Malësia në prag të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë

Sivjet shënohet 100. vjetori i shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë.
Përgatitjet për shënimin e këtij jubileu kanë nisur muaj më parë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni, Luginën e Preshevës dhe në diasporën shqiptare si në Evropë, Amerikë dhe gjetiu.

Edhe pse kanë mbetur më pak se dy muaj deri te festa gjithëkombëtare shqiptare, 28. Nëntori, në Malësi ende nuk vërehet asnjë lëvizje apo iniciativë për shënimin e këtij jubileu.

Kjo është festa gjithëkombëtare, është data kur u shpall pavarësia për të gjitha trojet shqiptare, kufijtë e të së cilës më vonë u cunguan nga fuqitë e mëdha dhe fqinjët përreth, me ç’rast më shumë se gjysma e trojeve mbetën jashtë kufijve politik të Shqipërisë.
Nuk ka dyshim se 100. vjetori i Pavarësisë nuk do të festohen edhe në Malësi por pyetja është se si do të shënohet? 28. Nëntori u festua në Malësi vite me radhë, të ndarë në grupacione… Subjektet politike në vete, shoqëritë kulturo-artistike, organizata e shoqëri të ndryshme joqeveritare, me një fjalë shumë organizime e tejet pak cilësi. Kësaj herë nuk na ka hije të festojmë këtë jubile si vite me parë.
Nuk ka asgjë të keqe që të zhvillohen simpoziume shkencore, organizime kulturore, artistike, sportive etj. por të gjitha këto duke i paraprirë një manifestimi të madh qendror i cili do të duhej të organizohet në qendër të Malësisë në Tuz, në shesh pra, në ambient të hapur.

Pavarësisht nga ajo, se në Mal të Zi, jemi në prag të zgjedhjeve parlamentare, ku shqiptaret edhe kësaj herë dolën të përçarë, ku opinioni publik është i fokusuar vetëm rreth këtyre zgjedhjeve, apelojmë që 100. vjetorin e pavarësisë ta shënojmë të bashkuar.
Ky është çasti i fundit kur të gjithë duhet të bashkohemi pavarësisht nga ajo se ç’ organizimi i takojmë, përfaqësues, aktivist e individ të të gjitha sferave e të formojmë Këshillin Organizativ për festimin e 100 vjetorit të Pavarësisë dhe të fillojnë përgatitjet se koha kalon shpejtë.

R. Ivezaj

42 Comments

 1. I nderuar Robert! Besoj se kjo është një nga rubrikat më serioze që ke pasqyruar në portal kur kihet parasysh se edhe pak kohë ka mbetur për të ardhur 28 Nëntori 2012 e që perkon me 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarsisë, ngritjes së Flamurit tonë Kombëtar dhe krijimit të Shtetit Shqiptar. Ndaj çdo malësor, shoqatë, subjekt politik dhe qeverisës këndej e andej kufirit duhet të thonë fjalen e tyre që ta bëjmë Malësinë më krenarë se kurrë pasi dihet nga historografia shqiptare e botërore se Malësia e Madhe është pararëndëse e Shpalljes së Pavarsisë me Kryengritjen e Malësisë së Madhe të vitit 1911 dhe me ngritjen e Flamurit Kombëtar pas më shumë se 450 vitesh që nga koha e Skenderbeut pikërisht në Bratilen e Ded Gjon Lulit me 6 Prill 1911. Ashtu siç me Memorandumin e Greçes qershor 1911 kërkuam Autonominë jo vetëm për Malësinë por edhe për Shqipërinë mbarë. Të jemi sa më të bashkuar në këto aktivitete jubilar. Për këtë unë kam bërë hapat e parë të një projekti të hartuar nga një studio shumë prestigjioze Malësore e që përfshin tanë treven e Malësisë së Madhe këndej e andej kufirit ku janë të planifikuar edhe sesionet shkencore ku do paraqiten dokumenta edhe të dala më parë por më shumë të reja për tu njohur më mirë Malësia e Madhe. Unë së shpejti do vij edhe në Tuz ku do marr kontakt me historian, intelektual, shoqata etj. me qëllim që gjithpërfshirja do jetë sa më e madhe e me kontribute që i takojnë një aktiviteti të tillë. Për të mos hyrë në hollësi të tjera le tia lëmë kohës duke uruar që çdo gjë të na shkojë për mbarë e 100 vjetorin e Shpalljes së Pavarsisë ta festojmë së bashku. Projektin do ta publikojmë së shpejti në media vizive e të shkruara e padyshim edhe në portalin e dashur Malësia.org për të dhënë mendimin e vyer nga të gjithë malësorët kudo që ndodhen. Rroftë 28 Nëntori 1912. Rroftë Malësia e Madhe. Rroftë Shqipëria. Rrofshin gjithë shqiptarët kudo që janë. Me respekt Sytki Ndrecaj N/Prefekt Malësi e Madhe.

