Flamuri i Plavës e Gucisë, më i hershmi flamur shqiptar (video)

Flamujt më të rrallë dhe të hershëm të shtetit shqiptar u vendosën ditën e enjte në qendër të vëmendjes së “Pasdites” në “Top-Channel”.

“Në fondet etnografike të Qendrës së Studimeve Albanologjike kemi plot 16 flamuj të cilët i konservojmë. Por, me rastin e 100-vjetorit të pavarësisë, është ekskluziviteti i “Top-Channel” për të pasur të gjithë këta flamuj”, nisi intervistën e saj për emisionin e “Pasdites”, Ariola Prifti, përgjegjëse e fondeve etnografike.

“Për nga koha dhe vjetërsia e tyre, radhiten që nga viti 1881, që është flamuri i Plavës dhe i Gucisë, që është në një gjendje të keqe. Flamujt e tjerë janë të ruajtur disi më mirë. Një flamur tjetër është ai i shoqërisë Drita, i vitit 1884. Është një flamur që ne po përpiqemi ta identifikojmë, së bashku me ekspertë, por mendohet të jetë flamuri i Aladro Kastriotit”.

Duke vazhduar rrëfimin e saj mbi flamujt më të hershëm shqiptarë të ruajtur, Prifti shtoi: “Flamurë të tjerë mendoj se lidhen me figurën qendrore të pavarësisë, që është Ismail Qemali. Është flamuri që është përdorur në varrimin e tij në vitin 1919 dhe në rivarrimin e vitit 1932-shin, në Vlorë. Një flamur tjetër i rëndësishëm është flamuri i përdorur në vitin 1913, në Qeverinë e Vlorës, me rastin e 1-vjetorit të pavarësisë. Flamuri i radhës është ai i Princ Vidit, i vitit 1914, i cili po restaurohet. Flamuri i Vatrës, i vitit 1918, flamuri i Shoqërisë së Stambollit i vitit 1919, janë gjithashtu pjesë e arkivit. Flamuj të tjerë janë ai që u përdor në çlirimin e Vlorës së vitit 1920, në proces restaurimi, ai i Kongresit të Lushnjes, pesë flamuj të ushtrisë shqiptare, që janë të batalioneve të ndryshme nga viti 1927. Flamuri i fundit është ai i Xhandarmërisë Kosova, gjatë Luftës së Dytë Botërore”. /Koha Ditore/

60 Comments

 1. Flamuri shqiptar eshte nji
  Eshte flamuri i DEDE GJON LULIT
  FLAMURI I BRATILES HOTIT
  Per keta tjeret kollaj

 2. GJINI:
  Pe fat tonin te mjer Flamuri i Gjelosh Lulit si dhe i 2 maleve tjera pra i Grudes dhe i Kelmendit qe jan NGRITUR NE DECIQ DHE NE SHKODER nuk i kan mbijetuar kohes po jan shkatrruar egzistojn foto ama flamujt jJO…
  Sa i perket Flamurit te 1881 eshte krenari per gjith kombin qe i ka mbijetuar kohes dhe tani me e kemi ne Museum edhe pse i Plaves Dhe Gucise jemi krenar sepse edhe Plava dhe Gucia sikurse Malsia Luftoi per Liri e pamvarsi si me Osmanet ashtu edhe me Sllavet …
  Pershendetje Gjini…

 3. Flamuri shqiptar eshte ngrite ne Maje te Deciqit e jo ne Bratile. Shumica dermuese e historianeve, kronistet dhe shkrimteret e asaj kohe e cekin se flamuri eshte ngrite ne piken me te larte te Deciqit qe vendasit e Gjonajve, Peiqeve dhe Pashkallasit e quajne Maja e Istikamit. Aty ketu e hasim te thuhet se flamuri eshte ngrite ne Bratile, disa cekin ne Gjelevike. Gjithe kjo ka ndodhe per arsye te mosnjohjes se toponimeve vendore nga ana e shkodranve te asaj kohe qe kane shkrua per kete ngjarje historike.

