Kombi yne sot duhet te denoncoj ne Gjykaten Nderkombtare te Drejtesise ne Hage Konferencen e Londres te vitit 1913

Kombi yne sot duhet te denoncoj ne Gjykaten Nderkombtare te Drejtesise ne Hage Konferencen e Londres te vitit 1913,qe coptoi trojet shqitare dhe te kerkoj denimin e saj.

Sic dihet Konferenca e Ambasadoreve te Londres eshte nje nga njollat me te erreta ne gjithe historine e kontinentit tone te vjeter te shekullit te kaluar,pasi vendimet e saj arbitrare ishin jo vetem nje shkelje flagrante dhe kriminale,por edhe nje goditje teper e rende e paqes ne Ballkan dhe e sigurise ne shkalle europiane e me gjere.
Gjashte Fuqite e Medha Imperialiste te kohes,se bashku me Caristet Antieuropiane Rusomedhenje,ne akordance te plote me vullnetin e okupatoreve te Stambollit dhe te nxitur nga Mbreterite Shoviniste Fqinje te Malit te Zi,Serbise,Bullgarise,Greqise e tj,duke pare se Patriotet e medhenje te Kombit Shqiptar,Ismail Qemali,Dede Gjon Luli,Luigj,Gurakuqi dhe Isa Buletini shpallen Pamvarsine e Shtetit Shqiptar prej pushtimit peseshekullor Otoman Turk,me kater Vilajetet e tij ,te Shkodres,Kosoves,Manastirit dhe Janines,u mblodhen menjihere ne Kryeqytetin e Anglise ne dhjetor 1912 deri ne muajin mars te vitit 1913 dhe ne kundershtim te hapur me te gjitha normat e parimet e te drejtes nderkombtare dhe deshires se popullit tone per te jetuar sit e tjeret ne Liri,vendosen coptimin e turpshem te tokave shqiptare.
Kjo ka qene padyshim Padrejtesia me e Madhe qe ju shkaktua popullit shqiptar,me i vjetri ne Ballkan dhe nje nga me te lashtet ne Europe,pasi nga trungu i Shtetit te tij Meme (Shqiperia),u shkeputen me dhune dhe forcen e armeve 70 perqind te teritoreve te veta dhe ju dhane si shperblim e dhurate malazezeve te Cetinjes,serbeve te Beogradit, maqedono-bullgareve te Sofies dhe grekeve te Athines.Ne kete kohe kaq te rende e teper te veshtire, ushtrite agresive shovene sllavo-greke nuk priten shume gjate,por u sulen me terbim ndaj trojeve,shtepive e vatrave tona dhe vrane,prene,dogjen,shkaterruan e pergjaken me egersi te papare tere popullin shqiptar (qe nga foshnjet e deri tek i moshuari),i cili e kundershtoi me force dhe rezistence te armatosur kete akt pushtues barbar,qe u ndermore kunder lirise se tij.
Gjate asaj periudhe kaq te zeze dhe teper kritike,me Trojet Shqiptare Jugore te Vilajetit te Janines dhe Krahinen e Camerise filloi Tragjedia me e pergjakeshme qe njehe shoqeria njerzore,ku u masakrua pameshire i gjithe populli i saj i pafajshem qe nga Arta,Preveza, Janina, Filati,Gumenica e deri ne Follorine,i cili nen presionin e bajonetave te krimineleve katil Zervist morri arratine dhe bragtisi pergjithmone shtetpite dhe truallin e vet,te cilin Athina Antishqiptare qe eshte Anetare e Bashkimin Europian edhe sot e kesaj dite ne kohen e demokracise nuk e lejone qe te kthehet ne vatrat e tij ,qofte per te vizituar edhe VARREZAT e te pareve.
Po keshtu e till,tronditese dhe e dhimeshme,sa dhe masaktra Came ishte edhe Drama e Gjate Kriminale qe u luajte ne tokat tona verilindore mbi trupin e popullit martir dhe heroik te Kosoves nga regjimi shovinist e vrases i Josip Brox Titos dhe banda e Sllobodan Milloshevicit,per te cilen Beogradi u ndeshkua rend ne vitin 1999 dhe mori pergjigjen e merituar nga bombardimet dhe sulmet e rraketave te NATOS,qe drejtuan dhe udhehoqen Shtetet e Bashkuara te Amerikes,te cilat jo vetem nuk kane lejuar kurr qe te luhet me popujt e vegjel,por dhe i ka mbrojtur ata gjithmone me fanatizem dhe te drejtat e tyre,duke ruajtur keshtu demokracine dhe paqen kudo neper bote.
