Nënshkruhet marrëveshja në mes Mali i Zi Evropian dhe partive të pakicave

Përfaqësuesit e Koalicionit “Mali i Zi Evropian” – Milo Djukanovic dhe të partive të pakicave nënshkruan marrëveshjen për krijimin e shumicës parlamentare, gjë që do të mundësoj krijimin e qeverisë së re.

Në emër të Koalicionit “Mali i Zi Evropian” marrëveshjen e nënshkroi Milo Djukanovic (kryetari i DPS) kurse në emër të partive të pakicave kryetari i Partisë Boshnjake, Rafet Husovic.  Të pranishëm ishin edhe përfaqësuesit e dy partive tjera të pakicave, Marija Vucinovic nga Iniciativa Kroate dhe Nazif Cungu nga Koalicioni “Për Bashkim” e cila përbëhet nga Forca e Re Demokratike, Iniciativa Qytetare – Tuz dhe Lëvizja Perspektiva.

Sipas fjalëve të Djukanovic, se kush do të jetë kryeministri i ri do të jetë e njohur kah fundi i javës apo fillimi i javës së ardhshme.

Djukanovic ka thënë se janë precizuar edhe të drejtat që koalicioni i partive të pakicave do të kenë në qeveri, por jemi pajtuar se çështja e posteve konkrete në qeverinë është çështje që do të diskutojnë përfaqësuesit e këtyre partive me mandatarin, kur të caktohet.

Në dokumentin e nënshkruar për formimin e shumicës, është edhe Fatmir Gjeka, përfaqësues i “Koalicionit Shqiptar” i cili përbëhet nga Lidhja Demokratike, Partia Demokratike dhe Alternativa Shqiptare.

Mbas nënshkrimit të marrëveshjes u mbajt mbledhje konstituive e parlamentit të ri të Malit të Zi

Parlamenti verifikoi mandatet deputetëve të ri dhe zgjodhi kryetarin e parlamentit.
Për kryetarë u rizgjodh Ranko Krivokapic, lider i SDP, parti pjesë e koalicionit Mali i Zi Evropian, kurse nënkryetarë u zgjodhën Suljo Mustafic nga Partia Boshnjake, Branko Radulovic nga opozita – Frondti Demokratik dhe Zeljko Sturanovic nga DPS. /Malesia.Org/

66 Comments

 1. Po si more keshtu? ne emer te Vasel Sinishtaj, marrveshjen e nenshkrua Rafet Husoviq, a thua more njerz ka kuptim kjo, po ku e ka krenarin Malesore, po si mundet kjo? TYRP.
  Po a dihet jatje ne kemb cka po pret Fatmir Gjeka? A por e ka nenshkrua para ketyre?
  Por duhet edhe real me u ba, Malesia votoje DPS-in, dhe IQ e ASH nuk kan ndikim dhe nuk i pyet kush asgja.
  A din kush me na tregua, cilat pozita kan me i marr Malsort? A do te jene diku qe do te munden me ndikua gja per ndonje te mire per Malesi?
  Delni publikisht IQ dhe ASH, na thueni a rrini mbas ketyre veprimeve a jo?

 2. at mrapa e kan ba trup roje – bodyguard. ministri nuk deshten me i dhan edhe pse u gut i pari me shkua ne VLAD. bile thon se aty ka fjet qysh at nat pas zgjedhje mos me ja zan kush vendin

 3. !!!!!!!!!!???????

  Te gjitha subjektet politike “nacionale” jan “mbyte” ne mazhorancen e ardhshme.
  Jane :mbyte “pa benefite per komunitetin
  Si tu shpjegohet votuesve qe nuk i dhane votene DPS ?
  Si tu shpjegohet te persekutuareve politik ?
  Si tu shpjegohet atyre qe sakrifikuan shume qe te ruajn “brumin” nacional?

  Si tu shpjegohet atyre qe kerkojne te drejtat e cunguara?
  Si tu shpjegohet te gjtihe atyre qe kerkojne Komunen e Tuzit?

