Banorët e Martinajve të Plavës kundërshtojnë deponinë mbi fshat (video)

Banorët e fshatit Martinaj të Plavës , e kanë bllokuar dje në mëngjes rrugën që çon në kodrën që mban emrin e hyjneshës ilire “Jerina”, për ta kundërshtuar zbatimin e një vendimi të administratës komunale të Plavës, që atje të vendoset një deponi e mbeturinave.

Deponia e cila po tentohet të vendoset është vetëm 300 metra larg shtëpive të banimit dhe 100 metra pranë burimeve të ujit të pijshëm për shumë fshatra.

Banorët që po protestojnë thonë se janë të gatshëm ta mbrojnë të drejtën e tyre me jetë, dhe se ky sherr mund shndërrohen në pikë e re konflikti në Ballkan, shkruan Koha Net. /MALESIA.ORG/

MARTINAJT CAK I SULMEVE POLICORE DHE INSTITUCIONAEL E SHTETIT MALAZIAS

Dje ne fshatin shqiptare Martinaje te Plave Gucise u deshmua fytyra e vertet e shtetit malazias dhe pa aftesia e subjekteve politike shqiptare.
Dje mergimtaret, bijet dhe bijat tuaja te Plave Gucis ne mergim u zemruan me menyren se si trajtohen vllezrit tan ne vendlindje dhe u zhgenjyen me subjektet politike shqiptare te cilat nuk u vune ne sherbim te interesave dhe nevojave te fshatit Martinaj. Mbrojtja e ambientit eshte nje akt i lart njerzore, eshte humanizem dhe dashuri e llojit te vet ndaj natyres viregjer te vendlindjes ton te perbashket.
Prezenca e nje numri aq te madhe te policve e deshmon se si shteti po perdor metoda friksimi dhe intimidimi edhe te atyre pak shqiptareve qe kan mbetur ne Plave Guci. Nderhyrja e tille e subjekteve komunale dhe bashkerendimi i veprimevete tyre me aparatin e dhunes shtetrore, per te shendrruar vendbaimet shqiptare ne deponi eshte shkelje brutale e te drejtave te njeriut.
Nuk jan me rendesi shifrat apo numrat por ne qoft se vetem nje martinas i vetem te dal ne mbrojtje te ambientit dhe natyres se Martinajve ne qe jetojm ne perendim do jemi ne perkrahjen dhe mbeshtetjen e tije.
Fondacioni Plave Guci do te ushtroj ndikimin e tije te vazhdueshem dhe te fuqishem per parandalimin e kesaj katstrofe ekologjike qe po shkaktohet ne fshatin shqiptare Martinaj te Plave Gucise. Shteti malazias dhe organet komunale duhet ta din mire se keto politika antishqipatre te ndalojn njeher e pergjithmon dhe te vejn ne jete ligje dhe standarde Europina sepse praktikat e gjertanishme ku nuk rrespektohet deklarimi i qytetarit jan antidemokratike dhe nxitje urrjetje ndaj nje grupi etnik.

Fondacioni Plavë e Guci

 • dardani

  Ah Zot, a durohet ma!?

 • sinqerisht

  Ky eshte realiteti i demokracis ne shtetin e Malit te Zi. Keto pamje jane pasqyre me reale se si pushteti i Gjukanoviqit kujdeset per te drejtat e shqiptareve.. Le ta shikojne edhe nje here Gegaj, Dukoviq, Ferhati,Lulgjuraj shkrela e shume te tjere, se si pushteti i tyre po avancon te drejtat e shqiptareve…. Ky eshte turpi me i madh per nje shtet, por edhe per evropen e cila cdo dite e me shume po e lavderon Malin e Zi se si po demokratizohet dhe po perqafon standardet evropiane… Athua kjo eshte demokrac ????!!!! NO coment!!!!!!
  Vellezevre shqiptare te martinave bravo ju qofte per protesten ne mbrojtje te pasurise se vet.. Uroj qe ceshtja te zgjidhet pa pasoja, se ne “demokracine” malazeze gjithcka eshte e mundur…..

 • Plava

  LDneMZ gjegjsisht pjesa qe eshte transferua-shit tek Forca per pare, intersxhit Tahir&Nikolla nuk po tihen, jan pjese e pushtetit ne Plav qe po e ban kyt sulm ndaj atyne pak shqiptarve ne Plav. Tyrp ju qoft.

