Rrethimi i Shkodrës nga osmanët në shekullin e XV (VIDEO)

Në emisionin ABC STORY gazetari Ferdinand Dervishi ju sjell historinë e rrethimit të Shkodrës nga osmanët në shekullin e 15. Historia është ndërtuar sipas dëshmive të historianëve të të dy palëve luftuese, të cilët kanë parë me sytë e tyre përplasjen titanike në bedenat e kalasë së Rozafës.

62 Comments

 1. Aj person qe thote se osmane nuk ka qen pushtuse duhet ti vij turp nese ka gjak Shqiptarit

 2. Kjo ishte vetem nji nga betejat turko-shqiptare..dhe une pyes:
  Edhe pas ketyre te gjitha krimeve qe osmanet bene mbi shqiptaret e pafajshem, ne vendin e tyre dhe ne tokat tona: si ka mundesi qe sot prap keto bisha te egra te Azise t’i njohim si vllezer?
  Edhe aq me keq kur kryeministrat tone mendojne ashtu..turp e marre u qofte
  “qafes e krese” thote nji fjale popullore.

 3. Cka do ci na kane ba shkijet deri sot , eshte – kurrgja , ne krahasim me ato cka na kan ba turqit per 500 vjet …
  E sot shumica e shqiptareve ma fort i duan turqit se vet veten !
  Pse ? Sepse gjaku i turqeve rrjedhe ne trupin e tyre …
  Kur te vine Erdogani heren tjeter , mos me harrua me ia tregua kete video …

  • Turqit e asaj kohe iu jane tretur eshtrat e Turqia e sotme e mbron Shqiperine e nuk krahasohet me rastin e Serbise me Kosoven. Turqia nuk ka pretendime territoriale, as nuk i intereson, as nuk pretendon per komunitet te tyren apo dicka tjeter. Ne kemi qene ne lufte edhe me Italine dhe Gjermanine, cfare duhet ty themi atyre?

   • edhe per italyn duhet te themi njejt sikur per serbin edhe per turkin…. sa shqiptar i ki nitaly as 1 shkoll shqipe ski.. me na pas dasht neve popujt tjer nrysh ish kan e jo neper krejt boten ku ka shqiptar nuk kan askund shkoll shqipe….. ..e sa per gjermanin me gjermanin veq 10 vjet kena pas luft se gjermania u kan kalimtar neper token shqiptare por populli shqiptar ne at koh kan mendu qe kan ardh me pushtu shqiperin sepse at.her u kan koh lufte

    • Po ja fut kot…Arbreshet ne Italy jan me kushtetute te pranuem si pakic gjuhsore dhe i gezojne te gjitha drejtat qe u takojne me ligj. Ne vendet ku ata jan shumic kan te drejten e dy-gjuhsise Shqip-Italisht, ne shkolla cdo vikend organizojne kurse ku mesojne gjuhen Shqipe, historine, traditen dhe kulturen. Ne fakultetet e Palermos, Millanos, Bollonias egzistojne katedrat e studimit te Gjuhes Shqipe. Pyetja asht pse ne Stamboll ose Ankara nuk ka diaspor Shqiptare, nuk ka katedra te studimit te Gjuhes Shqipe kur atje kan shkua me miliona shqiptare?! Perse Shqiptaret muslimane ne Turqi jan tretur si sheqeri en hallve.

 4. Historia e shkatrrimit te shqipetareve dhe gjenocidin qe e kan bere turqit ndaj popujve te roberuar ne ate imperi e dime te gjithe . Te renda jane pasojat ndaj kombit shqiptare. Shtetet gjermane, ne mes vehte, deri ne vitin 1648, kane bere lufterat me te pergjakura ne histori te Europes. Por sote gjerman3t jetojne ne nje shtet. Dhe shembuj tjrere te radhe. Turkut vella nuk duhet thene. Nuk e kemi patur vella kurre. As nuk do e kemi. Kete e filloj Sali Mesjetari dhe disa udheheqes te Kosoves. As Enveri nuk e ka bere kete tyrp. Per hater te Drenicakut Hashim Thacit, i cili eshte mesua me ndejte kembe turqisht ne oda te Drenices dhe me shite “blue-jins” ne Zvicer, pa kurrnje viktime familjare apo plagosje te vehtes apo familjes ne lufte, Kryeministri Edi Rama u deshti te i beje shoqeri ne

 5. shtepi te tij ne Prizren, dhe pasoje pati qe per dy jave mbas pati dhimbeje te hatashme ne gjunj. Por, sikurese kam ceke perpara, Rama nuk mundet te pastroje per nje dite tokat shqiptare te ndyra per 23 vjete. Ngadale duhet te vijne gjenerata e re e lidereve te dy shteteve shqiptare ne Ballkan. Turqit mund te i kem miq po jo vellazen. Miku me i medhe i shqiptareve eshte dhe do jete gjithmone SHBA. Ky mik do perdoret dhe cpesh edhe keqperdoret nga udheqeqesit tone. Dashte e pa dashte, shqiptaret do jetojne ne Ballkan, te mire apo te keqinje, duhet te jetojne me fqinj qe ka. Jo nenshtrim por bashkepunim.

  • Jo more ti e minimizove se 23 vjet se ato ndoten me shekuj. Dhe ky psikopati jo se vetem nuk do i pastroi, po aj po qet me lopate ndysira. Edhe demostratat tash ishin i bukuri, sepse nuk i organizoi psikopati si heren e pare qe i paguen me krye. Nuk lahet m… me sh…..

