Ndizet “zjarri” i pushkeve te Ded Gjo Lulit në diaspore

HOTI NE RRJELLAT SHEKUJVE.

Për AlbDreams nga Ndue GJEKAJ

Ashtu si dikur kur i thirriste Ded Gjon Luli ne kushtrim per lufte , hotjanet u mblodhen te dielen ne sallen e kishes se “Shen Palin” te bashkuar si vllazni në nje takim per te diskutuar rreth mundesise se organizimit te nje simpoziumi shkencor me te njejten titull.Ne emer te grupit organizator fjalen e hapjes e mbajti Lek Leci Gjonaj i cili tha;

FJALA E ZOTIT  LEK LECI GJONAJ

“I nderuari klerik Dom Fran Kolaj, te nderuaem vllazen e motra Hotjan, kam nder dhe knaqsi qe te dal ketu para jush dhe ta hapi ket tubim ne emer te komisjonit te punes qe po merret me pregaditjen dhe organizimin te keti seminarit historiko-shkencor me titullin “Hoti Neper Rrjedhat e Shekujve”. Ju kemi ftuar ne ket tubim vllaznor-hotjan, qe te bisedojm se bashkut si vllazen dhe motra……..bashkarisht dhe siq na ka hije qe gjithkush ta japin kontributin e vet, dhe keshtu te bashkuar te dalim me faqe te bardhe ne ket akcjon qe kemi filluar. Jo pse ne jemi ktu te gjith hotjan, por dihet fare mir se hoti esht legjenda e Malsis dhe krenaria e mbar Shqipnis.  Ne mburremi me nje histori te shkelqyeshme, qe na e lan te paret tona trashigimi, por tani esht detyre e jona qe edhe ne te mundohemi tua lame gjeneratave qe vine.  Historia nese nuk shkruhet e dime fare mir se ajo harroher she mas disa koheve edhe zhduket, prandaj ne si komisjon me iniciativen e Zotni Luke Juncaj, dhe me pelqimin e ne te tjerve, menduem qe ti him kesaj pune duke u bazuar se do ta gjejm perkrahjen nga te ghith ju qe jeni ketu dhe ata qe sjan ketu, qe te ghith bashkarisht te japim kontributin ne menyra te ndryshme qe ky akcjon te kryhet me sukses.  Para tre muajve ne patem edhe nje takim tjeter ketu te kasha e “Shen Palit”, ku mueren per afersisht 50 hotjan dhe u zgjolle nje komisjon pak ma I gjan me perbamje Shtjefen Gojcaj, Luke Juncaj, Gjek Gjelaj, Kanto Dushaj, Rrok Dedvukaj, Gjergj Lajcaj dhe une Lek Leci Gjonaj. Ne ket tubim mori pjes edhe nja shtepija e bajraktarve Mehi Cunmulaj, I cili tha se do ta perkrahin me cka te mundet ket akcjon, por per arsye to kohes smundem me marr pjes ne komisjon.

Prandaj Vllazen te dashtun Hotjan, ju e dini se dikush ghitheher duhet fidhuar dicka, per ta aprovuar dhe ndihmuar te tjerat, dhe duke u kosultuar edhe me njerzit e arsimuar qe ka hoti ketui dhe ne vendelindje bjem dakord me nje ghe te tille.  Prandaj ne ghithmon e kemi ditur dhe e dim se pa ju ne nuk arrim asgja, port e gjith se bashkut si vllazen, jemi te sigurt se do tja arrijm qellimit.  Sice ndoshta edhe deri tani jeni vu ne dijeni kemi menduar te bejm nje seminar shkencoro-historik ketu ne Detroit, sepse ketu jan edhe kushtet dhe rrethanat me te favorshme, dhe keshtu per dy dit rradhazi te arrijm ket project. Kemi menduar qe ne Seminar te ftohen 10 apo 12 studijues, dhe historian te kesaj lamije qe me punimet e veta, e qe diten e par ata do te ligheronin per temen “Hoti neper rrjedhat e Shekujve”, kurse diten e dyt te mbahet nje mbramje festive per te ghithe Shqiptaret pa dallime.  Esht menduar qe nga keto ponime dhe fjalime studijuese te shkruhet nje liber qe do te mbetet ne historin kombetare si ma e kompletuar deri sot, dhe ku mesiguri jan shume gjana qe ne i dim, por do te ket edhe plot aso qe ne nuk I dime ase neve, por qe me randesi duhet te ua lame trashigimi gjeneratave qe vine mbas nesh, qe keshtu edhe ata ta din prejardhjen e babave, gjysheve dhe stergjysheve te tyre.  Jemi ma se te sigurt se ne vllaznit e Hotit ashtu si e kemi treguar vetin edhe neper kalvare te veshtira historike, do te dim edhe tani te bashkohemi, dhe qe e kemi shum me te lehte se te paret tone, pra te bashkohemi rreth kesaj iniciative te buker qe kemi filluar, dhe kontributin e te qjitheve, me ndihmen e zotit dhe oren e Hotit do tja dalim me faqe te bardhe.  Une kam respect per te gjith juve, dhe te ju them te verteten se skam dal ketu para jush me u tregua ma I mir, ma I mencur ase ma I merituar se ju, por mbasi komisjoni ma vuni per detyr, une me ghith shpirt e pranova qe te jam ne mesin tuaj, dhe te jap kontributin tim si te gjith ju.  Mendoj se gjat ketij tumimi madheshtor do ta respektojm te gjith njani tjetrin gjat fjales dhe propozimeve qe do te keni ghat kesaj mbramje.  Ju lutem si vllazen dhe duke e ditur se smund te mendojm te gjith njedhoj, dhe as qe duhet te bejm nje gje te tidhe, por randesin per ket takim dhe per ket ngjarje, duhet ta kuptojm te ghith njedhoj, dhe jam I bindur se do te respektojm njani tjetrin gjat projekteve dhe propozimeve qe do te lindin nga ky tubim.  Ju jene te gjith ne dijeni se per te arritur ket sukses duhet angazhim shum I madhe, duhet mund dhe sakrifica kohore dhe financjare, prandaj duhet angazhimi dhe perkrahaja juaj qe te ghith ta japim kontributin e vet ne menyra te ndryshme dhe aftesi te ndryshme, ashtu sikur ndertuam shtepin e heroit ton kombetar Ded Gjon Lulit qe te ghith e dham ka nje gur, per ta ndertua ate muze, edhe tani ta japim ka nje ndihme sa per nje shkronje qe ta shkruejm si esht me se miri ket histori.  Komisjoni do te ju raportojn per te gjitha arritjet dhe veshtiresit qe mund te hasim gjat rruges drejt realizimit te ketij projekti madhor. Nje gje duhet ta dim te gjith se Hotin e kemi te gjith njesoj, pa marre parasysh se cilit teritor I takojm, kendej apo andej kufirit, ketij apo ati teritori, te kesaj apo asaj vllazeri. Per ne HOTI ka qen esht dhe duhet te mbetet nje dhe I pandare. Ju pershendes ju qe jeni ketu, dhe ata qe nuk jan ketu por jan me ne neket akcjon qe kemi fidhuar te ghith se bashkut. Kuptohet se ase mundesit si kemi te gjith njesoj, kush sa te mundet, qoft edhe nje fjal e mir esht me se e nevojshme ne keto momente.  Duem te shkruejm nje histori te vertet, nje histori reale pra dhe te merituar qe ka pas dhe ka hoti neper shekuj. Me ket raste dote kujtome te kaluren tone, te sotmen dhe se bashkut per te nesermen, dhe do te mbetemi gjithmone ne sherbim te Hotit, kombit dhe atedheut, dua ta perfundoj me ate qe kan pas than shqiptaret neper histori se oren cuat e ka hoti gjithmon, edhe na duhet ta vertetojm edhe kesaj here. Ju faleminderit, rrnoft Hoti, rrnoft Malsia, rrnoft, Shqipnia dhe rrnoshi edhe te gjithe ju dhe dalshim faqebardhe……………….”

