Danaj – Ulqini pjesë e “Shqipërisë Natyrale”

Nga arkivat e shtetit turk janë gjetur dokumente të cilat tregojnë se Ulqini i është dhënë Malit të Zi në koncesion në një periudhë 100 vjeçare, deklaroi Koço Danaj për gazetën malazeze Dan.

Danaj sqaron se Ulqini duhet të bëhet qytet i lirë në mes Shqipërisë dhe Malit të Zi, dhe vazhdon, se “Ulqini nuk i është dhënë Malit të Zi në Kongresin e Berlinit, por ajo ndodhi disa vite më vonë”.

Sipas tij, qëllimi i peticionit dhe platformës së “Shqipërisë Natyrale” është shfuqizimi i vendimit të Konferencës së Londrës dhe njohja e aktit ligjor të 28 nëntorit të 1912, kur u shpall pavarësia e Shqipërisë në kufijtë e saj natyror. “Kjo është kërkesë plotësisht legjitime”, tha Danaj.

Ai sqaroi se qeveria e Shqipërisë inkurajoi shqiptarët që të votojnë për pavarësinë e Malit të Zi, por që qeveria malazeze nuk njeh të drejtat e shqiptarëve. Ai theksoi të drejtën e shqiptarëve për komunën e Tuzit, gjë e cila po pengohet nga qeveria malazeze.

Danaj përkujtoi se Mali i Zi ishte shtet i pavarur deri në vitin 1919, por në Konferencën e Versajës u vendos që pavarësia ti merret dhe të bashkohet një shteti serbo-kroat-slloven. Kjo ishte një padrejtësi e cila ju bë Malit të Zi, por e cila u përmirësua dekada më vonë, kur iu mundësua që përmes referendumit të rifitojnë pavarësinë. Prandaj, dhe kërkesa e shfuqizimit të vendimit të Konferencës së Londrës është e drejtë legjitime për padrejtësitë që u bënë ndaj shqiptarëve, sqaron ai.

Danaj vazhdon “edhe Hashim Thaçi dhe Sali Berisha para një viti, deklaruan se ata pajtohen me kufijtë e përcaktuara nga Kuvendi i Vlorës, me 28 nëntor 1912.

Ai sqaroi se është i njoftuar se edhe kreu i Iniciativës Qytetare nga Tuzi, Vasel Sinishtaj, publikisht mbështeti iniciativën e anulimit të vendimit i cili u pru në Konferencën e Londrës, ku shqiptarët u ndanë në 5 shtete, dhe vazhdon, “edhe Nimanbegu e Abazoviq të cilët publikisht u deklaruan se janë kundër, me zëmër e përkrahin këtë nismë” tha Danaj. /MALESIA.ORG/

58 Comments

 1. Cdo dite e me teper e dua Shqiperine. Ne kete me ndihmon edhe fakti qe pushteti i Malit te Zi po i perdore te gjitha mjetet ne disponim te me asimiloj.

 2. Ti nikola g. e djeka dj,……a,a,a,mos eshte ky ai shesheli qe patet deklarue me pare?

 3. Une mendoj se nuk eshte bolle te shpallet qytet i lire ne mes dy shtetesh apo zone neutrale, sepse nuk eshte bolle, Danaj vet thot se egzistoj dokumente qe Qyteti i Ulqinit eshte dhen ne 100 koncesion, ashtu e paten Anglezet Hong Kongun edhe Indin Francezet Tunsin Algjerin Marokun, etj por ato sot jane shtete Singapuri qe ishte nen sundimin Anglez qe nga 1819 deri ne vitin 1963 i po ashtu Hong kongu qe nga vitit 1834 deri ne vitin 1997 ku ne nje Ceremoni ne te cilen moren pjes Jiang zemin Tony Blair, Madlin Olbrajt, dhe Princ Charls ju kthye Kines serish ai qytet, po ashtu Ulqini duhet ti kthehet Shqipris dhe jo te shtypet nga pushtet antishqipate Malazeze Pa Valdanos, pa te mira detare, pa prona, pa zvillim, pa rruge pa uj. Ai qe dikur ishte perl e Adriatikut sote eshte shendrruar ne…