 6. Studim dhe kronike sycelese per ata shqiptar qe jane qorruar ne shek 21. Kush mund te perceptoj me kohen per perjetimet e shqiptarve nga sulmet barbare me predha graniti?. Ku dhe sa do ishte Shqiptarija sot po te mos egzistonte demi i turqve?. Nuk mund te jetojm me te kaluaren dhe duke qare por turkut Vella nuk i thuhet. Nga tjetra ane nese shiqon emrat e udhejeqesve kosovar: Hashim, Ramush, Atifete, Jakup nuk duhet prit ndryshe. Po te kishin emrat Sokol, Shpend, Arber, Teuta ,Gent do ishin brume tjeter. Nuk ka perparim te kombit me udheheqes qe dalin nga brezi i pare i analfabetizmit.

  • kta emra kan mbetur prej tradhtarve o vlla e tash i perditsu duhet mi zhduk kta emra qe nuk jan shqip…. populli gjdo sen e ndryshon me protesta … per qfar do lloj problemi mbrenda populli shqiptar

 7. Ata ci u thone vllazen turqve, pushtuesve ma barbare te kombit dhe gjakut tone Shqiptare jane mbeturina otomane ne venat e te cilve rriedhe gjaku turk. Rrethimi i Shkodres asht vetem ni episode i pushtimit ma c’njerzor te kombit tone Shqiptare nga kto egersira aziatiko-mongole ne gjith historin e njerzimit. Para se te na pushtonin kta barare aziatike, qytetetet e medha te Arberise ne Mesjete si: Shkodra,Lezha,Kruja,Berati etj. nga ana e zhvillimit ekonomike dhe Arberit si popull nga ana e emancipimit kulturore ishin te njejtin nivel zhvillimi krahasuar me qytetet dhe popujt e tjere te Evropes Perendimore ne Mesjete. Pas lirimit nga kta barbare me 1912 Shqipnia ishte vendi ma i varfer dhe ma i pa zhvilluar kurse Shqiptaret si popull ma i prapambetun i Evropes…si pasoj e pushtimit nga…

 8. Perendoria e prapambetun barbare motoja e se ciles ishte djegeja, masakrimi dhe shkaterrimi.

 9. Eshte evidente qe ne kete forume mbizoteron fryme anti aleat me i mire i shqiptareve qe eshte turku.
  Tegjith dvetni ku do ishim mos te kishin ardhe turqit, normal do ishim serb apo grek ose italian. se 80% ishim ortodoks dhe 20% katolik. gjuhet ne kisha i kishim greko slave dhe latine. emrat nuk i kishim arber as teuta por kosta kristaqa milana e ivana.
  Ju qe po shpalosni kto rrethime, me siguri qe e keni te drejt nga aspekti historik por pse nuk paraqitni se ka edhe nje faqe tjeter kjo medale,, e ajo eshte se gjyshrit e shumices suaj qe shkruani ketu kane shkua me ushtri malazeze si vullnetare e mercenare me clirua shkodren nga turku me 1912. ne si kemi harrua kto. e ku ishte turku me shqiptare patriot e ku i kishit ju baballaret, turp, ulnije koken pak

 10. Harrova te tho, se tegjithe ata malesore qe u bashkuan ushtrise malazeze me clirua shkodren. mali i zi i futi ne vijen e pare te luftes. Sot shqiptaret apo shkodranet kujtojne me dinjitet qendresen e patrioteve te tyre kundrejt ushtrise malazez malesoro katolike. por ne e dime mire se ishin pra vellaznit tone me fe katolike te frymezuar nga nuncia i vatikanit ne shkoder,. por fali zot se sdin cfare kane bere. Besa edhe mire kan marre plumba b…thve. e shumve u ka hager pra,,ica dhe. por shqiptret me disa njesi turke mrojten shkodren deri ne fund,. pra komentuas pyetni te paret nese jane gjalle se ku i kishin baballaret kur u rrethua shkodra

  • nuk jan ba bashk me malazezt o i p…er o i…t.. shqiptart kan shku me qliru shkodren me bashku me shqipni… a edin historin e is boletinit o i mallkum qysh e kan vra e shum tjer…. shqiptar kan shku me qliru shkodren me bashku me shqipni e jo qysh po thu jan ba bashk me malazezt me qliru shkordren se ti edhe me malazez ke pas luft ma zi se me shkaun e me turkun ….. popullin shqiptar nuk e don kerkush nket bot sepse jemi popull i paster popull me histori tlasht 1 popull qe a ken popull i nderum me nder e me bes me moral me tanat tmirat populli shqiptar a ken.. e jan mundu me na hup kto tmira kto vlera qe i kena pas.. edhe ja kan arrit qellimit kta t.hujt qe i kem edhe sot qe po lujn qysh po dojn me neve ….. gati shumica i kan hup vlerat kombtare pe harrojn shqipen spe marrin…

 11. Dinoshian , edhe sikur te ishte e vertet , e nuk eshte , ajo qe the se “…sot do ishim serb , grek ose italian” – me mire grek , serb ose italian se sa – turq ! Me clirua Shkodren nga turqit me Malazez po , po si pra ? I falenderojme shume malazezet qe na ndihmuan ne ate lufte .Turp per ty qe e don dhe e lavderon okupatorin 500 vjecar , dhe turp per ty ci i tradhton te part dhe mban … 500 vjecar . Ne fillim te luftes kunder turqve , t’paret t’u dhane jeten kundra turqve , kurse brezat tjere mas tyre moren fen e okupatorit dhe , pervec tjerash , i ban babat dhe gjyshat e vet – budall .

