SHKA Dedë Gjon Luli nga Malësia, pjesëmarrëse e Festivalit “100 Vjet Pavarësi” në Vlorë

Festa e 100 vjetorit të Pavarësisë ka mbledhur shqiptarët nga të gjitha trevat dhe diaspora në qytetin e flamurit.

Shoqata “Dedë Gjon Luli” nga Hoti, mori pjesë 3 ditë radhazi në aktivitetet që u organizuan në Vlorë për nderë të 100 vjetorit të Pavarësisë nga Bashkia e Vlorës dhe Ministria e Kulturës. Shoqata”Dedë Gjon Luli” mori pjesë në Festivalin Folklorik, që u organizua me 26 nëntor për nderë të 100 vjetorit, në Sheshin e Flamurit. Në ketë program shoqata nga Hoti u paraqit me një program burimor.

Aktivitet festive vazhdua edhe me 27 nëntor, ku ishin të pranishëm në ceremoninë e shpalljes ” Qytetar Nderi” nga kryetari i Bashkis Vlorë Shpëtim Gjika për ish ambasadorin e ShBA – se John Withers dhe për akademikun Rexhep Qosja. Pastaj programi vazhdoj me defile nga Teatri Petro Marko deri te Sheshi Pavarësia ku u bë përurimi i shtatores së Ismail Qemalit.

Po ashtu me 27 në Sheshin e Flamurit u organizua mbrëmja artistike ku ishte edhe shoqata ” Dedë Gjon Luli” , përkrah Ansamblit të këngëve dhe valleve të Shqipërisë, Ansamblit “Gryka e Kaçanikut”, Ansamblit ” Shote Galica” , grupit Arbresh, Arif Vlladit , Rovena Stefa etj.
Në këtë program ishin të pranishmen Kryeministri i Shqipërisë Sali Berisha, Kryetarja e parlamentit Jozefina Topalli, Presidentja e Kosovës Atifete Jahjaga , prijësit e fesë si dhe personalitete më të larta nga vendi dhe te ftuar nga jashtë.
Shoqata ishte edhe mysafire në studiot e hapura të televizione si News 24, Real Tv , Top – Channel etj.

Me 28 të gjithë marshuan drejt Sheshit të Flamurit për të finalizuar ceremoninë e ngritjes së Flamurit nga Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani.
Ketë rrugëtim si edhe herëve tjera e mundësoj diaspora nga SHBA.

SHKA Dedë Gjon Luli

FOTOGRAFITË

65 Comments

 1. Shoqata Ded Gjon Luli, pse i turperohi emrit Hot e perdorni emrin Traboin. Me emrin Hot ju njef e gjithe Shqipetaria e me Traboin sa te kaloni bajzen e Tuzin sdine kush se prej cvendit jeni. Ju Hoti me te vertet keni vojte si zogu i gomarit, po croditeni teper shpejttua perdor emrat Rapshe e Traboin e jo emrin Hot. Skandaloze eshte kjo e nji kthese mrapa qe se kane ba as te paret tone pa asni dite shkolle por ishin te bashkuar per Hotin. Tyrp!!!!

  • Nuk kam asnje koment pervetem kesaj video, dhe do ta shifni qarte se si kjo shoqate asht paraqit ne Vlore, nese ndegjoni intervisten e gazetares se Top Channel me udheheqesin e grupit do te vereni se nuk ka ketu percarje Traboin e Rapsh etj …
   Nese kjo shoqate u paraqit me 28 nantor nga Sheshi i flamurit ne Vlore live ne Top Channel kanalin televiziv shqiptare me te shiquar si shoqate nga Tuzi, Hoti, Malesia e mbishkodres qe per fat te keq ende gjindet nen Malin e zi, nuk besoj se ndokush e mendon se kjo shoqate i turperohet emrit Hot…

   https://vimeo.com/5489946

 2. E keni nderua Malesine me pjesemarrjen tuaj ne Vloren heroike. Nuk kishit gjete njeri me te pershtashem me mbajt Flamurin se Kol Gojcin, patriot i dedikuar dhe i pathyeshem. Kol Gojcaj s’i te kem une Ty? A te kujtohet kur shkueme ne Gjermani 1973 me pa Ansamblin Shteteror? Respekte dhe nderime zoti veteran i ceshtjes kombetare! SHKA “Dede Gjo’ Luli jeni krenaria e Malesise, jeni zemra jone, jeni zjarri i atdhedashurise, jeni krenaria jone. Gjithmone u kendofte zemra!

 3. Me falni, Ansambli Shtetror i Shqiperise beri nje turne neper Gjermani ne vitin 1983. Une me larte gabimisht e thekesova 1973. Keroj ndiese.

