Përfundoi faza pregatitore e Simpoziumit Shkencore “Hoti në rrjedhat e shkujve”

Nga : Ndue Gjekaj

Ka me shume se nje vit,qe vllaznia e hotit ne diasporen e shteteve te bashkuara te Amerikes me inisjativen e nje grupi hotjanesh ne Detrot, ka filluar punen per organizimin e nje simpoziumi shkencor per historine e ketij trualli, banuar nga hotjanet prej me shume se 2500 vjetesh.Nje histori kaq e lashte prej 25 shekujsh, te ketij fisi kreshnik,nder ma te hershmit iliro shqiptarë ,sigurisht qe ruan ne gjirin e vet gurra te pasterta gjaku te bijeve dhe bijave hotjan. Per rreth 14 shekujve, hotjanet moren pjese ne rreth 200 kryengritje,dhe 45 prej tyre paten shesh beteje trojet e lashta te hotit .Ne kushtet e sotme kur ne mbare trojet tona, ka shperthye nga gjokset e cdo shqiptari, kerkesa emidjate e bashkimit te shqiperise natyrale, ky simpozium merr nje rendesi te vecante dhe te karakterit mbare kombetare,sepse historia e hotjanve eshte nje histori e dhimshme edhe ne ndarjen e saj nga shqiperia nane.Nga ky kendveshtrim sic kemi thene edhe ne shkrimin tjeter, ;U ndezen pushket e ded gjo Lulit ne diaspore;ka per qellim per ta shkruar me perkujdesje librin e madh te historise te te parve te tyre mbushur me sakrifica, munde,djerse dhe mbi te gjitha me gjak te paster shqiptari.Organizatoret kane bere nje perkujdesje te madhe per te zgjellur njerez kompetent te fushes se historise nga shqiperia, kosova dhe malsia, te cilet do te prekin kete histori qe nga lashtesia e deri ne ditet e sotme.Sic u informuam dhe nga organizatoret ,deri tani kane pregatitur temat e tyre rreth 17 historiane, etnologe, gjeograf, gjuhetar etj. Prej te cileve 15 jane me graden doktor prefesor. Nder ta mund te permendim doktor profesor Frasher Demaj,dr. Zydi Dervishi,drpr.Anton Kola Berishaj,dr. Mark Camaj,dr Kolec Tapalli,Dr Yzber hoti,dr pr. Sonila Boci,dr ,Mr. Gazmend Tinaj, Pref. Nikolla Spathari,Dr pr. Kristofon Kristafi,pr. Mark Juncaj,doctorant Nikolla Camaj,dr. Romeo Gurakuqi,dr. Edmond Malaj,dr, Josuf Bajraktari, dr Marenglen Verli,dr Mahir Hoti,dr Ksenofon Kristafi,etj.Ne kete simpozium si i ftuar special, do te marre pjese dhe Koço Danaj i cili do te mbaje nje kumtese interesante per ndarjen e shqiperise, por njekosisht dhe per rruget e bashkimit te pa shmagshem te shqiperise natyrale.Gjate qendrimit ne Amerike z. Koco Danaj do bejene edhe disa takime me shqiptaret e diaspores ne New York ,Cikago, Detroit etj, lidhur me problemin e bashkimit te trojeve shqiptare. Nje perzgjedhje me nivel kaq te larte shkencor te referuesve nga ana e organizatorve, sigurisht qe do te beje te mundur arritjen e nje suksesi maksimal te kesaj veprimtarie, dhe dhe shtrirjen e studimeve mbi bazen e arshivave dhe dekomenteve shkencore e jo duke u mbeshtetur thjeshte ne gojedhena popullore., por duke sjellur fakte te reja te varrosura nder shekuj,PRA simpoziumi nuk do te jete thjeshte nje rikthim historik, por nje studim I ri I nje historie te vjeter.Mbi keto baza ,do te hillet drite e re mbi mjaft ngjarje,persona apo dhe momente te medhaja historike te Hotit ne rrjellat e shekujve.Ne Vezhgimin historik, kujdes I vecante do ti kushtohet vecanarisht lashtesise se hotit. Kjo per faktin se deri tani historia ka shkruar vetem per disa momente me te vona por sipas dekomenteve qe do te sillen, ne kete aktivitet shkencor do te vetrtetojne shkencerisht se Hoti ka qene ne gjitha kohrat mal I madh perball armikut. E rendesishme eshte se ketu do te trajtohen shkencerisht edhe zhvillimet demografike te hotit,edhe pse te imponuar nga kohrat e liga, shpesh here u detyruan te largohet nga trolli I tyre, ate toke kurr nuk e zune te tjeret,por jane kthyer perseri ne Hot. Pra jo vetem Trolli por vete hotjanet e sotem jane 2500 vjecare. Ne trajtimin e temave, krahas fakteve historike,do trajtohen dhe mjaft tema te tjera qe po thuejse nuk jane trajtuar fare deri tani apo jane pare nga amator, njerez inkopetent.Te tilla si Etmografia,etnogjeza,toponimet dhe antroponimet,folklori, gjuha gegenishte,qe eshte themeli I gjuhes shqipe,arsimi etj etj. Do te percillen nga kumtues te ndryshem te niveleve te larta sgkencore kombetare.Te gjitha keto ne bashkesi, do te bejne qe te dale qarte roli shume I madh I hotit ne historine shqiptare, si kalaja me e pa thyeshme, dhe si gurra ma e madhe e gjakut te paster shqiptar derdhur per mbrojtjen e trojeve kombetare ne te gjith shekujt. Simpoziumi do te zhvillohet me dt 23-24 Nentor ne kishen e shenpalit ku do mbahen rreth 19 kumtesa, ndersa ne mbremjen e 24 nentorit do te shtrohet nje dark modeste e cila do te shoqerohet dhe me nje montazh muziko letrar. Ne sna mbetet asgje tjeter vecse ti urojme pune te mbare organizatorve dhe kumtuesve, duke shpreshuar si ky simpozium do ta ngreje dhe me lart emrin e Hotit legjendar, nga ku ka lindur, trimeria, besa dhe burreria.