 12. Dinoshian…te lutem lexo historine e Gjergj Kastriotit (Skenderbeut() nga Marin Barleti.
  Mos u ofendo dhe mos paramendo historine..shih realitetin.
  Nese dikush flet keq per pushtuesit/sunduesit…kushdo qofshin ata mos merr anen e somaneve!.
  Ti sigurisht je i besimit muhamedan..por une nuk te shoh si turk…por si vella shqiptar.
  Ashtu si personi mund te kete opinion ndryshe per dicka ashtu mund te kete besim tjeter
  por kjo s’do te thot se nuk jem vllazen!
  Sa per osmanet asgja te mire nuk i prune popullit shqiptare pervec tjetersimit, masakrimit, debimeve, djegejet e fshatrave…sulumuen dhe shaterruen cdo gje shqiptare?
  Nese osmante jan te mire pse nuk e treguen miresine me 500.000 shqipatre qe me dhune i shperngulen ne Turqine e sotme?
  Sa shkolla, sa univeristete ka shqip ne…

 13. Qe kshtu pra Dinoshjan asht fati i sgqiptarve, gjysherit e disave me Malazez per tu chlirue nga pushtuesi me i tmerrshem i historise shqiptare, kurse disa tjere ne anen e po te njajtit pushtues per te cilin fola. Malazezet i kemi kojshi e skem ku dreqin ti chojme, e otomanet e kan vendin atje prej ka erdhen si pushtuesit ma te tmerrshem, dhe tek i kemi pasojat gjigande edhe sot edhe Zoti din deri kure sa te kemi asish qe i shohin gjanat sikur ti. Mas asaje ngjarjes se para ni vitit ne fshatin tand, une as nuk do ta chilsha gojen me analizue dichka keshtu si ti

 14. Nje pjese e mire e Malesoreve luftonin se bashku me Turq kunder shqiptareve me ruajte Turqine ne Ballkan e nje pjese e mire luftonin me serb e malazez me debua Turqine nga Balkani por ne dem te shqiptareve.. Kryengriteja e Malesise e udhehequr nga Ded Gjon Luli ishte kryengriteje kombetare qe luftonte Turqit dhe Malazezet . Aty duhej te ishte cdo Malesore. Turqia I dhuroj tokat shqiptare shteteve fqinje.
  Mos u lodh per shtete europiane qe nuk rane nen sundimin Turk se nuk u sllavizuan, por eksistojne. Ne ate kohe Ulqini kishte jurist dhe u deshte te kalonin edhe 500 vite te kalojne per te patur nje jurist tjeter.
  Nder shqiptare nuk ka boshnjak te fese muslimane. Nuk paten e as nuk do kene sukses. Apo katolik malazez. Ata nuk jane shqiptare. Jane mbeturina

 15. Kryengritja e Malesise e 1911 asht ken lufte kunder Osmanlise me ndimen e Malit te Zi. Mos ja fut kot.

 16. Kryengritja e vitit 1911 nuk ngriti as flamurin turk e as ate malazez ne Bratile. Aty u ngrit flamuri shqiptare kundra Malit te Zi dhe Turqise. Nga u belene apo dhuruan armet nuk e dije. Por eshte irelevante. Armet nuk u perdoren as per ngritjen e falmurit turk as malazeaz, por per ate shqiptare.

  • Nese nuk e din, lexoje historine. Mal i Zi ne kohen e sodit asht pergjithsi shtet anmik i shqiptarve, por ne kohen e Kryengritjes asht ken Aleat e Malesorve kunder Osmanve. Beso a mos beso, e verteta asht e vertet.

 17. Esht shume tragjke qe ka komentues qe prape kane te bejne me Turqine por duhet me Mal te Zi qe na terrorizon lirite tona, na skllaveron si te ijshim ne mesjete dhe me keq .
  Sot ska arsye qe te mbrohet Mali i Zi duhet me e lane rehate Turqine mos te qajme per ate kohe 100 vjetesh por duhet te rrisim shpresat e reja se as Mali i Zi nuk ka me lezet pasi ka ardhur me zor edhe ay na shkombetarizon me egersi dhe kemi te drejte ta kundershtojme
  dhe te cohemi te kerkojme lirine. Mjaft u them ketyre sllavo F**** ju njofim te gjitheve na e keni merzitur tej mase vetem jetoni edhe pake beni qejf se do tu vije edhe ju koha me Mal te Zi.

 18. Asnje okupator nuk na ka ardhur per te miren tone. As Turqia nuk erdhi per shpetimin tone por per interesat e veta. Te gjithe pushtuesit vijne me shpate e plumb.Ne shqiptaret edhe ne kete kohe ishim nen sundimin e Venedikut dhe luftrat e para u bene ne mes Turqise dhe Venedikut ne trollin shqiptar. Ne si komb kaluem nga nje sundues (venedikas) ne tjetrin (turko-osman). Na vrane, djegen, dhunuan, internuan e na ndruan fe, por mbetem vllezer te nje gjaku e te nje gjuhe.Pushtuesit u nderruan mbi ne qe nga koha e Ilireve dhe e keqja mbeti dhe vazhdoi e po vazhdon edhe sot e kesaj dite. Jemi i vetmi popull i gjalle evropian qe as pas mijevjecareve nuk jemi te lire e te bashkuar. Don Zoti e se shpejti vjen ajo dite.