 4. Malesijaku, keni te drejte, nuk di pse kurrkush nuk don bashke, barem me emna. Si Hot do ti niheshin me mire, e kashtu ky komentuesi ma nalt gjeti gjith ato lavdata, ashtu kjoft por……..une e percolla programin…….nuk pata ate pershtypje……..bare simbas duertrokitjeve qe pothuejse as nuk u vune re aspak.

 5. Shum aktivitet i bukur qe sdo te harrohet kurre, urime urime, mirpo edhe une mendoj se kjo Rapsh e Traboin spo tingellon mire.Hoti ka ni histori si asni krahine tjeter shqiptare, si asni, dhe me kto percamje gjithcka zbehet, zvoglohet dhe shkon ne dem te te gjitheve. Dobesohet Hoti dobesohet e gjithe Malesia. Traboin esht ni fshat, Rapsha ni fshat , Drumja,Skorraqi Spija e tjera, mendoj a thue cfar cobanash ini ju?

 6. Pershendetje o vllazen nga Traboini ju lumt jeni te mrrekullueshem .Esa i tokon Rapsh E Traboin mendoj se asht si ni Shqipe me dy krena por shyqyr Zotit qe jem ba shum dhe egzistojm dy shoqni pothuaj me mate fortat ne Shqiperin Natyrale.Edhe ni her ju Lumt .ooo sa mir qe jam Shqiptar.Gezuar ditet e bashkimit Komtar.

 7. Vrojtuesi, a thoni se ju perkrahin bare nje perqindje e vogel e Malesorve ne gjith ato lavdata te pa merita qe i bane atje ma nalt ? une per vehte nuk e besoj e ju si te doni.

 8. nuk di por ate nate ne Vlone, pos neve qe ishim me ta, haje dreq se e bani kush ni duertrokitje per ta, bile nuk u nimou as pranija e bajraktarit megjith keto lavdatat chi po ja bajne bashkemendimtart e tij po si vuni kush re mose mos t’kine marre pjese nopak

  • Po cfar lidhjet ka a i kane duartrokit apo jo, mjafton qe ata u bene pjese e nje feste aq te madhe, edhe po te them se kishte edhe duartrokitje edhe vleresime te larta. Ke edhe lidhje te drejtperdrejta nga Top Channel dhe nga televizionet e tjera ne Shqiperi, ku mesazhet nga ana e anetareve te kesaj shoqate si dhe pikat qe ata dhan ishin shume te bukura dhe i vleresuan drejtuesit e emisioneve si dhe une pash edhe duartrokitje. Kol Gojci eshte nje patriot i vertet dhe meriton lavderime. Ato qe tha Vrojtuesi i meriton kjo shoqate. Dhe shumica e malesoreve mendojn si Vrojtuesi, dhe jo si ti.

 9. E i shkreti hoti me shkretana e sic tha njani se jane dy krahet e shqiponjes Rapsha e Traboini por jane krahe te thyem e qe sbejne gja bashke por veprojn e fluturojne ne drejtime te kunderta e KOKA ka mbet stagnante se shqiponja HOT smund te fluturoje ashtu. Krishti ka pas thane “fali zot se zdijne cka bajne” e ashtu them per ata qe zdine cka po bejne se mendja e madhe jau ka terrua syte e atyre qe veprojne me qedhime te caktuara ju tret fara si kalit te verdhe.

 10. Po more Malsijak, menojne njerzit se pse e marrin nje flamure e dalin ne krye te nje shoqate te ndame e te perchame me truhgun, menojne se ma ne fund u bane te famshem. Po ku qyqen qendron fama e tyne, kure nuk jane te zotet me ba nje bashkim qe HOTI me kene HOT. Ne fund te fundit ku jane meritat e naltpermenduna, chka bane keta persona per vend, a por e perchane si mozomakeq. Po more Vrojtuesi me disa emna ketu tenton me ba shoqni, por sa pare ban. Sa per mendimin e shume malesorve nuk munesh me fole, munesh vetem per vehten tane Vrojtues. Kaloshi mire.

 11. Cka do tha Vrojtuesi, jam i sigurte se ishte vetem opinioni i tij personal. Ai nuk tha se shpreh opnionin e ndokujt, pra mbetet te themi, dhe ashtu e kam kuptuar, se ishte mendimi i tij prsonal. Ajo qe thote per Kol Gojcaj eshte e vertete sepse eshte familje e persekutuar nga regjimi malazez, deri edhe baben ia paten burgosur.Duam apo s’duam, na pelqen apo s’na pelqen, ajo eshte nje e vertete qe nuk mund te mohohet. Lulkuqja, nuk di se pse shpreh aq aversion ndaj nje shoqerie e cila kultivon folklorin,qe eshte nje komponent i rendesishem kombetar. Merri gjerat me me gjakftohtesi.

