Gjykata Kushtetuese hedhë poshtë ankesën e UDSH-së

Gjykata Kushtetuese e Malit të Zi e ka hedhur poshtë ankesën e Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSh) kundër Komisionit Qëndror Zgjedhor (KQZ). Ankesa ka qenë lidhur me shpërndarjen e mandateve në bazë të rezultatit zgjedhor, ku UDSh edhe pse ka fituar 0.9% të votave nuk ka fituar një mandat, për shkak të formulës zgjedhore e cila është përcaktuar me ligjin e ri zgjedhor.Sipas Zenkës kjo është një vjedhje që po i bëhet popullit shqiptar sepse 4.000 vota të partive shqiptare (UDSh dhe Aleancës Rinore Shqiptare) i kanë kaluar partive jo-shqiptare.

Luigj Ljubo Shkrela, anëtar i Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS), ka thënë se me rezultatin zgjedhor janë të pakënaqur partitë shqiptare e jo edhe shqiptarët, sepse siç thot ai, jo gjithë shqiptarët kanë votuar partitë shqiptare. Sa i përket ligjit të ri zgjedhor, Shkrela ka thënë se ai është në dëm të pakicave të cilat nuk mund të koordinohen dhe të dalin të bashkuara në zgjedhje. Duke shprehur keqardhjen për mos marrjen e mandatit Shkrela ka thënë se UDSh ka dhënë kontribut të madh në krijimin e një shteti multietnik dhe ka qenë partner i DPS. /Shqiptarët në Malin e Zi – Albanians in Montenegro/

26 Comments

 1. Normal se e hedhe poshte, pasi qe eshte vertetuar se dps nuk i nevoitet ma se sikur te ishte nevoit se kin lan pa mandat, Mirpo keta ekan mendua kete pune me koh i kan gjet zavndesat e udsh e keta jane keta burrat e koalicionit shqiptar e duket edhe te forces per bashkim.
  Me te vertet tyrp per keto parti shqqiptare une si njeri qe ua kam dhan votbesimin jam shum i zhgenjyem edhe kurrma si votoj pasi qe vullnetin tim e voten time me kalua ne dps skam nevoj permes tyre permej pas ata karrigat e buta.

  • realiteti asht se nuk mund te fitojm as ni sen duke tej en opozit tan jeten partit shqiptare e kta ci po bajn koalicjone me dps bela i kan kushtezua per te miren e popullit

  • Po cka me prit tjeter prej tynet?
   Prej Vasel Sinishtaj qe te gjith qe kan pas pun me te e din se eshte **** i klases pare !
   Prej Fatmir Gjekes qe e ka shkatrua UDSH vetem per tju fut DPS ne b.th sa ma par !
   Prej Gjergj Camaj i cili ehte vetem kukull ne duart e atij biznesmenit te Vuksanlekajve i cili e finanson cdo fushate te DPS ne Malesi !
   Prej Mehmet Bardhit i cili e shkatrroi partin me te forte shqiptare dhe sot eeksaj dite vazhdon ta beje kete !
   Keta pionat tjere,Niken me kompani as nuk po i permendi se nuk e meritojn as per te keq as per te mire mu marr me ta !

 2. Met vertet ne shqiptaret duhet meu organizua edhe mej bojktua zgjedhjet mej denua sic e denoi populli udsh, mej denua edhe keta qe te mbushen mend sahan lupirsat e pushtetitm mos mej lejua qe permes votes sone te jen pjes e dps-it.

  • z. e verteta skam cka te shtoj ne komentet tua ve tem te them te lumt shume me vend xhdo te mire.

  • Shume ide e mire, ke te drejt, me i bojkotua.
   Edhe asht mire se u kurrsejm PDS-se paret, se ata kan pagua shtrejt ci vec mos me dal Malsort en zgjdhje.
   Bojkoti nuk na sjell gja.
   Por muni me provua me grev uriet, bela u dhez.

 3. Një fjalë popullore thotë ” Çka mbjellë, atë dhe dhe do korrësh”, ! Pra, ky sukses i UDSH është fryt i veprimtarisë së ish-kryetrait Ferhat Podgored dhe ish-ministrit të tijj Gezim Hajniagën.
  Z. Zenka pajtoju me këto fryte, të bëfshin mirë !!

 4. Por siç duket së shpejti hapave tu UDSH do tu shkojë edhë ****** i tyre Fatmir Gjeka, sepse pa e ditur mirë rezultatin e zgjedhjeve ka vrapua në Podgoricë për të lidhë kurorë me Millon. Z. Gjeka është dashur të presë pakicat tjera për hap të metejmë dhe të dalin me kërkesa të përbashkëta, pasi po shihet se pakicat kanë peshë vendimtare për pushtetin e ardhshëm… Gjeka pesove që në start…..