  • Kur kame pa Malësija ktej kufinit politikanin si Syktin Ndrecaj N/perfektin e Malësis Madhe?Kû jân politikanat e Intelekti i Hotit,Grudës,Trijeshit e Kojës,kû kan tret e pas kuj po pëshen tan ajo intelegenc me parmza Malësor çi poi rrahin përdit me diploma t’fakultetit,kû jân historijanat,organizatorat?Kurrkû po thom vet se nuk kan mujt as me pajt tradicionin e Tërgajës për Zoj t’Grudës por ja kan lëshua P***r P****t me pajt meshën si ja kan lân edhe Ded Gjon Lulin me pëshil aty ën oborr t’kishës Tuzit.Shum poe barazojn Flamurin me 6 prill e me 28 nântor,Deçiqin e Ded Gjon Lulit e Balkonin e Ismailbeg Qemalit.Sa e marrvesh vet historin,duhet mei da ato dy ndodhje,jâra 6 pril asht dita e flamurit e 28 nân tor asht dita e pavarsis. Aferim t’kjoft i nerruoshimi Ndrecaj çi e përmête lidhjen e pavarsis me flamurin e Ded Gjon Lulit se pa Ded Gjon Luli e Kryengritjen e Malësis belda nuk kime kên as pavarsija e Shqipnis me 28 nâtor . Ka po shkon Malësija po dves prap kur nuk e vlerson rolin e vet n’historin e Shqipnis

  • I nderuari Sytki, respekt për veprimtarinë tënde e cila gjithmonë shërben në ngritje të ndërgjegjes kombëtare.
   Edhe pse e ndarë nga kufiri Malësia është një, që ju e dëshmoni çdo herë me pjesëmarrjen dhe veprimtarinë tuaj si në Koplik apo Bajzë ashtu edhe në Tuz.
   Nderime!

 2. Uroj që kjo temë të na bashkoje te gjthëve, se pse uniteti i shqiptarëve është svida më e madhe e shekullit. Le të jetë ky 100 vjetorë jubile i cili do na kthjellojë[ të gjithve!!!!

 3. Teme shume e qelluar dhe nje vleresim shume i sakte nga z. Ivezaj. Per ne shqiptaret ne tokat tona te okupuara dhe te shkeputura nga trungi i Memedheut, 100-vjetori duhet ta kete nje rendesi shume te madhe plote emocione por dhe shpres qe, ne nje te ardhme te shpejt, endrra e Fatosave qe deklaruan Pavaresine, per nje Shqiperi te bashkuar me popullin dhe trojet tona jatike, te realizohet. Vleresim shume me vend z. Robert dhe ju pergezoj qe e hapet kete teme te rendesishme.

 4. Oshqiptar a nuk podoni me besua as ata cka shihni me syt e tu po shqipnia nuk e don malsin sa u ka shit arm malazezve per me vra shqiptart e malesis shqipria ma fort don me zan nje mik serb se malesor pse gjysa e malesis jan tradhtart ekombit fjala asht per ata intelektualt te cilt jan te shitun ni doni gja me festua a me fitua duhet me u bashkua tung.