 12. Hoti eshtae nji fis i rradhe ne shqipshtarizem dhe gjithmon kompakt e i pandare se ishte nji famile, por sote fale disave te bastarruem kesaj famile ka nis me i dale boja. Shume tragjike, se Hotit spaten cka ti bejne as turku e as shkjau me tana ato masakra e tortura te vazhdueshme, por sot disa Hotjan po arrijne te bejne ndarje e shkaterrim me te dukshem se armiqet tone shekullor. Dikur kane thane ruajna zote prej qenit te terbuam e sot ruajna zot prej qenit te bastarruem.

 13. Shoqates Dede Gjon Luli ju lumt e ja dalshi me faqe te bardhe, vetem vazhdoni.
  Nese ndaloni te veproni e te merreni me keta njerez qe ju kundershtojn askurr nuk do te mund te perparoni por do mbeteni ne hie. Traboin e Rapsh e Hot e keto biseda jan te kota dha pa baze, duke qene se kjartas shihet ne biseden me gazetaren e Top Channel se si prezentohet kjo shoqate ne Vlore dhe kudo qe shkojn.
  Kuj ti interesoj le Kopjoj dhe ta celin linkun me poshte

  https://vimeo.com/54899462

  • Lulkuqan, nuk jemi nji person, dallohet edhe ne menyren se si shkruajm, nqs din me i ba dallimet mes menyres se shkrimit te njerit dhe tjetrit, edhe pse sma merre mendja se ke aftesi me e ba ate dallim. Ceshtja ishte se reagova ndaj nje komenti qe mendova se eshte i padrejte, dhe nuk mund t’ja adresosh ato fjale nji shoqate patriotike. Gjithsesi Lulkuqan nqs nuk mundesh me debatua, mos ban lidhje te kota ne mes nijerzve te ndryshem.

 14. Fakti qe erdha deri te ky konkludim asht se nuk ka shume njerz qe kane mendime te ktilla. U tha ketu se pati duertrokitje ne Vlore, bile nga ata qe nuk ishin aty aspak, por bazohen nga medijat apo vetem ne deshira te veta, mirpo ato ishin edhe deshirat e neve qe ishim aty, po ne realitet nuk pati. Nuk asht nje gja e malle, shoqaten e pachim e perparoshin, por teprimet nuk na nevoiten, jemi teper pak mos ta njohim njeni tjetrin. Ketu vlen ajo thenja : te keqen mos e thuej, por as me te miren mos tepro, sidomos pa vend……..

 15. Po po ashtu tha edhe Vrojtuesi ma nalt, e ksheva pak ma poshte, po nojsen ska gajle mire ishte ate dite ne Vlore

 16. Lulkuqja te paska rrok gjelozia per arsye qe vetem ti mund ta dish. Pasi e pash edhe videon ato qe thac me larte mu duken pak. Ata qe kultivojne folklorin kane atdhetarizmin ne shpirt, ata e duen truallin e te pareve, ata duen lirine dhe bashkimin. Pjesemarrja e ketij grupi ne spektaklin e Vlores, dhe paraqitja e tyre ne menyre dinjtoze me ato kostume mahnitese, krenon Malesine dhe shqiptaret kudo jane. Kam thene ne nje koment para nje muaji se shoqerite kulturo-artistike meritojne perkrahjen, ndihmen dhe admirimin tone. Ata qe shprehen kunder nje shoqerie te tille nuk jane ne rregull.

 17. Lulkuqja, une nuk i njof kush mund te jene Leka i Madhe dhe Kesheva, por nese mund ti takoja do t’ua paguaja nga nje kafe dhe do ti perqafoja si vellezerite e mi, se i dua ata qe promovojne atdhetarizmin, prograsin dhe bashkimin. Madje, edhe ti mund te vish, se ne fund te fundit, edhe ti je vllau jone, i cili mendon ndryeshe nga ne.

 18. Duket se vetem edhe shkrimtari Traboini u ka mengua per te paraqiten taman lokalista .Nuk esht faji i kurrkuj qe keta i kendojn vehtes dhe veprojn per vehten , me pretendime se vetem neve e kurrkush tjeter ,ky esht lokalizem i pa pare ne Malet e Malsi dhe si i tidhe nuk ka kurrfar vleret kombetare .Kengat e tyre jane vehtijake dhe lokale me qedhime te njofura , shkruojn per vehten dhe i kendojn vehtes ather qesin pyetjet pse e si .Nuk esht se Deda dhe Chun Mulja nuk e meritojn por esht ajo se shoke te mdhej me shoke shume e jo vehtijak .