  Ku duhet adresuar ne te ardhmen kerkesat tona.

  Nese deri tani adresa ka qene DPS, ne te ardhemen posta e fundit do te jen subjektet…

  • ….subjektet nacionale.
   Nese nuk DPS nuk ka perjetua nje katarze atehere ky eshte idiotizmi me i madh i te gjitha subjekteve “nacionale ”
   Do te doja te isha gabim .
   Pal Dreshaj

   • Pal, pershendetje…ishe pjes e pushtetit edhepse Vaslin kurr nuk e ke mbeshtet ne snje aspekt…tash kur te mbyten-gelltiteten ata qe te futen aty ku ishe, se paku HESHT…bashke me disa tjere….prit deri ne xgjedhjet tjera lokale dhe do ta vertetosh kete edhe ti vete….ateheere i zhgenjyere nga interesat personale….voto DPS si gjithmone…tung dhe mos u idhno per kete…

 4. @maloku – po cfar pozitash pret ti qe te marrin malsoret pasi qe nuk jane pjese e qeverise?

  • keta jan pjes e qeveris besa se bashku me ta edhe vaseli i cili po flitet se do jet minister i pakicave ndersa dikush nga ash keshilletar i ndonje sekretari ne ministri

   • u kam pas than dikur se zgjehdjet zhvillohen per PUSHTET…keni pas qjesh me mua por tah po fikem n gaz me ju…bela ka met nojari ci menon tryshe e tash te vertetoje…po cka keni menua? se Vaseli asht i marr a? e tjeni te bindun se sjan t marr as ata qe e votuan e i ndihmuan te behet minister…bile ju betohem se as qe dini se c oferte kishte por kjoshi shnosh e n zgjedhje tjera te gjithe per Vaselin…hajt tung

 5. po si nuk jane? a po i shef nuk jan partneret e koalicionit te tyre? ata nuk jan deklarua ende, mirepo nese dicka nuk kundershton, ateher e aprovon, iq, ash dhe ldmz nuk i kan kundershtua cungun as gjeken!
  pal, ti ishe ne promovim dhe perkrahes i ash, cka u be?

  • Malok , mire e ke verejte se vertet isha ne promovim te Koalicionit Shqipetare ,por gjithashtu isha edhe ne promovim te Forces per bahkim .Ashtu sic isha gjithmone .Dhe vertet nuk e di se cfare ka ndodhe.Nese jam votues i ndonje subjekti une nuk sjell vendime ne at subjekt .

  • Po ku ta di une se cka u be o Malok .Une isha vec votues e jo edhe vendimmarres ne subjektet “nacionale”,
   Mire e ke verejt se isha ne promovim ashtu sic iash edhe ne promovim te Forces per bashkim .Po cfare te keqe ka ketu.

  • IQ as e kundershton Forcen, por as Forca IQ-ne sepse ato jane nji subjekt…kur doni me kuptua kaq pash zotin???

  • H2o ,do te doja qe te me sqaroni me mire qe te jem rehat dhe qe te mos shqetesohemi shume

   • palo mos kerko pergjegjje se ato po i shofim ne cdo dit me syt tone,,,na ka hager dreqi krejt ….mirupafshim diten e gjykimit 🙁

 6. Pale D., pjeserisht pajtohem me juve vetem ishte dashte qe mos te perfshini te gjitha subjektet shqiptare ne kete koalicion, ngase FDI ka ngelur i vetmi subjekt opozitar ne skenen politike te shqiptareve ne MZ. Keto subjekte qeveritare sulmuan FDI dhe Anton Lulgjuraj qe jane dore e zgjatur e DPS, por koha po deshmon pergjithken se kush eshte tradhtar i mfshehur e kush eshte per te miren e vendit. Pake edhe me thene tyrp per keto subjektet “shqiptare” dhe veprimet e tyre qe jane te udhehiqura nga epshi i zorres se trashe dhe keshtu perfundimisht ua dorezuan celsat e boshnjakizimit te…