41 Comments

 1. A jane pak si shum 2500 vjet ne start po me dekurajoni per ket takim.
  Si popul kaq i lasht sa pak jem avancua?
  A kan emra organizatoret a pse po i leni ne erresir, ket inicjativ kaq te madhe me siguri e organizojn njerz te medhej?
  Per keta qe po u vin prej vendlindjet kenkan “doktoranta” ( po me dvet nana kush esht ky)ish amasador te bashkis Serbi Mali i Zi (e kujtojm 1999,ne kosov) por duket se aj qe ja paten besua postin e ambasadorit,por per shkaqe te tija familjare e refuzoj,(keshtu deklaroj)
  apstenoj.
  Gjithsesi me mire nje pun e vogel se nje ide e madhe!

  • Lulash, cka pot duhen emrat e organizatorve?? Apo ndoshta ije udbash e po don mej arrestua kur te vijn en pushime verore en Malsi more sh…

 2. Uroj qe simpoziumi shkencor te kalojne sa me mire.
  Verejtje:
  Z. Gjekaj pasi ka shkruar kete artikull do te ishte mire ta kishte lexuar nje here, dhe sigurisht kishte verejt gjitha keto gabime ne shkrim qe nuk guxon ti bej nje nxenes i shkolles fillore. Ose ju te portalit ndoshta ishte dasht ti permirsoni apo ndoshta nuk keni autorizim te korrigjoni shkrime autoriale.

  • Kini shume te drejte, por shkrimi im ka shkuar nga nje Email personal direkt ne portal bruto pa u korrigjua. flm per verejtjen.

