Komuna e Tuzit – nga Gjekë Gjonlekaj

Gjeniali francez i shkencave politike i shekullit XVIII Alexis de Tocqueville, ka bere studimet me te rendsishme per demokracine amerikane.Ne librin “Demokracia ne Amerike” ai shkruan gjeresisht per komunen dhe rolin e saj. Midis te tjerash thote edhe keto:
“Te gjithe popujt kane shoqerite e tyre komunale, pavaresisht funksioneve dhe ligjeve qe mund te kene bashkite ;banoret e tyre themelojne mbreteri dhe republika te medha. Tocqueville thote se Zoti me doren e vet e ka krijuar komunen”. Sipas dijetarit francez komuna eshte institucion i shenjte.
Komuna ndoshta eshte institucioni me i vjeter i shoqerise njerezore, eshte qysh ne kohen e shoqerise se pare primitive, bile para kohes se gurit, njerezit caktonin nje qender te perbashket per zgjidhjen e problemeve te ndryshme. Komuna si institucion i organizuar politike filloi per here te pare ne France. Shqiptaret kete institucion e quajne bashki. Lufterat e medha sollen ndryshime kufijsh me shume pasoja. Natyrisht popujt kufitar pesojne me shume sepse ata sakrfikohen per interesa te ndryshme. Gershera e pushtuesit dhe ato te huajat presin pa meshire sidomos atje ku gjejne bute. Keshtu ndodhi edhe me tokat shqiptare. Kjo gershere preu shqiptaret dhe tokat e tyre prej Bregut te Ulqinit e ne Qafe te Diellit . Megjithate mbijetuan, duke ruajtur gjuhen, traditat dhe fene e te pareve. Pas ndarjes ata pesuan edhe nga diktatuart qofshin ato te djatha ose te majta.
Populli shqiptar ne Mal te Zi nuk eshte pakice kombetare, sepse ata jane autoktone, jane vendas dem baba dem. Indianet e Amerikes sot jane pak por nuk quhen pakice, ata quhen vendas dhe trajtohen si te tille. Pothuajse te gjitha administratat amerikane jane treguar te kujdesshme ndaj tyre dhe kane meshire per ta. Bile ne ceremonite e medha kombetare ata shume here ulen ne krye te vendit. Nje trajtim te tille meritojne edhe shqiptaret ne Mal te Zi sepse jane populli me i vjeter ne Ballkan, kete te vertete historike e kane pranuar edhe dijetaret sllav me fame sic ishte Millovan Gjillas e te tjere. Ata nuk i kane sjellur asnje kokecarje Malit te Zi. Edhe pse ne periudha te ndryshme eshte bere gjenocid kunder tyre, ata nuk jane hakmarre edhe pse ndonje here kane pase mundesi. Ne dekadat e fundit te shekullit te kaluar me shume se gjysma e tyre u largua nga vendi. Arsyet e largimit dihen shume mire, sepse te gjithe e dijme se atje nuk kishte asnje perspektive per nje jete dinjitoze. Dridhjet e medha te Kosoves ne vitin 1981 shkaktuan reagime te ndryshme dhe shume te ashpra rreth ceshtjes shqiptare ne ish-Jugosllavi. Pothuajse te gjithe u versulen kunder shqiptareve. Deputeti i atehershem i Kuvendit Federativ te Jugosllavise Peko Dapceviq nuk u pajtua me kete qendrim dhe kundershtoi me kembengulje politiken jugosllave ndaj shqiptareve. Ai kishte thene se turperohet para shqiptareve ne Mal te Zi, sepse ne token e tyre nuk ishte ndertuar asgje. Fjalimin e tij te guximshem e kishin duartrokitur deputetet shqiptare te Kosoves, bile Fadil Hoxha i kishte shtrenguar doren.
Te drejtat kombetare te shqiptareve ne tokat e veta jane sot problem i madh. Kete problem e theksojne shume te huaj, bile edhe Dr. Henry Kissinger ne shkrimin e tij per Kosoven, gjashte vjet me pare e permend qarte problemin e shqiptareve ne Mal te Zi. Keto probleme lindin kur nuk perfillen kerkesat e natyrshme dhe te mundshme te nje populli qe jeton brenda kufijve te nje shteti sic eshte Mali i Zi sot. Shume vjet me pare populli shqiptar i Malesise ka paraqitur kerkesen per themelimin ne Tuz te nje komune shqiptare sic eshte komuna e Ulqinit ose komunat e tjera ne Mal te Zi. Ata pohojne se i plotesojne te gjitha kushtet per themelimin e nje komune dhe gjate fushatave politike u eshte premtuar kjo e drejte nga autoritetet me te larta malazeze. Premtime pas premtimesh dhe kohe me pare shumica e deputeteve te Malit te Zi votoi kunder kerkeses shqiptare.Tuzi dhe gjithe ato treva do te jene gjymtyre sakat te Podgorices.
Tuzi gjendet midis Shqiperise dhe Mali te Zi, midis Shkodres e Podgorices. Qysh ne kohet antike eshte shquar si lokalitet me rendesi per ceshtje ushtarake dhe ekonomike. Shtrirja dhe pozita gjeografike e Tuzit jane shume te rendesishme per te ardhmen, sepse ka te gjitha kushtet natyrore dhe shoqerore qe neser te jete nje metropol ballkanik. New York-u ne vitin 1750 kishte 20,000 banore. Nje fjale e urte sllave thote: “Koha nderton, koha shkatrron”. Pra edhe Tuzin me rrethe koha e ka shkatrruar dhe koha mund ta ndertoje.