 19. Po ashtu fjale te mira dhe gure ne strajce , njerzet qe perkrahen Komunizmin dhe vepruon me mish dhe shpirte nga SHBA qe komunizmi te jetoj dhe veproj sa ma shume dhe ma gjate nuk kane kurrfar vlefte ne ditem e sotme .Mos to harrojm prosekutimet dhe veprat anti njerzore qe u ben gjat 50 viteve ,vetem se dikush fluturon per te shfrytzuar rastin e vet personal …sot esht gje e kollajt , ku pak vite me par me pa pagua se kishte prek ne qoft se skishte ydhin…por kjo esht ajo lavdatat personale per njeri tjetrin pa vleft ather chuditemi pse nuk duortrokiten apo chkyhen mbas ,,,,,

 20. O ta dijsh ti me shume emna se nuk e don ket shoqate ma shume se vete, se une ndoshta ma shume se ti kam kontribue, gjithashtu as kombin nuk e don ma shume. Ajo qe ndonihere me iriton asht, se nuk asht boll vetem mos me fole keq, po kjo asht kryesorja, por edhe lavdimet pa merita te individve, sidomos te teprueme, te bajne budalle, sepse kuptohet menihere qe ini i te njejtit qendrim, mirpo noshta ku qendrim nuk perkrahet nga shumica e opinjonit dhe ketu qendron problemi. Nuk mundesh me shit byk per janxhe. Kaq kisha ! Urime Shenkollin !

 21. Jane shume gjera pozitive e levdata qe i meriton SHKA Ded Gjon Luli dhe i pergezoj per te gjitha dhe deshiroj qe gjithmone te jene edhe me te sukseshem, por keta i dua edhe me te bashkuar e jo copa copa sic veprojne keta dhe SHKA Rapsha apo te dy shqoatat e Trieshit me emrin BESA. Tashat Besat kane dadhime ideologjike por SHKA-t nga Hoti jo. Keto i ndane vetem e vetem MENDJA E MADHE. Kjo mende e madhe na ka kushtue teper shume ne qindra drejtime. Mendoj se ne kete kohe kur shqipetaret e gjithe krahinave po bashkohen cdo dite e me afer ateher edhe FAMILJA HOT duhet te jem ma afer se cka eshte.

 22. E more blah, besoj qe e ke fjalen per adhuruesit e xhaxhit, qe vijne ne vendlindje me ka nje ngarkese krenari boshe edhe presin qe tu duertrokisim. Jo more adhurues te mjere, kombi din kush jeni ju, dhe bota e din kush ishte xhaxhi, ashtu qe, sikure chdo chmendurije, i kalou koha edhe kesaje, ajo ka mbet vetem ne kokat tueja boshe. Tane do te falej po ta kishin kuptue tashme, por keta, pa marre parasyshe gazin qe u bahet me goje ne grusht, pretendojne se jane dikushi. Edhe perpara ka pase qe jane ankue se nuk i ka perkrahe malesija ne “nevoje” por njerzit kane “sy” ne balle……..

 23. Nuk e kuptoj pse kerkoni qime ne ve?!!!
  Nese nje shoqate e cila eshte e paster pernga aktivitetet qe organizimet qe ben dhe festivalet ne te cilat merr pjese. Ata organizojn per cdo vit koncertin ME DASHURI ne daten e lumturimit te Nane Terezes, marrin pjese ne festivalin mbarkombetare ne Kline MUJ KRASNIQI, ne SOFREN DARDANE ne Tropoje, Ne Sarande, Skenderaj, Prekaz, Lezhe, Shkoder, organizuan 100 vjetorin e kryengritjes se Malsis se madhe me 2011 ne bashkepunim me organizaten Ilirikum, muaren vendin e pare ne festivalin e Rapshes ne Vitoje…

 24. Pse chuditi pse jan shperda hoti!
  Rapshjanet patriota e ben ket, ne krye me A….. L……, dhe mbas tij te rradhitur L… P……. J…….. , L….. M….. j……

 25. Shoqata Dede Gjon Luli e vetmja organizoj koncertin humanitare per te burgosurit ne akcionin FLUTURIMI I SHIPONJES dhe arriten te bashkojn me mijera euro dhe jua shperndan familjeve te burgosurve, ne ate kohe kur shume te tjere frigoheshin te ngrenin zerin dhe te jepnin kontributin e tyre. Fal aktiviteteve te tyre dhe suksesit ne te kaluaren u ftuan edhe kesaj radhe te vetmit nga Mali i zi te merrnin pjese ne manifestimin e 100 vjetorit ne Vlore organizuar nga bashkia e Vlores dhe nga ministria e kultures.