 5. O Pyjka te lutem mos shtje pyjka.
  A e din ti PYJKA kush e ka Punua amblemin e UChK.s qe e Kane pas ne uniforma, pra e NERUESHMJA PYJKA tregtija snjeh kufi

 6. Pyjka nuk shtjen pyjka, por sa e kam marvesh vet, don me tha se nuk ka politik t’mir pa vetkritik e aty asht varra jon se nuk e lâm kurrkân menai kritikua fajet tona.Nuk ka gjâ ma kollajt për me la faqen e zez,veç kur ja lên fajin dikuj tjetêr e çliron vetin.

 7. Per fat te keq Malesia feston si ne kohen e Imperise Otomane. Heroin tone Dede Gjon Lulin e varrosen ne kishe, ne qender te Malesise, kurese regjimi i Sali Berishes nuk lejon te i punohet permendoreja ne Shqiperi

  Ne Milesh Gjukanovic punon dhe pergadite qendrat shpirterore te Boshnjakeve. ACCOMPLICE OF DJUKANOVIC IN THE GENOCIDE IN MALESIA

  Por jo Malesoret nuk do te dorezohen. Do festojne edhepse te okupuar. Do festojne por edhe do mallkojne vendimet e Londres e tani lojnat e Saliut.

  Sikurese te ishte gjalle i madhi Sali Mani e te na e kendonte nje kenge te bukur. SHQIPETARE

 8. O Dode Plaku
  Hajde ne malsi e kaloj edhe keto dit qe te kan mbet deri te mbydhja e jetes,
  e gjen dika e lua domina e shah,chmadhej me vendlindje qe gjithmon te ka mungua

  Lene politiken se e ke Von me u marr me ta. ….i Plak sbehet gjahtar

  • Me ken memi njeh ju ditat e mija kaher kisha dek por hiqu aso marrijash e komento temat e jo jeten e dodgjekes vet kam me jetua sa don zoti.nuk dij sa vjet ke por megjas nuk kapa le as baba yt kur e ka marrvesh doda politken.ni don mua mema prish qefin ater identifikoju e mos u peshe.Jekso marrijash kimeu da stafit mei peshi

 9. ty tlumt lapsi Ivezaj.
  kta kan harrua se asht 100 vjetori i pamvarsis e kan nevoj me ja perkujtua.
  Smajl Martini, Ded Nika e Tringa e Smajlit kishin me ken krenar me pasardhs tyne. jo me tetan por i disa qe punojn per ceshtje te komit sic je ti.
  rrnosh sa malet

 10. Te nderuar dhe shume te respektuar vellezer nga Malesia e Madhe e me gjere,me 21 shtator ne Ulqin eshte bere promovimi inje libri nga nje autor shqiptar i Anes se Malit me logon e njeqind vjetorit te pamvaresise,edhe ky promovim ishte nje aktivitet kulturor dhe arsimor qe lidhet me vitin jubilar.Pastaj me date 28 shtator ne Peje eshte bere promovimi i te njejtit liber per Kosove i organizuar nga nje shoqate e vogel qe vepron tani e trembedhjete vjete por e ka nje emer te madh ,emrin e nje veprimtari nga malesia e Dede Gjon Lulit edhe ky promovim eshte organizuar me logon e 100 vjetorit te pamvaresise.Sipas nesh kjo eshte nisme e mire ne Ulqin ,edhe Ulqini eshte ne trojet etnike. Te nderuarit e mije te gjithe duhet te bejme ate qe mundemi ne ndere te vitit jubilar. Mos i shiqoni emrat se kush po i bene por shiqojeni permbajten dhe rendesine e veprimeve.

 11. roberti asht djal shume i mire dhe i zoti, sikur malesia te kete me shume djel si ky do te ishte ma e mire.