 4. Ju kisha lute te gjitheve qe territoret shqiptare nen Mal te Zi mos i parcializomi, ato jane te gjitha shqiptare, ato te gjitha u grabiten me dhune nga Mali i Zi dhe u tradhtuan nga Ruset e Francezet qe kishin ndimim te madhe ne Traktatin e Shen Stefanit, pastaj te Kongresit te Berlinit dhe me vone ne Konferencen e Londres.
  Shqiptaret nuk bene kontrate Ulqinin por Delegatet e Lidhjes se Prizrenit humben me vota qe te mbrohet Ulqini prandaj ky eshte edhe fundi i Lidhjes se Prizrenit, sepse u mund nga delegatet pro turq.
  Trevat. Shqiptare duhet te kerkohen unike, vetem ashtu bejme Shqiperine Etnike apo Natyrale sic po e quan Koco Danaj.

 5. Nuk ka kufinj natyral. Zoti nuk ka ndare boten ne njisi politiko-administrativa. Kete e kane bere njerezit. Edhe tani jetojme ne tokat natyrale te Shqiperise. Nevet na nevoitet qe ne tokat natyrale te Shqipetareve te i vedndosim kufinjet administrativ. Nuk ka shtet natyral. Ka vetem shtee te formuar si njesi politiko administrative.
  Nuk jam i sigurte qe me politiken e lidereve qe i kemi ne shqiptaret do na perkrahin bota te bashkohemi ne nje shtet. Cpejt jemi dashurua ne Erdoganin. Jemi duke i humbur vlerat dhe identitetin e Agronit dhe Teutes Ilire.

  • Shoku, Danaj ata perpiqet, qe te vendosen kufijt politiko-administrativ ku do te perfshijne Shqiperine Etnike Natyrale, aty ku jetojne shqiptaret ne Ballkan. Per ata dhe cek aktin e shpalljes se pavarsis me 28 Nentor 1912, se ajo shpalli pavarsin per te gjirha trojet shqiptare.
   Platforma e tij quhet “Shqiperia Natyrale” dhe krejt bota e ka kuptua, perpos teje, se ajo ka per qellim formimin e shtetit shqiptar ashtu si duhet te ishte.

 6. Faleminderit per sqarim.
  Njeriu gjithmone meson ne jete. Ma sqarove kete dukuri falas.
  Tash e kam plotesisht te qarte dadhimin ne mes “shtetit Natural” dhe “shtetit si nocion politiko juridik”.

  Une kam mendua se ne tokat natyrale qe u takojne shqipetareve duhet te ushtrohet sovraniteti i nje njisi politiko-administrative e quajtur shtet.

  Edhe njeheri faleminderit mergimtare. Te jetosh ne USA eshte si me i krye pese fakultete ne Ballkan. Plus dikend e fale Zoti.

  Edhe nje here faleminderit.

  • Shum pot pengon fjala Shqiperia Natyrale!!! Thirre si te duash shoku, Danaj ashtu e quan Shtetin Shqiptar te bashkuar.
   Lexoje librin e Danajt, Platforma e Shqiperise Natyrale.
   Haha fjalia jote e fundit… mvaret, mvaret, ka edhe te tille mjaft.
   Hajt me tmira, mos u merr me gjana kote?

 7. Mos ma plas zemren more “Mergimtari”. Sa e permes emrin mergimtare dridhem, emocionohem. Cpesh edhe me shkojn lotet. Na e thate zemren por edhe vetin.
  Me thoshin te vjetrit ne mos ke cka ban barem luaje deren. Edhe une po merrem me gjana kot. Bostani, specat, mollatret-do me jane shite e do jo.As byken nk e kam sigurua per nje vit. Beso se as pare nuk kam me bele Kocin e me e lexua. Kishe me ba mire, nese ije ne pune, beleji nja tre katerqind libra, si gjest patriotik. Une jam pa pune e po te i shperndoje, disa po i la te kishe e Trieshit ose te liqethi, do po i la te kisha e Grudes. Do po i la aty ku ja kan godit spomenikun ketij fratit te Kojes.Me Grud e kam problem. Ku ti laje. Por e di se ke prakse e vendos ti e jepja kuje te duash. E di se ju e keni veshtire jetem ne mergim.