 19. Nese Kalane e Shkodres e kane ndertue ata devet-jugoviqat serbe sic konstatoni ju filomalazezet atehere sa me perket mue,Rexha Bales,gur mbi gur mbi te mos mos mbetete.Sot ERDOGANIN E MADH DHE TURQINE i njohim si mike dhe aleat i shqipetareve. Si fuqi rrajonale prej 100-d milionesh, armike e perbetuar e sllaveve dhe vecanarisht e Atines,Sofise dhe Beligradit .Aleatja me besnike e Amerikes pervec Izraelit.Me nje ushtri shumemilionshe te temerreshme dhe te paisur me armet me moderne te kohes.

 20. E ju “Anti-Rexha”,”Dinoshjani”,”Ilir Vujo Malota” etj.ma javash,mos nxitoni po nxeni gjakrat! po i terboni “vellezerit tane” malazese qe jane shume te forte dhe ky terbim muj me qit shkelma,tue u prish pune edhe “Llesh Tuzit”,”Unifikimit”,”Betim Shnakryqit”,”Vuthjanit”,Shkreles,Ferhatit dhe Franit dhe gjithe tjereve qe jane by… e breke me Malin e Zi.Pra mos i kafshoni gishterinjte qe na japin “sheqer”……..

 21. Ilir ke te drejt. Nese shiqojm se si kane evolue gjerat,shqiptaret nen Malin e Zi kane rene shume shpejt. Qe nga Kongresi i Berlinit e sot shqiptaret jane zvoglue ne numer , tkurr ne cdo aspekt, migrue,thuaje se jane inegzistencial. Ne qe jemi jasht jemi me patriotme gojeplote, por nuk jemi real se nuk e jetojm realtetin. Si doket keshtu kemi qene gjithmon. Doreze e pushtetit kemi qene gjithemone. Na kan vra me doren tone, me njerzit tone.Duhet rishkrue historia, ti thom te keqes e keqe.Ta ulim lavdin.

 22. Ju filomalazezet po orvati ta mbyllni biseden me nje logjike te shkelqyer por qe nuk shkelqen aspak! Argumentet tuaja jane fiktive e dredhi,inkoherenca ne gjykime.Ju doni ta pranojme gjendjen e shtire te vendit nen okupimin malazese.Ju doni te na mbushni mendjen se populli “vella malazese” ashte me i talentuar se shqipetaret,populli ma i mire ne bote,ma demokrat,populli me i dashur e besnik i shqipetareve…! dhe per keto arsye dhe tjerat nuk duhet konfrontuar.Ushtrija e Kral Nikolles luftoj ne Deciq me moten e kralit’Crna Gora ima 6 gora a sedma je malisora”,”od Milota do Kotora biqe nasa Crna Gora!”….por Malesia luftoj ne Deciq me Flamurin Shqipetar ne dore me shkaben dykrenare me prisin dhearkitektin e vet Deden,per clirimin e trojeve te veta

 23. Po pse dreqin VUJO cfar lidhej ka kjo me shqiptaret, ILIR bukur edhe Malota mundet po ky VUJI ku hyni ne mese..ha…ha…ha..Se di deri kure jemi tye me u kapur per shkum te detit o more vllezer ase TURKU ase SHKAU sna duhen gja pasha besen e burrave. Edhe njenit edhe tjetrit jau kemi pa sherrin.Nje dallim i madhe esht se njnit po ja shofim sherrin edhe sote me te madhe, kurse tjetri vetem ka utopi per shqiptaret qe i sundonte dikur se kurrma ska turqizim te trojeve tona.Prandaj te mendojm per tani se per te kaluern e larget vetem po humbim kohe..pse takohen dhe komunikojn lideret shqiptar me ata turq, ska gja te keqe aty, kjo esht politike dhe se marre si tragjike kyte pune.

 24. Ti me nofken DINOSHJAN se di aje DINOSHJAN apo jo, megjithate mos u mburre more vella ase me malsoret katolik qe kan shkua ne Shkoder me luftua me Malazez per me clirua gjoja nga Turqit, dhe kure e pane tradhtin y kthyen mbrapa, ase mose u mburre me malsoret e fese muslimane kure mueren pushket vullnetar dhe duelen BAXHIBUZUK me luftua kunder Malsoreve te fese katolike qe donin me debua Turkun nga trojet e malsis dhe me i ndihmua Ded Gjon Lulit me ngrit flamurin shqiptar ne Deciq dhe me shpallun pavaresin nga Turqija..Edhe njana edhe tjetra jan gabim, pore armiku permes FENAVE na ka shpernda, sote skishte me u dashte ashtu, se demek kemi zan shkolla e dituni..Tung