 12. Pavarsia e cdo Kombi eshte gjeja me e shtrejt, por shqiptaret jasht kufijve nuk jane te pavarur; na jemi ne mshire te qeverive te ndryshme; 100 vjetori eshte date e rendsishme dhe cdo shqiptar do ta festoi pa marr parasysh se a behen manifestime to organizuara. Nuk ka dyshim se kudo gjinden shqiptaret do te bejne nje far festimi te organizuar si ne malsi, ulqin, plav/gusi, diaspore, etj. Shpresoi se jubileun tjeter shqiptaret jasht kufijve do ta festojn me te drejta me optimale, shkolla te persosura dhe me zhvillim ekonomik me standarde europiane.. Tung!

 13. Ne 120 vjetorin trojet shqiptare do te bashkohen te gjitha ne nje flamur dhe nje kryeqytet. Urime 100 vjetorin te gjithe shqiptareve ne mbar boten. Edhe ne Malsi sigurisht se do te festohet ate dite sikur edhe ne mbar trojet shqiptare, dhe ne diaspor.

 14. jo ulqinaku je gabim ky esht 100 vjetori dhe nuk mjafton me than hajt se do tbahet noj far festimi. ket shans e kem 1 her ne jet. 100 vjetoret nuk ndodhin cdo dit as cdo gjenerat.
  pasqyra ne Malsi asni her nuk asht festua si ne gjitha trojet shqiptare por per fat tkeq shum ma pak se ne trojet tjera.
  po marr shembull malsort e detroitit tash ni gjys vitit kan formua kshillin organizativ dhe i kan krye gati krejt punet rreth organizimit e ne Malsi hala ni fjal nuk u tije perpos cka po lexojm ktu

  • @Deciqi – ndoshta jam gabim, por une e shpreha mendimin tim; sidoqoft Urime 100 Vjetori i Pavarsise dhe shpresoi se jubilet tjera do te jene me ma prosperitet..Tung!

 15. Zoti Robert te lumte per kete nisme dhe shpresoj qe 100 vjetori i pavarasis edhe ne Malesi te festohet ne menyre madheshtore pasi qe ajo Malesi e vogel ishte gjigante para 101 viteve e sot shpresoj qe te jemi po aq te forte sa ateher qe se paku te tjeret mos te na thone se jemi croditur.

 16. Ops
  Edhe Doda dika me u ba nervoz ,kadal kadal o Dod Gjek Chun Marashi se I kam edhe vet do vjet I NERUESHMI DOD

  • A e she se e din edhe katragjyshin têm e pa dijt vet i kuj je nuk muni mety me bjesedua.Ni je n’malesia forum ma ço privat masazhen ose Mail>dodgjeka.vulaj@gmail.com,ater mujm e kûvêt si nijerzit.

 17. Mos perdorni temen e 100 vjetorit per keto gjuemje e shpica personale. Eshte tyrp te lexohen keto lloj komentesh , jo vetem ne kete teme por edhe ne te tjerat. Ju pershendes

 18. Pershendetje per te gjith, e nje pershendetje e posachme per Grecha e Trieshit.
  Me vemendje e lexova shkrimin tend per intelektualin e ASaj kohe ,te madhin
  Gjonaj Gjeka Lucaj njohes I mire I histories se malsis.
  Nje gje me intereson ,te dhenat qe ti I bere per rrugtimin e tij ne kosov ,a Jane diku te shkrueme?
  Nese Jane na trego ku I lexove,ni mos I ruan per punim shkencor.
  Me siguri se nuk ije bashk veprimtar I Gjonit Jo se dyshoj per intelektin tuaj Por per nga mosha.