 8. Eshte kafshate e idhet. Por as na nuk e kemi lehte. Jetojme te okupuar. Per fat te keq akcioni i mergimtareve nuk pati sukses. Perseri mbeteme te okupuar. Ne natyren e bukur shqipetare. Qe perdite po zbehet. Dicka emisaret e mergimtareve po depertojne veshtire ne trojet tona natyrale. Po kemi shume gjera jonatyrale. Kete natyre te bukur na e muaren serbo-malazezo- boshnjaket. Nuk di me u shpreh mire. Por zemren dhe shpirtin e kam ne vend. Masi u deshtoje emisioni ushtarak e edhe aj politik, ju lutem mos na ngacmoni me urdhera te profesionaleve te ambasadave dhe konzullatave. Kemi ketu mjaft. Edhe teper te edukuam.
  Ju amerikanet thoni: First Amendmant Rights. Mire u pafshim ne Vitoje Mergimtari.

 9. Komuna,me Grud paske problem,hahaha vec per ata se shumica jan te fes Islame,marre tyrp per ty,ater ju e doni Shqiprin Natyrale.Mos harro se jemi nje pa marre parasysh fejen,por mos harro se ne trojet Shqiptare Shumica jan te fes Islame,.

 10. ” Fikrete” faleminderit per sqarim. Nuk e kam dijte deri sot se Gruda ka me shume musliman.Me shume apo me pak se nuk po e nxeje rroten per ate pune. Ndoshta edhe shqiptare ka me shume musliman. Ndoshta edhe ne Europe. Ndoshta edhe ne bote. Kenaqem qe ti i takuke shumices. Qenke entare i nje fuqie numerike. Ate fuqi do e perdoresh te me ndihemosh edhe mua. Por si parim, para se te me ndihemosh mua, zgjellni problemet ne shtepine tuaj.Ne Grude. Une sot per sot, ne Grude, ne Koje e ne Triesh nuk kam problem me shkije. As me shkie kristian e as me ata musliman. Paten bere planin edhe ne Vuksanlekaj me i punua disa ndertesa. Me u vendose aty me mijra banore. Malazez kristian. Por, ndal mret se ka hase ne handek. Prit edhe pak se aty jane Vuksnlekajt e Hotit.

 11. Te lutem mos ma ofendo “Komunen Urbane”. Eshte fjale e bukur fjala “urbane”. Kete e favorizuan lideret shqipetare. Une po e perdori si sinonim. Bile “Mergimtari” ka ardhe edhe prej SHBA te marrin shperblimin e “komunes Urbane”. Jemi special. Kerrkush nuk e ka kete emen vetem ne. Komuna Urbane. Apo Kurbane. Kure e kam pa “mergimtarin” prej mallit kam qare. Nje dite e gjysem. Si i leshuan keto trojet tona.

  “mergimtare” mos vdekni edhe pak. Mos na qitni ne probleme.

 12. si ulqini ashtu tegjitha trojet shqiptare qe gjinden jasht kufive politik te shqipris nuk duhet lan ashtu por kto pun sic e dini duen pun dhe mund te madh e ne vetem se bajm debate dhe i tregojm njeri tjetrit se si kan qen dhe si jan coptuar por nuk marrim veprime konkrete te bashkohen shqipris pervec koco danes icili e ka ni platform te mirfidht por sikur po bije ne veshet e shurdhet sikur mendojm se asht boll te flasim duhet pun konkrete dhe te hapur perpa i mshefur qedhimet tona vec ater kur ne tu tregojm haptas se cka duam dhe me veprime konkrete ne teren tu tregojm se jem te vendosur mundem me arrit at qedhim te shejt komtar u uroj tegjithve atyne qe punojn per ket qedhim pun te mbar dhe mbeshtetje

 13. Po besa more Fiko per fat te keq e te zi, ke te drejte. Jashtu ja bajme na vetit, se Shqipnija natyrale do te ishte kahere e mot po mos te ishte ajo e vertet qe e ceke ti. Me ate Shumicen tande te “famshme” na morem teposhten. 😛

 14. Ti Komuna Urbane permes ati komenti po don me gjuaj pesha mergimtaret. Ashtu po tregon cfaret ije. Aq din sigurisht, por diaspora shqiptare eshte me diasporat ma me pesh te madhe ne bote, dhe ate e respektojne per randesin e saj. Por ti je nga ata qe thua “e ke lshua Malsin dhe ske drejt me fol, bile as me ardh ne vizit”, e vet thom me pas ken rrisk sa ma pak me e lshua. Me pas ken fat e kishin lshua disa qe nuk e kan lshua e dita dites po e shkatrrojn Malsine.

