Banorët e Dinoshës të pakënaqur me planin urbanistik

Banorët e fshatit Dinoshë kanë shprehur pakënaqësi ndaj planit urbanistik të projektuar për fshatin e tyre.

Dokumenti i këtij projekti urbanistik është prezantuar për shqyrtim publik në Bashkësinë lokale Dinoshë, që nga dita e premte.
Disa banorë të Dinoshësh janë shprehur se nuk do të lejojnë që varrezat lokale të shndërrohen në ato qendrore, shkruan gazeta “DAN”.

Fatmir Beqiraj, banorë i Dinoshës, shprehet se ka shikuar planin, dhe se ai është i papranueshëm për banorët e Dinoshës.
Ai theksoi, “se bëhet fjalë për të njëjtin planë, i cili është prezantuar disa muaj më parë, dhe të cilin e kemi refuzuar”.

Beqiraj tha, “Kapela në këto varreza nuk do të ndërtohet, pasi që mjafton kjo qe kemi. Nuk ka nevojë edhe për një kapelë tjetër dhe as zgjerim të varrezave. Të gjithë kanë varrezat e tyre dhe nuk do të lejojmë që në Dinoshë të ndërtohen varreza qendrore, dhe as ndërtimin e një parkingu të madh pran varrezave. Le të zgjerojnë cilin do objekt, shkollën, të punojnë çerdhen për fëmijë, shtëpinë e kulturës, por varrezat nuk do të zgjerohen, ka thëne Beqiraj.

Po të njëjtin qëndrim ka edhe Adem Beqiraj, i clii apeloj te organet kompetente se varrezat në Dinoshë janë varreza vëllazërore e jo varreza publike, dhe se ato nuk do të zgjerohen.

Ai theksoi se, “as ne varrezat e qytetit nuk ka një parking me kaq vende, kurse këtu e keni në planë. Shkojmë tek Spitali në Podgoricë dhe nuk kemi ku të parkojmë makinën. Mos u brengosni se ku do të parkohemi”.

Ai tha se nuk do të lejohet zgjerimi i varrezave në Dinoshë, “ato janë varrezat tona dhe toka jonë”, sqaroi Beqiraj.

E pranishme në B.L. Dinoshë ishte përfaqësuesja e Sekretariatit të planifikimit dhe rregullimit hapësinore, Milica Miljuskovic, e cila përpiqej të bindë Beqirajt se plani urbanistik është i qëlluar, shkruan i njëjti burim. /MALESIA.ORG/

50 Comments

 1. E more malsor,si nuk edukohi kurr,hiqnju ketyne punve boshe e interesonju me pas nji bashksi kombtare/vllaznore,po a nuk e shifni se cka po bajn malazezt me ne,as nuk na punsojn edhe per dite po i shtyjn kufijt dhe po shtryllin komunen ton.
  A spo i shifni rinin ton,te shkolluem te metshim tue emigrue per dite edhe ata qe kan met jan pa pune e pa shpres.Keshtu pra malazezet pak ka pak kan me arrijt me pushtue krejt malsine.O ZOT KTHE FAQE PREJ POPULLIT TE MALSIS,E MOS TE HUPIM KET TOKE QE TPART TON KAN DERDH GJAKUN PER TE.

  • O i neuoshimi “përse”,poti kû poi bërztije Malazest me Malësor katolik e Musliman?Poti a po she se çka po bâjn Dinoshjant me Katolikt e Malësis.Po ti hiqu Malazezvet por ktheju ën Malsi se çka po i bâjm jâri tjetrit.Po ti kurkush nuk e ka fajin por na vet dërshe vetit.Kû e ke pa Gjukanoviqin se po vjen ën Dinosh me rregullua punt dërshe Katolikvet e Muslimanvet.O shum t’neruoshimit Malësor(ni jem tân Malësor e Shqiptar)hiqniju parolet se pona çkatrrojn Malazest,na po çkatrrohena dërshe vetit se feja ka hî dërshe nesh.Dikush don me kên Turk e dikush Romak,jâty asht Problemi i Malësorit.