Te panishmit qe moren ffalen theksuan se eshte me se e domosdoshme te organizohet nje simpozium i tille pasa hoti ka nje histori te lavdishme ne cdo kulle pllame e gure te truellit te tije

Dom Fran Kola ne fjalen e tij tha se ne e mbeshtesim fuqimisht kete inisjative dhe se hoti e gjith malsia jane themelet e historise sone kombetare.Ai ju beri thirrje hotjanve qe te mbeshtesim dhe te ndihmojme inisjativa te tilla te cilat i sjellin ndue gjekajtekopinjoni publik kombetar dinjitetin e atyre qe dhane jeten per liri..

Në foto autori i fotoreportazhit Ndue GJEKAJ

Diskutanti Shtjefen Gojcaj theksoj se Ne vllaznine e hotit ka shume e shume ngjarje pasi Hoti i ka parapri historise kombetare ne te gjitha kohra.. En e kete drejtim theksoj ai, historia ka shkuar krejt pak deri tani.PO keshtu diskutanti Luke Juncaj tha se familja hotjane ka kaluar konfrontime e ballafaqime te shumta gjate historise, dhe kjo me se shumti u abuzue sidomos per keto 100 vjetet e fundit, prandaj ky simpozium do te plotesoje ne detaje historine e lavdishme te malit hotit.

Doktor  Gjek Gjelaj shpalosi para vllaznise se hotit nje projekprogram te shkurter te ketij simpoziumi te cilin e kishte dedajuar mire.Ai theksoj se studimet- , ligjeratat kushtuar Hotit gjate shekujve do te perfshijne te gjitha fushat e jetes, por kryesisht  perqendrohen ne Histori,etnografi, sociologji,politiko shoqerore, kulturore sociale etj.Po keshtu z.Gjeke lexoj dhe temat e propozuara nga grupi organizator qe do te bahen ne kete simpozium te cilat ishin shperndare ne te gjitha sferat e jetes.Ne kete takim e moren fjalen dhe shume diskutant tjre si Rrok Dedvukaj i cili tha se jam bindur se si gjithmone Hoti do te jete bashke per ta kurorezuar me sukses kete veper qe i kushtohet historise gjakut te derdhur  te hotjanve kreshnike dhe kesaj historie te lavdishme.

Rreth ketij organizimi pati dhe shume pyetje te cilat u sqaruan dhe u ra me mirkuptim.

Ashtu si gjithmone hotjanet zemerbardhe e bujar si gjithmone, nuk e kursyen xhepin e tyre per te sponsorizua kete veprimtari me rendesi te vecante por vetem per hotin por per gjithe shqiptarine. Vetem ne kete bashkim ku moren pjese rreth 100 veta, u bashkuan rr 41 mije $.Fushata per grumbullimin e te hollave vetem sa ka fillue nga vllaznia e hotit dhe ne te ardhem mendoj se do mblidhen dhe shuma te tjera te pasi ne program jane planifikuar edhe veprimtari te tjera si ngritja e nje permendore per 74 hotnit qe u pushkatuan ne Qyteze me 1919, permendoren per heroin Zef Prel Martini qe historia shqiptare per trimerine e heroizmin e tije e ka quajtur nje Oso Kuke te dyte si dhe restaurimin e munomentit te Ded Gjo Lulit ne han te Hotit.

Si gjithmone mali i hotit u prine gjith bajraqeve te malsiseprandaj dhe ky rast mendoj se duhet te merret ne konsiderate edhe nga krahinat tjera per tu perkujdesur per historine e tyre pasi kohet e fundit disa historiane po perpiqen ta shtremberojne prejadhjen dhe historine e landishme te kombit tone.

FOTO NGA TAKIMI I VLLAZNISE SE HOTIT NE MICHIGAN TE SHBA-se

2pc

1pc

3pc

 

72 Comments

 1. Ju deshiroj sukse lle pun te mbar asht shum mir per tu shkrua historija verrtet HOTI lle krejt Malsia ka llankotributin ma te mall per trojet shqiptare si kur DED GJON LULIN herojin e kombit i cili mas GJERGJ KASTRIOTIT SKENDERBEUT ngriti flamurin komtar lle shpali kryngritje e SHQIPRIS e cila u krye ni vit mas ne VLOR. vec ni te cilen e pski cek per ta ngrit bustin e heroit ton ne han te hotit po mior asht ku do ti ngritet ne troje shqiptare se e meriton vec kurr kun ma mir se do te ishte se ne qedren e qytetit te MAALSIS ne mes te TUZIT. ju deshroj sukses lle pun te mbar.

 2. I nderuari foles,Lek Leci Gjonaj
  Hotjanvet nuk mundesh me u drejtue me vellezer e motra.
  Pra vellau nuk e marton motren, as motra nuk martohet me vellan.
  Ti eshte dasht me u drejtua te dashtun miq e bija te hotit.
  Pra kujdes e mos e perserit gabimin,se te idhnohet Profesori i matematikes (L…..) qe aqe shum e respektuat ate nat!

  • Njeri Hotin e quan “vellazeri”, tjetri “fis”, tjetri “bajrak”, i pesti “familje”…, Bernard Hotit i pengon se ai qe hapi tubimin u drejtohet me “Vellezer dhe motra”, Me di Deda se kush jane keta “burra” qe po ia lartesojne figuren dhe vepren, kishte me veprua si Fishta: “Nese keta jane “Hot”, une nuk jam”, kishte thene i ngrati ai i ngrati. Deda, o te mjere. eshte i shqiptareve gjithandej botes,e jo vetem i Hotit. A po deshironi me e respektua, apo me e zvogelua, ashtu si e keni zvogelua veten tuaj me tubime diletante dhe ‘mashkullore”?

 3. Per mua keto manifestime jane katastrofale? Po cfare Hotit? po kane kini tije ne shekullin 21 ne mes te amerikes me u marr me keto marrina? kush dreqin u fut ne keto gjana? Me te than mendja se Hoti kenka dicka specifike???? hahahahhahahahah, pasha besen me te ardhe barre kur shef keso bashkimesh te prapambetura. Tash kan me u bashkua edhe Gruda, ater Trieshi ater Koja, e ku, ne Amerik, ku te gjithe e kan leshua vendin e kan shkua per me jetua ma mire se ne Malesi jetohet shtir, e kta jane patriota te medhenj qe per me hager ma mire kan ik prej vendit te vet. pihhhhh, me te ardh me qit perqafet kur i shef keto manifestime te tilla, Ju po na shitni mend se jeni Hotjan ne Michigan, Ju jeni STEKAXHI more burra. A e shef se nuk e kini nje femen ne salle, mo zot ma keq e ma zi.

  • Te pershendes Shkodran dhe shum me vet e ke komentin. Na en diaspor mledhna kollajt se sna jan prish kertollat as specat e tjerat perime e ndoshta skan vellazrit tan mundesi as buken me va fitua femive e kta tant 16-mllet vjec i kan makinat ma se 30 mi dollar nar b..h. Bashkohena per herojt tan e femija tan nuk na din shqip as nuk din cka jan kto pun, u flasem shqip e na e kthejn englisht. Te neruom jan te gjith ata ci jan en vendlindje, rrnovshin sa malet, se ata jan patriota dhe atyne ju takojn keto festime dhe tubime. Me keqardhje po e thom por puna jon ne diaspor ka krye, kena tret e jena te humbur per gjithmon.Na martohen femija me tana kombe e sna pengon, atje ne malsi na pengon martesa me shkije a boshnjak.SHQIPTAR jan ata ci jan ne troje te veta e cerlle te veta ju pershendes.

