Mehmet Zenka deklaroi se disa parti politike shqiptare më të rëndësishme kanë mandatet se sa interesat e shqiptareve

Kryetari dhe deputeti i Uninonit  Demokratik të Shqiptarëve Mehmet  Zenka, akuzoi përfaqësuesit e partive opozitare shqiptare, se ata  nuk mendojnë për interesat e shqiptarëve, por vetëm se si në zgjedhjet e ardhshme parlamentare të  fitojnë ndonjë mandat.
Ai për gazetën  “Dan”, deklaroi se ndanë mendimin me popullatën  shqiptare se shumica dërmuese e shqiptarëve të partive shqiptare në zgjedhjet e ardhshme duhet të jenë në një kolonë.
Por, siç kam parë, disa partitë shqiptare nuk mendoj si njerëzit, por  vetëm u  intereson qe  të sigurojnë një mandat në kurriz të partive të tjera. Unë frikësohem  se nuk do të zgjedhin mjete politike për të arritur deri te ky qellim tha Zenka.
Ai theksoi se UDSH është e  gatshëm për çdo zgjidhje të votimit, qoftë edhe për performancën individuale.

Tek përfaqësuesit e partive të tjera etnike shqiptare nuk ekziston dëshira që të jenë në koalicion me UDSH-në, por vetëm mendojnë se si të na përjashtojnë nga Kuvendi.
Ne jemi të gatshëm për të gjitha opsionet që të dalim në zgjedhje , pa qoftë edhe në mënyrë individuale, pasi që nëse ndonjë Parti Shqiptare mundet vetëm të sigurojnë një mandat atëherë ajo është UDSH është i bindur  Zenka.
Ai shtoi se UDSH mori pjesë në bisedimet e para mes partive shqiptare, pas të cilave siç thotë aji partitë e opozitare vazhdojnë të takohen dhe të negociojnë me njëra tjetrën jashtë këtij takimi .
I thërras  që  të mbajnë  atmosferë  korrekte gjatë  bisedimeve , së paku të ruajmë fytyrën para popullit  nëse nuk merremi vesh deklaroi Zenka.  / Albert Camaj/

23 Comments

 1. Zotrote Maloku lexo..kete e thash une ne komentin tim para disa ditesh..duhet interesat kombetare ne rend te pare e jo interesat personale apo mandatet partiake..Fatkeqesisht disa parti shqipatre botojne vet-vethet ..e me to marrin edhe popullin dhe na mbesim mrapa nga cdo aspekt..

 2. Prele komenti ime qendrone, me kritika te marra qe ju bejme partive shqipetare dukemi qesharake. Bejme sikur ata pake deputet e kane ne dore politiken e Malit te Zi e ne te vertet ata si dvet kush per losh as per balosh as skane ma force se te vdekurit. Te lutem ty Prele e te tjereve te gjuajme gure ne shkie qe na i kane te gjitha fajet e jo ne ata pake pefaqesues qe luftojne me cka kane por kane teper pake force. Per UDSH kam kritika dhe nuk e konsideroj parti shqipetare sepse ajo eshte nen sjetullen e DPS-it.

  • Po pse jan ater aty??A e she se per mei marr eurat paskan kivet both,e asht meu habit pse nuk jau napin edhe eurat Malazezvet kur nuk kan kivet mei dimua Malesorit

 3. Duke pare situaten e shqiptareve ne Malin Zi verej se situata aty te ju eshte me e veshtire ne lidhje me ruajtjen e identitetin nacional, pasi ju jeni te ndare gjeografikisht ne 4 pjese..Ulqin..Malesi..Plave..Rozhaj.
  kam shum merak se mos ndoshta pas disa dekadash sdo mbese me shqiptar atje, ngaqe pushteti atje dhe ngjarjet po zhvillohen kunder shqiptareve.
  Duhet me cdo kusht qe si qellim te jete shpetimi i kesaj pjese te kombit shqiptar nga tretja…eshte vertet shume e rende situata.
  ne qe jemi ketu e shohim shume qarte se cpo ndodh apo si ka ndodhur.
  para 50 vitesh Plava ishte shqiptare…para 10 vitesh Tuzi ishte 80%shqiptar…Ulqini 75%…dikur po kshu edhe Tivari..
  Une sinqerisht sdua kurre qe kjo pjese e mbetur te shuhet..edhe pse jam vec nje ze..dua qe te kete edhe shume zera te tjere qe te shprehen dhe te veprojne vetem per kete qellim dhe gjithashtu per mireqenien e shqiptareve atje..por mbi te gjitha si SHQIPTARE

 4. Z.maloku:ta kuptojm Prelen dhe te tjeret kur kritikojn partit shqiptare se duhet kritikuar,se te njejtit njerz jan ne detur tash 20 vite!poti baju demokrat e leshoja stolin dikuj e mos shiko interesat e veta personale ni mendon per popullin e ni mendon per vehte ater grahi sa tmujsh,jam dakort me malokun se udsh nuk duhet konsideruar si parti shqiptare se e ka kallxua vetin .tung.