   • dodgjek,mje dukt bash i metshim ndisa komente te meparshme e ket her po me cudon.A nuk e dine se malazezt gjithmon kan qit gurin e mshef doren.perse keta dinoshjan kan zan punt dhe vendet ma te mira,pra nuk kan ma shum shkoll se pjesa tjeter e malsis,dinoshjani ka kqyr interesin e vet gjithmon.

    • Pot dves edhe vet “përse”,edhe mir ja ke gjet êmnin vetit se kurr nuk kem me dijt “përse”âsht jekshtû osa ashtû.Vêndet i kan zân prej Turkut,matmirën tok çi e ka Malësija e kan Muslimant e punt i kan prej Ferhatit. Kush shitet i her aj asht i shitun gjithmon.I neruoshimi Islam Gruda,vet nuk kam ik por kam shkua si gjysa e Malësise e met tha siç m’ka tha Gjon Çuni(axha êm) kur ka tije se po shkoj ën Kroaci,belda kishin mema pëshi postimin,ater mamir me heshtua.Gjoni âkên analfabet por nuk âkên i marr e tash po shihen parashikimet e tij.I neruoshimi përse ti po thua se po shkon rinija e ata tijert jân pa pun,ater pot dves kû jân seniorat,kû asht intelekti kû jân planet,elaboratat për Malësi,kuj i duhen ato shkolla çi i kan krye.A mujn menae kallzua veç i plan për xhvijellimin e Malësis?

 2. Na kem shum naiva e njerz pa sy e permes tyne shkijet kan me na ba me i xierr syt. Ata mujn e din se jan shtet e shteti jat pun ka, me na coptua e me na fal dreqit.
  U paska ra nmet bash tash me urbanizua Dinoshen. Me i zgjanua vorret e me godit kapela tjera. Flm prej tyne por tkin dasht gja per tmir mujn me punua gja per tgjallit, me zhvillua e me punua dicka qe na e letson jeten ne Malsi.
  Vorre kem boll e edhe kapela e xhamija.
  Gjithmon kan luej e kan me luej me ne.
  Stafi u lutem shum nos leni komentet e fundamentalistave musliman as katolik se permes tyne shteti po i krye punt

  • I neruoshimi Mali. n’mjedis e’Kroacis,n’mjedis t’Karllovacit, n’mjedis t’Mahiçno e kam vorrin familiar,atâ muç me pa n’Facebook,e kurrkush nuk ma ka prua deri tash.E kâm pagua vêtin e vorrit,e kâm godit përmêndoren e paguoj përgjithcillën vjet e tân Shqipnija,Malësija edhe Kosova mujn me arrdh e meja dvet hatrin familes e kurrkush nuk kame i bua prej vorret,kame arrdh frati mem përcijell edhe muzika e zjarrnalëset,se jâm antar,kurrkush nuk kame bua dinoshjanin ni don me dvet hatrin për Dodgjekën.Prap pot thom:Kurrkush nuk pona copton,por na poe coptojm vetin i neruoshimi Mali Po çfar komit jem na?

 3. Te nderuar banor te Malësis,Dinoshjanet nuk po u bajn gja katolikeve te Dinoshes as te tjera vendeve siç u cek pak ma nalt,perkundrazi Dinoshjanvet po duan me va zvoglua rrethin ,pse ne mes te Dinoshes te rregullohen varrezat e pergjithshme ,ato qe jan mjaftojn per ata që kan te drejt vorrimi aty,Dinoshjanet kan tolerua bile teper shum edhe deri tash,jan varros njerzit pre 4 anvet qe skan pas te drejt vorrimi,pra pse ata hisenik qe kan keqperdor token e vorreve e se sot u asht zvoglua rrethi nuk asht problem tash i Dinoshjanvet

  • Pash besën e Zotit,ni e kem i Zot,ni jem Malësor,ni jem Shqiptar,si muj dikush meja xvoglua dikuj rrethimin me vorre.O,Dinoshjani si nuk trypnohej me shkrua jekshtû për famile,se Dinoshjânt jân famile me Vulaj,me Gjokaj,me Nikaj e nuk dij me kân ma.A pona kallzon se t’cillin fis e ke,kush asht kên babgjyshi ose katragjyshi yt e si muj meta xvoglua rrethimin kushrini yt.Po si ke harrua se edhe katragjysh yt a âkên Katolik.Si ke harrua se Dinosha asht pijesa e Malësis,e pijesa e Shqipnis.T’tân jâta çi e dajn Malësorin me fe, ata e dajn edhe me kom.A doni meja bâ si Boshnjakt çi jân da me Malaztes.