  • Me t’ikun prej Malsijet,Malesori e ckatron Malesin.Prej gurbetit muc mei nimua Malesis vec financiel e kurrqysh tjeter.O,Malesort e Dashtun Malesija don xhvijellim,ekonimik e industrijell e jo e jo meja bush kryet me me do gjana ci nuk i duhen.Kur tijet Malesija e Zoti mei dhan popullit buk me hager ater kame pa Malesija autoritet e populli kame nigjua zanin e saj.Tana tjera propaganda jan prralla grash.Malesija duhet me ken pavarsisht e mos me prit prej kurrkuj mei nimua.Pse i duhet jaj famile me prit mei nimua Amerika ose komunes Tuzit mei nimua Podgorica.Malesija det bahet zoti i shpis n’shpi t’vet e ata muj MALESIJA ni don politika e intelekti.

 15. Komuneeee rroki shkijet se keme va pac hajrin e neve muc vetem te keqen…Per mua rrnofshin te GJITH SHQIPTARET perpos Komuna me shkije…Kurbana apo jo ti je pakic ne Malsi dhe ashtu do te mbetesh,me shkie apo vetem gjithmon pakic do te jesh…

 16. Unifikim,ksaj te keqe i kini kontribua ju me fanatizem katolik(jo te gjith,kuptohet)me vjen shum keq,por mundemi se bashlu me forca te reja ta ndalojm kyt akt jo Shqiptar qe jan Duke e bere sholt tu e ata si tu…pershendetje…

  • N’se nuk asht vendose deri tash per rrenen e vitit, tash e ke fole ti Fiqo. Ty met dale ret me fole per kontributin e perchamjes ? Vetem me ato qe keni kurdise gjate ketij viti, kurrgja ma pare mos te kishte ndolle, e keni tregue “vllazerin”. Sa per fanatizem as nuk po flasim, masiqe ata e dijne edhe femijt 5 vjechare prollim I kujt asht. Veprimet nuk po I njehi, se jane ne kujtime te freskta, nuk paten kure te harrohen, as nuk do te harrohen kurre, mund te fallen, por jo edhe te harrohen.

 17. Fikret ka je nis kshtu?
  Na (shqiptart, katolik e musliman) jem hala shumic ne Malsi. Ni vazhdoshim kshtu, shum shpejt kem me ken pakic sic po thua ti.
  Fundamentalista ne kuptimin fetar ka ne te dy anet, ndoshta pak ma shume nga ana muslimane.
  Ndoshta ske qellim por ne ket mnyr po i sherben percarjes.

 18. Fikrete
  Prap nervozohesh. Une te kam thane se nuk e zej rroten cfar religjioni ke. Nuk jam Zot me ndeshkua ne baze te religjioneve.. Me sa e dije une ne shqiptare nuk ka pakica as shumica religjioze. Ka pakica kombetare. Te shkiet po. Te malazezet te krishtenet quhen malazez. Ne ate komb ata prenojne cdo religjion. Ne anen tjeter kemi Malazez musliman qe vetit I thone Boshnjak ose Musliman. Identitet kan religjionin. Une kam provua si muslimane se kristiane e me jane duket njesoj Te mira. Nuk I kam dallua. asnjesend. Ti duket tane diten e hupke me ato kokrra qofshin krisianesh apo muslimanesh tue me I sjell rreth gishtit. Sjelli e qetesoju. Si plakat. Une I kam tejkalua kohrat e mesjetes. Religjioni nuk me intereson. Nese I dike tera, shko e puno ne qendra statistikore ose boto ndonje…

