U zhvillua takimi “Si dikur në Rapshë të Hotit” – Detroit

f-h-rapshaJavën e kaluar më 30 Nëntor, Fondi Humanitar “Rapsha”, në kuadrin e aktiviteteve vjetore organizoi darkën e tretë tradicionale me radhë “Si dikur në Rapshë të Hotit”.

Darka e organizuar në sallën e Kishës shqiptare “Shën Pali” në Michigan përpos argëtimit dhe darkës së përbashkët të familjeve me origjinë nga Rapsha e Hotit kishte karakter humanitarë, ku u bashkuan fonde për të ndihmuar bashkëkombësit në vendlindje.
Mbrëmja ishte e suksesshme si nga ana e pjesëmarrësve si dhe kontribuesve. Në darkë morën pjesë rreth 600 veta të moshave të ndryshme, njoftojnë organizatorët.

Darkën e hapi nën/kryetari i fondit, Nikollë Ujka Junçaj, pastaj për financat foli arkëtari i fondit Tomë Luka Junçaj. Të pranishmit i përshëndetën edhe Dom. Fran Kolaj, Dom. Ndue Gjergji dhe juristi Gjon Toma Junçaj. Në mesin e të pranishmëve ishte edhe Dom. Lush Gjergji.
Programi u udhëhoq nga Gjergj Marashi Gjonaj.
Për pjesën artistike e argëtuese u përkujdesën grupi i valleve “Gjergj Kastrioti” dhe grupi “Bashkimi”.

“Fondi Humanitare Rapsha falënderon përzemërsisht të gjithë donatorët bujar për kontributin e tyre, si dhe Kishën e Shën Palit me në krye me Dom. Fran Kolaj për përkrahje. Po ashtu falënderojmë portalin Malesia.Org për përkrahje në publikimin e aktiviteteve tona duke ju përshëndetur urojmë punë të mbarë në misionin tuaj tepër të vlefshëm dhe kombëtarë, por shumë të vështirë”, shkruan në njoftimin e Fondit Humanitare Rapsha.

Lista e Donatorëve:

