhe kujt rrace,apo pjese te ketij kontinenti i perkasin.Ne saj te demokracise euro-perndimore me ne krye Shtetet e Bashkuara Amerikes dhe aleatet e saj te medhenje tradicianal e te perhershem,Angline, Gjermanine, Francen dhe Italine,si dhe perdorimit te drejte te forces ushtarake te NATOS,u be rrealitet gjithashtu edhe clirimi i Kosoves prej zinxhireve te skllaverise shekullore nga okupatoret serb,si dhe u shkaterrua nje nga diktaturat e fundit kriminale(ishe Jugosllavia), duke i dhene keshtu fund nje here e pergjithmone grindjeve te shpeshta, konfliketeve te pergjakeshme, gjenocidit, diskriminimit dhe luftrave grabitqare, shkatrrimtare e shfarosese,qe jane zhvilluar vazhdimisht ne hapsiren ballkanike nga qarqet shoviniste greke e sllave (malazeze,serbe, maqedonase ) kunder popullit dhe kombit shqiptar.Ky veprim i drejte e i guximshem clirimtar dhe historik kunder dhunes,krimit e diktatoreve serbo-malazez,pruri nje epoke te re dhe hapi rrugen e Lirise dhe te demokracise edhe ne Drdanin tone Heroike (Kosove),per te vershuar akoma me gjere, kudo neper gadishullin Ilirik te konflikteve shekullore,qe e kishin kthyer ne fuci baroti vandalistet e orientit,te,cilet e kane te veshtire per tu qyteteruar,europianizuar dhe respektuar te tjeret. Aktualisht ne kete rajone te brishte po punohet me intensitet te madhe,kujdes dhe pergjegjesi te larte per te bere reformat e nevojshme,nxitur bashkpunimin, forcuar stabilitetin dhe kryer me shpejtesi integrimin e tij ne Europen e Bashkuar. Megjithe punen e madhe qe eshte bere deri me tani,gjendja ne kete pjese juglindore te Europes vazhdone te mbetet ende teper e renduar dhe e mbartur me rreziqe nga e kaluara e shume larg asaj qe kerkohet e duhet arritur.Nje situate e till kritike, e papelqyer,e semure,me shume probleme dhe ne mjafte raste teper e acaruar e gati shperthyese,vazhdone akoma te paraqitet ne tre shtetet sllave,(Serbi,Mal te Zi dhe Maqedoni), te cilat kane nen juridiksionin e tyre troje shqiptare te pushtuara dhe marra me force e dhune shekuj me pare.Kjo ndodhe per arsye se shteti i Podgorices,Beogradit,por edhe ai i Shkupit,duke u mbeshtetur e perkrahur dhe nga qarqe te caktuara antishqiptare e antidemokratike te Athines,Moskes, Bukureshtit,Madridit e tj,qe mbrojne akoma krimin e koheve te kaluara dhe te tashem,per te konsoliduar supremacine e tyre mbi te tjeret,ne njeren forme,apo ne tjetren, ata po vazhdojne perseri hapur,bile edhe me force te ndjekin me vendosmeri strategjine dhe politiken e tyre te vjeter shovene te shkombtarizimit e te sllavizimit kunder popullit shqiptar qe jetone ne trojet e tij autoktone,per ta likujduar ate perfundimisht ne ato teritore.Ne keto shtete,dhe sidomos ne Mal te Zi e Serbi, pamvarsisht se c’far mashtrinmesh te ndyra, spekullatore, te paskrupullta e demagogjike qe bejne per c’do dite makinerite e tyre te propogandes, serbo-malazezet qe kane ne duare shtetin e vet kriminal dhe ushtrite e tyre vrasese,me ndihmen edhe te disa sherbetoreve shqipfoles,te shitur e tradhetar, po vazhdojne ende te shtypin pa meshire shqiptaret,ne Tivar, Ulqin, Malsi. Podgorice. Plave, Guci, Rozhaje. Medvegje, Presheve, Bujanovc e tj,duke i mbajtur ata me forcen e ligjeve kriminale dhe te armeve,ne pozita teper,teper te renda diskriminuese e pa asnje te drejte elementare,njerezore e qytetare.I ndodhur ne kushte te tilla,per ti shpetuar dhunes, mbijetuar dhe siguruar ekzistencen e vet,populli yne po vazhdone ende te largohet per ne vende te ndryshme te Europes, Amerike, Kanada,Australi,Zelende e Re e tj dhe keshtu okuparet e Cetinjes me frymezim te ri hegjemonist po bejne lirshem e te qete sllavizimin e trevave tona shqiptare,duke ndertuar edhe koloni te reja cerrnogorase(si ne Karabushkopolje),kisha sllave ortodokse,reparte ,baza ushtarake e tj,per ta shkulur qe nga rrenjet emrin,kulturen ilire dhe historine tone te lavdishme qe kemi patur vazhdimisht neper shekuj, qysh nga kohet e lashta,me Trojen dhe bijte e saj te famshem, Aleksandrin e Madhe,Pirron e Epirit,Gjergj Kastriotin e tj,kur Ballkani i tere ishte i mbushur plote e perplote me ilir,maqedonas e thrakas qe flisnin te njejten gjuhe-shqipe,ndersa sllavo-greko-turqeve nuk u eshte permendur as emri ne vendbanimet e tyre te stepave aziatike ne ato kohra e periudha te largeta.