 4. Flamuri eshte ngrite ne piken me te larte te Deciqit ku ishte kalaja mire e fortifikur, germadhat e te ciles edhe sot jane te mireruajtuara dhe mund te shifen nga te gjithe te interesuarit. Madje do ishte ne interesin tone te behen germime nga arkeologet tane ku mund te dilnin ne drite shume fakte nga kjo fortifikate e cila domosdo nga aspekti historik ka nje rendesi te madhe ne hisorine e popullit tone. Flamuri eshte ngrite ne piken me te larte te Deciqit kur u mor kalaja jo ne Bratile ne piken me te ulet, kjo eshte e logjikshme.

  • Te Lumt Vrojtues TE gjitha Istkamet e medha kan qen ne Zonen e Grudes 2 ne Deciq si dhe ni (kazern e vogel me 5-6 ushtar ne Bratil ), ne Shipshanik , ne Pikal , ne Vrane , Ne DINOSH , pra mund te themi se ne Grud kan qen te perqendruar Otomanet sepse Tereni ka qen i tille STRETEGJIK per mbikqyrjen e Malsis dhe mbajtje nen robri per 5 shekuj…Ni e kam gabim le te me permirsojn por mendoj se ne Grud ka pas mas shuktit Istikame dhe luftrat e medhe jan ba mu marr DECIQI DHE SHIPSHANIKU , KTE E KAN DOKUMENTUAR SHUM gazeta te asaj kohe si ato lokale vendore si nderkombetare….

 5. E Vrojtues lokalisti !!
  Po ku u vendos pllaka o vrojtues burri
  Po a e din se deri para 30 viteve jan ken te gjall ata qe e kan perjetua ate ngjarje madhore e kan tregua se ku u ngrit.
  E di besa se jo hotjanet kane nje doz gjeloziet per ket ,po cha tu bejm more Vrojtues,! Sa thash e thema keni ju qe spajtohi me BRATIL e pachi zotin ne ndihem

 6. Nuk e kuptoj kush dhe si ndodhi qe vendngritja e flamurit u adaptua Bratila. Ajo mund te kete ndodhur per arsye krahinore ose eshte me e lehte ngjitja aty kur behen perkujtimet e kesaj ngjarjeje historike.

  • nuk thash se kan ba Kryengritje , po kan luftua per liri ne kuader te kryengritjes se Kosoves 1910 perfshihen dhe Plava e Gucia me burra te mdhej ne luft per clirimin nga Otomanet , si dhe lufta per mbrojtjen kur Mbreti Nikoll don te perbys Plaven dhe Gucin dhe burreat e asaj an i dalin ku mbesin te vrar 400 burra Plavjan dhe Gusjan dhe 500 Malazez kte e ke edhe ne ,,Historia CRNE GORE ”
   ….Prandaj ti GJINI lexo mir se u di cka shkruej e bazohem ne fakte …

 7. Gjini, te siguroj se kahmoti jam clirua nga lokalizmi, krahinorizmi, fetarizmi, fanatizmi dhe ashtu me radhe. Te gjithe shiptaret i konsideroj si vellezerit e mi dhe te gjitha trojet shqiptare i dua me gjithe fuqine e zemres. Motivi i vetem ne kete aspekt eshte e verteta historike dhe asgje tjeter.

 8. Flamuri u ngrit ne Bratile per arsye se maja e Deçiqit ende nuk ishte cliruar. Aty ishin ende ushtaret turq.

 9. O Vrojtues
  Me trego ku i more ato te dhena ,se u ngrit ne piken me te lart?
  Une e kam aq mosh qe kam arrit te bisedoj me persona qe jane ken ne mosh rinore kur ka ndoll kryengritja e malsis.
  Pra Vrojtues skam nevoj ta lexoj ,keshtu qe per ket ska dilem ,flamuri u ngrit
  ne BRATILEN E HOTIT.
  Nese ke argumente urrno e tregoj dhe mue me demanto

  • Ti Gjin po dike shum , poti a din se pjes e cilit mal a Bratiala , Bileskja , kerlogosh ,Dajti,Pllanica etj , tana kto dikur jan quajt deri ne Krevenic qe eshte ne rrenxe te malit asht quajt Deciq as hot e as grud sepse Hoti e Gruda gjithmon jan ken krah per krah njera tjetres e kjo e tregon edhe afersia gjeografike si dhe luftrat te cilat jan te shumta e qe i ban Malet e Malsis per 500 vjet e ne vecanti Kelmendi, Hoti dhe Gruda ….