 19. Zonja Luarza plotsishty keni te drejte kur ne menyre te vecante pershendetni GRECHA E TRIESHIT,se ai me komentet dhe te dhenat qe ia afron lexuesve meriton lavdata ne vecanti,sipas asaj qe une lexoj ne komentet eTije duket se eshte fjala per nje intelektual te spikatur qe eshte i permbushur plot te dhena dhe ia perngja nje enciklopedije te verte.Gjon Gjeka ishte nje nga ftyrat e njohura te kohes se tije,ishte bashkekohanik e bashkveprimtar i ceshtjes shqiptarte me Luvigj Gurakuqin,Isa Buletinin e shume e shume atedhetare patriot shqiptar te asaj kohe qe permes shoqatave e klubeve te ndryshe ne diaspor kane dhen kontribut te madh ne mobilizimin dhe afirmimin e problematikes shqiptare ne qarqet e ndryshme nderkombtare.Per fate te keq ne adioriumin e gjer shqiptar ne pjesen me te madhe veprimtarija e madhe patriotike e Gjonit mbetet anonimus.Ka pas tentime nga disa intelektual nga treva e Malsise e me gjer qe te ndicohet veprimtaria e tije si psh.prof .dr.Palok Berisha i cili ne librin e vete Gjoni dhe Agroni afron shume te dhena por jo edhe ato esenciale .Shkaku numer nje ishte mungesa e fakteve te shkruara .Viteve 80-te shekulit te kaluar djali i tije i ndier Agroni bashkon pothuejse ter dorshkrimet e Gjonit me qedhim qe te behet botimimi tyre,por si eshte e njohur

 20. Luarza nuk i thone Gjonaj Gjeka Lucaj por GJON GJEKA LUCAJ se bashku me djalin AGRONIN kan mbetur ne histori te Malsis se Madhe te mbishkodres nen Malin e Zi, si nje nder familjet ma atedhetare te gjitha kohrave ne Malsi.
  Robert Ivezaj te pergezpj per ket iniciativ dhe ket propozim qe keni dhan ketu ne ket faqe interneti. Do te jet shum me randesi se si Shqiptaret ne Mal te Zi do te organizohen per manifestimin e 100 vjetorit te Pavaresis se Shqiperis. Edhe une apeloj qe mbas zgjedhjeve qe do te mbahen mbas dy javeve ne Mal te Zi, duhet qe te gjithe shqiptaret e atyre trojeve pa dallim feje krahine, ideje apo perkatsie politike te ulen dhe te formojn komisjonin per organizimin e ketij manifestimi shpresojm madheshtor. mvaret krejt nga organizatoret, por nese kerkojn ndihmesen edhe te mergates son ne Sh.B.A sepse aty duhen edhe do shpenzime sigurisht, prandaj sa ma pare qe te fidhohet me nje iniciativ te tidhe aqe me e sukseshme do te dalin kjo ngjarje. Kalofshi mir dhe mos na koritni por beni nje gje qe edhe Malazezet te na e kan Zili, per organizim aqe te bukur, te ju trgojm se si duhet te organizohemi me ket rast, dhe se sa fort e duem Shqipnin dhe Shqiptarin, sa shum e duem dhe e nderojm kombin ton Shqiptar, dhe gjakun qe esht derdhur neper shekuj per liri te vendit tone, dhe per emrin ton te bukur Shqiptar. Dalshim te gjith faqebardhe, mos harroni se koha po fluturon 28 nandori esht ne prag.Urim

 21. I nderuari GjELOSH
  Sa per dijeni jam zonjush .
  Per Grecha Trieshin tana lavdatat intelektual dikur gazetar e sot hulumtues I histories son,I uroj sukses ne Pune dhe shendet te plot.
  Per Gjon Gjeken e malsis :lavdija I qoft ati burrit .
  Une vech se e pyetja Grechen per ate raste te rrugtimin te Gjonit a eshte ndokun I shkruem ,nuk dyshoj se Gjoni nuk I ka pas ata shoke e bashkpuntor
  mendove se Greches ja ka tregua vet Gjoni se e Kane nje lidhje miqsie me ate familje. Sa I taken saj ngjarje ata qe I konvertoshin ,nuk e Kane pase per here te pare ate konvertim.