  • Ty t’kjoshim hallall gjit e nanes, se po flet bukur,ni mos muj,pse asht atje?

 5. Fatkeqsia me e madhe eshte qe nje grusht shqiptar, ne mal te zi, kane shum parti. Dy party majfton – me pase shum parti ju konvenon kundershtarve . “percaj dhe sundo”!

 6. Edhe partia juaj, zoti Zenka, me te rendesishme ka pase gjithehere mandatet dhe postet personale, sesa intereset e shqiptarve. Nje koke e thjeshte mbi krahe, me dy veshe dhe dy sy, mjafton per ta dijte kete. Shpresoj qe edhe ju e dini kete, por habitem si kete nuk ia thoni edhe vetes, por vetem partive tjera.
  Postin e ministrit te pakicave e kini bere si postin e bajraktarve, te trashegueshem. Postet diplomatike poashtu. Ju me keto vende nuk u dhate asgje shqiptarve, por vetem individeve te partise suaj.
  Ajo qe ju nuk e thoni, as prijsit e partive tjera…, eshte se asnje parti e ashtuquajtur shqiptare, nuk ka bere asgje per shqiptaret. Disa parti kane qene me te suksesshme per te perfituar poste individuale ne politike vende te garantuara te punes ne kete relacion, ndersa disa te tjere me pak, megjithese duke prite mos po behet dicka edhe per ta- me mire vone se kurre. A duhen shume mend qe populli ta dije kete?!

  Nuk eshte fjala se partite shqiptare nuk dijne politike, por nuk duan politike per popullin. Duan politike per veten dhe kjo shihet mire kesaj here kur me ligjin e ri elektoral u kanoset mandati. Tani te gjitha duan te bashkohen, me shprese se ato me te “fortat” nga 0.7 deputet, te mund nxjerrin 1.0 deputet.
  Populli i identifikon keto interese, por meqe nuk ka tjeter alternative, uniteti eshte i vetmi qe mund ta forcoje faktorin politik shqiptar dhe shqiptarin ne pergjithsi, ne ate republike.
  As deri tash nuk eshte guxua te jene 10 parti shqiptare! Shqiptaret jane pakice me Mal te Zi, prandaj edhe sikur ta kishin Zotin babe te tyre, jane ne rrezik te asimilohen e te diskiminohen nga shumica malazeze.
  Mali i Zi, eshte poashtu shtet i viogel, mirepo Europa sillet ndaj tij sikurse ndaj cilitdo shtet tjeter.
  Per antarsimin qe e pret ne UE, NATO etj, me duket se Qeveria eshte e ngarkuar te bisedoje me Faktoret nderkombetar, pra jo partite , jo bashkesite lokale, jo komunat e Malit te Zi. Kjo, sepse keto te drejta nuk realizohen parcialisht, por ne nivel shteti dhe qeverie. Pse atehere shqiptaret te mos jene nje faktor- nje parti. Pse duhet here njena parti, here tjetra, her nje deputet , her nje tjeter, her nje shoqate, her nje levizje….., te flasin ne emer te popullit? A shihni ju qe nuk ka dhjetra mandate per negocime me nderkombetaret, pervec NJE, qeveria?! Pse dhjetra “mandate” te kene shqiptaret per te kerkuar te drejtat e tyre ne vendin ku jetojne?! Pse jo NJE mandat? GJITHE SHQIPTARET BASHKE.
  Mire per shqiptaret, mire per prijsit e tyre.
  Mali i Zi eshte shoqeri pluraliste, sikurse edhe shoqerite tjera. Kosova, poashtu…, Shqiperia, Greqia…, etj. Por Shqiptaret ne Mal te Zi nuk jane shtet, per te pase shume parti. jane me pak se 40000 njerez. Nje parti eshte shume, por me pak se nje nuk mundet. ME shume se nje eshte tradhti.
  Ne shoqerine malazeze ( shteti i MZ) ka vend per vetem disa parti.
  – Dy parti malazeze, njena qytetare e tjetra nacionaliste.
  – Nje parti serbe nacionaliste,
  – Nje parti boshnjake nacionaliste,
  – Nje parti shqiptare nacionaliste,
  – Nje parti kroate nacionaliste.
  – Nje parti rome nacionaliste.

  Qe kjo kishte me qene skena politike per 650000 banore.
  Amerika me mbi 300 milion banore ka 2 +1 parti.

  Mos te ju shqetesoje fjala “nacionalizem”
  Parti nacionaliste do te thote parti kombetare qe veprojne per te mirat e kombit perkates. Deri tash ne Mal te Zi, nuk ka asnje sosh. te gjitha jane private dhe personale. Per me shume gjykim, le te flas populli.

