Këshilli qendror i Forcës përcakton platformen për bisedimet për formimin e qeverisë

Këshilli qendror i Forcës në mbledhjen e mbajtur të dielen më 21.10.2012 në të cilin janë shqyrtuar rezultatet e zgjedhjeve parlamentare të mbajtura me 14 tetor, me propozim të Kryesisë së partis njëzëri e ka miratuar Platformën politike mbi principet e veprimit të përbashkët për të avancuar pozitën e popujve pakicë në Mal të Zi. Nënshkruesit e kësaj platforme u muarën vesh që së bashku të marrin pjesë në negociatat për formimin e shumicës parlamentare dhe  ekzekutivit të Malit të Zi.

Platforma politike është document i përbashkët të cilën e kanë përgatitur grupet punuese të Partisë Boshnjake, Forcës për Bashkim dhe Iniciativës Qytetare Kroate me të cilën definohen principet dhe qëllimet e veprimit të përbashkët të përfaqësuesve të popujve pakicë në Mal të Zi pas zgjedhjeve parlamentare, thuhet në kumtesen për opinion të Forcës.

Në pajtueshmëri me këtë platformë politike, Këshilli Qendror i Forcës poashtu ka vendosur që në bisedime për formimin e shumicës parlamentare dhe Qeverisë së Malit të Zi të dale së bashku me Partinë Boshnjake dhe Iniciaivën Qytetare Kroate dhe bisedimet të fillojnë me Koalicionin Mali i Zi Evropian.

Sherbimi per informim i Forcës

49 Comments

 1. Masi qe nuk paska hala komente, i lus komentuesit e ketij portali te diskutojn ne menure vllazerore dhe pa fyerje. Chdohere para se me fillue me lexue duhet me u shterngue mos po “hase” ne fjale te pa hijeshme. Kure fillojne fyrjet ato kurr nuk mesin vetem, jane si magneti dhe terheqin njena tjetren, prandaje asht mire qe mos t’i fillojme, po te bisedojme si te aferm qe jemi. Te pakta jane familjet ne Malesi qe nuk kane lillje, gjakut, miqesijet, kumarijet, probatimije dhe kshtu me radhe, prandaje na ka hije keshtu edhe te komunikojme. Gjendja politike, zgjidhjet dhe te tjerat, te gjitha…

 2. ….kalojne, kurse ne mbetemi ketu dhe na duhet me jetue me njeni tjetrin. Edhe niher tjeter pata apelue keshtu e me tha njani: chdokund keshtu debatohet, po aj harronte se ne jemi nje grusht te aferm e nuk jemi Europa ose Amerika e bashkueme. Zoti e bekofte Malesine !

 3. Gjyka ke të drejtë kur thua se komentuesit duhet të kenë së pakë minimumin e etikës së komunikimit. Por edhe nëse e kemi, kur flasim për UDSH , nuk mundemi pa u treguar meritat, atëher dalim sikur skemi kulturë komunikimi.. Po këta të gjorët e UDSH-së çka kërkojnë tash tek nderkombëtarët kur për sa vite u thonë atyre se shqiptarët në MZ i kanë të gjitha të drejtat.

 4. UDSH , kur tash DPS u ka qitë jasht lojet, u bjen ndermend për padrejtësitë që ky pushtet tash sa e sa vite u bënë shqiptarëve. -Po ku keni qenë deri sot, ku keni qene gjatë ” fluturimit të Shqiponjave” apo kulshedrave ndajë malsorëve? Ishit me ta. -Ku ishit kur Malësisë nuk iu dha komuna e plotë? Ishit me pushtetin kunder. Ku ishit kur u miratua ligji mbi simbolet dhe atë zgjedhorë? I hartuat bashkë me pushtetin.. Ku ishit……????!!!!