   • o dodgjeka I Nikaj jam por vorre ne dinosh skem pas as skem se sekem vetin aty po mos kuvet pollavra. ke ik prej malsijet en kroaci e prej atej fut fitla e katrron malsort asht tyrp per ni femi e jo per moshen tande

  • per ty dodgjeka ,nuk asht me randsi cka jam ke,asht me randsi cka je tash ,se katolikt e kuçit spo i dvet kush çka jan ke po çka jan ,pra mos te hijm aq thell,ju keni fen e juaj e na e kem tonen te cilen duhet respektua te njari tjetrit po ne kyt rast ju spo kallzoni respekt aspak

 4. Pse mos te kqyrim si ta ndihmojm jari tjetrin po kqyrim si tja bajm zi ,te vejm gishtin en krye e te menojm pak , na jem aty qe kem menim te jetojn bashk musliman e katolik ,mos te gzojm anmikun me perçarje tona ,e kjo perçarje po shkon ne at drejtim.

 5. Vec mos te harroj z. Beqiraj se munden me e mallkua te paret e tij (nga ajo tjetra bote/jete ne te cilen z. Beqiraj beson) per keto kundershtime qe po i ben ai .
  Vlen edhe per dinoshjanet tjere te cilet kane te njejtin qendrim …
  Besoj se me keni kuptuar . Kaloni mire !

 6. Fatmir Beqiraj duhet ta din se ajo kapedh ci asht aty nuk don me than se
  duhet ta shfrytzojn si shpi mortare(funeral)ajo kapedh ashtt per per ceremoni fetare per te vdekurin por tash per arsye se skemi tieter e perdorin duhet kuptuar njari shoqin,para 20 viteve asht ken hatri me kufom jasht edhe skini ba kurr far ankesash se po u pengojn por problemi i juaji Fatmir dhe disa Dinoshjave asht kapedha se problemika nis qysh kapedhet se kini than vet nuk duem Kish me u than mesh ketu ne Dinosh.

 7. E thaftu krahi more disa ju dinoshjaneve, po si ja ka verbuar syt ky anadollizemn, Me siguri Adem Beqiraj me pare ka qene Lulanaj, por duket se i pengon cdo gje qe e lidhe per trungut. Po kush e pyet Adem se ka nevoje apo jo me e zgjerua varrezat…Ky person , dhe ata pak te tjere qe mendojne si ky, duhet ta dine se Dinosha nuk asht e Dini por e Malesise. Pra edhe njeher u bej thirrje vllazerore qe te gjithe jemi pjese e ketij trugu, pa marr parasysh fene apo idene…Pra kujdes se si reagoni ndaj vellezerve te besimit katolik, se historia do tu ndershkoj

  • Per ty “sinqerisht ” e per shokt ty qe mendojn si ti, ne nuk na i ka verbua zoti syt po ne na i ka çil zoti syt e na sjem “disa”siç thua ti e shokt tu po asht tan Dinosha,edhe ni po ta thom , na jem ata Dinoshjan qe i kem dal bagerit perpara mos me va rrzua kishen more ,na jem ata çi va kem dhan token me i zgjanus vorret por dikur asht boll , po ju hajde se nuk po na e ditki per ner po edhe po fajsoni ,bukur prej jush

 8. Nese kjo nuk u pelqeni kerkoni ndihme te ferhat tr…. se vetem ai mund te ju ndihmoje.

 9. O Dinoshjani, po si mendon ti kur thue per ata qe kan te drejt vorrimit,po kush e jep ate te drejt?
  Po a din ti pron e kuj eshte toka,ne te cilen eshte kisha e vjeter VII shekuj,a thue e keni tapin e turkut per ate tok!!??
  Leni marrinat Dinoshjano per te drejten ne ato vorreza,se e keni tregua veten tuaj ne rastin e fundit me Lulugjuraj.

