UEFA përgënjeshtron Shaqirin: Nuk e penguam që të mbante flamurin shqiptar

Nion (UEFA), 27 maj (AIP)  -Futbollisti shqiptar që luan më kampionen e saposhpallur, Bayern-in, Xherdan Shaqiri, pas fitores së Champions League, ai edhe spe nuk luajti gjatë ndeshjes, ka festuar në fushën e blertë me flamurin e Kosovës. Arsyeja se pse ai nuk ka dalë më një flamur kuqezi, Shaqiri ka shpjeguar se qenka penguar nga UEFA.  Por, zyrtarët e UEFA-s këtë lajm e kanë demantuar përmes agjencisë së lajmeve “Presheva Jonë”.

“Ne natyrisht posedojme displine dhe rregulla gjatë ndeshjeve apo pas tyre, por asnjëherë nuk kemi penguar ndonje lojtar apo ta mësojmë se cilin flamur të bartin apo valavitin ata, Pra ne kete rst as Shaqirin nga UEFA nuk e ka penguar ai ka qenë dhe mund të ejtë i lirë të përdor cfarëdo flamuri..”, ka pohuar zyrtari i UEFA-s për “Presheva jonë” .

 

Madje sipas UEFA,  as që eshtë pyetur pardje  UEFA nga ndokush se cfare flamjri të barte me vete. Ne, nga UEFA sikur ta kishim dashur ta pengonim, do të pengonin atë me flamur të Kosovës, që s’është anëtare e UEFA-s, e pse ta pengojmë atë të Shipërisë?!, ka shtruar në fund zyrtari UEFA-s. /BS/