 19. “Mergimtari” mos he burr ashtu. Si vete me e nencmua diasporen Malesore ne SHBA. Beso se kur ju permendi gjithmone me bushen lotet me sy. Por ti “megimtari” nuk ije e tere diaspora shqiptare apo e Malesise. Ti ije nji. Te ishin tane si ti kishim me e pas tryshe punen. Ti prej zemres qe te dhemb po shkruan ketu. E besoj po me kritikon me qellim te mire. Ashtu bajne patriotat. Do munohem te permirsohem. Por duhet kohe.
  “Kurravica” ti flet shkurt e shqip. Taman si shumica ketu. Ke te drejte. E ke me zemer. Por do gjana jane ma te komplikueme. Diaspora punoj edhe shtepine e Kultures e tan veres nuk I lane te diaspores as me u erua aty. More “Kurravica” I her po duam me sigurua mos te na e vjellin keta cka kemi e jo ma me I than diaspores me punua edhe ma shume e edhe ata me na e…

 20. I cua nePodgorice. Nji her te e sigurojme kete pasuni qe e kemi ketu ne Malesi e pastaj te I lypim diaspores
  A din “Fikrete” strukturen e religjionit ne Malesi (se ate pune paske), duke numrua edhe ateistat. Mergimtari mos me thuaj se jam kundra diaspores shqipetare por ju nga Malesia tan boten e ndrruat e vet nuk keni ku me shkua ne pushim. TI “KURRAVICA” mos u muno me e fik diasporen shqiptare tue me punua ne Tuz per shkie. Nuk mjafton vetem vullneti. Duhet edhe dija.
  Ma se miri ashte te bashkepunojme aty ku kemi ndonji send te perbashket. Sa per me sha njeni tjetrin mos humbeni kohe.
  Po dvet bota per Shqipnine, sa te madhe e ke partine?

 21. Unifikim,me rrena qe vazhdoni e qe i beni ju ktij populli keni ardh deri te kjo qe nuk ubdvet kush se ini gjall as en Malsi e jo ma jasht mos te flasim,kaq sa i perket rrenave.Ni mwnon per ata qe ka ndodhur Dinosh,e kan hager te dy anet nga nje te Madheeee…

  • Te dy anet ? Po perfundimi si na doli Fiqo 😛 😛 😛

 22. Komuneeee,ti me duket po’ zehesh,se une me ty fare,une po’ e perseris se te gjith jemi nje,pra Malsor,por ti don me ken Malsor i vetem qe e don Malesin Shqiptare pa MUSLIMANA,e ata eshte e pa mujshme,e ne fund thia se nuk te intereson religioni,e zehesh,hahaha je qesharak,freskoju pak…Dhe sa i perket Mergimtarve,e zeze dita kishte me ken per tydhe per Malsi mos me ken Mergimtaret,se cka kan,cka bejn dhe cka dot bejn ata per nje dot ti ske me ba tan jeten…Tung Dajiiiii..

 23. Tuzi,pa qellim…vetem skjarime,ne qoft se jemi te gjith Shqiptar duhet te jemi te barabart,nese jo ater dihet se kush Jane shumica…

 24. Ooooo kem fillue edhe me kercnime se jo me ckjarime. Nga po vine kto more ? A thue kje boll kaq per ju moderator ?

 25. Fikrete, me vjen keq qe nuk I din as konceptet elementare. Malesia eshte e shqipetareve te Malesise. Tek shqiptaret religjionin nuk e kemi element te identifikimit te kombit. Element I identitetit tek shqiptaret esht gjuha. Tek sllavet element identifikimi eshte feja. Te thac malazezet e fese muslimane jane Boshnjak apo Musliman. Malazezet e fese kristiane I takojne kombit Malazez. Tek shqiptaret ata qe flasin shqip quhen shqiptare. Tek neve nuk vlen parimi si te sllavet apo ti ci po don me qit koncepte te reja tek shqiptaret si te sllavet: pakic e shumic fetare. Keto teori kurr nuk do hane buk tek shqiptaret.Une jam ateist. Per mua hin e rri gjith diten ne dac ne xhami ne dac ne kishe. Bile duket aty e ke vendin e jo ne shoqeri civile. Une kur e permenda Gruden nuk permenda as katolik as…

 26. Komuneee,malazezet nuk me int.fare,me intereson vetem Kombi Shqiptar,Malsort e vertet si une e jo me dy ftyr si ateistet …Unifikim,moderatoret jan per komente demokrate dhe te sinqerta….