 26. Athua mbas tegjitha ketyre sukseseve e meritojn kaq kritike. Nese ne nje transparent e kan pas te shkruar Traboin nuk dmth se e mohojn Hotin e Malsin por perkundra ata ne ket festival perfaqesuan Malsin sic shihet edhe ne intervju qe paten. Po te shprehin deshiren Rapsha per bashkim me shoqaten Dede Gjon Luli dhe formimin e nje shoqate te perbashket jam i bindun se kjo shoqate nuk do ta refuzonte. Prandaj me duken te pabaza disa ofendime te mesiperme, dhe jam kundra asaj paraqitje qe dikush po provon tua ngjis… Thjesht nuk i shoh si shoqeri percamse

 27. Nbasi qe u ba edhe nje + po shoh qe po mundohet me ba shumzime gjithqysh, tue kalue nga individi ne shoqate dhe mjeshtrisht po distancohet nga kritikat e disave sikur bah. Pse ? Ndoshta nuk ke mbrojtje adekvate per ata qe nuk duhet t’i mbrojsh, ose ndoshta e ke pa se nuk asht mire tu bashkangjitesh. Kesaje i thone mbrojtje pa pagese, ose ndoshta asht reciproke, levdome, se po te levdoj. Po ska vlere burr.

 28. Lulekuqja, te lutem shko merr nje kurs te drejtshkrimit se bene shume gabime drejtshkrimore. Nuk shkrueht “lulkuqja” por “lulekuqja”. Ne aspektin e nivelit intelektual qendron ne shtresat e mediokritetit. Ke nje vokabular te pazhvilluar, te ceket, pa esence. Mendimin e ke jo te perqendruar, konfuz dhe shpesh te pakumtimshem. Arsenali yt jane akuzat, etiketimet, shpifjet, trillimet, njollosjet. Prandaj, vleresoji ne menyre vetekritike veprimet dhe sjelljet tua kundrejt te tjereve. Edhe ne kushtet e anonimitetit nuk mund te perjashtohet pafajesia dhe pergjegjesia e individit.

 29. sa i tokon shoqeris kulturo artistike Hoti asht da ka viti 87 ashtu ci .A L . me shok ishim femi por dua tu thom ket ne viti 2000. sh.k.a rapsha kishte 74 antar me siguri elle ma shum Sh.k.a .Ded Gjon Luli .e kah te shkosh me 170antar . ni tjeter nga gruda i njo 3 shoqni por nuk ka komente.’faleminers zotit ci rinia po i rua traditat e foklorit burimor.u baj thirrje qe elle ne amerik te punojm .gezuar diten e Shenkollit .

 30. Hotjani, ne vend te pare une ketu kam vetem nje emen, e jo si dikush tjeter 4-5 apo edhe ma shume. Po te pyes edhe une, a i keni te gjith ashtu si i shkrueni ? Sa per drejteshkrim, nuk jemi ketu ne oren e letersise, prandaje mjafton te merremi vesh, e aty nuk dyshoj, perndryshe nuk do te reagoshe ashtu. Chka ti bajsh, une ndoshta jam teper realiste, por nuk due te jetoj ne endrra se asht chdogje ne rregull dhe te gjith jemi te Zotit e te kombit. Ata qe e mbeshtesin edhe sot me mish e shpirt rregjimin e Enverit, e dime cilet jane, nuk kane te drejte te fryhen per atedhedashuri.

 31. besoni ci ato fjal nuk vin nga Rapsha .e pse mos te egzistojn 2 kur jan te forta .u lumt o djemt e Traboinit .nderi i Malsis .Shihemi ne festivalin mbar Komtar ”Rapsha e Hotit Malsi e
  Malle ”2013 ne Vitoj .OSA MIR QE JAM SHQIPTAR

 32. Gjeneral Dari apo A. L…., leni kodrat mas bregut e levdatat qe i bene me qellime percarese. E dime mire sesa te dhemb zemra e sa dashni ke per SHKA Ded Gjon Luli, e dime se sa reale jane urimet tua. Ti keto urime i bane vetem per nji qellim per te krijua dy bajraqe ne Hot, per tja zbukurua vehtes veprn e shemtuar qe smundesh ta besh sado qe te perpiqesh. Kjo mund te ndodhin vetem ne shekullin tjeter qe ne zdo ta jetojme.

 33. mire ja ke qellua Malsiak se e kam pa se ashte ANTONI E JAM QESH SE SI I BATE DO GABIME NE SHKRIM ME I PSHEH GOURMET

 34. Lulekuqja, nese merresh me “regjimin e Enverit”, cili i takon se kaluares dhe heshte ndaj regjimit te Titos, atehere ne menyre indirekte apo koshiente,mbron kete te fundit. Shqiptaret e pushtuar gjithomne kane enderruar se shpetimi i tyre do t’u vjen nga Shqiperia dhe udheheqesit e saj. Edhe sot shqiptaret nen Mal te Zi kane shprese se shpetimi dhe mbrojtja e tyre do t’u vjen nga Shqiperia dhe udheheqesit politike te saj. Shqiptaret e okupuar asnjehere se ndane shikimin nga drejtimimi i Shqiperise, prandaj atdhedashurine e tyre mos u mundo t’a banalizosh me ngjyrime ideologjike.

