Ambasadorja e SHBA-së shtron Iftar në Tuz

Ambasadorja e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Podgoricë, Sue K. Brown, organizoi iftarin në nderë të festës së madhe islame të Ramazanit.

Iftari u organizua mbrëmë (16 korrik) në restorantin Troja në Tuz, ku morën pjesë më shumë se 60 përfaqësues të Qeverisë, Parlamentit, partive politike, medieve dhe organizatave joqeveritare. I pranishëm ishte edhe kryetari i Bashkësisë Islame të Malit të Zi, Rifat Fejzic.

Në fjalën e saj, Ambasadorja Brown tha: “Kështu si po bëjmë ne sonte, ashtu edhe në Amerikë, njerëz e të gjitha besimeve dhe prejardhjeve bashkohen me myslimanët amerikan, për darkën e iftarit. Çdo vit, Presidenti i SHBA-ve dhe Sekretari i Shtetit organizojnë darkën e iftarit për të festuar diversitetin e Amerikës dhe marrëdhëniet e mira të Amerikës me myslimanët në botë.”

Të pranishmëve u drejtua dhe kryetari i  Bashkësisë Islame në Mal të Zi Rifat Fejzic, i cili u falënderua organizatorëve për iftarin, të cilin ambasada e SHBA-së e organizon për të nëntin vit me radhë. /MALESIA.ORG/

13 Comments

 1. PO VJEN KOHA EDHE PER ZOJEN E GRUDS TASH KA ME I BASHKUA FRANI TAN AMBASADORT CI JAN NE MAL TE ZI DHE SHQIPNI ME KUVEND PUN KOMBTARE E FETARE VEC MOS TU THON SE KRAL NIKOLLA KA CLIRUA SHQIPNIN APO MALESIN
  PAC HARRUA SE FRANI ASHT ZANUN TUE U PREGADIT PER PIKNIKUN LULGJURAJ
  JA KALOFSHI MIR.

 2. Vrafte zoti njerin e keq,don me ju luvdua kesaj motres obames se ka mesua anglisht tue bashkua garbichat e nujorkut e besa edhe doorman asht ken por jo gjat.Kur keni pa prej garbichave e ne kryetar komunet !? Kur isha ne Malesi donte me fole anglisht me mua,por i thach une me american flas anglisht kurse me shqiptar vetem SHQIP !

 3. Ky ishte nje mesazh i qart qe te gjith duhet te jetojn se bashkut ne ato treva.Zonja ambasadore tregoj se ne Amerik keshtu veprohet dhe jetohet, prandaj edhe ju duhet ti zbutni pak fjalet dhe veprimet me njani tjetrin dhe duhet te uleni e te beni nje komun te perbashket.Ne politik nuk qitet gjithcka ne tryez, por kuptoni dicka edhe ne mes rreshtave. Shum shpejt do te shifni ket qe po jua thom une, dhe apeli per Komun te Plot do te vijne edhe nga Amerika nese kalon ne referendum qe duhet te mbahet me doemos(sepse keshtu i kan krijua situatat tani atje), megjithese e mira do te isht pa referendum por ja qe keshtu te Europa dhe Amerika Mali i Zi po e luen ket politik dhe i rrejti me mjeshtri si gjithmon nderkombtaret dhe Stajt Departmentin Amerikan, dhe besoni se referendumi do te behet,…

 4. Esht ne doren ton te bashkohemio dhe te bejm ,nje strategji dhe ta kalojm me sukses ket provim te madh qe kemi para vehtes. Jo te ndam besomni qe sdo te bejm asgje, vetem te bashkuar do tja dalim. Ti lejm per momentin te gjitha te kaluarat dhe te bejm nje BESLILLJE TE DYTE per MALSIN qe te dalim me sukses ketyre djallzive malaziase qe po ju kurdisin. POr edhe nje her po ju them te bashkuar mund te leni emer te mir ne histori per fmin,ton, nipat dhe mbesat dhe gjeneratat qe vin, por runje se mund ta lini edhe per te keq(shpresoj se jo),, ju pershendes me apelin qe te bashkoheni na Malsi ater edhe diasp[ora do te bashkohet dhe tju ndihmojn me cka ju te deshironi, por ju te percar edhe diaspore Malsore ne Amerik e percar.. moenti historik duhet shfrytezua deri ne maximum.

 5. Ms Brown se menoj se ka than se jekshtu bashkohemi ne USA se fritnit e Malsis spo shihen as spo tihen por bela e kan lan per kshnella por fritnit menoj se kan me thirr hoxhen ose kan mej than Franit mej than po mirboll se Mukosha aty kaka ater en rregull.

 6. Nese jeni ne hall per ndonje hoxhe, edhe hoxhe bahem, po thot Fra…

 7. Po kush e ka xgijelli Tuzin e Malësis për bashkësi islame e tan Malit Zi.Çfar porosijet pona çojn vëllaznit tan Muslimant?A asht jekjo ndodhje,ose festim,shêja e koalicionit me Boshnjak?Kisha me da mei tije jâta çi po betohen n’toleranc fetare.Kisha me pa qef me tije edhe Gjykën se çka po thot.

 8. Fritnit e Masiise per fat te keq nuk mueren pjes aty.
  Ky ishte nje takim qe do te duhej te rrespektohen festohen e manifesestohen se bashku.
  Ky tubim i organizuar eshte edhe test i tolerances dhe harmonise se mjedisit qe kleriket duhen te jene te pranishem jo vetem per ndergjegjejen e tyre por edhe per hire te Amerikneve qe aq shume i kemi per nevoje.
  Kush cka eshte e dim te gjithe, por e dime se edhe prifterinjte kryesore te malsise jane arrogante, antishqiptare dhe pro malazez(DPS) dhe perhapin propagande urryese ndaj vellezerve tone musliman.
  Nese Malsia po shkon ngadale drejt boshnjakizimit prijsit fetare do te duhej qe ti dalin para keti fenomeni e kurrsesi te bojkotojne tubime te tilla.
  Pershendetje

 9. Ringjallja ke te drejt se fritnit e Malsis nese i kan thirr ka viejt me ken aty. Ndegjova se P.P esht ne Detroit,kurse ata dy tjeret kan ken te nxanun me organizim e festimit te250 vjetorit te themelimit te famullis se Trieshit,……………………………. Mjerisht Fritnit dhe Hoxhat kur nuk shkojn mir mes vedit,ateher cka pret prej popullit. Per hir te Amerikanve ka viejt me ke tan se bashut aty..por ja si puna jon.jam shum skeptik me udheheqsa fetar qe i kemi ne Malsi.

 10. Sa u takone fritenve,kryetarin e kane ne SH.B.A m….P.P e nuke kane guxime te shkojne pa e pyete ate,e pre keto mashtrimet tjera jemi ne fajtore se bashku me kleriket katolike,qe u hyjne ne b….cdo kujte per reputacion ose interes,ata dhoje njerzish jane te varfer nga shpirti dhe zemra,jane te damshem per populle dhe vende ku jetojne,skane karaktere,ase ndergjegje njerzore,jane te ngjajshem me kafshet.E Kryetari i KU te Tuzit z.F.L edhe m… te va hane se nuke meritone tjeter me te vlefshem.Sa cudi? si jemi kaqe te verbet ,e se shohim ase nje send para syshe ,jo te gjthe po ata qe duhete te shohin,a por jane me vlera qe thashe me nalte.Presim edhe ne nje takime me ambasadoren Sue K.Brown per festat tona pa prezencen e P.P.

Comments are closed.