 27. Fikrete,
  Tani pajtohemi ne nje pike te perbashket: na intereson kombi shqiptare. A ma respekton ti mua ateizmin apo jo eshte puna e jote e as nuk po lodhem aspak . Ateizmi im eshte I barabarte me religjioni tend. A beson apo nuk beson nuk e lodhi koken. Eshte ceshtje jote private. Vetem deshta te bindi qe nuk ka pakica religjioze ne kombin e as ne shtetet shqiptare. Ka vetem pakica kombetare (etnike). Ne Ballkan kemi vetem nje komb dhe nje pakice kombetare qe element identiteti e kan religjionin. Keta jane Boshnjaket/Muslimanet.
  Mos u mundo me formua pakica ne kombin shqiptare se do deshtojsh po sikurese historikisht kan deshtua edhe shtete.Religjioni si semundje e verbon njeriu. Cdo kush eshte armik qe nuk eshte si une!!!.Mu per ate e ndame religjionin nga kombi e shteti.

 28. Oooooooo bane Zot perhajr Koooomunaaa asht dakord uuuufaaaa,pushuom…Vet besoj dhe e dua Zotin,besoj dhe e dua Kombin Shqiptar,besoj ne Malsor te vertet dhe i dua Malesort e vertet,por ne anen tjeter nuk i dua rrenat dhe njerzit me dy ftyr pa marr parasysh se a eshte Shqiptar apo jo dhe ne fund une nuk beje asken me besua,ajo eshte e drejta e cdo njeri.Une e kqyri njerin si njeri e jo mbas besimit,se mundem me qen vet si besimtar mai keq se ti qe ateist,d.m.th.ateismin ta respektoj,por ta ruojm e ta respektojm se bashku KOMBIN SHQIPTAR kush e ndijen vehten SHQIPTAR…

 29. Fikrete,
  Jam i kenaqur qe e kuptove. Pera ne te ardhemen mos ma lodh koken me musliman e me katolik, me hoxha dhe me priften. Nuk dua te me torturoj kerrkush me keto koncepte te mesjetes. Jetojme ne Europen e civilizuar. Nuk ke nevoj te ne rrefesh ketu a e don zotin apo jo. Ajo eshte puna e jote. Per mua e as per kolektivit qe i takon nuk ka aspak rendesi. Kur te duash me fol keso gjerash hajt e cfryju me hoxha e me pfiften. Mos u mundo me mi imponua mua konceptet mesjetare. Te cilat une i kam kalua. A ije musliman apo katolik per mua nuk i jap as pese centa.
  Tash ketheju e lexoji meterialet qe te i kam shkrua. Ke te studjosh nje muaj. Te dallosh kombin, religjionin, njeriun, jonjeriun, pakicen, shumicen. Me uaa iuaa tregon vetem kulturen tende. Mua nuk me lodh. Perdryshe, me nxit.

 30. Komuneee prej teje ka njeri te sdudjoj vetem marrina,se nje te urte se flet,njeri pa besim ideologi,patriotizem,po’ cka me msua prej teje,vec me i lan njeri edhe ato ci i din…

 31. Fikrete,

  Ndoshta nuk ije vone te rregjistrohesh ne vitin e pare te shkolles fillore. Te u eshte ndale ora ne mesjete. Pa me I kerye detyrat dhe pa me e ba nje permirsim te dukshem, mos gabo te me lajmrohesh.Lokalet e universitetit tend do jene nje podrum ne kishe apo xhami. Ne cilindo vend te vendosesh do jeshe shumice.Dhe te lutem, ne te ardhemen ne cdo koment mos na lodh me religjion. Nese ije ti, nevet nuk jemi te preokupuem me ato gjera. Tash merri prap ato kokrra ne dore.