Dom. Fran Kolaj …………………..$ 500
Gjokë Martini Junçaj………………$ 5000
Gjergj Mark Koleci Junçaj………$ 1500
Gjon Toma Preloci Gjonaj ………$ 1000
Viktor Marku Gjonaj ……………..$ 1000
Anton Mark Koleci Junçaj ……..$ 650
Gjokë Nikollë Lulaj ………………..$ 500
Rrok Gjetja Smakaj ……………….$ 300
Anton Kolë Lajçaj ………………….$ 300
Gjelosh Luleta Junçaj …………….$ 300
Pralë Pretashi Lajçaj ………………$ 250
Gjekë Koleci Junçaj ……………….$ 240
Nua Kola Junçaj …………………….$ 200
Meho Liku Cunmulaj……………….$ 200
Lekë Kolë Junçaj ……………………$ 200
Tomë Luka Junçaj ………………$ 200
Rrok Gjoka Junçaj ……………..$ 200
Lekë Gjoshi Junçaj …………………$ 200
Anton Pjetri Dreshaj ………………$ 200
Lindon Lekë Lajçaj ………………..$ 200
Pjeter Mark Mirashi Junçaj ……$ 200
Zekë Marashi Junçaj ………………$ 200
Prekë Getja Junçaj ………………….$ 200
Vasel Mark Deda Junçaj ………….$ 200
Gjergj Marash Gjonaj …………….$ 200
Pashko Leci Gjonaj …………………$ 200
Gjon Toma Junçaj ……………………$ 200
Kanto Nikaj ……………………………..$ 200
Gjon Doshi Junçaj …………………….$ 150
Tomë Gjoshi Junçaj ………………….$ 150
Lucë Gjetja Junçaj ……………………$ 150
Vasel Mirashi Smakaj ……………….$ 150
Nikollë Mark Zefi Junçaj …………..$ 150
Gjergj Tomë Gjonaj …………………..$ 120
Llesh Marashi Junçaj …………………$ 100
Nikë Tomë Junçaj ……………………..$ 100
Pjeter Kola Lajçaj ……………………..$ 100
Prelë Marku Junçaj …………………..$ 100
Anton Martini Junçaj ………………….$ 100
Prëtë Nikja Junçaj ………………… ….$100
Vasel Pashku Dreshaj………………….$ 100
Vasel Rroku Lajçaj……………………..$ 100
Nikë Tomë Gjonaj ……………………..$ 100
Nikollë Zefi Junçaj …………………. .$ 100
Nikë (Nishi) Gjetja Junçaj……………$ 100
Luigj Gjeka Junçaj……………………..$ 100
Pero Gjoni Junçaj ……………………..$ 100
Kristofer Vasel Junçaj ……………….$ 100
Gjeto Marku Junçaj …………………..$ 100
Fran Martini Junçaj …………………..$ 100
Shtjefen Zefi Gjonaj ………………….$ 100
Nikoll Gjeka Junçaj…………………….$ 100
Gjelosh Gjokë Junçaj …………………$100
Nosh Mark Leku Junçaj ……………..$ 100
Arben Martin Koçi Dreshaj ………..$ 100
Prëk Zefi Dekaj ( Lajçaj) ……………$ 100
Nikollë Mark Leku Junçaj ………….$ 100
Mark Doshi Lucgjonaj ……………….$ 100
Tomë Gjoshi Junçaj …………………..$ 100
Rrok Nikollë Gjonaj ………………….$ 100
Gjergj Kolë Lajçaj …………………….$ 100
Vasel Pjetri Lajçaj ……………………..$100
Vasel Mark Luca Junçaj …………….$ 100
Fran Mark Luca Junçaj ……………..$ 100
Pashko Doka Junçaj …………………..$ 100
Fran Zefi Junçaj ………………………..$ 100
Lindon Nika Junçaj …………………..$ 60
Palokë Gjergji Junçaj ………………..$ 50
Vuksan Prelë Preka Junçaj …………$ 50
Prëkë Gjergji Junçaj ………………….$ 50
Vasel Doda Junçaj ……………………..$ 50
Shtjefen Toma Junçaj …………………$ 50
Pjeter Doda Gjonaj ……………………$ 50
Gjekë Mashi Gjonaj …………………..$ 50
Gjergj Doda Junçaj ……………………$ 50
Vasel Dedë Prëçi Gjonaj …………….$ 50
Anton Tome Gjonaj ……………………$ 50
Gjon Tomë Gjonaj ……………………..$ 50
Lugj Gjoni Gjonaj………………………$ 50
Tomë Gjoni Gjonaj …………………….$ 50
Nua Gjoni Gjonaj ……………………….$ 50
Dedë Vaseli Gjonaj ……………………..$ 50
Dashamir Dojani ………………………..$ 50
Lul Leka Smakaj ………………………..$ 50
Petref Lazri Smakaj ……………………$ 50
Flori Smakaj ……………………………….$ 50
Arben Lekë Marku ……………………..$ 50
Nosh Marku Junçaj …………………….$ 50
Prëk Zefi Junçaj ………………………….$ 50
Zef Gjoka Gjonaj ………………………..$ 50
Prëlë Kola Gjonaj ………………………..$ 50
Gjergj Mark Zefi Junçaj …………….. $ 50

36 Comments

 1. gjithmon per te miren e vendit aty ku asht nevoja ” RAPSHA E HOTIT”

 2. Urime per kete akt humanitar dhe Urime per Festat e Dhetorit. Shpresoi se kjo sume e bukur qe e grumbulluet do te shpenzohet per nevoja to Malsise. Tung!

 3. valla jeta chi i kan dhan ka 50 dollar e asish paska both mamir terezija mos tin xarxhua aspak. nuk asht puna kush ka a kush ska. por kush ka zemer

 4. ater demek prej menes mallet e chojn emnin elle derin gjysh e strgjysh. a me 50 dollar doni me rrit emnin e mu dal emni?

 5. Gjithesejit kenkan bashkua 19920 dollare, se di sa jan ken shpenzimet pore me e ndihmua Malesin esht shume mire, si ne kulture ashtu edhe me nevoja tjera humanitare. Gjithcka qe eshte per te mire qofte dhe perparofte perjet e mote, gjithcka qe esht per ndasi dhe percamje, mose e paste jeten e gjate. Besoj se kta organizator se kane per asnje dhoje percamje Hotjane sice po flitet kaniher, pore shpresojm se ekane me qellime te mire. Ishin afer 400 veta aty ate mbramje festive te Rapshjaneve dhe u kenaqen me Ushqime, pije dhe muzike, duke folur dhe shkembyer mendime me njani tjetrin, biles ky eshte si nje RiUNION i Rapshes dhe Rapshjaneve, pa………….