 25. Sot me malazeze jemi te dobet dhe te vetem !
  Shqiptaret jane shumica jane plakur Cameria ka nevoje per ndihme ashtu dhe nen Mal te Zi shqipetaret do kene nevoje riorganizimi dhe veprimi me te madh me intelektual te perfekcionuar “rinia” jone ka ra ne gjume dhe pleqet jane plakur shume, te parashikoni Qytetin Tuze sa popullsia ka humbur nje mori udheheqesesh te Tuzit, Ulqinit e Tivarit,
  Plave e Gusis jane tretur nuk ekzitojn me komunitet i fort dhe me shumice dermuese.
  Do duhej ndalue keta te quajtur titista dhe sllavo-file keta shqiptar jane vetem me gjuhen shqipe por jane kunder cdo gjeje shqiptare, pra duhet inkuadruar ne gjirin tone e shqiptare. Me siper thash se jemi te vetem per mos u tradhtoni se jemi shume sa nuk uamerr mendja kemi Kosoven dhe Shqiperine miliona shqiptar por…

 26. Mos ma lueni Dinoshjanin se ne nje koment ketu ma poshte e paska pa se si vije gja e keka xbyth se atje ma nalt deshti tna kallzoi nipat e kuje jemi, kurse gjysherit e vet si din chka bane, a thua ite da me tha per ata fali Zot se skan di chkan ba. Kure e sheh njeri gabimin e penohet asht ne rregull.

 27. Tash ma ka vertetue Kosova Rexha Bala se asht me shume nofka, po kure i kam tha vet ska pranue. Vetem vreni aty ma nalt asht regjistrue si Kastriot Albani e ne te dytin rresht perfundi thot: mue Rexha Bales hahaha.

 28. Por duhet organizuar te ndimojne mos te rrijne ne gjume, duhet hiqur Turqiet kemi kryeministrat ata te bejne politike ne nuk na takon se nuk jemi ministra, ambasador apo te thome kryeministra. Ti lajme Thacin dhe Edi Ramen me u marre me turqine ajo eshte teper
  e madhe per ne me te vertet ka ikur per me shme se 100 vjete ka len dhe histori te mjaftueshme 500 gjate sundimit. Por punet me Malin e Zi kemi problem dhe ato duhet te gjith te siellim faqe ndaj problemeve qe kemi me Mal te Zi. Mali i ZI eshte sunduesi i eger
  dhe shume shtypes do duhej te sillim fytyren te gjith se bashkut mos te humbim kohe, por te punojme me shume ne mynyren ekonomike dhe kulturore eshte nje plus se eshte nje advantazhe se jane 2 kryeministra dhe do u kerkojme ndime ek. dhe Kul.

 29. Preng Mark kola derë e parë
  E ka njoh Shqipnia mbarë
  N’dash për gisht e n’dash për urti
  Tan Mirdites i ka pri

  Sa t’jet dita e sa t’jet moti
  S’e harron birin Oroshi
  Sa t’i bjeri dielli tokes
  Do t’rrojë emni i Preng Markoles

  Preng Markola prej Mirditet
  gjithkah folet për të flitet
  Dal prej derës kapidanit
  Ia ka shtën urdinë dushmanit
  Ka bien dielli e ka merr hana
  Preng Markolë nuk ban ma nana

  Mal me mal kapton një fjalë
  Kush asht trim n’Vraninë me dal
  Një jetë e ka, një burrë Mirdite
  Ndër shok t’vet porsi yll drite

  Vesh e mbath armët shtrëngue
  Thu se krushk asht nis me shkue
  Se për atdhe e trojet t’veta
  Nuk i dhimbsen as gjaja e as jeta

  http://www.youtube.com/watch?v=poFF0hvMIes

 30. “Kush asht trim n’Vranine me dale?” e kush tjeter vec Preng Markola e Oso Kuka me 40 djem ne Vranine per te mbrojte trojet shqipetare.Dy bashkeluftetare njani katolik e tjetri musliman.500-d vjet nen okupimin Otomane,Zeta ishte e banuar me shqipetare autoktone.Ju deshten vetem 50 dite okupim nen Malin e Zi dhe pastroi etnikisht;u thaft krahu o “Doktori”,o “Unifikimi”o “Albakaramander” etj.
  Te kendoft zemra o Gjin Doda!faleminderit o “Kreshnik” per kete postim qe te ven ne levizje e te tund nga vendi.Kjo asht nje manifestim konkretizuas dhe force bindse e patriotizmit,lavdise,nderit dhe shqiptarizmit.Kjo asht nje ekzamplar per te gjithe ne dhe ata shqiptaroviqa qe kane corodite vehten e familet……

 31. …e qe po na e mbajne korbin e malit zi per pllumb e na e perplasin ne fytyre.Per te gjithe ata batakxhinje qe e kane humbe fillin dhe si zagori qenshe te lidhur me litare te podgorices jane ba katalizatoret e reakcionit.Kjo tufe horrash qe po punojne per shkjaun jane ba stuhija qe po na kanoset sot mbi kokat e tona…..Preng Markola si ylle drite…..Patriotizem i kulluar…..24 karatesh…..me shije dhe elegance.

 32. Nuk mujta pa ju pergjigjur ne disa komente te flligjura ,????? athue Turqia na paska pshtue nga Serbet dhe Greket????me kta emra te bukur sikur i imi !!! e more imjere Turqia na ka flligjur si komb si gjuh dhe traditat tona na beri AZIATIK< ne qofse e lexon historin tone ,ato Nana ,motra , qe u dhunune nga Turqit ishin tuejat dhe tonat,po pastrimin etnik ,dhe masakrat ma barbare qe ishin direk, nga Sulltan Fetahu, po thuese ne gjysmen e Shqiperis,sodhi AZIATIK qe jane nga nje gjysem metre te gjate.Akoma ekziston Xhamia ne emer te FetahutPo shifi kenki bere Turk i KULLUAR.