 5. Mendoj se UDsh i ka humbur të gjitha, dhe këto me plotë të drejtë, por shumë vonë. Ah sikur kjo të ndodhte para shumë vitesh, apo sikur kjo parti mos ekzistonte fara. Me siguri do ishim në një pozitë shumë më të mirë… Së paku nuk do i kishim këto hëndeqe dhe përçarje ndërfetare që fatkeqëshit janë tepër evidente…

 6. Sa i përket platformës së Forcës për bashkim, bravo ju qoftë. Ky është hapi i duhur dhe me vend. Por fatkeqësisht në këtë platformë nuk e kemi koalicionin tjetër të udhëhequr nga pjella e UDSH – së Z .Gjeka…
  Kjo do ta zbejë platformëm e pakicave, por dëmi më i madhë do të bjerë mbi vet Fatmirin… Një fjalë popullore thotë ” Kush ngutet edhe vonohet”

 7. Po tash keshilli drejtues i Forces a ka lidhje me Vasel Sinishtaj, a e ka pranua Vaseli kyt platforme me Boshnjak? si duket Malesort nuk i dvet kush aspak per keto pune, as Forca Vaselin as Gjeka Alternativen, keshtu edhe e meritojne qe nuk duelen bashk ne zgjedhje, e more Vasel a ma mire bashk te shpija njeher ateher me te tjeret si do te ishe me i fort….. tash Vaseli e alternativa presin cka kan me u ba partneret e koalicionit …. te lumt na, ater cuditna pse nuk i kan votua keta po DPS, e kan pa shansin, dy here fill e ka ba Malesia deputet Vaselin dhe nuk ka tregua kapacitet lideri…

  • Tung….mos u loll shume se cka ka pranua vaseli e cka Forca, sepse me siguri se personat destruktiv si ty nuk i kane pyete….mbase kane pyete njani tjetrin dhe kane arrite marreveshjen…shpejt do ta shohesh platformen dhe do te bindesh se je ne gabim…dhe ndoshta ke harrua se Forca e Iniciativa tashme jane nje subjekt politik-edhe kjo do te jete syrtare shpejt…tung

 8. more ke te drej se dps-e ka mare ma shume vota se tana partit shqiptare ne malsi se jane shite pere ka 50 evro pore na shitna kollaj e nuk di pse ashte shpenzua dps se na punojm pa pages

 9. rezoluta eshte shume e drejte, dhe e besoj se eshte punua me partneret e koalicionit parazgjedhor… dmth. se vaseli do t’jet i kycur ne kete rezulut me kerkesat per malesi dhe per shqiptare ne pergjithesi. E sa i perket UDSH thjeshte “‘ c’fare kan mbjelle, po korrin'”

 10. Forca do me ja grabit fatmir gjekes se kan frige nese fatmiri bashkohet me dps forca do ta humb pushtetin lokal ne ulqin. Sidoqoft une serish jam pesimist se situata per shqiptar, ne mal te zi, do te mbes e njejt, dmth jo perparim politik apo ekonomik…tung!

 11. Ty t’lumt lapisi e neruoshime Gjyka100% jâm me ty.Jeky pleduje për UDSH-in nuk pat vêt jektû e mamir me harrua e mos me përmêt ma at parti. Shkreli ka rrêjt tepër shum kur ka tha se UDSH-i me DPS ka bâ shum t’mira për Shqiptar. Mua mu pëqye komenti i Ivezaj e vet nuk kam tha veç iher se politikanat, Malësort ose nuk dijn me kên Zot shpijet ën shpi t’vet ose nuk guxojn por po lypin zotin e shpis ën Podgoric ose ën Ulqin.Po kû âsht e treta pies e Shqiptarvet,Gûsîja e Plavi, kû jan politikanast e tynet. Po dvet Ivezaj kû asht Vaseli e Alternativa?I neruoshimi Ivezaj ata jan pyt ……….

 12. 2….aty te plazha e vogël ën Ulqin.Ata nuk jan t’pavaruor e nuk dijn me bâ politik pa këshiltar prej jashtjes,Ulqin ose Podgoric.Jaty asht problemi i Malësis se nuk na dvet kurrkush ater populli ja nep votar Malaziut.Hupi maemadhja e po hupin kadal edhe t voglat

 13. Vellezer ne po flasim per ate qe esht dasht te ishte, apo per ate qe eshte. Realiteti esht tani keshtu si esht, jan humbur dy deputet, prej pa organizimit ton shqiptar, ketu ska faj DPS ase kush tjeter vec neve pra votuesit dhe lideret e partive tona shqiptare. Nuk u arrit ajo qe duhej,cka tash zoteri te nderuar. Mua me duket se duhet me hece perpara sidoqejmi, pra me keta dy depuetet, ta gjejm me te miren dhe me te mundshmen per shqiptaret nen mal te zi. Jam dakord prap po them qe mos te kishim pas nevoj me ba kualicjone me Ulqinin per nje dreq deputetit, se duhej ti kishim dy ne Malsi por kj

 14. mund ta paramendoj se si do te na vente gjendja sikur te zgjedhunit e popullit ta benin politiken n baze te inateve te atyre qe humben ne zgjedhje!!! ende nuk ka asnje marreveshje politike ne skene dhe menjehere disa humbes kritikojne dhe ata ne nivelin me te ulet moral! pse- sepse aq kuptojne, por duhet me e dijte se politiken se bejn ata qe humbin por fituesat…pse?-sepse ne ju dhame voten qe kete ta bejne ne emrin tone.