 32. Komuneee ti jeton ne mesjete,ti je mesnjeri dhe te rren mendja se je i aft,por je shum i pa aft,…Ti je me shkoll cobanash,jo me falni cobana se ju ini ma te zgjuar se komunci…

 33. A she Fiqo sa kollaj e ka Komuna met greh per hundet. osnovac ije ti per ta.

 34. O Fiko,po si jem vellezer?
  Ne vetem gjuhen e me disa edhe kombesin e kemi te perbashket,se ne rregjistrimin e fundit,te shumt jane ata qe jan deklarue si musliman ose boshnjak,fjala eshte per ata qe ne mendoshim se jan shqiptare.
  Pra ne nuk i kemi te njajta besimet,emrat,tash disa edhe mbiemrat po i ndrrojn si p.sh nga gjokaj ne beqiraj e tj,as dasmat,pergimet,varrimet,ni pjes te veshjes te femrat,e shum e shum te tjera more fiko na ndajn,pra kjo vellazeria jon eshte fallco.

 35. Llesh jo te gjith,se vet jam p.sh.famulli i Ujkiqve,e kumar me Berishaj e me Dedvukaj,e shok me Gjelaj,e vllazer me gjith ju,e lus Bajram me vllazer katolik,e Zoj,Pashk,e Kshtjella me ju,pra nuk jemi te gjith isoj.Te te dy anet ka te keq e te mir,por une jam kundra se keqea,kundra fanatizmit pa marr parasysh se prej ka vjen…pershendetje

 36. Fiko,te gjitha keto qe po i cek ti jane shoqrore,dhe jan OK.
  A e sheh se as krishtelindjevet,apo si u thom ne malsoret kshtellavet,nuk ja u shkrua emrin drejt.
  Pra more Fiko vellezerit kan te perbashket komb,gjuh,fe,dhe atdhe.
  Po si ma shpjego ti. Se jem vellezer?po sa vellezer kini,poju boshnjaket po,po ju te gjith muslimanvet te botes po u thoni vellezer po mendoj si mba Kur’anit,po ju ne xhamija zotit i luti ne gjuh Arabe.
  Lej keto dogma komuniste Fikreto se ju ne Dinosh po u pengojn te vdekurit e ne milesh e karabushko spo u pengoj boshnjaket e gjadh.

 37. Po por definoje pra niher e mire prej ka vjen fanatizmi e mos e adresirat gabim.

 38. Llesho spo din cpo kuvet,en Dinosh jemi te gjith ne rregull,vetem ti paske probleme,rregulloj vet,ata cka ka ndoll e kan ba pakica e jo tan dinoshjant,e per mos me ardh deri te ajo gja ki viej me reagua ata katolik qe i kan vorret aty,por ata kan hesht,ashtu qe te dy anet i kan pas gabimet…Kunist e fanatik thuoj vetit,se je ken e ke met hala nder mat kqir fanatik…UNIFIKIMI kqyrne me Lleshin cka keni ba en Vuksanlekaj(cka keni kul)ater e kuptoni prej ka vjen fanatizmi…

  • Katoliket e Dinoshes e kan arrijt qellimin, vechse ini qye kot e kini kallzua vetin e fanatizmin taje. Kini lvrua parkingun naten me traktora, e u shkou bosh tane munimi. Ke tha ne nje vend ma nalt sa ke tane Dinosha vetem disa ! Po tijert ku kijen, n’mos kijen dakord, pse nuk u distancuen. Ti mos na kuvet ktu prralla per fmij, se vechsa e kini kallzua sa kojshi te mire ini e ku e ka cherdhen fanatizmi, se tjeter sini ke te zot me ba. Barabar hatret u qiten e kan meu qit prap me gjith kallaben taje. Edhe fiku mej fole dikuje per fanatizem 😛 😛 😛

   • Unifikim,u ka mbet Dinosha en fyt,aq i Fort eshte fanatizmi en ju qe plasni en veti,e skeni k.q. me ba gja ater me polici,more shpijuna e fanatik m.t.t…

 39. Fiko, ne munges te fakteve po behej nervoz.
  Fiko pasi te penguka kryqi im,por edhe i te parvet tu,a do me pergjigjesh ne ket pyetje:
  A ma i rrezikshem per kombin shqiptar eshte kryqi a medresa ne Milesh e cila e mban emrin e armikut te perbetuar shqiptar?
  E di pergjigjen e imam Shefqet krasniqit.
  Edhe nje tjeter pyetje Fiko çte keqe i solli besimi kristian popullit shqiptar,per ate qe te paret tu e pranuan e dim?
  Me te gjitha respekte per imam Beqirin si njeri si familje,por nje gje me befasoj kur,ne nje intervist te llenun ne tv Boin deklaroj se xhamia e Dinoshes eshte e vjeter dikun rreth 400 vjeç e ato jan pothuej se rreth ,18 breza keshtu çi ajo bjen ne uj se ju nga katolike u ndajn 7 ose 8 breza ater lind pyetja kujt ju puna xhamia ne ate koh?
  Rahatoju Fiko se shenkolli prej…