 10. U ngrite ne Deciq se ashtu ishte vendose nga intelektualet e asaj kohe qe ne fakt ishin edhe udherrefyesit e asaj kryengritjeje Luigj Gurakuqi, Hil Mosi, Risto Siliqi, etj.

 11. Ti djal grudet
  Po i perzie lisa e plisa ,me histori tende ,me siguri je nxens i ish drejtorit te shkolles fillore

  • Vet jam nxenes i shkolles fillore dhe jam krenar qe isha nxenes kur drejtor i shkolles fillire ishte Pjeter Dreshaj njeri nder intelektualet me te medhen qe ka lind kjo Malsi …Lisat i kem pre per dimer se ka me ken i ftoft e plisat nuk i bajm ma i kan bajt te paret tone ne kemi both me komentua ne kto forume, prandaj te pershendes edhe i her dhe mos e merr me nervozitet kyt pun se punt e mira bahen kadal …

 12. Burimin
  VROJTUES burimin e kesaj qe e thua, mbuloje me fakt.
  Perndryshe jane thash e thema

 13. O Gjini, nese ke biseduar me te vjetrite, a ka mundesi t’na jepesh disa emra. Edhe une kam biseduar me disa. Qe ta jap nje emer qe ishte pjesemarres ne Luften e Deciqit: Zef Prela Ivezaj i cili jetonte vetem disa qindra metra large nga Maja e Istikamit.

 14. Vrojtues
  Pse nuk dole me ket ” argument” ne 100 vjetorin e kryengritjes e me rregullua ket gabim nje her e pergjithmon?

 15. historiant shkruajn ne maje te Deçiqit. ndoshta per shkak se Bratila ne te vertet eshte ne Deçiq, por jo ne maje te tij.
  gjithashtu shkruajn me skepticisem per arsye se nuk ka ndonje deshmi se flamuri vertet eshte ngritur. kjo eshte e bazuar ne gojedhena

 16. Vrojtues
  Shko ne google e shfleto pak per kryengritjen e malsis e gjen se flamuri u ngrit ne BRATIL te dechiqit

  • Tash e ke than mir ne Bratil te Deciqit sepse Kyt bratilen e kishin me te leht ta marrin sepse ishin vetem 5-6 Nizam edhe ata venali e deciqin apo DAJTIN E MADH DHE DAJTI I VOGEL BASHK ME SHIPSHANIKUN E KAN MARR SHUM SHTIR , BILE SIC KAM LEXUAR NE DISA LIBRA SI MALAZEZ ASHTU EDHE TE HUAJ PRA BOTROR THON SE MALSORET NUK ARRITEN TA MARRIN SHIPSHANIKUN POR KYT E BENE ME NDIHMEN E MALAZEZVE THONE BOTIMET MALAZEZE E KTA TE HUAJT THONE SE MALSORET NUK MUNDEN TA MARRIN SHIPSHANNIKUN POR KTE E BENE MALAZEZET MBAS 12 DITESH GJUATJE ME TOPA PRA ME ARM TE RENDA ,e po ta shohim kte fakt mund te themi se

   • eshte e sakt sepse Malsoret nuk kan poseduar arm te renda… Malsoret nuk kan shkruar ndoni dokument qe ne te dime te VERTETEN E SAKT …

 17. Gjini, te sqarohemi pakesa: per ish-drejtorin e shkolles fillore nuk kemi asgje te parbashket kur eshte ne pytje ceshtja kombetare dhe kur eshte ne pytje vertetesia histrorike. Per mua nuk ka rendesi a eshte ngrite flamuri ne Bratile apo ne Deciq. Per mua ka rendesi se eshte ngrite flamuri shqiptar per here te pare pas 500 vjet roberie ne token shqiptare qe per ironi te fatit u destinua te mbetet nen roberine e huaj (malazeze). Ajo se pse nuk e ngrita kete ceshtje ne kohen e 100-vjetorit eshte se nuk jam historian. Ajo eshte detyra e tyre qe ta ndricojne kete ceshtje ne driten e fakteve.