  • Trojet Tona, verejtja jote eshte me vende sepse une i kam perfshi te gjitha subjektet dhe kam be leshim me FDI duke aluduar ne subjektet qe kan kaluar ne Parlamant ,

  • po ti tash ka na dole….mfal por mduhet me te pyet: a je mir n ment t kres??? FDI mund te jete opozite ne Nikshiq, Cetine e Budve ku mori votat se ne Tuz jo se jo… a din sa vota ka FDI ne Malesi??? jaq kite mi marr nji fallxhore more sokolan, plasti zoti syt ty e FDI se

 7. Mashalla mirboll de nga Ulqini i paskemi 4 deputet Genci Nimanbegu, Fatmir Gjeka,Luigj Shkrela dhe Dritan Abazoviq, ndersa nga malsija ska asnje deputet as nga radhet e DPS-it, duket dps e ka vlersua malsine me lane pa deputet per ate qe e ka votuar me e shumta , pasi qe sic dihet ne te gjitha komuna dps ka pas humje ndersa ne masli ka pas ngritje permbi 3000 mij vota, Turp na qofte.

 8. O Trojet tona
  Sa subjekt i fort FDI obobobo ” rrezik i madh” qe nuk fituan
  Po ju u la Kavariqi pa vota more qyqana ,po si su vjen turp me dal jasht?

 9. Pal Dreshaj
  Nuk po sheh gje , ke me pa prap kso mrapshtinash adha malsore!

 10. Ju pershendes te gjithve qe keni komentua ketu lart, dhe ju kisha kerkua qe te mos shani partit politike shqiptare sepse ato jane nuk kane ba noj gja te keqe, ato kane qen te themeluara per ta humbur fuqin reale politike te shqiptareve ne male te zi, dhe nderkohe kur partia ne pushtet aio e DPS e ka pa se nuk ka me qen en gjendje me fitua shumicen parlamentare per me qeveris vetem Malin e zi, aio aprovon ni ligj per me i bashkua Shqiptaret edhe pakicat tjera si boshnjaket dhe kroatet ben ni marrveshje parazgjedhor, e cila u nenshkrua sot, ku e kane vendin edhe shqiptaret sepse edhe ata jane,

 11. Cfar jan keto komente spo ju kuptoj ju disave. Si mundet nje Vaseli apo Genci apo Amiri te nenshkruejn kur bosi i tyre esht Cungu. Se dyti ose me Gjukanoviqin ose me Cetniket, pra me opoziten me diken duhet me formua qeverin. Ndoshta dikush ka me than se njedhoj jan si pozita si opozita, por ceshtja kombetare dhe interesi i kombit nuk thot keshtu. Ju e dini se ase shqiperia ase kosova sdo ta pelqenin qe perfaqsuesit shqiptar te shkojn me opoziten. Ju duhet ti matni pak keto pun, ne mes dy te kqijave gjithmon duhet zgjedhur te ke2qen me te vogel. Ndoshta gabohem une por ju me korigjoni me fakte

 12. Kriesa te Gjukanoviqit. kesaj here babi gjukani ka ken gusht, ose si thom na Malsort i ka pas ardh ujt te b.tha, edhe i ka thirr lojtaret e vet politik qe veprojn brenda pakicave, pra edhe shqiptareve edhe u ka than hajdeni pastu babi se tash asht koha me ardh ju me mua se jam gushtua si burre, edhe kta si “burrat e dhet” ci jane besa i kane thane s t lam me ta marre pushtetin kush sa te jem na, se kurrkush nuk na diskriminon si ti kurrkush nuka na asimilon si ti, kurrkush nuk na ckatrron si ti , kurrkush ma shpejt nuk ka mujt me ba ndrzshimin s strukturs nacionale si ti, e na pa ty nuk…