 33. Pastrimi etnik ashte bere ne krejt Shkoder , aty mbeten vetem Turq dhe janicer se bashku me kanvertues qe luftoshin si Turq,!!! ?? mos tu duket teper cudi qe moren pjes se bashku me Malazez dhe disa Malesor, aty kan marre pjes dhe Venedikas dhe shume misionar te tjer per te clirue Shkodren, ajo lufet ishte kunder mixorit Turk,. Po shifet historia jone ashte shume e verbet tek ne Shqipetaret, se kemi deshir per te pshefur tradhetin qe ja beme vetvehtes,dhe duem te arsytohemi tradhetine.

 34. Gjon Loguaristi Turqit te gjitha i kane beme por Turqit kane hikur dhe nuk mundemi me u marre gjithmone tuj rrahe patkojt e kalit te ngordhur per me shume se cerek shekulli, zgjonju se eshte me mire se te qajme at histori te mjere lereni historianeve shkrimet se i dine me mire se ne. Merruni me pune konkrete mos miheni ne uje kot, nganjehere duhet te kujtohen edhe ato kemi libra, merruni me shqiptar dhe mos mbjedhni deshprime por merruni me gjera aktuale.

 35. O Kreshnik, a thua do te din ky burri (cubi) i Mirdites qe po i kendojn, me na tregua se kush na e pat vra DED GJON LULIN?

 36. QE ketu nuke keni lane vende per komente,problemine e kemi me sllave ,greke ,dhe maqedone,eshte probleme i cdo shqiptari.Por na kemi pengese maladreqnite , po i duartrokirem kryerarite ne Tuz qe tha se kral Petri kje ndihems per pamvarsine e Sqiperiseshe e aje tentoje ta marre ,turpe ju qofte atyre pjesmarrsve,edhe atyre qe shiquane nga large. Turqite tashe nuke na pengojne,pse jane thithsa udheheqsate Kosovare dhe te pa pjakure . Per te regudhuare duhete ! demonstrata ,protesta, dhe force te ndryshme .Na iku Malesia na e muaren di ardhacake ,mose te na vine keqe ,vetem bashkimi na shpetone !!!!!!!

 37. Kur ERDOGANI deklaroj se,Kosova asht Turqi e Turqia Kosove kjo e alarmoi Beligradin dhe reaguen me histeri sikur serbet ti kishin nxane ethet,sepse,ky signal verbues nga ana e Turqise ishte mesazh;-po cenove Prishtinen cenove Ankaren.Zoti “Gjon Lleshi” keto nuk jane pune kote! sepse armiqet tane lufterat e tyre agresore duen te na i shesin pollavra si lufta clirimtare.JO,lufta e malazeseve ne Lame te Nikmarashit me 1876 ku Trieshi e preu ushtrine malazeze,ishte lufte grabiqare malazeze.Lufta ne fushen e Nokshiqit me 1880 e horllive te Mark Milanit kundra shqipetareve, Jakup Ferrit e Cel Shabanit,nuk ishte clirimtare.Djegja e Tivarit me 1878 nga malazezet nuk ishte per t’na clirue nga Turku.Djegja dy here e DINOSHES,nga Shqepan mali dhe heren e dyte nga Kral Nikolla nuk u bene per…

 38. …lufta heroike e Halil Hakes e Palok Gjokes sebashku me leket e Malesise kundra Mark Milanit nuk kishte te baje per tu “cliruar nga Turqia”.Djegja dy here e Kelmendit nga Kuci nga vellezerit .Save Pjetri dhe Gjur Pjetri nuk ishte clirimtare.Djegja e Shales dhe Shoshit me 1915 nga ushtrija malazeze e komanduar nga gjen.Konstantin Nikiqi nuk ishte per ne clirimtare.Djegja e Hotit me 1918,Lufta e Koplikut me 1919.Masakrat e hotit ne Gradine me 1918 dhe 1941 ne Bozhaj a thue ishi clirimtare ti,kara-“Mah-mut”pashe,Ferhat-gjukanoviqi?….per luften e Shkodres ty “Mahmuti”po te tregoi une,Rexha Bala me argumenta…….

 39. Edhe nje gje e lac ne harres si shembull; Luftetari i Lirise se Malesise DOCI,mbas bastisjeve te “fluturimit te shqiponjes” ndollej ne Kosove,dhe Mali i Zi per te shpalli fletearrest nepermes Interpolit.DOCIT mbas 4 muejeve iu desht me braktis Kosoven nga presioni.Largimi i DOCIT me aeroplan duke zbritur ne Vienen”katolike” qe i rrezikshem dhe DOCIT iu mbedhen te gjitha telashet njeheresh duke e dorzuar ate mbas nje procesi te gjate te deshtuar e me shume shpenzime ne Podgorice.Sikur DOCI te kishte gjykue me logjike i kishte hype aeroplanit pe ne Istanbul ne ate Turqine “fanatike islamike”.Turqia,kurren e kurres nuk e kishin dorzuar ne Podgorice,dhe DOCI kishte ardhe shendosh e mire ne Amerik….OOOO “Mahmut-Gjukaniviqi”

 40. Se Kral Nikolla ishte nje lajkatar i ndyre,servil e sahan lepires tregon edhe fakti se.gjate vizites se ti qe i bene me bashkeshorten Mileven,sulltan Hamidit ne Porten e Larte ai, Kral Nikolla ne memoaret e ti shkruan keshtu; “Duke iu falenderue interesave te padrejta sistematike te te gjithe kristjanizmit te se ashtuquajtur “botes se qytetruar” me i ra Turqise me gjithecka e me tere fuqi dhe me ne fund te fundit PSE ARMIQESIA….? turqit rrjedhin nga elita e rraces trime,fisnike e bujare”.keto nuk jane fjalet Rexhe Bales por,vete Kral Nikolles ne memoaret e tij”Djela”.