 35. Pse Vrojtuesi ++++++po pritoj me ti permet te tane, Ku po i dadhon ti keta dy diktatorat ? Simbas teje Enveri i perket te kaluemes, kurse tito jo ? Mos te behet kush marak, nuk ju berzihet LULEKUQJA ne xhaxhin, ja pashi hajrin pa mue. Ka boll qe ja kane pa hajrin, ne kohna te maparshme, por edhe ne keto te vonat. Por per nje “vogelsi” me dhimben. Nuk arrijten te behen heroja me “yllin” pesrrembash. Permeteper, u bene qesharak. Enveri e Tito cofen, por Adhuruesit e tyne hala i rre menja se nje dite me shkopin magjik do te ngjallen. Kjo bot plot chudira. Kaloshi mire ju emnat……..

 36. Lulekuqja, te mungon niveli intelektual me replikuar, prandaj lexo me shume qe te avancohesh nga pikepamja e njohurise dhe diturise. Nuk t’a them me qellim te peruli se nuk jam nga natyra i tille. Ka libra, fjalore, tekste qe do te hynin ne pune. Te rekomandoj “Drejtshkrimi i gjuhes shqipe”, botuar ne Tirane.

 37. Flm, po a din ti se une as nuk interesohem per ket pune aspak. Kam thane edhe ma pare pse due t’jam i kujdeseshem, me marrin vesh njerzit bile edhe mire. Ne ore te gjuhes e letersise nuk jemi, dha chka po na mungon. Une i nap randesi ma shume kuptimit sesa drejteshkrimit. E kam vu re nje gja, jo vetem mue po edhe tjerve, kure nuk u konvenon permbajtja e tekstit, fajsojne drejteshkrimin. N’se mue me mungon niveli intelektual, po ty me shume emna, chka te mungon, apo do te thuesh, kurrgja ? Gezohem n’se asht ashtu se ne jasish na lypen per me perparue. “Rrofte Xhaxhi Enver” a thue jua bana…

 38. A thue jua bana qefin qe tu kaloji koha ma ne disponim…per bese aj i forte edhe i cofun

 39. a jeni lodhe burra??? ne nji kohe njani ne maerik kishte ftua ambasadorin e titos me familje, nje serb, ne darke ne shpi te vet e edhe disa malesore te respektuem-enverista-ose thjesht njerezit moralisht ma te keqi ne rruzullin toksor!!! para se te vinte ambasadori para deres se shtepise i shtroi nje ” Tapiseri” me Titon ne te!!! ambasadori kur e pa, nuk pranoi te shkelte mbi titon, por u kthye mrapsht!!! ky ” patrioti” enverist e njeri i flliqun, ju tha shokeve me mburrje a e pate se cka i bana ambasadorit t titos??? kta malsort e shkret, pa as nji dit shkoll, e pa aspak tru nkrye se…

 40. at dit kur zoti ka nda trurin ata sishin pa ken aty, i duartrokiten gjestit t ketij shtepiakut!!!!! burrash me fol, trim e patriot i shquem ky!!! e a din mua ci jam i marr me me kallxua dikush se cka punote ky patriot me ambasadorin serb ne kohen kur trojet shqiptare, nga i njajti amabasador bashke me i frate ne itali e do persona qe i dime kush jane u zbraznin nga shqiptaret??? e nji here tjeter ne beograd kur erdhi nga SHBAte, ne aeroport kur u ul ne toke puthi token e pas ketij gjesti e mori limuzina e puneve te brendshme jugosllave!!! ne Vlone 100 vjetor ma drejton shoqaten si ma i miri!!!

 41. …jo vec njani por ma shume se njani!!! e besa mju kallxua se kam tie dikan se ka pas oferta edhe ma pare per bashkepunim por spo ec bashkepunimi se spo lejojne dy-tre nga njana shoqate, e dy-tre nga tjetra!!! per fluturimin e shqiponjes duhet me dijte se as antaret e shoqates , nja gjysa, skan marr pjes n aktivitet, ni mos kini harrua!!!! bile kane perdor edhe kercenime e jan mundua me pengua aktivitetin me gjithcka kan mujt, ne ate kohe!!! per pjesemarrjen ne vlone, mir kan ba ci jan shkua, e shyqyr ci ska tret nokush prej tyne, ishalla shkojn prap…emnin traboini e hoti as e kan perul…