 5. Po ti Drakulla i ciles klase je. Kjo faqe e shkrete mban chdogje qe te qitesh mbi te, e ne radhe te pare ie pavertetat si kjo jotja. Ti nuk munesh me fole ne emen te kurrkuje pervech ne emnin tand, e aty munesh me RR…….. sa te duesh

  • A po te konvenon Gjyk se shkojn me DPS po ?
   E di se edhe idolis yt pater P**** kamju knaq shpirti ni ka shpirt a pak….
   Mos u brziej gjithku Gjyke se ske lidhje cflet

 6. Po cka me prit tjeter prej tynet?
  Prej Vasel Sinishtaj qe te gjith qe kan pas pun me te e din se eshte **** i klases pare !
  Prej Fatmir Gjekes qe e ka shkatrua UDSH vetem per tju fut DPS ne b.th sa ma par !
  Prej Gjergj Camaj i cili ehte vetem kukull ne duart e atij biznesmenit te Vuksanlekajve i cili e finanson cdo fushate te DPS ne Malesi !
  Prej Mehmet Bardhit i cili e shkatrroi partin me te forte shqiptare dhe sot eeksaj dite vazhdon ta beje kete !
  Keta pionat tjere,Niken me kompani as nuk po i permendi se nuk e meritojn as per te keq as per te mire mu marr me ta !

 7. E,Shkreli,Shkreli a kujton se asht pak von prejnatet me shkua ën Kish se frati ka shkua ën Shpi.Kû je kên para xgijelljet,nuk na kallzove direkt çka i ka vjejt UDSH-i Shqiptarit se e kapa matmadhën detyr ën shtetin e malit zi për pakica e drejtat e popullit.

 8. UDSH – c’est la vie. Duket se vetem kshtu vijme te bashkimi i forcave politike shqiptare ne MZ, shuarja e ngadalshme e gjithe tjerave dhe mbijetesa e me te fortit. Problemi me kete formule eshte se populli po vuan ne nderkohe!

 9. Mos i kjani keta te udbsh ,shiqyr zotit qe shkuan ne histori ,mos i ktheft zoti me ne pozit se vech sherri u shihet.
  Keta soj shqiptaresh,me si nevoiten malsis, ndoshta prap konvertohen si me par. Ku ije o FERHAT LULANOVIQI hajde e shpetoje UDBSH.
  O histori shkruej per ket AMBASADOR TYRPIT lejau gjeneratavet ne kujtes ket “atdhetar” te “madh”

  • Te lumte “Manastir”, shkrove ate qe meriton UDSH-ja dhe Ferhati!

 10. 3) Po rifilloj te komletoj komenti tim, nuk di se kujte vec Moderuesit z. Ivezaj.
  Keta anonimet me besdisin me shkrimet e tyre, ata sikur disa prej tyre nuk paraqesin nje dashuri per rracen e tyre. Nese jane shqipetar nuk tregohen me shume dojne Malin e Zi se vete ate “Malesi” me shume e dojne ate MZ. se te gjitha trojet shqipetare nen MZ. Me shume dojne nje MZ. se shqipetarin po thome si mendoje dhe japin nje “arsye” pake te ri, si po thone per Paloken e tyre me shume jane S*****a keta si deputet, me shume jane S****a intelektualet ne se ka “Malesia”, me shume ka ne punetor…

 11. 4) me shume jane te dedikuar punetor te UDBes se dote ndihmoje nje shqiptar, me shume interesohet me votue per interesat e MZ. po te ishte Shqiperia me shume do votojshin per MZ. se ata kane me shume “Shporeta” do thojshin se shqiperia! Por sote kane ndryshuar punet se Shqiperia shqipetaret jane 10 here me shume se Malazezet . Kane 1000 here me shume pasuri dhe ardhemeria eshte e jona, ky shekull eshte i joni shekull i ri ! Me shume doni MZ. ju inteligjenca apo “kumentues annime” se doni shqiperine nuk eshte nevoja qe te shpreheni apo te sqaroheni se ashtu shpreheni vete per Shqip!