  • Per ty “lleshtuzi” a marrina po te duken faktet çi i shkrova a por spot pelqejn ndoshta ,xhdo nja çi i vjen era njeri duhet me e dit edhe e din normal se çka asht temt e çka jo , mua sem thot ftyra me dal en Triesh ose en Sukruq e me lyp ata qe nuk asht temt ,e ty e shokve tu si duket ajo tek asht normal

 10. DINOSHJAN JE SHUME GABIM NESE MENDON QE VORRET JANE TE KATOLIKEVE VETALI TE KATOLIKEVE QE JETOJN NE DINOSHE,PYETE GJYSHIN NDOSHTA DIN ME TREGUA SE VORRET JANE TE GJEKAJVE KATOLK PREJ MILESHIT TE CILET E KANE PERARDHJEN NGA DINOSHA,JU NUK KENI TE DREJTE ME NA MESUA KUSH KA DREJTE ME QIT HATER ATY E KUSH KA DREJTE ME U ERMUA NE ATO VORRE.PARA 20 VJETEVE I NDJERI ISO MUJI U TREGOJI DINOSHJANEVE SE VORRET JANE TE GJEKAJVE GJOKAJVE PREJ MILESHIT TE CILET DIKUR KANE JETUA NE DINOSHE AFER XHAMISE.

 11. ju malsoret e ,alsis sikur të ishi në rregudh kishi me i lan këto gjera të kota se natyrisht se atu nuk asht vendi për vorreza nacionale ajo ësht më e mbramja që i duhet malsis

 12. cemi@cemi.com
  cemi
  eshtë tyrp për katolikt e malsis se çka jan duke bërë kta po shihet qart se jan kundra dinoshet e posaçerisht jan tregua armiq të muslimanve nëpërgjithsi ju lutem a dini spakut ju vet se çfar smundjet keni.
  edhe vet jam nga malësia e tash nuk thom ma se jam nga ai vend e keni shmtur malsin e bukur

 13. Per kete shkruante edhe “South European Times” i dates 25 Qershore 2013. Konfliktet nderfetare, pengese per komune. Te mbajme kuvendin. Ne MKalesi varrosen vetem shqiptaret. Te gjithe te tjeret jashte. Jo sllav ne Malesi.

 14. cemi@cem.com
  cemi
  kajoshaj ju edhe të gjith dinoshjant e keni perkrahjen e mergimtarve per arsye se jeni të drejt vetem vazhdoni e mos lejoni të luaj me ju shkiet e shpiunat se na kan sundua mjaft.

 15. Fatmir Beqiraj nuk e di sa e kupton punen e asaj ngjarje nuk asht gja personalisht por pot tregoj duhet me kenun i drejt dhe zemer shnosh e jo fanatik ti dhe disa shok te tu nga Dinosha Kapedha asht kapedh per sherbime fetare per te vdekurit nuk asht shpi mortare (funeral)por e perdorin per arsye se skan tieter objekt!!! para 20 viteve jan mbajt hatret jasht ne fush te lame nuk patet kurr far pengeset per vec qysh se u godit kapedha dualt kundra se kini than nuk duem kish ne dinosh per tu than mesh jaty asht problemi i juaj.

 16. Problemi i Malsis eshte Dinosha po’ thone,nuk eshte e vertet,Dinosha eshte problem i fanatikve katolik,kjo eshte pergjigjja…

 17. Pershendetje ooo Malesor pa ulini pak shtypjen e gjakut e mendoni me gjakftohtesi se dote jet ma e shnosht per ju.
  Po une si Dinoshjan me perkatsi fetare Islame a dote pajtoheni qe te varrosem ne varrezat vendore ne Hot?
  Po leni kto pradha e kthejuni mendjes se shnosh ,per te miren e Malesis e Kombit Shqiptar se smund te ndrrojm as na e as ju.! Shqiptar lindem dhe deshtem a nukdeshtem Shqiptqr dote vdesim.
  Njevsha mir per gjith Shqiptarine.