 13. Mos u gutni more me than se kush asht e kush nuk asht e osacerisht per Vaselin. Vaseli asht njeri i matun qe politiken e din ma mire se tan na bashk e te lam ata me e vlersua. Zyrtarisht Vaseli Vase Vaseli ministernuk asht askund pret mandatin e deputetit. Per sa i takon ndonji ministie besa Vaseli si pokuvesin nuk hi pa kushte aty Ai don me realizua programet e parapame . Kshtu ci malesoret e mi mos u merzitni se ni u baft Vaseli minister e gjithe Malesia

 14. Per ket Pal Dreshaj dhe familjen e tije kam respekt, sidomos per te ndierin patriotin dhe atedhetarin e njoftur Martin Dreshaj qe vdiq ne moshe shum te re, por me ju Palo une nuk pajtohem se vetem kritikoni dhe nuk kyceni ne asnje levizje politike shqiptare ne ato troje per te ber ndryshime. Duhet me hy ne loj me dasht me fitua, ose me deshtu, e ti prej jasht jepe vlersime dhe rezultate esht e papranueshme. Edhe me humb ne politik nuk esht marre, e ty hala sta kemi pa takatin, por ne fund te cdo projekti apo levizje ti jep kritika, na trego se si duhet dhe ne po vim mas tejet zotni.

  • Te falenderoj per respektin qe keni ndaj meje Pasqyra e ngjarjeve dhe ndaj familjes sime dhe kjo per mua eshte nje vleresim .Gjithashtu respektoj mendimin tend qe te keni pikepamje te ndryshme ndaj pikepamjeve te mia ,dhe kjo eshte e natyrshme .Por nuk pajtohem per nje gje me ty se une si qenje e gjalle kam te drejte per mendim (qofte edhe kritik)timin per boten qe me rrethon .Nuk pajtohem me Ju kur thoni se jam “jashte “loje .Pekrundrazi une jam ne loje s te gjithe shqipetaret ne Mal te Zi.
   Kam qene dhe do te jem edhe ne te ardhmen .
   Me rspekt

   • Nuk frikohem nga humbjet sepse natyra e profesionit tim me ka mesua te humbas dhe te fitoj ..Ne jete cdo njeri ka edhe humbje .Gabon kur mendon se nese merresh me politike mund te humbasesh .Shembulli me i fresket ishin zgjegjet e posakaluara ,Te gjithe subjekete politike kan patur benefite .Ata qe kaluan fituan deputete dhe pozitae ata qe nuk kaluan fituan mbi 20 000 euro.Pra nese don me e “tjerre” holle e holle Humbes nuk kishte . Na Mal te zi mund te humbasesh per bindje politike dhe nje nder ata jam edhe une qe per shkak te bindjeve politke me pushuan nga puna ,

 15. Me te me shkua perpara edhe me u ba sa ma t forte me punsime dhe ivestime te reja.

 16. Akademiku i madh shqiptar Rexhep Qosja dikur thonte di me mendua politikisht por nuk di me veprua politikisht, mbase pati hy ne gara zgjedhore te parat qe ishin ne Kosoven e mbasluftes, dhe pati fitua dikun sa Anton Lulgjuraj tash, vadha krejt pak ma shum, prandej edhe ti Palo kujdes me keto pronancime more burre dhe ti kallzoje vetin dhe nese arrin ne ndonje parti, dhe ta shofim se populli po te vjen mrapa ater do te shkojm me ty. Per deri ateher rri para kieve thon ne Kosov, dhe ndihmo ni mundesh por mos rri vetem me kritika. Puno me rinin ashtu si edhe po ben, dhe me sportin je i mir, aty..