 18. Sumarum, flamuri u ngrite, pasi malesoret trima dhe guximtere, pas nje perleshjeje te ashper, e moren kalane ne Maje te Deciqit. Shume nizame(turqe), nga furia e malesoreve dhe tmerri qe u shkaktuan atyre u hollen nga Shkembi i Deciqit. Kete moment historik e ka perjtesuar piktori Ismail Lulani (nga Dinosha) ne tablone e tij njohtur “Ngritja e Flamurit ne Deciq”.

 19. Vrojtues
  Ate per drejtorin ja dedikova Djalit te grudes e jo ty ,
  Te lutem vertetoje

  • Edhe u tu pergjigja se shkollen e kam kryer ndoshta edhe aty ku e keni krye ju po menoj 4 vite , 4-8 ne tuz ne godinen 100 vjecare, te thac edhe kush ishte ather Drejtor i shkolles 8 vjecare , ni e ke fjalen per PJETER IVEZAJ ish drejtorin nuk di ckaa ka lidhje aj me kyt komentin tim apo po mendon se kam mesuar nga ai histori ,,jo e ke shum gabim un historin gjat 12 vite e kam ndjekur nga 3 Historian Rexhep Gjokaj , Nua Sinishtaj dhe Nikoll Camaj, e cka nuk e kam ndegjuar apo mesuar per MALSINE nga kete Historian e kam plotsuar nga te moshuarit e Malsise te cilet ather ishin ne mosh te re…

 20. Vrojtues
  Ky problem DECHIQ BRATIL daton me vite,qe eshte shkak i disa lokalistave
  Gjojase Dechiqi eshte i grudes kurse Bratila e Hotit.
  Dikush mendon se me Bratilen po minimizohet kjo ngjarje kaq e madhe se gjoja Dechiqi eshte me i madh dhe e rrit kryengritjen .Por gjithsesi kjo ngjarje e ka rendesin e vet por jo te vendosur aty ku e ka meriten.
  Flamuri ne Vlor u ngrit ne mbremjen e 28 nentorit ne nje balkon ku nuk pat ushtar okupues , e kushedi si do te vente puna po mos te ishte i,pranishem dom Nikoll Kachori

 21. Un besoj se flamuri eshte ngrite por derisa nuk ka fakte si psh fotografi, shkrim-lajm nga korrespodent-gazetar te huaj apo vendas, ose nga pala e trete ater ajo mbetet gojedhane dhe per ate arsye historiant e shkruajn me skepticizem.
  Ata qe luftuan, vendosen flamurin dhe hapen lajmin por askush nuk e konfirmoj.
  Per Kryengritje te 1911 ka shkrime edhe ne gazeta evropiane e amerikane por askund nuk shkruan per kete ngjarje te madhe. Nuk e gjen as ne arkivat malazeze, turke, austro-hungareze, italiane, angleze etj prandaj mbetet gojedhane. Mos te keqkuptohna un besoj se flamuri u ngrit

 22. diskutabile eshte edhe Deciq-Bratile. Shumica e historianve-studiuesve lokal shkruajn ne maje te Bratiles kurse historiant ne rrafshin kombetar e shkruajn ne maje te Deciqit.
  Fortifikata turke ishte ne maje te Deciqit dhe jo ne Bratil. Asht edhe e logjikshme qe ajo tjene ne maje te malit (me sa e di vet Bratila eshte ne Deciq dhe jo Deciqi ne Bratile) prandaj pak si skeptike pse jo flamuri ne maje te Deciqit por ne Bratile? Flamuri zakonisht vendoset kur dhe ku armiku mboshtet.