 15. Por kjo nuk ndodhi, tash duhet te hecet ashtu si jemi, dhe me keto forca qe kemi.nje kenge popullore e Hasan Fazlis ne Kosov thonte Rueje punen pa me u ba, Se kur bahet mos ban za. Edhe ne te ruhemi prej projekteve te ardhshme antishqiptare nga qeverija malaziase, dhe bashkepuntoret e saj. Te ja japim rastin dhe mundesin Vaselit dhe atyre te tjerve qe jan zgjedhur qe ta udheheqin popullin, dhe ta cojn perpara ceshtjen shqiptare atje ne ato trojet tona te lashta stergjyshore. Nese nuk pajtohemi me ato qe jan ne teren pra realitetin ne sdo te shkojm askun. Me akuza ky esht tradhtar, e ky esht sp

 16. andaj, edhe nese ata gabojne, apo nuk veprojne sic deshirojme ne, fajtoret jemi ne. fillimisht duhet te shihet se cila do te jete marreveshja e siperpermendur-pikat e saj- e pastaj te flitet dicka, por jo shume, sepse sidoqofshin kerkesat-per realizimin e tyre duhet disa kohe. sic isha i bindur gjate fushates se kolaicioni forca-iniciativa-perpsektiva, do te jene me te fuqishmit, ashtu mbetem i bindur se puna e tyre do te jete frytedhenese, se paku me frytedhenese se e secilit subjekt shqiptare deri me sot…

 17. E ky spijun e kete e paguejn kaq e aqe, me kto skemi me arrit perpara. E luse vllezersiht mergaten shqiptare qe nga keto troje kan emigrua jasht atedheut e vecenarisht ne Amerik qe mos te mundohet me i pri proceseve ne trojet tona, le te jen katalizatori por jo organizatori i ketyre ceshtjeve, sepse jetojn larg dhe nuk i din disa pun ketu ne Malsi por ase nder shqiptaret nen mal te zi ne pergjithesi. Kjo u pa ma se miri me disa experimente qe ben ne keto zgjedhje, dhe biles duke u kushtuar disa kandidatev shume dame, qe ata si kan merituar. Te jemi objektiv me najni tjetrin se aje qe rrin ner

 18. Aje qe rrin ner dardhe e din se kur duhet dhe si duhet te shkunden ato, nganjeher ato dhe bjen vetevetiju nga lisi, por perdhuni nuk ban te shkunden kokrrat sepse ato duhen te pjeken, dhe te papiquna si duhen kujt asgje. Te afrohemi tani rreth kualicjonit te partive qe kan fituar keto QYQE votash dhe te arrihen disa gjera qe mund te arriten. Deri ne zgjedhje tjera duhet te pajtohemi me kta depuetet pra udheheqes qe i zgjodhi populli dhe mos te rrim tye qaj, ma imir do te ishte ky apo aje tjetri. Me disa kushte duhet te hyhet ne parlament dhe te debatohet per te drejta te shqiptarev. Nje prift

 19. nje prift i vuejtur neper burgjet komuniste te shqipersi, kishte qendruar mbi 20 vjet neper biruca atje, e pyesnin pse je kunder qeveris se Sali Berishes kur ske force qe ti bejshe aqsgje, dhe aje ju pergjigje se paku sa te jetoj sdo ti lej te flejn raha. Edhe ju deputet shqiptar ne mal te zi, se paku debatoni dhe asnjeher mos i leni malaziasit te flejn rehat, por gjithnje kerkoni dhe protestoni per te drejtat tona qe na takojn. Nese Mali i Zi do te behet pjes e UE ateher esht shum von, prandaj punoni me ata qe i kemi. Ma mir nje zog ne dor se nje pellumb ne hava.Tung dhe mirundegjofshim hera

 20. U bu, bu, se cfare thote ai komentuesi i pare siper , mos te flasim se do te dijne te hecin ata. Ne keto zgjedhje nuk kam pare ndonji ndryshim te gjithe per M.Z. flasin se shqiptaret do ijshin mire po qe se i lajme rahat. V****e S*****j shkojti ne komisinin evropjane ne delegacionin MZ. per ti sigurue MZ. vendin qe i takon por jo per shqipetaret. Nuk kame pare ndonje bisede apo ndryshim per kerkesat e shqipetareve vetem at djale te ri si po thone Malesoret se eshte teper i ri, nuk flitet gje per socialistet e MZ. ata jane trasformue jane bere demokrate me shume se S****** B******a . V.

