Mitropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi viziton varrezat e ushtarëve serb në Malësi të Madhe

Metropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Amfollihije Radovic ka ka bërë deklarime provokative gjatë një vizite në Shqipëri.

Siç njofton Top Channel, ai dje ka qenë në zonën e Vrakës në Malësi të Madhe dhe në fshatin Bardhaj për të nderuar ushtarët serb të vrarë në vitet 1912-1914, gjatë luftërave ballkanike dhe pushtimit malazez të Shkodrës, të cilët humbet jetën duke luftuar, siç deklaroi ai, “për çlirimin e Shqipërisë”.

”Ne jemi pelegrinë dhe kemi ardhur të vizitojmë vendet e shenjta që datojnë që nga kohërat e Apostujve të Krishtit. Kemi ardhur për të vizituar varrezat e ushtareve serbë të rënë gjatë Luftës Ballkanike, të cilët luftuan kundër pushtuesit osman. Këta ushtarë, së bashku

me të tjerë, kanë sakrifikuar vetën për çlirimin e Shqipërisë. Këtu në Bardhaj kanë rënë mëse 10 mijë ushtarë serbë. Unë do të doja të thoja edhe diçka tjetër, se ata kane rënë në kohën kur Shqipëria shpalli pavarësinë, në atë moment vendimtar historik për lirinë e vendit”, deklaroi Amfilohije Radovic.

Metropoliti i Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, njihet si kundërshtari i shqiptarëve dhe pavarësisë së Kosovës.
Prifti serb e ka kthyer në një traditë pelegrinazhin në Shqipëri tek varrezat e ushtarëve serbë. /Malesia.Org/

15 Comments

 1. Mjekrroshit nuk i ka mbet tjeter pos fjalve e lenje te chmallet, se planet e tyne jan kene diqysh tjater. Asht shume e teper edhe ata chi kane uzurpue edhe pa Shkodren chi e kane pase qellim kryesor. Me kujtohet kure pati ardhe Papa Gjon Pali i dyt ne Shqipni, u chue njeni ne paelamentin e Malit te Zi e tha : Chka ka lype aj chi ka ardhe, bile bash ne teritorin tone (Shkoder) Ata kurr nuk flejne as nuk koten kure asht rasti me marre te huejt.

 2. ta kujtojn elle zharnicen ci u kan pa pshtua vetem marku me 5ushtar tjer ci kan ik .Ose rrasat e fikut me koplik .Nuk u ka ra mir duket tash ni muaj duke i pa 7Milion Shqiptar te bashkuam ne ni gjuh e ni Flamur .ado tu vin tyrp 40%malazes qe deri dje jan ken Shqiptar e sot askush

 3. A e shifni se si POPI Ortoks i kujton deshmoret pushtues qe paten pushtue Shkodren dhe e verteta esht se ran 10 mi Serbomalazez, por ata ishin duke sulmuar dhe zaptuar tokat shqiptare. Besa aty ne Bardhaj te hotit me pas ken ata gjall qe i kan luftua malazezet edhe ky mjekrroci nuk kishte shkel aty, por ahjde se te vdekurit nuk gjallen.Kur shkon Sali Berisha ne Vranin nuk i permend keto pun ktyre malazezve se ato jan tokat tona ku ran deshmor Oso kuka me shum trima te tjer, duke mbrojtur trojet shqiptare, kurse ky Popi po na thot se te paret e tijna na paskan dasht me clirua shqipnin, hajde de

 4. ne baze te ketij shkrimi une personalisht nuk po shof kurrgja provokuose edhe pse qedhimet e ketij popi dhe veprat e tij nuk jane per ti lavduar, si do qofte une nuk pres kurrgje ma shum nga ky , kjo esht normale dhe reale per ni serb te perkrahin serbet , pyetja esht pse neve nuk behemi te tille por pretendojm te jem ma i madh se PAPA,,,,,,kta mbrojn dhe luftojn per te chdo Serb pa marr para sysh se ku jetojn dhe veproj kurse neve hala jetojm ne bashkim vllaznim ose pretendim se gjithchka esht ne rregull….

 5. blah ti vec e paske lexua por jo kuptua.
  shqiprin e kan clirua srbt, thot ky.
  me fjal tjera thot asht tok e tyne per tcilen kan luftua e dhan jeten etj etj

 6. ‘Luftuan kunder pushtuesit osman dhe per pavaresine e Shqiperise’?
  Me kete bindje, sigurisht qe veprimtaria e tyre ne Ballkan eshte aq e mrapshte.

 7. Nuk e kam aspak respekt pe jeta priften ortodoks me at halamet kryqit per qafet e me rrej ashtu epa besueme qush lutes me hervat ater me bosanca vech rrena qesin per gojet e tash tan bota i nje se kush jan njers chi pshehen pas kryqit e rrajn ele kta i kan duert e lame en gjak si serpt tjer

 8. ashtu asht Syka – serbet edhe per betejen e kosoves (1389) kunder turqve thone se vetem ata kane luftue, e gjith kush e dine se krejt populli i ballkanit ka marre pjese ne at beteje.

 9. I shalla te gjithe kane fatine ktij Ambasadorit qe u hudhe nga kati i pest apo cili kje bashke me ket mjerrrocin qe po na flet ktu se se gjoja qenkan kta serb ra heroj tye u mundue me clirue shqiprin. Ja kjo sme cudit fare se cka thote aj pop.por me cudit se pse e lejojne me genjue ashtu dhe pse sja thote dikush troc ne sy se je ka RREN o i biri i shkines.

 10. O Pasqyra e Ngjarjevet
  Nuk eshte fjala per Bardhajt e Hotit, por per bardhajt te Shkodra.

 11. Me fal po kudo qoft per bes dikush esht dasht me i than, ik he biri i shkines se te paret tu kan ardhe me na zaptua e jo me na clirua, dhe mjaft mir jau kan ba shqiptaret ne luften e Shkodres ku me te vertet kan ra mbi 10 mi serb e malazez, dhe me ne fund edhe mbase e mueren Shkodren me tradhtin e Esat Pashes, kur e helmoj Riza Pashen dhe keshtu me tradhti e mueren, u detyruen se shpejti ta leshojn ket qytete te lashte te Iliris. Si ka guxim ky klysh serbit me ardh ne ato vise e me na tregua ne historin. Se mir tha dikush me lart kti ja lumsha qe ban per kombin e vet, edhe ne rren dhe nuk dorz

 12. Shihni pra chka ben ky pris fetar per besimtaret e ti, e fretnit tone as flamurin ton kombetar nuk na e lejojn ne kish!!!!

 13. Mos e prekni more Antilopen se i ka zane mjekra morra dhe asht kene illun per ket pune se ky asht qefli, bile edhe lavdes i bjen e knon kange trimnijet, hehe nuk ka dyzen pa ta te shitoji zana.

 14. Kur shef njeri kete KAFSHE dhe sjelljet e P….. P…., me ban qe mos t’besoj!

Comments are closed.