 3. Kam nje verejtje, pse te ftohet ISH ambasadori i Serbia & Montenegro ne Shqiperi, dr. Camaj dhe jo ambasadori aktual i Malit te Zi ne Shqiperi, z. Dinosha?
  E kuptoj se Serbia & Montenegro ishte nje shtet shume me i fuqishem dhe me peshe shume me te madhe se sa ky (vetem0 Montenegro, por mendoj se nuk eshte FAIR!

 4. PRITA QE JU FISET E MALESISE DO ME URONI DITEN KUR ERDHA NE PUSHTET.
  A DO ME FTONI NE VARRIMIN E BERISHES
  MOS PRITNI QE TE VDESIN NISHANI KURE TE SHKOJ NE VIZITE NE DETROIT
  DO KENI PROBLLEM TE E VARROSNI NE MALESI
  KEEP ME INFORMED IF THERE IS ANY PROBLEM
  Tani nuk dua t komentoj sepse me ka ndejte hatri qe asnje artikull nuk e shkruat per Edi Ramen. Po eshtu edhe Rexha?Bala? Kosova eshte ofemdua sepse nuk e kan ftua ne Parlaren e Shqiperise. Edhepse musliman nga Malesia gjithmone eka perkrah RAMEN.
  (Edhepse eshte pjestare I SHUMICES)

  A A e lexuet artikullin ne SPIEGEL te Gjermanise se si e kritikojne Obamen si president I dobet.
  SHBA quhet imperia me e forte ne histori te njerezimit. Ja kalon Jul Cesarit dhe Napoleonit
  Te lumet na qe kemi bashkatedhetaret ne SHBA. Sot apo neser…

 5. para 2500 vjetesh te paret e mi kane jetua ne rrethina te Tuzlles-BeH..me pas jane shperngulur ne Plave. disa familje kane mbete aty, disa iken ne kosove-krasniqe, disa ne dukagjin, e para rreth 5 shekujsh nje pjese e me ta edhe t paret e mi erdhen ne hot…ku gjeten hotjanet e vjeter qe kishin fitua ket emen nga nje person….une jam prej Hotit, dhe pos tjerash di qe Hotjane ka edhe Malazez-shkije…plus kemi dy HOTE. hotjanet e vjeter dhe hotjanet e rinj…do t jete interesant ti shohim disa historiane ne ket simpozium se cfare zbulimesh do zbardhin…uroj qe mos tna thone (toponimet e vendbanimeve) se rrjedhin nga sllavet…se para disa vitesh ka asish nder kta emra qe e kane thane!!!!!prsh.

 6. z.Gjekaj ,metvertet asht pak si e cuditshme qe ne sa e sa here ktu e shkrueni titullin e lart para atij ma te vogel,spsh,dr.prf. Amos do ishte ma mire qe te thoni prof.Dr. filani se ashtu si ju po e shkrueni ,se asht dasht shume mund per te pitue ate titulle mas qe asht diplomue si Prf.
  kaq
  shpresoj se nuk do gjeheni te ofenduar me ket qe shkrova ktu.
  ju pershendes.

 7. Dua ta peshendes kete tubim madhshtor te Fisit te Hotit.
  Kisha me pas nje propozim si i Grude chi jam pa dasht mos me i prishe pune kti simpoziumi.
  Ju Hoti per me dasht me i dhan ksaj vepre madheshti do te duhej me i dhan nje vend special Trieshit vllaut tuaj qe e kini pas te mirt e te keqt bashk tash 500 vjet kini jetua e luftua se bashku si dy vllazni te perbashketa.
  I pari juaj ma se parit pat kreh ne Triesh dhe kallxonje vetin se ini burra te Hotit.