 6. Ops ,
  Pashko Leci ka prezentua edhe ketu?
  Po a i din vellau Leke Leci?Oo mos u ngut Lekoooooo se as vellau ste dvetka!
  O ktheju edhe ti me Rapsh,se besa njaj, çi eshte da prej grigjit, gjithmon ka tret.

 7. Per Llesh krypen:Jata ci duan vec Rapshe ose vec Traboin bajn mekate mortare,se ska muj turku as shkjau as a l as k l me da Hotin,vec se munohen kot.Simpoziumin e bani Hoti e jo Rapsha as Traboini.Ketu ka dore shteti malazez nepermes te puntorve tyne te betuam me prish e nda Hotin se kto tjerat krahina e kan qit normen.Pra na jem me grigje te Hotit e nuk besoj se kem me tret,por kan me tret ata ci jan si P L ci nuk dijn mej gjiet banesat e tyne gjysen e kohes.Llesh disa her i kam lexua komentet tua me vemendje,por kesaj her nuk ja ke qellua hich…

  • Aman,aman,gjithëçka bân Malësori mrapshët,keq e zi e paska fajin Malaziu. Tash edhe Hotin,Rrapshën e Traboinin pe da Malaziu.

 8. Shpresoj se ju kane mbet noj lek per fukarate se sa per ju e di se kini hager e pi fort mire.
  Po ju Rapshe cka e bat vdhaun e vogel Pjeter Gegen a thua ju doli kopil a cfar problemit keni. E pyes Krim…… Kosove Rexhe Bala ku i ka vdhaznit hotjan qe gjithmon ishte me ta cka u ba tash. Ku i ka A.L. miqt apor kjo ka kene reunion e vdhazenve e jo miqve. O vdhazen isoj i ke si juncajt si camajt e sado qe te bash kso gostesh realiteti nuk ndryshon.

 9. cfar idiotit keka ky kryekodili taman krye kodil. en vet me va rrit neren sadopak ma mir se aspak, gjithkush ka ku mej harxhua, por kur jav lyp dikush e jan te pa pregaditun cte keqe ka mej llan 50

 10. Barrja rrin e i zoti se len. Po si nuk turperohen te dalin me kete pocaver ke ta te ashtuquajtur rapshjane. Po a e shofin se cfare dasiet bajne.Ky ashte tyrpi i tane tyrpeve. A. L. demek kryetruri i kesaj pune e ka tegua vehten e eshte njeriu me i trash qe e ka malesia demek me fakultet. Injorance e tij ska kufi. Pse e ka ….. nji prej ….. tash done me ja tret faren Hotit e emnin qe e ka Hoti. I luftoi njerzit e vet sic bene vetem rr…. se i pengoi simpoziumi i Hotit qe ishte nji veper e madhe.

 11. Edhe te popujt ma te emancipuem gjehen njerz qe perpiqen te poshtnojn cdo aktivitet si kulturor, kombetar, humanitar etj. Ketu i kemi 5-6 persona qe shkruajn me 50-60 nofka te ndryshme.
  Aktiviteti ne fjale nuk ka asgje negative perkundrazi eshte shume pozitive.
  Komente negative nuk shqetsojn askend, thjesht fjale ne ajer.
  Sikur krejt ket energji ta shpenzoshin ne vepra te ceshtjes kombtare, te drejtave tona, ruajtjes se gjuhes, ruajtjes nga asimilimi ne mergate dhe vendlindje, sigurisht do te ishte me mire. Por keta persona negativ sigurisht me shume se te shkruajn komente ne internet as nuk jan ne gjendjete bejne.

  • Dakord Ylli, pajtohem plotesisht, une nuk shoh asnje te keqe ne keso aktivitetesh. Bravo u kjoft per nimat qe bashkohen, u nimohet studentave e nevojtarve. E ne rast nevojet, n’se do ti kercnohej fare rrezikut Malesise, dua te besoj se nuk do te kite kurrfare ndamje po do te ishin te bashkuem.