 12. Pershendetje te gjithve … Vec dy tri fjal … Njerez ma negativ se ne kete forum ne jet nuk pac … Hala tash 10 vjet nuk e pac ni koment pozitiv … Po ju ska njeri ne ket bot cili eshte i mir per ju … As Vasel as Ferhat as Nikoll as Mehmet … As kushh per zote me duket as Nene Terezja nek eshte e mir per shumicen e juve Tung

 13. 5 ) Nese nuk jeni bashkohuni ju malesoret ne Malesi dh te formouhuni ne nje “Forum” te vetem nese doni malesine me shume se MZ. nese doni me shume trojet shqiptare se MZ. Atehera do thojsha “BRRAVO” lereni deputetet te shkojne ata vete ne Cetinj apo Podgorce, pa ju ahera do ju thojash edhe nje here apo 100 here “Brravo” do u thojshin gjithe populli Shqipetar do u brohoriteshin! Hiquni ketyre anonimeve se nuk ia duen kuj te miren. Intelektuale bashkohuni tog nga gjithe Bota dhe mos te jete ndasia ajo qe u perca ! Merrni keshillat e mija se une nuk kam mundesi me ardhe me ju por i…

 14. 6) Por due tu theme se i due ato troje se me ka lane amanet babe e nane qe ti keme kujdese se jane be placke qysh me 1911. Edue dhe Shqiperine ku kam linde si Malesine me shume se gjithe Boten tjeter. Falemi nderes ju shqipetar te mire qe mendoni per troje tueja dhe Shqiperine!

 15. tash 6 vjet patit malsore rrijn ne opozit, cka munden me be? asnjesen!… kan rastin me hy ne qeveri, te provojne, nese nuk mund te bejn gje per popullin e vet te dalin, kjo eshte shume e thjesht, politika eshte betej per pushtet, nuk eshte komunizem kta se eshte nje parti qe duhet me tej tan jeten me kubdershtua, eshte kohe tjeter, pse kycjen ne qeveri e ka perdhos udsh nuk dmth se forca e koalicioni shqiptare kan me be njejt, kan marr voten e popullit, le te punojn si nendojn se duhet, te kishin mendua se nuk din nuk i kishte votua kush,sikur peshkatart-fiqfiriqat me advokatin josef….

 16. A.B.I
  Pajtohem mety ,sa hapet nje tem, vech fillojm e fyejm njeni tjetrin,tema harrohet,vazhdon shamata kush per ken din gje,
  E keqja eshte se i themi te pa vertetat, por per ate na shkojn punet keshtu .
  Ketu behet nje gar fyese , kush fyen me shum ,e fituesi i gares dihet .
  Per fat te keq eshte be nje percharje e madhe ne mes dijaspores dhe vendlindjes, se di se si, as pse?Prandaj kadal o vellezer ulni tensjonet mos fyeni njeni tjetrin debatoni e komentoni ne menyr dinjitoze si na ka hije.
  Te lutem edhe ty moderator ndermerr hapa me rigoroz per keta qe fyejn.

 17. A.B.I dhe Zadrima keni plot te drejte se na duket edhe nuk meritojme dichka ma te mire se na jepet. Chudi e madha si kurrkush nuk kenka i mire. Per bese moderatori nuk ka chka ban, vetem muj mos me lejue asni postim, por barabar ata qe e kane fyerjen ne gjak, te njejtit mbesin.

 18. Une mendoj se nuk jane fyerje por pershkrimi i realitetit fatkeq, perndryshe situata ne teren nuk te jepe hapesire per nje optimizem dhe pozitivitet, shikoni ka po shkon Malesia!?

 19. Po si mendon ti Keli, a thue jekshtu pra po e chojm Malesine perpara. A thue nuk ka menyra tjera me diskutue vetem tue kqyre me poshtnue njeni tjetrin me emna e mbiemna. Je shume gabim, se hapsire ka gjithmone per vudhnet miret. Nuk po thom se nuk te qesin taktit, por ama te permbahemi te gjith. Asht e kjarte se punet nuk jane mire, por chka mendon ti, a thue nuk po i keqsojme na hala nga kto medija me blla-bllat tona, apor edhe ma keq me fyerjet tona ? Po pasha besen, ma zi po bajme. Ka njerz te liq sa te duesh, ama s’jem te gjith pa dadhim. Une e dij edhe shkakun. N’se doni edhe qeshni,…

 20. ……por une jam ma se i bindun, se po te respektoheshin urdhnimet e Zotit, bare nje perqindje e mire e tyne, nuk do te ishim ku jemi. Kjo vlen per te gjith pa perjashtim, si per politikanet, si per ne tjerve pa dadhim. Por, jo duket se neve na mjafton vehtja, jeta toksore me te gjitha qe ajo kerkon, shkurt egoja jone. Ateher po qe ka konfrontime, mosmarrveshje, fyerje, dhe rezultatet po shihen. Ishalla bahet mire !

Comments are closed.