  • hmmmm…. !!!!! me vjen keq qe reagon ne kete menyre o Pasqyre .Mos u frikeso se nuk kercenoj asnje nga aktoret nacional ne kete skene politike e aq me pak ty (sepse nuk di me cilin flas meqenese je me pseudonim).Cfare lidhej ka dilema ime qe e bera ne forme te komentit me te Madhin Rexhep Qosen dhe me z.Anton Lulgjuraj ?
   Me vjen mire kur vlereson punen time me te rinjet dhe gjithesesi do te vazhdoj deri sa te kem “takat”.
   Mos u ngut me perjashtime dhe me anatema o njeri…
   Ngadale shiko se cfare te mire mundesh me marre edhe nga “kritikat”…
   gjithnje me respekt

 17. Eshte pak veshtir ne komentua kur Ju krejt po folni me paragjykime, kjo nuk eshte mire,sidomos me cudit Pal Dreshaj!?
  po pse paraprakisht,pa me pa se cfare vendit do te mbulojne, pa me pa se kush po mbulon dhe pa me ja nise punen Ju po gjykoni, mendoj se keto qendrime nuk jan aspak te pastra dhe morale, vec nese pritni t’shir nese nuk arrisin sukses. nga e dini se nuk do te reslizojn ndonje pjese te programit, paragjykim?! nese ke program,nese je pushtet je ne prov me e realizua, une vetem po pyetem a jan iq,ash e ldmz pjese e kesaj?a din kush?ne facebook ash thot ska vendos ende,po iq e…

  • z.Malok ,kur mungon transparenca atehere ne skene dalin paragjykimet ,trillimet ,hamendjet ,shpifjet etj etj dhe pajtohem me Ju se nuk jan te dobishme .Prejmomentit te heshtjes parazgjedhore asnje subjekt nacional nuk ka dale haptas dhe te spjegoje (jo ne detaje) benefitet qe komuniteti yne do te fitoje me pjesmarrje ne mazhorance .Une ju garantoj se dilema ime nuk eshte jomorale dhe qellimkeqe andaj mos u “cudit “per reagimin tim .
   Respekt edhe per Ju

  • E more njerzit e zotit si nuk u duelen boll 20 vjet me i marr vesh gjanat e thjeshta ne ket politik. kjo ahste politile e pionave te millosheviqit me cperda shqiptaret si nuke kan tyrp kta “politikant”
   tan bzhigofti zoti me u ba partnera me anmikun e shqiptarve ci i rre tash 20 vjet. eshiten malsin per interesa personale ni ane me vjen keq por per inad te tyne me vjen mir ci diaspora i ka marr vesh punt e ju e kini kritikua ata din se jetojn ne amerik atje ku msohen shum gjana. ini knaq me hubjen e fdi e antonit e tash knaqnju me humjen e malsis tyrp per ta e per ju

 18. Moa u gutni burra, me sha vaselin se e di vet e dika edhe H2O se ai asht i matun en politik, edhe mashkull bajagi i krahishtuam, edhe ai din cka ban ai nuk del prej planprogramit ti , ai ka dite cka ka ba edhe kur ka votua Boro Vucinicin, ai ka dite cka ka ba edhe kur ka hi en forc gjithmon ty rrespektua planprogramin , ka nenshkrua edhe platformen e perbashket te pakicave, ne te cilen nuk parashihet komuna e Malsis, sipas planprogramit, edhe tash ka hi en qeveri edhe do te jet minister i qeveris antishqiptare prap sipas planprogramit, peh peh peh politikan i rrept skite me viej me tradhtua.

 19. Zoti Pal,
  Vetem sa ta dijsh se shumica e shqiptarve qe kane ndonje pike vlere kane te njejtat shqetsime sikur ju. Duhet ti kuptosh edhe keta oponenta se kane nevoje per mbeshtetje. Ti je i madh, por nje qoshe jotja u mjafton te mbahen e te mos rrezohen per toke. Lejoji te kapen per saj, te lutem.
  Lejoi te kenaqen me shkrimet e tyne dhe nuk ashte drejte tu mbyllen te gjitha shtigjet pa marre vesh vendi se egzistojne ndopak! Nuk dua ti shoh duarthate as une. Mbushva duart te lutem, sepse e di qe mundesh, deshiron dhe ke me cka!
  Me respekt nga nje nipash i te pareve tu e te mi.