Gjuha, tradita dhe kultura e shqiptareve te Malit te Zi eshte ndryshe nga ato sllavo-malazeze. Perparimi i shqiptareve duhet te zhvillohet sipas te drejtave te tyre natyrore dhe hyjnore. Ajo toke dhe ai qiell eshte i shqiptareve, tash sa mijera vjet.Gjuha shqipe eshte nje prej 12 gjuheve me te vjetra ne bote. Pa lulezimin e saj shqiptaret ne Mal te Zi nuk mund te perparojne, sepse gjuha amtare eshte baza themelore e zhvillimit njerezor. Paralelisht me kete duhet te zhvillohet kultura, ekonomia dhe politika. Malesia pa komune eshte si shtepia pa vater. Tuzi eshte qytez qe meriton te jete komune. Por emertimi “Komuna e Malesise ne Tuz” mendojme se ishte emertim shume i gabur. Te gjitha komunat e botes marrin emrin e qytetit ku veprojne. Nuk marrin emrat e maleve ose fushave per rreth. Arsyet e ketij emertimi nuk kane qene te shendosha dhe kane kontribuar per keq. Asnje qytet nuk i ploteson deshirat e te gjitheve,por te shumices. Ndryshimet tona duhet pranuar ashtu sic jane perndryshe tendencat kane pasoja. Pse te quhet Komuna e Malesise ne Tuz, kur quhet Kisha e Tuzit,gjimanzi i Tuzit, Lama e Tuzit e te tjera. Ky emertim mund te kete qene kercenues per ndonje pale tjeter qe jeton ne Tuz ose ne periferi. Ne qofte se nuk kultivohet respekti dhe toleranca midis popullit ne ate rajon, atehere kerkesat duken te dyshimta dhe nuk perfillen. Shekspiri ka thene “Sinqeriteti eshte politika me e suksesshme”. Ne Tuz jetojne shume familje bujare shqiptare te krishtera dhe myslimane. Ne te kaluaren dhe sot jetojne ne harmoni dhe nuk ka pase incidente. Edhe nese kane ndodhur jane tejkaluar. Incidentet e tjera kane qene te natyres njerezore. Ne vendet me demokratike te botes ekzistojne ndryshime te medha dhe pajtimi ose adoptimi ne keto shoqeri eshte i veshtire, por nuk ekziston tjeter rrugedalje. Ne qe jetojme ne Amerike i dijme keto dallime me mire se kushdo tjeter. Natyra e punes dhe e jetes eshte e tille ne Ameriken demokratike.
Kerkesat e shqiptareve per themelimin e kesaj komune jane te hershme dhe vendimi i Parlamentit malazez kunder nje te drejte kaq legjitime dhe elementare eshte ne kundershtim me te drejtat themelore te nje populli autokton. Me kete akt popullit shqiptare te atyre trevave u eshte mohuar nje e drejte e madhe per nje ardhmeri dinjitoze. Tuzi eshte larg nga Podgorica, aq me teper fusha dhe malesia shqiptare. Per pothuajse nje shekull nuk eshte ndertuar dicka serioze ne ate qytet edhe pse kane qene kushtet shume te mira.Diktaturat ballkanike te para dhe pas Luftes se Dyte Boterore e kane bere Tuzin qender spiunazhi dhe jo me shume. Shpresojme qe tani ato kohera kane kaluar. Eshte koha e perparimit. Te gjithe thone se infrastruktura e Tuzit dhe e trevave shqiptare per rreth eshte e rrenuar. Qeveria nuk ka investuar per te ardhmen e popullit shqiptar ne ate vend dhe si pasoje njerezit jane larguar. Mirepo ata nuk e harrojne kurre vendlindjen e tyre.Sic shihet vijne atje per vizita dhe raste te tjera. E duan dhe e nderojne vendlindjen e tyre. Natyrisht duan qe ato troje te jene te perparuara. Brenda mundesive kane ndihmuar ate toke dhe ate popull, por nese shqiptaret fitojne te drejtat e tyre normale sic eshte themelimi i nje komune do te kontribuonin edhe me shume. Nje dite shqiptaret e atyre trevave ne Amerike do te pasurohen dhe nje pjese te kesaj pasurie do te transferohet ne ate qytete. Ne Tuz ata do te flisnin gjuhen qe e kuptojne, por brezat qe kane lindur ne Amerike nuk e kuptojne gjuhen qe flitet ne Podgorice. Kjo do te jete pengese per ta. Komuna e Tuzit do te ishte institucioni kryesor veteqeverises. Eshte njoftuar se atje jane bere edhe protesta ne lidhje me kete ceshtje. Protestat per te drejta te tilla nuk jane shenja te mira per qeverine e Malit te Zi. Eshte njoftuar edhe nderhyrja e disa politkaneve amerikane ne lidhje me kete ceshtje. Per dicka qe mund ta rregullojne shqiptaret dhe malazezet nuk eshte mire nderhyrja e huaj. Kjo u kushton shume shqiptareve te Amerikes dhe krijon mosbesim e tension midis shqiptareve dhe malazezeve. Shqiptaret dhe malazezet do te jene aty pergjithemone. Popujt e qyteteruar merren vesh per ceshtje te tilla. Tuzi edhe ne kohera me kritike ka qene komune. Ne kohen e diktatures iu hoqe kjo e drejte. Atehere cfare ndryshimi ka demokracia nga diktatura. Pershperitet se gjoja prerfaqesuesit amerikane ne Podgorice kane kundershtuar kerkesen e shqiptareve per komune. Veshtire besohet nje qendrim i tille amerikan. Por edhe nese eshte e vertete, amerikanet nuk kane te drejte te shkojne aq larg. Tuzi, Fusha dhe Malesia nuk jane toka te Amerikes. Ato jane tokat e shqiptareve.
Qeveria qendrore e Malit te Zi ndihemon finaciarisht ekzistencen e 20 e sa komunave te saj, valle nuk mund te mbeshtese nje komune te re shqiptare. Keto jane arsyetime te dobeta dhe te papranueshme. Ne fillim kjo komune mund te ballafaqohej me probleme,por me kohe do ta merrte veten. Cdo qeveri qendrore fillimisht ndihmon konsolidimin e institucioneve te reja, cfare mund te bente edhe per komunen e Tuzit. Natyrisht se ndonje shqiptar ka futur ndonje hu ne rroten e qerres shqiptare, por kujdese se edhe ne rroten e qerres malazeze per pavaresi mund te futen pyka te tilla. Me kete akt Kuvendi i Malit te Zi eshte treguar i dobet. Ata deputet ndoshta nuk kane degjuar se veren e rakine “VRANAC” te vreshtave shqiptare,e blejne shqiptaret e Amerikes dhe sikur te mos ishin ata ndoshta nuk do te kishte treg per kete prodhim malazez.
Kete pleqeri malazezet e kane bere pa shqiptare. Nje fjale e urte thote llogari pa hanxhine. Shqiptaret e Amerikes jane shume te pakenaqur me vendimin e Kuvendit te Malit te Zi. Natyrisht vendimet parlamentare nuk jane absolute. Meriton te rishqyrtohet edhe nje here kjo ceshtje para se te behet problem edhe me i madh. Edhe njehere themelimi i Komunes se Tuzit eshte e drejte hyjnore dhe natyrore.