 18. turp e marre duhet te keni ju te cilet menojn se ne ato vorre duhet te varroset gjithkush prej trieshit e prej narhelmit,shum mir e dim na e edhe ju se te kujt jan ato vorre,duhet me va kallzua ose ndoshta e doni edhe tjua vizatojm , po pse nuk shkoni more en vorre tjera ,po pse e gjet Dinoshen ,pse asht Dinosha aq me randsi per ju,ne at vend ju tiert skeni vend ,mos hini more aq thell,ju me jekto raste po e kallzoni ftyren e juaj cilen e paski,po e kallzoni fanatizmin tuaj qe e paski pa pregadit kaher,meshen nuk jau kem nderpre deri tash kurrkujt ,po turp e marre u kjoft ju qe e detyruat policin te siell ne vllazen tuaj ,e ket gja Dinosha ska me va harrua

  • o dinoshjan,a po ke frig se po cohen te vorrosunit e te bajn dam?jo te garantoj une qe skan me te ba gja.
   hiqu fejet se kush beson ne krisht ose muhamed.Secili njeri qe ka apak tlagt e din qe tana fenat bazohen ne njena tjetren,dikush me e vjeter dikush me e re por gjegjsisht tana jane njisoj,e ti mduket qe nuk paske kurrfare poemet se cfar jan populli i malsis.

  • pershendetje!!!
   se pari po te dretohem ty dinoshjan se ni qofte se asht kush fanatik ti je numer ni (edhe vet jam i fese muslimane por por jam shqiptare malesore )vet personalisht mendoj se ma mire asht mos ti tyrpnojme te paret atne.e nuk ke nevoj me e tregua a me e vizatua ti e dike se te kuja jane ato vorre e aj vend e pra i dashtun vlla ater qepe gojen e mos fole aspak se historikisht dihet se si i thone atij vendi…..kisha e shemhillit ater …

   • Fol prralla sa te duash se spot besoj se je musliman ti ” anlo0226″ po edhe nkjoft se je njeri skeke ,e sbesoj se jan krejt katolikt si ju disa ktu se vaj halli per Malsi

 19. Po. Nuk mundemi me ju ndalua me i perdore varrezat tuaja . Kush ka te drejte me perdor kishen apo varrezat do vendosim neve. Perdryshe lamtumire Malesi se shkueme me Podgorice . Ose do te shkojme para ambasades te Turqise me protestua . Malesia venos kush varroset ne Malesi, Hoti per Hot , Gruda per Grude , Katuni per Katun . Mos u bani fanatik

 20. Nuk jan Dinoshjant fanatik,por kta njerz qe e bajn kundra deshires se banorve te Dinoshes. Nuk duam varreza qendrore,mir e dini ata. Pasi qe jeni aq burra e patriota pse e keni bere ket gjest me ardh policia e malit te zi me ua rrah “vllaznit shqiptar”.Pse nuk u kujtua kush e me than chi nuk kem hise aty edhe ti lem vendasit rahat, Pse??? Na kurr sjem shkua kujt me i ba problem se kem ftyr e njerzi,i kem varrezat tona per livadhe tona.Nuk jem shkua ku me uzurpua as me i ba problem kuj. Por shyqyr chi e keni tregua vetin se sa dashamir jeni. kurr skem kqyr fe por ju vet e keni pru ket gjendje,me mashtrime e me manipulime nuk ju ec puna. Na leni rahat sa i perket ksaj gja. Po thoni qe jem shqiptar e ju e prut shkjaun me na rrah pendrek,fmi e t moshuem. Kjo asht burrnia e juaj chi as deti…