 20. O ANALISTO po te gjitha qeverit malaziase deri sot jan ken antishqiptare, por dikun duhet me hi, dhe me dikan duhet me fol pra lum zotnija, se tye me u sha me njani tjetrin pasha lalen gja skem me godit jo. Une e di se nuk asht kollajt as me hy ne kto kualicjone por kta te medhejt po thon se njekshtu duhet.

 21. Analist 007 , shkrimi jot nuk vlen te komentohet se asht aq tedencioz sa edhe ti vete. Mbas luftes gjnerala ka bolle . Disa ketu t kishin kujdes punen e vet si po komentojne politiken e Vaselit do te ishte shume e mire . Vaseli ne asnji takim nuk ka qen ne bisedime me asnji parti mbas zgjedhjesh. Vaselin asnjiher nuk e keni pa ne Tv duke nenshkruar gja , pse ather paragjykoni- jo Ai keshtu jo ai ashtu . Pritni pak qe Vaseli te behet pjese e qeverise (nese behet) pjese e qeveris me partnerizem e jo me servilizem . Servilizmi eshte deshmua se nuk i ka vlejt as Udsh-s, per ata eshte aty ku eshte

 22. Mos u ngutni o borra.. Mos tu besojmë spekulimeve.. Të presim dhe të shohim se a do të realizohet premtimi i forcës për komunë të plotë… Ata janë kategorik se kjo është ndër prioritetet e tyre… Simpatizuesit e UDSH sot kënaqen me spekulimet se komuna nuk është në agjendën e platformës së pakicave… Unë kam qene njëri nga ata që kam kërkua bojkotin e zgjedhjeve , derisa shqiptarët të bëhen një apo maksimuni dy partii…madje as që kam votuar… Por megjithatë mos të ngutemi, tu japim kohë dhe mos të paragjykojmë …..

 23. Deri sote kurrni parti politike qe ka hy en qeveri nuk ka publikua marrveshjen qe kane pas me te, tane kane thane se u kem vu kushte, tane kane thane se disa prej kerkesave tyne do te realizohen gjate mandatit tyne. UDSH luvdohet se ata kane merita qe na asht lejua perdorimi i flamurit, Vaseli luvdohet se asht ai qe ka fitua te drejten qe ne leter njoftime ta shkruajm emnin edhe ne gjuhen shqipe, te dy part i kane meritat e njeta si per njanen si per tjetren, e more more ju merri vesh ne kto gjana sa pula eme en telefon. Kur te publikojn Vaseli ndoni marrveshje ku kushtzon qeverin

 24. Ku kushtzon qeverin per te drejtat tona si komunitet, bore ka me ra en sahar.
  e nese e publikon une kam me kerkua falje z sinqerisht edhe tz H2O edhe kam me u thane se ju tek ini te kthiedht en politik, e i paski pa dite gjanat, deri ater mos komentoni ma se na fllliqt me kto rrena qe ja u servon favoriti juaj V S.

 25. Analist oo7 , gabohesh kur thua se jam perkrahës i Vaselit, ta kesh të qartë se unë nuk jam përkrahës i ndokujt, sepse nuk dua ti përkrahë shqiptarët e ndarë në shumë parti.. Edhe unë jam skeptik, por tu japim pak kohë, atëherë të komentojmë me fakte, pra unë sdua të bëjë paragjykime….. Le të shpresojmë për më të mirën, nesë vertet do të jetë si po thua ti, atëherë ma mirë mos i paçim as ne as familjaret e tyre….

 26. abababa ktu ka njerz chi skan pun tiera e rrin vetem tu shkrua kso marrinash e as nuk din cka shkruejn por vetem fusin kujna me e ba punen ma keq.
  Kurse per ty Pal D nuk ka aspak kritik,ti ije shum me vend,ti ije ai i cili ska da me i tej dps en gjuj po rreth asaj gja ke mbet pa pun kot si na kot,vetem e vetem se ije tregua se ije Malsor i vertet e jo Malsor i shitun! Ty Palo te lumt! E ju tierve mos shkrueni marrina ksajtena me e trumudhua popullin!

