Thirrje për protestë të prëmten me 27 në New York

Shoqata atdhetare Malesia e Madhe, ne mbledhjen e saje te perbashket me aktivistet e komunitetite te Detroitit , me daten 09/25/2013 vendosen per mbajtjen e nje proteste me daten 09/27/2013 ne New York , prane Misionite te Kombeve te Bashkuara ,me fillime ne ora 8 te mengjesit.
Protesta do te vazhdoj tek konsullata malazeze dhe do te perfundoj tek hotel Cipriani ,ku keshilli Nacional Shqiptaro Amerikan (NAAC) gostite mikun e tyre te shtrenjet-VIP ,kryeministrin e Malit te Zi Millo Gjukanoviq.

Vendim te njejte ne mbledhjen e tyre muaren edhe shoqata Atdhetare Dede Gjon Luli nga New Yorku.
Pasi qe eshte mbremje vone ende s’kemi marrure konfirmimine per pjesmarrje te shoqatave tjera,te cilat i ftojme te na bashkangjiten.

 

LAJMEROJME te gjithe bashkatdhetaret e komunitetit te Detroitite me rredhe te na bashkangjiten ne kete proteste ,te ngrisime larte zerine tone kundra padrejtesive qe u bene pushteti malazias vellezerve dhe motrave tona ne vendlindje.

Nisja behet me autobuse nga parkingu i Kishes se Shen Palit ne Rochester Hills ne ora 7:30 te mbremjes,udhetimi zgjate afersishte 12 ore.

Per informata me te hollesishme munde te na kontaktoni ne telefonat:

586-530-0373 dhe
248-730-1441

Me respekt,
Shoqata Malesia e Madhe-Detroit
09/25/2013

34 Comments

 1. Respekt,vetem prepara e se bashku,se bashkimi ben fuqin…Perkrahjen e keni edhe nga Gjermanija,ju pershendesim nga Minheni(Gjermani)…Ju lumt,rrnofshin SHQIPTART kudo qe jan dhe te gjith se bashku per MALSI ja tash ja kurr…

 2. .me ket njoftimin: udhetimi zgjat 12 ore, a po doni mju shti frigen e lolljes udhetareve apo cka??? plus edhe 12 me u kthye!!! hehehe….dhe a mund tna thoni kush e ka shkruare kete Lajmrim: saj-e, komunitetit-e, misionit-e, fillim-e, marrur-e, konfirmimin-e, DETROIT-e, Rredhe- do t duhej RRETHE, Ngrisim-e, Zerin-e, afersisht-e!!!!!!! a skeni mujt me gjet nji shqiptar mju shkrua ket lajmrim????? medet per ne me ju-ishalla ju rua dreqi se zoti ju ka lshua doret…

  • Ti çi kqyr vetëm me gjet gabime pse nuk vepron diç ne çeshtjen shqiptare, nese kurrgja tjeter perkrahi bashkvendasit tu dhe mase po pretendon se e din drejtshkrimin shqip mirë bashkangjity ketyre bashkekombasve e pregaditjav dhe korigjova shpadhjet si shqipfols që kenke sepse pik patriotizmi nuk paske të ty. Pasha Zotin ! Ty num meriton as zoti me të ruaj, por me ter çua dikun ne Karpate të Rusisë sepse ashtu vetëm me egersira meriton me jetua.

  • ne vend t’emnit “pasha zotin”ndrroje dhe baje “PASHA DREQIN”se ty vetem brienat te mungojn,po si kujtohesh me e dhane ket soj komenti.
   24 ore udhetim per nji gja te till nuk jan kurrgja,por ndoshta ty malazezet ta kan hatrin ma fort se atyne qe i njof vet.Po jau hagert dreqi ne bark ket gostije.

 3. Hajde pasha zotin
  futu mren kun je nis me hi me hager ne ate dark te kjoft darka e mrame ty dhe shokve tu se ty pot pengon shkrimi ??se ata burrat ne kohen e Ded gjon lulit kan shkrua shum,mos pric me kap laps ne dor.Per para Malesia e madhe ne demostrat me dashamirt tu nga te gjitha trojet Shqiptare.