  • Tuzi, mos ha m… Dim na Hotjant me ka jem vllazen pa met dvet ty ok, flm…

  • Sigurisht more Tuzi, Hoti nuk do te mohoj etnogjenezen e perbashket me Trieshin pasi eq kane prejardhje te nje trungu,por duhet te potenciohet edhe preiardhja e perbashket edhe me disa treve tjera dikur shqiptare e tani te sllavizuara si psh.Vasojevici,Piprin,Ozrniqin pra vllezer te nje nane e nje babe me emere Keqi te cilet lufta e tmerrshme e Gjerdj Kastriotit kuindra turqish per marrjen e Krujes i cvendosi dhe u detyrun te vendosen ne luginen e lumit Cem ne vendin me emrin Borovc.Deri ne moshene pleqrise se vonshme Lazr Keqi prej kah rriedhe Hoti dhe Ban Keqi prej kah rriedhe Trieshi jetuan ne bashkesi te perbashket familare.

 8. 200 kryengritje dhe pereseri i ndam dhe gjysma nen okupim. Ky fenoment ashte per librin e Ginisit.

 9. Do te presim te shofim cka esht kjo puna e 3000 vjet, ose 4000 vjet Hotjan, se di se si shkon kjo pun por ndoshta kta Pr..Dr qe do te ligjerojn do te spjegojn me shume…Psh ketu flitet 2000 vjet para Krishtit, a ka pas me te vertet Malsor apo joo ne ate kohe, dhe nese po si do te jen quejt ata ZULULU apo MALULU, apo HOTULU dhe GRUDULU, megjithate le te shofim se cka do te bahet ne ket simpozium.. URIME dhe shpresoj te dilni me faqe te bardhe, shum, zhurm per ket simozium.. nga tan kjo zhurme mos te na dalin pun e vogel.. si thon ne Tiran pjedhi mali dhe bani nje MI,,, une jam i bindur se do te kalojn mir dhe bukur gjithcka..URIME VLLAZNIJA E HOTIT

 10. Ne si politican kemi zgjedhur vetem nje, K. Danaj shumica e te tjereve jan te ftuar si shkencetar, Dinosha nuk esht doktor shkencash. M. Camaj e kemi thirr vetem si nje studijuas i rradh i lashtesis. Ne cdo pune gabohet por ma teper gabojn ata qe nuk bejn kurrgja.

 11. jeshtu dahet malsia, por cka asht ma rrezik, na po i fajsojme politikant e ktej na vet gabojm ma trash se ata. A thua kan faj ata ma shum se na?

 12. Mario
  Ti nuk je i Hot po edhe ni kjosh nuk keke rod ropit si asht Hoti por tek je diku i pshtetu e rod i keq.
  Une nuk u shpreha asgja keq kuner Hotit vetem se dhach i menim tem te lir, e po shprehe kshtu me mua.
  Kurr i fjal tkeqe nuk perdora, e ti faleminers se po kallxon se nuk je dashamir i kti tubimi.
  U sjam fanatik e cdo vja chi te bahet en Malsi nuk baj dallime, jam nip Trieshit e fmin i kam nipa Hotit e per at pune e pac, se spo kam aspak interes prej ksaj pun vetem prej zemres se shnosh.
  Ishalla i shkon puna mir Hotit e nuk menojn tan si ti.
  Tejshi met mira

  • Tuzi e ke me plot drejt, kerrkoj falje se u shpreha keq me ty, em preke pak kur bane vlla me trieshjan, se va dim historin trieshjanve vet e ti sa adlletar i kem pas, me shikjua Malsin kshtu si thua ti, elle me ju jem vllazen, se skini pik as ju Gruda prej qiellit, e sa per rod jam Rapshjan bajraktar i Malsis Madhe flm…

 13. Pse historia thote se shqiparet jane pasardhsit e Ilirve. Na jemi pasardhsit e Hotit!

 14. Eshte me vlere te shkruhet dicka per trodhin e Malesise, per Hot dhe vendete tjera,Trabojini nuke i takone asaje periudhe, si banuese i Hotit para 2500 viteve sepse shperngulet kahe shek.14 bashke me vellezrite e vete qe eshte e dokumentume per Traboin.Ndoshta Rapsha eshte aqe e vjeter .dhe do te dokumentohet ,por pake e pa besushme.Sidoqofte sukesese dhe pune te mbare ,mire eshte te dalime nga errsira si bota mbare,iniciatoret i pergezoje dhe i pershendese.Mose harroni pjeset tjera te Malesise se Madhe eshte e jona.