  • Malësia Kreshnike, ti mi more fjalt prej gojet,se malësija nuk ka politikana Malësor por ose jân prej Podgoricet e për Podgoric ose jan për Ulqin

 27. Z Sinqerisht une vetem po te them ni gja, ne momentin kur u votua Boro Vucinic, Genc Nimanbegu dhe Vasel sinishtaj deklaruan per media se kane votua perfaqsuasin e ANB se kane ni marrveshje me qeverin per nryshimin e ligjit mbi organizim teritorial, marrveshja kurr nuk u publikua,Ben marrveshje per dalje te perbashket ne zgjedhje hartuan se bashku me boshnjaket platformen ne te cilen nuk parashihet Komuna e Malsis, behen pjes e qeveris sebashku me boshnjak e kroat dhe as ater nuk u publikua marrveshja sepse ater ne te nuk flitet per komunen e malsis flitet per poste ku Sulo Mustafiq

 28. ku sulo mustafiq behet nenkryetar i parlamentit , e po ashtu ne marrveshje qendron se forces do ti takoj posti i ministrit te pakicave qe do te jete Vasel Sinishtaj.
  Komuna do te jepet sepse do te kete presoin nga ShBA dhe ata nuk do ken ka te ja mbajn, por keta ater do mundohen te ja pshtesin si merit FORCES ose kti Fatmir Gjeks, por populli duhet me u ndergjegjsua politikisht edhe me ne fund me kuptua se kta jane lodra te pushtetit, dhe jo sherbtor te popullit, kta nuk kane ba kurrgja tjeter vetem shkuan te ai i cili i ka themelua dhe te cilit i kane sherbye gjat gjith kohes.

  • e kur t bahet vaseli minister ti je i pari ci ke me shkua edhe per i UPUT doktorit met nimua dicka….

  • E shkreta Amerik kur i duhet meu marr me Komunën e Malësis.Mos he burr se po hî ën gjynaf me Barak Obamën e poi nep tepër shum pun.

 29. Derisa politikanet , për veprimtarinë e vet , nuk japin përgjegjësi para popullit , punën shkojnë si po shkojnë…. Sikur për mospefilljen dhe tradhtinë e tyre të ekzistonte denimi, ndryshe do të vepronin… Por jemi në “demokraci” e i vetmi denim për ta është mosvotimi në zgjedhjet tjera… siç ndodhi edhe me UDSh…Ah sikur të ekzistonte ” nëntoka” besa do i mbanin premtimet, por jemi në “demekraci” dhe kaq meritojmë derisa mos të bëhemi një!!!!

 30. Pal D, me vemendje ndjeka shkrime dhe komentet e tua.
  Kur thue se nuk ka humbje ne politik dhe se partite politike fituan te holla(para) atehere nuk mund ta gjeje arsyen si si ti mundesh te komentosh ketu ne kete portal.
  Nuk u frigohesh humbjeve se jane te profesionit tim thue ti,e more Pal a e din se cdo kush ka nga nje profesion dhe nuk deshiron humbje por me thua dicka per ate popull dhe ato treva,A U FRIGOHESH ATYRE HUMBJEVE??!!
  Keto mbrapshtina te Malsoreve qe pohoni ju a jeni ju pjese e tyre,Pal une nuk sho ndonje Advancim por vetem humbje dhe humbje,a duhet ndrrue pllaka dikur Pal

  • Kraja ,me vemendje e lexova disa here shkrimin tend dhe te jem i sinqerte nuk e kuptova mesazhin tend qe me dergove mua por do te perpiqem qe te te jap disa pergjegje ne pyetjet tua,
   Une jam pjestare i “atij populli ne ato treva “dhe une ndaj humbjet e fitoret me ta.Reagimi im eshte shenje se vertet frikohem per Humbjet qe mund te ndodhin .Pergjegjesia ime ne mbrapeshtina si po i quan ti eshte e barabarte me pergjegjesine e nje qytetari tjeter .Kete e them sepse nuk jam pjese e vendimemarresve ne subjektet “nacionale” . A duhet ndrrue pllaka ? Si mendon ti Kraja ?
   Une jam i sigurt se…