 21. Qytetza dhe Dinosha
  Perandoria osmane kur i zaptoj keto troje aty i gjeti ato vorre dhe ate kish,pra ata qe erdhen si armiq as nje her nuk ja ndaluen kuj vorrimin aty as nuk e mbyllen kishen,dmth,ata ishin me tolerant ndaj besimit katolik,qe i kshim armiq,se sa ju sot ne shekullin 21 qe ju kemi vellezer.
  Sa i takon policis ne ate rast nje sqarim: ne çdo shtet te botes qe eshte normal,policia e garanton rendin publik,dhe ne raste te cenimit aj e mbron ate.
  Paramendoje sikur mos te ishte policija aty at koh,si do ishte zhvillua ngjarja.
  Po ne te cilin vend te botes mundesh dikuj me ja mbyll rrugen,paramendo si reagon policija ne Amerik,po ja mbyll dikuj rrugen ne ket menyr.Thoni se ja u thirrem ne policin,jo zoter e thirret ju,ju qe e leruet parkingun,na tregoni si eshte dasht me reague…

 22. Po kujt duhet me ju drejtua kur dikush ta mbyll rrugene s’don me te lan me shkue ne kishen tende ne vorret tua e te parvet tu.
  Po aj zoteria mjekroshi qe pat dhen deklarat per TV Boin ne mes tjerash tha “ne e kemi edhe shtetin ne perkrahje”pys tash pse u braktisi shteti ne ket rast.
  Ti Dinoshjan po don me e harrue prejardhjen tende,heret eshte me hup ske mundesi se ende i ke kusiat e enet qe te pare tu kan zie e pregadit mish thiut,por mos harro se nje thenje thot: AJ QE SE DIN SE NGA VJEN,AJ NUK DI AS KA SHKON
  Dikush atje lart e permend Kuçin,ne nuk kemi vellezer simbas biblet,ne sna lidh gje me kuças,na jem shqiptar,dhe skemi tjer vellezer per pos shqiptaret,kurse ju keni vllezer simbas kur’anit,te gjith besimtaret islam

  • Sielljet e juve po e kallzojn ftyren e juve se kush ini edhe sa vllazen jem ndermjet vetit ,sa i perket t’parve nuk i harroj por edhe me i harrua nuk pom lane fort pershtypje nkjoft se jan ke ata siç ini ju shumica çi po punoni kunder nesh ,e sa i perket sahanit çi asht zie thiu kaher ja kan kthye shpinen ata para nesh , mos u trebni se en sahan t’thiut spo u brzihet kush

 23. O nijerz bosh e fanatik,po’ ju kqyrni punt e Juve,po’ kush u dvet ju per Dinosh,o askush besa si mos me ken,Dinosha ka me ken e ka me mbet jashtu sic Duon Dinoshjant,e jo sic thot leshi e doda me fanatizmin e tyre e te tjerve si ata,te mjerit ju per met more..

 24. Kot e keni more vellezer me keto tentativa te instaluara nga vatikani, se edhe aq ni kjoshi smundeni te padrejten me e imponua ne nje vend ku as nuk jetoni. por vetem keni me shkaktua vet izolimin dhe shkatrrimin e vetes tuaj. rrini rahat dhe mundohuni te gjeni momente qe na bashkojne e jo ti fryni te keqes ne themel. kjo cka u them une nuke eshte as gja vetem e vetem nje keshille dashamirsie dhe ndjenje e rrespektit vellazeror, gje qe ju nuk e treguat gjat sulmeve dhe shpifjeve kur me polici na i sulmuat rinin edhe raste tjera mos ti rikujtojme. ku keni ftyr sot me kerkua permes fuqise shteterore dicka qe su takon edhe ata tye pagua mugoshen rr.. s… me shoqni. nje pjes e madhe nga ju cdo here ka ken, eshte dhe do te jete dore e djatht e regjimit qe shkel drejtat tona shqiptare, ju…

 25. O zot kthe faqe prej ketij populli, dhe ndihoje ti thirrin ndergjegjes dhe te mendojme me zemere shqiptari, per hire te gjakun te te pareve, qe aq shume e deshen kete truall sa pothuajse cdo pellembe te saj e ushqyen me gjakun e tyre. Disa komentues ketu, sigurisht te besimit islam i japin vetit te drejte te flasin edhe per menyren se si duhet organizuar ceshtja brenda vorrezave.. Kjo eshte ceshtje e keshillit te vorrezave e jo e dikuj tjeter, Pajtohem me disa qe thojne se duhet te punojme se bashku, se mjaft na percane malazezet dhe spiunat, por do i shtoja se aspak me pak, por edhe me shume osmanllinjet, per te cilet disa i ka kap nostalgjia per ta.