 21. 2) mos mu beni merak se V**** do te gjeje nje pune te tjeter nuk rrin pa buke atij ja siguron MZ. M***** B****i eshte i sigurte ai ze nje vende kryesor “antar i sigurimit te MZ”. Ase nje bisede nuk u be per Shqiperine si mos te ishte aspak nena e shqipetereve, duhej te bisedonte ndo kush per shqipetaret qe po jane bere “pakice ” ne trojet e tyre. Nuk flitet vetem me arrogace ndaj Shqiperise ose aj qe mendon per Shqiperi duket si nje “Ogic* i zi. Nuk thuhet, se eshte kunder ligjit te formoni a te sugjeroni per marredhnje Ek. Kul. Sp. te shendrroni sku. Fut. me Sh. apo te shendrroni me…

 22. 3) Apo te vizitoni te organizuar Shqiperine per 100 Vjtorin e Pvaresise. Keni me gjete perkrahje si ne Qeveri ashtu ne Partine Socialiste nuk jane me te keqi sesa socialistet tuej te Gj******** keni AKZ. qe ju pret me flamuj KZ. Ftoni ata se do te jene me se te gatshem tjau kethejn viziten me flamuj KZ. gje qe eshte i ndaluar perdorime ne MZ. Lerenji ata te merren veshte me MZ. Ju beni vetem nje ftese ; “V*** S*****J pati thne se do bej vetburgim”
  mos e beni me shkrim se nje intelektuale ne Tuz pati thene se nuk i ka ftue Kosovaret ne ate manifestim. Fund

 23. Sum Gruda presim ty me na udheheq.
  Hajt pash besen se tkaloj break e ktheju rolles

 24. Ne nganjeher flasim sikur te drejtat tona duhet ti fitojm apo kerkojm ne ndonje kontinent tjeter. Ne mjerisht jetojm aty ku jetojm, pra ne Mal te Zi dhe te drejtat tona shpresojm se do ti fitojm ne Mal te ZI. Ups gabim shtypi nje dit e dhasht zoti te bashkohemi me Shqipni me shtetin ton ame, por tash per tash, ne vetem nen malin e zi jemi, dhe aty do ti fitojm edhe cfar do qe te fitojm. Prandaj aje EMOCJONALPATRIOTIZMI per momentin nuk con kurrkun zoteri SUMA… Ti mund te jesh atedhetari ma i madhe ne kombin shqiptar por realiteti ne terenin e ceshtjes shqiptare esht ky qe asht. TUNG

 25. Pasqyra e Ngjarjevet
  Vertet po i pasqyron ngjarjet je numer uno , bravo qe po u tregon ketyre ,qe sduan ta kuptojn realitetin.Kroatet e serbet kan luftu dje ,sot serbet ne kroaci ,
  jane ne koalicjon me qeverisesa kroat.

 26. Jam i mendimit se ka qen i nevojshem njefar bashkbisedim ne mes koalicioneve te partive shqiptare te cilat siguruan nga nje deputet ne parlamentin malazez e ateher se bashku me partit tjere te popujve pakic te perpilojne platformen e perbashket me te cilen do te hijne ne bisedime me partin shumic qe doli ng a zgjedhjet e fundit.Por kjo nuk ndodhi fale bartsit te listes “shqiptare bashk te Fatmire Gjekes dhe kryesuesi te kesaj liste i pa zevendsueshmi dhe i perjetshmi i vetequajtuni kryeter (pasi ma se tash dhijet vite nuk ka mbaj kuvend as nuk ka organizua zgjedhje

 27. Aje intelektual ne Tuz qe paten then se nuk e ka ftuar pinjollin e familjes Jashari pra Murat Jasharin, nuk ishte Vaseli ore Suam por ishte profesor Fran Camaj. Ashtu qe mos ja qitni Vaselit te gjitha…tung