 31. o juve Analist 007 shpresojm te behet ashtu si po thua nti ne ket komentin e fundit. Le te behet Komuna e Plot ateher bisedojm, se sesht aspak me randesi a e bani Vaseli, apo Gjeka apo Ferhati a dreqi a i biri, le te behet ajo dhe disa te drejta te tjera qe na takojn si popull autokton ne ato vise. Ti po ja ban si ajo shoqja per inati te sime re, me dekt djali, edhe ti njaq inat paske me Vaseli sa po thua mos ta marrim ase komunen vec se asht Vaseli minister,,, gabim e ke

 32. ku ini ju patriotat e florids e michiganit ci menoni se fitohet patriotizmi me qyteli e tue u cart me me shokt e vet e tye ilan ne rruge ku ikini tash partit shqiptare me vaselin sinishtaj ci ne kini pa ca b…… me ta. mduketse duhet mu ra cekiq krye ti merrni vesh gjanat ose ini dakort edhe ju ci thupet malsija
  ini lodh tue punua mu ba partnera me ata ci po e cojn malsin ne vorr
  a e kini aq burrni de tash me prenua se nuk dini ose me dije ini tue hup malsin
  nuk asht budall aj ci sdin e dvet tjert per ata ci sdin po budall asht aj ci sdin e nuk dvet aj ba dam
  tash ju penonje jaren ose…

 33. Gabim e ke more Z sinqerisht,une vetem thash se kta nuk jane tye punua ne interest te vendit te vet.ktu po punohet per te mira individuale, por ne anen tjeter po behet dam kolektiv , ne si komunitet kem me pas dam jashtzakonisht te madhe sepse, sic po na e shtyjn afatin e dasmes pra vetqeverisjes se plote, ater kur te arrim kete drejt dhe te kem komun kam frog se ka me ken vone, se nuk kem me ken en gjendje, me pas shumicen edhe me qeveris vet na vetvetin, kur te behet komun ka me ken komune boshnjakeve, e na kem me ken pakic ne malsin tane.

 34. Me ken malesia tri here kaq pal dreshaj besa kishte me ju dashte, tlumt palo per komentet e vieshme, edhe besa sherrin ja ke pa pushtetit se pa pun tkan la kta malsoro-boshnjakt…e sa per nenshkruesit ma mir mos me fol se pom turren Doda e Gjyka :)))

 35. ANalist 007 i lodhun po me dukesh me analizat tua. E di se ke mllef te madh ne Vaselin se kishe me dasht me ken ne vend te tij por nuk keni as mend as guxim … Ketu fshehi mbas emrave e demek po bani pune te madhe . Hajde e futnju ne vota me u pa se sa vota merrni …. Por jo si angjellku me antonin e besnikun me i marr 200 vota se asht barre me dal per aq

 36. Dorzoju Pal Dreshaj
  Krejt dijasporen e iritove,me perjashtim Pasqyren, qe gjithmon eshte
  Konstruktiv.

 37. Ku ekini Gj.L. ciu ka kshillua aq mir eci e pa plas pike perpas V>S

 38. Z H2O une nuk munem me ken en vend Vaselit e as en vend tand se jam en vendin tem te cilin nuk e ndrroj as me ty as me Vaseli e as me kurrni njeri, as me ata qe i marrin 1000 vota si Vaseli yt e as kta tjert qe i marrin 200vota.
  Me mu dasht me anua ne njanen an ma pare shkoj me kta ci kane ma pak le ti bajn 201vote se per menimin tim kane qen te sinqert ata qe ne fillim kane thane, per politikanet tjere po vrapojn me ja nxan vendin dinoshes, une se kam besua deri qe me thane se Vaseli po bahet minister en vend te ati Hasanit. e ti H2O e shoh se e paske en zemer Vaselin tek e ke ja pash…

Comments are closed.