P.S.: Ky shkrim eshte botuar ne shtypin shqiptar ne Nentor te vitit 2005 dhe po
ribotohet pa asnje ndryshim.

63 Comments

 1. Te lumt zoti GJONLEKAJ si chdo here edhe tani je i qart.
  Keshtu duhet dal me kesisoj shkrimesh e sqarimesh,.e jo si do P****a e perkrahes te tij qe vech kritikojn,e qajne si do qyqe

 2. Bravo Gjeke, artikulli eshte ne nivel dhe mund them nje nder me te miret qe mund te kem lexuar qe trajton kete teme. Ke be nje pune te mire sepse ajo pjese e gjymtuar e popullit shqiptar qe ka patur fatekeqesine te mbetet nen Mal te Zi, ka perjetuar golgoten me te llahtarshme dhe me mizore ne analet e historise sone kombetare. Qysh kur malazezet erdhen ne trojet tona, ne vecanti, pas Lidhes Shqiptare te Prizrenit, kur edhe na rrembyen tokat me te mira dhe me te bukura shqiptare, ne shqiptareve qe jetojme ne trojet tona nuk na u nda zija dhe mjerimi, gjenocidi dhe asimilimi.

 3. Kur u be gllabrimi i trojeve tona, knjaz Nikolla, filloje masakrat ne rajonin e Plave-Gucise duke zhdukur burrat me te mire te kesaj treve. Kjo fushate vrastare vazhdoje ane e mban trojeve tona qe mbeten te pushtuara nga malazezet duke u marre token shqiptareve, duke perdorur te gjitha metodat e asimilimit dhe duke i shperngulur ata. Vetem ne Drume u pushkatuan 74 me hotjane ne menyren me barbare, per cka bijte dhe bijat e Hotit e kane obligim, ne mos tjeter, me nje pllake te perkujtohet vendngjarja e kesaj masakre makabre. Jam plotesisht i bindur se kete pune te denje do ta bejne.

 4. Jo vetem ne Drume, por ne cdo vend ku eshte vra nje shqiptar, duhet ti behet nje pllake perkujtimore si testament dhe deshmi per ne te gjallit dhe per gjenerat qe do te vijne pas nesh se krimi nuk duhet te harrohet por as nuk falet. Edhe sot ne kete periudhe kur demokracia ka ngulfatur kontinentin tone, malazezet vazhdojne me metodat e errta te kalures, duke sjelle kolonizatore ne Malesi dhe duke krijuar ngulime te reja si ne Karabushko Pole. Malesise ia mohon te drejten legjitime per veteqeverisje lokale te kete komunen e vet, perdorimin e flamurit, planprogramet shkollore ne baze kombetare.