 40. Lleshoooo vet jam rahat,vet po’ flas per brez tem p.sh vet ne qoft se ty te kujtohem vet,mir e din se brezi jem nuk perpiqet me katolik as en 7as 8 as 9 e kshtu me rradh,e per te tjeret nuk me interesojn,por edhe me pas preardhjen prej katolikut per mua nuk luan kurrfar rolit,se vet nuk e kqyri njerin per pas fejet,por si njeri…Por as nuk e prenoj fanatizmin tend i cili eshte aq i madh sa traja en Vuksanlekaj e se shef,e qimen en Dinosh e shef…Me sinqeritet Lleshooo se mir te njoh kush je e cka je,mos me imponime,tung daji…

 41. Lleshooo,Imam Beqiri e ka fol te verteten se eshte godit qysh en kohe te TURK SUFIT BEQAJ,para 400vjetve…Beqirin mos e prek se mir e din edhe ti vet se eshte i respekruom tek te dy anet si njeri shum i mir dhe i sakt…

 42. Po kuj ja goditen fiko?kur i ka zaptua turqia keto troje fiko?
  Ni lexon si lexohet une u deklarova per Hoxhen dhe familjen e tyre te gjer.
  Por ti nuk paske origjin shqiptare sa po thue se te paret tu nuk kan prejardhje katolike.
  Sa per se din. Kush jam te garantoj se sja ke iden,thuej inicjalet e mija e ta jap besen se te tregoj ne qofte se ja qedhon.
  Per çudi si nuk po me pergjigjej ne keto pyetje qe ti bera,por eshte me çudi si flet prej pozites se shqiptarit kur thue se te paret tu nuk kan origjin katolike,dmth jo shqiptare.

 43. Kam ti than sy dersy kurt vish te kushrijt tu ci i ke en Dinosh…Vet jam ma Shqiptar se ti,se Dinoshen more Llesh pasi qe paske lexua e kan pas dhez shkijet e mutit tri her per rad shpijune edhe pa hak e pa hile dhe nuk jemi dorzua as boshnjakizua por kem met Malsor e Shqiptar ma te sakt e ma trima se ti…Kaq sa i perket patriotizmit daji…

 44. Kujdes fiko, mos u ngut se sja paske iden se kush jam,mos i met dikuj ne qaf kot!
  Po me çka e mat ti patriotizmin?
  Pra tue mendue se po shkembej mendime me nje njeri sa pak te arsimuar,e nisa debatin me ty,e ty me shum po te intereson se kush jam une se sa komunikimi konstruktiv.
  Mos u ngut Fiko rriju qevet para se ti ende token po e punon me lar.
  Tue pa se ne shkoll paske marr vetem shkrim leximin,ketu e nderprej komunikimin me ty.

 45. Lleshi t’keqen moj,thon ata t’Shqipnis…Intelektuali i Malsis,po’ kuj poj shit urtsi,ktgeju se ka nevoj per ty…Shyqyr pshtova prej intelektit amerikan…

 46. Te nderur lexues i lexova te gjitha shkrimet tueja si te komunes,fikretit,Lleshit etj,me turpnuet si MALSOR lle me vjen shum keq kure lexoje ne kto rubrika Musliman,e Katolik prap ne fun e queni veten MALSOR si ka munsi te ini kaqe forte kundra vete vetes aje qe flete ashtu si ju nuke ja done te miren kombit e vertet se nuke jetojm ne kohen e mesjetes pore fete egzistojn lle duhet te ruhen pore jo te perdoren ne menyra thyese si ju qe po flitni. me respekt .KOLË LULGJURAJ

 47. KOLE LULGJURAJ MALESI E MADHE: keshtu shkruhet more mrço
  E Koco Koco po ti nuk ije per ket pun more!

Comments are closed.