 41. Turqit nuk kryen spastrime etnike iliro-shqipetare,por perkundrazi bene spastrime serbe neper Kosove,Sanxhak,Tetove e gjetk duke i riatdhesuar shqipetaret neper ato toka te lashta Ilire.
  …..Per ta sulmue Shkodren e kemi vendosur per daten 21 Nentor te vitit 1912.Ky vendim na asht diktue me shpejtesi te madhe nga pika me e larte e intrigave te AUSTRISE dhe planet e saja sekrete per autonomine e Shqiperise – me kryeqytetin eventual – Shkoder-Locen.Kral Nikolla juaj vijon; – Shkodra pra,duhet marre me turr.Falenderojme kral Pjetrin I,per ndihmen materjale.Sot topat serbijan po bombardojne nga ana e Bushatit.Sjutra ako bogda u 10 sati pocece bombardovanje Bardanjolla.Danilli e Peri po kalojne ne kodren e Mesit me brigaden e Vuciniqit.Aleksandri do te urdheroi…….

 42. ….me rrezerva ne periferine e Shtoit.Kurse une krali juaj gjindem ne Gruemire prane Vrakes duke obzervuar.Jeni te qete e te durueshem,lutnju zotit per Malin e Zi……Po lajmeroj kralin e Serbise; po lajmeroj zemrat tuaja vllezerore serbijane per kapitullimin e Shkodres.Kendellenju me mue o popull trim!……..SKADAR JE NASH!

 43. Per mua memoaret e Kralj Nikolles jane rrena. Nuk kam durim te e lexoj. Ja shof pasojat. Rexhe sigurisht ke gabua kure thua se Turqit bene spastrime serbe neper Kosove etj. Turqit bene gjenocid ndaj subjekteve te nenshtruara. Shqiptare, Armen etj. Hordhite mongole. Por ajo nuk mund te ndryshohet. Barem jo tek shqiptaret si te tille.
  Turku ka bere demet me te medhaja ne kombin shqiptare Me teper Anglezet ne Irlandez. Irlandezet hupen edhe gjuhen

  Tani jemi te pushtuar nga greko-sllavet. Nuk jemi te pushtuar nga turqit. Prandaj secili prej nesh duhet te pyes: Me kende mund te I arrijme interesat nacionale me se miri? Me sllav qe ende na sundojme apo me Turq qe na kan sunduar para 100 vitesh.

 44. Une mendoj se me sllav qe na sudojne nuk mund te arrijme asgje. Po e shofim pasqyren. Me nje milion te zeza: ne Mal te Zi, ne Presheve , ne Maqedoni. Shqiptaret po zhduken nga sllavet. jo nga turqit Po zhduken si shqiptaret katolik si musliman.. Prandaj nevet duhet se bashku me vellezer musliman shqiptare te kemi aleat Turqine. Me mire se partite shqiptare Djukanoviqin qe po I zhduk trpjet shqiptare. Nuk kemi asnje aleat tjeter Ballkanik. Dasht apo jo. Malazezet kure u desht te leshojne Shkodren rrezuan te gjitha kishet katolike. Me forte sesa xhamite. Me mendua perendimi se nuk ka shqiptare te krishtere. Me turqit si aleat, por jo nen Turqi. hiqni nga pushteti ata qe duan vellazri e jo aleance. Barem nje gjest te mire ndaj malesoreve katolik.Te shofim ne vepwer vullnetin e mire. ase te…

 45. A kisha me I dashte gjermanet. Po. Por Bizmarku ka pase thane: ” Necu izgubiti ljtnje dane za djubrishte Ballkana”. Nuk kan kohe te merren me ne.

  Ruanje ate fotografi, me ushtrine e Fran Lulgjuraj mbrapa (aleatet e Djukanovic) per muzeun e tradhetareve kombetare. Ka ndonje perjashtim.

 46. Pushtimi turk erdhi si 1 mortaje e zeze e cila tjetersoj jeten shpirterore te shqiptarit ne aspektin politiko-shpirteror-kulturor, socio-psikologjik dhe fetar. Ky pushtues barbar ndaj neve Iliro-Shqiptarve per t’na nenshtruar perdori metoda gjenocide si:sistemin e devshirmes(jenicerizmin) ku merreshin djemt nga familjet e krishtera shqiptare dhe coheshin ne stamboll.Kjo perdorej nga koha e s.Muratit II viti1451 e ne vazhdim.Kjo godite ne palc shpirtin e shqiptarit te robruar.Gjthashtu nga ky vit perdorej taxa e xhizjes per te krishteret shqiptare e cila perbante presion social dhe ekonomik ne rritje. S.Selimi nga viti 1569 bani konfiskimin e pronave te Kishes Katolike ne tan perenorin per ti kthye ne xhami, depo municioni dhe kazerma ushtarake. Pas dekjes se Pjeter Bogdanit ne vit.1689…