 5. Te lutem moderator, postoje ate qe shkrova per Vuksanin se te gjitha jane te verteta.

 6. Jam shum dakord me skrimin dhe historin e kaluar, por dua ta pyes Gjeken si Sot,si tja bajm sot qe ta fitojm ate komun. A duhet me Nikoll Gegen apo me Vasel Sinshten apo Dps na trego dicka. Si nder Dps duhet te ua japin shqiptareve si dhurat Komunen e Plot spse kan votuar per referendum qe Mali i Zi te bahet shtet, ti Gjek e din ma mir se askush tjeter. Nojse ajo nuk ndolli por e kundera e asaj, ende padrejtesi per shqiptaret,a ke ba gja ne ket drejtim pra nga 2007 e deri sot,a ke ba ndonje shkrim per fluturimin e shqiponjes,pse jo zoti Gjek,apo ndoshta ke than mir jau kan ba. Pergjegje per ke

 7. Vet nuk dij pse popoe përmêsim gjithmon at dreq referendumit kur edhe na jem kên t’knaćun meu da prej Srbijet..Prej dy t’zezat e kem xgijell at matmirën
  Politikanat tan nuk kan dije diplomatike meu marr me politikanat e Malit Zi. Nimani, Dinosha e aj tjetri Ministar nuk kan dijt ose nuk kan guxuojt mejau qit politiknvet Malazeze përdit n’tavlin problemin e komunës plot.Nuk kem dijt me shfrytëzua at moment as momentin e gjeveris çi u ka dimua UDSH-i çi âkên maemadhja parti Shqiptare.Nuk dij pse ja vani fajin gjithmon malit Zi e fajtart i kem dërshe nesh.

 8. Paskan ra ,ne gjum komentuesit .
  A spo u pelqen tema?

 9. Jo more nuk jem fjet por kjo eshte tem e perseritur.

 10. I nderuari Z.Gjonlekaj. te gjitha jan te verrteta por malazezet ata nuk lollen ti paguejn shqiptaret me mija evrash per te formua partina te ndryshme per vec ti percajn shqiptaret e ti largojn nga parlamenti ci mos te ken stolin si te tjeret ne shtetin malazias se nese malsija e merr komunen e plot ater duhet te ju jepet elle zeqanvet ater podgoric cka ka kur ti hupi te qitha keto si vinogradin aroportin kufirin fabriken e aluminit e te tjerat ater mugoshes do ti mes moraca ater ka don por fajet i kemi ne ci va napim voten atyre ci punojn per stol e per ni rrog te majme .

  • Pash besën nikmarashi a pom kallzon kush e ka fajin ma fort, aj çi i nep, ose aj çi i merr Eurat.?

 11. Prele, urime se na paske dale me nofke te re. Mbaje mend luajt kurre nuk sulmojne njeni tjetrin. Une jam luani origjinal prandaj mos mu perziej ne gjahun tim sepse do te kem probleme. Te sygjeroje pasi shkruan mire, te shkruesh edhe ti nje koment per padrejtesite qe ushtrojene malazezet ndaj shqiptareve. Une nuk mund te shkruaj komente te gjata pervec ketyre komenteve te shkurta ne kete portel. Te shpalli armepushim dymujor derisa ta bejsh ate gje. Pune te mbare!

 12. I nderuari Gjeke, Ke shkrua nje tekst shume te mire duke perfshire tegjitha perparesite si dhe ato peripeti dhe divergjenca qe preokupojne intelektualet tone.
  Ju pohoni se komuna e ardheshme duhet te quhet Komuna e Tuzit, nje pohim shume me vend, sepse ky emer i bashkon tane pa dallim. Kemi ne teze tjeter Komuna e Malesise, qe ne keto vota mbeti ne 1700 vota ne total ne raort me 4000 vota qe pajtohen me ju i nderuari Gjonlekaj. Sot kemi nje situate tjeter duke filluar nga vershimi i popullit boshnjak dhe injorimi i njeres pjese te 1700 votave qe injorojne dhe mardinalizojne tjeter pjese…

 13. Vazhdim,,,,Kete gabim e bejne dita dite dhe duket se po besin ne pakice. e prape ashtu jane kokeforte e nuk shohin se me politikat e tyre, te 1700 votave po e getoizojne vet vetin. Kishte me ken mire nese lexon kete tekst tu thuash, qetsonu pake, ulni koken dhe rrespektoni te afermin e juaj qe ndani te njejtin gjak se vetem bashke mund te shpetoni vetin dhe te ndihmoni vellaut nga gjaku, prej ardhacakeve. Lexo forume dhe shih cfare urrejtje ke nga nofkat e ndryshme , madje lexo dodegjeken e do tijer dhe do te vereni se sa shume keta njerez punojne kunder vetit dhe Malesise, cdo te mire…….

  • Lexoje edhe iher komentin têm i neruoshimi Dinoshjan e kallzo ku asht gabimi,çka kam fol mrapsht.Kush jan kên deri tash ministrat për drejtat e popullit e pakicave?Pot dves ty edhe kushdo kthehet kûdra mejet,kush e ka fajin Gjukanoviqi a Ministri?A asht ministri aty për mei ruojt drejtat tona a t’Malazezvet.?Ni kujton ti se asht urrejtje me kûvet kudra ministrit çi nuk e ban punën e vet ater ullaemar demokracija e mirserdhe Enver Hoxha.UDSH-i i ka vû deri tash tan ministrat ater nuk muni meja vû fajin Millit.ni e ka fajin Milli çka ban ministri aty. Kalosh mir Dinoshjan.

 14. Po ku ije o Grech Trieshi qe nuk ije ne ket vadhe?
  Hajde e lagi te gjith!

 15. PARIMISHT, Gjeke Gjonelekaj dhe cdo pjestar i Diaspores qe perkrah themilimin e nje shteti te huaj mbi themelet dhe vorret e te pareve tane ashte TRADHTI!?