 12. Ti Marian N… Nuke ke Gojë të folishë për Asi person . Se ju nukë kini marre pjese në kytë party “RAPSHA” Se nukë të lë mënja e zezë me dalë ku ….. Porë bela nukë kepasë $$$$$ se ike shpenzua ne Malsi …

 13. Hotian, j’u lutem modesti. Se per bese Shtate Malevet te Malesise, qe permbas jush j’u “prini”, jane pjesa me e mbrapambetun ne Europe e aspak nuk kemi per cka te luvdohemi. Prej Fiseve dhe Bajraqetve ashte dashte moti te lirohemi, ta harrojme dhe ta kujtojme vetem si histori te hillte te Malesise. Ne shume here akuzojm dikend tjeter se na shpernda, cka ne t’shumten e rasteve nuk ashte e vertete. Ne jemi e zezja e vet. Te ndame ne Fise, Bajraqe, Fena e Parti, Shoqata, Kisha e Xhamia ne Mal e Fushe po cka dreqin presim meshire prej anmikut. Skemi per cka te luvdohemi por duhet ule koken e te punojme te gjithe se bashku dhe ti harrojme keto shperndarje qe na imponoj anmiku per te vetmin qellim qe t’na sundoj ma lehte. As nje ankese zyrtare per te pa drejtat tona qe na behet ne Malesi…

 14. ….jame per t’i ndihmohet Malesise por jo ne baza te Fisit, Bajrakut!

 15. ……….ky lloj organizimi ne kete forme ne te njejten kohe ka element NDIHME por edhe SHPERNDARJE!

 16. Rroko! rafte pika n’kukull t’kres,se po ti i marre ke nis me u ba tash nar pleqni!

 17. Marrina, si dikur si sot, si asgkund gjetit, sikur ne Rapshe te Hotit. Nisni me shique me te dy syte o njerez e jo vec me ni sy! Leni pordhat e merruni me ceshtje kombetare, cka jeni nda ne klane me pri si ata dy vellaznit qe nuk shkojshin bashke ne hater me i pri njani tjetrit, por shkojshin ndamas per me kene secili prijs! Keta nuk e sheh askund si ne Rapshe te Hotit

 18. Deri kur kan me gabua Malësort e Amerikës,Malësorit i duhet puna e jo ndjenje.Ju e kini mësua keq popullin e Malësis tye me pajt prej atej.Kur e dvet i djaloç,pse nuk e gjê i pun ,ater thot:”Poti a me punua për 150 eura a si” Ma fort don me prit meja çua dikush prej Ameriket 50 a iqin dolar se me punua për 150 eura.Krokodili po thot asht barrej mei dhan 50 dolar se nuk dijka se sa shtir fitohen dolart.Sa sahat duhet me la ent n’për restorana e mei fitua 50 dolar i neruoshimi krokodil?

 19. Po more ne Amerik vech ene ne restorana lahen se nuk e kan tane rriskun me ruej berret e thite e me llakirat makina

  • Nuk e more vesh, i neruoshimi unifikim,se çka desht me tha.Jekta me lye makina,jâta e ke mir se me kên me bashkua e me financua i punisht, automehanik,shpenglei(autokaroseri) e autolakirerei kin me gjet shum puntor punën e me pajt familen e jo me prit meja çua dikush prej atej.Besa edhe me berre, dhi e thî,fitohen Eurat.Mir e ke unifikim se edhe i farmë kite mei vijet Malësis por duhen financat e Malësort ën Amerik i kan.A din çka kam tije prâm kur kam bjesedua me i njeri prej Malësijet për krye Skype.E ka pijell grûnin ën vjesht,ater e ka korr ën ver e pijell n’at bashtin kollomoqin,blijell Kollomoqin e prap tash ka pijell grûn e jâshtû sijellet beriqeti. Malësija asht Amerika por duhet me shfrytëzua e me organizua popullin,por nuk dij a din e muj kush.

 20. haha kurravica bela dakort jam me ty. por a puna se chka much me ble me ato 50 dollar . se s dvet kush si ike fitua por chka muni me ble me to. elle i gja i neruashmi kurravic. mos ti doshe aq fort shkijet e malin e zi (ti plas pas tune) kish e memu dukt majmiri komentuas ktu. se per pos puns kombit dhe shqiptarizmit i ke tjerat gjana me vend dhe m pelqejn. por bela ike dajat shkije?? haha.tung

 21. michuku mir po thua aj a.l. a i soj ….. . kruefort e jo burr i mir

 22. Kjo eshte marri per Rapshe te Hotit. Dy a tre japin pare, shumica sjapin as aq sa haxhojne per darken e do tjer sjapin asni peni. Ka e shof rreshtin e njerzeve qe kane dhane pare me duket sikur dikush ti qite emnat e njerzve ci kane lane pare ne zarfe per dasem. Shumica spaskan dhane boll as me pagua cka kan hager. CFAR HUMANIZMIT ESHTE KY?????