 28. Biles Vaseli pati then se jan te mireseardhur vellezerit ton ne shtepi te vet, skan nevoj per ftesa, ashtu si ju i keni heronjet tuaj, Njegoshin edhe ne kemi Gjergj Kastriotin, Ded Gjon Lulin dhe Adem Jasharin. Dhe aje per ate deklerat do te duhej pergezuar. Megjithat ato jan kohra te shkuara duhet te hecim perpara. Ceshtja shqiptare ne mal te Zi duhet te avancohet me cdo kusht ne favorin tone, ose na muer dreqi e kryeme. Ky esht treni i fundit per ne shqiptareve ne ate shtet dhe nese edhe tani e humbim, ndoshta askurr ma sdo ta kapim. Prandej bashkim, force, guxim dhe urti, drejt realizimit t

 29. partiake per zgjedhjet e kreut partiak Mehmet Bardhi i cili si ilegalc po vepro mbrenda kesa partije tu mos zgjedh mjetet manipulues per ruejtjen e keti posti te lart tue anashkalue kerkesat legjitime te degve te Plaves,Gucise e Malesise per mbajtjen e kuvendi ku do tu kthehet legjimiteti organeve udheheqse te ksaj partije e cila jo for kaher gzonte perkrahjen e simpatin e mbar elektoratit shqiptar nen Mal te zi .Futja ne koalicin me frakcionin e UDSH Ftmire Gjeken paralajmron edhe nje coptim te kesaj partij me pyka te bash Mehmet Bardhit i cili u ra shkjem parimeve 22 vjecar

  • T’lumt Gjelosh se veç tie përmête jektu Plav e Gusi.Nuk muni me kuptua kta nijerz si mujn pai përmêt,e tash nuk din njeri a jan ata Shqiptar hala ën Mal t’Zi.A kanpa edhe ata xgijedhje,partija ose politkana.

 30. Op, bu ,bu komentuesi i pare anonime me provokoje me ato komente “politike” sa fillon dhe hape gojen na tregon se duhet me i lane rehat mos me i mesue se dijne ata vete keshtu u perjashtuem si pas komentuesi te shiqojme punen tone! Kjo eshte ekstremi i diktatures dhe jo nje demokraci.
  E di se ku jetoni dhe sa te dreta keni dhe cfare do fitoni me malazezet po se nuk shpejtoni me hypen ne drejtim tjeter ajo lokomotive apo Tren ka me ju gatrrue rrugen e nuk pritni me u dhane kush te drejtat tueja keto shkrime po i baj per dike qe e ka ne zemer dashurine per memedhene dhe jo per komentuesi…

 31. te kesaj partie per mos participimin ne pushtetin qendror ku cdo here shumicen e perbene PDS.

 32. he thaftu krahu nga Amerika me Steka perpara, me makina te shtrenjta Lamburgini 500 mi dollaresh, dhe me telefon prej andej doni mej krye punet e Malsis nga Amerika. JU lumte dhe jemi krenar qe ju kemi, ju falenderojm per kontributet tuaja mteriale qe i kini dhan malsis dhe kombit shqiptar ne pergjithesi, por aman me na tregua se cfar bahet ketu, skeni nevoj. Ju prej atje doni edhe me na sundua neve ketu, se kta duhet me ba, e kta sduhet me ba, sbani mir dhe vec huti krijoni. ju doni te mbramen atje, e kryet kha, jo pasha LALEN smundet ashtu, se by… e kryet duhet te jet bashke. Prandaj edhe

 33. Ju lutemi ne menyr politike mos na torturoni keshtu, se edhe kshtu mjaft te ckatrruem jemi pa na ckatrrua edhe ju nga amerika. Na jepni ndihmen si vellau qe ja vellait, apo motra , motres, por jo me na dirigjua si shkopin magjik, sepse gaboheni ne mendimet tuaja. Njeri kishte shkuar me nxan peshk, dhe i kishte nxan nja 5 kokrra dhe vellai kur kthehet ne shtepi i thot ti sdin asgje, se sikur te isha une atje i kisha nxan 10 copa. mir i thot vllau beju gadi se te diel shkojm prape me gjua. Shkuen dhe prap ky i nxuni 7 kokrra ky vllau tjeter asnja. HEj tha skenka krejt si kam mendu kjo pun, edhe.