Europa e Bashkuar,qe mbrone paqen,lirine dhe te drejtat e popujve e vlerat demokratike, e cila ka marre persiper nje mision te till kaq te madhe e historik,megjithse sot po perballet me probleme te shumta e mjafte te nderlikuara,per tu dhene atyre nje zgjidhje sa me te drejte e ne kohe optimale,per hater te interesave ekonomike-politike e ushtarake qe mund te kete me Rusine Cariste e anti-europerndimore te Putinit dhe vellezerit e tij sllav te vendosur ne Ballkan si pushtues,ne kete moment ajo nuk duhet te qendroj kurrsesi e heshtur dhe inaktive,duke e anashkaluar me lehtesi vazhdimisht situaten dhe gjendjen e ndere e diskriminuese te shqiptareve qe paraqitet ne Mal te Zi,Serbi dhe Maqedoni.Asaj nuk mund ti lejohet me kurr te qendroj si dikur,duke mbyllur syte e bere veshet te shurdher,apo te ferkoj duart me Tadicin, Jeremicin, Gjukanovicin, Vujanovicin e tj,qe njihen si kriminel dhe akuzohen si autor e urdherues vrasjesh,njesoj sa edhe Milloshevici, Karaxhici e Mlladici e tj,dhe ndjekur vallen e tyre,te thurur bukur e me kujdes nga koreografet rusomedhenje antieuropian e antidemokratik te kremlinit.

Situata e kerkone qe Bashkimi Europian dhe lidershipi i tij,duhet te tregohen me serioz dhe te mbaje nje qendrim te prer e jo tolerant ndaj ketyre tre shteteve kriminale,qe jane kandidate dhe pretendojne gjoja per tju bashkengjitur atij dhe qyteterimit perndimor. Aktualisht eshte mjafte e nevojshme dhe teper e rendesishme qe ai te shtoj presionin ndaj tyre dhe ti detyroj ata,qe te kryejne reforma te thella,te gjithanshme dhe te verteta demokratike,per tu shkeputur sa me shpejte nga e kaluara e tyre e aferme dhe e larget kriminale,duke ju dhene te drejtat e ligjeshme shqiptareve,ndalu
r dhunen e sllavizimin e trojeve te tyre,dhe tu kerkoje falje boterisht popullit shqiptar, boshnjak,kroat e slloven,duker zbardhur e denuar te gjitha krimet gjate tragjedise se medhe qe u shkaktoj atyre per shtatedhjete vjet.Europa nuk mund te fute ne gjirin e saj shtete te tilla neodiktatoriale si Mali i Zi,qe vazhdone akoma te vrase,diskriminoj dhe beje masakra ndaj popullit shqiptar(si ato te 9 shtatorit 2006),sepse veprime te tilla,te padrejta e jo demokratike favorizojne,perkrahin dhe mbeshtesin krimin, i cili mund te ringjallet perseri nen nxitjen e qarqeve ruse dhe influencen e rubles se tyre,duke u bere nje rrezik i ri dhe i madhe per tere Europen dhe interesat tona perbashketa.