 47. ushtaret turq trupin e tij e zhvarrosen nga Kisha e Prishtines dhe ia hodhen qenve gjat rrugve te qutetit. Te njajten gja ban edhe me trupin e Gjergj Kastriotit. Ipeshkvin e Shkodres Anton Zezaj ne vit.1701 e varen ne litar ne qendren e qytetit.Ky presion ndaj Priftrinjve vendas bahej per ti kallzua popullit te thjesht se nuk ka kush ta mbronte, se edhe ata do ti gjente i njajti fat nese nuk i nanshtrohen pushtuesit. Ekzekutime,torturime dhe shperngulje masive pati gjat gjith pushtimit. Turqit per 500vjet detyruan shqiptaret me shpat dhe taksa te islamizohen.

  • Ne aspektin kombetar turqit identifikonin Shqiptaret e islamizuem me popullsin turke dhe njerzit e nenshtruem te perendoris.Ndrushimet ne strukturen fetare u pasquruan ne arhitekturen dhe urbanistiken e vendeve shqiptare, kulturen shpirterore,doket,zakonet,martesat,krijimtarin artistike,gojore dhe te shkruar; ku u duken shpejt elementet e kultures islamiko-lindore. Shqiptaret e islamizuem u identifikuen shum shpejt me fen e pushtuesit dhe si pasoj ne Shqiptaret ishim te fundit qe ndertuam Shtetin Nacional.

 48. Perendoria identifikonte kombet(miletet) mrena saj sipas besimit fetar. Ne Shqiptaret nuk perbanim 1bashksi te vetme fetare por ishim ndar ne 3besime dhe per kyt arsye nuk figuronim si kombesi ne vete.Si pasoj nuk na nihej e drejta e gjuhes,alfabetit dhe e shkollimit ne gjuhen amtare sic u nihej kombeve tjera mrena perendorise. Edhe Fuqit e Medha na identifikonin neve Shqiptarve ne masen e 70%te besimit islam me turqit,prandaj me 1878 ne Kongresin e Berlinit vendosen coptimin e trojeve tona. Nga i njajti motiv u nis edhe Konferenca e Ambasadorve ne Londer ne vitin 1912-’13 dhe vulosi perfundimisht fatin e trojeve tona

  • Shkendija e vetme e cila ndricoi erresiren ne Ishullin Shqiptare ishte perendoria katolike Austro-Hungareze. Ajo e njihte nga afer historikun e popullit tone Shqiptare sepse ne vit.1838 kite marr nga Vatikani detyren te kujdesej per ne Shqiptarve ne Ballkan. Faik Konica me 10.02.1913 u shkruan leter kancelarive evropiane ku mes tjerash thot:Nese Shqiptaret e Fes Katolike shkeputen nga Shqipnia dhe i anexohen Serbis e Malit te Zi ater e gjith puna e bame per 15vite per te pergaditun kthimin gradual te te gjith Shqipnis drejt Kultures Perendimore do te jet e humbun.

 49. Nuk duhet te mohohet se pushtimi turk 500vjecar dhe nrryshimi fetar pati pasoja te pa-rikuperueshme ne lidhje me zhvillimin shpirteror, kulturor, kombetar, ekonomik dhe politik te popullit tone te lashte PERENDIMOR ILIRO-SHQIPTARE.

 50. Nuk e coptoi turqia toknat shqiptare por ushtrit e krishtera, qofshin ato ortodokse, protestante apo katolike, pervec austrohungarise dhe gjermanise qe ne luften per ndikim kishin interes te zgjerojne ndikimin e aleances se boshtit. ne sherrim ja pame europes qe na coptoj. Kurse mos harroni se kush ishte sundimtare ne tokat shqiptare para ardhjes se turqve. ishin sllavo bizantinet natzrisht, populli shqiptare ishte chifchinje dhe i roberuar e i ndare ne principata te cilat jepnin taksat serbve apo grekobizantineve. Me ardhjen e tukut ndryshon raporti shqiptaret behen populli i tret ma me ndikim ne perandori, pra: turiqt kishinadministraten, arabet kishin uleman, e shqiptaret ushtrine. pra nuk ishte aq zi sa e quani ju kete kohe.

 51. Kujtoni vaso pashen se ai ishte katolik dhe ishte guvernator i nje shteti i deleguar nga ana e turqise, por tema eshte rrethimi i shkoders. dhe si e nisa une temen djegja e shkoders nga KRAL NIKOLLA me aleat te tij malesoro katoliket. qe eshte e dokumentuame ne arkiva. ju kishit qellim te clironi vende qe jetonin konfesioni musliman ne favor te krishterve qofshin ata edhe sllav sipas deshirres dhe vullnetit te vatikanit e nuncies se shkodres. kishim fate edhe madje fate te madhe dede gjo lulin qe nuk u mashtrua nga malazezet dhe e ngriti flamurin kombetare se sa per ju tijert e disa qe shkruajn keshtu serbia kishte me i hi shqipnise deri ne durres

 52. Hajde More sa jet e bereqetshime, sa po na shtohen Shefqet Krasniqat!
  O besa ushtare turq nuk jan ken te tredhun as te qiruem (steril) por kan lan trashigimtare ne keto mjedise.

 53. Po besa bile edhe ma te kqij se Serbet, n’se asht e mundun…..

Comments are closed.