  • Kroacia ka shum pakica e tana jan bashkua ni parti per pakica pos Shkijet,ata e kan partin e vet .Shqiptart e n’Malin e Zi jan i pakic e habitun ci nuk mujn me organizua vec i parti,por u duhet mei pa nuk dij sa.Kush e pan ministrin per pakica e drejtat e popullit ci asht Shqiptar e per dit thehen drejtat e Shqiptarit.Cfar monstrumit asht av njeri.Gjithkush thot:poti cka doni e kini ministrin Shqiptar?

 7. Shume konstarim i mire dhe i sakte i z. Zenkes.
  Partit e vogla me t’ashtuquajturit lideret e tyre, nuk zgjedhin mjetet per te grabit dicka. Por z. Zenka ka harrua te ceki se e vetmja parti e madhe qe eshte me e largeta nga futja ne koalicion, nuk po afrohet, dhe po len kohen te kaloj eshte Unioni demokratik.

  Kam deshir te jap nje shembull i moszgjedhjes se mjeteve per me arrit dicka ne shpinen e elektoratit t’shkret.

  Pas zgjedhjeve lokale, ne Kuvendin e komunes urbane t’Tuzit u votua per t’ju dhen besimi kryetarit te athershem/athershem Nikoll Gegaj.
  Dhe ta shkurtoj kuvetin …. pos kshilltareve te partive ne pushtet, besimin ja dhane edhe dy keshilltare te partive shqiptare.
  Ata jane: Muhamed Gjokaj dhe Mark Lucgjonaj

  Muhamedi menjeher pas ksaj hepre madhore per kome u punsua ne Agjensionin per mbrojtjen e te dhenave personale.
  Ndersa, Marku u punsua ne shkollen fillore te Tuzit, ku edhe u desht te largojn nga puna nje mesuas tjeter te ri dhe shume te afte qe ti permbushet premtimi i dhen te parit. Edhe ketij t’dytit lavdi per heroizem e per devotshmeri ndaj komit.

  Ai qe qe i intereson apo mendon se keta qe shkrova nuk eshte e vertet provat mund ti gjej shume leht, ndoshta edhe ne “google”.
  Por megjithate kesaj ceshtje pak i’u dha rendesi asokohe. E une deshta pak ta rikujtoj mos t’mbetet ne harres.
  E fundi i fundit nuk di cka mu desht kjo pune, se me ja nise me rikujtua keso “heroizmash” m’ishte dasht qe cdo dite te shkruaj ketu nga 1 ore ose 2.

  Me nderime,

 8. OK ne rregull Maloku..na jemi ne te njejten ane (faqe) une kam qendhe do jem gjithmone per partite shqiptare..se vetem tue i ndihmue, kritikue ato do ta marrin vehten..sa per shkije s’ka nevoje ata na kan pushtue per me na zhduke e jo me na avancue.
  Shi Plave e Gucine, Tivarin tash ne Tuz, Ulqin..por koha eshte me ne dhe mos te harrojmeSHBA-ja qe na mbron..nese na kerojme ndihme!
  Sukses ne zgjedhje…shpresojme te fitojme ma shume se ndonji here tjeter..
  Mos ta hrrojme hymnin e Flamurit ” Zot vet e tha me goje, kombe shuhen permbi dhe..por (Shqiperia) Malesia do te te jetoje ..se per te luftojme ne” Tung…

 9. Pash besen e Zotit ku je ken deri tash??????????.Shyqyr Zotit ci t’ka dal gjumi

 10. duhet qe te jemi real dhe te flasim te verteten, Zoti makina e memories vetem te ju perkujtoj se gabuat ne konstatimin tuaj per njerin person kur the se dy vota per nikoll gegen u dhan nga dy keshilletar shqiptar, e vertet eshte se mark lucgjonaj votoj fadil lulanaj si dhe Nikoll Ggeaj, por jo edhe Muhamed Gjokaj, sipas informatave qe kam perkahjen Nikolle Geges ja ka dhan Vasel Sinishtaj e qe duket mbasi qe e perkahi u petua dhe ja qiti fjalet edhe per diplomen falso te Gegaj.

 11. E di per vete se vot, nga une ska pas as kush prej ktyne ne pushtet, as fadil as nikolla. Kete ja kam thane vete nikolles ne sy,, ske perkraje prej meje ti as kush nga koalicioni. Por koheve te fundit ka propaganda kundra mejet nga dy persona e qe mir e di se kush jane dhe e di se nga ku marrin instrukcione. me kete rast po u coj fjal,, skeni cka mem ba, jam per komune te plote deri ne frymen time te fundit edhe pik.