 4. Shkodrani – pajtohem me Ty 100%. Keto bajraqe i kemi prej perandorise otomane dhe ende i vazhdojme. Nuk kam kurgja kunder Hotit, historise, dhe ma pak te Ndershmit Ded Gjo Luli. Tung!

 5. Kur njeriu ndegjon keso komentesh ketu, te bahet nganjeher me i than vehtes turp qe jemi Malsor apo shqiptar ne pergjithesi.Po cfar te keqe ka ketu, nese nje grup hotjanesh kan fidhua nje akcjon per te rishqyrtua dhe rishkrua nje histori te pasur dhe te begat qe e kan. Po nese keto pjes qe jan shkrua deri sot, ju bashkangjiten edhe disa fakte te reja dhe i bejn ne nje liber se bashku(si nje monografi per hotin), un nuk shof kurrfar te keqe ketu. Po pse vetem me fjal te ulta dhe denigruese kunder njani tjetrit, nese smundesh me nimua ateher hesht mor vella dhe leni te tjeret te punojn.Mandej nese esht hera e par qe me ket gje do te merren akademiket dhe historianet e lamive perkatese, dhe kjo monodrafi mund te hynte ne akademit tona shqiptare dhe te huaja. Kjo do te mund te perkthehej edhe…

 6. ne gjuhen angleze qe gjeneratat qe lindin e rriten ne Amerik ta din prejardhjen e babve, gjyshave dhe stergjysherve te vet, Nuk e kuptoj pse vetem kritika dhe shkaterrim, pse dhe deri kur kunder ideve te mira dhe perparimtare. Po duhet te jemi krenar me ata qe ju ka ra ndermend me lan kohen e vet, dhe nga xhepi me dhan kontribut qe te brealizohet kjo gje.Faleminderit atyre qe krahas STEKAVE qe po i han ne Amerik po bejn edhe ndonje gje te mir per vendin e vet. Po a e din ti more Shkodran se nuk ka rruge, elekrtik,shtepi kulture,apo cfardo objekti shoqnor ne Malsi qe diaspora nuk ka marrun pjes. Mandej nuk duhet harruar se pak ka ndonje shtepi atje qe nuk ka dikan ne mergim dhe i ndihmojn materialisht me jetua dhe me rrit dhe shkollua familjen. Prandaj nuk ke te drejt duke e ditur se edhe…

 7. ceshtjen shqiptare diaspora e ka ndihmuar pa mas, edhe para luftes se shenjte te UCK-se, por gjat lufte Malsoret kan cua mjete financiare dhe vullnetar. A e shef vellau jon Shkodrani se edhe pse ham STEKA mundemi me ba pun te mira edhe per kombin dhe shoqnin. Per ju vellaznit e Hotit keni marrur nje hap te mir dhe ju uroj suksese. Esht pun kolosale dhe mjaft e gjat qe ne bashkepunim me njerzit kompetent ne trojet tona, do te dilni faqebardhe.Komentet dezinkurajuese nuk duhet te ju ndalin por per ma teper te ju japin forc te hecni perpara. Oren cuet e ka pas Hoti gjithmon, edhe kesaj here skam dyshim se do te ja arritni.NESE TE PARET TUAJ E KAN BER HISTORIN< JU DO TE DINI MESIGURI TA SHKRUENI DHE TA RUENI ATE SI SYT E BADHIT……URIME DHE SUKSES

  • O Pasqyra, po kush po e mohon kontributin e pacmuar te mergates? Secili njeri kete e din, madje edhe zogjet e malit. Mirepo, e tere Malesia eshte nje grusht njerez, e jo ma Hoti. Pse te mos tejkalohen kufijt tribal? Pse te mos mendohet per nje gje qe ka vlere per Malesine, ose edhe me gjere? Cka do te arrihet me nje monografi vetem per Hotin? Hoti nuk ka funkcionua vetem, por si pjese e Malesise. Pse kjo nevoje e coptimit te ceshtjeve, duke pasur mundesi qe qasjet te jene globale dhe te mos lihet pasdore konteksti regjional i ndonje visi? une, nuk jam nga Trieshi, por Trieshi e Koja kane merita te vecanta pse Malesia funkcionoi si teresi, pasiqe ishin mbrojtes, bedem para invazionit te fiseve sllave.

 8. Shkodran, te pergezoj per kete koment. Tubimet e ketilla u perngjajne tubimeve tribale te kohes se gurit: hotjane, shaljane, kelmendas, irokeze… Mirepo, fakti qe tubimin e hapin analfabete, injorante, qe kur duhet me u nenshkrua qesin gisht, nuk flet vetem per nivelin e tubimit, por per injorancen tone dhe te atyre qe mblidhen. Kompleksi i personave qe kane ngecur mbrapa ne asrimim dhe jane zhytur ne injorance, me kembengulje kerkojne te ngadalesojne rroten e historise. Nuk eshte hera e pare qe organizohen keso tubimesh, te karakterit parahistorik, he mo Zot ma keq per ne. Malesia.org ka bere mire qe e ka postua lajmin nga tubimi, por antropologet do t’a mesyjne kete ngjarje si margaritare ku mund te hulumtohet niveli dhe mentaliteti i kohes se gurit. Tmerr o vellezer dhe motra.

 9. Ka kohe kur ne pervjetore te ngjashme, pikerisht hotjanet (serish mo Zo ma keq), refuzuan perkrahjen materiale nga te tjeret ne mergate, duke theksuar se – “jo, kjo eshte pune e jona, merite e jona dhe ne mundemi me e krye vetem”. Asokohe, kishte edhe disa “shkollare” ne ball te tubimit, por kjo eshte edhe me tragjedi. Kush eshte Hoti, Gruda, kelmendi, Shala… ne kohen e teknologjise se avansuar te komunikimit dhe organizimit te jetes? Kush jane ata persona te cilet organizojne tubime egzaltuese, pompoze dhe boshe per dicka qe nuk mund te flasin, sepse jane njerez kot? Fisnorja ruhet ne memorien kolektive, por u perket eksperteve (antropolegeve, etnologeve, historianeve etj.) te mirren me kete? Respekt per Hotin dhe htjanet, por, me tubime te ketilla, kvazi-shkencore dhe diletante,…

  • pershendetje..ti Arjeta a si e paske ni je aj ci po thone mo zot ma keq ,,barja e len e i zoti jo,,,

 10. Po a din kush mem kallzua se chka jan tu ba qe kta njerez apo vetem kan kohe boll te lire dhe hajde se gjoja po godisim dichka qe as neve nuk dim se chka por vetem te qesim pluhen .Ku esht qedhimi , fillimi apo mbarimi, kjo esht vetem ni mendje e madhe e pa kuf kufizuar , taksi rad per ta , po ata pse nuk merren me probleme reale qe nuk jan te zotet me baj -si psh martesat ndershe njeri tjetri – etjj,,etj,,,por duon me qit pluhen syve se sa te mire apo patriota jane tye hager steka dhe pi birr …e besa e mjera shqiptari me ksi burrash qe kapen per shkume te detit, apo nuk i lan mendja e madhe me jetua gjadh,,,,

 11. Te nderuar Hotjan dhe Komentuos,ju perdhendes dhe ju deshiroj shendete ,dhe sukses ne cdo fushe dhe lami te jetes .Per te bere dicka per te miren e popullit,eshte gje e shenjte dhe e mire .Kure eshte fjala per HOT duhet te merre pjese krejte HOTI,se bashku dhe te jene ne komisionin organizues nga te gjithe trodhi i Hotit se per ndryshe nuke jeni Hot.Ne qofte se ka te beje per te miren e Malesise atehre besoje se edhe keto Bajraqet tjera i takojne Malesise se Madhe,dhe pak a shume kane sakrifikua dhe kontribua si pas mundesiet.Mos te behemi vehtijak se cka i takon cdo kujt nuke ja merre kushe,historinee kemi te gjithe se bashku Kelmend,Kastrat, Shkrele Hot ,Grude, Trijesh dhe Koje Nuke i rreshtova si mbas meritet po me filni ,edhe nje here ju pershendes vellezrisht.