 23. Cka te ka gjiet krb Kosov Rexha nup po ti shof pseudonimet agresive me te cilat vret e pret e ateher me Kosovo Balen I qan e I vajton e I luvdon. Ka viejt me msua se nuk te ec me vra naten e me qajt diten se gati te kan pas bzhite por mirboll s tash vetem praktikon cyber vra naten e qaj diten thanks to malesia.org

 24. Zi e ma zi more djemt e Rapshs. Per 50 vjet traboinsit ve traboin e traboin me ti gjierr syte me te e tash po jau kaloni ju me A. ci edhe ai si traboini e bane per me u ba i PARI po duket se i ashte cfry rrota e pare e spo i ece plani malazez qe po mundohet me e vu ne praktike per me e perca diasporen ashtu si eshte e coptuar malsia.

 25. idiot je ti vet marian. shkon n malsi tjeva ater e len vetin pa asi dollar n xhep et lupet me hjek zi si gomari ater tan vitin per ato pare . u sa per ashrtu s shkoj aspak n malsi. elle t lutem mos fuej ktu se nuk asht ajo trimni me sha per mes internetin , ata e bajn vetem njerzite e dobet si ti me shok

 26. “Sigurimi” per mua e ke fjalen? ke bere llogaritje te gabuar per Mr.Rexhe Balen! e ke vesh me astarin jashte! shume gabim!po ia hell pa te drejt..Perendia te falte se i ke ngaterrua gjurmat.Ku e ke problemin ta dijsha? punet po shkojne mire,Viva Hoti! qe ky asht ndryshimi midis se drejtes e se shtrembres.Kosove Rexha Bala nuk shfrytezon poshterisht kurrkan,por si mbas ligjit te natyres ferkimi shoqerohet me nxehtesi.Une nuk te njoh as nuk i dije shkopezimet tua lakadredhe?por i tille po me duke.Bredhak?.Une nuk jam dardhe me iu shkri gjithkuj ne goje,une i shprehi me guxim mendimet pa ofenduar kurrkan.Ne se une edhe ti punojme per atdhetarizem ateher cka dreqin ke me mua? ne se ti ke kuptim te kundert! sa njerz aq mendje! so be it!

 27. Per,Rapsh e Traboin
  Madhkue kjoft aj qe,mendon,vepron,ne perçarjen dhe peruljen e Hotit.
  Rapsha e Traboini, sa per dieni,te tregoj se jam edhe une Hotjan,se e dua dhe e respektoj Hotin unik, i dua hotjanet vellezer, nuk i dua hojanet as Rapshjan as Traboinas,por nuk i dua as hotjanet per miqasi as per tu marr nuse as per tu dhan bi.
  Por mos mendo,se analfabetet,kan me e shpetua Hotin,tue organizua simpoziueme,por as intelektualet nuk kan me e perul Hotin,tue thirr ne mremje perçarese se,hoti u ka qendrue heroikisht stuhivet dhe armiqvet shekullor.
  Sa per komentin tim atje larte,aty pak e bera per te qesh.
  Me nderime vella Hotjan

 28. Sa per ato qe konstaton se kam vra naten? provoje me fakte dicka! kush te ka ngarkue me at pune? mos u regj ne veshtiresi.Detektiv i famshem je ti! Eliot Ness? Qysh more paskam shpetue si per mrrekulli? O.J.Simpson.S’kam vra kan,prove,deshmi,vertetim.Nxierre bocen.Don’t hesitate! mireupafshim.Nderime,Kosove Rexha Bala.

 29. Po cfar te keqe ka nje bashkim i Rapshjaneve dhe bashkimi i fondeve per ndihma ne Malesi?
  Po nese kete po e vlersoni si percarese ne mes Hotit atehere ju hotjan qe po reagoni (sepse supozoj se shumica qe po reagoni jeni hotjan, gjoja kunder percarjes ne mes hotit) pse organizuat simpozium ku late jasht Gruden, Kastratin, Kelmendin, Shkrelin, Trieshin e Kojen? Nese ajo e para eshte percarese, kjo e dyta eshte percarese ne permasa me te gjera.

Comments are closed.