 4. Shpresoj ne numer te madh protestuesish, megjithse dyshoj ne numer te madh per arsye se praktikisht lajmrimi per protest u ba 1 dit para protestes. Ka shum njerz qe nuk munden te organizohen ose te marrin dit pushimi nga puna pa paralajmrim. Sidokjoft shum mir qe bahet protesta, numri nuk esht edhe aq me randsi sa protesta ne kto momente.
  Shpresoj qe aty tjet edhe doktori sepse aty e kan vendin patriotet dhe aktivistet e ceshtjes kombtare. Po flasin se esht ba patriot i madh, le ta tregojn veten e te marrin pjes per te paren her ne nje protest per ceshtje kombtare

 5. Ja …… ……. doktorit. Merri e kiji kujdes doktorat tu ne Malesi se nuk dallohi shume.
  Doktori ne New York do te jete se bashku me doktorat shqipetare dhe me lideret shqiptare.
  As me pak e as me teper. Do jene se bashku me Hashim Thacin dhe Ramush Haradinaj.
  E ti se bashku me UDBEN serbo-malazeze.
  Me duken te kan keshillua cka te bejshe e mos ne lodh ma. Sho tek doktorat ne Malesi, tek shoket tu.

 6. Dreqi i dhash maje. Kta qe po perkrahin protesten kunder pjesmarrjes se Gjukanoviqit po i quan udbasha kurse doktorat qe do drekojn me ta po i quan burra. Burrshtetasit shqiptar nuk ju cuditem se ata me Gjukanoviqin rrin ka 10 her ne vjet per arsye se perfaqsojn shtetet e veta, por dikush qe vetes i thot patriot shqiptar dhe shkon me drekua me Gjukanoviqin kjo eshte tyrp e barre, e sidomos ata qe jan malsor. pihhhhhhhhhhhhhhhhh se po qelbet kjo pun.
  Po A. L. pati than se ka me marr pjes ne protest ni u organizoft e doktori shefi i tij ka me ken me Millin…. dreqi i dhasht maje edhe iher. Dalshi mec ishalla.

 7. Shqiptaret e kan zgjell Ramen, shqiptaret e kan zgjelle Thacin. Doktori i jone vetem ka patur disa takime. E neser perseri. Doktori jone ka mburrje te rrijne me lider shqiptare. Ne te mire e ne te keqe. E ju qe e kamatoset Malesine ja pafshi hajrin. Perndryshe , Dr P C Esq, ka telefonin dhe informatat e merrni ne “Google” se askush nuk mundet me fol ne emer te tij. Prandaj “Policat” me mire kryenje detyren se keni me ndejte pa rroga. Kryenje detyren ashtu sei po e kryeni tash 23 vjete.
  Per vehten nuk dua te uzurpoj kete faqe me prralla te policeve dhe udbashave. Kejo ashte detyra e tyre tash 23 vite..Profesioni don pune dhe rezultate.
  Te e kishit ndegjua Dr C, nuk e kishi boshnjakizua Malesine.
  Puntoret e Gjukanoviqit vazhdoni punen.

 8. Te gjithe ne proteste kunder pjesmarrjes se Gjukanoviqit. Thacit, Ramushit e Rames nuk ju chuditem se shkojne aty pasi u ftuan nga “shqiptaret” dhe ata perfaqsojn Shqipnin e Kosoven dhe takohen edhe me Daciqa, Drashkoviqa, Karamanlisa, Gruevska e Gjukanoviqa por ai malsor qe shkon te drekojne me Gjukanoviqin eshte njeri pa vlera kombtare. Ata qe nuk bashkohen protestes por i bashkohen drekes me Millon edhe nje here perfundimisht vulosen me vulen e kuqe te tradhtarit.

 9. Sigurisht qe eshte koha e duhur te dalim ne proteste kunder atyre qe na kane uzurpuar dhe gjithnje vazhdojne te mohojne te drejtat tona ma elementare.
  Jo vetem qe eshte e drejte e jona por , ne te njeten kohe eshte edhe obligim , qe ne cdo forme te mundeshme te shprehim pakenaqesite tona.
  Te nderuar bashkeatdhetare nje gje duhet ta kemi te qarte se te drejtat tona jane mohuar dhe vazhdojne te mohohen nga Mali I zi pa marre parasysh se kush eshte ne krye te asaj qeverije
  Ne kete rast dua te them se NAAC ka bere gabim , por te drejtat tona mohohen nga Mali I zi, prandaj protesta para restoranit , si mbas mendimit tim , eshte e pa nevojshme .
  Po para KB dhe perfaqesise se Malit te zi .

  • Kurse une propozoj te kunderten : me protestua vetem dhe vetem para NAAC-it , askund tjeter , sepse Gjukanoviqin nuk e kane ftuar ne sofren shqiptare as Kombet e Bashkuara as Konsullata e Malit te Zi , por e kena ftuar ne vete – Keshilli Nacion Shqiptaro-Amerikan . Keshtu i kena ne te gjitha punet … Nuk i ka lindur Shqiptarit aftesia te merret me politik dhe – pike !