 12. Per ty
  Arjeta apo Anton
  Pse u preke nga komenti im,qe ju drejtova zoteris, a thua te preka ndokun ty?

 13. Pikerisht, Bajraqet i formoj armiku me qellim per t’na perca qe ashte metode efikase e sundimit me te lehte. Ne qofte se Bajraqet studiohen ne menyre te mirefillte dhe shkencore do te dale te kete me shume materjal negative se pozitiv qe pasoj gjate zhvillimit te shoqerise shqipetare.

 14. Arjeta po kush te ka than se analfabetat a si po i quen ti, kan me shkrua ket enciklopedi per hotin. Jan njerzit kompetent qe do te merren me ate pun more Arjet. Kan pas than pa pare ship ase hoxha ne minar(as prifti sigurisht), dhe keta me ket vetem kan fidhua nje nism qe te grumbullojn mjetet materiale dhe tua mundesojn experteve te ketyre lamive qe te gjurmojn neper arkiva te ndryshme rreth historis hotjane.. Keto duen edhe shpenzime dhe keta burra dhe atedhetar vetem po duen me sponsorizua dhe me organizua ket gja, por jo me e rishkrua keta historin si po thua ti me nencmim. Kurse aty ka pas edhe Dr,Pr,Ing, dhe ske te drejt te thuash se ishin ata qe ven gisht. E te lumt na me koxha INTELEKTUALSH SI PUNA JOTE, QE PO SHAN DHE FYEN VLLEZRIT TU PER NJE AKSION DHE NISME QE KAN BER..

 15. “pasqyre”, neqofte se ajo enciklopedi qe te shkrufet, a si do t’a quajme, nuk pershkruan edhe ndoni lufte qe eventualisht Hoti zhvilloj me bajraqet tjera shqipetare per rreth, atehere nuk shkon ne dobi te vertetes dhe nuk do te kete vlefte shkencore!?

 16. Jam dakord me juve, le te shkruhet vetem e verteta, duhet te pajtohemi me historikun e ngjarjeve pa marr para syshe se sa te hillura mund te jen ato. Une e di se armiku ka punuar si turku ashtu edhe sllavet dhe i kan shti edhe vet vllazrit ne mes vetes me luftua, dhe biles edhe me humbje shum te medhaja. Keto ishin pjes e tragjedis son kombetare..???!!!! Ato jan kohra te kaluar dhe duhet te merren ashtu si kan ndollur pa idhnim nga askush,, po te kuptoj plotesisht

 17. Ashte pranvera tani e duket se paskan nise me plase xhinkallat. Jane do ……… ……………..nga Hoti qe me cdo kusht duan ta zhdukin emrin Hot e te krijojn bajraqe te reja Rapsh e Traboin. Tani kete nisme shume pozitive perpiqen ta pengojn me shkrime anadollake e inade sllavofile se ky aktivitet ju shkon krejt kunder planeve te tyre.
  Por hotjanet e bastarruar kurr zdo ta ndalojn trenin qe eshte nise dhe sdel nga binaret e vet por i shtron armiqet e vet sado qe te gjate me trup te jen.
  Karvani ec e qent le te lehin.

 18. Shume interesant qe edhe per kete aktivitet ka kritika. E pashe fjalen analfabet qe mendoj se eshte sinonimi me i mire per keta kritikant qe duan te sabotojn nje nisme qe eshte me me vend dhe me mire e menduar se cdo gje qe keta kane bere gjate jetes se tyre. Jane keta “aktivist” te famshem qe per ceshtje kombetare se shtien doren ne xhep e kur te tjeret bejne e veprojn ata vec si len zemra. Me duket se kjo eshte pune e kryer se fondet vec jane sigurue per simpoziumin Hoti ne Rrjedhat e Shekujve. Ju lumte lekeve te Hotit e kjoshin qyqe ata qe e kundershtojn kete gje te mire.

 19. .po a ka degjua dikush prej jush se kush i inicon, organizon, boton a realizon kso tematikesh??? megjithkto, nuk jam kunder ksaj idejet, por menoj se ma mir diaspora (hotjane nket rast) me finansua hapjen e nji biblioteket en tuz e ne rapshe e bela lexon kush nojsen se jekshtu me kso shkarravinash na qit’t faret vetin atje e ne ktu…pasha zotin spo u rrej e vec tmiren jua menoj…njerzit spajn n shpi tvet fotot e gjyshit e jo me vizitua permendoret neper shkrepa e gjysem-xhungla, megjithse ata njerez duhet respektua!!!

 20. Duke zbadhur historine si te Hotit si te gjith Malesis vetem e vetem mire mund te behet se i shtohet drite te kaluares te erresuar. Ata qe duan terrin vec mund te lehin, e ata terrin e gezofshin.

 21. Te nderuar ,
  Secili kete aktivitet e shef nga kendi I vet.Duhet ditur se vete organizatoret kane kendin teper te ngushte , shiqimin teper te shkurte dhe inadin teper te madhe

 22. Nji gja e di se cka bene i forti cudited i ligshti.
  Besa Hoti cka ka fidhua edhe e ka perfundua e keshtu besoj se do te dale edhe kesaj here.

 23. Nderimet e mija per te gjith. Jan do komente kote dhe ta thuash “inaxhore” qe skan vend as kuptim me bashkimin e hotit. Nese ni bajrak ne Malsi ja fillon ni aksionit per Historin e shtypur Turko sllave komuniste, qe me shekuj jan munduar ta ndalojn jo vec te Hotit por te Krejt Malsis pse duhet me u munduar me ndalua? Nuk esht fjala vec per Hot po dote flitet per krejt Malsin nuk dote Harrohet kontributi i vllazerve , Kelmend Shal kastrat Grude Triepsh e Koje. Krejt Malsia jem Vllazen e Motra te nje Gjaku te nje Gjuhe te nje Kulture me ni tradite te gjith Malsia jemi me ni BES Bernard Hoti po Malsia Martohet nermje veti.

 24. Nese Keni Lexua Historin e Malsis e shifni po thuaj se krejt betejat e Malsis ja kan fillua en Hot ashtu qe Hoti si bajrak i par en Malsis, Ja ka fillue ni fushat per ni Dokumentar mbi Hotin ta qesim en drit ata qer me vite ne kan mohua turko sllavo komunistat por jo vec per Hotin po thuaj per Krejt Malsi se Hot pa Malsi nuk ka, ashtu qe mos u hillroni per ket qe ban Hoti.Por te jeni Krenar se mas Hotit dote vin edhe Bajraqet tiera te Malsis.Nuk don me than cillit bajrak i takon nese din ndoni sen per Hotin Fole se neser Kame fol edhe Hoti per ju. Ju pershendes edhe niheri mos lejoni qe problemet personale ti shfaqni dhe ta urreni krejt ni bajrak e vecenarisht nese ju i takoni ati bajrakut, Arjeta e bernard hoti e shkodrani mos i shprazni ndinjat personale ne ni bajrak . Tung

 25. ni gja me chudit do patriota hotjan sot na ka arll koha mu civilizua se nuk jem te pa edukuam do gjana chi kite me vjej me i ternua per te miren e hotit e fmive tan hiqnu kritika vlazen e motra u thonm chdo Shqiptarit pa dallim krainet e fes tanve ska muj mena le i nan Hoti duhet mu martua dershe vetit kur ti zdin me me perpiek me breza pse smujm mu martua mat mirat femna ja napin tjeter kuj vech me i hjek shpiet sasht e drejt fmia e mi si djelt ashtu ele varzat u martoshin me hotjan sich bajn gruda trieshi koja e bajraket tjer kjo asht i tradit e vjeter chi duhet ternua kur ku nuk shkrua se smuj me u ternua chdo tradit per te miren e populit Shnjoni kite mevij me lut te shtunen e te dijelan ose me lan krej e mos me lut Pashket e ternojn daten vet zdi mu perpjek me fis tam e jo me tan Hot…

 26. Pasha besen more Arjet me nofke e A…. me fjale,kceni me b… e me krye sa te doni si pupagjela se Hoti ka mej krye te gjitha pa ndihmen tuaj.Hoti ka krye pune ma madhore se me ba nji simpozium e me ndertua disa buste per ata Hotjan qe dhan jeten tue mprojt tokat Shqiptare prej Qaf thanes e deri ne Nokshiq,per ty Shkodran,gjithkush u ka pushtua si gra te kqija,shum Hotjan kan vdeke ne Bardaniel tue luftua me kral nikollen !!