 15. Po besa mir e ke more Tingujt Trieshjan,se vellezer jem!
  Por a ishim vellezer ateher ne Korit te Hotit,kur ju Trieshi me ndihmen e Kuçit na pret ne bes te Zotit,dhe bjeshken ton e bet per veti e per Komshit tuaj Kuçin nga ajo dit e deri me sot,dhe tash e quajn Kuçka korita!
  Por nuk ndal “vellazeria”ketu! Para pak vitesh nje afarist prestigjoz i Hotjan vendos ta punoj nje pushimore ne Koriten e Hotit,i shlyen detyrimet ligjore per ndertim, te shteti dhe vazhdon ndertimin me bindje se nuk i ben kuj penges.
  Por çka ndodh: ne vend se ju “vellezerit” e Hotit tja beni mirse ardhjen,ju RINGJALLEN kujtesat e “vellazeris” se dikurshme , dhe doni tja ndaloni ndertimin?
  Pra Tingujt Trieshjan,kjo Tingllon jo vellazrore, por duket se ne jemi vellezer sezonal,ne vjesht e dimer se jo ne…

 16. Vazhdim
  Se jo ne pranver e ver qe eshte koha e bjeshkimit.
  Ma merr mendja si do te jeni te ashper me Kuças, kur jeni kesisoji per gjoja “vellezer”

  • Me vjen shume keq more Martin Gojcaj qe me keso konstatimesh e bisedash intrige tentoni te ringjadhni plage te vjetra dhe te krioni urrejte te reja ne mes te ketyre dy trevave shqiptare thedhe te berthyera ne merdhenje gjaku mes vedi.Edhe ne mese vllezerve te nje nane mund te kete turbulenca e mosmarrveshtje,por ato nuk mund te eleminojne gjenezen e perbashket.Ju lutem epnju fund ketyre mendimeve konzervative se ato nuk jane ne interes te kurrkujt dhe ne kete kohe me se paku kemi nevoje per percarje te ketilla .

 17. Punoni sa te doni. Keni toka te shprasta si ne Grude e si ne Triesh. Ne Grude eshte puna pak ndryshe se I kemi vellezrit Boshnjak e disa nga nevet I konsiderojne, ne kalkulimet e tyre numerike. “shumice dhe pakice.

  • Ku ini vlaznit Hotjan ju vec vazhdoni punen tuaj.Ni her me festival Rapsha e tash me simpozjum per Hotin jeni duke treguar shembull te mire vllazror per pjeset tjera te Malesis. Se shpejti do kerkoni edhe shtet ne vehte pirolla ju qoft.E sa per vllazeri me Triesh hich mos u lodhni, se ne vllazen te tille qe necmojn dhe largojn te vetinnuk na lypen.Se fundi jetojm edhe pa ju. Per z Gojcaj nuk e dike mire historin osei ke harrue do sulme qe ju Hoti i pet ba kunder Trieshit mej grabit cemin dhe pjes tjera te tokave. Ne se te intereson edhe kengen ta shkruej.Por Trieshi keto gjana kurr nuk va kujtoj duke ju pas vllazen dhe njoft si vllazen. Mendoj se esht gabim te merremi me keso thumbash me njani tjetrin.Si do qoft ju urojm sukses ne simpozium

 18. Gjeologu i njohur gjerman, Georg Bauer (1494-1555): e ka zbuluar se para 2408 para eres se re mu n’qender t’Hotit ka ndodh nji e ma shume shperthime vullkanore nga e cila asht zhduk prej faqes se dheut Hoti i Vjeter dhe si pasoje asht formua Hoti i Ri te cilin e njohim sot me emrin Hot.

  Prandaj duke u bazuar ne te dhenat e mesiperme gjate ketij simpozjumi shkencataret nuk duhet te humbasin kohen duke hulumtuar Hotin “parahistorik” pasi ai eshte i zhdukur plotesisht.