 26. Nostalgjia per osmanllinje dhe per taliban eshte rreziku me i madh per shqipatert ne shekullin e 21. Por do ju lutesha shqiptare te vertet sa me larg kesa te keqe qe po verbon dita dites, disa shqiptare me vetdije te ulte. Ky ves i keq qe ka fillua te infektoje edhe Malesin , se shpejti do te ndalet, sepse evropa dhe perendime po punojne per ti gjetur ilacin, por per disa do te jete vone;..Nje fjale popullore thote- me mire te parandalohet se sa te sherohet, porandaj KUJDES!!!!!

 27. Iso Muji e Halil Rrusta kurr nuk kish veprua keshtu,por tas me Medresen e re asht trash”islamik brotherhood”Pacin faqen e bardh se tjetren e kan!!!

 28. Kam mendue se ashte krye puna e vorrezave dhe qitja e hatrave ne dinoshe .Paska shum njerz te semure dhe pa ndergjegjie kombetare dhe fetare.Ne boten e civilizueme te vdekurit i japin nderimin bile ne kohen e hatrit ndalohet edhe lufta per mu krye ceremonia e hatrit kurse ju vllazen ne keto raste po lypni luft dhe percamje.Ketu dikush po e permet po na dinoshjanet me shkue ne triesh apo ne hot me qite hatrin,po more burre ni ashte veti i pershtatshem per ju dhe per popudhin qe vin me te marre hatrin ater je i prenueshem pore ketu gjanat po bahen per inadit se jo kurre gja tjeter.Vete si i grude e mos me pase te drejte me perdore per 5 ore oborrin e kishes se shemhidhit per raste hatri ashte tyrpe per ata dinoshjan ci ma bdhokojn rrugen e bajne probleme.Per tjeat bajraqe vet nuk foli se…

 29. Jam dakord 102% se ai vend nuk duhet te shpronezohet per perdorimin bashkiak.Kane kaluar kohnat e komunistizimit: “Cka asht jotja asht emja e cka asht emja asht e emja krejt!” Dinosha,kisha,xhamija,varrezat,pjesa e Cemit,jane te tyre.Ata qe duan per vehte Dinoshen e Vermoshen jane gabim!gja e jashtezakonshme! Trieshjanet,Hotnit e mije,Vllana,Sukuruqi e grudasit tjere kane “Vermoshen” e vet e tash duen edhe Dinoshen!a a,s’te pelqen? eshte e vetrtete! prandaj mos beni trazira,levizje e kryengritje.Ai problem eshte i zgjellur! Jo konfederate!..Mjaft djegesire eshte kesaj vere,….mos i jepni akoma shije pikante “ala arnautce” Nje gje e kam te paqarte; tani qe asaj toke i eshte vu plori,si dreqin do bejne ceremoni mortore vendasit qe u takon?

 30. more llesh igja meta than nga zemra met pyet sinqerisht ai frigohe zotit. ci mir edin se mishin ederrit sipas biblet ekeni tnaluome barabar si alkoholin se feja jon e ejuoja nuk jan lark se ni zot kem por na ifrigohna zotit ejo si ti por denimi dote vin mos harro kurdo tjet se zoti paverteten nuk edon zoti ishperbleft durimtart e en kyt rast dinoshjant jan ke durimtar ety llesh flm por nike grim ndjenja duhet me pa keq per ngjarje ci ka ndoll se tkeqes kurrkush slypet meju gzua snaka vra as pendreku elle pse ikan rrah 10 djelmoca e pleq por ma zi ebani ju me kto tpa vrteta sese policija ci na ka rreh se pota nap besen se dinosha asht ken e dot jet gjithmon mikpritse per gjith nierzit pa marr parasysh se cfar fejet je me ransi asht meken njeri besoj ci malsija ka ende nierz turt e dot…