  Diaspora jone agjenden dhe aktivitetin e vete duhet drejtuar kah BASHKIMI e jo dhenjen e legjitimitetit te nje shteti sllav qe t’na e shemin folen!

  VEPRIMI I KESISOJI ASHTE TRADHTI!

  Per kete aresye Gjeke Gjonlekaj P A R I M I SH T ashte G A B I M !

 16. …ashte krejt e natyrshme qe kerkesat e DIASPORES duhet te jene me RADIKALE dhe nuk guxojn te perputhen ne as nje menyre me ato te VENDLINDJES…….!? e jo te ndodh e kunderta ku disa te vendlindjes nuk votuan per pamvaresin e Malit te Zi kurese disa pjestar te diaspores perkrahen ose shkuan dhe votuan per ate pamvaresi!!!!!!!!!

 17. Teorikisht, praktikisht dhe parimisht eshte ashtu si pohon Mergata. .Asnje shqiptar nuk duhej pranuar nje shtet ku nje e treta e territoreve te tij perbehet nga trojet shqiptare. Per ironi te fatit, Shiperia, shteti yne ame, jo vetem nuk u be strumbullar i udherrefimit per ne, por ishte nje nder shtetet e para qe i dhuroi njohjen diplomatike. Te njejtin veprim beri edhe me Maqedonin. Ashtu veproi edhe Kosova. Ne si individe ishim te pa peshe, te pa rendesishem, pa ze, me nje fjale amorfe. Akademite shqiptare, intelektualet, historianet heshten. Fjalen e fundit do ta kete historia.

 18. 1)
  Tema me problematiken e Komunes se ish gazetarit te Zerit te Amerikes Gjeke Gjonlekaj vjen ne nje kohe kur te gjithe shqiptaret,debatuesit dhe komentuesit tere vemendjen e kishin tek zgjedhjet dhe (mos) sukseset e tyre.
  Une nuk do te doja te shfrytzoj rastin te them se ky veshtrim I ish gazetarit vjen edhe pakez per relaksimin e gjendjes qe ndodhemi,por as nuk do te doja te anashkaloj faktin se shqiptaret metevertete tani po balallafaqohen me nje realitet te hillte tranzit asimilimi.
  Ky argument I Autorit na jepe nje material pak sa me shume Filozofik se cfare domethanie ka vete Komuna

 19. 2)
  ne keto kushte qe per momentin ende tek malsoret eshte nje iluzion dhe enderr per tu realizuar.
  Mbasi “Eprori “ Gjukanoviq kerkoj “Referendum” per Komune edhe kjo enderr mbeti jo shprese dhense qe te realizohet, nje fjale e urte Biblike thote“Ata cka te ofron armiku mos e merr”
  Theniet e politilaneve dhe Intelektualeve te huaj qe shprehen per Komune jane te verteta por jo edhe vete interesimi I Politikes dhe qeverise Amerikane, ato jane apsolutisht te pa sakta dhe jo reale se keta (AMERIKANET )po merren me keto pune kaq te vogla,qe po na ofrohen te hunda permes lajmtareve mnjegullore.

 20. 3)
  Edhe perpara e kam ceke ne komentet e mija se Kongresi dhe Departmenti I Shtetit nuk merren me keto pune minimale te mini-shteteve,por merren me problematike madhore te drejtave te njeriut per rrezime pushtetesh diktatoriale,per ngritjen dhe ndergjegjen e popullit te roberuar, por vetem e vetem nese aj popull lufton per te drejtat e veta dhe behet vete faktor vlersues para mediave boterore.
  Gjeka si gazetare I dine mire keto, dhe vete ishte pjesemarres dhe deshmitare I shume ketyre ngjarjeve.
  Bjen fjala pse Gjeken e shtyn te na ofroj keso te dhenash kur mire dihet se ky ishte nje

 21. 4)
  aktiviste me permasa me te gjera se Komunale, pse ky burre nga mergimi nuk po nge zerin per toka te roberuer dhe shketuara sikur dikur,por vetem me tone filozofike na pershkruan ne menyre ma romantiko-klasike domethanien e Komunes, bile bile qyshe ne kohen e Gurit, te Neolitit qe ishte 3500-7000 vjete.
  Nuk duhet mendue asesesi se Gjeka deshti te thonte se ne nuk meritojm me shume te drejta se ne kohen e Gurit,(megjithat okupuesi nuk na deshiron as kaq te kemi), por zbutja e paleverdiseshme dhe e pakundershtueshime ndaj kerkesave optimale dhe maksimale te shqiptarve nen Mal te Zi

 22. 5)
  si “STATUS SPECIAL”provokon propagandueshem mundesin psikologjike te ribashkimit dhe unitetit te faktorit shqiptar ne keto hapsina ne truallin e vete Autokton.
  Komuna e Malesise gjithsesi eshte e mirepritur nga te gjithe shqiptaret kudo dhe kado jane, keto kerkesa nuk do te duhej te jene te vetmet kerkesa nga mergimtaret qe derdhen kaq mund per Atdheun e shtrenjte te tyre.
  Sikurse keto analiza te ish gazetarit mos te preknin disa personalitete Staliniste-Komuniste te Eres Jugosllave qe dikure ishin ne sherbim te Ushtrise dhe Agjentures Jugosllave dhe luanin harushe mbi popullaten dhe