 • Ukshin Jashari

  Qeveria e Malit te Zi perdor te gjitha metodat qe ti detyroje shqiptart ti leshojne trojet e veta stergjyshore.Turp turp dhe vetem turp.Barabar me qeverine e Malit te Zi jane duke vepruar edhe te Dy qeverite tona.Por me teper quditem nga politikanet shqiptar ne Malesi edhe nga organizatat e ndryshme joqeveritare gjithandej ne trojet etnike qe fare pak ose aspakt nuk reagojne dhe nuk e ngrisin zerin ne mbrojtje te banorve te fshatit Marinaj.Shoqata e Vellezerise Kosove Malesi e Madhe “Martin Dreshaj “disa here e ngritem zerin ,reaguam ne te dy qeverite,kerkuam dhe kerkojme qe mos te behen te pakten servile. Ne as nje vend te banuar me srb dhe malazez ne Kosove as nuk guxon kush te mendoje qe te krijoje deponi te mbeturinave,jau kane rezervuar vendet ne asamblet komunale edhe ne ato…

 • Ukshin Jashari

  komuna ku nuk banon asnje malazez e as nje srb.Edhe njehere apelojme qe te ngritet zeri i arsyes mos te lejome qe te na i helmojne femijtene menyrat me perfide.Qeveri dhe popull i Malit te Zi Lereni popullin e fshatit martinaj te jetojne ne trojet stergjyshore .Si mund te qhet Mali i Zi shtet ekologjik shtet demokratik kur i shkelni te drejtat me elementare te Shqiptarve ne Mal te Zi te drejten per te jetuar dhe frymuar lirisht.

 • gjeneral dari

  per ti ber kto gjera te poshtra politikant tan bushin xhepat , tyrp lle mallkim

 • Plava

  O shqiptare, ne Plav, komuna e te ciles po ua bene kete padrejtsi Martinasve, nuk eshte dps ne pushtet. Pse folni marrina me qesh dikush me ju, a keshtu folni per te gjutha tema vec ja futni kot?
  Sdp, boshnjakt dhe ld ne mz, pra krahu i tahirit e nikolls qe jan shit te forca, e mbajn pushtetin ne Plav. Keto tri subjekte jan pergjegjse per situat, lexoni e informonju.
  Po ku jan tash ata 16 votuesit e ld ne malesi tash qe shesin met ???

 • Ku esht politika shqiptare ne Shqiperi dhe Kosov cfar dreqin bajn ata, apo jan nxanun dikush tye prit Erdoganin e ne Tirane duke mbydhur disa cassino. Esht per te ardhur keq se ne cfar situate jemi, dhe cfar zgjedhjet mund te kete ceshtja shqiptare ne mal te Zi, se njekshtu nuk bon ma, ka me plas nje dite, ska cajre sepse njerzit kan me humbur durimin me ket pushtet antishqiptar, jo sote por ka nje shekulle. Eshifni ate qe fole aty Naimin ase qe e ndigjon kushe mundohet i ngrati me i ndalua ata polic por me cka, me duar thate a ndalohet shkjau i zi qe ska ndergjegje ma fort se kali….duhet ndermarrur dicka..e cka se di ase vete.pritet nje konferenc shtypi, apo pronancim i partive shqiptare atje..dhe le te shofim taman se cka esht ne pyetje..?????

 • Flaka E MALET

  po po kshtu pra Shqiptare qe spo biem ni fjale e ta keme ni qellim ateher dihet se keshtu vetena po ku jane perfaqsuesit e ati venit ete gjitha trojevet pse se ngrisin zanin.
  omore te bite e Martinajvet ini jetima pa kurrken jane shite per pare djemte ati venit e i thone hyne malaziasit ska problem se sika munsi vetem 20 apo 25 veta aty ate dite pse mose meu mlell tane veni Plave Guci e ma gjere po pra shkjau ska bes vetem gryk holla lane me ta hesapet.

 • Martinaj

  Plave, ti ke probleme dhe duhet te vizitish psikolgun. Sa ma pare aq ma mire, se as dps ci je i tyne, ska met nimua kur te kapin kriza, po te falt zoti shnet.

 • luftari

  o sokolat e martinajve mos leshoni pe se nuk u ka hija me lejua do plehra te hedhin mbeturinat mbi ju me ju asht i gjith kombi

 • Vepra Mbetet

  heheehe ky eshte keshlli i vellazerim bashkimit jan bashkua se bashku titstat e dikurshem per ata skan perkrahjen e popullit vetem 20 vet ishin ne protest edhe ata 4,5 antar te kshillit me gra dhe femi te vet.Pra ka dicka e keqe qe mshefet edhe mas keti kshillit sa nuk e a perkrhajen as edhe te banoreve te martinajve.

 • plava ti kenke ….