 27. Pershendetje te gjithe
  Te folesh jo vetem per Hotin por per cdo krahine shqiptare eshte nje vlere e pamohueshime,cdo pjese apo krahine e shqiptarise e ka meriten e vete kombetare aty ku eshte dhe si eshte,sepse si e tille ka qindrue e luftue qe te mbetet pjese e keti trualli bujar.
  Kta burra ose me mire me thane keta aktiviste-kontribues te Hotit nuk po bejne asgje te keqe qe po perpiqen te ringjallin disa ngjarje historike apo disa personalitete kyce te vendit te tyre qe kane dhene kontributin e cmuar te tyre neper dekada dhe shekuj.
  Sikurse ne kete Simpozium per Hotin dhe burrat e Tij te famshem te spikatet per Smail Markun e Hotit,viktimat e 70 burrave te Hotit te qitur neper shpella nga okupatoret serbo-malazez,lidhjet e Marash Ucit me Edit Durham,dhe Pater Gjergj…

 28. Fishetn,lidhjet e Muje Delise me Major Dode Nikollen dhe Gjon Marka Gjonin qe ishin rrezistenca e gjalle antikomuniste dhe luftonin per bashkimin e trojeve shqiptarare,jeta vepra,perndjekja dhe rrethanat e vdekjes se kapiten Gjelosh Lulit qe ishte i lidhur me te lartepermendurit,pastaj si u shue me te madh e me te vogel per Atme e Atdhe familja e Gjeneralit te Maleve Dede Gjo’Luli,kush ishin vellezrit e vertete te Lazer Keqit,rriedhja dhe trashigimia e tyre.
  Keto e shume enigma te tjera do te ishte ma se e nevojshime te hillen ne drite,duke dite mire se i ka mbulue pluhuri i harreses.
  Hulumtime te tilla qe sot jane ne hije do te pasqyronin veprat dhe sakrificat e ketyre patrioteve liridashes padyshim se do te pasuronin jo vetem Malesin tone por edhe gjithe Historine Shqipetare.

 29. Nje flale e urte Biblike thote”Kush ka harrue nga vjen, nuk e dine udhen as ka te shkoje”
  E them kete se iniciatoret dhe aktivistet Leke Gjonaj e Luk Juncaj me shoke nuk ja nisen sot kesaj pune as nuk eshte ky aktiviteti i pare i tyre por gjthehere ishin ne levizje dhe aktive per ceshtje madhore,ata qe kane dhane e kontribue dje sot as kurre nuk kane te ndalur.
  Dikush ketu foli per kohen e internetit dhe teknologjine e persosur qe sote eshte ne duart tona, e dikush tjeter na quajti edhe”Tribal”,edhe une jame shume dakort me ju,por mos harroni se ne kete teknologjogji te persosur te sodit ne nuk muerem pjese por na jepet e drejta me e perdore, kurse kur Amerika kishte ajroplane ushtarake dhe ajroplanmbajtese ne ende nuk ishim te cliruar nga Turku dhe gjysherit tone transportera…

 30. kishin shtazet shtepiake si gomeret dhe mushqit,kurse zotrit kishin kuajt e shales.
  Ky fenomen ekzistonte pothuaj si ne fshatra ashtu edhe ne qytetin e Shkodres.
  Sikurse te kishim deshire te jemi bashkekohore dhe te qyteteruar mesiguri se do te ishte e udhes qe ne vend se vetvehten tone ta persosim me teknologji te sfistikuar apo moderrne ne rradhe te pare do te duhej te sofistikohemi shpirtnisht e kombtarisht e te kerkojme lirimin dhe clirimin e trojeve tona qe i kemi te sundueme e dhunueme nga armiku shekullor shkja.
  Ky Simpozium studiuesish ne fusha te caktuara do te trajtoj ceshtje te vecanta me interesa te perbashketa dhe do te ringjalli nje cikel te ri per lexuesit dhe studiuesit e ardhshem.
  Edhepse nuk jam i Hot seksese.

 31. Cfare komentesh bejn disa persona. Pse ashtu?!..cka ju mungon?!. Kush jeni ju qe te nenvlersoni deshiren e shumices? Pse gjithmon me inat,me percarje,me cvelersime per njeni tjetrin. Sigurisht keni problem me vehten tuaj, njerz te kompleksuar qe gje s’bejn ne jete,vec se shiqojne kush cka bani..veproni edhe ju dicka. Pergezoj kete iniciative dhe nuk dyshoj se nuk do te hexin mbare. Hoti ka cka te shkruaj…

 32. Po kush eshte Hoti? CKa eshte kjo Hoti? po cfare dreq ndarjet e trasheguemprej turqve doni hala me ba? a por bela eshte burimi edhe aty, kur per shtepin e Ded Gjon Lulit kan munde te kontribojne vec Hotnit??? Kjo eshte nenvlersim i te parve te Hotit sepse ata skan luftua per Hot as per Traboin as Helmic, por per flamurin kombetar, pra per shqiptari. dikush keta njerz qe kan be pune te madhe per kombin done me i fut ne big te minit, pra me i identifikua me Hot, paramendonje prej ka eshte Ismail Qemali dhe tash per shtepi dhe muze te ti vec aj katuni i tij mundet me ndihmua me godit, keto gjana jane te damshime, hajt me than duem me shkrua Historin e shqiptarve ne Mal te Zi, apo dicka asht, po ku me u marr per fise e per gjana, e tash kan me u bashkua Juncajt apo Gjokajt apo dikush tjeter…

  • O Shkodran nese nuk di kush eshte hoti pyet e lexo se do gjesh se kush eshte. Hoti. Eshte kryefjala e historise se malsise madhe e me gjere, ndersa Shkodra ti e dine se si e ka Emrin SHKODER …….. Ne kryengritjen e malsise madhe 1911 tre batalione me shkodrane kryesisht te fese muslimane u nisen ne drejtim te Hotit per ta ndalur kete kryengritje te futur e inisuar nga Turqit, ne luften e koplikut 1919- 1920 si dhe rrethimin e shkodres nga serbo malazezet jane pikrisht hotjanet me malet tjera qe e kane ca rrethimin se per shkodranet aty ishte kene edhe sot Turku e Serbi, prandaj kur te pyesish kush eshte hoti pyet ku eshte vendi ose hape kompjterin a librat se gjene boll per te.Te shkruash historine e hotit dhe ta sistemosh ate eksistuesen ka vlera te jashtezakonshme per brezat qe vijne,…

 33. KUR MENDJA E MADHE I PARAPRIN ARESYES!

  Meqen se problemin statusor te Malesise e “rregulluam”, mundemi tash pakez te relaksohemi dhe pse jo mos t’i kthehemi te kaluares dhe t’a c’fletezojme nje cike se te ardhmen e Malesise me sa duket e “siguruam”!?

 34. Per momentin krejt energjin tone qe kemi t’a shpenzojm per mbijetimin e Malesise edhe ashtu nuk ashte e sigurte e ardhmja e saj. Cdo gje ka KOHEN dhe VENDIN e vet te veprimit.

  “Shkodran” te gjitha I ke me vend e s’ti luan as topi..