 23. Bravo Sumarum bravo
  Dmth flamuri su ngrit e un po ja u bej qefin ju e po thom se besoj se eshte ngrit. O sa filozofi e” pa par”

 24. Pikesynimi i malesoreve, e udheheqesve dhe e trurit te kryengritjes qe ishin intelektualet e ndritur Luigj Gurakuqi, Ismail Qemali dhe shume te tjere, ishte ngritja e flamurit ne Maje te Deciqit sepse ajo ishte pika me e mbrojtura dhe me e fortifikuara nga turqit. Marrja e Deciqit ishte perpjekja kulmore dhe momenti i lavdishem, kurorezimi heroik e luftes se malesoreve. Aty u shpalos dhe u ngrite flamuri shqiptar i cili u la me gjake ne kete perpjekje nga trimat hotjane, grudasite, kojasite, trieshanet, kelmendasit, kastratasite dhe trima nga shume krahina te tjera.

 25. Flamuri yne kombetar…ne vise tjera shqiptare mohojn malesin e na me shefiii…Trta vrta kuveti juaj

 26. perandoria otomane asht dobsuar, ka humb ne cdo front, pastaj ne e kemi ngrit flamurin; gjermanet humben ne cdo front prandaj shqiperia me kojshi i munden gjermanet; serbine e deboi nato nga kosova, pastaj thaci me shoke e shpalli pavarsine…., etj.

 27. Marrja e kalase ne Deciq ka patur domethenjen historike, lavdine, qendresen, heroizmin, veteflijimin per dicka te shenjte, sic eshte liria, flamuri dhe qenia kombetare. Kjo ne vetevete ishte fuqia e simolikes se Luftes se Deciqit. Te njejten gje bene edhe francezet gjate revolucionit te tyre ne vitin 1789 duke marre Fortifikaten e Bastille-es qe ishte bere simboli i urrejtjes ndaj despotizmit mbreteror.

 28. Plava dhe Gucija nxene vend meritor ne Historin e Shqiperise dhe themelimin e shtetit shqiptar. Kjo krahine ka qene qender e luftes, strehimit dhe sakrifices kryesisht ne periudhen para dhe pas Lidhjes se Prizrenit. Ne shenimet e kohes thuhet se Plava ka qene me e madhe Podgorica. Popullsia e tere shqiptare. Per ta mbajt bashk kete krahine njifet edhe Lufta me e madhe frontale qe dihet ne historine tone , Lufta e Nokshiqit. Ndihme forcave kryengritese nen udheheqejen e Ali Pash Gucise iu kishte ardh Malesia e Madhe ,Malesia e Gjakoves dhe Dukagjini. Ky Flamur do te jene
  Flamuri i…

 29. Me kete flamur duhet te jen luftue ne Betejen e Nokshiqit dhe luferat tjera shqiptaro malazeze , ne 1912, 1918 , 1919 . Si krahine atedhetare Mali i Zi, Ish Jugosllavia dhe Jugosllavia komuniste e denuan ket vend. Sistematikisht per 100 vjet paten kujdes ta damtojn, ti likuidojn pinjollet e dalluar, presion mbi popullin, shperngulje, mos edukim, mos zhvillim, asimilim.Mbeti e ngujuat mes majave me nje popullate bujare por relativisht e zvogluar ne numer.
  Sot kudo ne trevat Shqiptare ka shqiptare nga kjo krahine, e me se paku ne vend te vet. Me se shumti ka ne SHBA., Shqiperi dhe Kosove.

 30. UI Nika, NY Kujdes ne drejtshkrim. Gabimet ne drejtshkrim nuk jane tipare te intelektualit te mirefillte. Ta them me miredashje. Mos e merr si ofendim.

 31. Dikush e permendi Pjeter Ivezaj nuk e di per cka. Pjetri vjen nga nje familje me ze ne Malesi. Vetem nganjehere gabon kur pozicionohet ne anen e gabuar te historise. Ai kembengul ne rehabilitimin e Sokol Bacit, kur ka cka shkrua per Smail Martinin, Tringen e Grudes dhe vellezerite e saj te cilet flijuan veten duke luftuar qe Malesia mos t’i shkeputej trungut kombetar. Ndoshta tani qe ka dale ne pension do t’a trajtoje me me objektivitet raportet historike midis Malesise dhe Malit te Zi. Dihet se synimi i Malit te Zi ka qene gjithmone asgjesimi dhe tjetersimi i Malesise.