 10. Tani eshte koha dhe ata qe sot nuk i protestojne Gjukanoviqt, jane njerez pa kurriz, ju qe do te merrni pjes pirolla u qoft, dhe mos u lodhni per disa UDB-asha, si shoqi i keti Pasha Zoten qe e ka fut Vasel Sinishtaj, mos me ja prek Millin!
  Sa i perket dr, mos u lodhni se Ai ka qen dhe ka mbet, jo kundershtare por armik i Millit!
  Ne fund te fundit pas 23 viteve te pluralizmit politik tash po shifet kusha ka qen me milln, e kush kynder!
  Per fat te keq e vetmnja kundershtare ka mbet FDI.
  Dhe do ta shofim se kush eshte kunder nga diaspora!
  Te gjithe ju qe do te udhtoni nga Detroiti per ne N.Y, rruge te mbare, dhe zoti uaktheft me te mire!

 11. “Tani eshte koha dhe ata qe sot nuk i protestojne Gjukanoviqt, jane njerez pa kurriz” , ashtu po i thua edhe doktorit? A asht terhjek nga pjesmarrja ne dark me Millon e bashkua protestes? Apo jeni prish si me doktorin e par?

 12. Cpo verret kjo zana e Miliskjaut,…..ah shue kjoft,kjo fara e shkjaut,….se ky shkjau asht njai lugat,….ci here prej s’largu e here prej ngat,….rrin tue gjue pesha mbi shqiptare,….vec mos me i lane me u sjellun mbare,…..i pabese edhe mixuer,….ftyren e zymte,synin terthuar,….vec ne mend rrin tue perblua,…..si shqiptarte ai per me i shua,….he ata Zoti i past marrua,….n’tok e n’gja e n’djale e n’grua!….filozofi,poeti,kleriku e patrioti i pavdekshem i Kombit;at Gj.F.
  Jam mirenjohes ndaj jush,shoqata patriotike,humanitare;Malesia e Madhe ne krye me Pashko Gjokaj per kete kushtrim.Lidhnje pas vehte Malesine-bijen tuaj e tonen qe askurre nuk na ka korite.NAAC,na ka cenue na prek e shkele ne nder.

 13. Kur ha bostan shume ne – ne mengjez “RROCKU” eshe I disponuar. Pastaj shkon perseri me fjete

 14. …vepra e tyre e shemtuar eshte nje goditje edhe me e zeze se ajo e agresorit shkja.Qellimet tone vellezer nuk arrihen lehte, duhet pra pune,perpjekje,orvatje….prove! lidhje e bashkim.Ju apeloi,dilni sonte ke kisha e ShenPalit,me makina e autobusa,marrshim gjithe naten drejt New Yorkut tju shkoje vellezerve tane ne perkrahje,e tju dalim perballe te gjithe sebashku ketyre baltepritsave qe ia kane dhurue besnikerine armikut tone me te eger qe njef historia.Ata “burra” malazias me qeleshe te bardha ne koke,jane duke i prite ata qe na mohojne te drejtat civile, e qe programi i tyre primar eshte me na shkri,ashtu si kane shkri Kucin,Piprin,PaleBardhin,Vasojeviqin,provincat e Plave-Gucise ku nipat e legjendareve te Cel Shabanit e Jakup Ferrish nuk fjasin sot as shqip.Mire u pafshim neser…

 15. O Kosov Rexh blablabla
  Besa na malsort edhe jeten e kem llan per shkja!
  A eshte nevoja me ta sqarue ne detale??
  Une mendoj se ti fort mir e din ate rast?
  Mos shko ne demostrat Kosov se muj gjyshi prej vorrit me te madhkue!
  Radovan o more vlla Radovan me i miri shkja,a e din ket kang Kosov?
  Rahatoju Kosov Rexha se po vin ditet e mira

 16. Te lumte o Rexha Bala se bukur po e kenon Fishten. Une nuk po du me KuVet shum ci mos me tragezua demostruesit si disa virusa qe I ka fute Gjukanovici ketu

 17. ja do shifet neser se cila shoqat po del ne demostrata,se me sa po ndegjohet te gjitha shoqatat me perjashtim te sh.a.m.m.nga detroiti jane terhjekur dhe zdo dalin ne demostrata neser.nuk duen qe ta shqetsojne gjukanoviqin me shok,
  po shifet fare qart se kush po punon per te mire te kombit e kush kunder ,ja vetem shikoni neser se sa do dalin ne demostrata.

 18. Po Joseph Diogardin ku e keni? Cka thot ai per keto pune?

  Ndoshta edhe ky do te jete neser mbrama me pjate mishit perpara.