 35. Shkodrani pyet: kush eshte Hoti, cka eshte Hoti. Per keta eshte mire qe te shkruhet, dhe njerzit e pa informuar te informohen edhe pse mendoj se deri dikund din kush eshte Hoti. Lisi thot: pse po kthehemi ne te kaluaren dhe nuk shiqojme te ardhmen, une mendoj lis se mungesa e ndergjegjes kombetare dhe mos njohja e se kaluares se lavdishme eshte nje nder shkaqet kryesore te gjendjes ne Malesin e percare dhe te” rregulluame”. Historia eshte mesuasja e jetes. Prandaj eshte mire kta qe gje nuk veprojne vec se kritikojne, ti len te qete ata qe duan dhe kan vullnet.

 36. Per Trafikantin ,,,,,,,,i cili me nalt shkrua ,, nese kini lexua historin ather e shifni se te gjiyha betejat e njoftura ja kan fillua ne Hot. ,,,,,,,, P a komentua shume per ket bisede edhe pse besoj. Se esht pa lidhje , lokaliste e tepruome dhe menemalliste , vetem koment per trafikanin esht se faktikisht, reLisht, historikisht betejat apo luftrat mate medhaja apo ato qe i cek historiadhe i njef mase fortit ne shumicen e librave qe kan flefte historike ato jane ,,,,, Dechiq,,,jo ne bratil,,, ne ZhArnic , ne Shipshanik, ne Dinosh , et,, etj,,,

 37. Traficanti vetem tregon me keto shkrime false realitetin dhe qedhimin e vertet e ketij tubimi dhe ktyre organizatoreve qe mundohen me kamengulje ta paraqesil lokalizmin e vet si shembull i dijenis dhe lavdim te vechmuar te them te barabart malor por ne shum raste edhe false .

 38. Besoj se trafikanti esht ni nder organizatoret e ketij tubimi tye marr parasysh shkrimin qe posten, ku i njejti shkdim dhe postim perpiqet me qedhimin e ketij tubimi , ndrrim, manipulim ,ku ne fund mund te jen edhe shume te paknaqur ne qoft se hulumtuoset jane njerez,,, me tjera fjal mos me chprish shume se zoti din chka del,,,,,

 39. Nga komentet del qarte se tek organizatoret e ketij aktiviteti , pra “Simpoziumi” mbizoteron krenarija e tepruar dhe nga pak edhe inadi per te tjeret.Ata harrojne se Hoti , si ne te kaluaren ashtu edhe sot , ka pas dhe ndan te njejtin fat sikur e gjithe Malesia , por edhe me gjere.
  Une personalisht dua te besoj se Hoti ka mjaft intelektual dhe mbi te gjitha atdhetare , si te paret e tyre , qe do te dijne qe kete aktivitet ta zgjerojne dhe te behet nje SIMPOZIUM per te kaluaren , te tashmen dhe per te ardhmen e gjithe Malesise si keshtjelle e forte e shqiptarise.Natyrisht qe nuk duhet te ngutemi me kohen e mbajtje dhe as vendin e mbajtjes se aktivitetit.
  Edhe vete inisiatoret e ketij aktiviteti , sado qe duket i gushte , me kohen do te pajtohen qe ky aktivitet te kete karakter me te…

 40. Pershendetje te gjitheve,
  Nuk eshte e keqe te diskutohen gjanat por eshte koha per diskutim dhe koha per veprim. Ashte pothuaj nji vit qe flitet per kete aktivitet e se kundershtou kush por na kan prit me fjal JEMI ME JU, e tash u ka ardh takati por per fat te keq takat negative e jo po duhet me ba ne Malesi e jo per tan Malesi e cpa po di un. SHUMICA pra SHUMICA po e perseris e kane dasht jekshtu e kan suportua e kan kerkua dhe vendos keshtu. Intelektual nga HOTI dhe gjith Malesia e ma gjan na e kan pelqye ket aktivitet dhe idet tjera qe i kem per te ardhmen. Malesis asgja nuk i mungon ma shume se SHKRIMI, LETERSIA, SIMPOZIUMET pra aktivitetet si ky per Hotin. Ta kundershtosh nji gje te tidhe seshte gja tjeter per kombinim i injorance me inadin, ku inadi dominon injorancen

 41. Per emrat Arjeta, Shkodrani, Lisi dhe ndoni tjeter tane burimin e kane te personi qe fjalen hot e ka hale ne sy. Ky tash sa vjet vec Rapsh e Rapsh se ska dit gja tjeter. Ky individ e ka vu vetin para Hotit, e cdo kuj tjeter e per reklame e dyzene te veta tane boten kote me e shua. Ky “burr” traditet se meriton me u marre me ta se boja cerlek po i del perdite.
  Me cudit jeky PETRIT HOTI, nese eshte ai qe po me thone se si e lejon vetin me ra aq poshte. Po si ky zotni kritikon per inade e vet e suporton inaxhorin me te madh te hotit qe kater vdhaznit te familes se hotit eshte i pari qe i ka da ne menyre te Organizuar. Me cudite Petrit Hoti se kritikon per inade, shkurtpamesi e krenari por ai vet i ka suportua ne menyre DIREKTE me pjesmarrjen e tij ne darka qe jane ba vetem per ato…

 42. qellime negative. Pra Qellime krenarie, nencmimi, menemadhsie, percarje te Malesise etj etj. Ate kapadai more Petrit po e perkrah edhe kesaj here se ska kane ne krah te vet ci dine me e shkrua nji fjali por ka bashkua analfabetet se diktatoret vec asish duan se jane te nigjuashem. Besa je pak larg se te ishe afer more PETRIT HOTI APO MA MIRE NDRROJE RAPSHA skishe me u marre giat me ta se kite me te eliminua si cdo ni tjeter ci dine gja per vetin.
  Simpoziumi per Hotin eshte per nji te mire qe HOTI e suporton , e besa nese kemi askusha ata skane me fitua si edhe skane fitua as ma pare per vetem do ta tregojne karakterin e te familes se vet.

 43. Petrit Hoti,
  ky simpozium nuk e ka bazen aty ku thue ti por tek nevoja per te shkrua me teper per treven e Hotit. Jane ba edhe simpoziume tjera per pjeset e Malesise si ai vitin e kaluar per Kelmendin, apo ai qe do te mbahet ne Triesh ket vit i organizuar nga Pater Mirashi. Pra sjem duke fidhua bidat te ir ne katund te vjeter. Keto punime nji dite edhe mund te bashkohen e te arrihet ajo qe thua ti bashke me punimet si ai i 100 vjetorit te Kryengritjes se Malesise, Luftes se Koplikut te 1920, Libri me temat per Ded Gjon Lulin i organizuar nga Ilirikum qe jane te botuara ne libra te vecante. Dhome kaj dhome e bajm shtepin me ndihm te zotit. Mendoj se na duhet shume me shume energji pozitive qe te bejme dicka me vlere se koha po ik e shancet po largohen cdo dite.

 44. Rrok me fal por e paske harrua edhe Petrit Hotin me ja bashkangjit Arjetes,Lisit dhe Shkodranit,te gjith jan nji person i prishun ne zemer ci don vetem percamje vllaznore.Ky asht i vetmi Malsor nga Malesia nen mal te zi ,ci e fitoj LOTORIN me ardh ne Amerike,kur lotoria as nuk ekziston per Shqiptaret nen mal te zi.Ardhja e tij asht per me ju kundervu atyne qe tash 4 dekada punuan kundra shkijeve,kur ky petriti nuk ka dij me pshi …. me gur,e tash don me na shit mend,Taksirad!!! A ka nevoj per sqarime tjera !??