 42. as e kan ngrit por jaty ku a ken ma par ka me ken tash e prgjithmon e jetes.kangat per dede gj lulin e cun mulen! po c kini? a kan da me kendua per knjaz nikollen? cdo shoqate kendon trimat e vet. kan mujt me knua edhe moj lule moj lale ne 100 vjetor? tash ju disa kthenju ne 1973 a sa po thoni, edhe gjallnje enverin e thaftu krahi per tru ci keni.tan bota e din se 100 perqind te enveristave jashte kufijve te shqiperise jane kene spiuna te jugosllavise ne dem te shqiptareve e shqiprise! n mos e dini lexoni pak e mos m besoni mua…e kush t doje t mburret me ata idiota t flliqun sa t dojne..tung

 43. Ti me siguri je nostalgjik i titizmit. Hapro me kohen se bota ka bere ndryshime te paimagjinuara. Revolucioni informatik fal inetrnetit ka ndryshuar boten. Mos u mbyll si guacke deti. Edhe pertej malit qe ke ne horizont ka kodra, pllaja, fusha. Bota per cdo dite e me shume po behet me demokratike, me tolerante, me emancipuse, me bashkohore, me perparimtare. Cliroju nga besetytnite, paragjykimet, zemerngushtesia, gjelozia. Njeriu ka dy veshe dhe nje goje qe te degjoje me shume dhe te flas me pak, ka thene dijetari.

 44. PASHA ZOTIN
  Rrnosh sa malet, se ketyne jekshtu duhet me jua thane troch, jo per tjeter por na shurdhuen me lavdata te kota, si me kene na tane qorra e mos me di kush dhezet edhe sot per Shpirtkrymunin Enver. E chka i shty sa shtire me di. Duen me ke dikushi. I gjejne ka do chi vech ata te vetmit i dijn te “mirat” e tyne mej luvdue, se shoqnija kadit i ka qit jasht “krugut” te vet. Ky Hotjani po thot jane ba ndryshime, poti duhet na more me ndryshue ma s’parit me hjeke menen e madhe mos t’na udheheqi se jajo ska pa sy kurre me pa tjeterkan vech vetin. N’se dikush nuk e ka ni te mire ne…

 45. Jeten e vet i udhehequn nga miresija shpirtnore, vetem per mene te madhe, e sot don kinse kryet e venit, atij duhet dikush mej kallzue ku e ka venin, se ka tret ne mjegull. Zoti e bekofte rinine e malesise, dhe e shpetofte nga udheheqsit e mrapsht qe jane kene te mrapsht gjithmone edhe per ma te afermit e vet, e kujdesen kinse per vendlindje, edhe ata qe i perkrahin, njesoj jane, kurrgja ma te mire. Kush i meson tjeret me ndigjue ma shume e me fole ma pak, te mesoje edhe vetin ose te zgjelli chka flet TUNG

 46. Harrova te falenderoj Zotin edhe per ket te naltlavderuesin qe pati pshtua prej infraktit kure filloi lufta e fundit ne Kosove. Gjith kohen e ka chkye fytin tue i ba thirrje rinise : a ini gadi se shkueme me u nimue vllazenve kosovare, por kure u paraqit nevoja, e kapi “infrakti” e per pak “e patem fat” e na pshtou. Edhe do tjere jashtu nuk paten kohe me shkue se ishin tue bashkue donacionet e donatorve. Por ma e keqja asht se duen te shiten atedhetar se menojne se njerzit hane bare e nuk dine me i njofte.

 47. Pasha Zotin,me sa kuptoj une ose je ne gjume ne enderr ose ke halucinacione, se njeriu ne gjendje normale nuk i shkrua ato gjera. Vegimet mund te jene perftyrime te bukura por edhe te tmerrshme, e ajo skena qe e pershkrua me ambasadorin serb ne menyre vivide te paska trondite. Nuk kam dite se ne ate kohe ka pas Serbia ambasador ne Amerike. Jugosllavia e asaj kohe ka pas nje asmbasador ne Washington e atje s’kane jetua malesoret atehere e nuk jetojne as sot. Kjo e verteton ate qe thac me larte se je nen ndikimin e halucinacioneve, shqip thohet vegim, por zor se i kupton as njenen as tjetren.