 23. 6)
  teritoret shqiptare gjate Luftes se dyte botrore do te perkonin disesi me realitetin e gjendjes aktuale.
  Peko Dapceviqi me origjine malazeze ishte nje politikan dhe Gjeneral I U.J. Ambasador dhe hero I popullit I Shtetit Jugosllav, bashke me te vellai Vllade Dapceviq dhe me Millovan Gjillas ishin luftetaret dhe comandantet me te fort Politiko-Ushtarake te Josip Broz Titos.
  Keta komplet do te nenshtronin Shqiperine deri sa ne vitin 1946 Enver Hoxha pranoj qe Shqiperia ti aneskohet Juguslavise si republike e 7-te por Tito e refuzoj kategorikesht se keta Gjeneral-Udheheqes serbo-malazez

 24. 7)
  i kundershtuan se donin qe tokat shqiptare te mbeten te cunguera dhe jo ne nje republike unike qe do republika ma e madhe.
  Keta lider Komuniste kishin futur ne loje kumbaret e Enverit dhe Ramizit, Vukmanoviq Tempon dhe Dushan Mugoshen qe ishin Piramidat e dy diktatoreve Tito-Hoxha.
  Vrasesit dhe vete ekzekutoret e popullit te vete ishin kriminelet Shevqet Peci,Manush Myftiu dhe Hysni Kapo.
  Dekada me vone Disidenti dhe shkrimtari malazez Millovan Gjillas shkruan librin mbi Njegoshin dhe prejardhjen e tij, dhe asnje fjale [per origjinen e nje pjese te malazezeve qe kishin prejardhjen

 25. 8)
  shqiptare.
  Nga vete Gjillasi njoftohemi edhe per vrasjen e Ise Boletinit me 23 janar 1916 nga xhandaret malazez, nji nder xhandaret ekzekutues kishte qene edhe I ati I tij Nikolla Gjillas qe vrau pabesisht heroin tone bashke me djele dhe nipa te vete.
  I nderuari Gjeke Gjonleka cfare ndolli tek ti,pse kaq zbutje, apo thue po i sheh shqiptaret te mbaruem ne kete Mini-Shtet dhe don te jua ngritesh pakez moralin kombetare me keta “Dietare te medhenj Sllav”dhe qe tani te harrojme shqiptarin dhe te shkojme drejt Globalizimit dhe Integrimeve Europjane bashke me Malazezet qe para disa shekujve

 26. 9)
  nuk kishin as shtet as origjine te veten.
  Nese eshte e thanun te humbim ne keto treva te mos mesojme disfaten permes perrallave, lajkave dhe kashelasheve se nuk jemi femije por burra te rritur dhe te luftojme te pakten me fjale burrerore permes moralit dhe integritetit shqiptare qe do te duhej te kete mbetur pakez nder ne.
  I nderuari Gjeke Gjonleka iku koha e Rimilitarizimit te Malit te Zi,keto dokrra filozofike me emra te medhenj Shekspirian,Kisinxherjan dhe Tockuevilljan po skadojne, te gjitha keto mund ti kapim pa interpretimin e dikujte, Mali i Zi nuk ka nevoje per ndihme ne jemi

 27. 10)
  ata qe jemi ne rrezik
  Sllavet kurre nuk dhane gje per ne, vetem dajakun dhe plumbin, prandaj nuk ka sllav te medhenj pe ne,kurr ata nuk luftuen per ne por vetem per bythen e vete.
  Shqiptaret nen Mal te Zi duen ndihme dhe sugjerime te qarta me burra, patriot, lider, dhe politikan te afte nga vendlindja dhe diaspora.
  Nga ti zoti Gjeke presim dhe duhesh te alarmosh diasporen dhe qeverite shqiptare e kurrsesi mos te pranojme qe para hundet tone te humbim nje pjese me te mire, me te bukure, me traditore me sakrifikuese dhe me liridashese te Atdheut tone.

 28. Ma merr mendja qe te gjithe na e kane borxh, jo vetem se ne punuam dhe dhame shume per vendlindje qe sot po e gezojme por edhe per vete faktin se edhe keto treva jane nje pjese e pergjegjshmerise sone

  Nje fjale e urte popullore Gjermane thote;

  Armiku Me I Rrezikshem Eshte Armiku Qe Harrohet

 29. OBOBOOOO
  Kot e ke GRECH TRIESHI ,mos a kap me GJEKEN ,se ky i din gjerat shum me mire se disa pothuaj se me gjyse shkolle te mesme.
  Gjeka ka kultur ka dituri ka pervoj, dmth,intelektual i kompletuar,ne chdo pikpamje,i pa shoq ne dijaspor e besa pak edhe ne vendlindje.Nje fjal e vjeter thot: kija gjakun por tregoja hakun,
  Me siguri Gjeka nuk ka me te pergjegj ty se aj sigurisht te njeh personalisht ,
  se ska koh me hup me ty.

  • manastir, mos e ven vetin ne pozit te arbitrit, por ni ke gja konkretisht shkruej.