 34. Ju zoteri esht leht me fol por shum veshtir me veprua me ket popull. Po ju a e shifni se cka ban DPS tye i ble votat. A jeni deshmitar se ma shum ne Malsi kan fitua ata se tana partit tona shqiptare se bashkut. Pse si shifni keto gjana vec na kritikoni nat e dit, sbani tjeter vec svjen ky e svjen aje. Me te drejt vellazrisht dhe pa ofendime ecni more burra e te shkojm per peshkim bashk, dhe na tregoni se si bahet kjo pun, prandaj ju lutem mos ja teproni se edhe expertin tuaj e pame se si na doli. Tash dy votime diaspora ja keni fut kot,rrini rahat politikisht,veproni si dikur kombetarisht.dhe.

 35. do te ju jemi mirnjohes per gjith jeten, si vellezer e motra per cdo ndihme qe i keni dhen dhe i jepni Malsis, e kam fjalen edhe per te gjith shqiptaret nen Malin e Zi, por aman se si me jetua ketu esht e pamundur te na mesoni, sepse esht realitet tjeter. Ne amerik femite tuaj e dime se kan problem me folur gjuhen shqipe, ju e keni ket ne kurrizin tuaj dhe ju brengos shum, e kam vu ate se edhe patrioteve me te spikatur fmija su folin mir shqip. Por cka tash te ju mesoj une prej malsijet se si mund ti bani femin me folur shqip, jo vllazen kjo ska kuptim, sepse ju vet e dini ma mir vuejtjen tuaj

 36. ne ket drejtim, dhe une tani bahem frajer dhe ju thom me ken une atje, fmit e mi do te folnin shqip ose kisham me i qit perjashta shpijet. Nuk esht keshtu o vellezer se edhe ne do te bienim ne provim sikurse edhe ju, sepse esht jeta e atidhe, esht ambienti, shkollimi i tyre, televizori dhe muzika, te gjitha filmat e lojrat boterore atje jan, dhe mundohem te ju kuptoj, por edhe ju na kuptoni neve se shum her nuk mujm ndryshe, jetojm ketu dhe me kushte ekonomike, e politike shum te veshtira dhe po mundohemi te jetojm si shqiptar, ne trojet tona. Mos me keqkuptoni se une ju dua shum, ju qaj halli

 37. ju qaj hallin dhe ju kuptoj, por aman edhe ju perpiquni te na kuptoni neve, e jo vec na fyeni me gjithcfar toge fjalesh serbofila, malazezofila, grkofila, spijuna tradhtar e marrina te tjera te pameritueshme. Une nuk them se ska te atdihe por besomni jo aqe shum sa theksoni ju. Ata jan te pakte por rrethanat jan te ndryshme ketu. Asnje agjent apo puntor i njoftur i malazezeve apo serbeve ne Malsi apo trojet tjera shqiptare ne mal te zi, ska emer ase reputacjon te mir, te shumica i urrejn dhe ajo te trgon se populli esht i mir, rinija esht e mir, por duhet gjetur formula me punua me ta.Do te p

 38. Do te punojm me ta, dhe do te mundohemi ti shpetojm keto troje dhe ker rinin tone qe e kemi te shendosh dhe te arsyeshme. Me ndihmen edhe tuajen per aqe sa ju perket juve, por jo aq sa sju takon. Me falni ne kritika vellezrore se nuk i kam per te keq. Juve Suma respekt por ketu esht tjeter situat ne Maslin ton, dhe ndryshe esht ne Amerik dhe Europ ku jetojn shqiptaret.Ktu me dal para parlamentit malazez me demonstrua esht shum ma shtir se atje te ju. Ketu ka edhe konsekuenca, te perciedhin,rrahin, torturojn ne heshtje, te qesin punet dhe 1000 te zeza. Kurse atje te ju esht pak ma lehte. Tung

 39. Ju qenkeni me keq se na , ju paskeni problem me popull! Enveri dhe Tito e kan thane se populli i ka fajet jo Partia prandej e ke te kote por shko ne Cetine apo ne Beligrade atje jane populli me i ndigjueshem me perparimtare dhe progresit.
  Ti dukesh si nje UDBash qe zihet ngushte dhe me genjeshtr don me te tradhetue. Pasi u ka ardhe ngushte me popull nuk ju ndigjojne si doni juve ahera leshonje pushtetin. Ai pushtet nuk eshte i juaji por jeni nen sundim te Krajle Nikolles apo nuk e shef, mos mu merzit se bjene ne depresion dhe eshte ngjet si mortaja. Fund

