Pishtarët e Lirisë – Promovim libri në Michigan

Njoftojmë komunitetin shqiptar të Detroitit me rrethe se shoqata atdhetare “Malësia e Madhe”“ organizon promovimin e librit “Pishtarët e lirisë” – dokument për të burgosurit politikë shqiptarë në Mal të Zi – të  autorit Gjylaver Avdiu.

Promovimi  do të bëhet të dielën, me 21 tetor 2012 , me fillim në orën2:30pas dite në sallën Gjergj Kastrioti pran Kishës së Shën Palit nëRochester HillsMichigan.

Jeni të mirëseardhur

Për shoqatën “Malësia e Madhe “
Gjergj Ivezaj

14 Comments

 1. O nuk u ngine more Gj**** I**** me takime ne te shkuaren me Gjukanoviqin
  dhe shoket e tij qe nuk ijshe vetem!
  Prape po duket Gj******* A****ut ai patrioti qe shprehet aqe shume se ka bere aktivitete dhe tani eshte merzite duke punuar per Kombe e shqiptare.
  Gj*** I**** tani je bere qesharak kudo futesh si prijse si Kepurdha pas shiut.

 2. Ata te burgosun jane viktima dhe jo pishtar te lirise. Shumica prej tyne kane ra ne kurth prej informatorve te shtetit malazez. Fatkeqsisht sot po boton libra cdokush!

 3. Gjulaver Avdiu nuk eshte qesharak por nje patriot i deshmuar.Dy vjete ne burgjet e tmershme malazeze nuk eshte pake. Pas 15 vitesh ne mergim u kthye ne trojet e te pareve per ti sherbyer atij populli dhe per te rrite femine e vet aty ku i thone bukes buke dhe ujit uj. Prandaj organizata Malesia Madhe ben pune te mire qe promovon librin e tij. Shkoni sa me shume ne kete promovim. Libri i tij eshte nje testament cfare gjenoci ushtruan malazezet kunder shqiptarve duke vazhduar edhe sot e kesaj dite.

 4. Zoti autor urime per liber.
  Titulli i madh i librit Pishtaret e liris!
  Nje pyetje per ju komentues , pishtaret e liris a e sjedhin lirin.
  Ku eshte ajo liri ku e fituan ku ishte ajo betej .
  Une se shoh ate liri as betejen se

 5. Zoti autor urime per liber.
  Titulli i madh i librit Pishtaret e liris!
  Nje pyetje per ju komentues , Pishtaret e liris a e sjedhin lirin.
  Ku eshte ajo liri ku e fituan ku ishte ajo betej .
  Une se shoh ate liri as betejen se kujtoj.
  Keta buurra me duket se jane viktima te regjimit a me mir te them viktima te spiunavet lokal te kohes, asnje prej tyre nuk ka be ndonje veper,kundra regjimit ,vech ndonje fjal e qitun kot,qe per ate koh ka mjaftua me u denua ,sipas te famshmit , nenit 135 ni mos gaboj

 6. Luarza, mos u nervozo….se edhe sot e ksaj dite spiunat falas t dryjne n biruce….hahaha…

 7. Po ku asht ajo lloj liriet chi na e sollen Une nuk po shof kurre fare terrnimit qe u be kam keq se chka u ka pas noll
  Por libri mo shkrua duhet te kesh merita po ani ani

 8. Per ty Vrojtuesi
  A din per chka u denua Avdiu me 2 vjet burg ?
  Ku e ngriti flamurin Kombetar , ku protestoj , a themeloj parti politike ,a i sulmoj institucjonet shtetrore ,a i kundershtoj haptas politikanet e kohes, a e kerkoj bashkimin kombetar, a i perkrahi kosovaret haptazi.????? A kje para burgimit me shume patriot a mbasi doli nga burgu?
  A por mergimi e beni patriot si ju tjerve ne dijaspor.

 9. Luarza beju racionale ne gjykime. Gjylaveri me siguri ka krye veprimtari kombetare se autoritetet malazeze nuk e kane denuar kot me dy vjet burgim ne vitin 1983. Na kishin denuar mua dhe ty se bashku,por ne nuk beme asgje prandaj edhe shpetuam. U denuan ata qe bene dicka per te drejtet tona. Eshte krim ti denojme edhe ne me gjykimet tona ata qe u denuan nga armiku. Ai ne vitin 1979 themeloi SH.K.A. “zgjimi” per te kultivuar kostumet, kenget dhe instrumentet popullore, pra per te perhapur kulturen kombetare ne kushtet e roberise shekullore. Ne Nju-York ishte aktivist i protestave per…

 10. Ne Nju-York aktivist i dalluar per te drejtat e Kosoves dhe te shqiptarve nen Jugosllavi. Pjesemarres dhe organizator i shume protestave pran OKB-es.Komentator ne radio duke ngritur zerin per padrejtesite e ushtruara nga autoritet jugosllave ndaj popullit tone. A ka be Gjylaveri mrekullira? Jo. Ka kryer obligimin kombetar qe duhet ta kryej cdo shqiptar.

 11. Te jemi pak të kujdesshëm në komentet tona..
  Vërtet titulli i librit është pak bombastik dhe ndoshta nuk i përgjigjet personazheve që ka brenda. Këtu nuk janë të gjithë të njëjtë por ja fut si brienat në thes, por megjithatë respekt për të gjithë të vuajturit…. Urime autorit!

 12. Urime per liber! Nje gje qe une nuk e kuptoje pse eshte Gjergj Ivezaj ai qe e sponsorizon, pa as nje merite ai ishte me te tjeret dhe beri deme te pa krahasueshme me vizit qe i beri Gjukanoviqit dhe i mbrojtur prej shtetit me
  polici dhe shtruar darka dhe “lunche” “breakfaste” gjate nje jave qendrime mike i Malit e Zi me delegacione. Malesia humbi mbeshtetjen e Sh.B.A. qysh asaj vizite
  nuk ka pse mos te flitet per at vizite qe u be dhe secretet e bisedave me Gjokanoviqin me Kong. dhe Ferhat D. Kjo eshte nje turpe per Gjergjtin se edhe nuk e ka spjeguar ate vizite.

 13. G****** A**** ishte ne Parti Komuniste me cudi qe Bardhi nuk foli nje here per Gj****** ishte ne mergim. A i vizitoj ne burge keta 20 te denuar dhe te burgosur? A i njef dhe a ka folur ndonje here me ta qe kane vuajtur denime te randa deri ne 6 vjete burg. Libri ben fjale per “Futurimin e Shqiponjave”? Sa komentues anonime bejne shume zhurme por me sa duket asnje nuk eshte marre me ceshtjen e te burgosurve pos spijunazheve qe kane krye kunder te burgosurve ndihmuar M.Z.. Me ish burgosur p. hala nuk flitet per hater te M.Z. I kemi ketu dhe i shofim cdo dite keto gjana jane para nesh.

Comments are closed.