Shpresa e UDSH-së për deputet tani te drejtësia ndërkombëtare

Pasi Gjykata Kushtetuese e Malit të Zi e ka hedhur poshtë ankesën e Unionit Demokratik të Shqiptarëve kundër Komisionit Qëndror Zgjedhor  që ka të bëjë me mandatin e këtij subjekti politik në parlamentin e Malit të Zi duket që shpresa e fundit tani do të mbetet drjetësia ndërkombëtare.

Unioni Demokratik i Shqiptareve i ka shterur tashmë të gjitha nivelet e ankesave në Mal të Zi. Vendimi i fundit i Gjykatës kushtetuese vjen pas një kërcënimit të hapur të partive proserbe të cilat ishin të gatshme edhe për protesta në rast të ndëërimit të vendimit të Komisionit shtetëror zgjedhor që do ti jepte këtij subjekti mandatin e deputetin por në disfavor të tyre.

Kryetari i UDSH-së Mehmet Zenka kohë më parë kishte deklaruar se në rast të një vendimi negativ rreth mandatit diskutabil atherë ky subjekt do i drejtohet edhe instancave ndërkombëtare.

Vlen të përmendet se shqiptarët në zgjedhjet e fundit parlamentare në Mal të Zi fituan vetëm dy deputet edhe pse numri i votave shqiptare ishte për më shumë. /Ulqini Online/

13 Comments

 1. 2011 Dinosha ka vlerësuar se kodi zgjedhor nuk është miratuar dhe as që mund të miratohet , sepse me Kushtetutë është paraparë që Kuvendi , për ligjet me të cilat rregullohet mënyra e realizimit të drejtave të arriturave të pakicave, vendoset në votimin e parë me shumicën prej dy të tretave dhe në rrethin e dytë të votimit me shumicën e votave të deputetëve , jo më parë se pas tre muajsh

 2. E u thaftë krahi o UDSH!! Po cka mendoni se nderkombëtarët do tu përkrahin , për gjoja padrejtësit që po u banë pushteti, apo më mirë me thanë DPS-i. Po si mund të ju përkrahin kur ju tash sa e sa vite u thoni evropianëve se shqiptarët në Mal të Zi lul[zonë mbi të drejta. Tash ju ka ra ndërment për padrejtësitë që po u bëhen shqiptarëve hu u thaftë kreahi , se me veprimet tuaja keni helmuar jo vetëm fëmijët tuaj por edhe nipat e mbesat. Ju ka mallkuat kombi e zoti!!!!

  j kombit

  • Tani do te shohim kyt partin e juaj qe nuk mund te presin te hidhen ne krahun e DPS-it,dhe ata ishin duke folur gjate gjithe kohes si muej UDSH n qeveri me DPS,por dallimi eshte se UDSH nuk ka mashtrua si keta.. por va pachi hajrin !! Por pe shoh se askush tash nuk thot gja kunder Forces,IQ etj etj..e nji dit pas zgjedhjeve jan lut vetem DPS-it,turp !!

   • po ke te drejt pore nuk ashte isoj si me kene partner ne qeveri me pushtet e UDSH.m ashte kene vete pere nevojat e pushteti ose me i fjal rroktar pere shtet pere ata tash e lane mrapa si lopa baglen more tuz se udsh ka votua ne favore te dps edh kunder malsis apo shqiptarve na M.Z ti po thua turp pere forcen e IQ po deri dje nuk kje turp pere dinoshen me ju e me UDSH po ju ase tash nuk e kuptoni se ini gabim e done zoti i dite e kthehi e bahuni elle ju malsoreapo shqiptar e pere interesat e komite .ishalla krishte e zoti u nimon e u bekon pere tju drejtua e bashkua me vllazen shqiptar tung

    • po ju i kini ministrat e dretsi ne pune a ata nuk mujne me u llane te drejta a vetem jane aty pere jate rrog ci e marrin a pere drejtsi ju nuk duhet me ba ankime se tash i 20 vjet punoni pere dps pore tash po shifet se kini dal jasht perdorimit ni fjal e popullit thot i veti ka shkon te rrezon e ka kthehet te cone pra nuk ashte von elle ju me punua ne interes te popullit e leni interesat personale tashe ashte koha me formua pushtetin lokal ne tuz shqiptar e jo promalazes apo boshnjak ishalla don zoti elle ju kthehi me malsi e pere malsi more vllazen

 3. po jeky ne fotografi a ashte hamdi lulanaj (hasani) po me duket po ky pse nuk nep dorhjekje nga puna e ministrit pere pakica ne mal te zi keshtu me bojkotua se shqiptaret nuk kane te drejta ne kyte shtet tash i ka arlle koha me tregua veti se ashte shqiptar e potriot pore nuk po me duket se ashte gati se i dhimet ajo rrog se ky nuk ka fuqi ne ate pozit ma shume se i ***** e tojeq e more tuz tash te dual gjumi se tash 23 vjet kije fjetun se nuk fole per UDSH ci kjen sherptoret e dps antishqiptar keshtu e ka puna tash do ti humbini elle punet ne shtet se u ka cof ora UDSH

 4. Po kjajn qyqanat e UDSH-s tash… Mir tha jari ne nji koment diku ktu:a kiet ju te UDSH-s ata ci that qe shqiptart i kan te gjitha te drejtat? A kiet ju ata qe me voten tuaj ne parlamentin e Malit te Zi votuat kundra ligjit me te cilin do ta fitoshim komunen e plote? Tanve na kini qesh por tash gjithkush pu qesh juve,skanpa than kot: Mos ja qesh kuj gomarin se t’pllet te dera!!!

 5. edhe nese udsh eshte ne te drejt, nuk besoi se gjygji nderkombtar to de merret me kete ceshtje

 6. e derisa gjyqi nderkombtar ta fuse ne procedure ankimimin kalojne nja nji vit- e derisa te marre vendimin kalojne edhe nje dy a tri!!! perfundon mandati deri atehere!!! e mund te ndodhe qe vendimi te jete negativ per UDSH, e nese asht pozitiv cka u fitua??? mos valle pas tri, kater a pese vitesh, do ti japin UDSH nje mandat me shume!!!! kuku lele…atehere, ankimimi mund te sjedhe vetem nje dobi finansiare per UDSHpor vetem nese vendimi del pozitiv!!! ja pra, edhe ky ankimim eshte vetem per interesa personale e jo per te miren e ndokujt….kta kish
  me u dasht me dijt gjithkush e jo me u sha

 7. …me njani tjetrin ktu se sna ka hije….UDSH ka ba gabime te renda dhe kjo i plasi ftyres, por megjithate shqiptare jane antaresia e kesaj partie….nepotizmi ka pas ba te veten brenda saj, klani Gjoni, Dinosha, Hajdinga e tjeret, por mbase e kan pa se ku i coi veprimtaria e tyre do te ishte mire qe edhe ata sot, me se largu neser tju afrohen subjeketeve tjera shqiptare, ne rend te pare forces e iniciatives si subjekti me i forte dhe te bashkepunojne per te miren e te gjithe ne….mos harroni asnje nga ne se UDSH eshte parti shqiptare, viteve te fundit e manipuluar nga disa persona

 8. Union o union shum te pa vertetat po ti thon
  Po mos tite ken unioni kush dreqin kite dit per shqiptar ne mal te zi.
  Mir ka pa then Sala do kopshtije.

 9. Si muj dikush meja dhan mandatin kur nuk e don Populli.A ka tije Zenka a kurr çka don me tha DEMO- KRACIA.

Comments are closed.