 30. Eshte per respekt analiza e argumentuar e z. Gj. Gjonlekaj. Ai e ka deshmuar veten shume heret se eshte nje intelektual i mirefillte, edhpse mesues. Dikush qe ka nje pervoje pune ne VOA, duhet patjeter te jete i “lapsit”. Megjithate, shume gjera qe i lexova jane “pertypur” shume nga autore te ndryshem. Nuk ka nevoje te nisemi nga “koha e gurit” qe te deshmojme autoktonine tone, e as indianet – nuk jane shembull adekuat per poziten tone. ne nuk jemi indiane, e as Mali i Zi, nuk eshte Amerike. Ne jemi pakice, sepse shumicen e kemi ne shtetin fqinj, ndersa indianet nuk kane shtet fqinj…

 31. Poashtu, duhet theksuar edhe nje fakt tjeter shume esencial: komuna e Tuzit – qe nuk ka dyshim se na takon, eshte e vonuar. Shikoni Ulqinin qe e ka pase komunen e vet. Nuk pretendoj se jane ne gjendje teper te mire, por megjithate e ka ruajtur qenien e vet etnike. Me 1957, kur u suprimua komuna e Tuzit, pati mbeshtetjen e qarqeve te gjera ne krijesen e quajtur Jugosllavi. Ky suprimi, i parapriu egzodit dhe pergjysmimit te popullates ne kete treve. Eshte brenge dukuria e brirjes se indit shqiptar nga boshnjakizmi, qe statusi i komunes nuk ka gjase me e ndale. Sidoqofte, me mire vone se kurre…

 32. I dine shum tjere si Gjeka faktet dhe cka ashte e drejta; fatkeqisht ne bote sot ka ma shum te pa drejta sidomos per ata qe nuk jane ne gjendje te mbrojn vetvehten. na shqiptaret ne mal te zi jem ne pozite te veshtire..nuk dijme se ka me u drejtue; tash sa vjete partia ne fuqi nuk na ndihmoi gati asgje; tash kujt ti bashkangjitemi gjukanoviqit, perseri, apo opozites; besoi se deputete shqiptar (sado pak qe jane) si zakonisht do te kqyrin me pare interesat personale..

 33. Cka ndodhi dje , si rrine puna sot , dhe si do te ishte mire sikur ta kishim neser – keto i dime te gjithe , por askush nuk po dine te na coje deri te ajo e mira – neser . Na mungon nje strategji e re , nje qe do te japi suksese , nje qe kurre nuk e kemi provuar . Ndoshta krejtesishte e kundert me strategjite e deritashme !!! Zbulojeni ju qe merreni me politike e mos t’me duhet mua t’ua mesoj se pastaj do te mbeteni pa karrige 🙂

 34. I nderuari Robert Ivezaj me mbeten edhe disa numra te pa postuar, ndoshta pakez e zgjata po ashtu ishin te lidhura,nese ka mundsi rishqyrtoje,ndoshta nuk ishte fjala per probleme teknike,mos jo une mund te beje ripostimin e dyte.
  Faleminderit dhe cdo here rrespekte.

  • Ky është vënd komentesh të shkurta dhe jo opinione aq të gjata. Komenti juaj është më i gjatë se analiza e Gjekë Gjonlekaj.
   Për opinione/analiza të tilla ashtu si Gjekë Gjonlekaj e nisi për publikim në Malesia.Org, mund ta nisni edhe ju.

 35. As nje gje. vetem mendova se mund te postohen se metverte ishte e gjate sepse tema ishte e tille dhe kishte te perfshira karaktere Sllave qe kishin gisht me fatin e Shqiperise.Nese ke mundsi kesaj radhe ripostoj se ma merr mendja se do tishte ma e lehte. I kame te ruejtuna nese me lejohet ti postoj nje nga nje.
  Tjetren here te premtoj se do te jeme shume me i shkurt.
  Faleminderit.

 36. Robert – Komenti im qe shum i shkurt por nuk e kaloi cenzuren.

 37. I nderuari moderator, kjo faqe u be vetem e Grech Trieshit .
  Te lutem hape edhe nje per tjert.
  Ky zoterija don me e tregua krejt urtin ketu,e dim se kush eshte aj dhe ka i ka te dhenat .
  Me kan then se e ka nje moter albanologe shum te fort, dhe ky i perdor punimet e saj , se aj me dy vjet shkoll te mesme nuk i din keto.

 38. Per ty FToni
  A ije pjek more po pse don me u marr me mua
  O tash ka me te hanger dikush more ,haha

 39. Vertet eshter nje knaqsi e madhe te perciedhesh dhe me vemendje te lexosh komentet e GRECH E TRIESHI te cilat jane te gershetuara me te dhena qe ne gjenerata e reja nuk i kemi te njohura.Nuk e kam te qarte pse disave nga forumiste nuk ju pelqejne komentet qe na pasunojne intelektin tone me informata e materiale kaq bindse .Lus te nderuarin Ivesaj qe ne forumistve qe me vemendje i percijellim komente e GRECHE TRIESHNI ,te mundsohet perfundimi i komenteve te tije te filluara ne kete teme.Me nderime.

