Partitë e pakicave presin numër te madh të vendeve në pushtet

Vendimi i partive të popujve pakicë që në bisedime për formimin e qeverisë të marrin pjesë së bashku do ta forcojë pozitën e tyre, kurse përfaqësuesit e këtyre partive kryesisht do te kërkojnë funksione në pushtetin ekzekutiv , konsideron analisti, Zlatko Vujovic.

Kryetarët e Partisë Boshnjake, të Iniciativës Qytetare Kroate dhe të koalicionit Forca për Bashkim u dakorduan të ënjten për pjesëmarrje të përbashkët në bisedime me subjektet politike për aleancën eventuale pas zgjedhore.

Ai ka theksuar se pritet që partitë e pakicave do të kërkojnë dhe me siguri do të fitojnë numër të madh të vendeve në pushtet. /Malesia.Org/

4 Comments

  1. Nese futen ne kete loje atehere ta luajne deri ne fund,Fatmiri,Vasi e Cungu-mos te futen vech per ato m.t rrogash por te mundohen te punesojn sa me shume shqiptar ne institucionet shteterore,te luftojne per hapjen e njefakulteti tjeter ne gj.shqipe ne Ulqin apo Tuz,komunen e Malesise etj.Nese nuk bajne kshtu mos te presin ma vote prej nesh,se mandiqit kem me ja dhan ma par se ktyne 🙂

  2. Po jeky Zlatko Vujoviq ka pa luajt per Hajduk po kue ka vllaun aj dote punoj ne serbi haahaa

  3. Vertet kemi staf te mrrekullueshem, jua lumsha qe po i dryni temat kure nuk dijm njerzisht me diskutue. Po mos te ishte stafi i kujdeseshem, do te shkojshin edhe ma larg…….

  4. Grof. Fatmiri me tan Koalicionin shqiptare a fut i pari ne koalicion me PDS.
    U kallzua ma i shpejt se Usein Bolt. Si duket edhe sic a kuvet ai e kapa ba kyt plan me PDS-ne kaher vec a munua me fut sa ma shume vota aty e me i shua kerkesat e tyne , edhe sic po shihet me tvertet dual piun i pushtetit, vec e ka za vetin e partis se tij te vjeter, Ferhatit me shoqni. Por ma e keqja asht se pse prap Malsia me i nimua me u cua en kame nje Ferhatit te ri, kur mezi e hjekem qafet.

Comments are closed.