 45. Si mund te spjegohen ato medala [nishana] ne krahnorin e Ismail bej Qemalit,Ded Gjon Lulit,Baca Kurtit etj.?A mendon njeri se jau kane qite aty me dhune apo simbas deshires ,a n”mos i kan fitua si fitohen ne tane boten simbas meritet,me sa shifet ato medala dhe dekorata jane nga armiqet ma te tmershem te kombit Shqipetare;Turqia dhe Serbo-Malazezet.Ata nuk besoj se i kan vjedhur me dale ne fotografi me to,ato jane medala te turpshme e jo per lavdate.

 46. Rrok, “barra e kalet nuk i ngarkohet gomarit”, thote nje fjale e urte popullore!

 47. A thua ashte kene ma mire me u mbajt ai tubim ne vitoje, ose te kroni i traboinit, ose te kisha e brigjes? E di se shtir kishi me u dakortua me cilin do kesi propozimi,por si vend i mesem kishte me kene ateher kausha ne jagode. Profesorat rroku e stefi e leka e besa edhe luka jane t zot me bajte doktorat ne shpind prej tuzit e deri ne shkoder, e lene ma per me organizua ni simpozium shkencor qe e kane si me thith ni hund burrnot.Hoti asht hot e ska kush qe munet me i ndrrua emnin pa referendum. U lumte e dalshi faqebarll inshallah! Mendoj se asht ma e leht me ba nje simpozium se me mesua dike se si me ruajt ose me prish traditat,pervec me dashte me i mbete ne qafe.

 48. I nderuari Rrok ,
  Krenarija ne momente te caktuara historike ka pas rrolin e vet pozitiv.Duke qene kernare per ate qe jemi kemi ruajtur gjuhen, kulturen e traditen.Por krenarija e tepruar (mendja e madhe) ka qene dhe do te mbetet e zeza e vetvete.
  Eshte e drejte e secilit te aludoje apo shpekuloje .
  Fatekeqesisht keshtu u veprua edhe me ndertimin e Shtepise Muze te Ded Gjo’ Luli , qe he hyrje eshte vendosur plaka ku shkruan se e kane punuare hotjanet cka nuk eshte e vertete se per kete objet kane dhene kontribut edhe te tjeret .
  Ai qe eshte rapshjane dhe e ndjen vehten rapshjan , ai qe eshte traboinas dhe e ndjen vehten traboinas jane hotjane dhe ja duan te miren Hotit ma shume se une dhe ti dhe te gjithe ata qe mendojne si ti.Askush nuk pretendon ta ndajne Hotin , por Hoti eshte…

 49. Leni shoket te punojn e te hiqemi ksaj pune ne te papunit. Vazhdoni se ju keni vendos ta beni, dhe nese ju doni ska kush qe ju ndalon. Shpresoj vetem nje gje, te mos guteni, MA MIR ME VONUA, SE ME GABUA.. ju lutem gjeni njerzit kompetent dhe qe do te gjurmojn dhe studijojn per historin e hotit, por dhe te mbar Malsis.. Psh atje ne ato arkiva ne Cetin,Londer,Dubrovnik,Venedik,New york dhe kudo qe te gjurmoni, do te flitet per Hotin po se po, por edhe per ata te tjeret bashkoni dhe rueni ato shenime se kan me ju nevojit edhe te tjerve. Un skam dyshim se kjo do te merret parasysh, poashtu ne relatit e Hotit me fqinjet do te jet nje tem shum interesante, ku do te perfshihet e mbar malsia, por edhe te tjeret..

 50. Te lumt vojvode,se pasha Zotin ja ke qelluar.Na i kemi disa Traboines edhe nji Rapshjan ci nuk shkojn te burimet e njani tjetrit.S…. nuk shkon Vitoj se e thirr “…….” e besa aj ne Jagode nuk mund dale pa i hip dikuj ne shpin,se asht i shkiept ne kam, por ma fort ne krye!!P…. p…. (playboy)i Malesis me Dps-in i bajn keto manevra,ather S….. asht dhe mbetet besniku i shkijeve se bashku me shoket e frontit traboin vs rapshe.Sot Hoti ka ma shum me shtetin e cerna gores se tetan Malesia.Na e kem zakon me u dashtnua fort edhe shpesh,me kral nikollen,me titon me stalinin e tash me gjukanin e vujanin,kem harrua me dasht vetvehten,se jem marrua mas shkijeve.Edhe sot e kem shkollen jedinstvo !!!

 51. Emer i bukur Petrit Hoti. Po me kujtohet. Ka merita. Edhe Rroku ashte njeri i mire, por kjo perplasje nuk shkon mes tyre. Shpesh me cudisin disa gjana sesi ndodhin keshtu…..
  Besoj qe do te informohemi per zhvillimet vijuese dhe nuk do te na jepet ne goje por si nje “buke” kungimi.

 52. Pse se publikuet komentin time qe e shkrova vet.skishte asnje provokim per kurke vetem thjeshte dhashe ate mendimin time rethe ktyre komenteve qe po bahen ktu??????

 53. As me Rrokun dhe as me ndomjenin nuk kam pasur perplaseje , nuk kam dhe as do te lejoj qe te ndoll.Ne vetem po shkembejme mendime rreth ketij aktiviteti.Eshte plotesisht e natyrshe qe te kemi dallime ne mendime.
  Sipoziumi nuk eshte tragjedi , por do te ishte me e mire dhe me e aresyeshme qe te kete karakter me te gjere.
  Fatekeqesisht kesa here eshte inadi qe na e ka mjegulluar pamjen e turbulluar mendjen .
  Per Rrokun kam shume respet , por me vjen shume keq kur ai bjen viktime e komplekseve dhe inadeve te atyre qe e rrethojne.
  Pikrisht ata qe sot po betohen ne emer te Hotit e themeluan dhe e udheheqen shoqaten RAPSHA.
  Eshte koha qe te mesohemi te pajtohemi , te punojme e kontribojme edhe kur nuk jemi ne krye te vendit.

  me nderime , petrithoti

 54. Ndegjova se organizatori eshte terhjek nga mbajtja e simpozjumit per hotin, por do te mban nje tjeter me karaktet per krejt malesine.Urime dhe dalshi faqebardhe! Ju jeni te zot me bajte edhe ma shume se kaq.Te populli do te cmohet kjo qe po e perfshini krejt federaten e malesis, e jo vetem republiken e hotit.

 55. Përshëndetje për të gjithë.
  Në radhë të parë dua të uroj të gjithë pjesmarësit e kësaj mbledhje apo aktiviteti që kanë marë insisjativën për këtë simpozium me qëllimim e mirë për rinovimin apo detaje më të hollësishme për sa i përket Hotit “si bajrak” apo malit të Hotit. Nuk e kuptoj dot pse kaq shumë mendime negative dhe kritika pa vend për një aktivitet që ka dobi për historinë tonë pa marë parasysh i përket një krahine apo më gjer. Çfarë na pengon ne si shqiptarë panvarsisht vendodhjes tonë, këto aktivitete të diasporës kur janë në të mirën tonë, sikur se ideja për botimin e një libri apo dhe ndërtimin e këtyre përmendorve të heronjve tanë shqiptarë. Dhe pse nuk jam nga Hoti e njoh mire historinë e kësaj treve që është shquar për BESEN sikur se malet e tjera, por një gjë që i ka…

 56. po ku ie o ooooo A….. L……. shum pe kan problemin me ty ….e kto jan ato gjenerata ci e kan da shogjnin Hoti kur jem ken na femi elle per ata don se zban na kem faj po i kthehemi puns te menojm per Festiva RAPSHA 2013 ne MALSI TEMALLE pot presim te leka tung .