 40. LUARZA pershendetje,kyGRECHE TRIESHI po e shofe se po te pongon fort,Anje here nuk u solla keq me ty as me ndonje komentues ketu.
  Sa here qe me kerkove gjera u perpjeka te me kte dijen time te pergjegji,edhe me faleminderove,une asnjehere nuk preka dikend personalisht.Po perpiqesh te zbulosh identitetin tim aspak nuk e kam problem kte pune. Une kame emrin tim dhe ketu shkruaj me G.T.
  Kurse ti po shruan ketu me”LUARZA” te njohe mire por asnjehere edhe kur ke fyer Diasporen nuk reagova duke menduar se e pate fjalen X Y-nat.
  Ti mire me njehe dhe e din sa di une mos i bje rrotull dhe ndal…

 41. Ulni tensjonet o shqiptar
  Eshte muaji i lumturimit te NENES SHQIPTARE I NENES SE MADHE I NENES SE PAQES I NENES TEREZE?
  PRANDEJ KUSHTOJANI PAK RESPEKT! JU LUTEM?

 42. Do te ishte mire qe te flasim pak me shume per nje te neserme me te mire , e jo vetem per te kaluaren . Ajo qe ndodhi dikur ka kaluar dhe sot eshte vetem – histori . Natyrishte se historia nuk duhet harruar , mirepo ne gjate tere kohes flasim vetem per te kaluaren ! Kane kaluar koherat e Dapcevicit , Gjilasit etj . Besoj qe as pasardhesve/familjeve te tyre nuk u bjen ndermend se kane egzistuar fare , e na nuk i hjekim nga goja as sot 🙂

 43. Ftoni
  DPS eshte realitet ne malsi ,me me shum se 3000 vota .
  Nje fjal thot: vullneti i popullit ,vullneti i zotit,edhe mos harro se ne demokraci
  shumica respektohet,keshtu e don populli o Ftoni!

  • Heren tjeter DPS-i do te kene edhe me shume vota ! Sa me shume qe po mundohemi ta rrisim patriotizmin tone , aq me shume vota po fiton DPS-i !! Pse ? Sepse popullin e interesojne edhe kushtet e jetes , e jo vec kombi , flamuri etj . Kur barku eshte i zbrazur , atehere zvoglohet edhe patriotizmi i njeriut . A shifni sa patriota jena ne qe jetojme ne SHBA ? Kushtet e jetes i kena te mira , ater kalojme kohe … Nuk theme se DPS na i bjen kushtet e jetes te mira , por populli e dine se partite shqiptare flasin vetem per patriotizem , kurse DPS-i flet vetem per permirsimin e kushteve te jetes.

  • DPS-i na e marrt t’keqen, bashke me votuesit e tyre ne vendlindje dhe adhuruesit e tyre ne diaspor!?

 44. Greche Trieshi kam ndiejnen se je shume simpatik. Gojembel dhe ashtu me radhe… Kam pershtypjen se edhe Luarza ka te njejtin opnion per ty per ate edhe te ngacmone… Do ishte mire ta ftoshe Luarzen per nje weekend ne Nju Jork. Pse jo.

 45. ZADRIMA ,duket se sonte paske bujt ne Malesi te Manastir Trieshi qe me kaq respekt e dashur po e pershendet Gjeken.Heren tjeter pershendet nga vendlindja jote qe i takon Zadrimes dhe dergoja nje porosi Gjekes qe ma mos te na perkrahi refendume te ngjajshme si ate te pamvarsise se Malit te zi ,kryetaret e komunes urbane te Tu z i t ne krye me Nikolle Gegaj tung.

 46. GJELOSHO
  Referendumin e kane perkrah 95/ te malsorvet ne malsi e edhe prej dijasporet ,nje numer i konsiderueshem.
  Gjeka e njeh demokracin, dhe vullnetin e popullit ,e jo si disa .
  Mu per ket Gjeka duhet respektua ,ne qofte se me lejon Gjelosho

 47. perderi sa Gjeka skerkon falje diaspores, spo thom per ju qe jetoni ne vendlindje, per fushate te turpshme qe beri per referendumin e pamvarsimit te M.Z. per ket shtet fashist qe askurr sesht dasht te behej shtet,pra deri sa skerkon falje ,se meriton respektin. U mundue qe Z.P****** i***** te shpallet qytetare nderi nga DPS dhe adhuruesi i ti N. Gegaj. Na i paraqet malazezet si komb e ata sjane komb fare ,nuk egziston kombi malazez, ka vetem popull malazez por jo komb. Ata qe skan prejardhje shqiptare jane serbe. Esht tradheti dhe turp per secilin qe i thot vehtes intelektuale dhe te punoi ne

 48. favor te okupatorit ku per ni shekull pothuej gjymsa e shqiptareve u asimiluan ne malazeze dhe boshnjake.

 49. Gjelosh Nika ta kam borxh nje kafe se mire ja mylle kti Zadrimes, se ky me shum shok shiten let e e kan menen si femen e keqe.
  Kta burra demek ktej po paraqiten patriot te mdhej e ne tjetren ane po ma pershendesin Gjon Leken sa bukur e paska shkrua ket leter.

 50. DIJASPOR
  Pse kerkon qe ky Gjeka te kerkoj falje,kuj me i kerkua, per chka,?
  Po ateher duhet me na kerkua falje gjenerali e ish kryeministri i Kosoves
  zoti AGIM CHEKU dhe kryministri aktual i shtetit ame zoti SALI BERISHA.
  ZOti DIJASPOR a te kujtohen thirrjet e tyre qe na i ben,te lutem vech mos me thuej se nuk eshte dasht t ndigjojme ,si shumica juaj atje pertej atlantikut

Comments are closed.