 12. Muhamedo e dijm cfar patriotit je dhe cfare politiket luan ti!
  Ti je ai qe u ka thene votouesve ma mire eshte qe ta votoni nje Muhamed se nje Fran,apo jo?
  Por ke shok bodh ti ne Malesi se me ke vech ti let kishim me ja ba…
  Nuk e dij kur e ke ndermend em ndrrua fisin se disa kusherinj te tu tani jane Beqiraj,e sich ja keni filluar se shpejti aty nar Pllanic ma skame pa asnje Gjokaj,jeni rac shume interesante,mundohi me hanger me dy lug por gjithmon kini kujdes se mundet me u mbet ne fyt !

 13. Me than te drejten Muhamed Gjokaj apo Djokovic se dikush e ka Gjokaj e dikush Djokovic, mos na mbaj leksione patriotizmit ktu, por keme mbajt aty ne sallen e kuvendit te komunes urbane kur ta vendosin flamurin boshnjak, aty tregoje veten…
  Se ketu ne forum cdo kush eshte patriot!

 14. Po kush doli ?
  Ma mir del ti,se je i tretun dhe i fsehun!!!
  Nese kam thene gje te pasakt te lutem thuaj,por ske cka thua atehere me se lehti e ke te thuash dual njeri…
  Kusherinjt tu e hapne medresen ne Milesh(mesiguri se jane patriot)e ti na hap patriotizem ,ti je vec nje vegel ne duer te pushtetit…
  Te thac rrac e cuditshme ini ju Beqirajt,ne njeren an patriot e ne anen tjeter aziatik te flaket ….
  Te fala myftis(patriotit te flaket :))))

 15. Te kem pas than muhamed hiq tyne se kan met tradhtuase gjysa punon per udben por ti na fryheshe me ta ne zyre ne tuz e na thoshe jem vllazen, mjaft mir ta bajn tash, Ktheju me ne se tan rinia asht me ty.

 16. A ku je Dinoshjan fanatiku ku je ?
  Po me ka keni da me chua Muhamedin ju elita Dinoshjane,me Boshnjak e ?
  Thafte krahi per met po si munesh emj pas ma afer ata se vllaznit tu te nje gjaku ?
  Po cfare riniet jeni ju,te gjithe bashk se keni 1 vit studime….
  Hajt bloji vesht e pshehu diku 🙂

 17. Po va falim muhamedin se ka pas plas pas jush, na i kem than se jeni fantik e sdoni kan qe ka emnin muhamed, vetem pse asht musliman, Se tishte ai katolik ka her e kishi rrit, u njohim tash ma, tash e shani e ndasht, det plasi, plasti pika. Tash jeni cua ne kam kundra tij se i trebi, se tishte budall si kta si i keni ju kishi me i than i mir asht i shkreti. sic i thoni maliqit, e rexhit se ashtu duhet me ken me ju o odbash e shpiun o budall se i ndreshem va car mesataren.
  por e ka pa se sa e doni ne votat e kalueme as ni vot skapas ne hot, ishalla ka zan met e por trebe e sebesoj se hala del mec pas jush.
  por shanije sat mundeni, e vetem ju katolikt e shani. na sduam me tha gja por e presim me na u bashkua aty ku e ka vendin,.

  sa per shkolla shihet se kush ka dije e prisa, duhet na mu pri se ju sdini e keni nji rrenc ne krye te listet por skeni mat mir se ai asht ma i verrteti praj jush he vu thaft krahi. ma dije ka Ferhat dinosha se ju kulm e temel edhe atij ja keni pas inat se i thon Ferhat, se tradhtar ma shum keni ju mos va numroj tash. Ferin e don shqipnia e kosova e kta prijsa tuaj si njeh kush.

 18. Kaher ne nje koment nuk kam pa ma shum inad,fanatizem e idiotizem se ne kete tendin o more anadollak i keq se ti shqiptar nuk qenke !
  Muhamed apo Mehmet me ransi te jete shqiptar se votat i ka marr,i merr edhe do ti marr gjithku ne Malesi,por as Nikolle e as Vasel ne dinosh nuk munden me marr asnje vot,as se kan marr as nuk do e marrin sepse 90 % votoni sipas instruksioneve te tona UDB.
  Tashti nese duam te flasim kush ka ma shum intelektual,katoliket apo muslimanet atehere pergjigja eshte e lehte-katoliket-por kjo bised nuk na lypet gja more hajvan.
  E sa i perket Ferhatit,Ferhatin e kem perkrah te gjithe,e kem chua ne kembe e na e ka kthye bukur,por as ska cka me prit njeri prej atij qe ndrron si kameleoni,her shqiptar e her shkja,her boem e her haxhi.
  Edhe nje keshille vellazerore,ik e viztoje psikiatrin sa ma par se hoxha ska shans me te ndihmua…baju kadal

Comments are closed.