Megjithate,pamvarsisht se Kosova fitoi Lirine e saj me sakrifica shume te medha dhe bashkatdhetareve tane ne Iliride(Maqedoni),sipas Marrveshjes se Ohrit formalisht(de jure)ju dhane disa te drejta qe nuk do te realizohen kurr,Tragjedia e Popullit Shqiptar vazhdone edhe sot me egersi ne te gjitha trojet tona qe ndodhen ende nen pushtimin e Malit te Zi,Serbise e Greqise,nga e cila do te rrjedhin perseri lumenje te medhenje gjaku,qe me sa duket nuk do te shteren kurr,sepse ata e kane burimin e vet pikerisht ne kete Konference Famekeqe te 1913-es qe u mbajte ne Londer.
Po keshtu krim masiv dhe loje e ndyre kriminale ishte edhe Kasapania ne Malesi me 9 shtator 2006 qe kryeu policia vrasese malazeze me urdherat e terroristeve neomilloshevician antishqiptar Millo Gjukanovic, Filip Vujanovic,famekeqi Miomir Mugosha e tj,se bashku me disa sherbetor shqipfoles te tyre si Ferhat Dinosha,Luigj (Lubo) Shkrelja,Nikolla Gegaj,Fuat Nimani, Gezim Hajedinaga e tj, ne kurdisjen e skenarit te felliqur e te piste agjenturor”Fluturimi i Shqiponjes”,per te vjedhur e manipuluar votat tona,ku u shkele e perdhose rende Flamuri Kuq e Zi,ku u shane Nenat Shqiptare,ku u vrane kater bashkatdhetar te moshuar,ku u arrestuan 18 djem dhe u bastise e rrahe ne menyren me makabre dhe pa asnje shkak i tere populli i kesaj treve,qe nga femija e deri tek plaku 90 vjecar.
Nga keto stuhi dhune te vazhdueshme dhe mesjetare,qindramijra shqiptar ta pafajshem u burgosen,denuan,vrane pa asnje arsye dhe u debuan e larguan me dhune e terror nga Atdheu i tyre i shtrenjte,duke marre rruget e botes neper Europe,Turqi,Amerike,Australi tj,ku edhe ne dhe te huaj brez pas brezi u vune nen kontrollin,ndjekjen,pritat sekrete dhe shenjestren vrastare te UDB-se serbo-malazeze,Asfalise greke dhe KGB-se ruse,te cilat ekzekutuan neper qytetet europiane mijera e mijera bashkekomnbas,atdhetar e patriot kosovar,malesor,ulqinak,preshevar,shkupjan,tetovar,janiniot,cam e tj
Sot ne arkivat ballkanike, europiane dhe ato boterore ekzistojne dekumenta,prova dhe fakte te shumta qe hedhin drite per kete krimi mjaft te shemtuar,te cilat tregojne qarte dhe me realitet se sa ekstreme,te ashpra dhe rrenqethese kane qene masakrat dhe vrasjet masive ndaj shqiptareve ne ato vite fille pas Konferences se Londres e ne vazhdim,deri ne ditet e sotme.Nuk mund te gjendet asnje popull ne gadishullin tone ILIRIK,ne Kontinentin Europian,apo diku tjeter neper Bote qe te kete vuajtur kaq shume sa Kombi yne prej shovinizmit sllav ruso-malazezo-maqedono-serbomadhe dhe atij greko-turk,te cilet kane qene dhe do te mbeten vazhdimisht armiqet tane me te eger e me te rrezikshem,jo vetem per popullin shqiptar,por edhe per ata europian, aziatik,afrikan,amerikano-jugor e tj,si dhe per Demokracine,Paqen e Sigurine globale.