  • frajero, mos m shit mua kso flliqsisnash, me to vec tregon se cfare njerit je: une e kam shkrua bukur ambasador jugosllavise-serb!!!! nese sdin me lexua stkam faj, edhe aj qe ka pas ftua ambasadorin ka kene gjyseanalfabet si puna jote, shko tash e flej se kto gjana disa nga ne i dime, e ket njeri shoqata ne fjale e pati ne krye te kolones….Spoiun me rroge tash se paku 30 vjet, edhe sot e merr rrogen ai njeri….e edhe do tjere, por ma mire vazhdo e mshtete kete dhoj punet…

 48. Me mori pak kohe por smujta pa i lexua tana komentet dhe mund te ju them se ishin deri diku interesant. Jam dakord me komentuesit ma nalte se na i qorruan syte si pluhuri qe cone murlani i hotit emrat e tejperdoruar Traboin e Rapshe. Hoti eshte emer i bukur dhe i shejte e kane mbajte si pjes te emrit te vet Marash Uci, Ded Gjon Luli, Cunmula, Kol Maci, Tom Nika e shume te tjere. Eshte mekat ti ikim emrit Hot se ai emer perfaqeson teresine kurse jekta emra fshatrash qe sjane me te mir se fshatrat tjer te Hotit vetem na bajne cop e grime. Ne duam te bashkojm kombin more bashpatriota te mi

 49. por bashkimi duhet te filloj nga poshte-nalte e jo te trumbetojme bashkim diten e te bejme copezime si shtrigat tane naten e giat.

 50. Po pse nuk po e shkrua emrin e plot , a po i frigohej Gjeneral Darit
  Rrnosh sa malet o LEKE LECI

 51. Valla se kuptoi pse u terbuet ju disa pse mori pjes ne vlore kjo grup muzikor, knuen bukur u priten mire duertoktije chi e pame edhe ne vedeo e ishte shume mire chi hala skam pa dichka te ashtuzme. Pse mori pjes kjo grup i trabojinit ne kete dazem un nuk shoh se ka plas dichka dhe u chkatrrua hoti si po thon disa chi niellin zi. si e pache un en film malesia.org ktyetari tha se asht prej hotit e malsis, bile tha se don bashkimin e komit chi boll bukur foli me qyteli en dor, edhe dukej koxha sokol burrit. valla chiknam e kan lan gith mon knoshin chi ja xbarllen faqen malsis. Tan malsia na nero

 52. Valla Bukoviq hala skenke ul prej Bukoviqit,atje rri e mos luaj se atje e paske vendin.

 53. 🙂 🙂 🙂 Identifikim i mire. E sa par duertrokitje, mos ja fut kot se vesht i kem edhe na. Po mire se u identifikove tash por mos tu djegt ksolla. Po top chanell gjinet chdokun, kan me pase te mire per fiks fare. Megjithate, ky asht kene prezantim i nevojshem, mos t’u bushet menja se jeni ju ma te miret, por asht dasht te shkohet ka ni prezantues preje te gjitha trevave, dhe perfunduet, ndashte se nuk kje dichka me vlere, ranesi ka pjesmarrja.

 54. hahahhahaa, en Bukoviq ka vetem shtase te egra tash per tash!!!!…..ata njerez qe jane real nuk jane kunder pjesemarrjes ne Vlore, por pershembull, une jam kunder kesaj poshtersie qe e bani shoqata sepse jame nga Hoti por jo nga Traboini, jam anatre i kesaj shoqnie por nuk e kam dijt se e kemi emnin D.Gj.Luli traboin por D.GJ.L-Hot….e per disa gjana tjera, shoqata e din mir se ka pas oferta me bashkepunua me shoqaten e rapshes, dhe une jam antare i dede gjon lulit, por shoqaten e dikurshme HOTI e shkatrruan pikerisht ata teDede GJ.L. te sotem e jo RAPSHA..andaj asht mire te jemi konstruktiv

 55. Gjithcka bukur e mire, por jo mene te madhe aq shume, jo inat me Hotjanet tjere se sjane Kol Gojci me shoke ma te mire se te tjeret por belda jane shume ma te ckadhajtisun se shumica e te hotenve.
  Ata qe veprojne ashtu sjane patriota, sjane me vlera sjane pozitiv e cka tu thuash por mos ja pashin hajrin vetit.

 56. Ti lulkuqja e pasha zotin ini cmirzez e zemerplas chi doni e mutohi me da hotin me kto shkrime plot spicla ju mallkoft zoti. Ju ini coftana chi ne krejt bot nuk gjetet mostra juej.Une nuk thom se kam doj shkoll te malle por ju nuk kini hich nuk kini piken e njerzis as te erzit. mua mduket se per kto percamje u pagua dikush atje ka podgorica e kini zyren.Po si nuk i pat duertokitet ci asht ne vidio bash ktu malsi.org e shihen mire vetem ju nuk i pat se jau ka qorrua zoti syte e menen se i mochmi ka than njeri sheh me men e jo me sy. Sa per flamurtar vetm mun chpifi se burr si ai nuk lin nana.

 57. Bukoviq kenke i rrebt ci hic zduhet me u marr me ty. Gjirre kryet prej reve se kenke i bllokuam atje ne maje te bukoviqit.

Comments are closed.