  E Kame nje pyetje,per Ty GJELOSH e g Grechen ,a e dini konvertimin e pare ,dhe I cili eshte me natyral per ju I Pari a ky qe e permend Grecha .
  Me besim se dota fitoj pergjigjen e duhur perzemersisht ju pershende
  ZONJUSHA LUARZA

 22. I nderuari z. Robert Ivezaj
  Me respekt te vecante po te drejtohem ty personalisht dhe stafit te malesia.org. Eshte hera e pare qe po shkruaj, por jam lexues i rregullt i shkrimeve dhe komenteve qe publikohen ne kete “shesh”. Nuk hezitova te “hyj” ne keto debate pse kisha frike nga ballafaqimet me mendimin ndryshe, por, thjeshte, nganjehere ato po devijojne esencen e shkrimeve te paostuara, po shnderrohen ne loje fjalesh dhe apostrofime te personaliteteve te ndryshme, qe mendoj se nuk eshte e shijshme. Sidoqofte, sensi Juaj per te nderpre – per nje moment komentet me te ndryshme qe lidhen me “Zgjedhjet 2012”, ne Mal te Zi dhe bartja e vemendjes ne terrenin e asaj qe e kemi ne prag te deres, por askush nuk preokupohet me ate, sic eshte “100 Vjetori i Pavaresise”, meriton cdo respekt.
  Plusi

 23. Pasqyra.
  Te falenderoj per korigjm ,sigurisht se ije gjuhtar se pak ti me master te Shkodres qe mujte me e verejt ate gabim sigurisht se eshte arritje per Ty

 24. Me lart, ishte edhe nje dialog midis “dodgjeka” dhe “leone” (nese nuk gaboj). Me beri pershtypje se si nje person anonim (Leone), merr guximin qe t’i drejtohet nje te moshuari!! Nuk e njoh asnjerin, por fakti se dikush i lejon vetes qe te fyej ne kete menyre (per shkak te moshes), duke u meshef pas nikname, ndersa “dodgjeka”, sa pash, ishte i prezantuar me emer te vertet, nuk ka te beje fare me asnje edukate per te cilen di se ku e ka adresen!! Fakti qe dikush shkruan pa u identifikua, me perngjan ne fillimet e komunikimit me telefona neper disa vendbanime tonat, kur telefoni disave u sherbente si “vegel” per te thene gjithe ate qe nuk kishte guxim te thuhej ne sy. me vjen keq, por edukata nuk eshte therre. Ajo duhet te kultivohet.

 25. O Plusi
  Shiqyr qe kenke I edukuar edhe plus qe do te thot se qenke pozitiv.
  Me siguri ti ije educator me profesjon,.
  Te lutem ma trego ate fjali fye se qe ja bera Dodgjeka, ti vech se erdhe me tregua se kush Kane fye a?
  A thue ti lexon ne per mes te rreshtave ose ije shtrigan ?

 26. Leone
  Te pershendes dhe te perkrahi,sa I takon ketij plusit te pa enegji mos u lodh se ky keshtu e ka ,vech kritika ,ban se din chdo gje.
  Tung e ja Kalosh Mir

 27. Sum Gruda shkrimi juaj përpos që nuk kishte t’bajë me artikullin ai kishte më shumë se 50 rreshta…
  Ktu është vëndi për komente dhe jo për punime aq të gjata.
  Nëse mëndoni se shkrimi juaj u fshi për ndonjë arsye tjeter, lirisht mund ta dergoni në email dhe do ta publikojmë në faqe të parë, ashtu si i publikojmë edhe shkrimet/opinionet e të tjerve.

 28. ·
  Pershendetje LUARZA, GJELOSH NIKA dhe te gjithe te tjeret qe metevertet u kushtoni vemendje te posacme te gjithe atyre qe shkruajne ne kete forum me ndergjegjeje te paster moralo-kombtare.
  Asnjeri nga ne nuk po perpiqet te ndertoj nje monument per vehte por sikur shprehej dikur Akademiku Shqiptare Rexhep Qosja “Po qajme hallet tona”.
  E nderuara LUARZA une nuk kame qene asnjehere gazetar dhe te siguroj se nuk jame personi qe ju po mendoni.
  Une personalisht mendoj se shume qe thirren intelektual nuk jane te tille, jo se veprimtaria e tyre nuk eshte e bujshime por fjala INTELEKTUAL eshte fjale e madhe e do te thote te kemi nje pregaditje jashzakonshme ne fushen e shkencave te ndryshme.Kryesisht ne qe shkruejm ketu nuk jemi intelektual dhe as ish gazetari.Rrespekte.