 40. Besa dukesh ne depresion ke ra ti more Sum Gruda se jo une, dhe jam i bindur se ne politik nuk flitet per mendshe, hajde ti more burre e na trego se si bahet politika. prej se largut esht leht ta thash edhe ma par por ti spo don me e kuptua se cka thashe.TUNG

 41. Gjelosh Nika, Bardhit nuk i intereson aspak bashkpunimi brenda partiak, vetem qe te rrine ne karriken e forte qe dredhisht po e man.
  Nuk e di a ka far mnyre ligjore qe aj njeri te vehet perpara zgjedhjeve brenda partiake e te shohim sa muj me nej ne at fotele. Ma i keq se Gjeka knejna nuk ka pos ni kjoft Luigj Shkrelja, kqyre ater me ka ka pun Bardhi.

 42. Pasqyra e ngjarjeve… Cdo gje e ke ne vende. Cdo komente te qelluar, si pak kush ne ket portal.. Kush nuk munde ta kuptoje ate realitet,eshte ma mire vetem te lexoje komentet , sesa te bej komente ketu. Ose vazhdoni e komentoni , ne keto kohera te veshtira humori eshte i mireseardhur. Jam i sigurte se te gjithe ini per te mire te vatanit. Por deshirat dhe mundesite nuk jane ne raport te duhur tash per tash. Tung, vllezer dhe motra.

 43. pasqyra, te lumte se e ke qellua, por ke harrua dicka. e di sa eshte pak e rende por jo vetem qe ka veprua gabimisht dhe kunder malesise ne dy zgjedhjet e fundit- por cka asht ma e keqja kete e ka bere qellimisht…kur gabon mundet edhe te falet, por kur gabon me qellim te keq-kjo nuk falet…mendoj se si ti si une kur themi diaspora-mendojme ne personat destruktiv e jo ne gjithe diasporen, pasi duhet me dijt se te gjithe politikanet shqiptar nga ketu kane dhe gjejne personat ne diaspore te cilet i mbeshtesin..edhe luigji, edhe nikoll gega, fran lulgjuri, kol loci, antoni, vaseli, bardhi,

 44. ferhati….te gjithe….por duhet me e nda nje gje….te marrim personat qe dalin ne publik: kemi tri grupacione: personat analfabete qe kane krijua nje pasuri te theksueshme dhe me cdo kusht duan te behen gjoja se jane dikush-ata perkrahjen i japin elementit shqiptare ckaterrues- mbase sdijne ma shume…grupi i dyte, personat e aferm me organet policore shtetrore-mbeshtesin subjektet gjoja qytetare shtetrore- sepse jane te nzanun ne faje ose kane interesat e caktuara, dhe se treti kemi intelektualet e veprimtaret e zellshem qe mbeshtesin forcat perparimtare…athere ku eshte problemi?

 45. – eshte aty ku thua ti!!! ata, secili grup duhet te jete i ndergjegjshem dhe ta doje e ndihmoje vendin e vet, pa marre parasyshe se ken admirojne. duhet te mbeshtetet perparimi e jo stagnimi ose zvarritja…ne 2006 nje pjese e diaspores qe ne shifra eshte aq e madhe sa sja mer mendja askujt ketu-ne kete drejtim eshte duke u punuar per publikimin e merave qe erdhen ne referendum, shkaku, arsyeja si dhe finansuesit e organizatoret e kesaj!!! ne kete liste do te jete numri shume i vogel i njerezve intelektuale!!! me tej pse e bene, me cfare kushti??? me kurrfare kushti, na e thyene qafen…flm

 46. te njejtit ata persona ne kto zgjehdje shpensuan mijera euro ne favor te subjekteve destruktive ndersa na thone se fitoi DPS-normal qe fitoi kur ata vete e finansojne. sot vec kane fillua te shajne ata qe po mundohen ne kete situate idiotike te permiresojne ca gjera-aq sa te munden. projektin e referendumit-fizibilitetin e shiten 24 mije dollare dhe tash shajne nje vasel qe kete dokument e beri falas e shtyu aty ku duhet dhe e siguroi referendumin ne nje te ardhme te shpejte… kto jane anomalite e diaspores-nje pjese te saj, e e cila duhet medoemos te kthehet ne rrugen e duhur….tung

Comments are closed.