 19. Te dashur komentuas,
  Pash besen mos hapni polemika te panevojshme se cka eshte ba nuk thehet ma mrapa, kane shkua ato pune. Nuk besoj se ka krahine ne shqiptarizem qe ashte e perzier dhe e gershetuar ne miqsi, kumari, e probatini si ne malesoret. Prandaj nuk guxojme kurre te necmojm e sulmojn njeni tjetrin pa nevoj.

  Ky simpozium ka qedhim te hedhin drite edhe me teper ne te kaluren e Hotit dhe Malesise e jo te krijoj handeqe te reja ne mes Malesore. Ky simpozium eshte i mire per te gjithe Diasporen, te gjith Malesoret, e te gjithe ata qe e duan FJALEN E SHKRUAR. Prandaj ju lutem lejeni rahat simpoziumin e merruni me punet qe ju duhen se kemi billa te gjith.

  Hotjanet jane Malesore si te gjithe malesoret tjere andaj te jemi krenare per arritjet e njeni tjetrit e jo te mundohemi te…

 20. SULMOJME E DEGRADOJME ATA QE PUNOJNE. HOTI JANE MALESORE SI TE GJITH MALESORET E TJERE. JU FTOJ QE EDHE TE TJERET TE ORGANIZOJNE SIMPOZIUME E AKTIVITETE E JU GARANTOJ SE HOTIN DO TA KENI NE NDIME SE TANI KEMI EDHE PERVOJ E KONTAKTE TE MJAFTUESHME. BYRMNI.

  MALESORI JUAJ
  HOTI

 21. Gojcaj te lumt ! Shum ju pengon emni Hot more njerz te pa njerzi!Cfar te keqes ka Festivali mbarekombetar Vitoje Rapsh-Hot apor se i bashkon tan Shqiptaret me ja than kanges dhe me kjaj hallet tona te shumta,mos ju pengon kjo ju more tradhtar te poshter qe e tradhtuat Malesin dhe Hotin tash 150 vjet. Shum her jeni mburr ju “vllaznit” Trieshjan ne Markun e Marqeve se si i ka pre krenat e Hotjanve ne fushe te Korites me kuchas dhe tue than se deri para 23 vjeteve i kini than ju eshe shkijet “Hotska korita”Pse nuk po na bani vend per kaj vikendic edhe ne Hotenve mas ci Lazer Keqi e Ban Keqi jan ken vllazen.Athua keni tregua vllazni ne rrath te bardh kur i kini ra Hotit bashk me Kuch si gjithmon edhe biskupi i Kuchit i ka ra shpate gurit dhe ka than sot e mrapa jektu asht kifini i…

 22. Shkrimet autoriale në portal publikohen pa kurrfarë ndërhyrje, qofshin ato edhe në drejtshkrim. Përgjegjësinë e merr autori i shkrimit.

 23. kufini i Trieshit e Hotit.Po kur shkuat edhe ka 3 prej jaj shpi me marr Shkodren.Tash sa dekada po mundoheni me zgjanua maline zi me tokat Shqiptare.Hoti asht dijeg 4 her prej shkjaut gjakpis por pushken kurr sja ka kthye vllaut por gjithmon shkjaut !!

  • Zogu i malit apo ma mir zogu i qyqes? Me mostren tande esht kot te komentohet dhe esht dobsi me ra ne nivelin tand,por shkurtimisht pot pergjegjem.Esht e verrtet se Trieshi dhe disa krahina tjera shqiptare ran nen sundimin malazez ma heret se Hoti dhe Gruda, por jo me deshiren e vet por u zaptuan me dhun dhe lufte. Ku ishi ju vllazerit tan qe as ni gisht nuk levizet te na ndihmoni,me perjashtim te Kojes me trimat e asj.A e din ti more psikopat se gjysma e ma teper e trieshit leshoj vendin e vet vec te mos bijen nen sundimin e armikut, e ti i jep te drejt vetit te na quejsh tradhtar turpi te mbuloft. Sa per korit me u pyet vet dhe shumica e trishjaneve me me gezim do te pranojm hotjanet aty.Por jo shoket tu se ti shifet se je njeri i prishur shpirtrisht kur I urren vllazrit e vet aq shum…