 31. Sot bota kristjane e ka bere te pandehur,dhe e ka vu ne pozicion mbrojtes boten islame,pa justifikim!. Nje bin Laden,nje Mulla Omar nje alkaide shtazarake,nje Krasniq as nje Kelmend nuk e reprezentatojne boten islame e jo qe jo ate shqipetare.Duhet ta pranojme nje zakon se edhe ne kristjanet i kemi “alkaidat” tona c’prej kohes se mesjetes si psh. “inkvizacioni i Kishes” qe ne mbare Evropen dikur ushtronte frige e tmerr,ku vete institucionet kishtare ishin,prokuror,gjygjetare dhe ekzekutore xhelate! Keni degjuar per Kryqezatat e Frederik Barbaroses te bekuara nga papa? Keni degjuar per kultet kristjane te kishes Mormone ne Utah,kishen e Sung Yung Munit,Christjan Scince,per fratin e cmendur Jim Jones qe ne vitin 1979 i detyroi 900 pasuase te tij kristjane me pi langun xeher cinid!A…

 32. …a keni degjuar per David Koreshin e Wako te Texasit qe i detyronte prinderit pasuese te tij me i a dorezue vajzat c’prej 9 vjec me be shtrat me to per te shumezue fene e tij kristjane etj etj.Vellezer te mije katolike; degjonje fjalen e vellezerve muslimane shqipetare,kerkonje edhe mendimin e tyre se as ne nuk jemi “vetem” te mencurit e kombit!kushtoni vemendje! ia vlen!ka dobi!eshte leverdisje kombetare!jo dhembe per dhembe,jo pergjigjen me te njajten monedhe, shqipetarit! kahdo qe te sorollatesh neper bote,vetem shqipetari te ndihmon,qoft ai kristjan apo musliman,kete e kam nga eksperienca eme edhe te tjereve.Paguajani nje vizite vellaut per Bajram,per darsem per gezim,Ftonje per Pashke,per feste dhe me ne fund do ta shifni diferencen.Rrini me shendet;nga Amerika;Kastriot Albani

 33. nji skjarim veç spo dua me i pajt krah kurrkuj por e dij se edhe shqiptari nga Shqipëria asht i varrosun aty, por prej tij nuk asht guxuejt gja me fol per rezhimin ish jugosllav aji e ka ble vëndin e vorreve prej disave çi jane kjën si aji dmth shpijun i udbes ish Yu edhe asht kjën i martuem me nji shkin çi as fëmija nuk i kan guxuejt me fol shqip e pra duhet me i ndalua ata ka disa çi po i shesin vëndet e vorreve per me u nxierr nga kriza finansiare **tyrp-tyrp-tyrp** ater gjëjn se ku me qit xixa se pa tjeter dhezet flak klm e çilnij syt se çdo katund e ka ka nji bazis

 34. PS……….Dy here qe kam pas hall,ne vitin 1998 dhe 2001 kur federali amerikan dhe US Marshalls kishin shpalle warrent per arrest ndaj mejet dhe djalit per nje veper penale” vrasje me paramendim”kam gjetur strehim te vellezerit muslimane shqipetare,te Fadil Dullovi dhe Hajredin Zenuni.Kam ndejtun i , strehuar me jave ke familet e tyre ne buke e ne bese.Athere ata asokohe ” nuk kishin as letra “green card”dhe sikur t’me kishin nxane aty do i kishin burgose e me ne fund deportue.

 35. Pasha baben edhe hager e kini boll more DIN,e shyqyr ci u kenka prish tash aq fort ci me i ra shtjelb.E kam ni shok prej Koplikut kuptohet musliman e me thot ci une nuk e ha mishin e bardh te thiut se jekta te kuqit gja mat mir nuk me vjen,besa edhe kubasicen e rrochkon ku e zen.Sigurisht se ky nuk asht fetar si ju Dinoshjanet !!!

Comments are closed.