Sot eshte e papranueshme per Europen,qe te vazhdoje akoma te privilegjoj shtete kriminale si Mali i Zi,Serbia,Maqedonia e tjere,te cilet mbuollen kudo vdekjen dhe kryen vrasje mafioze e terroriste si ate te Isuf Gervalles,e mijera te tjera si ajo,duke ekzekutuar fizikisht dhe likujduar pa meshire qindra shtetas europian neper qytete te ndryshme te vendeve perndimore,sepse ato mund ti kthehen asaj prap dhe ta pergjakin edhe me ashper se same pare.Autoritetet europiane gabuan rend perseri edhe kohet e fundit,kur hoqen vizat kaq shpejte per Podgoricen,Beogradin, e Shkupin,te cilet pas asaj masakre teper tronditese qe mbyten ne gjak gjithe popujt e Ballkanit,nuk ja pertuan prap te bejne aventura krimi duke vrare per hakmarrje edhe ministra te jashtem europian (si ate te Suedise),pse denoi regjimin diktatorial te Milloshevicit e krimet qe kryeu ai neper ishe Jugosllavi dhe nga ana tjeter ja u mohoi te drejten e levizjes se lire neper Europe popujve te Bosnjes,Kosoves e Shqiperise qe jane viktima te terrorizmit sllav serebo-malazez-maqedonas.Se sa kriminal eshte sot shteti cerrnogoras,serb,apo ai maqedonas e tregone mjafte mire edhe akti i dhunes i nje shtetasi serb,qe qelloj per vdekje nje student amerikan dhe perfaqsuesit zyrtar te Beogradit te akredituar ne New York e muorren ne mbrojtje me urgjence kriminelin e tyre dhe pasi e paisen edhe me dokumentat e nevojshme e larguan ate menjihere nga territori i Shteteve te Bashkuara te Amerikes,per t’ju shmangur denimit te drejtesise,te cilet shume shpejt u detyruan ta sjellin vet perseri me duar te lidhura para gjykatave amerikane nga ku do te marre edhe denimin e merituar ky huligan serbomadhe.Kjo eshte fytyra e vertete kriminale e ketyre tre shteteve sllave ballkanike dhe realiteti i brendshem qe ekzistone aktualisht ne keto vende,qe me sa shihet nuk do te demokratizohen kurr dhe do te vazhdojne te ecin me vendosmeri e perkushtim ne rrugen e mbrapshte te shovinizmit e gjenocidit.Nuk eshte aspak mire,qe Europa dhe popujt e saj ta harrojne kaq shpejte egersine dhe rrezikun serbo-malazez si dhe masakrat barbare qe ata kane bere here pas here ne mese te Ballkanit,sepse kjo do tu jape atyre mundesi te reja,per te ndermarre perseri ne menyre te pabese aventura te tjera ne te ardhmen,prandaj ketyre shteteve luftenxitese dhe teper te inkriminuara e te korruptuara, nuk mund tu behet me asnje leshim sado i vogel qofte por te rritet vigjilenca ndaj tyre dhe te mos u krijohet asnje hapsire e kusht favorizimi per nje revanshizem te ri.

Kritikat e ashpra,te drejta dhe periodike, qe kane bere e bejne vazhdimisht Shtetet e Bashkuara te Amerikes ndaj Qeverise se Malit te Zi,per shkeljen flagrante te te drejtave te njeriut dhe atyre kombtare te popullates jo malazeze,keqtrajtimet e te burgosurve politik,arrestimet e dhunshme,trafikimin e njerezeve,proceset gjyqsore shume te gjata,sulmet fizike ndaj gazetareve e medias,ku akuzohet me emer edhe krimineli famekeq e antishqiptari me i madhe Miomir Mugosha,duhet te merren ne konsiderate dhe te vleresohen drejt e seriozisht,jo vetem nga shtetet dhe lideret europian,por edhe nga Shqiperia e Kosova dhe partite e tyre politike,me qellim qe te japin te gjithe kontributin e nevojshem per demokratizimin e Podgorices,Beogradit dhe te Shkupit,te cilet vazhdojne te jene totalisht te paralizuara nga krimi.
Zyrtaret e Brukselit duhet te mbajne nje qendrim kritik,parimor e konstruktiv edhe ndaj disa shteteve anetare te Bashkimit Europian e te NATOS,sic eshte Greqia,apo Spanja e Zapateros qe po pergjake baskete tj,ku po shfaqen e lulezojne hapur fenomenet masive te krimit,te racizmit dhe diskriminimit ndaj kombesive te tjera dhe sidomos ndaj shqiptareve te Camerise te perzene me dhune e terror nga trojet e tyre autoktone shekullore prej shtetit monarko-fashist grek gjate kohes se luftes se Dyte Botrore dhe pas saj.Do te ishte mire jo vetem per Greqine,por edhe per interesat e popujve tane,qe Parlamenti Europian para se te levrije ndihmen e tij ne shume te medha miliardeshe eurosh,per ta ndihmuar dhe shpetuar shtetin shovinist te ashtuquajtur helenik nga kollapsja dhe shkaterrimi i plote,duhet ti veje atij kushte,qe te kryej reforma te thella e te plota ne strukturat e policise dhe te ushtrise rraciste te Athines,qe ti pastroj ato nga elementet ekstremist e terrorist grek,te “Megali Idhese” (Greqise se Madhe),te cilet po vazhdojne te bejne thirrje te hapura isterike per lufte kunder Shqiperise e Kombit Shqiptar,me qellim per ta shndrruar kete shtet ne nje vend te vertet demokratik dhe jo vrases e diskriminues sic eshte sot.

Nga: Andy Apolloni
Paulo Traboini
New York, April 6,2010.