 24. Martin Gojcaj dhe Qyqja e Malit

  Ju duket se nuk dini asgja per historin e vete Hotit e aq ma pak per te Trieshit.
  Trieshi kurre nuk e preu Hotin,sepse po ta kishte ba nje gja te tille kishte lufta ndevllaznore, pasi i thoni vetit HOT do tike mire te kishi marr gjakun ose te kishi fale, e ishi pajtue me kete pune deri sot.Burrat ose falin ose vrasin e marojn fjalt.
  Sot ktu po flasim per Hot e jo per do Qyqana si ju qe skini lidhje me Hot.
  Trimi i deres se Traboinit Dede Gjo Luli asnjhere nuk folte per keto budallaqe dhe nuk ju frigue kurr Trieshit kur duel e u strehua ne kete treve besnike dhe kur bente pleqni neper Kulla trieshjane si me i ra Turqise. kure nisi pushka ne Hot qe e nisi Dede Gjo Luli Trieshanet dere per dere u pegjegjen kushtrimit, dy viktimat ma te para te…

 25. kryengritjes ishin Gjel Caku e Tome Nika tedy trieshjan.
  Nje sqarim per te gjithe. Hoti kurre nuk kapas bjeshe Koriten sepse nuk e lidhte teritori gjeografik me te. vrasja e dias cobanave te hotit nga ana e kucasve para 300 vjetsh nuk e kishi fajin trieshjane, sepse atakishin dale me verua ne korite me bageti, kur kucii e muar veshe i preu ata e i mbet Trieshit faji, per ate arsye sot e asaj dite Trieshi eshte vra me Kucas dhe i ka mbet borxh kucit 15 gjaqe, por kur nuk dini asgje nga Histori pse nuk heshtni por budallakun dhe mllefin tuaj e ditni ne leter.
  Edhe sot Trieshii ka kufijt dhe kilanat permjedis Korites, trieshi e ka la ma shume se askushe tjeter ate bjeshke me gjak. Aty mbeti edhe Vojvoda i Trieshit i vrare nga kucasit Leke Pjete Ndreu me 11 trieshjan te tjer.

 26. Pse po i ndezni dhe perflakni incidentet famekeqija ne mes Hotit dhe Trieshit? cka eshte gjithekjo shtellunge e brufullime per ato dy luftera mes ketyre dy bajraqeve shqipetare .Per keto luftera,ndjenje fajesie dhe ndergjegje te papaster mban ne rradhe te pare Hoti.Ne Korite,hotjanen pushonin nen hije gjersa trieshjaneve jo vec nuk u bejshin vend por edhe talleshin me ta.Lufta rreth atij shpat mali te cemit u be per shkak se Hoti u pendue qe ia dhuroi Trieshit at shpat mali per nje fre kali.Duhet ta dini se mbare Trieshi nuk jane vella me Hotin,jane vec disa fise.Simbas te dhenave autentike te burrave te vjeter,asnje trieshjan qe eshte vella me Hot – nuk – ka marre pjese ne lufte kundra Traboinit ne Cem,asnje.

