Berisha: Shtetësi shqiptare pa kushte për çdo shqiptar kudo ndodhet

Nga vendi ku 100 vjet më parë Ismail Qemali drejtoi mbledhjen e parë të Qeverisë shqiptare pas shpalljes së pavarësisë, Kryeministri Sali Berisha shpalli nje iniciative surprize, si pjese te platformes se tij “te bashkuar me njeri-tjetrin, te bashkuar me Europen”. 

Nga Shtepia Muze e Pavaresise ne Vlore, ku u zhvillua mbledhja e Qeverise, Kryeministri Berisha paralajmeroi hartimin e nje projektligji qe u jep shtetesine shqiptare, ne menyrete pakushtezuar, cdo bashkekombasi, pavaresisht vendit ku ai jeton. Duke vene ne dukje faktet e hidhura historike te copetimit te shqiptareve ne 5 shtete, Kryeministri Berisha vleresoi se ligji per marrjen e shtetesise per çdo shqiptar qe e deshiron ate eshte nje nga nismat e bashkimit te kombit.

“Dorezim me perparesi ne parlament i ligjit qe percakton njohjen pa kushte te shtetesise shqiptare te cdo shqiptari qe aplikon per te kudo qe ndodhet. Ky eshte mesazhi i 100-vjetorit. Po rikthehet nje e drejte qe u eshte mohuar 100 vjet. Pra, kombi eshte nje dhe cdo shqiptar kudo ku jeton meriton shetesine shqiptare”, tha Berisha. /Top Channel/

20 Comments

 1. Po çka ka prit gati 8 vjet Berisha,sa e marrvesh vet,shtetsija nuk ka lidhje me Bashkimin Komtar, se edhe vet çi kam punua ën Gjermani gati 30 vjet e kam shtetsin e Gjermanit si ata çi jan ën Amerik.Mali i Zi e ka prû ligjin,kush i bjen iqin mi dolar ën Mal t’Zi ja nep gjeverija shtetsin kushdo çi asht.Çka i duhet Malësorit Shtetsija e Shqipnis kur asht nar juradikcijin e Mali t’Zi.

  • po ti Dod ske nevoj me marr ni mos t duhet, e jepja malit t zi 100 mi dollar e merre…

 2. Bashkimi nuk bahet perkrye natet. Ky asht i fillim per bashkim kombtar.
  Kur tjem rreth 7 miljon shqiptar shtetas shqiptar e tgjith rreth shtetit ame besa kjo ka me pa i pesh tmadhe

 3. spo di si kan me prit kete surprize Edi Rama e Antoni Luljdjuraj???

 4. Kadal se nuk esht hera e par qe e jep ket deklerat mos u gzoni para kohet

 5. Per fillim eshte shume mire , tani te tregojn veten te gjith , e te marrin shtetesine shqiptare , kush e njef veten Shqipetar .

 6. Gjest i bukur ne qoft se e mban, mandej ajo fjala se kjo do te hijn ne fuqi mbas zgjedhjeve me frikson pak. Pse me prit deri ne zgjedhje, ka viejt me hy ne fuqi pernjeher.

 7. besoj se ne qoftb se esht e vertet apo te zbatohet esht ni gjest i pa par dhe me qedhime katertstofale per te gjith ata qe jetojn dhe veprojn kundra Shqiperis.Shpresoj se te gjithe pa marr para sysh ku jetojn te marrin nenshtetsn Shqiptare , ky do te jet ni grusht i pa par per Serbet dhe Malazezet ne qoft se shfrytzohet rasti.Esht ni rrug e sigurte per bashkimin kombetar dhe trojeve Shqiptare .Ne baze te ketij ligji as evropa as te tjereit nuk mund ti kundershtohen apo ta ndalojn shprehjen vullnetare te popudhit ata chka jane .

 8. pyetni deputet shqiptar (ne mal te zi) se a thue shteti malazez lejon nenshtetsi te dyfisht, e sidomos kur te jete ne pyetje nenshtetsia shqiptare; shqiptaret ne diaspore mund te marrin nenshtetsine shqiptare, nese Berisha e mbane fjalen; per ata shqiptar qe jetojne ne mal te zi, serbi, maqedoni do te jete ceshtje tjeter.

 9. kto jan vetem premtimet .e Salia asht i fort per premtime. Se shpejti dote vin ne fuqi Aleanca Kuq e Zi lle Rinia Shqiptare qe nuk jan te pram me smurje komuniste .dote punojn per bashkim Komtar #1. Jeto Kuq e Zi dhe mendo per Shqiperi Natyrale e jo premtime tash ni 20 Vjet.