  • po te shohim nga ni kendveshtrim qe neve sns konvenon sepse jemi patriot te “medhenj ” Malin e Zi e kan pas malsoret te vetmin shpetim ne njeren ane kurse ne anen tjeter Cdo pale deshron me shum e eshte shume reale se Malazezet doshin me shum sepse ishin shtet dhe kishin si piksynim teritoret shqiptare qe nuk niheshin te tilla por niheshin si turqia e vogel ne Ballkan, SoKol Baci ka merita sepse perpiloi 12 KERKESA TE CILA JU DREJTUAN fuqive te medha si PIKSYNIN QE KISHIN MALSORET TEARRININ NE AT KOH , Ai nuk luftoi sepse ishte ne moshen 80 vjecare kur qe Kryengritja por Luftoi

   • me PEN sepse zotronte 4 gjuh i shkruante dhe i fliste , me punen qe beri ai ne sot mund te krenohemi sado qe thone se ka qen me Kral Nikollen aj ka lan ne drit ni veper te cilen nuk mund ta shlyej askush 12 PIKAT TE PERPILUARA PIKRISHT NGA SOKOL BACI E QE NIHET “LIBRI I KUQ”…

 32. jo jo e kini gabim as kush spaska pa lexua libra prej jush vec cka kini ndegjua prej halkut e njerzve boshali

 33. Sokol Baci njehere ishte me turqite, pastaj kur u prish me ta u be si “mish e thua” me knjaz Nikollen, i cili jo vetem gllabroi Malesine, Tivarin, Ulqinin, Plave-Gucine, por luftoi per marrjen e Shkodres ku i hasi sharra ne gozhde. Ne “Historia e Popullit Shqiptar” botim i Akademise se Shkencave te Shqiperise, botim i fundit ne kater vellime, shkruen se Sokol Baci ishte njeri i Knjaz Nikolles. Sa i perket “Librit te Kuq” ate e kane peripluar Ismail Qemali dhe Luigj Gurakuqi. Ate e ka nenshkrua Sokol Baci se ishte nje elaborat jo kunder Malit teZi por kunder Turqise.

 34. A e kini fjale per SOKOL BACOV IVEZIC qe i ka baj. Chizmet si te Krajl Nikolles

  • Kishte bile edhe shume sepse ti vet po thua se kishte per synim tokat shqiptare prandaj kishte shume randesi edhe per Malazezet qe pretendonin tokat shqiptare e kjo te pelqehet ty apo jo a perpilua nga SOKOL BACI NUMER 1 E ATHER EDHE NGA INTELEKTUAL TIER TE ASAJ KOHE Si Luigj Gurakuqi , Hil Mosi , e shum e shum intelektual te cilet jo rastesisht u Mblodhen ne Podgoric gjate pregaditjevwe per lufte ….Ti gjin aj si ka baj cizmet as te Kralit as te sulltanit po te vehtat sepse ka qene i rangut me te lart pra me titull GJENERAL I DIPLOMUAR NE SORBON TE PARIZIT DHE QUAJT E KAN Sokol Baci i Grudes

 35. Ne Sorbone te Parisit nuk ka studiua se ne Sorbone s’ka dhe s’ka patur kurre akademi ushtarake.Noshta Sokoli ka studiua ne Itali. Nese ka studiua atje kush ia pagoje shpenzimet e shkollimit prevec Turqise. Ju e dini se Sokolit ia pat ndertua sarajet ne Pogorice knjaz Nikolla, dhe deri vone malesoret, per t’u orientuar, thonin” te sarajet e Sokol Bacit”. Edhe vet Tringa e Grudes disa here e ka ofenduar ne kuvendet e maleve duke ia vu ne dijeni se ishte vasal i te huajve. Eshte nje fakt i pamohushem se ai vdiq ne Podgorice e jo ne Tirane.