Ishte pikerisht ky shqetesimi i madhe,qe e nxiti Sekretarin e Puneve te Jashteme te Shtetit Britanik,Zotin e Nderuar Robin Cook qe te bente deklaraten e tij parimore,te drejte,te guximeshme e teper te fuqishme,duke aluduar per Konferencen e Londres, kur nder te tjera u shprehe se: “duhen rregulluar te gjitha Gabimet e Renda qe jane bere ne te kaluaren ndaj Kombit Shqiptar”, duke i bere keshtu Apel tere Diplomacise Nderkombtare,qe ti drejtohet arsyes, vullnetit te mire dhe Drejtesise per te respektuar Demoiokracine e zghjidhur sa me shpejte, realisht dhe me objektivitet kete Padrejtresi Historike qe eshte kryer ndaj Popullit te vogel Heroik Shqiptar,qe i ka dhene kaq shume figura te ndritura dhe vepra te medha e me vlere tere Historise dhe Kultures Boterore. Po keshtu edhe ishe Ambasadori dhe Diplomati i shquar Amerikan,Zoti i Respektuar Wlliam Wolker,duke njohur mjafte mire Natyren e Eger te Shovinizmit Gjakatar serbo-malazezo-maqedonas dhe atij grek,si dhe Tragjedite Kriminale qe ata kane luajtur ndaj shqiptareve,kohet e fundit gjate nje vizite ne Kosove,si mike i nderuar dhe i zgjedhur i popullit dardan e konsideroi si kerkese imediate,te kohes dhe mjafte te drejte Ribashkimin e Trojeve Shqiptare,qe ju grabiten Shqiperise me force ne fillim te shekullit te njezete prej vendimeve te Konferences se Londres.
Kur figurat me te ndritura boterore po flasin per drejtesi dhe kerkojne te drejtat tona per Bashkimin e Trojeve Shqiptare,duke denoncuar me force gabimet e renda te se kaluares, nuk eshte aspak e drejte dhe aspak e moraleshme qe vet ne shqiptaret te qendrojme duar kryq sic na keshillojne disa PSEUDOLIDER te korruptuar qe kane hipur ne krye me vota te vjedhura dhe te bejme seir se c’far flasin te tjeret per ne,prandaj tani ka ardhur koha dhe jane pjekur te gjitha kushtet,qe Kombi Shqiptar si nje i vetem,te denoncoj hapur prane Gjyklates se Drejtresise
Nderkombtare te Hages Konferencen e Londres se vitit 1913,qe coptoi trojet e shtetit tone dhe te kerkoj prej saj qe te denoj keto Vendimet Kriminale,si dhe Kompensimin e Pasojave e te demeve ekonomike te shkaktuara ndaj nesh,per te vene ne vend drejtesine,duke bere edhe Ribashkimin e Teritoreve tona sipas Hartes se Kater Vilajeteve Shqiptare,qe na jane grabitur 103 vjet me pare dhe nje vit pas Shpalljes se Pamvarsise me 28 NENTOR 1912.
Aktualisht kerkohet nga c’do shqiptar dhe i tere Kombi yne qe te vleresoj,perkrahe dhe mbeshtese fuqimisht punen,perpjekjet kolosale dhe vepren e madhe patriotike te intelektualit, atdhetarit, dhe profesorit tone te nderuar KOCO DANAJ,i cili me Kurajo,Ndergjegje dhe Vendosmeri te rralle ka marre persiper me INICIATIVE dhe ne Menyre Demokratike nje OBLIGIM te till kaq te SHENJTE e te LAVDISHME.Sot eshte momenti me i volitshem qe ta degjojme mire zerin e Atdheut dhe te pareve tane,qe jane duke na thirrur vazhdimisht per UNITET dhe BASHKIM TOTAL ,pa dallim politik, feje,krahine dhe ideje rreth patriotit tone te zjarrte KOCO DANAJ dhe idealeve te tij te shenjta,me qellim per te kryer me BESNIKERI te tera

DETYRAT dhe POROSITE qe na lane AMANET BABALLARET e KOMBIT TONE Ismail Qemali, Dede Gjon Luli, Luigj Gurakuqi dhe Isa Buletini, si dhe IKONAT e SHQIPTARIZMES Fan S.Noli, At Gjergj Fishta dhe Faik Konica, kur hodhen THERMELET e SHTETIT SHQIPTAR ne ato dite teper te stuhishme.
Zoti e bekofte Popullin Shqiptar, Shqiperine Natyrale, Demokracine dhe Shtetet e Bashkuara te Amerikes.

Nga: Themi J.Tushe
Pashko Rr.Camaj
New York, 18 Dhjetor 2010

KOMENTOJE