  • hahahahhha….gjeneral, sigurisht je i shumeinformuar si GJENERAL ci je kur e thua kta per Aleancen KuqeZi!!! shifet se nuk e ke shikua emisionin Top Story!!! Kreshniku ka ra dekun politikisht-madje ma zi se sa Grupi MJAFT- G-99!!! shikoje at emision diku ne internet…

 10. kur e lejojn me Serbi athere edhe me Shqiperi , kur muj Popovici athere edhe na

 11. Mali i Zi nuk e lejon dyshtetesine, keshtu qe shqiptaret ne MZ te cilet mund te paisen me pashapot shqiptare mund t’ju merret ajo malazeze, ashtu sic ju moren disa ish funksionareve te cilet kishin pashaporta serbe. Kjo duhet te kishte ndodh paa vitin 2006, ata te cilet kane pashaporta te shteteve tjera para shpalljes se pavaresise se MZ me ligj mund ti mbajn dy nenshtetesi, kurse atyre qe e kane marr nenshtetesin e nje shteti tjeter atehere ajo e MZ ju hiqet automatikisht. Keshtu qe fillimisht duhet ta ndryshojm ligjin ne MZ, qe t’na lejohet dyshtetesia pastaj ta marrim.

 12. Ne raste te tjera, kur psh shqiptaret ne MZ te paisen me pashaport te shtetit Shqiptar, ajo malazeze mund tu hiqet, keshtu qe mund te kete shume probleme, per arsye se numri i shqiptareve ne kete menyre mund te ulet. Pastaj pa nenshtetesi, edhe te drejtat tkurren dhe te detyron me do e mos te lagohesh, ose zhvendosje ne Shqiperi ose emigrim. Gjithsesi hapi i pare duhet te ndyshohet ligji ne MZ per dyshtetesi. Ne Serbi shkon ne zyra per paisje me pashaport ploteson nje dokument ku deklaron se ndjehesh Serb dhe merr pashaporte Serbe. Gjithsesi urime per iniciativen e Berishes.

 13. Besa nese kjo qe po thot Leka qendron ateher keq per shqiptaret ne mal te Zi esht prape. Ateher nuk duhet me ba za, por me ndejt me njat pasaport qe e kan dhe me i ruejt ato troje e mos me luejt me bisht, dhe me ba kso exibicjonesh me dy nenshtetesi.

 14. Asht me te ardh keq kur njerzit kan mundsi me msua dicka por nuk e shfrytzojn. E vertet se tgjith nuk kan mujt me i msua ne shkoll por to me ken se e kem internetin permes te cilit mundet me u msua mjaft, shumica ktu e perdorin me shkrua padijen ne vend se me e perdor per me msua dicka.
  Nenshtesia/pasaporta nuk asht vetem hajt pun simbolike as me e mbajt ne xhep, nuk asht dekorim etj etj qe disa po e shkruani.
  Nenshtetsia asht kontrata ne mes Shtetit dhe Njeriut. Asht lidhje ma e lart ligjore e cila e lidh nje person me shtetin.

 15. Cka nenkupton se ti je pjes e atij shteti dhe shteti asht pjes jotja (ne mnyr ligjore sipas akteve ma te larta te se drejtes nderkombetare).
  Ai shtet lidhet me ty, dhe ti lidhesh me ate shtet. Ai shtet ka detyrat ndaj tejet ashtu si ti ndaj tij. Sovraniteti, pavarsia e atij shteti te takon ty si shtetas i saj. Ai shtet ka obligim ndaj shtetasit ne mes tjerash ta mbroj shtetasin dhe ti ta mbrosh shtetin. Kto jan vetem disa pika themelore shtet-shtetas.
  E interesat e ndjenjat sigurisht se edhe ato hyjn ktu.

 16. Gjtihashtu kjo mund te merret si nje fillim i bashkimit kombetar.
  Nuk asht e njajte si Shqipnia tken 3 miljon shtetas si 7 miljon shtetas. Sidomos kur rreth 3.5 miljon te atyre shtetasve do te ishin gjithkund perreth kufinit politik te Shqipnis. Paramendoje kur psh nje njeri me shtetsi kosovare dhe ate te Shqipnis ka nje problem ne Maqedoni. Ai ka te drejte me u lajmrua per ndihm ne 2 ambasada, te Shqinis dhe Kosovs.Dhe ato 2 shtete e kan per detyre me e mbrojt shtetasin e vet, ose spakut i i ndihmua.Ai shtetas perpos tjerash nuk asht i huaj (as me ligj nderkombetare) as ne shqipni e as…

 17. Per lidhjet, detyrimet, interesat… ne mes Shtetit dhe Shtetasit shkruhen libra por kto jan vetem pak nga ato qe nga Kontrata lidhese ne mes Shtetit dhe Shtetasit e deri te 2-3 shembuj konrekt.
  Prandaj, para se me shkrua asht mir me u interesua, per me dijt se per cka po shkruan.

Comments are closed.