 29. 1)

  LAURZA, eshte shume veshtire te gjurmohen konvertimet e para por ne frymen e kesaj politike obskurantiste qeveria e Serbise qe nda viti 1817-1903 nen Dinastine e Obrenoviqeve ushtroj gjenocid te papare ne popullaten shqiptare.
  Popullata etnike shqiptare shtrihej deri ne Nish edhe perte tij qe quhej Sanxhaku i Nishit,pastaj popullata shqiptare shtrihej ne qearkun e Toplices,VranjesLeskovcit,Kosanices,Dobriqit e deri te Kurshumlia dhe Piroti qe ishin kryesht shqiptare ose me shumice shqiptare.
  Pas vrasjes se Princit MIhail Obrenoviqit ne Bdeograd dhe ardhjes ne pushtet te Princit te ri Millan Obrenoviq mkamjen e Dinastise Serbe e udheheqen XHELATET serbe qe quheshin “Mekembja e Mbretris Serbe” Dr. Jovan Ristiqi i partise liberale serbe, Milivoje Bllaznavac dhe Jovan Gavrilloviqi.

 30. 2)

  Me kufizimin e pushtetit te Princit shume te ri Millan Obrenoviq nga tre xhelatet e Mkamjes Serbe” deri ne vitin 1872 kur Princi mori pushtetin ne duart e veta keta te larpermendurit me dekret debuan nga trojet e veta mbi 400 qindmije shqiptare Autokton nga Pashalleku i Beogradit qe perfshihej ne 6 Nahi.
  KONVERTIMET fillonin me rrahjen e burrave me 25 here shkop duke e shiquar te gjithe te pranishmit qe ata i sillnin aty per deshmi, pastaj ushtria urdheronte djegjen e shtepijave me familje per se gjalli dhe pastaj diegjen e krejt fshatrave deri ne nure.
  Robnia e shkret nga tortura nuk konvertoheshin por kur ishte mbare familja ne pyetje detyroheshin ne konvertim,nje perqindje jo e vogel ishin edhe katolik shqiptare qe ja mbathnin te ikurit vetem e vetem qe te ruan kombesine e tyre.

 31. 3)

  Ne vitet e Pamvarsise se Shqiperise kemi konvertime ne Ponoshec te Gjakoves nga ushtria Malazeze bashke me Popat e tyre,u vrane rreth 200 vete qe nuk pranuan te konvertohen,dhe ata qe mbeten te shkrete i debuan pertej kufirit.
  Sipas te dhenave Arkivore me 10 mars 1913 ne Lugun e Baranit dhunshem jane konvertue ne Ortodoks 68 familje shqiptare te konfekcionit Musliman.
  Ne fshatrat e rrethit te Pejes u konvertuan ne Ortodoks te gjitha keto Fshatra Shqiptare: Strellc, Raushiq, Gllagjan, Kritiq, Isniq ,Krusheve, Novoselle, Treboviq, Dubove, Breste, Drenov, Lloqan, Carrabeg, Leshan, Jagode (Dredhz), Petriq Zajmove dhe Prelep.
  Emrat i pagezonin ne:Rame- RADE, Selim-SIME, Tahir-TIHOMIR, Ramadan-RADIVOJE, Ukshin-VUKASHIN, Sadik-DIKA, Bajram-BLLAGOJE, Shefqet-SHQEPAN, Milaim-MILLORAD etj. etj

 32. 4)

  Konvertimi me dhune ne fene Ortodokse padyshim se ishte jashzakonisht shokuese, me ndrimin e fese shqiptarve dhe Shqiperise i shkurtohej nje krah i Atdheut, gjinja ishin te mbaruem ose ne flake te zjarrit ose ckombtarizim total.