 57. per petrit hotin
  ju zotri thoni se simpoziumi per hotin nuk asht traghedi, ather lind pyetja pse pikrisht ti po mundohesh me perca hotin kur permend shoqaten Rapsha e cila para ni viti,edhe ti zoteri more pjes ne sofren te cilen e organizoj shoqata Rapsha ,ku ne ni sofer u thirren 3 vllaznit e hotit JUNQ GEGA Gjon Gega dhe Lajq Gega ,por nuk u ftua vllau Pjeter Gega ,te lutem ma sqaro ket inad qe lindi nga organizatoret e shoqates Rapsha .Ju zoteri nuk e kundershtove asni her ket percarje te hotit po fatkeqsisht e pershendete ket sofer te turpshme,qe me shkenc I thon tru afgan

 58. I nderuari Tome ,
  Duket qe nuk jemi kuptuar.Nuke dij se ku I ke lexuar a ndegjuar perpjektjet e tija percarese.Ai petrithoti (qe ti aludon ) eshte e vertete se ka marre pjese bile edhe ka folur ate mbremje , por pyet apo shiqo videokaseten se cfare ka thene.
  Ai petrihoti as kurren nuk e ka mohuar qe eshte rapshjan , edhe pse me disa pune dhe aktivitete te vete rapshjaneve nuk eshte pajtuar plotesisht, por kure nuk ka penguar, mburret qe eshte hotjan dhe ne te gjitha aktivitetet e hotjaneve ne baze te mundesive ka kontribuar dhe do te vazhdoje te kontriboje , krenohet qe eshte malesore dhe e faleminderon zotin qe e ka lindur shqiptare.
  Te gjita keto vrityte dhe merita i kane edhe organizatoret e ketij sipoziumi , por per rastin konkret kane dallime .Petrithoti gjykon dhe vepron me…

 59. me zemer te paster , mendje te shendosh dhe pa komplekset e te qenunit I pari , I pastruar prej ideve barjaktariste e lokaliste.Deri tash I painfektuar me virusin krenarise se tepruar dhe inadit.
  Kuptohet qe edhe petrithoti i ka mangesite dhe gabimet e veta .
  Ai , petrithoti ( prap qe ti dhe shume nga ju po aludoni ) eshte perpjekur qe edhe Festivali I Rapshes te kete nje emer me te gjere , por nga vete nje pjese e oranizatorevet te simpoziumit , jo vete eshte kundershtuar , por e paten shpallur tradhetar te Rapshen , per fajin e vetem qe Ai , petrithoti deshti qe te festojne bashke me Hotin e Malesine.As ne kete rast ai nuk pengoi.
  Pra Tome mos kij frige se nuk do te pengoje , por po ben perpjekje qe te dale sa me mire ky simpozium.

  me nderime petrithoti

 60. Zoti Nuo Gjekaj,
  A mundesh me e sqarua titullin e shkrimi tand, se per cfare zjarrit e per cfare pushkesh asht fjala o zotni. Pas zotin, lenjeni folklorin, por shkruani si gazetar, thjeshte, qarte,objektivisjt. Ater dyzenet i bajne na, nese na duhen.

 61. Petrit Hoti, nji gabim fatal e bane se i merr informatat e njianshme dhe i beson e i vulos pa e dit te verteten. Nga organizatoret e simpoziumit nuk eshte asni qe e ka dasht apo suportua emrin e festivalit me emrin ” Rapsha”. Kete e dine me se mirit ata atje qe kam pas diskutime mjaft te nxehta me ta per kete tem, e dikush te thot se une e kam dashte ate emer eshte teper e pavertet. Kete mund ta vertetosh me nji telefon atje. Por ky nuk eshte i vetmi rast qe je i keqinformuar. E kam verejt se i beson ato cka ti thon te tjeret me lehtesi, e duket se pret tshir me te thane dikush dicka qe menjiher ta kapesh e ta bejsh fakt. Si te duash por nuk eshte mire, pse ke deshir qe dicka te jet e vertet kur seshte ajo mbetet rren e vertetoji pak punet se nuk je fmi me hape dizinformata.

 62. Nuk thone kot ” kush e ka mizzen con doren ………”
  Besoj qe nuk do te kete nevoje qe per keto qe kam thene une me larte te organizohet ndonje sipozium shkencor.
  Per fatin e mire sot gjerat dokumentohen dhe ruhen shume leht.Nuk do te telefonoj as andej as kendej , por per ata qe duan te mesojne te merteten le te shiqojne videokasetat e festivaleve te mbajtura ne Vitoje.
  Ai ( qe ju vazhdoni te aludoni ) nuk shifet kurrkun………., kurse ai qe po provon te mohoje te vertete shifet qarte , bile ne disa rrole.Pervec si kengetare qe i ka shume hije , se thone rri shtrembet e fol drejt , aty shifet edhe si udheheqes dhe drejtues disa mbremjeve.
  Me kete ai nuk ka bere fajit.

 63. Petrit Hoti, ky komunikim i ketidhe nuk po me pelqen shume por prap spo mundem pa tu pergjegj. Ne Festivalet e Rapshes jo vetem se kam marre pjese si kangetare e prezentuas por kam kene nder ata qe ka punua me se shumtit ne financimin e ketij festivali nga diaspora. Jam shume krenare per te gjitha qe i kam ba dhe nuk kisha per ta kthye mrapa asnji gja por do te kisha patur deshir te kisha ba edhe me teper. Festivali ne Vitoje eshte aktiviteti me i shkelqyeshem qe eshte ba ne Malesi gjate jetes sime dhe kurr as nuk e kam kundershtua e as nuk do ta kundeshtoj. Fjala me larte ishte per EMRIN e ketij festivali e jo per aktivitetin. Ti ke mend ma shume se me i perzie kto te dyja por sigurishte ashtu te behet qiefi me teper.
  Vet nuk jam aq budall sa qe per nji plesht me djeg jarganin. Se mos…

 64. Sa per emnin pyeti vedhezerit tu, se diskutimi nuk eshte ba ne rrug e as ne kafe por ne mbledhje te keshidhit. Une kam kerkua emer me te gjere dhe vetem vdhau yte i riu eshte pajtua deri dikund se te gjith tjeret kam pas mendim tjeter, e une diktator skam ken kurr por ja kam lane shumices. Por nuk e di se pse me rrena mundohesh tash disa her te me kritikosh. Ose ke dicka qe te grin ose merr rrenat e te tjereve e i bene tuat.

  Mund te shtoj se jo vetem une si individ por familja ime eshte nese jo familja numer 1 per kete festival ateher ashte aty rreth 1-njeshit si ne SHBA ashtu ne Drume per realizimin e ketij festivali. Ajo qe thua ti se kam mizen ashte qesharake dhe perban injorance e arrogance te panevojshme.

 65. Te lutem mos me fol ma per INADIN se shifet mire se ku mrizon inadi me se shumti.
  Problemet ne Michigan o PETRIT HOTI SKANE BAZE INADET POR VETEM DIKTATUREN.
  Une e urrej diktaturen dhe diktatoret. Kisha pas deshir te informohesh shume me mire per gjerat se ke nevoj.

 66. Sado qe keto shkrimet e mija nuk duken dhe as tingellojne aq bukur , prap se prap duket te kane bere mire se te kane kthjelluar mendjen qe pat filluar te mjegullohet apo qellimisht deshte t’i harrosh .
  Eshte e vertete se kontributi Juaj , qofte si induivid , qofte si familje eshte shume i madhe .Shpresoj qe edhe ne te ardhmen nuk do te mungoje ndihma juaj edhe ne qofte se nuk ju vene te krye te vendit .
  Shkruani se nuk e dogjet jarganin per shkak te pleshtit.Mire e bukur ke bere.
  Po atehere cpate ketu ne Amerike , qe jo vetem se dogje jarganin por edhe dyshekun ?
  Sigurisht joper shkak te pleshtit , por te BEDBUGS qe e kane pickimin me te forte.
  Te gjitha te falen e t’i falim , por aman te lutena mos na e the shtratin, sado qe te vogel e kemi per momentin.
  Me pune se bashku do…

 67. do ta bejme KINGSIZE qe do te kene vend per te gjithe.

  Me kaq , petrithoti

Comments are closed.