  • sa i takon vdekjes e ke shum gabim se u e kam ndegjua me qinndra her Pjeter Niken nga fshati lekaj ku aj thonte Sokol Baci 5 vjetet e fundit i kaloi ne Shkoder pra sipas fjaleve te tij vitin e fundit duel ne Kshev dhe aty vdiq pra as ne Podgoric dhe as ne tiran po ne Kshev aty ku kishte lindur , kte e ke ma se te vertet ,u jam duke biseduar cfare kam ndegjuar nga te moshuarit se u sjam historjan dhe sa mundem lexoj , dhe po Sokolin e Marrin Harac dhe e tresin ne Turki atje pergaditet dhe fiton graden Gjeneral pra i uashtris Osmane po ama i ushtris Malazeze kurr kjo a per Gjinin dhe ata mund f

   • Falsifikojn nenshkrimin e ti po ate mund ta gjesh si te vetmin malsor qe nenshkruhet me Emer e emer te babes dhe ta dish se ne at koh mbiemri muk a shkrua po si mbiemer ka sherbye Bajraku e kte mund ta gjesh SI Sokol Baci I Grudes jo Ivezaj as Iveziq sepse von fillojn malsoret te shkruajn mbiemrin ….

 36. O more Djali i grudes
  Po a din si fitohen gradat he te thafte krahi po chpo berzie, po si diplomohet per gjeneral,bile ne sorbon obobo i menchim kenke.
  Po gjenerali i te ciles ushtri eshte ken ? Po i ushtris krajl Nikolles po sepo

 37. Ne vitin 2000 nje gazet malazeze e asj kohe me emer ” GLAS CRNOGORCA” pat publiku disa feltone me emra te malsorve qe i kan sherbye kral Nikolles. Aty ishte edhe SOKOLJ BACOV IVEZIC
  kishte edhe nenshkrimin e tij ne listen e darjes se rrogavet dhe ishte i nenshkruar me shkrim qirilic .
  Besoj se nuk jam i vetmi qe e kam lexue se aso kohe ishte mjaft aktual ky felton.

 38. Po me vjen keq…por i vetmi qe dijka dicka ketu qenka Gjini…ky fliteka me fakte ju tjeret vetem thash e theme….lokalizem …te lumte Gjini

 39. FLamuri i Skenderbeut shqyponja e zez ne sfond te kuq
  Flamutri i Ded Gjon Lulit apo kryengriteseve te vitzi 1911 po shkaba e kuqe ne bajrak te kuq
  Flamuri i kombit…ky qe kemi shqyponja e zez ne sfond te kuq
  Deciqi si mal permendet edhe prej romakeve si shume i randsishem…eshte ma e randishme se Bratila…ashte permende me mijera here si pik orjentimi ne dokumenete…bratila eshte nje koder qe i ngjitet atij…por qe ama eshte lartesuar…sepse aty u ngrit flamuri i skenderbeut per tparen her…e kuptoni njerz per tparen her pas 5oo vitesh…

 40. kjo nuk don te thote se shqiptaret edhe para tije kane perdore bajraqe te ndryshme per betejat e tyre te lavdishme…dhe flamuri nuk eshte gojdhane ai ka ken ne muzeun e franceskanve deri ne vitin 1967…kur eshte zhdukur…me te eshte mbuluar edhe fishta ne diten e varrimit…

 41. Edhe nje gja per Pjeter Ivezaj historianin…pse nuk i shkrua ai ato gjena qe i flet…nje her me pat thane i kam shkrua por nje koleg me tha me ka hell raki mbi fletoren e shenimeve dhe mi ka damtua…dhe sa per njohurit e tije e kemi pare ne simpoziumin vitin e kaluar kur te gjithe plasnin ne gaz kur fliste ai….
  Sa i perket Sokol Bacit…une i isha mbajte asaje qe ja ka thane kushrini i tije Ded Nika dhe sme lypet me shume,,,

1 Trackback / Pingback

 1. Anonymous

Comments are closed.