 27. U kerkoj falje te ghithe hotjanve dhe pajtohem plotsisht me komentuesin me nofken HOTI se cdo gje qe behet per te mir te Malesis duhet perkrahur dhe ndihmuar. Me ket koment e mbylli polemiken me ju qe cpifeni dhe shani me pseudonime te ndryshme ne ket web faqe.Klofshi vikend te mire

 28. ….prandaj mos ta nxierrim vetem Trieshin fajtor.Trieshi I paperkulur tash 150vite nen shkja,nuk u dorzue nuk u shkri as nuk i u nenshtrue mixorise se asimilimit malazias ashtu si bene shume krahina te tjera.Trieshjane me zelle e fanatizem mbinjerzor ruajten gjuhen e gjakun,dokat dhe zakonet traditat dhe fene e Krishtit,cka shume popuj dhe shqipetare te tjere nuk I ruajten.Trieshi e Hoti jo vec se rrjellin nga dy vellezer por jane te lidhur edhe me gjak familiar,qindra trieshjane jane nipa hotit dhe anasjelltasTrieshjanet paten tradhtare te shitur per para e grada ke shkjau,por,valle! a nuk pati te tille edhe Hoti,qe me patyrpsi dhe menyra perfide e terthorazi e shiten dhe e sakatuen Hotin e vatanin ke knjazi I malit te zi .

 29. Askush nuk e ka cue me mire me Kuc se Trieshi deri sa ata nisen me u asimilue, e askush nuk ja ka pa sherrin ma shume Kucit e shkjaut se na Trieshi, e asnjehere nuk u ankueme te ju se nuk na erdhet asnjehere ne ndihme kur u vrame as me turq e as me shkije.e Trieshi pra barabar mbeti kojshi i kucit por i paster e i pa asimiluem edhe sot.
  Ju kisha apelue te gjithe dashamiresve te letrave dhe Historise se Malesise mose ti shiqojne keto arashvilleqe por ti leme udhen hapur keti Simpoziumi Madheshtor.
  Nuk ka spak randesi a thirret apo jo Trieshi vella i(keq) Hotit ne Simpozium,i cili eshte i hapur per te gjithe ata qe ja duen te miren Hotit dhe Malesise qe aq shume ka per tu zbulue e hulumtue misteri i ketyre trevave te lavdishme,
  Hoti eshte kranar me nje Histori te bujshme mesjetare, e…

 30. Hoti eshte krenar me nje Histori te bujshme mesjetare, dhe karshi bajraqeve te tjera qe i ndane edhe te zezat se bashu prandaj ne Trieshjane dhe bajraqet tjera duem te shkelqeje si ari ky simpozium, mbasi qe edhe po organizohet per Hot dhe prej vete hotenve.
  Intelektualet, studjuesit dhe shkollaret qe do ta ndricojne kete tubim me siguri do te tregojne se Hoti nuk ishte vetem por me Bajraqet dhe malet tjera.
  Krenaria e malsorit eshte rrite vetem ateher kur punet dhe buken e kane ndare me shok.
  Ta mbeshtesim kete Simpozium Shkencore dhe te trgojme bujarine tone qe e kemi ndare ne vend te pasurise nder shekuj nemes vedi.
  Trimat e Hotit e meritojne kete dite dhe Trieshi vella i deshiron Hotit te zbardhen gjerat qe u lane ne harrese nga koha e padrejte.
  Suksese.

 31. Tingujt Trieshjan,ne vend se te shprehish keqardhje per ngjarjet qe kan ndollur,ti gjen te arsyshme te me sulmosh mue.Sikur trieshjanet te kishin shpreh pendes e kerkue falje per keto ndolli,ateher kishe pas te drejt te reagosh ne ket menyr,por ka ndoll e kunderta,mbas sa shekujvet nuk e harruet rastin ne fjal,dhe deshtet tja ndaloni nje hotjanit ndertimin e pushimores ne Koriten e Hotit.Pra kjo sjedhja juej e fundit ndoshta eshte me e nivelit te dobet,se jane ne pyetje intelektualet,ata qe deshten ta pengojn,dhe nje gje qe eshte jo vellazerore,ju ne shum raste,jeni krenua per ate krim te shemtuar.
  Dhe ne fund,fajtor eshte aj qe e ben fajin e jo un qe ja tregoj,dhe per fat tek eshte edhe nje qe po e tregon ket rast, dhe un e falenderoj per perkrahje, zoterinme nofken:Zogu i Malit.

Comments are closed.