 19. Ju patrijotate e shaqates Malsija e Madhe e keni terguare patrijotizmin e juaje,dhe do te ishte e mire qe ju si shoqatw mose te delni ma ne scene publike per ceshtjene kombtare,se keni treguare patrijotizmine e juaje.Qyshe me prisine e juaje Fetare,kombtare.per fe atere edhe atdhe.Mose ti permendete emri,se sja vlen.mire u pavshime ne demostrata;para kishese Shene Palite ne Detrojite.TUNG

 20. Eshte shume per analiz ky veprim, ose jena budall politik ose ju dirigjojn armiqt e shqiptarve, do ishte mire me u distancua nga ju te gjithe fsktoret politik, kjo nuk eshte ne te mire te shqiptarve, vec e kunderta, dy shtet shqiptare u deklaruene, ju tentoni me dal me shqiptar se hashim thaci, keto veprime dirigjohen nga antishqiptaret dhe normal e fuqizoni Millin te mslazezet, bela ky eshte qellimi se nuk i ka fort mire punet.

  • Kshtu punon udba si puna e ktij lart. 2 shtete pranuan cka? ne te vertet 2 persona qe sot jan kryeministra. nese atyre 2 nuk u intereson te drejtat tona, nuk ju intereson se po asimilohemi, ne duhet thene amin apo? ata 2 dhe tjer vetem nese na e ngrisim zanin pa ndalua, cdo dite, ndoshta do te pyesen veten cka nuk eshte ne rregull. nese jo ata, dikush tjeter do te pyetet.
   cfar pislleku kemi ne mesin ton o zot. ik mbytu.
   neser te gjithe ne protest e ju klysht e millos nje dite do ta paguani

 21. Uniteti mes nesh eshte ai qe po na mungon dhe po e vuajm per vite te tera. Pa bashkim mes shqiptareve dhe larg urrejtjes nuk do ket ecje para.. Fatkeqesisht sot percarja dhe urrejtja jane bere pjese e jona, madje jane ulur kembekryq ne personalitetin e cdonjerit. Deri sa keto nuk i largojme nga vetja secili prej nesh, veshtir se do te mund ti zgjidhim problemet tona , qe nuk jane te vogla.
  Pra nese duam te ecim perpara , njeher te shikojme veten e pastaj te kritikojme tjetrin… Eshte per te ardhur keq per situaten e krijuar ne diaspore. Nese ne proteste dalin numer i vogel, ateher me mire mos te mbahet, sepse keshtu do te dilte fitues Millo antishqiptari i cili do te thoshte >se kundershtaret e mi jane pakice>… Cka te themi, kur Hashim Thaci gjate bisedes me te, deklaroi si…

 22. Cka te themi, kur Hashim Thaci gjate bisedes me te ne ambientet e OKB-se e ngriti ne qiell Millon dhe e falenderoi per te drejtat ndaj shqiptareve nen Mal te Zi .Ashtu veproi edhe Rama.. Pra fajin krzesor e kane Prishtina e Tirana, e jo diaspora e ne ne vendlindje.. Ne kete rast do kishte qene mire sikur NAAC-u, Lidhja shqiptaro amerikane e Diogardit dhe shoqatat tona ne diaspore, permes zyrtareve te larte nga Tirana e Prishtina , te benin presion tek udheheqja malazeze , ne kete rast tek Milloja, per dhenjen e te drejtave te shqiptareve ne Mal te Zi. Mirepo, fatkeqesisht edhe Thaci, edhe Rama , kur takohen me te flasin me tone inferioriteti sikur Gjukanoviqi te ishte Zot e keta skllever, sikur mos ta dinin se Kosova dhe Shqiperia jane 6 miljon e malazezet as 600 mije. Pra, sot me…

 23. Pra faji kryesor bie veten tek shqiptaret e askund tjeter….

 24. Josef Dioguardi nuk merr pjes se M N nuk ja ka pagua rrugen si perpara. Interesa shoko.

 25. Ku e kem “me te madhin shqiptar, me te arsimuarin, patriotin, aktivistin e ceshjtjes kombtare etj etj” i vetmi nder shqiptar? Ku e kem sot se po na mungon? A thua mungon per arsye se ka shkua ne protest apo ndoshta ne darken e NAAC me Millon?
  Interesant po mungon “Guri i Zi, Komuna Urbane, Haxhi Selami, Rroft Malesia, Analfabeti”.

 26. Mos i permend me emer se po ua con lemzen e nuk munden me e hager darken sonte.

Comments are closed.