  Ja nje kenge e hidhur teper emocionuese e konvertimeve.

  Lamtumire sot mor Kosove
  Per her t’funit tbaj me dore
  Haj medet per Lug t’Baramit
  N”kame a que Sava i Llazarit
  Po don krejt m”na shkomtarizue
  Per pa na gri don mna coptue
  Shqiptar jam fene skam me nrrue
  Shpaten qafe ja paskan vnue
  Deri n”tok gjaku ka shkue
  Mos u cart Hazir fene me nrrue
  Hazir Alia trim ka qillue
  Ska cka mban sot shpata mue
  N”tok shqiptar dua mu gropue
  Fen e tparit zorit e kam nshue
  Po per Shqipni gjith kam luftue
  E pasha i Zot qi mua mka fal
  Gjadh e dek po mes shqiptar.

 33. Luarza, kishte me qene mire qe se paku te permbahesh nga dezinformatat. Une, asnjehere me pare nuk shkrova, asnje shkronje. Andaj, konstatimi yt se une jam pa energji etj, jane brockulla. Leone, shiko me larte cka i shkrove “dodgjeka”. Nese fyen dhe nuk e kupton se ke fyer, te falet, por nese kete e ben me qellim, duhet te bartesh pasojat. Pse te pengon ty nese dikush eshte “edukator”? Leshimet e prinderve dhe mesuesve te hershem, duhet dikush me i kompenzua. Ne boten e civilizuar, per keto perpjekje thuhet: falemnderit. Me reagimin tend, pikerisht e deshmove se te duhet ndihme ne kete aspekt.
  Kaq per kete mengjez te bukur. Kaloni edhe ju bukur.
  Plusi

 34. Zoti ++++”Plusi”
  Edhe pse luarza u pajtua me mue ,une nuk po pajtohem me te.
  Aj te tha se ije pa energji, e ti qenke perplot energji, duket se te ka Kapluaka energjija negative .fyerjerjet qenkan veti e jotja me siguri te lindur a e trashiguara.Si “Intelektual” qe qenke edukaten se paske te plot,dhe sa per dijeni zoti++++une ste preka, ti u lajmrove dhe u more me emrin, Por kjo eshte practical jote ne jete ,me i ndreq lumejt e leqakuar.
  Dhe nje gje me ke mbet borch ,fjal in fye se qe ja bera .
  +++++mue edukatoret nuk me pengojn, te kunderten .
  Me pengojne nxitsit e se keqes, e atyne qe Duane te shtjen intriga,e ate person po e shoh tek ti .
  Leshimet e prindervet u pak an te ti o POZITIV
  Ketu e mbydhi diskutim in me ty e kunderta e +++++

 35. z. Leone, kjo hapesire nuk eshte sheshi, ku mund te flase gjthkush, gjithcka te deshiroje. Ja, cka i shkrove dodgjekes: “O Dode Plaku
  Hajde ne malsi e kaloj edhe keto dit qe te kan mbet deri te mbydhja e jetes, e gjen dika e lua domina e shah,chmadhej me vendlindje qe gjithmon te ka mungua…Lene politiken se e ke Von me u marr me ta. ….i Plak sbehet gjahtar..” Po kush mendoni se jeni Ju z. leone me i tregua dikuj se sa i ka mbete jete, ose a behet apo jo gjuetar? Kjo ishte ajo qe mua nuk me pelqei, mirepo, nuk ka nevoje te pajtohemi. Ku e hetove nxtjen time te se keqes? Cka ka te ekq nese dikuj i them se fjalori Juaj eshte fyes? Argumentoje ndryshe, e mandej flasim. Te fala, Plusi

 36. Ke te drejt +
  Leone asht –
  Dreqi ne bark hifti
  Nuk harrohet lifti.

Comments are closed.